VIDEO Curtea Constitutionala: Judecatoarea Aspazia Cojocaru a fost amenintata inainte de inceperea dezbaterilor asupra cererii de suspendare a presedintelui Romaniei

de A. Neagu, V. Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2012, 13:40 Actualitate | Esenţial

Aspazia Cojocaru
Foto: CCR.ro
 documente
(06 Iul 2012) DOC, 534KB
Curtea Constitutionala a Romaniei anunta, intr-un comunicat remis presei, ca "isi exprima grava ingrijorare in legatura cu faptul ca doamna judecator Aspazia Cojocaru a fost amenintata  inainte de inceperea dezbaterilor asupra avizului de suspendare din functie a presedintelui Romaniei, cu privire la votul pe care urmeaza sa il dea."

Aspazia Cojocaru (66 de ani) a fost numita de catre Camera Deputatilor judecator la Curtea Constitutionala in anul 2004, pentru un mandat de 9 ani, la propunerea PSD.

UPDATE ora 14.10: O sursa din Curtea Constitutionala, intrebata cine a amenintat-o pe Aspazia Cojocaru, a rapuns: "Ea nu stie".

Potrivit informatiilor de pe site-ul Curtii, Aspazia Cojocaru a absolvit Facultatea de drept din cadrul Universitatii Bucuresti, promotia 1972 precum si Facultatea Internationala de Drept Comparat, Strasbourg, Franta, 1978, 1980.

Aspazia Cojocaru este profesor universitar doctor la Facultatea de drept "Yolanda Eminescu, Universitatea "Valahia" din Targoviste. Intre 1993 si 2009 a fost profesor universitar doctor la Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative, Universitatea Crestina "Dimitrie Cantemir", iar intre 1972 si 2004 a fost cercetator stiintific gradul I la Institutul de Cercetari Juridice al Academiei Romane.

Colegiului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii (CNSAS) i-a dat judecatoarei, in 26 aprilie 2007, un verdict de colaborare cu Securitatea. Verdictul a fost dat de catre CNSAS in unanimitate, fiind bazat pe doua note informative aflate in dosarul Aspaziei Cojocaru.

Judecatoarea a recunoscut ca a fost fortata in anul 1984 sa scrie respectivele note, despre o colega care pleca in strainatate definitiv, in cadrul unei anchete judiciare, sustinand insa ca nu a semnat angajament cu Securitatea si nici nu a facut politie politica. La cateva saptamini, CNSAS a revenit asupra verdictului, in urma contestatiei facute de judecatoarea Cojocaru, spunand ca nu a facut politie politica, noteaza Adevarul.ro

Cotidianul.ro a publicat o dezvaluire potrivit careia Aspazia Cojocaru a fost implicata in anii '70, intr-o retea de falsificare a examenelor de admitere de la Facultatea de Drept din Bucuresti.

Aspazia Cojocaru a fost colega cu Adrian Nastase si Rodica Stanoiu la Institutul de Cercetari Juridice al Academiei Romane. Potrivit presei Aspazia Cojocaru a fost recrutata si supervizata din partea Securitatii de catre Rodica Stanoiu, detalii aici.






















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

46373 vizualizari

  • -64 (104 voturi)    
    Amenintata de cine ? De Basescu ? (Vineri, 6 iulie 2012, 13:42)

    Ionescu2 [utilizator]

    ...pentru ca Aspazia Cojocaru e pusa in functie de PSD...interesant ! Se pare ca nu USL face presiuni, poate cumva Basescu le-a facut vreo alta "vizita" ???
    • +20 (42 voturi)    
      Bine inteles! (Vineri, 6 iulie 2012, 14:06)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Pentru ca toate abuzurile si amenintarile la adresa CCR in ultimele doua saptamani au venit, stim bine, de la Cotroceni!

      OMG daca n-as sti ca probabil esti un postac de-al lui Felix (vedea-l-as la muzeul cinegetic, impaiat) m-as minuna cat de post poti fi!
      • -18 (32 voturi)    
        Educatia celor 7 ani - lipsă. (Vineri, 6 iulie 2012, 15:10)

        The Knight [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        Sincer, numai răutatea și frustrarea celor de pe HotNews m-au făcut să îl disprețuiesc pe Băsescu. Cu astfel de fani, suspendarea este literalmente garantată.
        • +15 (23 voturi)    
          Hehe (Vineri, 6 iulie 2012, 15:15)

          Kevi [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

          Ai citit cumva comentariile de pe site-ul Antena 3 sau Jurnalul?

          Ca tot vorbim de rautate si ura...
        • +5 (13 voturi)    
          Da rautatea si frustrarea ta... (Vineri, 6 iulie 2012, 15:21)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

          ...nu te alarmeaza? Tu cu "ungurii" tai despre care tot postezi pe-aici? Ai nevoie de motive sa-ti "legitimezi" votul impotriva lui Basescu?

          Pai du-te nene pe latrinele tv, unde lumea e plina de dragoste, compasiune si intelegere. Cum ti-am mai spus: du-te si canta la alta masa.. Suspenda-l pe Basescu si vise frumoase in viitoarea pontocratie.
        • +1 (7 voturi)    
          MINTI (Vineri, 6 iulie 2012, 16:51)

          geocrin [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

          MICROBUL tau de comunist este cauza dispretuirii tale.
          NU este vorba de Basescu ci de DISPRETUIREA ADEVARULUI TOVARASE!
    • +8 (24 voturi)    
      Ba cred ca e invers (Vineri, 6 iulie 2012, 14:11)

      avint [anonim] i-a raspuns lui Ionescu2

      Eu cred ca PSD-ul si-a permis sa o ameninte pentru ca el a propus-o.

