VIDEO Curtea Constitutionala a respins ca inadmisibila sesizarea de neconstitutionalitate referitoare la Hotararea Parlamentului prin care a fost revocat Gheorghe Iancu din functia de Avocat al Poporului

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2012, 15:25 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala anunta, intr-un comunicat de presa, ca a respins ca inadmisibila sesizarea de neconstitutionalitate referitoare la Hotararea Parlamentului prin care a fost revocat Gheorghe Iancu din functia de Avocat al Poporului. Sesizarea de neconstitutionalitate a fost formulata de 58 de deputati apartinand Grupului parlamentar al Partidului Democrat Liberal.

Intr-o postare pe Facebook legata de decizia similara de ieri a CCR privind respingerea ca inadmisibile a sesizarilor PDL privind demiterile lui Vasile Blaga si Roberta Anastase, Laura Stefan (Expert Forum) a explicat astfel motivele posibile ale deciziei CCR: "CCR a respins ca inadmisibile contestatiile pe revocarea lui Blaga si a Robertei Anastase - cel mai probabil constatand ca OUG care nu permite CCR sa analizeze hotararile Parlamentului e inca in vigoare pana la publicarea deciziei CCR care o declara neconstitutionala. Dupa acea data Blaga si Anastase pot face iarasi contestatii si abia atunci CCR se va pronunta pe fond. Pentru ca a decis ca nu se poate pronunta pe contestatia lui Blaga, Antonescu ramane interimar".

Citeste Comunicatul Oficial al CCR:

"În ziua de 10 iulie 2012, Plenul Curţii Constituţionale, învestit în temeiul art.146 lit. l) din Constituţia României, s-a întrunit pentru a soluţiona sesizarea de neconstituţionalitate formulată de 58 de deputaţi aparţinând Grupului parlamentar al Partidului Democrat Liberal referitoare la Hotărârea Parlamentului nr. 32 din 3 iulie 2012 pentru revocarea domnului Gheorghe Iancu din funcţia de Avocat al Poporului.

În urma deliberărilor, Curtea Constituţională, cu majoritate de voturi, a respins ca inadmisibilă sesizarea de neconstituţionalitate referitoare la Hotărârea Parlamentului nr. 32 din 3 iulie 2012 pentru revocarea domnului Gheorghe Iancu din funcţia de Avocat al Poporului.

Argumentaţia reţinută în motivarea soluţiei pronunţate de Curtea Constituţională va fi prezentată în cuprinsul deciziei, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Decizia este definitivă şi general obligatorie şi se comunică Camerei Deputaţilor şi Senatului."

























7289 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    alo! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:28)

    Analfabet [utilizator]

    Conflict de interese?!?!?
    • +10 (10 voturi)    
      O sansa (Marţi, 10 iulie 2012, 15:43)

      palul [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      Oricine mai crede ca Romania are sanse ca stat democratic si European ar trebui sa treaca la actziune in urmatoarele zile (maxim 1-2saptamani !?).

      Sprijin din toata Europa, din USA si din multe alte partzi ale lumii exista. Legalitate inca exista. Si CCR are destule motive LEGALE sa anuleze toate hotararile parlamentului si guvernului din timpul loviturii de stat. TOATE!

      Si odata cu asta, CCR are si destule motive sa sezizeze parchetul pentru inceperea urmaririi penale impotriva TUTUROR celor care au participat la lovitura de stat, in frunte cu tripleta mizeriei umane Copiutza/Chucky/Voiculescu.
      Pentru incalcarea Constitutziei, pentru incalcarea tuturor regulilor dupa care functzioneaza democratia Romaneasca, pentru conspiratzie impotriva statului de drept ... (in plus, cate un shut in cur la fiecare pt NESIMTZIRE s-ar potrivi perfect!)
      Si probabil sunt destule motive si pentru demiterea guvernului si pentru dizolvarea parlamentului.
      Si toata gashca actuala de asha-zisi politicieni-de-stanga pot fi trimisi langa colegul Nastase sau macar interzisi in viatza politica din Romania. FOREVER!

      Asta e o sansa unica de a scapa de toate scursurile comuniste si analfabete-(cel-putin-)la-democratie din Romania.
      UNICA sansa si enorma! Nu se rateaza asha ceva. Nu cred ca Romania o sa mai aiba vreodata o asemenea sansa.

      Ai promis ca ne scapi de comunishti Base. FA-O ACUM!!!
      Fa-o pe-asta si ramai in istorie ca parintele Romaniei democratice moderne.

      Si pt domnii din CCR care au rezistat eroic pana acum. SE POATE !!!

      Si pt orice ROMAN care vrea sa traiasca si sa isi creasca copiii intr-o tzara normala. ACUM E MOMENTUL !!!
      • +9 (9 voturi)    
        nu pot (Marţi, 10 iulie 2012, 16:06)

        iulian-bz [utilizator] i-a raspuns lui palul

        sesiza parchetul,chiar nu sunt solutii pentru contestarea tuturor ordonantelor si hotararilor luate,daca sunt colegi pe forum cu pregatire juridica,, ii rog sa ne ajute,nu-mi pot imagina ca astia vor sa distruga tot,nu le pasa de nimeni,cum spunea si colegul,acum este momentul sa actionam,nu trebuie lasati sa-si continue planul de puci,haideti dragi romani,nu va fie frica,toata lumea sta cu ochii pe noi,ei nu pot interveni,doar constata incalcarile gtosolane ale legilor si democratiei,ii pot cel mult sanctiona,cu repercursiuni si asupra noastra,este cazul sa fim uniti!!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Puci validat JURIDIC, posibil doar in RO (Marţi, 10 iulie 2012, 15:37)

    marvio [utilizator]

    Pai, sa vedeti boieri dv, in Romania nu a fost de fapt o lovitura de stat, ci o lovitura JURIDICA de stat, bazata pe vulnerabilitatile legislative.

