Averea raportata a lui Codrut Marta, fostul director de cabinet al lui Sorin Blejnar: peste un milion de euro declarati din vanzari de terenuri, arme de vanatoare de 10.000 de euro

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2012, 15:50 Actualitate | Esenţial

 documente
(29 Mai 2012) PDF, 2MB
(29 Mai 2012) PDF, 3MB
Codrut Marta, fost şef de cabinet al lui Sorin Blejnar dat in urmarire nationala ca persoana disparuta, are, potrivit declaratiilor de avere din 2009 si 2010, sute de mii de lei si sute de mii de euro in conturi ca urmare a unor tranzactii imiboliare in Arad si Giurgiu. Tot din declaratiile sale de avere, reiese ca Marta detine tablouri, ceasuri si arme de vanatoare in valoare de zeci de mii de euro.
  • “Sumele provin din vanzarea unui teren intravilan in municipiul Arad in 2006 in suma totala de cca 585.000 euro, intermedierea vanzarii unui teren in municipiul Arad in 2007 din care am obtinut 145.600 euro si intermedierea vanzarii unui teren in anul 2008 in Giurgiu din care am obtinut cca. 430.000 euro” - declaratia de avere din 2009

In declaratia de avere depusa in ianuarie 2009, Codrut Marta declara ca detine un apartament de 172 mp in Bucuresti si un autoturism Mazda 6, an de fabricatie 2003, pe numele sotiei.

Marta mai scria ca detine ceasuri de diferite marci in valoare de 20.000-30.000 de euro, tablouri in valoare de 10.000-20.000 de euro si arme de vanatoare in valoare de 5.000-10.000 de euro.

Codrut Marta
Foto: Politia Romana
In plus, Marta mai declara ca sotia detinea bijuterii in valoare de 15.000-20.000 de euro.

Potrivit declaratiei de avere depuse in anul 2009, Codru Marta detinea un cont in lei deschis la ING Bank in care avea 1.014.114,77 lei, un cont in euro la Millenium Bank in valoare de 111.443,17 euro.

In plus, Marta declara ca mai detine in numerar 500.000 de RON.

Tot in aceeasi declaratie, Codrut Marta scrie ca "sumele provin din vanzarea unui teren intravilan in municipiul Arad in 2006 in suma totala de 2.089.107 RON (cca 585.000 euro),

- intermedierea vanzarii unui teren in municipiul Arad in 2007 din care am obtinut 145.600 euro

- intermedierea vanzarii unui teren in anul 2008 in Giurgiu din care am obtinut suma de 1.479.212 RON (cca. 430.000 euro) dupa retinerea impozitului aferent pe stopaj la sursa".

In declaratia din 2009, Codrut Marta scrie ca a acordat mai multe imprumuturi acordate in nume personal catre SC La Reclama SRL in valoare de 515.000 RON, catre SC Glasul Aradului SRL in valoare de 140.000 RON, , catre Marta Alexandru in valoare de 330.000 RON, catre Marta Anisoara in valoare de 330.000 RON si catre Caragea Gabriel in valoare de 12.000 euro.

Potrivit Registrul Comertului, Codrut Marta detine 80% din firma SC La Reclama SRL. Firma a avut in 2010 o cifra de afaceri de 4,135 milioane lei si un profit brut de 181.189 RON.

Tot potrivit informatiilor din Registrul Comertului, Codrut Marta este actionar cu 60% si la firma Bethland Invest SA care are ca obiect principal de activitate “Cumpararea si vânzarea de bunuri imobiliare proprii”.

La capitolul venituri anuale, in declaratia din 2009, Codrut Marta a completat 1,853 RON pentru functia de director economic al SC Outdoor Channel SRL si 1.479.212 RON din intermediere imobiliara pentru SC Kuantum SRL Giurgiu.

Potrivit declaratiei de avere semnate pe 18.10.2010, Codru Marta declara acelasi apartament de 172 mp in Bucuresti, insa nu a mai trecut ca ar mai detine autoturismul Mazda 6.

In schimb sunt pastrate sumele din dreptul ceasurilor, tablourilor si armelor de vanatoare, fara a se mai mentiona nimic de bijuteriile sotiei.

La capitolul conturi, in declaratia din 2010, Marta nota ca detine un cont in lei in valoare de 50.392 RON si un cont in euro in valoare de 546.147 EUR, precum si 420.000 de lei in numerar.

La capitolul imprumuturi, apar aceleasi imprumuturi declarate anterior catre SC La Reclama SRL, SC Glasul Aradului SRL si catre Caragea Gabriel. Apare in plus mentiunea ca detine 50% participatie la SC Glasul Aradului SRL, firma care editeaza ziarul Glasul Aradului.

