O noua acuzatie de plagiat. O lucrare semnata de Erica Mang, sotia ministrului Educatiei - similara unui articol semnat de doi cercetatori straini

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2012, 16:27 Actualitate | Esenţial


Erica Mang, sotia ministrului Educatiei Ioan Mang, este unicul semnatar al unui articol stiintific care "plagiaza" o lucrare din 2002 a doi cercetatori straini, a declarat un telespectator care a trimis cele doua articole in emisiunea "Sub semnul intrebarii" moderata de Robert Turcescu la B1 TV.
  • HotNews.ro a incercat inca din cursul diminetii sa o contacteze pe Erica Mang pentru a se pronunta referitor la aceste acuzatii, insa nu a reusit pana la ora publicarii acestui articol.

Prima lucrare, semnata de N. Sklavos and O. Koufopavlou, a fost publicata in decembrie 2002 in IEEE Transactions on Computers din Washington, DC, USA si se intituleaza "Architectures and VLSI Implementations of the AES-Proposal Rijndael".

Descarca lucrarea de aici 

Architectures and VLSI Implementations of the AES-Proposal Rijndael

A doua lucrare este semnata Erica Mang, autor unic, se intituleaza "Two Different Architectures for the Hardware Implementation of the Rijndael Algorithm" si este similara, cuvant cu cuvant, aproape in totalitate cu prima lucrare semnata de cei doi cercetatori straini, fara a o cita pe aceasta.

Descarca lucrarea de aici
Two Different Architectures for the Hardware Implementation of the Rijndael Algorithm

Lucrarea semnata de Erica Mang a fost publicata pe site-ul Facultatii de Automatica, Calculatoare si Electronica din Universitatea Craiova, printre cercetarile prezentate la "conferinta-simpozion SINTES (International Symposium on System Theory)" organizata de Facultate



Este vorba despre aceeasi conferinta-simpozion pe site-ul careia apare publicata si lucrarea semnata de Ioan Mang si acuzata public de plagiat.



Si in cazul Ericai Mang, lucrarea publicata pe site-ul Universitatii din Craiova are trecuta ca data a ultimei modificari: 20 iunie 2011.



Erica Mang este sotia ministrului Educatiei, Ioan Mang, si este profesor si prodecan la Facultatea de Inginerie Electrica si Tehnologia Informatiei din cadrul Universitatii din Oradea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4448 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    Chiar nu le este rusine? (Joi, 10 mai 2012, 16:32)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Ma asteptam ca domnul Ponta sa inteleaga ca la ministerul educatiei trebuie pus un om inteligent si nepatat. Vad ca Ciutacu incearca sa-l spele pe Mang, iar cand a fost vorba de Funeriu, au mintit cu antena lor cu tot. La puscarie cu acesti hoti de mana a 7-a!
    • +10 (10 voturi)    
      BAC (Joi, 10 mai 2012, 17:46)

      nae [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Deci cum poate organiza BAC-ul si admiterea la facultate, un ministru care si-a copiat mare parte din lucrarile publicate cu copy paste din alti autori?

      Si ne mai miram ca pe sistemul patronat de PSD ani de zile, am ajuns sa avem facultate privata = fabrica de diplome, sau ca iau BAC-ul 50% pe COPIAT. Merge sa-i lasi asa pe termen scurt, pentru alegeri si imagine publica, dar pe termen lung ne ducem dracu fratilor. De fapt suntem deja pe drum de ceva vreme.
    • +4 (4 voturi)    
      75% din profesori au cel putin un articol plagiat (Joi, 10 mai 2012, 18:18)

      Petre [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      75% din profesorii romani au cel putin un articol plagiat. Daca toti ar fi dati afara ar trebui desfiintate 75% din facultati.

      La 3 din 4 profesori li se pot gasi articole plagiate. Luati la verificat toti profesorii de la universitatea unde preda Mang si veti vedea ca majoritatea au articole plagiate. Plagiatul este ceva extrem de general.

