Ecaterina Andronescu: Legea nu-mi da competenta de a retrage titlul de doctor premierului Victor Ponta

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:32 Actualitate | Esenţial


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Ecaterina Andronescu, ministrul Educatiei, a declarat pentru HotNews.ro ca in cazul titlului de doctor al prim-ministrului Victor Ponta face ceea ce ii permite legea. Intrebat cum va raspunde scrisorii deschise prin care mai multi profesori universitari si oameni de cultura ii cer sa-i retraga premierului titlul de doctor, ministrul Educatiei a raspuns: "Asa cum am mai spus de nenumarate ori, legea nu-mi da competente in aceasta directie."

"Fac ceea ce-mi permite legea sa fac. Asa cum am mai spus de nenumarate ori, legea nu-mi da competente in aceasta directie. Cred ca si Universitatea din Bucuresti stia acest lucru atunci cand mi-au trimis scrisoarea pe care mi-au trimis-o. Nu eu am facut legea educatiei, ba eu chiar am criticat-o. Dar competentele pe aceasta tema prevazute de lege sunt fata de Consiliul National de Etica, organism care nu este subordonat Ministerului Educatiei", a declarat Ecaterina Andronescu pentru HotNews.ro.

Potrivit acesteia, "Consiliul National de Etica lucreaza independent si este legat de Minister doar prin avizul de legalitate pe care il da directia juridica. Cu alte cuvinte, directia juridica a Ministerului Educatiei verifica doar respectarea procedurilor de catre Consiliu, dar nu poate croi verdictul acestuia intr-un sens sau altul".

"As vrea sa depasim perioada aceasta. CNATDCU, care nu avea atributii in acest caz, a formulat o invitatie catre membrii sai de genul: hai veniti sa il dam jos pe Ponta! Eu nu vreau sa amestecam aspectele academice cu cele politice. Este o batalie politica foarte incrancenata", a declarat pentru HotNews.ro ministrul Educatiei.

Amintim ca verdictul Consiliului National de Etica a fost ca "Victor Ponta nu a plagiat". Anterior, Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) decisese ca Victor Ponta a plagiat in teza sa de doctorat, fiind un plagiat de tip copy-paste. CNATDCU a fost dizolvat de Ministerul Educatiei chiar in ziua in care a dat aceasta hotarare. A urmat decizia Universitatii din Bucuresti, care a concluzionat de asemenea ca Victor Ponta a plagiat si a cerut ministrului Educatiei, printr-o scrisoare, "sa ia masurile legale care se impun".

Amintim ca peste 1.600 de profesori universitari, oameni de cultura si oameni simpli au semnat in cursul unei zile scrisoarea deschisa "Doamna Andronescu, retrageti-i titlul lui Ponta!". Printre semnatari se numara Andrei Plesu, Dan Grigore, Gabriel Liiceanu, Vladimir Tismaneanu, Mircea Kivu, Horia Roman Patapievici, Vladimir Tismaneanu, Ion Vianu sau Monica Macovei.

Ecaterina Andronescu: Legea ar putea sa fie extrem de aspra (in ce priveste plagiatele - n.red.), dar cu o temporizare de 1 an, ca toata lumea sa aiba timp sa scoata ceea ce nu se potriveste si sa ramana opera curata

Pe de alta parte, intrebata daca a propus un monatoriu de un an acordat cadrelor didactice pentru a-si curata opera stiintifica de falsuri, Ecaterina Andronescu a declarat: "Din punctul meu de vedere sunt absolut de parere ca ar trebui sa si inasprim legea fata de ce avem. Dar sa nu judecam dupa o lege a anului 2012 lucrari care s-au elaborat acum 20 ani cand nu aveam aceasta lege. Legea ar putea sa fie extrem de aspra, dar cu o temporizare de 1 an. Ne gandim. Discutand ieri intr-o emisiune am avansat aceasta idee, ca toata lumea sa aiba timp sa scoata ceea ce nu se potriveste si sa ramana opera curata. Dar este un gand".

