Daniel Funeriu despre ordonanta de urgenta care ii obliga pe invatatori si educatori sa faca facultatea: "E mai rusinos sa umilesti 22.000 de invatatori decat sa recunosti cinstit ca ai gresit"

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2013, 19:29 Actualitate | Esenţial


Daniel Funeriu
Foto: Agerpres
"Guvernul Ponta I a lasat o mostenire ingrata cu aceasta problema guvernului Ponta II. Daca prevederea e justa, de ce vor sa modifice propria lor prevedere in Parlament? E mai rusinos sa umilesti 22.000 de invatatori decat sa recunosti cinstit ca ai gresit. Din pacate, nu a fost o greseala, ci o intentie ilegitima facuta cu buna stiinta; pacat ca vechiul guvern a lasat aceasta piatra de moara inutila noului guvern", a declarat pentru HotNews.ro Daniel Funeriu in legatura cu ordonanta de urgenta care ii obliga pe invatatorii si educatorii fara facultate sa obtina o diploma de licenta in urmatorii 6 ani pentru a-si putea pastra postul.

"Remarc doua lucruri: primul este ca cei care urlau ca dupa 3 ani de dezbatere am dat o lege prin angajarea raspunderii, modifica acum acea lege prin ordonanta de urgenta. Al doilea si cel mai important este ca de fiecare data cand modifica Legea Educatiei se intra in tot felul de probleme, unele mai absurde decat altele. Deci legea trebuie pastrata, pentru ca este coerenta si in interesul elevilor. Credeti ca degeaba ne-a felicitat Comisia Europeana pentru ea? Sper ca o data campania electorala consumata sa se linisteasca apele si sa prevaleze ratiunea", a mai spus Funeriu, ministrul care a promovat Legea Educatiei Nationale.

Referindu-se la explicatiile furnizate de Ecaterina Andronescu (cea care a promovat OUG problematica) si de Ministerul Educatiei, Funeriu a spus ca "Legea salarizarii prevede functiile de invatator si educator, deci exista toata baza legala necesara pentru salarizarea celor care nu indeplineau conditiile pentru a deveni profesori pentru invatamantul primar. Cum o lege reglementeaza doar pentru viitor, deci, in lipsa unei prevederi exprese care sa interzica acest lucru, Legea Educatiei Nationale permitea continuarea activitatii invatatorilor care nu indeplineau conditiile pentru a deveni profesori pentru invatamantul primar, asa cum a fost cazul in ultimii 2 ani".

Daniel Funeriu s-a referit si la stoparea procedurii prin care Ministerul Educatiei ar fi trebuit sa echivaleze experienta si meritele a 22.000 de educatori si invatatori cu studiile de licenta: "De ce doamna ministru nu a semnat echivalarea pentru cei 22 000 de invatatori care au parcurs procedura prevazuta de lege? Daca o semna nu mai avea nevoie de ordonanta. Aceasta echivalare trebuia sa intre in functiune din 1 septembrie 2012, ceea ce ar fi reprezentat o crestere medie de 16% a salariului pentru acesti oameni".

Alte declaratii ale lui Daniel Funeriu:

