Dan Mihalache, secretar general adjunct al PNL: Trebuie operate corectii în privinta funcţionarii DNA şi ANI

de D.T.     HotNews.ro
Joi, 24 mai 2012, 17:36 Actualitate | Esenţial


Noi declaratii anunta schimbari iminente care vizieaza Agentia Nationala de Integritate si Departamentul National Anticoruptie, dupa ce ministrul justitiei si-a exprimat, marti, intentia de a redefini asa numitele conditionalitati din Mecanismul de Cooperare si Verificare. "DNA, Agentia Nationala de Integritate vor continua sa functioneze, in ciuda tipetelor doamnei Macovei, de pe toate culoarele. Dar asta nu inseamna ca anumite corectii nu vor trebui operate", a declarat, joi, Dan Mihalache, secretar general adjunct al PNL, intr-un interviu acordat cotidianului Romania Libera. Mihalache a fost numit si secretar general adjunct in Guvernul Ponta.

Dan Mihalache a mai spus ca este nevoie de un "examen critic" in ce priveste functionarea celor doua institutii. Mihalache sustine ca s-a generalizat o falsa dezbatere in societate: "daca vorbesti despre ele, automat ori esti corupt, ori nu vrei reforma justitiei".

In urma cu doua zile, si ministrul justitiei, Titus Corlatean, declara, in prima sa conferinta de presa, ca asa numitele benchmark-urile din Mecanismul de Cooperare si Verificare (MCV) ar trebui redefinite. Benchmark-urile reprezinta cele patru conditionalitati din MCV si se refera la:
  • 1. Consolidarea transparentei si eficientei actului de justitie, in special prin consolidarea capacitatii si responsabilizarii CSM. Raportarea si monitorizarea impactului noilor coduri
  • 2. Infiintarea, potrivit angajamentelor, a Agentiei de Integritate, cu atributii in verificarea averilor, incompatibilitatilor si a potentialelor conflicte de interese, precum si cu competenta de a adopta decizii cu caracter obligatoriu pe baza carora sa poata fi aplicate sanctiuni descurajatoare
  • 3. Continuarea progreselor deja inregistrate in procesul de investigare cu impartialitate si profesionalism a faptelor de mare coruptie
  • 4. Continuarea masurilor de prevenire si combatere a coruptiei, in special in cadrul structurilor administrative la nivel local. (Mediafax)
Declaratiie lui Titus Corlatean facute in prima conferinta de presa in calitate de ministru al justitiei:
  • "Dupa cinci ani (de la aderarea Romaniei la UE-n.r.), tinand cont de faptul ca s-au schimbat lucrurile in Romania, ca exista un progres, nu putem ramane la acelasi cadru, la acelasi format al Mecanismului de Cooperare si Verificare. Practic, desi sunt multe progrese care au aparut, avem aceleasi benchmark-uri benefic, care nu s-au miscat, nu s-au modificat. Eu mi-am exprimat asteptarea ca prin dialog si cooperare cu Comisia Europeana sa putem redefini mai bine, focalizat mai bine, care sunt obiectivele care au ramas, care este sunt pasii de parcurs si masurile care inca ar trebui adoptate. Este un lucru firesc in asteptarea noastra"
  • "Pe de-o parte, anul viitor exista un prim ciclu de raportare, practic de cooperare si monitorizare, il putem numi si asa, la nivelul intregii Uniuni Europene prin acel instrument general al Uniunii Europene de combatere a coruptiei. Toate statele membre vor trebui sa faca rapoarte care sa fie evaluate. Ar fi nefiresc, si am spus-o foarte clar, ca Romania si probabil si Bulgaria sa fie singurele state care sunt supuse cooperarii, monitorizarii, verificarii a doua sisteme separate, independente, pe aceeasi tema. Pe de alta parte, din punct de vedere politic mi-am exprimat asteptarea ca la momentul aderarii la UE a Croatiei in 2013, Romania sa fi epuizat si finalizat acest proiect de cooperare si verificare. Inca o data, nu ca o gratuitate, ci in baza unor progrese concrete pe care si actualul guvern s-a angajat"
  • "Tinand cont de toate aceste lucruri, cred ca e nevoie ca dupa raportul din iulie, pe care-l asteptam si pe care-l speram pozitiv sa redefinim acest mecanism, nu putem spune ca asteptam in iulie inchiderea Mecanismului de Cooperare si Verificare. E in continuare un mecanism util, dar cu siguranta trebuie sa restrangem aria, sa identificam mai bine, sa focalizam mai bine, care sunt obiectivele inca de respectat, de implementat, masurile de adoptat pentru ca in perspectiva pe care am mentionat-o sa putem avansa spre o finalizare a acestei proceduri" (Sursa: Mediafax)
Citeste si: Cum trateaza USL problema coruptiei in programul de guvernare. Prioritatile cabinetului Ponta la capitolul justitie