"Cineva m-a intrebat ce legi au fost cand mi-am facut eu teza de doctorat. Si i-am raspuns ca au fost regulile impuse de profesorul meu coordonator, pentru ca nu exista o legislatie in acest sens. Dar am avut un conducator de doctorat ale carui reguli le-am respectat si pe care le-am impus ulterior si eu, la randul meu, studentilor mei. Eu cred ca acest subiect trebuie sa treaca dincolo de incrancenarea de campanie si trebuie sa judecam rece, fara parti-pris-uri", a continuat ministrul Educatiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7206 vizualizari

  • +66 (68 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:34)

    European [utilizator]

    Doamna ministru, va transmit pe aceasta cale toata scarba si dispretul unui om care stie ce inseamna sa muncesti pentru o diploma, ci nu s-o cumperi.
    • +9 (11 voturi)    
      vis a vis de antonesca (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:35)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui European

      am aceiasi parere(SINGURA COMUNA) cu becali vs fam. voiculescu
      adica
      http://www.youtube.com/watch?v=cRCXJzgZL7U
    • +25 (27 voturi)    
      Andronescu = demagogie (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:53)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui European

      de cateva saptamani tot auzim cum USL modifica diverse parti din legea educatiei ba chiar vor sa o elimine de tot in 2013 dar articolul care "n-o lasa" sa retraga titlul de doctor nu e interesata sa-l modifice
      • -19 (21 voturi)    
        problema nr. 1 a Romaniei (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:14)

        xjack [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Pacat ca dna Andronescu nu are competente. Plagiatul lui Ponta e problema nr. 1 a Romaniei si prioritatea nr. 1 a ARD. Trebuie rezolvata neaparat, pentru ca dl. Basescu nu mai e in stare sa gaseasca altceva cu care sa il ponegreasca pe Ponta si incepe sa treaca la jigniri personale - ceea ce nu e foarte frumos pentru un presedinte de stat.
        • +5 (7 voturi)    
          hotul prins (Joi, 29 noiembrie 2012, 9:20)

          quetzal [utilizator] i-a raspuns lui xjack

          daca prinzi hotul si ii ceri sa dea inapoi banii furati, aia e "jignire personala"?ahahaha, sunteti toti la fel ca ponta, idolul vostru, hoti fara rusine
        • +1 (1 vot)    
          caterincai aburescu i s'a incurcat limba'n gura (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:55)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui xjack

          a vrut sa zica ca nu poate retrage titlul de prim menistru, lui dottore tonta di catania.

          se mai intampla.
          dansa, inca, n'a intrat in academie.
    • +9 (11 voturi)    
      my words exactly (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:36)

      javier [utilizator] i-a raspuns lui European

      doamna ministru, e clar ca nu aveti nici cea mai mica idee ce inseamna a munci la o dizertatie. mi s-a facut scarba cand am citit declaratiile dvs. aveti tot dispretul meu pentru felul in care gestionati aceasta situatie.

      p.s. si e prima data in viata cand folosesc "scarba" si "dispret"
      p.p.s. rusine romanilor care ii voteaza pe astia
  • +41 (43 voturi)    
    O tâmpenie (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:40)

    corvus coraX [utilizator]

    NU premierului tovararăşa, ci profesorului sau mai ştiu eu ce este Ponta. Freud îi spunea lapsus...
  • +55 (57 voturi)    
    Pe bune? Ia uite ce scrie aici: (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:40)

    bigbrother [utilizator]

    Art: 324 din legea 1 din 2011:

    (1) În cazul nerespectãrii standardelor de calitate sau de eticã profesionalã, Ministerul Educaþiei,
    Cercetãrii, Tineretului si Sportului, pe baza unor rapoarte externe de evaluare, întocmite, dupã caz, de CNATDCU, de CNCS, de Consiliul de eticã si management universitar sau de Consiliul Naþional de Eticã a Cercetãrii
    stiinþifice, Dezvoltãrii Tehnologice si Inovãrii, poate lua urmãtoarele mãsuri, alternativ sau simultan:...

    b) retragerea titlului de doctor;
    ....