  • Stiu ca unii membri din majoritatea parlamentara actuala nu ma au la suflet pentru ca am promovat intotdeauna un tip de performanta pe care ei nu o pot atinge. Dar vreau sa le spun cu toata prietenia ca modificand bezmetic Legea Educatiei, doar pentru ca unii sa-si racoreasca frustrarile fata de mine, nu imi fac rau mie. Fac rau copiilor Romaniei. Aceasta lege nu este legea lui Funeriu, este legea noastra, a tuturor.
  • Majoritatea parlamentara trebuie sa stie ca gratie acestei legi am reintrodus invatamantul profesional, gratie acestei legi am putut sa aducem zeci de mii de copii la scoala, care altminteri ar fi fost pe strazi, gratie acestei legi avem echitate in finantare, iar scolile nu mai sunt in situatia sa nu poata sa plateasca electricitatea si caldura pentru ca primarul prefera sa finanteze echipa de fotbal, gratie acestei legi diplomele din Romania mai sunt recunoscute in Europa, gratie acestei legi avem o programa moderna de la grupa mica pana la clasa a II-a pe moment, gratie acestei legi avem un bacalaureat corect. Toate acestea sunt realitati, iar nerecunoasterea lor de catre larga majoritate parlamentara existenta doar pentru a satisface orgoliile politice ale unor oameni intunecati si meschini ii penalizeaza pe copiii nostri.
  • Nu am vazut pe nimeni sa strige in strada ca vrea bacalaureat fraudat, nu am vazut pe nimeni sa strige in strada ca vrea fabrici de diplome, nu am vazut pe nimeni sa strige in strada ca nu vrea invatamant profesional, dar vad zilnic pe strada, dar mai ales in politica, efectele a 20 de ani de promovare a mediocritatii, imposturii, non-valorilor. Nu-i puneti pe copii intr-o lupta a unora dintre voi pentru avantaje personale! Dati-le sansa sa aiba stabilitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3525 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    domnule Funeriu.... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 19:45)

    translativus [utilizator]

    ...va adresati unora care habar nu au si nici nu ii intereseaza de elevul sau de dascalul roman.
    Ei isi vad doar de propriile interese si se zbat sa mai apuce un pic de carnita de pe ciolanul, albit deja, al cadavrului acestei tari.
    Culmea este ca acesti necrofagi au ajuns la putere cu votul majoritar al acelora pe care acum ii scuipa in fata. Deh, are si soarta ironiile ei !
    • -14 (16 voturi)    
      ciolanul, deja albit? (Marţi, 15 ianuarie 2013, 20:02)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui translativus

      Sa ne aducem aminte cine a apretat ciolanul ala in ultimii 8 ani??? lasa-ma sa te las...
      • +8 (10 voturi)    
        asta seamana cu..... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 20:52)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        ...."ce ati facut in ultimii cinci ani domnule Iliescu ?" Va mai amintiti ?
        Eu ma refer la ultimii 22 de ani iar de ciolanul deja albit, este vinovata toata aceasta clasa politica, mai putin cei nou veniti din PPDD dar nici cu ei nu imi fac mari sperante. Timpul ne va lamuri si in aceasta privinta.
        Sper ca nu sunteti adeptul teoriei care spune ca "acum este mai bine pentru ca ai nostrii fura mai putin ca ai lor".
  • +13 (15 voturi)    
    Ha-ha-ha (Marţi, 15 ianuarie 2013, 19:54)

    rad_prostii [utilizator]

    androneasca te iubim,
    ca ca tine nu gasim
  • +4 (6 voturi)    
    material pt.fabrica de diplome (Marţi, 15 ianuarie 2013, 21:57)

    dragos [anonim]

    Aceasta decizie,nu este altceva decat,o fortare a celor 22000 de invatatori,de a baga cat mai multi bani in fabricile de diplome.Ma intreb care va fi procentul d-nei ex ministru?Cei mai multi dintre acestia,au familii,au copii,care la randul lor sunt elevi sau studenti,au deja constrita o cariera si foarte multa experienta in domeniu. Scopul,nu este acela de a perfectiona acesti dascali,ci a le lua cat mai mult din putinii bani pe care ii au.Aceasta masura nu face altceva decat sa destabilizeze,famillia invatatorului si bugetul acesteia.As vrea sa vad acesti invatatori ca ies in strada la un protest,ar fi un bun exemplu si pentru alte categorii profesionale.
    • +4 (6 voturi)    
      ies vreo 30 mil de Euri (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 8:46)

      EMC2*2/2#@4 [utilizator] i-a raspuns lui dragos

      si proabil musca si ea cel putin unul.
  • +4 (6 voturi)    
    Am putea noi conduce o tara de"instruiti" ? (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 9:02)

    gristero [utilizator]