      Ce zici?
      • +11 (19 voturi)    
        mda... (Vineri, 6 iulie 2012, 14:58)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui avint

        cred ca psd-ul daca suspenda presedintele o sa isi permita foarte multe
    • +14 (22 voturi)    
      in conditii de criza (Vineri, 6 iulie 2012, 14:11)

      Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      tu pe cine ai ameninta? Pe oamenii adversarului sau pe-ai tai?
      • -2 (2 voturi)    
        Pe cine poti (Vineri, 6 iulie 2012, 16:14)

        Cel [anonim] i-a raspuns lui Ruhe

        Ameninti pe cine nu voteaza cum vrei tu
        Si mai ales USL sunt suparati pentru ca desi au majoritate la CC, nu primesc avizele asa cum vor ei,
    • +5 (19 voturi)    
      Fara indoiala (Vineri, 6 iulie 2012, 14:11)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      ...vom avea un aviz negativ UNANIM pentru ca CCR nu poate sa nu-si respecte precedentele. Prin urmare nu are sens ca cineva sa fi facut presiuni in directia asta.
      O astfel de presiune are rost doar in sensul obtinerii macar a unei opinii pozitive in aviz, de care USL sa se agate.
      • -1 (7 voturi)    
        Nici nu ma mira (Vineri, 6 iulie 2012, 15:01)

        alvorado [utilizator] i-a raspuns lui predel

        ...ca sustinatorii lui Basescu sunt ignoranti, lipsiti de logica si de bun simt. La ora 14 se stia deja ca CCR a decis si pro si contra argumentelor USL. Iar Aspazia Cojocaru a votat constant pentru interesele PSD. Doar in neuronul stingher al unui basist ai putea gasi "ideea" ca USL ar fi amenintat-o pe individa ca sa obtina "macar o opinie pozitiva"! Du-te, domne, si te cauta la sinapse!
    • +4 (8 voturi)    
      . (Vineri, 6 iulie 2012, 14:19)

      gb [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      daca este pusa in functie de PSD nu trebuie sa voteze ce spune PSD, trebuie sa spuna ce este constitutional.Asa ca mai gadeste-te putin inainte sa acuzi
    • +11 (13 voturi)    
      esti dus... (Vineri, 6 iulie 2012, 14:20)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Ba omule, tu gandesti? sau doar mananci?
      Ce presiuni ar putea face Basescu, avand in vedere ca un vot pentru suspendare l-ar scoate din politica? Ce sa ii spuna dnei judecator? "Daca votezi pentru suspendare, te dau afara din justitie??"
      • -1 (1 vot)    
        Exagerezi, (Vineri, 6 iulie 2012, 16:35)

        Jordan [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        un vot pentru suspendare il duce la referendum... mai e mult de la suspendare la demitere.
    • +9 (13 voturi)    
      evident (Vineri, 6 iulie 2012, 14:20)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      cum iti imaginezi ca i-ar putea trece cuiva prin cap zilele astea ca psd/usl ar fi capabili de vreun gest nedemocratic?
    • +5 (7 voturi)    
      Tu chiar gindesti cea ce scrii? (Vineri, 6 iulie 2012, 14:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Indiferent cine a fost, fie de la un partid sau altul sau poate un om neafiliat politic dar prea scirbit de politicieni nostri, trebuie condus putin intr-un loc linistit unde sa se racoreasca.
    • +3 (7 voturi)    
      Tehnica... (Vineri, 6 iulie 2012, 14:52)

      JanValjan [anonim] i-a raspuns lui Ionescu2

      ... securisto-comunista de manipulare: Ies baietii cu un scandal de santaj la adresa unui judecator propus de PSD, iar USL-ul pe cal alb sare in apararea justitiei, latrinele guita ca dictatorul Basescu a incercat influentarea deciziei, bla-bla...
      Iar audienta inteligenta si perfect detasata a latrinelor&co (rtv, ireal.tv) se convinge din nou ca tiranul trebuie sa plece.
      Cum va place?
      • 0 (2 voturi)    
        Ok, (Vineri, 6 iulie 2012, 16:35)

        Jordan [utilizator] i-a raspuns lui JanValjan

        acum peste tot vedem doar manipulari securiste? Hai sa fim seriosi... poate ca adevarul e mai simplu, adica un anume X chiar a amenintat-o...
    • -1 (3 voturi)    
      Conteaza? (Vineri, 6 iulie 2012, 15:37)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      In viziunea ta ... daca o ameninta Basescu nu este bine dar daca o ameninta uzurpatorii statului de drept este in regula! Gandire tipica de lobotomizat!

      Nu conteaza cine a facut acest lucru, este extrem de grav ca se intampla! Ca si faptul ca functionarea acestei Curti a fost modificata prin ordonanta de urgenta (de un guvern tradator)!

      Ceea ce tampitii care gandesc cu creierii celor de la Antene si Realitati (paralele) nu inteleg este ca cei din usl nu il demit pe Basescu ci ataca statul de drept din Romania!!!

      Poate sa cada Basescu, poate sa cada pdl, poate sa cada si psd (nu, pnl nu mai exista, este deja doar un apendice al psd)... DAR NU AVEM VOIE SA PERMITEM DISTRUGEREA STATULUI DE DREPT IN ROMANIA!!!