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6621 vizualizari

  • +110 (112 voturi)    
    asa asa (Joi, 24 mai 2012, 17:42)

    sucaa [utilizator]

    singurele directii laudate de UE trebuie corectate :)
    nu este necesar sa amintim de ce vor uslasii sa modifice cele doua structuri. pana si fanii lor stiu de ce se vrea asta.
    ce mai poti sa spui, decat sa iesim in strada sa-i trimitem acasa. nu a trecut o luna si deja vor sa-si subordoneze toate institutiile publice. daca reusesc sa puna mana pe ele, nu mai scapam de ei.
    felicitari celor ce ii sustin.
    • +88 (90 voturi)    
      mda... (Joi, 24 mai 2012, 18:03)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ii incurca rau ANI si DNA

      hai inapoi in evul mediu cu Romania...
      • +8 (10 voturi)    
        nu pot sa ma hotarasc (Vineri, 25 mai 2012, 9:34)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        USL = Uniunea pt. Siluirea Legii sau Uniunea pt. Slabirea Leului? Astept deslusiri!
    • +80 (82 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 24 mai 2012, 18:06)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui sucaa

    • +79 (81 voturi)    
      Dan Mihalache, agresiv si incult (Joi, 24 mai 2012, 18:21)

      Tentativa de imixtiune in justitie [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Observam ca USL nu are bani pt CAS-urile pensionarilor dar nu e preocupatade asta, ci de salvarea de la arestare si puscarie a tovarasilor corupti anchetati de DNA sau ANI.

      Cazul directorului ISC este deja un scandal imens, ajuns la Comisia UE, practic individul a fost numit doar pt cateva zile, suficient ca sa faca orice ii sta in putinta sa usureze viata lui Nastase.

      Deputatii Sergiu Andon si Florin Paslaru au primit hotarari definitive de incompatibilitate, sentinte definitive, si totusi profita de USL pt a ramane la Camera Deputatilor, desi e vorba de o incalcare grosolana a unor decizii judecatoresti.

      Atentie la ce spune Dan Mihalache in interviul din Romania Libera, acest nesimtit pe post de goarna la "latrine", zice ca DNA si ANi trebuie judecate dupa "rezultate, sa vedem cate condamnari au".

      In primul rand, el e om politic si orice tentativa de a influenta mersul justitiei e un act de imixtiune grava, neconstitutionala. Nu poate sa se duca el sau oricare altul "sa faca corectii" la munca unor procurori, pt ca nu are nici un fel de calitate in acest sens.

      In al doilea rand, chiar si un agramat USL ar trebui sa stie ca nu procurorii dau sentinte de condamnare sau achitare, ci judecatorii !!
      Procurorii de la DNA isi fac treaba ca in nici o alta institutie din Romania, dar au in fata lor o clasa politica de penali si o turma de jucatori corupti.

      In al treilea rand, nu poti evalua munca unor procurori DNA dupa nr. de condamnari, pt ca e vorba de procese foarte lungi, pe ani de zile si pt ca e vorba de coruptia sistemului judecatoresc.
      Sunt cazuri dovedite de judecatori prinsi cu mita sau de avocati ce luasera bani pt a cumpara judecatori, etc!

      Corlatean, pregatit ani de zile sa fie ministru de externe, a fost pus de Ponta si USL la Justitie pt a "convinge" Comisia UE, prin relatiile sale, sa nu mai monitorizeze asa sever justitia din Romania.
      • +34 (36 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 24 mai 2012, 20:30)

        polonyca [anonim] i-a raspuns lui Tentativa de imixtiune in justitie

        • +8 (10 voturi)    
          Corectii (Vineri, 25 mai 2012, 10:26)

          Lautarul [anonim] i-a raspuns lui polonyca

          Art. 1 DNA si ANI nu au dreptul sa ancheteze membrii USL.
          Art.2 De ochii Europei vor fi anchetati cate 1 voluntar din fiecare organizatie care va fi declarat nevinovat.
          Art. 3 In acest scop se va folosi o batista si un tzambal.
    • -43 (53 voturi)    
      MCV trebuie sa reuseasca (Joi, 24 mai 2012, 19:53)

      Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Toate punctele tinta definite in MCV trebuiesc atinse, oricine vine la guvernare .
      Justitia nu trebuie sa mai depinda, in veci, de politic.
      Nici macar suspiciuni nu trebuie sa mai fie posibile, romanul este bine sa stie ca se poate baza pe o judecata dreapta, in orice imprejurare, oricand.
      Trebuie sa ne simtim protejati, orice delict sa fie anchetat de o procuratura profesionista si sa nu scape nepedepsit nici un vinovat.
      DNA, ANI au fost creeate cu aceste obiective in minte.....reusesc ele , oare sa le atinga?
      De atatia ani asteptam condamnari sonore, exemplu de care sa se teama oricine mai incearca sa ne fure..le avem?
      Dosare ciudate si care treneaza, cu anii, prin tribunale....asta am vrut?
      Reformarea justitiei este la inceput, mai sunt multe de facut.
      Da, daca nu functioneaza cum trebuie, aceste institutii trebuiesc reformate.
      Reforma, acest cuvant atat de folosit, dar golit de inteles....
      Vrem reforma sau nu, avem nevoie de reforma su nu?
      Ce va face, in acest sens, USL nu stim.
      Nu inteleg de ce atata agitatie aici pe tema asta...nu a fost anuntata , inca, nici o masura...dar postacii au intrat in fibrilatie, anunta sfarsitul lumii.
      De ce va temeti?
      Va temeti ca vor fi scoase DNA si ANI din sfera de comanda a Cotroceniului?
      Si ce e rau in asta?
      Justitia aia oarba (independenta si nemiloasa) nu va place?
      Eu am incredere, este 2012, o sa fie bine....
      • +38 (40 voturi)    
        @cetatene uslas (Joi, 24 mai 2012, 20:14)

