UPDATE: Senatorul PNL Puiu Hasotti s-a autopropus pentru portofoliul de la Cultura. Adrian Iorgulescu ar fi pierdut nominalizarea in favoarea lui Hasotti - surse

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2012, 15:44 Actualitate | Politic


Adrian Iorgulescu ar putea fi propus de PNL ca inlocuitor al lui Mircea Diaconu la sefia Ministerului Culturii, au declarat pentru HotNews.ro surse parlamentare. Potrivit acestora, Adrian Iorgulescu - care a mai fost ministru al Culturii in guvernul Tariceanu - ar putea prelua mandatul si interimatul la ministerul Culturii. UPDATE  Puiu Hasotti, senator PNL in carti pentru protofoliul de la Cultura. Sursele Hotnews.ro sustin ca Hasotti a insistat sa preia locul lui Mircea Diaconu si s-a autopropus pentru aceasta functie.

Amintim ca Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis marti, 19 iunie, ca Mircea Diaconu, ministru al Culturii, este incompatibil, deoarece a detinut simultan functiile de senator si director al Teatrului Nottara. Premierul Victor Ponta a declarat la scurt timp dupa anunt ca Diaconu "in mod sigur va ceda functia de ministru al Culturii."

Decizia este definitiva, iar Mircea Diaconu va avea interdictia de a ocupa o functie sau o demnitate publica pe o perioada de trei ani, care se calculeaza incepand cu data de 19 iunie.

Citeste si:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















5137 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    Sterilul Iorgulescu (Marţi, 19 iunie 2012, 15:54)

    Skeptical [utilizator]

    Citi de aici au auzit vreo nota din "muzica" Iorgulescului?

    Eu am auzit si inca ma mai trezeste din somn cosmarul. Nu confundati muzica cu abilitatea minora de a avansa un jargon urit, abstract, impanat cu gaselnite de om profund netalentat.

    Va puteti imagina un George Enescu devenind un politruc ordinar, un complice entuziast al unui gang de plagiatori, hoti si criminali numit PSDNL? ... Dar iertati-ma pentru a fi pomenit un nume de zeu pe linga un nume de lingau. Mea culpa.

    ... Vai de biata cultura româna, cita mai exista, cu astfel de oportunisti sterili la cirma ei ministeriala.
    • -6 (14 voturi)    
      cand ungurii erau la fraiele culturii (Marţi, 19 iunie 2012, 16:24)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      ti se parea ca avem o adevarata renastere, nu?
    • +10 (10 voturi)    
      oare e doctor? (Marţi, 19 iunie 2012, 17:03)

      Catch 22 [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      Stiu ceva despre dragul de el. E compozitor de simfonica si nimeni nu a dorit sa-i cante operele, pina cand a devenit ministru :). Atunci brusc muzica lui a inceput sa insemne ceva.
    • +14 (14 voturi)    
      mare CHIULANGIU nenea Iorgulescu (Marţi, 19 iunie 2012, 17:10)

      DesaToto [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      Mi-a fost prof. de pian la liceul George Enescu pe strada Principatele Unite (1985 -1986). N-am invatat nimica cu el, pt. ca pianul fiindu-mi instrument secundar, el isi permitea sa chiuleasca.
      ...Defapt el primea bani fiindu-mi profesor, nu? Constiincios, habar n-am sa fi fost.
      Acuma, iara in politica, tot membru al celei mai stralucite si oneste precum si constincioase guvernari a Romaniei cu Dottore in frunte, o sa ne mearga din foarte bine, in excelent.
      Vai de Cultura pe mana CHIULANGIULUI de Iorgulescu.
      • +2 (2 voturi)    
        eeh (Marţi, 19 iunie 2012, 19:41)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui DesaToto

        O fi-n graţiile lui crin.
  • +16 (18 voturi)    
    cum ar veni... (Marţi, 19 iunie 2012, 15:55)

    Ruhe [utilizator]