    Deci..e vorba de necunoasterea legilor sau rea intentie?
    • +14 (16 voturi)    
      Cred ca-i ceri prea mult , stie oare sa citeasca (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:14)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      ca de mintit vad ca mint cu tupeu , s-au molipsit una de la altul sau viceversa
    • +9 (11 voturi)    
      E vorba de minciuna ! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:12)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      PSD-ul este impanat la varf ( si nu numai ) de mincinosi. Ponta e cel mai mare dintre ei.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu e vorba de necunoasterea legilor (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:45)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      sau rea intentie. E vorba de suprematia lor in fata legilor si a Constitutiei. Sunt oameni speciali, au nevoie de legi speciale care sa-i avantajeze.
  • +46 (48 voturi)    
    S-a molipsit de la Ponta (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:40)

    omidius [utilizator]

    Din pacate doamna Andronescu s-a molipsit de la Ponta si incepe sa minta cu dezinvoltura.
    Legea educatiei nationale, nr 1/2011,
    ART. 170
    (1) În cazul nerespectării standardelor de calitate sau de etică profesională, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, pe baza unor rapoarte externe de evaluare, întocmite, după caz, de CNATDCU, de CNCS, de Consiliul de etică şi management universitar sau de Consiliul Naţional de Etică a Cercetării Ştiinţifice, Dezvoltării Tehnologice şi Inovării, poate lua următoarele măsuri, alternativ sau simultan:
    a) retragerea calităţii de conducător de doctorat;
    b) retragerea titlului de doctor;
    c) retragerea acreditării şcolii doctorale, ceea ce implică retragerea dreptului şcolii doctorale de a organiza concurs de admitere pentru selectarea de noi studenţi-doctoranzi.
    • +24 (26 voturi)    
      plagiat (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:02)

      mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      Cati,
      nu incerca sa ma prostesti
      Un fost coleg de liceu.
  • +34 (36 voturi)    
    Ce surpriza! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:41)

    JestersTear [utilizator]

    Da, abordarea acesta necesita un studiu aprofundat al notiunii de "Calendele Grecesti".
    Vorba aia: Kafka frate!
  • +36 (38 voturi)    
    ce competente (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:45)

    Baltaretu [utilizator]

    intradevar abramburica are competente sa :
    - incaseze de la stat mai multe salariii etc
    - sa organizeze in scoli prezentari de candidati USL la alegeri
    - sa schimbe clasa o pe la gradinite
    etc.
    Da de ce iei bani, mamaie, pentru plimbari pe la televiziuni ? Cu doctoratu cine se ocupa? dupa ce ati incurcat cercetarile si parerile despre un plagiator
    Du-te bre in alta parte si lasa invatamantul pe alte miini , ca sunt oameni capabili in tara asta.Te-a pus plagiatorul sa-i pazesti doctoratul? Rusine
    • +2 (4 voturi)    
      Unde... (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:25)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Baltaretu

      ... sunt oamenii aia capabili, Baltaretule? Si daca or fi, nu vezi ca nu conteaza? Nu vezi ca astia ne umfla capul seara de seara cu detalii atat de multe si de irelevante ca sa ascunda adevarul? Ca astia schimba legile incat sa poata suge legal si ultimul ban de la amarati? Nu mi-am cultivat vocabularul cu injurii, dar invit pe oricine poate, sa-i scrie volume intregi, sa-nteleaga cocoana aia ce e original si ce e plagiat. Daca nu intelege legea, poate intelege limbajul de cartier, desi m-as mira la cat e de chitita sa faca bani. Nu-i sta capul...
  • +33 (35 voturi)    
    penibil (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:46)

    fc [utilizator]

    daca era un doctor oarecare aveati dreptul d-na ministru?
    cer guvernului sa dea o ordonanta de urgenta care sa imputerniceasca ministrul sa apere onoarea invatamantului romanesc!
    • +2 (4 voturi)    
      Oare... (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:29)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui fc