    USL nu-i trebuie la conducerea ministerului oameni pregatiti, seriosi care chiar sa se gindeasca la tineret si prin asta, la viitorul tarii !
    Ei prefera incompetentii si oportunistii care, din orgoliu si nestiinta, demoleaze tot ceea ce s-a gindit si facut bine in Educatie .Pentru ca ei au nevoie nu de oameni educati, "aerisiti",stiutori de carte, ci de diplome,titluri si-n final, de mase usor de manevrat ! Putem spune ca G.Becali, Vanghelie
    L.Pop,Mazare,Dragnea,Oprisan, nu fac cinste Parlamentului,Guvernului, Tarii??
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 13:58)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dle Funeriu, nu stiu daca cititi cumva comentariile la zicerile dvs., m-as bucura a fie asa. In loc sa cautati nod in papaura la orice face altcineva decat dvs. mai bine ati vedea aberatiile strecurate in legea pe care v-ati asumat raspunderea. Am mai vorbt despre unele, acum vreau doar sa spuneti cnstit daca ati avut alt argument al trecerii clasei zero la scoala, decat lipsa de locuri in gradinite, pe care ati vrut sa o rezolvati cumva. Se pare ca nu ati avut alt argument. Iata, acum oamenii nu vor sa accepte sa-si dea copii la scoala la 6 ani. Sunt prea mici, nu se pot concentra, obosesc repede. Dascalii sunt disperati, chiar daca nu recunosc public pentru a nu-si pierde locul de munca. Un singur dascal nu poate supraveghea si face instructie cu 20-25 de copii. Raspundeti-le ce pot face cand un copil de 6 ani vrea la toaleta, dar nu se descurca singur, sa se duca cu el la toaleta lasandu-i pe ceilalti nesupravegheati, sau sa-l lase singur riscand ca acesta sa nu mai gaseasca clasa din care a iesit? Sigur, veti spune ca sunt cazuri izolate, dar din pacate sunt extrem de multe fata de ceea ce se intampla cu copii de sapte ani. Stiti ce fac dascalii de la clasa zero? Stau patru ore cu copii in clasa, nu ii scot in pauze, le recomanda sa se joace in banci, dar in liniste pentru a nu deranja clasele din jur.
    S-au facut eforturi financiare si materiale enorme pentru a pune in practica o aberatie produsa de dvs. (mobilier adecvat, angajari de dascali in scoli etc). Oare nu era mai bine sa lasati sa se mai construiasca cateva gradinite?
    Si pentru unii din postacii anteriori: Chiar credeti ca dl Funeriu a fost solutia pentru educatie? Daca e asa, habar nu aveti ce este in educatie. Vorbiti sa va aflati in treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      parere (Joi, 17 ianuarie 2013, 16:28)

      midia [anonim] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Chiar crede SANDUV ca Funeriu are capacitatea sa inteleaga? El traieste mai degraba intr-o lume imaginara, despre care i-au povestit Basescu, Boc si altii...
  • -2 (2 voturi)    
    Fabrica de comentarii (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 15:00)

    Saruman [anonim]

    Ministrul Molecula despre ministra Abramburica. Epic.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 17 ianuarie 2013, 14:27)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dl Funeriu chiar nu observa ca se incearca cu disperare sa se indrepte o parte a aberatiilor pe care le-a inclus in legea 1/2011? Sa fie chiar atat de limitat incat sa mai sustina ca a facut o legea perfecta? Personal am asistat la o discutie a doi din cei care au lucrat cu dl Funeriu la lege, cand unul spunea: "pai ce a ramas acel articol in lege? Doar ne intelesesem ca il scoatem". Din pacate a ramas, ei insisi realizau ca este o aberatie, iar cei care trebuie sa aplice legea isi sparg capul sa gaseasca solutiile. Vedeti art 247 unde nu mai exista functiile de educator si invatator. Acuma spune ca Andronescu este de vina ca acestia ar trebui sa faca studii superioare pentru a deveni profesor (singura functie din invatamant conform legii), sau ca exista in legea salarizarii nivelul pentru educator si invatator. Pai el nu realizeaza ca incadrarea cu contract de munca se face conform legii educatiei, salarizarea (numai dupa incadrare) conform legii salarizarii? Cum sa platesti pe cineva pe care nu il poti angaja? Va dati seama ce "expertiza" are dl Funeriu in domeniu?!?!