UPDATE Codrut Marta a fost dat in urmarire internationala prin Interpol

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2012, 17:15 Actualitate | Esenţial


Codrut Marta
Foto: Politia Romana
Codrut Marta, fostul sef de cabinet al lui Sorin Blejnar, a fost dat miercuri in urmarire internationala, prin Interpol, de catre Politia Romana.

Vinerea trecuta, Inspectoratul General al Politiei Romane a fost dat in urmarire nationala, in urma sesizarii facute, in aceeasi zi, de catre sotia acestuia, care a precizat ca sotul ei a fost vazut ultima data in 21 mai 2012.

Tot atunci, a fost introdusa o alerta in sistemul informatic Schengen.

Semnalmentele lui Codrut Marta: inaltime 1,80 - 1,84 m, constitutie solida, ten deschis, ochi albastrii, nas proeminent, barbia rotunda.

"La data disparitiei era imbracat in sacou de culoare albastru inchis, la coate avand intarituri din alt material, camasa de culoare deschisa (roz-lila), jeansi de culoare albastru deschis, pantofi albastru inchis, din piele intoarsa, marimea 43, purta ochelari de vedere", precizeaza politia, intr-un comunicat de presa.

Surse judiciare citate de Evz.ro au declarat miercuri ca fostul sef de cabinet al lui Sorin Blejnar ar fi iesit din tara prin vama Giurgiu.

Sursele citate de Evenimentul Zilei sustin ca fostul sef de cabinet al lui Sorin Blejnar ar fi plecat din tara, la inceputul saptamanii trecute, prin vama Giurgiu, legal, acelasi loc prin care a parasit tara si Mihail Boldea.

In cursul zilei de ieri, procurorii Parchetului General i-au audiat pe sotia acestuia, pe Sorin Blejnar si pe omul de afaceri Elan Schwartzenberg.

Numele lui era vehiculat intr-un dosar aflat in atentia procurorilor DNA, in care Peter Attila Racz a fost deja trimis in judecata pentru o frauda de aproximativ 20 de milioane de euro.

Codrut Marta si-a lasat telefoanele mobile acasa si si-a anuntat sotia ca se duce sa se intalneasca cu un amic, au declarat marti pentru HotNews.ro surse apropiate dosarului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4157 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Mda (Miercuri, 30 mai 2012, 17:23)

    io [anonim]

    Deci pleaca sa se intalneasca cu un amic, lasa telefoanele acasa, sotia realizeaza abia dupa 4 zile ca lipseste...clar a fost rapit!
    • +6 (6 voturi)    
      :)) (Miercuri, 30 mai 2012, 18:01)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui io

      ...din serai :))
  • -5 (15 voturi)    
    gaură de şarpe (Miercuri, 30 mai 2012, 17:26)

    Mazeta [utilizator]

    Nici o grija, primul agent de turism al tarii va face diseara o conferinta de presa si ne va anunta cine si pe unde umbla. Nu scapa nimeni de vigilenta ochiului sau. Hahaha, sa va mai puneti cu Basescu!
    • +6 (6 voturi)    
      Bucurie isterica (Miercuri, 30 mai 2012, 17:42)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa inteleg ca te bucuri ca scapa un hot ? Esti penibil !
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Joi, 31 mai 2012, 19:21)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        Dar de ce este cautat?Este condamnat?Are interdictie de iesire din tare sau ce?Nu inteleg de ce il cauta interpolul.
        Vorbesc serios ca nu inteleg motivul.
  • +5 (7 voturi)    
    ce articol e asta? (Miercuri, 30 mai 2012, 17:29)

    sorin [anonim]

    "Semnalmente: inaltime: 1,80 - 1,84 m, constitutie solida, ten deschis, ochi albastri, nas proeminent, barbia rotunda.

    La data disparitiei era imbracat in sacou de culoare albastru inchis, la coate avand intarituri din alt material, camasa de culoare deschisa (roz-lila), jeansi de culoare albastru deschis, pantofi albastru inchis, din piele intoarsa, marimea 43, purta ochelari de vedere. "

    omul asta e departe, mai bine ati da semnalmentele in engleza pe cnn.

    Ce cauta numele lui Mihail Badea in articolul asta? pe la vama giurgiu au iesit multi oameni din tara. nu toti hoti.
    • +1 (1 vot)    
      nu-i dai de cap (Miercuri, 30 mai 2012, 22:58)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      fiindca citesti in diagonala?? unde vezi tu in art numele lui Badea?? Acolo scrie BOLDEA, care poate fi trecut la infractori fara doar si poate
  • +7 (7 voturi)    
    Oace cine le tot ciripeste astora la ureche.. (Miercuri, 30 mai 2012, 17:50)

    Gigi [anonim]

    ca sunt cautati de purechi si cum ajunge sfoara de par, imediat dispar din tara. SI unde-s banii. Ca 20 mil de euro nu se evapora?
  • +3 (11 voturi)    
    Disparitia misterioasa a unui ''codrut'' (Miercuri, 30 mai 2012, 18:22)