      ... o framanta pe aia onoarea invatamantului romanesc? Nu poate ea sa doarma pentru asta? Fc, onoarea e o virtute, deci aia nu are competenta sa o inteleaga. Ca orice virtute, onoarea depaseste cu mult capacitatea de intelegere a oricaruiui politician.
  • +28 (30 voturi)    
    Androneasca ocoleste spir(i)tul scrisorii (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:47)

    dottore [utilizator]

    Sa inteleg vrea sa-i retraga titlul de doctor dar, vai, eticheta nu-i da voie.
  • +37 (39 voturi)    
    daca nu se poate retrage titlul acordat (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:51)

    was [utilizator]

    Daca legea nu permite retragerea titlului de "dottore" odata acordat, atunci macar sa le numiti diferiti pe cei care au doctorat de-a binelea de cei care au facut furt intelectual. Macar sa se numeasca "dottore plagiatus" fata de "dottore vera"
  • +35 (37 voturi)    
    competenta (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 18:52)

    Vlaston Stefan [utilizator]

    Art. 170. — (1) În cazul nerespectării standardelor de calitate sau de etică profesională, Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, pe baza unor rapoarte externe de evaluare, întocmite, după caz, de CNATDCU, de CNCS, de Consiliul de etică și management universitar sau de Consiliul
    Național de Etică a Cercetării Științifice, Dezvoltării Tehnologice și Inovării, poate lua următoarele măsuri, alternativ sau simultan:
    a) retragerea calității de conducător de doctorat;
    b) retragerea titlului de doctor
  • +26 (28 voturi)    
    legea minerului din 1990 (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:02)

    geocrin [utilizator]

    Ce bine se respectau legile pe timpul lui iliescu cind legea minerului era lege.
    Oare v-a fi nevoie de un referendum pentru retragerea titlului lui doctorica?
  • +34 (36 voturi)    
    Tanti o da cotita... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:03)

    mache [utilizator]

    Ia din lege:
    Art. 170. — (1) În cazul nerespectării standardelor de calitate
    sau de etică profesională, Ministerul Educației, Cercetării,
    Tineretului și Sportului, pe baza unor rapoarte externe de
    evaluare, întocmite, după caz, de CNATDCU, de CNCS, de
    Consiliul de etică și management universitar sau de Consiliul
    Național de Etică a Cercetării Științifice, Dezvoltării Tehnologice
    și Inovării, poate lua următoarele măsuri, alternativ sau simultan:
    a) retragerea calității de conducător de doctorat;
    b) retragerea titlului de doctor


    Deci NU e numai Consiliul National de Etica organismul pe care trebuie Ministerul sa-l contacteze in caz de plagiat...
  • +27 (29 voturi)    
    Eu zic sa-i zicem... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:20)

    Andy500 [utilizator]

    Doctorat Profesional!
    Cum adica doamna ministru sa le dam 1 an sa-si curete teza?
    Adica daca nu te prinde nimeni ca ai plagiat e OK, dar daca te prinde stai 1 an si cureti la ea?
    Hotul neprins , negustor cinstit!
    Bravo doamna Ministru!
    Avand in vedere ca faceti parte din cel mai cinstit guvern, nu ma mira modul de gandire!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu va simtiti jicnita Doamna, (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:45)