        Renesmee [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

        am dat din greseala un vot pozitiv. Nu esti decat o sluga a cuplului felix-nastase. Provoci sila...
      • +42 (44 voturi)    
        Te intreb sincer: (Joi, 24 mai 2012, 20:17)

        nick [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

        chiar nu ti-e jena? Chiar nu vezi ce se intampla?
      • +30 (32 voturi)    
        Ma opressc inainte de a/ti raspunde! (Joi, 24 mai 2012, 20:53)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

        "trebuiesc"...
        Curios cum toti analfabetii isi dau cu parerea!
        Verbul "a trebui", nu are acea forma niciodata!
        Pentru stiinta ta verbul in cauza este impersonal si intranzitiv, forma lui corecta INTOTDEAUNA este TREBUIE!
        Doamne, toti uslasii se dau ministri ai educatiei!
        "Ce va face, in acest sens, USL nu stim."...
        Ba stim foarte bine, doar tu esti orb si speri ca si noi sa fim la fel!
        Ia uita/te la stirea cu grajdan, la aia cu bombonel care se da nevinovat dar nu se lasa judecat, la scortaleanu, care se da ministru...
      • +15 (17 voturi)    
        ce este rau? (Joi, 24 mai 2012, 21:08)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

        in mcv se trage semnalul de alarma pe judecatori, ca se dau sentinte cu intarziere, ca doua instante dau verdicte total diferite in acelasi proces, ca judecatorii sunt inca numiti politic, vezi cazul csm-ului. in ultimile rapoarte dna este laudata si toti spun ca trebuie sa ramana asa. ori astia se ating exact de ce este apreciat in ultimile rapoarte nespunand nimic de csm sau de intante.
        asta este rau. daca nu vrei sau nu poti sa intelegi este alta problema.
        si inainte de a intra la guvernare si dupa ce au intrat declaratiile sunt in sensul asta. ba chiar sctualul ministru spunea o data ca procurorii de la dna care l-au anchetat pe bombonel ar trebui arestati daca instanta-l declara nevinovat. cand auzi aceste declaratii si stiind clar ce aia de la ue necumparati de base lauda dna-ul cum sa nu intri in fribilatii? doar daca ai interese in zona poti sustine asta. numai cei cu dosare se plang de dna.
        nu dna-ul nu funtioneaza cum trebuie. ci jude3catoriile infiltrate de oamniii lui voicu precum costiniu si pivnicereasa, aia desi dau pansii nesimtite si dupa ce sunt judecati si culmea tupeului se plang ca tot sunt mici.
        dna-ul este un punct inchis in mcv, in schimb ce se intampla in instante sunt puncte deschise. sper sa intelegi acum despre ce este vorba.
      • +14 (16 voturi)    
        sigur, (Joi, 24 mai 2012, 21:37)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

        Absolut de acord si in acest sens se impune promovarea lui C. Voicu la sefia DNA si a lui Aistar la ANI. Numai atunci vom avea garantia corectei functionari .........
      • +16 (18 voturi)    
        Ce va face, in acest sens, USL nu stim? (Joi, 24 mai 2012, 22:16)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

        Vor face cea ce au mai facut. Vor reinstaura "democratia" privilegiatilor.
      • +13 (15 voturi)    
        Da exemple ca influenta Basescu justitia (Vineri, 25 mai 2012, 2:13)

        Manu [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

        Daca DNA si ANI ar fi fost sub influenta Cotroceniul nu cred c-ar mai fi fost arestari ale PDL-istilor, nu crezi? Eu vad c-au arestat si din PC si din PDL si din PSD. Ce dovada mai buna vrei ca incepuse sa functioneze independent? Cumva logica ta e fracturata, mai gandeste-te.
        De ce e agitatie pe forum, intrebi? Fiindca ii stim ce le poate pielea si pana unde pot ajunge, stim cum a fost justitia si presa pe vremea lui Nastase
    • +6 (10 voturi)    
      Cel mai cinstit guvern (Vineri, 25 mai 2012, 8:34)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      prima zi a guvernului Ponta ne intoarce prin 1990; ce a urmat ne ne apropie de glorioasa perioada comunista. Ce ma intristeaza insa este ca numai intr-o tara de tot rahatul se poate ca un procent asa de mare din populatie sa voteze pentru borfasii bolshevici acum la putere. Nu ca toate erau fine in guvernul Boc sau Ungureanu, dar vorbim de alta liga. Boc, cu stingaciile de rigoare a reusit sa tina la suprafata o tara in plina criza europeana, si cifrele o confirma. MRU ar fi fost - si sper in continuare sa aibe o sansa - un lider exceptional, credibil si spre deosebire de camaradul Ponta(scuze pentru comparatie) cu creier.
  • +81 (83 voturi)    
    ??? (Joi, 24 mai 2012, 17:44)

    george [anonim]

    votati ba libertatea, independenta justitiei si tragerea la raspundere a hotilor nu 5 tichete de masa in plus pe luna
  • +75 (77 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 24 mai 2012, 17:45)

    Erasm [anonim]

  • +68 (70 voturi)    
    conferinta de presa Monica Macovei (Joi, 24 mai 2012, 17:46)

    Anna [anonim]

    Monica Macovei tine maine conferinta de presa de la ora 11:00 la sediul PDL din Modrogan.
  • +61 (63 voturi)    
    sigur ca da (Joi, 24 mai 2012, 17:53)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    ANI oricum era o institutie lipsita de putere, acum este cazul sa facem ca si DNA-ul sa fie redus la tacere pentru ca usl sa poata fura in liniste.

