Victor Ponta: CNAS nu se desfiinteaza, dar va exista o reorganizare pentru reducerea cheltuielilor caselor judetene

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 14 martie 2013, 11:14 Actualitate | Esenţial

Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS) nu se va desfiinta, insa sistemul de sanatate va fi reorganizat astfel incat Casele judetene de sanatate sa isi reduca cheltuielile de personal si de bunuri si servicii, a anuntat premierul Victor Ponta, citat de Agerpres.

Ponta a dat joi asigurari ca bani economisiti prin aceasta reorganizare vor ramane la sanatate.

"Sunt in continuare multe lucruri pe care le-ati preluat la un moment dat, in mod corect, si le-ati preluat fara resurse. Eu sper ca noul presedinte de la Vrancea, mai ales in noile calitati pe care le va avea, nu va ramane singurul judet care nu a preluat spitalele si o sa le preia. Problema principala este ce facem ca ati luat spitalele si nu ati primit bani pentru ele. Nu se desfiinteaza Casa Nationala (a Asigurarilor de Sanatate -n.r.). Ideea ministrului si, sigur ca trebuia sa discute cu dvs. inainte sa o anunte in presa, este de a stabili un tip de reorganizare care sa mai reduca costurile de personal, de bunuri si servicii ale Caselor (judetene -n.r.), iar promisiunea mea este ca absolut orice leu care este economisit prin aceasta reorganizare va ramane la sanatate. Adica nu dam in alta parte ceea ce se economiseste. Problema este de finantare a unitatilor care sunt la dvs", a spus Ponta, la Adunarea Generala a Consiliilor Judetene din Romania.

Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a anuntat marti ca in perioada urmatoare vor fi desfiintate directiile de sanatate publica judetene si casele judetene de asigurari de sanatate.

Pe de alta parte, un pasaj din bugetul Ministerului Sanatatii confirma pentru prima data intr-un document oficial intentia ministrului Nicolaescu, comunicata public in mai multe randuri, de a desfiinta Casa Nationala de Asigurari de Sanatate si Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate. Pasajul respectiv ar echivala cu o schimbare fara precedent in sistemul sanitar romanesc.

La solicitarea HotNews.ro si RFI, Ministerul Sanatatii a precizat la sfarsitul lunii ianuarie ca prevederea este o "eroare materiala la redactarea proiectului de catre Ministerul Finantelor Publice". Comunicatul Ministerului NU neaga insa intentia pe fond, ci doar termenul de realizare a acesteia. Surse guvernamentale au declarat insa pentru HotNews.ro ca este greu de explicat o astfel de eroare materiala intr-un proiect de buget care a trecut prin sedinta de Guvern.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3546 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    nici taxele locale nu cresteau ... (Joi, 14 martie 2013, 11:19)

    furioasa [utilizator]

    cine te mai crede ?
    • +8 (8 voturi)    
      nici mama lui ... (Joi, 14 martie 2013, 11:35)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui furioasa

      defapt nici pe ea nu o crede nimeni.
    • +9 (9 voturi)    
      Cum cine? (Joi, 14 martie 2013, 11:39)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui furioasa

      Aia 7,4 milioane!
      Care acum din alegatori, au devenit un simplu... numar, folosit numai cand uslasilor le convine!
    • +11 (11 voturi)    
      nici la metrou (Joi, 14 martie 2013, 11:40)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui furioasa

      nu s-au oprit lucrarile :)
      omul asta este incapabil sa spuna adevarul. e patologic deja.
      problema este ca firmele private spun ca nu mai suntem predictibili. se merge din inertie dovada ca multe intra-n faliment sau in insolventa.
      ma uit la el cand are cate-o declaratie si ma minunez cum poate minti cu zambetul pe buze. cred ca psihologii ar trebui sa-l urmareasca atent. este caz de manual... pe banii nostri.
      • +5 (5 voturi)    
        e un golan, (Joi, 14 martie 2013, 12:27)

        furioasa [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        ca mulți alții din parlament și care a ajuns pe un scaun mult prea înalt pentru el.
        De multe ori m-am întrebat, daca are o mamă, cum îl suportă aceasta. Mi-ar fi extrem de rușine cu un așa copil.
        • +3 (3 voturi)    
          Ehe! (Joi, 14 martie 2013, 13:19)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui furioasa