      gd [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Presupun ca ati muncit cinstit atat in facultate cat si mai apoi in ascensiunea profesionala (cel putin asa cred eu care am fost in aceiasi perioada studenta si am avut profesori ilustri ca si dvs.).Imi amintesc cu mult respect si mandrie de intalnirile stiintifice intre Politehnica si Universitate unde participam amandoua,de nivelul si profesionalismul la care se desfasurau.Iar acum peste ani nu va recunosc,oare v-a schimbat atat de mult politica, va santajaza cineva ? Pacat,pacat de toata munca cinstita desfasurata pana la intrarea in politica sau v-ati plictisit de chimie si vreti sa ramaneti pentru eternitate "doctor "in apararea plagiatorilor.....Nu merita Doama,suntem o alta generatie cladita pe alte coordonate...
      • 0 (2 voturi)    
        "jicnita"? :))))))) (Joi, 29 noiembrie 2012, 13:23)

        Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui gd

        sigur nu se simte "jicnita"

        mai ales cand primeste reprosuri de la postaci portocalii agramati ;)
  • +13 (15 voturi)    
    Hotia, e hotie oricum o intorci... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:24)

    Columbo [utilizator]

    Pai furtul e furt... chiar daca a avut loc acum 20 de ani, si culmea, mai iei si o caruta de bani in plus la salariu pt. ca ai reusit sa ajungi mare "dottore". Pai sa dea inapoi si banii cu dobanda!
  • +15 (17 voturi)    
    plagiatul lui Pisoi (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:26)

    flavisept [utilizator]

    Nu cred ca trebuie sa avrm asteptari prea mari de la Ecaterina Andronescu care a ajuns ministru al educatiei garantata de Vanghelie. Va mai amintiti uriasele panouri in care Ecaterina Andronescu, pe atunci rector al Politehnicii din Bucuresti, una dintre cele mai titrate universitati din Romania, profesor doctor inginer, presedinte al Consiliului Rectorilor din Romania , "zambea" fericita fiind garantata de un analfabet. Ce pretentii de verticalitate mai poti avea daca accepti o asemenea garantie
  • +14 (16 voturi)    
    Stimata Doamna, (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:30)

    Teh-nik [utilizator]

    In primul rand: "Aceste cuvinte ne doare"- Jean Constantin in filmul Secretul lui Bacchus, Scenariu :Titus Popovici; Regia Geo Saizescu, s.a.m.d.
    In al doilea rand:"Romania nu e o tara de imbecili, ci o tara in care imbecili decid"- Alexandru Paeologu.
    In al treilea rand, daca domnul premier avea sange in instalatie, renunta de buna voie la acest atat de contestat titlu, se punea cu burta pe carte si refacea acest doctorat de la zero, dovedind cat de competent este in domeniul in care pretinde ca este supercalificat.
    • +7 (9 voturi)    
      Pentru Teh -nik (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:18)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Teh-nik

      Acum nu are timp sa se puna cu burta pe carte. Sper ca o va face dupa 9 decembrie cand Basescu il elibereaza din functie si ii da astfel mai mult timp liber.
  • +9 (11 voturi)    
    Oricum titlul de doctor (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:32)

    Kepler [utilizator]

    i se va retrage lui Ponta plagiatorul intr-un moment in viitor. Va fi interesant cind ?
    Andronescu nu ar trebui sa fie ministru al invatamintului! S-a umplut de rusine, daca mai era nevoie, cu aceasta ocazie!
    • +2 (2 voturi)    
      Ponta poate sa evite retragerea titlului (Joi, 29 noiembrie 2012, 9:33)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      printr-o miscare inteligenta acum, cand are toate parghiile. Solicita institutiei care i-a eliberat titlul de doctor ca renunta de buna voie la el iar institutia ii raspunde, dupa ceva timp cand se mai linistesc apele, ca nu-i anuleaza titlul deoarece a fost obtinut pe merit.
  • +13 (15 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:33)

    nano2k [utilizator]

    Ne mai sfidati mult?
  • +10 (12 voturi)    
    corb la corb nu-si scoate ochii (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:49)

    ioil [utilizator]