      Dati-mi numele a 10 profesori la intimplare si va gasesc in 48 ore cel putin 2 care au plagiat.
      • +4 (4 voturi)    
        ??? (Joi, 10 mai 2012, 18:52)

        Veetor [utilizator] i-a raspuns lui Petre

        Si ce vrei sa spui cu asta? Ca e ceva normal?
      • +5 (5 voturi)    
        Si care-i problema? (Joi, 10 mai 2012, 19:29)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Petre

        Contrar a ce cred multi, desfiintarea a 75% din facultati nici nu s-ar simti. Sau dimpotriva, ar avea un efect benefic, pentru ca multe fonduri s-ar duce acolo unde e nevoie de ele.
    • +2 (2 voturi)    
      Din lac in putz (Joi, 10 mai 2012, 18:37)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Ce sa te astepti? Prima alegere un ministru care isi "semneaza CV ul fara sa-l citeasca" si face studii postuniversitare dar nu mai stie unde, a doua unul care semneaza o lucrare care nu i apartine. Astia doi aparati de unul care deschide gura citand din ideile patronului. Aliat unul care nu-si face treaba pentru care e platit pentru ca nu poate sa se trezeasca dimineata dar seara latra non stop ca in Romania multi stau degeaba sau muncesc prost...
  • +19 (19 voturi)    
    copy paste (Joi, 10 mai 2012, 16:37)

    skyradio [anonim]

    astia sunt de groaza! mai trebuie sa apara un plagiat cum ca ea a furat de la el care a furat de la altul. ar fi culmea plagiatuilui!
    • +5 (5 voturi)    
      carcotasilor ! (Joi, 10 mai 2012, 17:50)

      gazeta de perete "coltul rosu" [anonim] i-a raspuns lui skyradio

      asta pare a fi cel mai informat profesor din romania.
      nu'i scapa nimic din specialitate !

      asa 'telectoali ne trebuiesc.
      pesedisti de nadejde.

      si marga l'a plagiat pe marx :)

      hai marga !

      ponta, marga, manga, tanda, manda, guvern de cinstiti !
  • +20 (20 voturi)    
    O familie demna de numele ei (Joi, 10 mai 2012, 16:38)

    V.R. [utilizator]

    .
  • +21 (25 voturi)    
    Mda (Joi, 10 mai 2012, 16:40)

    ion [anonim]

    Din pacate toate agitatia asta este inutila. Soricul ii gros la politicienii nostri. Daca nu vine ala dn Japonia sa depuna plangere aici la noi si pana nu este o hotarare judecatoresca definitiva care sa zica clar ca este plagiat , pana atunci nu demisioneaza omul asta.
    Si chiar si asa daca prin absurd bine ala din Japonia si depune planagere, procesul o sa dureze cel putin 5 ani. Si daca prin ceva minune se dovedeste plagiatul, direct la CEDO merge pentru ca este persecutat saracul.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu te lasa manipulat (Joi, 10 mai 2012, 16:53)

      Katerra [anonim] i-a raspuns lui ion

      Fiecare pasare pe limba ei piere. Pentru Mang, pirderea statutului social a inceput deja si va mai trage si pe altii dupa el...
      Constat ca a slabit rau de tot politica de cadre din PSD, din moment ce s-au lasat antrenati intr-un astfel de carambol cu perdanti la Educatie.
    • 0 (2 voturi)    
      E un pic diferit (Joi, 10 mai 2012, 19:44)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui ion

      In mediul stiintific lucrarile sunt publicate tocmai pentru a fi folosite. Nu se foloseste copyright-ul pentru a scoate bani dintr-o lucrare stiintifica. O carte e ceva diferit.
      Brevetele intra in alta categorie.
      Un cercetator va fi interesat de plagiat doar in momentul in care numele lui nu este asociat cu o anumita cercetare, descoperire.
      Este o diferenta in mentalitate. Si slava domnului ca este asa, altfel nu ai putea face nimic.