Firma SC Glasul Aradului SRL a raportat in 2008, 2009 si 2010 un profit brut de -1 RON, iar cifra de afacere a variat de la 1,47 milioane lei, la 1,97 milioane lei si apoi la 1,37 milioane lei.

La venituri anuale, in declaratia din 2010, Codrut Marta a declarat ca a obtinut in anul 2009 suma de 86.260 RON pentru functia de Director de Cabinet in cadrul ANAF.

Potrivit declaratiei de interese publicate in 2010, Codrut Marta apare ca asociat la SC Glasul Aradului SRL si membru al Asociatiei de Vanatoare si Pescuit Dunarea 2007. Potrivit aceleiasi declaratii, Marta pare ca membru inactiv in cadrul Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România (CECCAR) si in cadrul Asociatiei Nationale a Evaluatorilor din Romania – ANEVAR.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



5249 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    Valeu... (Marţi, 29 mai 2012, 16:04)

    gogu [anonim]

    Daca trepadusul asta a acumulat atit, iti dai seama cit a praduit gasca portocalie...Ce are asta, e mierea scursa pe borcanul insfacat de Base si ai lui in 4 ani
    • 0 (14 voturi)    
      Iti dai seama.. (Marţi, 29 mai 2012, 16:29)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui gogu

      cat are Nascase! Daca averea lui "declarata" de la Matusa Tamara a fost de 1 milion!!!

      Iti dai seama, ca Base si ai lui au luat doar mierea scursa pe borcanul insfacat de Nastase si ai lui timp de 15 ani!
      • 0 (6 voturi)    
        e saraci toti astia din politica (Marţi, 29 mai 2012, 16:49)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        nu va mai legati de ei
        ca e saraci toti astia din politica
        .
        .
        .
        foarte...foarte saraci
        • -1 (5 voturi)    
          Iresponsabilitate jurnalistica (Marţi, 29 mai 2012, 18:19)

          Maria Bleju [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Sa faci cunoscuta averea unei persoane rapite, e sinonim cu a mari sansele uciderii sale.

          In tarile civilizate asa ceva se pedespeste penal.

          Imbecilitatea si lipsa de profesionalism ajung la cote inalte. ganditi-va pentro o clipa doar, ca ar fi vorba despre cineva drag voua, din familie. V-ar conveni ???
          • 0 (4 voturi)    
            averea unui mafiot - sa protejam mafiotii! (Marţi, 29 mai 2012, 18:40)

            ? [anonim] i-a raspuns lui Maria Bleju

            stimata doamna, nu cred ca vreun "rapitor" sau alt animal de prada din sfera politicii si a invartelii romanesti mai avea dubii in ce priveste averea individului.

            invers, noi suntem in continuare surprinsi de amploarea mafiei de parca nu ar fi trebuit sa ne punem deja intrebarea: de unde apar zecile de mii de vile si de masini anual?

            mai spunea un comentator: nea Marta a fost facut disparut cu ajutorul PSD-ului ca sa n-o pateasca prea urat cei din PDL.
            la fel cum PDL-ul a vegheat ani la rand la bunul mers al afacerilor PSD-istilor, in frunte cu Adrian Nastase.

            sau, in cuvinte specifice breslei: o mana spala pe alta.
          • +2 (4 voturi)    
            intrebare (Marţi, 29 mai 2012, 19:24)

            Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Maria Bleju

            Nu crezi ca si eventualii rapitori aveau acces la aceste date PUBLICE? Sau rapirea a fost asa, o coincidenta, vroiau si ei sa rapeasca pe cineva si s-a intamplat sa treaca omul asta pe acolo. Nu s-au informat inainte, nu au verificat daca are bani, nu au nicio legatura cu ce a facut el pana acum. Si cred ca ai dreptate, actul hotnews ar trebui pedepsit penal. Dar de ce sa ne oprim la hotnews? ANAF, care i-a publicat declaratia de avere, Registrul Comertului, care pentru o taxa modica (desigur, rapitorii nu dispun de bani dar oricum) te lasa sa verifici actionarii oricarei firme, aceste institutii ar trebui actionate in judecata! Bravo! Opinia publica e treaza!
      • -1 (9 voturi)    
        detine in numerar 500.000 de RON (Marţi, 29 mai 2012, 17:06)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Alius

        ce face cu 500.000 de lei in numerar?
        sunt pentru tigari?

        uslashii astia nu se mai satura de furat

        vai de capul nostru daca ajung la guvernare dupa alegerile din noiembrie

        o sa fie dezastru in Romania cu USL la putere
        • +1 (3 voturi)    
          e PDL-ul de data asta. dar mai conteaza? (Marţi, 29 mai 2012, 18:42)