    Ponta se duce maine la Bruxelles cu schema puciului in mana. USL a copt-o luni de zile.
  • +13 (13 voturi)    
    daca CCR nu a admis... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:38)

    nedumeritu [utilizator]

    sesizarea de neconstitutionalitate si in functia de avocat al poporului va ramane dorneanu- care nu isi va indeplini, in nici un caz, indatoririle- as propune sa facem o lista pentru sustinerea unui proiect de lege prin care avocatul poporului sa fie platit de formatiunea politica ale carei interese le sustine, din banii privati ai acesteia ( in cazul de fata al psd-ului ). pentru ca oricum dorneanu va fi avocatul psd-ului, nu avocatul poporului....
  • +17 (17 voturi)    
    daca publica (Marţi, 10 iulie 2012, 15:40)

    lucyan [utilizator]

    in monitorul oficial numai deciziile favorabile usl nu incalca constitutia?
    faptul ca nu se publica o decizie a cc care ii da dreptul sa se pronunte asupra loviturii de stat nu este o incalcare a drepturilor cetatenilor care doresc sa afle daca hotararile emise de parlament si guvern au fost constitutionale? cum poate ponta sa mearga la bruxelles pentru explicatii cand el nu este in stare sa ne convinga in tara ca totul a fost legal? cum raspunde la intrebarea de ce nu s-au publicat toate deciziile de ieri ale curtii? de ce s-a publicat numai cea referitoare la crin?ce credibilitate are acest om?
    dca totul este corect si constitutional, atunci de ce nu se publica aceste decizii? de cine si de ce ii este frica? nu cumva tocmai pentru faptul ca stie ca nu sunt constiotutionale aceste hotarari ale parlamentului?nu cumva confirma ca aceste evenimente au fost o lovitura de stat bine pusa la punct. ce dovada mai vreti ca o fost o lovitura de stat?
    ce dovada mai vreti ca ponta a plagiat cand el declara in fata presei ca a plagiat doar 30 pagini din 400 si nu este o problema..
    presa ce faceti, de ce nu dati mereu acel interviu in care recunoaste cu seninatate ca a plagiat?
    de ce trebuie sa mai asteptam o decizie a unei comisii numita de el sa se pronunte asupra plagiatului cand avem un verdict dat de o comisie competenta si, mai grav, avem recunoasterea personala?
    asa si acum, ce dovada mai avem nevoie ca totul a fost o lovitura conceputa de securistii lui voiculescu daca el nu publica in monitorul oficial decizia curtii?
    cum iimva convinge pe vestici ca totul este constitutional cand el ingradeste in continuare dreptul curtii de a se pronunta? crede ca acolo sunt oameni care vor interpreta inadmisibil ca neconstitutional? crede ca toti isi cumpara diplomele sau le plagiaza? se inseala amarnic...
  • +12 (12 voturi)    
    Monitorul Oficial (Marţi, 10 iulie 2012, 15:41)

    catri81 [utilizator]

    Trebuie sa facem ceva sa-i obligam sa publice deciziile curtii . Azi au publicat numai deciziile legate de suspendare si interimat desi ieri CCR s-a pronuntat pe mai multe sesizari(cea mai importanta fiind neconstitutionalitatea ingradirii atributiilor ei de catre pucisti)Astept solutii.
    • +8 (8 voturi)    
      nu stiu exact cum (Marţi, 10 iulie 2012, 15:56)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui catri81

      dar cred ca presa sa-i puna intrebari clare si chiar sa-l acuze ca incalca constitutia nepublicand aceste decizii care nu permit curtii sa se pronunte pe ideea unei lovituri de stat (pana acum pot invoca ca sunt oligofreni, prosti)... cand va merge la bruxelles...
      de asemenea se poate manifesta acolo, pasnic, cu doleantele romanilor, care vor sa afle adevarul si cc sa fie lasata sa-si spuna punctul de vedere...
  • +3 (3 voturi)    
    avocatul poporului (Marţi, 10 iulie 2012, 17:33)

    johngood [utilizator]

    poate ar trebui modificata legea sa fie ca la americani, daca tot e vorba de avocatul poporului atunci sa fie ales in mod direct de catre popor.

    dar pentru asta ar trebui schimbata constitutia si acest lucru nu cred ca se va intampla prea curand
  • 0 (0 voturi)    
    Au pus mana pe CCR (Marţi, 10 iulie 2012, 23:25)

    LoveRomania [utilizator]

    Deja au CCR sub control, poate nu 100% dar 70% au. Probabil au amenintat, santajat pe cineva, deoarece acum PSD are foarte multe parghii in mana prin care pot nenoroci un om, pentur ei legile nu conteaza