      Ministrul actual a gresit deoarece are o diploma nemeritata. Cel care a fost plagiat il doare in fund cat timp "Noua lucrare" nu este folosita intr-un mod care sa-l afectezeze (scoate bani din ea pe care el ar fi putut sa-i primeasca, celalalt este recunoscut ca inventator ...)
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 11 mai 2012, 17:19)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nu confunda lucrurile. Pentru a dovedi un plagiat nu e nevoie ca cel afectat sa faca o plangere (in fond poti sa plagiezi pe cineva care nu mai e in viata). Plagiatul unei lucrari academice nu se judeca neaparat in instanta, doar daca sunt si interese materiale, patente sau licente la mijloc. In rest esti "judecat" de comunitatea academica, exista regulamente clare in acest sens. Nicio universitate din lume nu-si poate permite sa pastreze ca angajat un profesor care a fost dovedit ca plagiator.
  • +4 (4 voturi)    
    100% corect (Joi, 10 mai 2012, 16:42)

    corect [anonim]

    Pai la ce inepti au ramas in invatamant, ar trebui sa nu ne surprinda ca un dascal din Bananistan ca acest Gigi Manga sa copieze pe rupte din lucrarile altora. Problema insa e alta: cred ca habar nu are ce a copiat si nu intelege o iota din materialul respectiv. Fiind si eu student la randul meu, imi aduc aminte ca profesorii ne puneau sa le alegem si scriem la teme d-astea de prezentari, iar noi, ca sa facem misto de ei, copiam de pe Internet. Eu cred ca D-l Mang este victima unor glume proaste a unor studenti ai dansului, studenti ce au absolvit demult injurandu-l in gand :)
  • -5 (5 voturi)    
    Nu conteaza (Joi, 10 mai 2012, 16:43)

    nano2k [utilizator]

    E o inscenare politica, nimic nu e adevarat, totul e o facatura venita de la Basescu si PDL din cauza frustrarii si fricii de alegeri.

    Pun pariu ca imediat dupa ce vor castiga alegerile (sper ca nu), USL va intelege cat de utila ar fi ACTA pe ici-pe colo, eventual putin extinsa, prea multe se pot face pe Internet.
  • +4 (4 voturi)    
    E de groaza... (Joi, 10 mai 2012, 16:51)

    Pepi [utilizator]

    Dar nu este absolut deloc un fenomen izolat!

    In ultimii 20 de ani numarul de profesori universitari a explodat, ajungandu-se sa se inverseze piramidele academice - s-a ajuns sa fie caterdre cu mai multi profesori si fara asistenti universitari. Dar pentru ca cineva sa ajunga profesor, trebuia sa aiba la dosar si cateva lucrari publicate, prezentari la conferinte etc. Avand in vedere ce rezultate are cercetare in Romania in ultimii ani (oare ce cercetare s-afcut la Spiru?!?), rezultatele publicate si prezentate au fost intr-o buna masura sau plagiate sau scoase din burta.

    Daca ar fi sa se ia la purecat chiar si numai superficial dosarele academice ale profesorilor/conferentiarilor/lectorilor si sa se aplica masurile legale, cred ca e posibil sa avem "surpriza" ca se reduce corpul profesoral la mai putin de un sfert.
    Iar cu doctoratele s-ar putea sa avem aceeasi "surpriza".
  • +4 (4 voturi)    
    hohote (Joi, 10 mai 2012, 16:52)

    mem [anonim]

    Probabil ca Basescu rade acum... in hohote... :))
  • +5 (5 voturi)    
    Domnule Ponta .. (Joi, 10 mai 2012, 16:53)

    anonim [anonim]

    eu inteleg ca vrei sa fi prim ministru si sa faci praf tara asta, dar te rog , nu distruge si invatamantul. Daca familia MANG plagiaza si copiaza la greu cum vrei matale ca tineretul asta sa nu copieze la BAC si alte examene.
    Te rog, domnule Ponta, da-l odata afara pe acest hot de idei, si baga-l la mititica.
    Hai sa nu ne batem joc de noi in halul asta.
    Chiar nu vezi ca tot PSD-ul e asa ? Pe bune acum !!!
    Partid de hoti si de banditi :)
  • +1 (5 voturi)    
    ce familie? familia profesorilor universitari? (Joi, 10 mai 2012, 16:54)

    Ovidiu [anonim]