    "sa putem redefini mai bine, focalizat mai bine" asa flacai, focalizati pe aia care nu vor sa cotizeze la campanie si eventual puneti tunurile pe PDL.
    Da sa nu dea draq sa va atingeti de careva dintre ai vostri ca ne suparam.
    Bravo corlatzene, esti extrem de util pentru papusarii tai.
  • +59 (61 voturi)    
    Nu-i greu de vazut ce corectii vrea USL. (Joi, 24 mai 2012, 17:53)

    mircea [anonim]

    Cred ca USL vrea ca ANI si DNA sa nu mai ancheteze pe nimeni din USL si sa asculte de ordinele lui Voiculescu,Nastase,Voicu.Daca fac asa ,totul va fi OK si nu vor mai exista corupti.
  • +57 (59 voturi)    
    Cred ca am intrat in CSI... (Joi, 24 mai 2012, 17:56)

    loredana [anonim]

    Cred ca nici Dej sau Ana Pauker nu ar fi fost in stare sa intoarca Romania pe dos, in mai putin de trei saptamani de la preluarea puterii. Domnule ponta, sunteti cumva memru al guvernului de la Moscova, ca premier al Romaniei nu sunteti cu siguranta. Actionati ca dupa un program bine gandit. marca Kremlin.
    U= ura - tot ce intreprinde tradeaza o ura fata de noi si de sansa Romaniei la progres
    S= stupoare - sunt siderat de masurile antidemocratice pe care le anunta zilnic acest guvern
    L= linsaj - la adresa oricaror institutii si persoane neaservite
  • +56 (60 voturi)    
    S-o credeti voi! Va jucati cu rabdarea noastra! (Joi, 24 mai 2012, 17:56)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Mihalache, eu cred ca doar incerci sa vezi reactia strazii si nu vei avea curajul sa o faci, caci altfel va treziti cu strada in fata Palatului Victoria si de acolo pana la demisia intregului guvern nu va mai fi decat un pas.
    Mai bine v-ati lua toate masurile sa scapati teferi caci daca o duceti asa, din prostie in prostie, o sa ajungeti sa fugiti din tara. Eu stiu mai bine ca tine care este pulsul strazii. Hai sa vedem cine are dreptate!
  • +46 (48 voturi)    
    Voicu sef peste DNA? (Joi, 24 mai 2012, 17:57)

    AG [utilizator]

    La cum merg lucrurile, asta ar fi urmatoarea mutare.
    • +43 (45 voturi)    
      gresit (Joi, 24 mai 2012, 18:18)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui AG

      Voiculescu va fi numit sef la DNA.
  • +48 (50 voturi)    
    Mai are cineva dubii... (Joi, 24 mai 2012, 17:57)

    triciupa [utilizator]

    ... despre directia in care se indreapta tara sub regimul voiculescu?
    Ce e de facut? Postati idei valide, propuneri realiste, nu bascalie.
    • +44 (46 voturi)    
      re: TRICIUPA (Joi, 24 mai 2012, 18:21)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui triciupa

      cel mai bine ar fi continue campania de demascare a actiunilor usl.. presa joaca aici un rol important, multumim HOTNEWS... cea mai solida propunere e sa nu ii votam... e si cel mai democratic. Basescu a fost ales de popor, bun, rau cum e. Guvernul actual nu reprezinta poporul ci doar o clica de interese din parlament. Nu ii votati, e singura si ce mai clara actiune democratica.. pana la alegeri trebuie demascati si contorizate erorile guvernului actual, speram ca pdl sa foloseasca aceste informatii
      • +34 (36 voturi)    
        Votul nu va fi suficient! (Joi, 24 mai 2012, 18:36)

        triciupa [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        cel putin nu contextul dezinformarii si intoxicarii la care bietii nostri concetateni au fost supusi zi de zi. Televiziunile-vuvuzela au avut un efect devastator, au spalat creierul celor vulnerabili, au creat o realitate falsa, au inoculat ura si intoleranta. In momentul asta daca regimul voiculescu ar intreba populatia ce-ar trebui sa pateasca Basescu, sa fie ars pe rug sau doar impuscat, ar castiga rugul!
    • +37 (39 voturi)    
      Presa Libera In Actiune ! (Joi, 24 mai 2012, 18:41)

      Vitautas Landsberghis [anonim] i-a raspuns lui triciupa

      Tot ceea ce ramane de facut este demascarea actiunilor mafiote ale guvernului Ponta. Societatea civila ( care o mai fi ea ), presa scrisa ( in special platformele de pe internet ) SA NU TACA !
      La doar 18 zile de la instalare, Guvernul Ponta taie in carne vie, si taie adanc, murdar si fara scrupule. Este cel mai incompetent guvern pe care l-a avut Romania din 1989 incoace....
    • +23 (25 voturi)    
      ce e de facut? (Joi, 24 mai 2012, 19:59)

      terka [anonim] i-a raspuns lui triciupa

      sa mergem masiv la vot
      • -5 (5 voturi)    
        vot (Vineri, 25 mai 2012, 9:11)

        turmentatu' [anonim] i-a raspuns lui terka

        ... si eu cu cine votez? ... hic'!
  • +54 (56 voturi)    
    DNA (Joi, 24 mai 2012, 18:08)

    zuperman [utilizator]