    A-ti avut careva vreodata macar gandul nebunesc ca mamaia va rani orgoliul sefului ei?Va ramane cu o pata mare si neagra tot restul carierei .
  • +8 (10 voturi)    
    e simplu (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:49)

    DascaluGabriel [anonim]

    e foarte simplu de vazut....Plagiatorul i-a asigurat mandatul ambraburicei si dupa 9 decembrie daca tergiverseaza retragerea plagiatului si sunt sigur ca asta o sa se intample cu timpul o sa se uite si viata merge mai departe si pentru Ponta si pentru Andronescu adica pe pozitiile care sunt si in prezent
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 19:59)

    Liyana [utilizator]

    Abramburica este intradevar o incompetenta..a distrus invatamantul romanesc...este normal sa nu vrea sa-i retraga titlul de doctor lui Ponta...doar este de a lor..Daca ea nu are competenta atunci cine??
  • +9 (11 voturi)    
    campania electorala ... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:00)

    catalin72 [utilizator]

    Ciudata logica :hai sa uitam putin de legi ca-i campanie !...astept cu interes ca USL sa initieze "Campania de respectare a legilor" ! Macar o zi a respectarii legilor ....
  • +9 (11 voturi)    
    Camarada Abramburica (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:13)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    are perfecta dreptate. Legea nu are cum sa-i dea competenta, competenta trebuie sa o detii inainte sa te trezesti intr-o asemenea functie. Iar aceasta competenta se numeste CARACTER si ii lipseste cu desavarsire.

    Daca CtrlV Pontanocchio ar fi admis de la inceput ca a gresit, ar fi renuntat la titlul de doctor si chiar ar fi denuntat implicarea lui Adrian Nastase in toata aceasta poveste (Nastase care i-a facilitat, cu siguranta, intrarea in posesia minunatei opere mangla cum fraude), toata aceasta poveste s-ar fi stins. Omul merita a doua sansa, si-a facut mea culpa, era tanar, nepriceput intr-ale plagiatului, sub influenta psihedelicelor blablabla.

    Dar el nu si nu, se comporta ca un strut. Ei bine, acest titlu ii va fi retras ORICUM cu prima ocazie.
  • +12 (14 voturi)    
    o mica eroare (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:18)

    NicolaeA [utilizator]

    Dna ministru, nu legea nu-ti da competenta , soarta nu ti-a dat competenta !
  • +13 (15 voturi)    
    ponta (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:35)

    argus43 [utilizator]

    Nu intelegeti ca Ambramburicei ii este frica?!? Cum sa-i retraga un ministru diploma de doctor unui prim-ministru?!? Vai de capul nostru!!! Uite cine ne conduce: un hot care ii dirijeaza pe cei din subordinea lui asa cum vrea el. Fratilor absolventi de facultati,in curand diplomele noastre vor putea fi folosite ca hartie igienica la un eventual angajament in strainatate!!!
  • +3 (5 voturi)    
    .... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:38)

    Liyana [utilizator]

    USL promoveaza prostia,hotia,nu s-a mai vazut asa ceva un ministru dovedit ca fiind un plagiator..nu are nici o treaba...sa demisioneze..si o America care cica nu este in putere sa-i retraga titlul...unde va ajunge tara asta cu astfel de oameni?!
  • +3 (5 voturi)    
    Legea junglei USL nu-i permite cu siguranta... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:44)

    dadan [utilizator]