          ? [anonim] i-a raspuns lui gogu

          banii nu au miros, si nici culoare politica
      • +2 (8 voturi)    
        Ai vazut bine (Marţi, 29 mai 2012, 17:23)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Nastase era la virful piramidei si abia a agonisit cit trepadusul asta de la baza piramidei PDL-iste...iti dai seama cit are Base, Blaga si Videanu?
      • +2 (8 voturi)    
        pai e simplu sa afli cat are Nastase!!! (Marţi, 29 mai 2012, 17:24)

        gog [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Dac seful lui de cabinet, Truica parca, ala cu gemenele si divortul, este multimilionar, cam cat crezi ca are seful sefului de cabinet? Inmultim cu 10 sau cu 100?
    • +3 (3 voturi)    
      stenograme (Marţi, 29 mai 2012, 16:34)

      reloaded [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Din stenograme, de pe google:

      SMS, 24.09.2010, ora 17.34, Marta Codruţ Alexandru către A. Racz: "Nu mai scoate maşinile până după 1 octombrie. Decât cu marfă bună. Aruncă orice hârtiuţe şi agende ai. Schimbă telefoanele. Aşa e mai bine. Nu ai probleme, acum, dar nu se ştie."

      sau

      Convorbire 21.02.2011
      Marta Codruţ Alexandru: Bine, atunci, mă cauţi joi să-mi aduci aparat nou.
      Racz Peter Attila: Da, da, păi, aşa fac.
      Marta Codruţ Alexandru: Ok, nu-i o... nu-i o problemă de asta şi poate nu vii cu mâna în buzunar, aşa..."
    • -4 (4 voturi)    
      Lasa gargara ca nu tine. (Marţi, 29 mai 2012, 18:22)

      sspaga [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Daca nu erai un postac sau poate chiar mai rau un membru USL nenorocit, ti-ai folosi creierul si ai gandi si nu ai mai lasa antenele sa gandeasca in locul tau. Dupa cum vezi declaratia de avere din Ianuarie 2009 cuprinde sume impresionante, adica avea banii astia dinainte sa vina PDL-ul la putere. se pare ca ai dat cu stangul in dreptul si ca defapt asta a furat de a rupt de pe timpul PSD (Mazda6 din 2003) si PNL. Ai facut si tu ca prostancul ala de Constantin cand a zis ca Romania nu mai poate continua cu guvernarea asta mincinoasa (gura pacatosului adevar graieste). Asa ca te rog ai si tu o farama de demnitate in tine si nu mai dezinforma si incearca sa fi mai civilizat, adica incearca sa fi un om pentru ca evolutia, constiinta ne deosebeste de animale. Ne-am convins de ce sunt in stare astia din USL, dezastru plus ca ne indreptam rapid catre o dictatura comunista(democratica =)))) ).
  • +12 (14 voturi)    
    Inmultiti cu 10 (Marţi, 29 mai 2012, 16:09)

    Andradda [utilizator]

    si astfel veti ajunge la adevarata avere a tuturor celor care au ocupat functii politicie importante in ultimii 20 de ani.
    La unii din ei, averea declarata trebuie multiplicata de 100 de ori pt a ajunge la valoarea reala.
    • 0 (12 voturi)    
      trebuie exceptati unii totusi (Marţi, 29 mai 2012, 16:17)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      base, videanu, blaga, nutzi, berceanau, boc, mereutza...

      altfel ne ramane doar iliescu care a declarat singur ca vrfea sa moara sarac si cinstit!
      • -2 (8 voturi)    
        O mica scapare, omeneasca... (Marţi, 29 mai 2012, 16:57)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui nellino

        E firesc ca printre politicienii care trebuie exceptati si care au fost la putere in ultimii 20 de ani, din graba si neatentie sa-ti fi scapat cateva nume: Nastase, Hrebenciuc, Copos, Patriciu, Catarama, Voiculescu, Mazare, Vanghelie, Mitrea, Dan Ioan Popescu, Oprisan etc...
  • +10 (10 voturi)    
    intermediere ? (Marţi, 29 mai 2012, 16:15)

    ionut [anonim]

    venit din intermediere in suma de 145.600 euro,...pai daca comisionul a fost atat, cat a costat terenul ????, .... de fapt asta este probabil o spalare de bani
    • +7 (7 voturi)    
      dar 450,000 in giurgiu? (Marţi, 29 mai 2012, 16:50)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      that's a wow...
  • +8 (10 voturi)    
    buni aradenii astia (Marţi, 29 mai 2012, 16:15)

    cosminrs [utilizator]

    de aia au si ajuns cu totii in guvern si prin toate vamile..
  • +8 (8 voturi)    
    intermedieri (Marţi, 29 mai 2012, 16:29)

    valova [anonim]

    intermedieri multe intermedieri, prea multe intermedieri
  • -3 (3 voturi)    
    nu se compara (Marţi, 29 mai 2012, 17:23)

    fifica [anonim]

    cu cea a sefului de cabinet a Imapratului, El Insusi, adica bonbonel.