      Din pacate, cand prostimea entuziasta ca "il dam jos pe Basescu" va intelege pe cine au sustinut, va fi prea tarziu, si alti ani buni vor trece pana la crearea unui nou stat de drept in Romania. Si poate atunci artizanii acestei uzurpari vor fi trasi la raspundere ... Tare mi-e ca Romanii vor pierde pe mana lor (cu ajutorul slujbasilor Moscovei si a urmasilor acestora!) ... dar isi vor merita soarta!
    • 0 (0 voturi)    
      Membri Curti Costitutionale, parlamentari, (Vineri, 6 iulie 2012, 16:13)

      cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      membri tuturor guvernelor, presedinti republici, samd. Se constata ca o buna parte dintre ei, au serioase probleme la capitolul MINIMEI MORALITATI. Sa nu mai vorbim de competente profesionale, etc. Practic in Ro. se poate ajunge in o functie reprezentativa, numai in baza unui trecut cu probleme.
    • 0 (0 voturi)    
      Amenintata de sot si trimisa la cratita (Vineri, 6 iulie 2012, 17:34)

      asus [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Amenintata de sot ca nu i-a facut o supa buna si trimisa inapoi la cratita unde ii e locul.
  • +71 (73 voturi)    
    !!! (Vineri, 6 iulie 2012, 13:43)

    CMD [utilizator]

    Sintem alaturi de voi;tot ce dorim este sa va faceti meseria corect;denuntati abuzurile!!
  • +56 (68 voturi)    
    Iata ce provoaca USL (Vineri, 6 iulie 2012, 13:43)

    predel [utilizator]

    Libertatea trebuie aparata!
  • -25 (39 voturi)    
    stire de 2 lei ... (Vineri, 6 iulie 2012, 13:43)

    adrian [anonim]

    de cine ? , cu ce ? ...

    in rest e stire gen OTV .
    • +2 (2 voturi)    
      Parerea mea (Vineri, 6 iulie 2012, 14:19)

      Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      De catre extraterestrii din "Mars attaks".
      O vor acuza de plagiat daca nu isi schimba coafura...
    • +3 (3 voturi)    
      nu chiar de 2 lei (Vineri, 6 iulie 2012, 14:24)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      daca imi amintesc bine d-na judecator are un dosar de colaborare cu securitatea; si - evident - a fost propusa la ccr de psd;

      este de remarcat totusi ca toate aceste "detalii" n-au impiedicat-o sa se comporte f. vertical pe praful asta
      • +1 (1 vot)    
        probabil ca a fost amenintata (Vineri, 6 iulie 2012, 15:07)

        flitmania [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        de Ristea Priboi.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu ai aflat (Vineri, 6 iulie 2012, 14:25)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Este un comunicat CCR
  • -12 (26 voturi)    
    cu moartea (Vineri, 6 iulie 2012, 13:43)

    n_asul [utilizator]

    presupun? sau cu vreun plagiat ;)
    • -9 (15 voturi)    
      ?! (Vineri, 6 iulie 2012, 14:02)

      Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

      Ceva e putred aici: eu stiu ca acesti judecatori trebuie sa voteze astazi, ori vad ca unii si-au "exprimat" deja votul.
  • +28 (32 voturi)    
    era de asteptat (Vineri, 6 iulie 2012, 13:44)

    paard [anonim]

    E singura lor strategie, sa ameninte si sa forteze lucrurile in interesul lor.. si doar a lor.
    • 0 (4 voturi)    
      raspuns (Vineri, 6 iulie 2012, 14:19)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui paard

      A spus cine a amenintat-o?
      De ce crezi ca amenintarea vine din partea USL?Poate e de la Basescu....
  • +32 (36 voturi)    
    De tot rahatul..... (Vineri, 6 iulie 2012, 13:45)

    Claude [utilizator]

    .......cit de prost poti fi sa interferezi brutal intr-un proces din care oricum iti iesea un aviz consultativ???
    • +24 (24 voturi)    
      Consultativ pentru ei (Vineri, 6 iulie 2012, 14:01)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      Pentru democratiile lumii avizul este obligatoriu.
  • +41 (45 voturi)    
    Saraca (Vineri, 6 iulie 2012, 13:45)

    cristinastoian [anonim]

    Curte Constitutionala, nu mai are la cine sa se intoarca decat Hotnews....
    CCR a fost violata in ultimele zile si acum trimite comunicare disperate unui site de presa, doar doar se aude ceva, se reface dreptatea.

    Este incredibil cum a ajuns tara asta in mai putin de o saptamana!!
    Judecatori amenintati, ministri demisi, legi modificate la urgenta....halal democratie, halal clasa politica!!
    • +3 (3 voturi)    
      tel "mogul", telle " presa" (Vineri, 6 iulie 2012, 14:07)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui cristinastoian

      ...si halal presa, in opinia mea
  • +36 (40 voturi)    
    "de cine a fost amenintata" (Vineri, 6 iulie 2012, 13:46)

    A9 [utilizator]

    Aceasta a fost reactia imediata a lui Socaciu, la B1tv!!!

    El nu era uimit de faptul ca a existat o amenintare, ci DE CINE A FACUT AMENINTAREA!!!

    Eu cred ca astia au pus la cale si atacuri teroriste, daca s-a ajuns atat de departe.

