Rapoartele CE pe MCV pentru Romania si Bulgaria vor fi publicate pe 18 iulie. Fiecare tara va fi tratata in conformitate cu propriile progrese (Barroso)

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 12 iulie 2012, 16:06 Actualitate | Esenţial

Rapoartele Comisiei Europene (CE) pentru Romania si Bulgaria, realizate in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare (MCV), vor fi publicate pe data de 18 iulie, a anuntat joi Guvernul bulgar, citat de agentia de presa Novinite. Data a fost anuntata de presedintele CE Jose Manuel Barroso in cadrul unei intalniri de miercuri cu premierul bulgar Boiko Borisov. Persedintele CE a informat ca fiecare dintre cele doua tari va fi tratate in conformitate cu propriile progrese.

Termenul de publicare a rapoartelor era stabilit initial la jumatatea lunii iulie insa a fost prelungit cu cateva zile.

Cotidianului bulgar Trud scria in urma cu o zi, citand surse confidentiale, ca Uniunea Europeana (UE) ia in considerare monitorizarea separata a Romaniei si Bulgariei in ceea ce priveste progresele in domeniul justitiei si afacerilor interne, invocand incercarea coalitiei Guvernului roman de al destitui pe presedintele Traian Basescu si de a modifica atat atributiile Curtii Constitutionale cat si Legea referendumului.

"Da, Bulgaria si Romania ar putea fi monitorizate separat", a declarat diplomatul, fara a oferi alte detalii. Acesta a refuzat ferm sa spuna daca mecanismul de monitorizare ar putea fi eliminat in aceasta vara sau daca va fi mai strict cu vreuna dintre tari, afirmand doar ca acesta ar putea fi mai precis.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1731 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    inca o lovitura... (Joi, 12 iulie 2012, 16:14)

    lucyan [utilizator]

    si asa erau nauci uslasii, acum o sa turbeze pe la antene, ca este numai vina lui basescu... daca isi dadea demisia, o aslva pe a lui crin, adica ramaneam si noi cu o floare, chiar daca cu o asemenea floare numai vedeam noi soarele, daramite luminita de la capatul ue...
    • -5 (5 voturi)    
      postacii nauci (Joi, 12 iulie 2012, 17:12)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui lucyan

      V-as adresa cateva cuvinte incalificabile, voua, penibililor care exultati la fiecare lovitura primite de Romania, in interesul partidului din care faceti parte. Totusi, imi dau seama ca nu meritati nici macar atat.
      • +4 (4 voturi)    
        Adica e vina celor care comenteaza?!? (Joi, 12 iulie 2012, 17:19)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Xu

        De ce nu-i multumesti lu Ponta pentru "succesuri"?
        • -2 (2 voturi)    
          poate vrei sa recitesti mesajul meu (Joi, 12 iulie 2012, 17:57)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui Alui

          Eu vorbesc despre Romania, nu despre pdl, usl, udmr etc.

          Una e sa ii amendezi pe politicieni (prin vot, cum altfel?) pentru ceea ce fac, alta este sa te bucuri de loviturile primite de tara, doar doar mai castiga un partid niscaiva sustinatori iar ei postacii, ceva munitie pentru propaganda ieftina facuta inclusiv aici...
      • +2 (2 voturi)    
        Totul era ok... (Joi, 12 iulie 2012, 17:30)

        DigitalScribe [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        ... pana s-au gasit parlamentarii penali (USL + migratorii din PDL + altii) sa faca ce-au facut.
  • +10 (10 voturi)    
    pana si (Joi, 12 iulie 2012, 16:14)

    lucyan [utilizator]

    bulgarii au facut progrese mai mari decat noi...
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 12 iulie 2012, 16:34)

      George [anonim] i-a raspuns lui lucyan

      Daca nu ar fi fost situatia politica curenta, noi am fi fost vazuti ca cei care au facut progrese mai mari.

      Data fiind situatia de fata, o sa fie invers si mai mult decat atat... pe data de 18 iulie o sa primim niste vesti proaste.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Joi, 12 iulie 2012, 16:15)

    marianmarian [utilizator]

    Mii de multumiri, USL (dar cititi doar prima, a 5-a si ultima litera din cuvant).
  • +12 (12 voturi)    
    Ce inseamna USL ? (Joi, 12 iulie 2012, 16:18)

    Ion Roata [anonim]

    Asa am ajuns ???

    si totul in numai 2 luni de USL .
  • +3 (3 voturi)    
    E la mintea cocosului... (Joi, 12 iulie 2012, 17:08)

    triciupa [utilizator]