    alta liga, cum spunea closca stanescu.
  • +5 (7 voturi)    
    ce mai muncea asta.... (Marţi, 29 mai 2012, 17:37)

    costica [anonim]

    La cat banet facea, asta muncea muuult...
    Cred ca la d-astia se referea MRU mai ieri cand vorbea despre munca si despre lene, cred ca se referea la portocaliii astia care munceau mult si faceau bani muuuulti !!!!
    Acum inteleg despre ce vorbea MRU, pai cum sa-i faca altfel decat lenesi pe amaratii Romaniei care castiga majoritatea dintre ei cam vreo 1000 lei/luna ?!
    Pai, cum sa nu-i faca lenesi comparativ cu cat munceste un portocaliu ca asta ??!
    Si muncea greu asta la intermedieri imobiliare in 2009 cand criza bantuia in imobiliare iar el reusea si scotea sute de mii de Euro pe intermedierea unui teren in saracia numita Giurgiu(afacere mai ceva ca la Paris?!!) ?!
    Nu ??!!!
  • +3 (7 voturi)    
    se scutura portocalul de putregaiuri (Marţi, 29 mai 2012, 17:39)

    Montesquieu [utilizator]

    Cad capetele pdl-iste unu' cate unu'.

    Acum astia mititei care-au cules doar ramasitele, urcam apoi mai sus la blejnar, mana dreapta intr-ale hotiilor a sefului al mare, besescu insusi.

    Pana-n februarie se darama sandramaua de sifonat bani publici.
    Apoi sa mai vad eu postacii astia portocalii de unde-or sa mai scoata un ban de cico
  • +5 (5 voturi)    
    Asta era agent imobiliar sau functionar public? (Marţi, 29 mai 2012, 17:48)

    Klaus_ [utilizator]

    Seful de cabinet al lui Blejnar a facut jumatate de milion de euro din intermedieri imobiliare? Si inca jumatate de milion de euro din vanzarea unui teren?! Ce tare!!! Baiatul asta trebuia sa se faca agent imobiliar, nu sa lucreze la ANAF pe salariul ala mizer.
    Acum serios, cum naiba a mai lucrat asta macar si o zi dupa ce si-a depus declaratia de avere? A doua zi trebuia sa aibe conturile blocate si apoi sa-si justifice banii. Vorbim de un angajat la ANAF nu de primarul de la Cucuruz care a facut un shmen mic cu asfaltatorul ulitei principale.
    Atsa ar trebui sa stea in aceeasi celula cu Adrian Nastase, Decebal Traian Remes si Catalin Voicu.
    • +4 (4 voturi)    
      Intreab-o pe draga de ANI, ea verifica declaratiil (Marţi, 29 mai 2012, 18:22)

      mil [anonim] i-a raspuns lui Klaus_

      ...ne fereste de infractori periculosi si incompatibili ca Dinescu sau Diaconu care incalcau o formalitate absurda (cum ar fi conflictul evident de interese intre senatorul romaniei si directorul teatrului nottara, sau analiza dosarelor CNSAS si administrarea unei intreprinderi agricole)...si cetateni care fac juma de milion in euro pe an din intermedieri de terenuri in giurgiu, in timp ce controleaza la sange evaziunea romaniei, nu le sunt suspecti deloc.

      Hai Macovei...baga ceva cu anticoruptia pe cai mari din epoca lui Boc.
  • +4 (4 voturi)    
    nu vad comentatorii portocalii.. (Marţi, 29 mai 2012, 17:58)

    vio [anonim]

    unde este Trident, unde este Marian Eugen, unde-i Fisherman, unde ?!
    Ia explicati-ne voi, ce intelegeti din toata povestea asta cu bani muuuulti a portocaliului disparut si dat in urmarire generala ?!
    Adica WANTED !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Comisionarul (Miercuri, 30 mai 2012, 17:54)

    valentin [anonim]

    Cu averea declarata nu putea sta la Monte Carlo sau Monaco cu partenerii Elan si Burci.
    Cu 1 000 000 EUR acolo esti crupier la cazinou.
    Averea declarata era cea care nu a putut fi ascunsa.
    Restul e in banci in Elvetia, Cipru sau Luxemburg.
    Inmultiti nr. de zile lucrate la Blejnar cu 5 % comision de succes din cit aduna zilnic pentru Blejnar % CO
    estimati. Inmultiti cu numarul de secretari de stat , consilieri si directori care puteau sa arnjeze ceva in Min. de Finante sau orice alta institutie de stat si, bani sustrasi din economia RO si comparati cu datoria externa. Sunt echivalente.