    Diseara toata lumea sa mergem la Parlament, peste ei!!
  • +35 (41 voturi)    
    Este inadmisibil (Vineri, 6 iulie 2012, 13:47)

    Daniel [anonim]

    Este f grav cea ce se intampla ! Nu se poate asa ceva !. Demisia urgenta a Guv. Ponta ! Russine popor roman !
    Haideti cu totii sa protestam pt faptul ca moare democratia in aceasta tara . Nu mai dormiti pe voi !
  • +25 (27 voturi)    
    Mafia face ce stie (Vineri, 6 iulie 2012, 13:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Si stie ce face.
  • -18 (24 voturi)    
    stop manipularii! (Vineri, 6 iulie 2012, 13:47)

    kitto [utilizator]

    bai frate cata manipulare..
    mai opriti-va fratilor
    • +13 (17 voturi)    
      Gandeste (Vineri, 6 iulie 2012, 13:56)

      Arafel [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Ti-a trecut macar un moment prin minte ca poate TU esti ala manipulat? Eu nu-ti cer sa ma crezi pe mine, iti care sa te uiti la fapte nu la vorbe.
  • -9 (17 voturi)    
    un articol hotnews despre judecatoare (Vineri, 6 iulie 2012, 13:47)

    titi [anonim]

    http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subiectele_zilei-2619885-cotidianul-aspazia-cojocaru-judecator-constitutional-trecut-falsificator.htm
    • +14 (16 voturi)    
      si acum folosesc trecutul ei (Vineri, 6 iulie 2012, 13:56)

      monica [anonim] i-a raspuns lui titi

      mda, si acuma o ameninta cu dosarul ala de pe vremea lui ceasca. in 2004 parca psd-ul era la putere, nu ei au pus-o acolo?
  • +28 (34 voturi)    
    GRAVISSIM !!! (Vineri, 6 iulie 2012, 13:48)

    swiss [utilizator]

    Vai de noi, nu se mai termina...traim un cosmar din care ca nu ne mai putem trezi...Si Barosso vrea declaratii de la ponta ...pai o sa-l ameteasca cu minciunile lui si ale usl-ului care parca sunt toti drogati !
    • 0 (0 voturi)    
      acelasi sentiment am si eu (Vineri, 6 iulie 2012, 15:10)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui swiss

      Ca nu este adevarat.Nu credeam ca voi retrai perioada neagra a comunismului.Nu credeam ca zilele negre ale dictaturii ceausiste se vor intoarce.
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i asa simplu (Vineri, 6 iulie 2012, 15:23)

      nabokov [utilizator] i-a raspuns lui swiss

      sa il ameteasca pe Barosso, ca ala nu se uita la antene.
  • -5 (21 voturi)    
    Aspazia Cojocaru a fost numita de PSD (Vineri, 6 iulie 2012, 13:48)

    Jerome [anonim]

    si in permanenta atacata de Basescu
  • +15 (19 voturi)    
    incredibil (Vineri, 6 iulie 2012, 13:48)

    endriago [utilizator]

    pana unde s-a ajuns.
  • +16 (22 voturi)    
    inceputul (Vineri, 6 iulie 2012, 13:48)

    johnny [anonim]

    Acesta este inceputul "linistii" in tara :)
    • +1 (1 vot)    
      mai au sa puna de-o nationalizare (Vineri, 6 iulie 2012, 15:12)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui johnny

      si ne intoarcem iar in epoca neagra a comunismului.Cum de am permis noi,romanii,sa se intample asa ceva?Cum am permis ca oamenii ieftini sa ne vanda pe un mic si o galeata?
  • -8 (14 voturi)    
    Despre nufarul sensibil Aspazia Cojocaru (Vineri, 6 iulie 2012, 13:48)

    cato [utilizator]

    Tovarasa Aspazia Cojocaru
    http://www.gandul.info/news/judecatoarea-aspazia-cojocaru-turnatoare-laudata-securitate-spal-349315
    Mare om, mare caracter
    • +7 (7 voturi)    
      sa inteleg si eu logica voastra... (Vineri, 6 iulie 2012, 14:06)

      craker [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Daca a amenintat-o PDL atunci este corect pentru ca este o bolsevica pusa de PSD!!!!???!!??! Daca a amenintat-o USL atunci este inadmisibil sa ataci un membru CCR....??!!!!????? Foarte jos a ajuns societata romaneasca.

      Eu vad astfel, indiferent cine a amenintat-o este un atac asupra unei institutii supreme in stat. Trebuie identificat judecat si pedepsit daca se dovedeste ca intradevar a amenintat.
      • 0 (0 voturi)    
        nu a fost amenintata!! praf in ochi!! (Vineri, 6 iulie 2012, 14:46)

        ennola25 [utilizator] i-a raspuns lui craker

        Eu una nu cred ca a fost amenintata, e doar o galusca, pentru altii s-o inghita, sau sa se creeze confuzii, sau sa ni se distraga atentia de la ceva important!! Uitati-va la ea...de ce tocmai ea este amenintata, colega lui Nastase, poate si de celula?? De ce nu Motoc, sau Minea...hmmm, ca deobicei usl-ul este victima!!
  • -8 (14 voturi)    
    Asta da (Vineri, 6 iulie 2012, 13:49)

    evoque [utilizator]