    Legea junglei dupa care e structurata gruparea asta de hoti spune clar ca "nu ai voie sa musti mana care te-a hranit(decat cand esti satul)" ... e clar ca gruparea asta mafiota sub acoperisul politicii si a naivilor de votanti pe care ii manipuleaza cum vor ei, opereaza ca si un grup criminal organizat, cu cotizatii la binefacatori, taxe de protectie, colectari de biruri....
    Ganditi-va daca si serviciile, procuratura si judecatorii ar fi la mana lor,la fel s-ar ingropa orice marsavie de-a mafiotilor astora...
    Romani Treziti-va!
  • +2 (4 voturi)    
    madam (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:48)

    luci30 [utilizator]

    poti sa dai mina cu jupineasa ministreasa pivniceru,si amindoua sa demisionati.Ce dracu nu pricepeti?In democratie ai drepturi dar ai si OBLIGATII,si prin insasi fisa postului aveti niste obligatii pe care trebuie sa le respectati.Voi si cei ca voi respectatile .Eu m-am saturat sa vad ca ocupati posturi de raspundere si voi va faceti ca lucrati,ca alde pontache-plagiatoru,floarea -adormita-chiulangita....basta, opriti-va !Nu sunteti capabile(si nu sunteti)lasati locul altora care si vor si pot si stiu sa faca lucrurile sa mearga legal si normal!
  • +1 (3 voturi)    
    ZAT ! VOI RESPECTATI VRE-O LEGE ? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 20:52)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Am vazut din iunie si pana ieri inclusiv.
  • +4 (6 voturi)    
    Jos cu impostorii (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:13)

    Antiponta [utilizator]

    Ma straduiesc sa-mi iau doctoratul din 2007, la o universitate din USA. Sunt scarbit la gandul ca tot felul de loaza isi iau doctoratele in 2 luni prin plagiat sau contracost pe cand eu si multi altii imi rup coatele prin biblioteci si-mi sacrific viata de familie. Cei mai vinovati nu sunt insa impostorii ci i-responsabili precum Abramburica care (cacofonie intentionata) promoveaza non-valorile, fie de frica, ca si in cazul nefericitei ministrese fie din interese politicianiste.
    Nu am decat o singura dorinta: la 9 Decembrie gunoaiele (Ponta, Antonescu, Voiculescu and co.) sa fie aruncati la lada de gunoi a istoriei si cinstea si onoarea sa fie restabilite rapid (inclusiv in lumea academica prin ejectarea tuturor smecherilor si cocalarilor "academici" care au intrat in lumea intelectuala pe usa din dos.
  • +3 (5 voturi)    
    Sa fii sigura! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:15)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Ca ai sa dai sama Doamna! Maine sau peste 5 ani tot ai sa dai sama pentru ca in calitate de ministru nuti-ai facut datoria.
  • +3 (5 voturi)    
    seara acasa (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:47)

    rezis [utilizator]

    Da cind ajungeti seara acasa dupa o zi de tururi pe la televiziuni si de declaratii de acest fel... va uitati in oglinda? Ce vedeti? Ce mai simtiti? Sunteti multumita de toate astea? Va reprezinta? Oare se merita?
  • +4 (4 voturi)    
    GIO (Joi, 29 noiembrie 2012, 2:56)

    meddio [utilizator]

    adica Grup Infractional Organizat, asta este la ora actuala USL. A implementat minciuna si hotia ca si politica de stat . Rusine !
  • -1 (1 vot)    
    ... (Joi, 29 noiembrie 2012, 11:46)

    a.nonim [utilizator]

    Incredibil, cum adica sa poti sa scoti din lucrare "ceea ce nu se potriveste?! Si asta o spune un ministru ala invatamantului? Modificarea unui document cum e teza de doctorat, validat de o comisie, ar fi echivalentul unui fals intelectual. Nu se permite decat cel mult publicarea unei erate. Singura varianta logica este anularea diplomei si daca respectivul vrea sa modifice lucrarea si sa o sustina din nou, n-are decat dar pe banii sai.
  • -1 (1 vot)    
    Doamna ministru trebuie actionata in instanta (Joi, 29 noiembrie 2012, 11:46)

    hic sunt leones [utilizator]

    pe legea raspunderii ministeriale deoarece refuza sa respecte legea.
    Sa fac si niste luni de inchisoare pentu ca se poate sa acceptam la nesfarsit astfel de abuzuri din partea politicienilor.