    Nu stiu cat de mult cunoasteti, dar in Romania profesorii de Universitate nu isi scriu lucrarile, ei le solicita elevilor. Dupa care incearca sa le valideze originalitatea.
    Prin urmare dl/dna Mang nu a plagiat, ei nici macar nu stiu despre ce este vorba in acele lucrari.
    Mai bine ati incepe o ancheta pentru a vedea ca niste studenti amarati cauta pe site-uri cat mai exotice lucrari pe care le servesc profesorilor ca fiind originale, iar acestia, in prostia lor, nu le verifica si-si asuma informatia din ele
    • +2 (2 voturi)    
      DOCTORATE, LICENTE SI ALTE LUCRARI STIINTIFICE (Joi, 10 mai 2012, 18:58)

      livius [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      CORECT !.
      abia aici este problema.
      cercetarea stiintifica universitara este aproape inexistenta.
      avem profesori atat de "ramasi in urma" incat folosesc scrierile studentilor considerati de catre ei "mai rasariti", le semneaza si le publica pt a iesi la numaratoare.
      La nivelul liceelor este la fel. Am constatat chiar de curand cum un fost profesor de economie politica acum 20-25 ani (cand eram in liceu) s-a convertit la profesor de marketing. Nu le-a predat nimic elevilor sai din clasa a 11-a, dar le-a dat ca tema "prezentarea unei campanii publicitare pentru un magazin de telefonie mobila; prezentare in maxim 5 slide-uri power-point, incluzand buget de publicitate" !!! Pe bune :) Evident, la clasa a 11-a acei copii nu fac nici power-point, nici publicitate. Au 2 solutii pt a lua o nota buna - copy/paste sau suna, ei sau parintii lor, un prieten care lucreaza in domeniu. Unii folosesc materialul colegilor de anul trecut, cu teme similare. Dl profesor le da 10 pt impresie artistica, dar nu citeste un rand - e verificat, i-am introdus greseli intentionat in material produs pt un amic si nu le-a sesizat. Peste 1 an, acesti copii ar trebui sa fie capabili sa se angajeze, daca nu isi doresc sa urmeze o facultate. Si sa faca ce ? Practic nu au invatat nimic, teoretic au invatat ceea ce se cerea pe piata acum 30 de ani.
      Stam rau si stam pe loc de ani de zile in invatamant.
  • +4 (4 voturi)    
    Sa incercam invers! (Joi, 10 mai 2012, 17:00)

    sile [anonim]

    Cineva sa gaseasca un articol al cuplului care sa NU fie plagiat. Deja cred ca sunt sanse sa fie mult mai scurta lista.
  • +1 (1 vot)    
    vad ca... (Joi, 10 mai 2012, 17:02)

    iulianv [anonim]

    ...e plina tara de criptanalisti, domeniu care nu prea se potriveste cu etatea astora doi - nu zic ca nu exista oameni super-meseriasi in floarea varstei a treia, da' aia probabil isi vad de treaba si nu se baga-n politica; dom' ministru arata a comunist din aia old-school, convinsi ca o bucata de hartie iti deschide-n viata toate usile, nu conteaza ca de facut nu stii sa faci nimic... si cum hartia aia e de obicei conditionata de altele (numar de "lucrari" publicate de exemplu), inchinam o bere-n cinstea aluia de-a inventat copy-paste si purcedem la indeplinit conditiile
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 11 mai 2012, 17:24)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui iulianv

      De ce n-ar fi si persoane in varsta in criptografie, un domeniu care are cel putin 2000 de ani de istorie? Crezi ca totul s-a inventat odata cu internetul? Sau crezi ca matematica s-a schimbat fundamental de cand a aparut Facebook?
  • +2 (2 voturi)    
    se pare (Joi, 10 mai 2012, 17:04)

    gelu [anonim]

    ca e trasatura de familie, la familia Mang !
    Vorba aceea: " Spune-mi cu cine te aduni, ca sa-ti spun cine esti !"
    Facand o mica extrapolare pentru fostul copilot, actual PM - sunteti toti o apa si-un pamant ! V-ati strans intr-un clan (doctrina stanga - dreapta) cu singurul scop de a ajunge la putere.
    "Cel mai curat guvern !"
    Ce gluma proasta....
  • -4 (8 voturi)    
    propun inchiderea siteului Hotnews.ro (Joi, 10 mai 2012, 17:08)

    nicubila [anonim]

    pe bune, deja am citit azi vreo 3-4 stiri de mi se face acru si ma doare capu.
    bai baieti de la Hotnews, lasati-o dracu mai moale ca ne creste tensiunea, ce dracu?!?!
    • +2 (4 voturi)    
      Nu te putem supune unor asemenea chinuri (Joi, 10 mai 2012, 18:43)