    vrajeala.
    "Curtea Constitutionala a Romaniei anunta, intr-un comunicat remis Hotnews.ro"
    De ce doar Hotnews????
    Este Hotnews agentia de presa a CCR?
    O stire absolut deloc credibila.
    Asta este manipulare, CCR trebuie sa emita un aviz, este in intarziere dar are timp de comunicate prin Hotnews. :)
    • +12 (14 voturi)    
      nu doar hotnews (Vineri, 6 iulie 2012, 14:01)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      a fost si pe digi24 mai devreme ca stire de ultima ora.
      • +1 (1 vot)    
        da (Vineri, 6 iulie 2012, 14:14)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

        am vazut si la realitatea, numai ca acestia au specificat ca era un comunicat oficial.
        Oricum este mai putin important cine anunta primul ceva.
        Important este ca informatia sa fie corecta.
    • +2 (2 voturi)    
      stirea e cam ciudata (Vineri, 6 iulie 2012, 14:06)

      strongbox [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Nu cred ca e manipulare, ptr ca nu prea vad dc ar da cineva o astfel de stire ptr a manipula in favoarea lui Basescu cand judecatoarea in cauza e de la PSD. Antenele mai degraba ar fi foarte interesate sa dea o astfel de stire! Dar poate chiar a fost putin "amenintata" judecatoarea de catre PSD ca daca nu da vot in favoarea lor o scot de partid :)
    • +1 (1 vot)    
      internet (Vineri, 6 iulie 2012, 14:32)

      alexmd [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      oameni buni, exista google. o alta unealta democratica :)
      http://www.ccr.ro/default.aspx?page=press/2012/6iulie
  • +13 (17 voturi)    
    Curtea trebuie sa refuze JUDECAREA cererii! (Vineri, 6 iulie 2012, 13:49)

    Alui [anonim]

    Pe motiv ca vine din partea unei entitati ilegitime si nu corespunde principiilor constitutionale! Daca sunt judecatori buni , trebuie sa dea raspunsul asta!
  • +12 (14 voturi)    
    PMR revine din 45-50 (Vineri, 6 iulie 2012, 13:50)

    dragon fire [anonim]

    Metode bolsevice.
  • +18 (20 voturi)    
    in strada (Vineri, 6 iulie 2012, 13:51)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Este singurul mod de a pune capat asaltului asupra institutiilor statului.
  • +13 (15 voturi)    
    Terorism guvernamental (Vineri, 6 iulie 2012, 13:51)

    Orpheus [utilizator]

    Nu vad cum s-ar putea clasifica altfel ce se intampla in ultima vreme...
  • +14 (16 voturi)    
    sa nu inceapa si astia... (Vineri, 6 iulie 2012, 13:51)

    lucyan [utilizator]

    sa faca ca usl sa arunce petarde, sa spuna clar cine a amenintat-o, de ce.. mai ales ca toata lumea zice ca nu conteaza votul, important este sa fie un aviz din partea cc...
    nu cred ca cc trebuie sa faca acelasi joc ca si usl-ul, nu cred ca cc ar trebui sa-si exprime un vot astazi, mai intai trebuie sa-si exprime un vot asupra demiterilor din parlament, a avocatului poporului, a confiscarii mo, adica asupra a aceea ce cred romanii ca este o lovitura de stat...
    asta este cu mult mai important si mai urgent decat cererea de suspendare, nu cred ca motivele suspendarii implica o urgenta mai mare de vot...
    daca cc tot nu crede ca este o loviura marsava asupra institutiilor statului, justitiei si culturii, atunci sa tina cont de amenintarile care au fost si sunt inca adresate cc si membrilor ei si sa stabileasca prioritatile democratiei romanesti din acest moment...
    sincer, nu cred ca antonescu nu mai poate astepta cateva zile sau cumva se plictiseste nastase la rahova?n-are decat sa-i cheme pe ponta si antonescu la el, ca acolo oricum ar trebui sa ajunga pentru prejudiciul adus tarii si poporului in aceste zile...
  • +11 (13 voturi)    
    Cine a amenintat-o? (Vineri, 6 iulie 2012, 13:51)

    dictatorul [utilizator]

    Cine a amenintat-o? si in ce sens a amenintat-o? sa valideze sau sa invalideze cererea USL?
  • +13 (17 voturi)    
    daca se incearca (Vineri, 6 iulie 2012, 13:51)

    iulian-bz [utilizator]

    intimidarea judecatorilor de la CC,cum putem noi sa ne aparam in fata unor asemenea oameni,sunt in stare de orice,parera mea este ca Hitler a fost mic copil!!!
  • +7 (13 voturi)    
    Avem probleme mari (Vineri, 6 iulie 2012, 13:51)

    Vlad [anonim]

    Ponta tocmai a fost chemat la Comisia Europeana, unde e posibil sa inceapa sa apara penalizari impotriva Romaniei. Aici e comunicatul oficial:

    http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO%2F12%2F529&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en
  • +6 (8 voturi)    
    Cine, cu ce? (Vineri, 6 iulie 2012, 13:52)

    vasiler [anonim]

    Cine a amenintat-o? Cu ce a fost amenintata?
  • +6 (8 voturi)    
    cine ameninta (Vineri, 6 iulie 2012, 13:53)

    Xu [anonim]

    Si mai ales cum? Eu unul sunt tare curios...
  • +14 (18 voturi)    
    Presimt o intoxicare!!! (Vineri, 6 iulie 2012, 13:53)

    Duminica_Orbului [utilizator]

    Tipa a fost numita de PSD! Nu musca ea mana stapanului! Sa vedeti ca PDL-ul va fi acuzat de aceasta amenintare!
    • -3 (3 voturi)    
      ce gandire .... (Vineri, 6 iulie 2012, 14:25)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Duminica_Orbului

      deci :
      daca se afla ca a fost amenintata de oranji , e intoxicare .

      daca se afla ca a fost amenintata de usl , e realitatea crunta si atac la institutiile statului ...

      da?
    • +2 (2 voturi)    
      sincer nu stii ce sa crezi... (Vineri, 6 iulie 2012, 14:38)

      ennola25 [utilizator] i-a raspuns lui Duminica_Orbului

      Stanoiu, Nastase, hmmm...Astia incearca sa atace pe toate caile! Normal ca PD-ul , sau Base vor fi cei vinovati la Antene!! Sincer ma simt batjocorita, chiar asa pe fata...E o lupta pe viata si pe moarte, mi se pare mie sau uslistilor le este frica totusi, asa putin??!