    ... ca raportul mcv va fi dezastruos. Partea intolerabila e ca vom suferi cu totii pentru faradelegile catorva ticalosi. Asadar, o gasca de derbedei e capabila sa nenoroceasca o multime de oameni cumsecade, a caror singura vina e naivitatea.
    Bafta lichelelor astora e ca traiesc intr-o tara cu popor moale si iertator, cu oameni care uita repede, pun capul in pamant si se inhama din nou la munca spunandu-si cu obida "asta e!".
    • +1 (1 vot)    
      Modul de gandire al romanilor este dezastruos - I (Joi, 12 iulie 2012, 18:16)

      Nea Ghita [anonim] i-a raspuns lui triciupa

      Raportul o sa transmita de fapt ca modul de gandire al romanilor este dezastruos si o sa contina probabil si confirmarea ca "USL a ajuns la putere cu mare sustinere populara", adica, indirect spus: "Dragi Europeni, asa gandesc romanii, si asa vor ei sa traiasca". Vor astepta de la noi sa vada cum reactionam pe 29 Iulie si cum ii pedepsim la referendum pe USListi.

      Pe fondul dubiilor care exista de multa vreme legate de acceptarea prematura a Romaniei in UE, o eventuala lipsa de reactie a romanilor la calcatul in picioare a regulilor democratice le va intari europenilor convingerea ca guvernul romaniei de astazi este oglinda societatii civile. Adica, altfel spus, pe termen scurt putem fi europeni (mai ales la ciordit de fonduri structurale), dar pe termen lung nu apartinem familiei europene.

      Daca la vot se va vota in proportie covarsitoare DA suspendarii, efectul de imagine va fi devastator pe termen lung pentru romania, pentru ca asta va legitima USL in actiunile lui si deasemenea va legitima imaturitatea politica, coruptia si lipsa statului de drept. Europenii o sa zica: OK, asta va place, asta o sa aveti. Dar nu cu noi, noi nu vrem un asemenea "stat de stang".
  • +2 (2 voturi)    
    Joaca cu Constitutia (Joi, 12 iulie 2012, 17:40)

    marvio [utilizator]

    Dupa ce dl. Ponta&Co. au facut Constitutia ghemotoc si s-au jucat cu ea in colbul ulitei, prevad ca raportul pentru Romania n-o sa fie o pagina prea vesela.

    Sunt convins ca pe dl. Ponta il intereseaza mai mult referendumul din 29.07 (daca se va mai tine) si alegerile din toamna, decat nota de plata consistenta pe care o va primi Romania multi ani de acum inainte, pentru joaca nesabuita la care am asistat luna asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Modul de gandire al romanilor este dezastruos - II (Joi, 12 iulie 2012, 18:18)

    Nea Ghita [anonim]

    Doresc sa atrag atentia ca somajul este in crestere in toata Europa, criza economica si financiara inca nu a ajuns la apogeul ei, urmeaza vremuri grele. Europenii vor avea numai avantaje daca ne retrag dreptul de rezidenta si de munca in EU.

    Pe de o parte, daca Romania iese din EU, aproximativ 700.000-1.200.000 de romani vor pierde drepturile de munca si de rezidenta si vor trebui sa se repatrieze. Pentru europeni, costuri de la asigurarile sociale egale cu zero, trimitandu-i acasa. Nu au de pierdut nimic, ci numai de castigat. Banii din impozitele pe salarii platite in anii trecuti de catre romani vor ramane la ei, insa nu mai trebuie sa plateasca ajutoare de somaj sau sociale. Pe langa asta, li se ofera o sansa nesperata de a alege graul de neghina si a pastra numai romanii care nu le fac probleme si de pe urma carora au numai de castigat (inalta calificare, patroni, meseriasi)

    Pe de alta parte, cheltuieli cu asigurarile sociale pentru cei expulzati vor fi devastatoare pentru bugetul guvernului roman. Din cei 700.000-1.200.000 repatriati, foarte multi vor fi someri si in timp foarte scurt saracie lucie se instaleaza in multe familii de romani. Cu alte cuvinte, romania este pusa economic la pamant si terminata politic si economic. Si asa, o mai luam inca odata de la zero.
  • +3 (3 voturi)    
    ce solutii se intrevad? (Joi, 12 iulie 2012, 22:39)

    xxx anonimus [anonim]

    toti (cei impotriva usl !) ne agitam, tipam ca e inadmisibil, ne plangem in stanga si in dreapta. ce-i drept, socul situatiei este foarte puternic, nu cred ca se gandea cineva acum 3 luni ca o sa avem o astfel de criza.

    dar poate ar fi bine sa ne gandim deja la niste solutii. una e sa hotam impotriva referendumului. e o solutie buna, dar ce facem mai departe? cum va putea un presedinte singur sa tina piept parlamentului actual?

    trebuie sa il sprijinim mai mult, cu miscari civice. cand se fac demonstratii organizate ale PDL si ICCD? vreau sa merg! cum convingem lumea de la sate ca primarul lor PSD-ist ii minte? daca aveti idei, spuneti-le!

    trebuie sa actionam la fel de repede ca si ceilalti.