    Luati-va mainele de pe DNA nenorocitilor!
    • +28 (30 voturi)    
      +-uri (Joi, 24 mai 2012, 18:56)

      mamikutza [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

      as da +-uri cu 7 maini dar nu se poate!!!
    • +8 (10 voturi)    
      erata (Joi, 24 mai 2012, 20:06)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

      Scuzati-ma, am vrut sa scriu "mainile", nu "mainele". Ma simt analfabet :)
  • +35 (37 voturi)    
    ciuma rosie (Joi, 24 mai 2012, 18:08)

    alin_cl [utilizator]

    Te apuca groaza ce fac cei de la usl. In curand o sa va puna si voua pumnul in gura.
  • +44 (46 voturi)    
    Incredibil (Joi, 24 mai 2012, 18:11)

    mihai [anonim]

    Totusi e incredibila viteza cu care guvernul actual distruge tot ce s-a cladit inainte.. Ne va lua ani de zile sa reparam ce reusesc sa distruga cei din USL in cateva saptamani/luni. Iar daca vor castiga parlamentarele ne va lua un secol sa revenim la ceea ce suntem azi.. Oare nimeni nu vede scuzele puerile si explicatiile de 2 lei pe care le au? Oare nimeni nu vede "calitatea" oamenilor numiti peste noapte in diverse functii publice? Iar Antonescu are un singur scop in viata.. sa scape de Basescu, singurul politician cu capul pe umeri in functie. Si apoi ce va face? nu ne povesteste nimic despre ce va fi dupa Basescu.. e un vid total la fel cum e in capul lui de fapt
    • +28 (30 voturi)    
      Tu chiar crezi? (Joi, 24 mai 2012, 18:23)

      mishu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ...ca in afara de cei care citesc pe aici si au un IQ peste 100 sunt si altii pe care-i intereseaza "bla-bla"-urile de dupa sau inainte de "va dam in plus asta si aia"? Crezi ca cei care e multi da' prosti stie sa cearna? Vad doar promisiunile, ciu-ciu context, ciu-ciu analiza actiunilor, ciu-ciu gandire la ce va ramane in urma tuturor miscarilor din ultima vreme. In plus, multi sunt atat de indobitociti de antene incat pare ca unicul lor scop in viata este sa auda la tv (antene, desigur!) ca a demisionat Basescu. In rest, sa auda de mariri de salariu, de pensie, de sacosa electorala in timp ce mai fac un credit cu buletinul sa-si ia un TV mai mare. Si astia-s muuuulti. Si prosti...din pacate
      • +8 (10 voturi)    
        totusi, democratia trebuie sa castige (Joi, 24 mai 2012, 21:06)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui mishu

        .. chiar si daca vorbim de cel mai "curat" guvern asa cum se cheama ei. E greu si stiu ca sunt multi cei cu gandire limitata dar nici noi ceilalti "minoritari" sa zic asa nu suntem de neglijat. Locuiesc in afara tarii acum si imi amintesc de dorinta lui Bombonel sa injumatateasca valoarea voturilor din diaspora.. desi unele companii straine ne valoreaza munca si performanta, pt PSD valoram jumatate decat cel mai lenes si parsiv profitor electoral local. Mi s-a facut sila de multe ori, dar parca niciodata atat de mult ca in ultimele 18 zile... dar nu cedam si va fi ok, SPER !!!
  • +38 (40 voturi)    
    :O (Joi, 24 mai 2012, 18:16)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    INCREDIBIL

    Astia instaureaza dictatura mafioto-comunista, si nimeni nu zice nimic O_o
  • +31 (33 voturi)    
    s-a rupt coloana de directie a Romaniei? (Joi, 24 mai 2012, 18:27)

    liliana [anonim]

    Nu am stiut pana azi ca Federatia Rusa are doi premieri: Medvedev si Ponta. Altfel nu-mi explic linsajul ultimelor zile la adresa institutiilor statului. Unde ne duci tinere copilot? Unde?
    • +29 (31 voturi)    
      inca... (Joi, 24 mai 2012, 18:58)

      mamikutza [utilizator] i-a raspuns lui liliana

      nimeni nu spune nimic inca...suntem consternati,asteptam,ne revoltam dar vine el si raspunsul nostr!!!...curand,sper1
  • +36 (38 voturi)    
    USL vrea sa controleze si DNA (Joi, 24 mai 2012, 18:34)

    Gryphus [utilizator]

    dupa ce si-au bagat oameni in toate institutiile statului de la Curtea Contitutionala la BNR si la CSM acum vor si DNA! PSD si PNL au oameni si la TVR si la CNA,etc

    pe principiul: sa funtioneze dar cu acordul NOSTRU !
    adica sa nu mai cerceteze membri USL ci doar de late partide
  • +30 (32 voturi)    
    Bravo, asta da guvernare transparenta (Joi, 24 mai 2012, 18:48)

    ion [anonim]

    Nici nu se mai ascund, astia spun pe fata ce au de gand sa faca. Eu gandeam, in prostia mea, ca or sa sa abtina macar pana la alegeri.