      3 judecatori sunt numiti de PSD, 1 de PNL!!!
  • +10 (14 voturi)    
    Atentie (Vineri, 6 iulie 2012, 13:53)

    ElGreco [utilizator]

    USL dispare in ceata...ma bucur ca v-ati dat arama pe fata
    • -2 (2 voturi)    
      :)) (Vineri, 6 iulie 2012, 14:37)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui ElGreco

      ce teapa ati luat uitand sa va informati.. A Cojocaru este o apropiata a lui I Iliescu.. nu tb sa o ameninte usl-ul.. exact ce au dorit asta au obtinut: v-au facut sa va aruncati la scandal fara sa va informati!!! Doamne fereste!
  • +15 (19 voturi)    
    Nu se poate, doar a promis Ponta! (Vineri, 6 iulie 2012, 13:53)

    CezarN [utilizator]

    Haida-de, fratilor, tocmai ce a promis Ponta ca face si drege si judecatoarea asta il contrazice. Imediat dl Corlatean va baga o sesizare de incompatibilitate.

    In plus, se mai merita subliniata o premiera a acestor zile, demna de cartea recordurilor: pentru prima data lumea stiintifica a vazut o floare nebuna, iar cercetatorii din lumea intreaga se bat pentru o proba de ADN in vederea studierii a ceea ce ei numesc "Boala Crinului Nebun". :))
  • +9 (11 voturi)    
    oribil si periculos (Vineri, 6 iulie 2012, 13:54)

    casandra [anonim]

    Sunt amenintati judecatori, avocati... ce se intampla cu noi?
  • -10 (16 voturi)    
    cine are interes sa ameninte? nu usl (Vineri, 6 iulie 2012, 13:58)

    unu [anonim]

    oricum ei au decis sa ignore ce zice cc si mi se pare corect avand in vedere ca sunt oamenii lui base. nu au dreptul 9 oameni sa decida pentru o tara. chiar daca nu cade basescu eu inca mai cred in votul oamenilor
    • +4 (4 voturi)    
      mai (Vineri, 6 iulie 2012, 14:09)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui unu

      citeste o data ceea ce ai scris... Spala-te cu apa rece si citeste din nou!
      Com adica au decis sa ignore CCR? Suntem in jungla su unde traim de fapt?
    • +4 (4 voturi)    
      puisor... (Vineri, 6 iulie 2012, 14:12)

      lf_iron [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Au nevoie de legimitate in actul de suspendare, de-aia au amenintat-o! In 2013 ii expira mandatul, tu ce crezi ca i-au spus?
    • +4 (4 voturi)    
      gresit ! (Vineri, 6 iulie 2012, 14:28)

      devore [utilizator] i-a raspuns lui unu

      daca ar fi sa gindim logic, usl-ul ar fi cistigat oricum la alegeri. Si n-ar mai fi facut nimic acum. Dar au inceput un virtej al neregulilor care nu mai poate fi explicat rational : sint gata sa faca orice pt a-si atinge scopul de moment . Daca raspunsul curtii e "nu" atunci chiar ca le sare europa in cap.
  • +11 (15 voturi)    
    La 17:00 in fata Parlamentului! (Vineri, 6 iulie 2012, 14:00)

    Eugenn [utilizator]

    pentru putina presiune
    • +3 (3 voturi)    
      efect de bumerang (Vineri, 6 iulie 2012, 14:25)

      coco1963 [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      nu intelegi ca au facut asta ca sa arate cu degetul spre PDL? nu zic ca astia sunt baieti buni , dar acum nu ar risca in felul asta . Este stilul USL-istilor . Si pentru ce au facut ei arata cu degetul spre ceilalti. Ca sa nu mai vorbim ca se comporta ca o turma de zombi cu creiere spalate care spun aceeasi poezie .HA HA tocmai am avut o revelatie : parca ii auzi pe purtatorii cde cuvant de la politie cind vb in sabloane
  • +10 (14 voturi)    
    WTF? (Vineri, 6 iulie 2012, 14:00)

    Semiramidul [utilizator]

    Se grabeste lumea sa fim dati afara din UE, NATO, continentul Europa, zona de cultura veche crestina, modernitate, secolul 21, secolul 20 - partea finala, regiunea cu oameni cu bacalaureat?
  • +8 (12 voturi)    
    aspazia exemplu de moralitate! (Vineri, 6 iulie 2012, 14:02)

    kitto [utilizator]