    'Toate-s vechi si noua toate'
  • +13 (17 voturi)    
    meserias , nu gluma ! (Marţi, 19 iunie 2012, 16:02)

    ionamaru [utilizator]

    ce diaconi ,ce histrioni , asta-i " compozitor " adevarat ; va canta si la propriu si la figurat , ca doar e liber-al la gura .
  • +8 (8 voturi)    
    daca tot se stie (Marţi, 19 iunie 2012, 16:04)

    visio [utilizator]

    cu musca pe caciula, de ce vrea sa faca Romania de ras? vorbesc de mircea diaconu; lasa-ne mai mircea ca vrem valori nu oportunisti care se dau smecheri in fata nepotilor ca au fost ministrii....
  • +7 (7 voturi)    
    goagalu' asta... (Marţi, 19 iunie 2012, 16:09)

    echos [utilizator]

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Adrian_Iorgulescu
    http://www.curentul.ro/2009/index.php/2009081732670/Actualitate/Cariera-intemeiata-pe-un-pseudo-doctorat.html
    http://roncea.ro/2009/08/17/jenantul-adrian-iorgulescu-editorialistul-dreptei-fara-rost-un-alt-doctor-inchipuit/
  • +17 (17 voturi)    
    uite acus, acus, acus (Marţi, 19 iunie 2012, 16:22)

    math [utilizator]

    ... vechea garda revine la butoane ca sa salveze poporul. Abramburica va aduce educatia pe locul meritat, vom avea cele mai multe diplome universitare pe cap de locuitor. Uraaa! Uraaa!

    Micea Diaconu, un om de treaba si un actor bun care s-a lasat tras in mocirla Antenelor USL si dupa umila mea parere este descalificat complet. Dar a fost el pe scena la marele miting cu Cei Trei Crai de la Rasarit ? A fost!
  • +8 (8 voturi)    
    Alta propunere (Marţi, 19 iunie 2012, 16:33)

    abcde [utilizator]

    De ce nu il pun pe purtatorul de cuvant PNL, cel care a jignit artistii care protestau contra ordonantei de urgenta?
  • +7 (7 voturi)    
    sau ... (Marţi, 19 iunie 2012, 16:39)

    renegatul [utilizator]

    dupa ei potopul!!!

    "Doamne ocroteste-i pe romani!!"

    sau avand in vedere ca si-o fac cu mana lor ...

    "Doamne iarta-i ca nu stiu ce fac!!!"
  • +9 (9 voturi)    
    si asta e incompatibil! (Marţi, 19 iunie 2012, 16:49)

    aya [utilizator]

    pai am uitat precedentul ministeriat al d.lui Iorgulescu, atunci cand presa a bubuit ca baietzasu a deturnat niscaiva fonduri ca sa-si publice oarece maculatura pe care si-a intitulat-o pompos "de cultura"?
  • +6 (6 voturi)    
    cerc inchis (Marţi, 19 iunie 2012, 17:10)

    nastratin [utilizator]

    chiar nu mai exista in Romanica asta noastra si alti propozabili ministeriabili valabili? dureros! lasati tinerii sa sa-si asume reponsabilitatea conducerii, ei si urmatorii sunt beneficiarii viitorului tarii, cu bune si rele!
    • +3 (3 voturi)    
      ba există (Marţi, 19 iunie 2012, 19:45)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui nastratin

      Dar n-ai auzit ce-a declarat Il Plaggiatore? "Ultimul cuvânt îl am eu". Cel mai probabil, evaluarea competenţei profesionale e făcută de crin IL Dormittore, după care, dacă-candidatul e declarat admis, e pasat plagiatorului pentru evaluarea componentei ideologice.
  • +4 (6 voturi)    
    copy-lot(ru) (Marţi, 19 iunie 2012, 17:14)

    Soundflor [utilizator]

    Ponta copy-lot(ru)-LÓTRU s. v. bandit, hoț, pungaș, tâlhar
  • +6 (6 voturi)    
    Un alt impostor! (Marţi, 19 iunie 2012, 17:33)

    triciupa [utilizator]