    Dar cred ca:
    1. se simt foarte siguri pe ei, o sa ii voteze poporul nu in majoritate, in unanimitate, neicusorule, ca le marim salariile si pensiile

    2. Se strange latul la par pentru Nastase si cei cu procese. Nu mai e timp de fineturi, oricum ne voteaza boborul si asa, vezi punctul 1

    Mai vedem.
  • +35 (37 voturi)    
    DEMISIA GUVERNULUI PONTA (Joi, 24 mai 2012, 18:48)

    Vitautas Landsbergis [anonim]

    Dupa 18 zile de la (re)instaurarea incompetentei, devine clar ca acest Executiv nu are de gand sa duca Romania in directia dorita si asteptata de milioane de romani. Sunt 18 zile in care acest guvern nu face nimic in afara de a instaura impostura !
    Vad ca in ultimele 48 de ore sunt tot mai multe voci care cer demisia lui Victor Ponta !

    VREAU VOTURILE CELOR CARE DORESC DEMISIA IMEDIATA A LUI VICTOR PONTA SI NUMIREA UNUI PRIM-MINISTRU TEHNOCRAT, INDEPENDENT POLITIC !
    • +9 (11 voturi)    
      DEMISIA GUVERNULUI PONTA..... (Joi, 24 mai 2012, 22:22)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Vitautas Landsbergis

      IMEDIAT.

      INSTALAREA UNUI GUVERN TEHNOCRAT PANA LA ALEGERI.
  • +26 (28 voturi)    
    JOS TENTACULELE DE PE DNA! (Joi, 24 mai 2012, 18:50)

    ro [anonim]

    Că n-aveţi labe, aveţi tentacule!
  • +24 (26 voturi)    
    Curiozitate!!!! (Joi, 24 mai 2012, 18:51)

    gigel [anonim]

    Domnule MMihalache, sunt convins ca sunteti o persoana foarte importanta dar ma intreb insa cit sunteti de apreciat in cercurile externe-va cunoaste cineva? Aveti macar un cuvint de spus in comunitatea europeana,in america sau oriunde in lume in favoarea Romaniei, In afara istercalelor dumneavoastra in legatura cu Doamna Macovei, care in comparatie cu dumneavoastra e vazuta ca simbol al luptei anticoruptie in tara noastra,nu ati realizat decit stoparea democratiei in romania prin alianta pe care ati realizat-o cu comunisti si securisti.
  • +21 (23 voturi)    
    doamne... ce de corectii ne dau panl si psd (Joi, 24 mai 2012, 18:51)

    orac [anonim]

    valeu... baietii sunt la butoane... vor corectii

    actiunile corective .. nu ..? ba da... suspendarea lui BASE

    el le-a dat nas la procurorii DNA;
    vai,vai...

    atentie pe cine punem stampila la toamna

    tot raul spre bine...
  • +20 (22 voturi)    
    In sfarsit am ajuns si aici unde ne deranjeaza (Joi, 24 mai 2012, 19:07)

    All Gaarf [anonim]

    Desigur poftiti,banuim ce corectii doriti sa aplicati celor doua institutii,tot ce va deranjeaza,nu enumeram
    le stim f bine ca si d-voastra,dar aveti grije sa nu modificati si firma caci s-ar prinde cei de la manitorizari,dupa firma se poate,adica poate sa nu fie nimic su doar un paznic
    o puteti face fara frica,puteti trece tara pe numele vostru cu noi cu tot oputeti face si cat mai repede posibil .Este de apreciat viteza cosmica cu care executati planul de demolare nu va sta nimeni in cale
  • +20 (22 voturi)    
    Si noi care... (Joi, 24 mai 2012, 19:16)

    Paul Atreides [anonim]

    ...ne bucuram ca in ultimii ani au inceput sa apara arestari si anchete serioase... Cred ca odata cu astia putem spune adio justitiei si democratiei. Oameni buni, astia demoleaza totul cu o viteza incredibila, toata credibilitatea noastra o sa se duca naibii.
  • +20 (22 voturi)    
    haita usl-ista (Joi, 24 mai 2012, 19:18)

    yanke [utilizator]

    Pai da,restaurare totala si pe fata,dragii mei! Poate asta doreati in ianuarie 2012,cand cereati venirea astora la putere.Inconstienta totala.Criminalii astia,sunt in stare de orice,ii intereseaza numai problemele lor personale.A fost suficient sa cumpere ca la targ niste loaze de parlamentari si motiunea a cazut! Mai exista,insa o singura rezolvare,mersul la vot si trantiti naiba de la putere!!
  • +14 (16 voturi)    
    Sigur ca da... (Joi, 24 mai 2012, 19:33)

    Rescatorul [anonim]

    Mai bine sa le desfiintam, nu-i asa jefuitorilor si tradatorilor?
  • +21 (23 voturi)    
    deci (Joi, 24 mai 2012, 19:43)