    Mr.Giulesteanu [anonim]

    Sa nu mai fim naivi ! Din locul unde se inodau multe stiri, zvonuri, soapte de la surse, Codrut era la fel de bine informat, poate chiar mai bine decat cel din dealul cotroceni. Plecarea(disparitia) lui nu face decat sa mai ridice putin din valul care acopera marile afaceri -furaciuni - si in acelasi timp sa le mai ia din ''tupeul'' fostilor portocalii care s-au adapat din plin din izvoarele de apa cu miros de spalatura de milioane de euro.
    Ne-am saturat de obraznicia unor fufe - nuti, sulfine, monici si boiangite -,sau tupeisti gen
    spani, toaderi, murgi, adrieani, etc, care strga ca din gura de sarpe ca noul guvern ii persecuta, ca nu fac ce au promis -intr-un termen infinit mai scurt decat perioada in care portocalii puteau sa faca o transpunere in fapt a ceea ce promiteau cu o nonsalanta greu de egalat!
    Partea proasta este ca in noile conditii politice nu se accelereaza rezolvarea furaciunilor din averea statului, a bugetelor locale si nationale !
    Cum este posibil sa fie amanata anchetarea proiectantilor, consultantilor, inspectorilor de santier, semnatarii proceselor verbale de la fazele determinante incheiate pe parcursul executiei ?
    Si in legatura cu disparitia lui codrut ! STATI CU OCHII PE BLEJNAR, PE DUTA, ETC,
  • +2 (4 voturi)    
    Safari (Miercuri, 30 mai 2012, 19:34)

    evoque [utilizator]

    Omu' este in safari, o vacanta binemeritata dupa atata munca sub sefia lui blejnar cel cu casa de 500000 de euroi (sau cat o fi) luata din salariul de bugetar la anaf.
  • 0 (2 voturi)    
    voi chiar (Miercuri, 30 mai 2012, 19:53)

    gopo111 [utilizator]

    a-ti pus botul ca la rapit cineva? pe tovarasul de la partid? asta o sa stea bine mersi ca si prietenul lui vintu pe undeva la caldurica si o sa isi bea bautura exotica si cam atit, oricum in numele partidului ii multumim pt binele facut noua celor ramasi acasa :), cred ca pe asta nu il mai prind nemti in trafic, sau o sa se predea
  • -1 (1 vot)    
    unde-s sustinatorii de PDL ?! (Miercuri, 30 mai 2012, 21:22)

    costica [anonim]

    Sa ne explice cum a facut asta atata avere, cum a fost promovat asta, cum a disparut asta si mai ales DE CE ?!
    Cred sustinatorii de PDL ca asta a fugit pentru ca are muuulte bube-n cap ?!
    Cred ei si ca Sorin Blejnar fostul lui sef are macar atatea bube cate are asta ?!
    Ce mai cred si mai ales ce mai zic acum sustinatorii de PDL?!
    Mai vad ei vreo sansa ca PDL sa evite disparitia de pe scena politica romaneasca ?!
    Cine sa mai voteze PDL cand zi de zi auzim astfel de matrapazlacuri ?!
    Azi am vazut la TV la tatal Robertei Anastase castiga pe functia de consilier la o firma de stat peste 15 000 Lei/luna, adica peste 150 milioane vechi iar in luna Martie 2012 a castigat 35 000 Lei, adica 350 milioane Lei vechi ?!
    Ia documentati-va dragi sustinatori de PDL si luminati-ne cu apucaturile astea portocalii !!
    Va vom fi recunoscatori !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 31 mai 2012, 8:34)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui costica

      Diferenta dintre PDL si USL, cel putin pana acum, e ca in timpul fostei guvernari s-au facut ceva arestari, au aparut niste stenograme al naibii de interesante, au ajuns cateva capete insemnate chiar la puscarie. Nu-mi spune ca sunt dosare politice, ca daca era asa atunci Crin si Victoras al tau ar fi fost de mult la mititica...
      USL insa, asa cum ne-a obisnuit, face dezvaluiri la televizor - si nu o data s-a intamplat sa fie numai fitile, ca acuzatii poate sa faca oricine iar apoi sa spuna ca s-au bazat pe informatii de la telespectatori.
      • 0 (0 voturi)    
        Da si pe Blejnar l-au uitat... (Joi, 31 mai 2012, 10:11)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Aph

        sau nu l-au putut dovedi pana acum? Sau a cazut dosarul de pe masa si l-au aruncat cu tot cu gunoiul de peste zi. Lasa-ma fratie, ca astia nu au culoare politica, toti au bube in cap si in cur. Toti...Nu e un partid, ca la guvernare ca e la opozitie care sa nu aibe hoti si misei. Imposibil. N-au cum sa se finanteze. Parerea mea