          Pe langa mama are si nevasta si copii!
          Sunt multi cei care trebuie sa/l suporte!
          Im mod normal cu o astfel de ruda, s/ar intra in pamant! De rusine!
          Din pacate, pe comunisti (recte ilici) nici ala nu/l primeste!
  • +7 (7 voturi)    
    Ahtiatii astia (Joi, 14 martie 2013, 11:29)

    Gabi M [utilizator]

    dupa ciolan iar vorbesc pe doua voci.Sa vedem ce mai spun acum votantii USLacomilor!
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebari (Joi, 14 martie 2013, 11:43)

    Sani [utilizator]

    La adunarile USL ce se consuma?
    Variante:
    1. Etnobotanice
    2. Palinca/ Tuica/ Whisky
    3. Medicatie degenerativa

    Multumim in avans pentru info.
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta (Joi, 14 martie 2013, 11:51)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    E a 34221-a oara cand Ponta vine si corecteaza ( neaga ) afirmatiile lui Nicolaescu, lucru care se intampla in mod curent cu toti ministrii din Guvern.

    Avem un guvern beton .
  • +4 (4 voturi)    
    la loc comanda (Joi, 14 martie 2013, 11:57)

    mihnea2012 [utilizator]

    A venit Nicusor Constantinescu si a batut cu pumnul in masa. Si gata, acum o dau la intors.
    Ideea e ca nu are Ponta puterea sa faca ce vrea el, sau ceea ce trebuie. Pai casele astea sunt pline de clienti politici, de neveste si de nepoti ali baronilor locali. Nu fac mare lucru altceva decat sa ia salarii din bugetul central.
    Oala fierbe si ca sa platesti 42 de astfel de Case precum si alte 42 inmultit cu N de alte case, inspectorate, agentii judetene este imposibil. Altfel se va ajunge la falimentul statului.
    in era internetului si a informatiei on line nu trebuie sa te duci la ghiseu!
    Decizia poate circula tot on line catre orase de la centrul regiunii. Pentru hartii sunt curieri si postasi si nu salariati ai Casei.
    Asta e inceputul! Regionalizarea fara judete este solutia. Astia o scalda acum, dar in cativa ani tot acolo o sa ajunga.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea ai dreptate! (Joi, 14 martie 2013, 17:49)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      Sunt adeptul reorganizarii si modernizarii sistemului, dar nu cu orice pret! In Casele Judetene salariile sunt destul de mici (1000-1200 ron), asa ca asa-zisele 10 procente din buget cheltuite de Case sunt doar o fumigena a ministrului contabil-securist al Sanatatii! Probabil ca multe probleme se pot rezolva online, dar trebuie ca softul sa functioneze impecabil, ceea ce nu e cazul! S-au platit zeci, poate sute de milioane de euro, "stimabilului" Ghita, prietenul Tontalaului, dar sistemul informatic e la pamant! Sa vedem unde si cum vor depune dosarele mai grele ca ei, sutele de nefericiti care au nevoie aprobari urgente, in mare parte oameni batrani, bolnavi si fara cunostinte informatice. Acestia au nevoie de o interfata umana! Pe termen scurt vom asista la un genocid! Nu se urmareste in niciun caz beneficiul suferinzilor, lupta e doar in clasa politica pentru comisioanele incasate de la firmele de medicamente si prestatorii de servicii medicale, pentru a pune gheara pe laboratoarele aducatoare de profit ... Ca de obicei, in urma unei reorganizari in sistemul bugetar, vom asista probabil la disponibilizarea catorva angajati, urmand ca in viitorul apropiat sa se faca alte angajari pe criterii de rudenie si cumetrie cu noii "stapani" locali! Iar sub pretextul regionalizarii se vor face alte balarii! De-a lungul timpului s-au cheltuit o gramada de bani cu pregatirea profesionala a functionarilor publici din Constanta, de exemplu. Daca se va decide ca Braila sa fie "capitala" regiunii ce se va intampla: inspectorii si expertii din Constanta vor fi detasati la Braila, sau acestia vor fi disponibilizati iar la centru se vor angaja oameni noi, localnici, a caror singura "calitate" este apartenenta politica?