    IXU [anonim]

    ideea e ca baietii schimba tot ca sa poata frauda alegerile......se bazeaza pe naivitatea noastra cum ca alegerile ar fi corecte si transparente. INTREBARE : CU atatia oameni de-ai lor peste tot ce alegeri vor fi ? si uite asa pe noi ne tin cu ochisorii-n televizor si internet ca vezi doamne le aratam noi. Gresit . Locul nostru ar trebui sa fie in STRADA pana in momentul in care incepe si tara sa arate si sa functioneze macar 80% european. Revolutia daca nu a fost, ar trebui sa o facem.
  • +18 (20 voturi)    
    Pacat de rezultatele acestor institutii (Joi, 24 mai 2012, 20:00)

    Aquamagic [utilizator]

    pacat ca usor usor ajungem din nou in anii 2000
    • +1 (3 voturi)    
      grasit tinere, in 2000 era inca bine (Vineri, 25 mai 2012, 10:46)

      bunicuta [anonim] i-a raspuns lui Aquamagic

      USlasii in funte cu felix si ilici ne conduc ca in anii 47, 48...
  • +24 (26 voturi)    
    lasati DNA si ANI in pace , jivinelor! (Joi, 24 mai 2012, 20:03)

    j [anonim]

    jos labele de pe ANI si DNA daca nu vreti sa explodeze mamaliga!!
    acum intelegeti de ce nu mai exista adevaratul PNL al bratienilor,? a fost sfartecat de mercenari platiti si santajabili gen antonescu, campeanu, tariceanu, mihalache bratianu cartof &co, care au drept tinta distrugerea si compromiterea definitiva a acestui partid. telul lor este distrugerea opozitiei si intoarcerea la partidul unic!!
  • +14 (16 voturi)    
    interesant.... (Joi, 24 mai 2012, 20:37)

    nameall [anonim]

    PDL a facut si ceva lucruri bune.Acum asta ne-ar mai lipsi sa o luam de la capat cu Adrian Nastase cu Michi spaga etc...Ar fi minunat.
  • +8 (10 voturi)    
    Pai esti corupt (Joi, 24 mai 2012, 20:57)

    Torp [anonim]

    Nu "automat", sigur 100%.
  • +7 (9 voturi)    
    tonta si felix conduc... (Joi, 24 mai 2012, 21:32)

    bunicutza [anonim]

    ..haitele de sobolani rosii care vor roade tot ce e sanatos in TARA si apoi ne vor pune botnite sa nu mai putem spune ceva!
  • +7 (9 voturi)    
    restauratio in integrum! (Joi, 24 mai 2012, 21:40)

    topor [anonim]

    Cata dreptate avea Poetul national:
    cum cand calea mi-e deschisa a privi gandesti ca pot / ca intreg al meu tot neamu sa se-mpiedice de-un ciot ( de fapt trei, Baselu, DNA si CCR)?
    a tu nici nu stii batrane citi in cale mi s-au pus
    toata ceata cea vestita a intregului Apus (ca noi suntem mai de la rasarit)......
  • +9 (11 voturi)    
    Cea mai buna mutare de sah (Joi, 24 mai 2012, 21:50)

    mihai [anonim]

    Basescu trebuie felicitat...l-a pus pe Ponta prim ministru inainte de alegeri, iar cum USL e plina de idioti au si inceput sa-si dea arama pe fata, asa ca daca pana acum aspirau la Presidentie, acum pot sa renunte...imbecilii nu au mai putut avea rabdare pana dupa alegeri, au si inceput cu marsavariile lor, marsavarii ce au sa coste mult pentru USL la alegeri. Felicitari domnule Basescu !!! Sperau sa nu ajunga laturile din PSD din nou la putere.
  • -6 (10 voturi)    
    ... (Joi, 24 mai 2012, 21:56)

    gigiduru88 [anonim]

    DNA si ANI pana cum au fost manevrate de Basescu !!!
    • +3 (7 voturi)    
      lol (Vineri, 25 mai 2012, 8:12)

      aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru88

      si tu de cine esti manevrat? ai grija, cum se spune pe la noi, e bai mare....lol
  • +3 (5 voturi)    
    dan mihalache (Joi, 24 mai 2012, 22:01)

    gioni [anonim]

    Suntem tandari !
  • +6 (8 voturi)    
    regim (Joi, 24 mai 2012, 22:03)

    ana [anonim]

    instaurarea regimului securisto-cripto-comunist, a demarat furibund,restauratia regimului ''nastase'',este cuvantul de ordine,nu-i poate sta nimeni in cale, deocamdata, s-apoi om vedea la alegeri, totusi vreau sa cred ca acest popor va fi destul de lucid, ca sa-i arunce la ''GUNOI''.JOS CU PONTA,JOS USL.
  • +7 (9 voturi)    
    CORECŢIE PENTRU USL (Joi, 24 mai 2012, 22:15)

    IARODARA [anonim]

    Lăsaţi instituţiile ţării să lucreze şi aplicaţi-vă vouă corecţii, lăcuste hămesite şi corupte! Aţi jefuit ţara şi aţi dus poporul la sapă de lemn de câte ori vi s-a întâmplat să fiţi la guvernare! Nu sunteţi decât o adunătură de securişti şi comunişti.
  • +10 (12 voturi)    
    Mergeti la vot! (Joi, 24 mai 2012, 22:28)

    Cornel [anonim]

    Si sanctionati-i acolo ! Votati orice altceva. Nu va place PDL, votati altceva ce vi se pare mai bun dar nu USL. Un vot in plus pt altcineva inseamna o fractiune de procent in minus pt ei. Putin de tot dar se aduna. Forta celor multi conteaza. Parca special au predat guvernarea catre USL cu cateva luni inainte, ca sa ofere un "demo' celor care au uitat cum era inainte, ca sa voteze contra USL din disperare. "E rau cu noi, dar e mai rau cu astia, asadar atentie ce faceti in ziua votarii".
  • +9 (11 voturi)    
    Parerea cetatenilor (Joi, 24 mai 2012, 22:37)

    Vlad-I [utilizator]

    Domnule Dan Mihalache, lasati asa cele doua instititii, nu le atingeti, va rog.