    Intre copertele unui dosar penal vechi de 32 de ani, soldat cu condamnari de pina la 13 ani de inchisoare si cu amenzi cit o Dacie, se afla ascunse numele unor personaje extrem de vizibile din viata politica romaneasca, aflate insa in ipostaze diferite. Judecatoarea Aspazia Cojocaru, sotul sau, Pavel, un unchi si o matusa de-ai sai apar, alaturi de alti complici, in rolul celor care constituiau o retea de falsificare a examenelor de admitere de la Facultatea de Drept din Bucuresti. Din echipa de avocati a inculpatilor faceau parte Lucian Bolcas, actual deputat PRM, si Paul Mitroi, fost Avocat al Poporului.
    • -2 (2 voturi)    
      este apropiata de psd (Vineri, 6 iulie 2012, 14:23)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      pai este o apropiata de psd.. presiuni asupra ei nu se puteau face decat de la pdl sau Cotroceni sau.. exista si acest scenariu.. usl doreste sa aratae ca asupra ccr fac presiuni si ceilalti si ca ceea ce spun ei e pe juma adevarat
  • +20 (24 voturi)    
    EPOCA lui TONTA si a chiulangiului ANTONESCU (Vineri, 6 iulie 2012, 14:02)

    cix [anonim]

    Nici nu s-au instalat bine la guvernare si au si artat ce POT: amenitari, miniciuni, politizare, manipulare, coruptie, pomeni, isterie, saracie, out UE, clientelism, plagia.... si lista poate continua. CEL mai ONEST Guvern. Pe glob este deja cunsocut urmeaza sa mai primim mesaje din spatiul extra terestru ca ROMANII sa se trezeasca. USL sunt interesati de binele poporului cum e interesat acum Bashar al Assad de SIRIA.
    Trezitiva dupa 20 de ani de la REVOLUTIE astia DISTRUG TOT.
  • +4 (4 voturi)    
    bravo, tot inainte (Vineri, 6 iulie 2012, 14:05)

    akideea [utilizator]

    Felicit USL-ul pentru tot ce face. Am convingerea ca datorita actiunilor lor din ce in ce mai iresponsabile au reusit ei insisi sa reporneasca tavalugul ce va schimba soarta tarii. Ganditi-va ce s-ar fi intamplat daca stateau cuminti in banca lor pana la alegeri. Am fi fost condamnati cu un rezultat de 80% in favoarea lor. Asa au reaparut sanse reale de schimbare atat timp cat vom incepe sa manifestam din ce in ce mai mult si din ce in ce mai multi curajul, demnitatea, determinarea si responsabilitatea in detrimentul urii, fricii si lehamitei care desi par suverane, nu sunt. De noi depinde...viitorul
  • +4 (4 voturi)    
    Faptul ca se bate toba ca a fost colega cu Nastase (Vineri, 6 iulie 2012, 14:06)

    Claude [utilizator]

    si Stanoiu Rodica (toba o bat acum tonomatele la teve) incearca sa sugereze ca amenintarile ar veni din zona PDL.
    Eu cred ca femeii i s-a aratat pisica plina de capusele din trecutul dumneaei propesedist.
  • +4 (4 voturi)    
    pretext (Vineri, 6 iulie 2012, 14:11)

    dan [anonim]

    Este doar un pretext sa nu se transmita avizul curtii inainte de a incepe dezbaterea parlamentara. In acest mod este mai usor de negociat cu parlamentarii care nu sunt convinsi ca trebuie sa voteze suspendarea....
  • +7 (7 voturi)    
    DISPERAREA NAZISTILOR USL (Vineri, 6 iulie 2012, 14:15)

    adi_82 [utilizator]

    Dumnezeule mare, chiar asa de disperat este trio ra-ta-ta(ponta,crin si felix), incat ameninta si membrii CCR.
    Sunt furibunzi cu spume la gura si nu le mai pasa de nimic.
    Sa ne unim si sa nu-i lasam sa ne fure pana si demnitatea .Acesti fascisti trebuiesc opriti cumva.
  • +5 (5 voturi)    
    d-na A Cojocaru (Vineri, 6 iulie 2012, 14:16)

    catalin_mattei [utilizator]

    d-na aspazia cojocaru este unul din judecatorii pusi de Parlamentul dominat de PSD in 2004 fiind un om apropiat acestora. M-as mira mult sa fie amenintata de USL... si atunci?.. atunci exista doua posibilitati: ori o ameninta cineva din PDL sau apropiat T Basescu ( ea a fost protagonista unui dosar de colaborare cu Securitatea ) ori este tipul de cacialma pusa la punct de usl pt a arata in exterior ca presiunile pe CCR vin dinspre ( si dinspre) Cotroceni.. oricum este un subiect extrem de ciudat...nu m-ar mira sa fie utilizat totusi de actuala Putere daca gandim cursul carierei dnei in cauza.
  • +7 (7 voturi)    
    manipulare (Vineri, 6 iulie 2012, 14:17)

    Ariona [anonim]

    Mie mi se pare manipulare din partea PSD si respectiv a majoritatii parlamentare.
    Probabil ca sa aiba Ponta ce sa spuna joi la Bruxelles lui Baroso.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 6 iulie 2012, 14:45)