    Unde si-a luat doctoratul Iorgulescu? Conform wikipedia, respectivul a devenit doctor in muzicologie si compozitie in 1990 dar Universitatea de Muzica din Bucuresti a introdus doctoratele incepand din 1991, primul titlu de doctor fiind acordat in 1992. In acest sens exista o declaratie oficiala a rectorului, prof. dr. Dan Buciu. Asadar, unde si-a luat doctoratul musiu Iorgulescu? La Caracal, la Paris, la Patarlagele? Se pare ca e un alt mang, un alt impostor gen Andronescu, un mediocru cocotat in fruntea bucatelor prin fals si impostura. Si stiti care e culmea? Iorgulescu e la randul lui indrumator de doctorate!!!
    • -8 (10 voturi)    
      marii scormonitori ai lui Base (Marţi, 19 iunie 2012, 18:17)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Bai, archaeologus plagiatoribus al natiei, tot acolo unde si-a luat doctoratul si Stefan Niculescu - hai, cauta repede pe goagal...(pont: nu e ala care a semnat cu Urziceni...)
      • 0 (0 voturi)    
        Si daca a facut si asta plagiat? (Marţi, 19 iunie 2012, 19:16)

        Oana_Mtl [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

        Si daca a facut si asta plagiat?????????????????????
        • 0 (2 voturi)    
          ha,ha, e tare de tot (Marţi, 19 iunie 2012, 20:36)

          sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Oana_Mtl

          Esti proasta licentiata sau din miscarea de amatori?. Cauta pe goagal cine a fost Stefan Niculescu.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 19 iunie 2012, 19:25)

      Witch [anonim] i-a raspuns lui triciupa

      Teză de doctorat: Fondul pretracic în Dacia Pontică”, Institutul Naţional de Tracologie, 1995
  • +3 (5 voturi)    
    incredibil (Marţi, 19 iunie 2012, 18:50)

    sisipisi [utilizator]

    Asta cu Hasotti care a insistat sa preia cultura e tare de tot. Macar asta n-are doctorat, n-are plagiat...n-o sa-l caute la teza scormonitorii lui Base.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 19 iunie 2012, 19:28)

      Witch [anonim] i-a raspuns lui sisipisi

      Ba are doctorat, in istorie.
  • +2 (2 voturi)    
    Aveti grija cu cine votati... (Marţi, 19 iunie 2012, 19:15)

    Oana_Mtl [utilizator]

    Romani...

    Treziti-va inainte de alegerile din toamna... Mi se zbarleste parul cand citesc stirile. Din tara, mama imi spune la telefon ca, de cand a venit la putere, USL s-a apucat sa schimbe orice sefulet - cu o viteza uluitoare. Ca sunt pusi pe jecmanit si pe rafuiala.

    Eu, de la distanta, n-am vazut decat stiri naspa... vreo 2-3 ministri acuzati de plagiat... vreo alti cativa ignoranti care au iesit nu se stie de unde... SI MULTA URA.
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Marţi, 19 iunie 2012, 19:17)

    owl [utilizator]

    sa instaleze cineva goagal-ul asta si la sediile pnl si psd; sa caute si ei inainte sa deschida gura...

    cred ca si un detector de minciuni ar fi bun de instalat - de testat daca raspunde cerect la intrebarea cu plagiatul..

    sau o sesiune de intrebari si raspunsuri cu unu care a lucrat la securitate pe vremea lui Ceausescu...

    orice, numai sa "marturisesca " inainte, nu dupa...
  • +2 (2 voturi)    
    Din rau in mai rau... (Marţi, 19 iunie 2012, 19:31)

    Cipos Salamandros [anonim]

    Hasotti, Iorgulescu....cum naiba nu gaseste USL un nume de valoare pentru Ministerul Culturii ?
    • +1 (1 vot)    
      de ce nu-l propun pe cel mai mare poet (Marţi, 19 iunie 2012, 20:15)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Cipos Salamandros

      dintre economisti si cel mai bun pianist dintre matematicieni, ca ministru al economiei nu pare sa fi fost desi asta era pus sa faca.