    Nu-i deloc idee falsa, daca institutia este laudata de UE, atunci este buna, un fel de SMURD, de ce sa schimbi ceva daca functioneaza bine ?
    • +2 (2 voturi)    
      Pai tocmai asta e! (Vineri, 25 mai 2012, 14:26)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Problema e ca functioneaza prea bine si asta deranjeaza!
  • +7 (9 voturi)    
    Dece nu? (Joi, 24 mai 2012, 22:50)

    Anonimul [anonim]

    Bineinteles ca trebuie sa faceti curatenie in special la DNA. Cum adica sa va trimita pe voi "curati murdari" in instante sau sa dati cu subsemnatii la DNA? Sa va vada lumea cat ati furat? Nuuuuuuuuu. Trebuie sa va puneti oamenii vostri doar a spus Felix si nu puteti sa faceti altfel. Daca nu, hm........adio antene
  • +8 (10 voturi)    
    Dar cu Felix cum ramsane? (Joi, 24 mai 2012, 22:55)

    Tatiana Carmaciu [anonim]

    Sa vezi acum retrageri din procese. Nastase a fost mic copil pe langa Felix. Asta, Felix are 60 de milioane de explicat , adica de platit. Acu de, cum poate pupilasul lui Constantin sa mai fie in proces cu taticu care ia pus un acoperis in Corbeanca de 295 de mii de euro chipurile imprumut din care a platit nada, zero.
  • +10 (12 voturi)    
    DNA si ANI fara dinti (Joi, 24 mai 2012, 23:09)

    Dan [anonim]

    Traducerea:
    Noi vom lasa DNA si ANI in continuare vom face doar cateva mici modificari, le vom scoate coltii, si le vom pune cate o lesa solida ce va fi tinuta de maestrul nevinovat GRIVCO, si un buton cu electrosocuri ce poate fi folosit atunci cand nu asculta comenzile apolitice si impartiale date de la GRIVCO
  • +8 (10 voturi)    
    corectii? (Joi, 24 mai 2012, 23:17)

    torna_fratre [utilizator]

    Eu zic sa-ti faci tu corectii la ochelari pentru ca nu vezi bine.
    Cred ca trebuie sa devenim cu totii niste "Machine Gun Preacher" si sa-i curatam pe astia murdarii din politica romaneasca.
    Uups, asta seamana a incitare la exterminare,nu-i bai n-o sa le simta oamenii de bine lipsa.
  • +12 (14 voturi)    
    HUOOO ! (Joi, 24 mai 2012, 23:59)

    carat [utilizator]

    Huoooo ! Mihalache, Corlatean si tuturor uslinosilor, agentilor kgb sub acoperire si tradatorilor de tara.
  • +6 (8 voturi)    
    Dezambiguare USL = PSD nu uitati (Vineri, 25 mai 2012, 1:46)

    kebab [utilizator]

    Pentru toata lumea USL=PSD=PDSR=partid de stanga=socialisto comunisti. In USL PNL-ul joaca rolul UDMR-ului hiena care manaca resturile leilor PSD. Cel mai enervant este ca in Romania oricine vine la guvernare distruge tot ceea ce a facut cel dinainte nu conteaza daca este bun sau rau. Distrug tot si o iau de la capat, desigur pe timpul si pe banii nostri.
  • -6 (10 voturi)    
    DA (Vineri, 25 mai 2012, 2:52)

    evoque [utilizator]

    Doua institutii care trebuie inchise iar slujbasii acestora trimisi in vacanta pe viata la jilava cu herr basescu si madam macovei.
  • +4 (8 voturi)    
    prea tarziu (Vineri, 25 mai 2012, 9:29)

    nocomment [utilizator]

    din pacate, cred ca e prea tarziu sa revenim unde am fost. caracatita ne-a inghitit. e numai chestie de zile sa fim in comunism, sub dictatura. de data asta, masina de furat voturi a lui ponta va functiona mult mai bine. nu conteaza ce se va vota, tot ei ies.
  • +2 (4 voturi)    
    imi plac oamenii de cuvant (Vineri, 25 mai 2012, 10:41)

    visio [anonim]

    asa spunea si Ponta despre judecatori, procurori, etc; imi place ca isi respecta cuvantul; nu de alta, dar e bine sa stiu clar ce votez: afara din Romania deosebitilor din usl....
  • +2 (2 voturi)    
    EI VOR RESPECT!!!!! (Vineri, 25 mai 2012, 11:25)

    unnene [utilizator]

    au inceput REVOLUTIA BUNULUI SIMT!!!! sper ca nu a uitat nimeni sloganurile imaculatilor de la Realitatea TV&PNL caricipogonici&iliescu&voiculescuPSD&ponta&nastase. eu propun sa ii lasam sa se pregateasca de liga campionilor de la toamna :D