      Ariona [utilizator] i-a raspuns lui Ariona

      si ca sa-i asmuta (pe cei care mai stau in cumpana) pentru demiterea lui Basescu
  • +4 (4 voturi)    
    metode mafiote (Vineri, 6 iulie 2012, 14:21)

    mara88 [utilizator]

    pe doua dintre judecatoarele din cele cinci care l-au judecat pe bombo au vrut sa le mituiasca,si a fost bagat dna-ul pe fir-te poti astepta la orice
  • +6 (6 voturi)    
    hard to suicide 2 (Vineri, 6 iulie 2012, 14:24)

    d_b [utilizator]

    asta pare a fi partea a doua a dramoletei nepotului Tamarei.
    Apropo, care este numele de familie a matusii Tamara?
    • +2 (2 voturi)    
      varianta B (Vineri, 6 iulie 2012, 15:16)

      d_b [utilizator] i-a raspuns lui d_b

      nu stie cine .... daca e unchiul Alzheimer?
  • -4 (6 voturi)    
    colega cu Nastase, propusa de PSD (Vineri, 6 iulie 2012, 14:24)

    klaudyuxxx [utilizator]

    ...rezulta amenintarea vine din partea celor pro Basescu,
    • +7 (7 voturi)    
      mai rezulta (Vineri, 6 iulie 2012, 14:35)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Ca s-ar putea sa nu fie nicio amenintare, sau amenintarea anonima sa vina de la Antonescu pentru discreditarea presedintelui.
    • 0 (0 voturi)    
      rezulta (Vineri, 6 iulie 2012, 18:21)

      Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      ca amenintarea nu se poate face la nivelul asta decat din partea celor care te propun, si pe care se presupune ca oricum ii acoperi
  • -3 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 6 iulie 2012, 14:27)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Cred ca doamna Macovei a sunat-o pe judecatoare, si cum Macovei, numai doamna nu e, i-a zis: "Auzi fa, ai grija ce votezi ca de nu te electrocutez!"
  • +5 (5 voturi)    
    statul roman (Vineri, 6 iulie 2012, 14:31)

    boierash [utilizator]

    romanii sunt pe cale sa consacre un nou concept original pt UE si cred ca unic in lume:
    statul totalitar cu structura pluralista.
    doar romanii puteau dezvolta asemenea nebunie. adica avem toate institutiile democratiei in place, acestea au toata independenta ceruta, functioneaza pe banii statului, insa in mod artificial, doar cat sa treaca de filtrele internationale de evaluare. Pt ca institutiile in cauza fie au competenta variabila in timp, fie nu mai e nevoie sa aiba.
    Aceste incredibile inventii nu pot fi posibile decat de o foame uriasa pentru furat si imbogatire.
  • +6 (6 voturi)    
    una peste alta (Vineri, 6 iulie 2012, 14:35)

    jackalphonse [utilizator]

    tanti Aspazia chiar a fost un pui de lele. cu atatea bube in cap ma mir ca mai face parte din curte. oricum, este foarte grav daca cineva s-a gasit sa o ameninte, insa cucoana chiar nu are ce cauta acolo
    • -1 (1 vot)    
      pai asta-i stilul comunistilor (Vineri, 6 iulie 2012, 18:20)

      Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      isi pun in functii oameni santajabili pe care sa-i poate controla
      • +1 (1 vot)    
        asta este stilul smecherilor (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 1:18)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

        in nici un caz nu a fost inventat de comunisti
  • +2 (2 voturi)    
    moment crucial pentru democratia romaneasca!! (Vineri, 6 iulie 2012, 16:06)

    suka_la [utilizator]

    romani treziti-va !au trecut cei 20 de ani dati pentru desteptarea voastra de tatucul brucan!
    e timpul sa si ganditi si nu doar sa consumati!!
    vreti din nou comunism!
    ok dupa ce cititi sau recititi ce a insemnat comunismul pentru romani, actionati in consecinta!
    dar sa nu regretati mai tirziu!!
    in rest totul este un joc facut de cei mai mari hoti pe care i-a cunoscut acesata tara in indelunga sa istorie!
    de care parte vreti sa fiti: la est sau la vest????
  • +2 (2 voturi)    
    Nici (Vineri, 6 iulie 2012, 16:06)

    Cel [anonim]

    Se pare ca nici judecatorii pusi de USL nu vor sa voteze cum dicteaza Ponta, si de asta amenintari
  • 0 (0 voturi)    
    de ce lasati loc de interpretare? (Vineri, 6 iulie 2012, 16:12)

    draq [utilizator]

    Spuneti clar cine a amenintat-o. Se stie ca Aspazia Cojocaru a fost numita ca judecator al Curtii Constitutionale la propunerea PSD.
    A fost amenintata de base?
    A fost amenintata de cei din USL, care sunt atat de disperati, constienti fiind ca nu au nici o dovada concludenta prin care sa-si sustina declaratiile din cererea de suspendare, incat isi ameninta proprii oameni?

    Oricum e rusinos ca unei teme atat de delicate i se acorda doar cateva ore, iar pentru a dovedi ca Nastase e vinovat le-a luat mai bine de 3 ani sa dea un verdict

    Din pacate asta e Romania. Sa speculam acum cat mai putem, mai avem cateva ore de democratie
  • +1 (1 vot)    
    amenintata de stanoiu sau nastase (Vineri, 6 iulie 2012, 17:31)

    paolalaan [utilizator]

    nu e evident oare?fie nastase ,fie rodica stanoiu doi nemernici al caror loc e in puscarie!Si cand te gandesti ca usl lupta pe viata si pe moarte ca sa-i apere pe infractori ,ceea ce dovedeste ca sunt ca si ei ,adica niste infractori!Poporul sa se trezeasca la timp ,pana cand ciuma rosie nu ne gatuie de tot!Nu suntem toti tampiti cum ne cred ei!Nu vrem sa fim condusi nici de hoti nici de repetenti alias ponta si antonescu!