      sile [anonim] i-a raspuns lui nicubila

      Vezi ca ai un buton in coltul din dreapta sus al ferestrei. Si gata, se inchide Hotnews!
      • -2 (2 voturi)    
        deh, ma retrag...:) (Joi, 10 mai 2012, 20:23)

        nicubila [anonim] i-a raspuns lui sile

        era cu ton peiorativ. dar nah, daca asa ai citit, sa sa ramana...
        nici eu nu te forta sa intelegi altfel
  • +4 (4 voturi)    
    Concluzie (Joi, 10 mai 2012, 17:14)

    irinel [anonim]

    Sunt mandru de Pontilica al nostru, a facut alegerea veitii lui la Educatie. Am incredere in toate deciziile luate de Mang&co(nume predestinat-mangleala). Adevarul e ca, nu avea pe cine altcineva sa puna ministru....daca stau bine sa ma gandesc si Vanghelie se descurca mai bine la Educatie decat stimabilul acesta-nu stie sa vorbeasca el prea bine dar macar are notorietate:).
    Am zis-o si ieri, repet si azi si o voi zice mereu...BRAVO HOTNEWS PT CONSECVENTA SI PENTRU INVESTIGATIILE DE VALOARE FACUTE.
    PS: sunt curios cat de mult tine rusinea la oamneii astia!
  • +4 (4 voturi)    
    astfel de indivizi (Joi, 10 mai 2012, 17:25)

    mos ion roata [utilizator]

    vor sa fie etalonul in educatie si invatamant.Mare criza de ministrii trebuie sa fie in Romania daca Mang este ministru (dl Ponta de ce nu incercati cu zilieri?)
  • +3 (3 voturi)    
    Asta este resursa umana in USL (Joi, 10 mai 2012, 17:29)

    Brandusa [anonim]

    Cele doua partide au mari probleme cu resursa umana. PSD-ul da pentru a doua oara chix cu numirile la educatie iar PNL-ul ne-a procopsit cu inginerul constructor, Admonitei astazi cu siguranta si el doctor si profesor universitar. PDL-ul a avut capacitatea sa-l gaseasca pe acest baiat Funeriu si mai ales sa-l convinga sa vina in tara (bravo Stolojan). Intrebarea mea este: acesti politicieni din USL chiar stiu ca suntem tara membra UE si ministrul nostru trebuie sa fie parte a deciziilor europene? A nominaliza niste plagiatori sau falsificatori de CV-uri este o palma data eductiei si cercetarii din Romania. Macar de UE le pasa?
  • +5 (5 voturi)    
    Familia Ioan si Erica Plagiat (Joi, 10 mai 2012, 17:29)

    kinn [anonim]

    Dna PlagiErica Mang este in consiliul editorial al celor doua reviste de la Universitatea din Oradea:

    http://electroinf.uoradea.ro/reviste%20EEE/editorial/editorial_board.htm

    si

    http://electroinf.uoradea.ro/reviste%20CSCS/editorial/editorial_board.htm

    unde au aparut unele din articolele dlui Mang.

    Caracatita plagiatorilor este tare intinsa.
  • +5 (5 voturi)    
    Si cand te gandesti... (Joi, 10 mai 2012, 17:33)

    Vrajitoarea Parbriza [anonim]

    ca daca nu punea botu' la functia de ministru al educatiei, traiau amandoi linistiti ever after din salariile frumusele de profesori, privind cu greata la amaratii de asistenti si sefi de lucrari, cu salarii de 1000 lei, care trebuie sa treaca de filtrele lui Funeriu ca sa ajunga conf.
  • +2 (2 voturi)    
    Eu nu inteleg iara (Joi, 10 mai 2012, 17:38)

    gigi [anonim]

    Treburile de genul asta sunt practica raspandita in toate scolile noastre.
    Majoritatea prof. univ. dr. practica meseria asta.
    Foarte putini au articole originale care sa aduca ceva nou.
    Doctoratele la fel, licientele la fel, copiere sau lucru trivial care il face orice entry level in domeniu respectiv.
    Culmea ca pana acuma am stat toti linistiti si ne-am uitat.
    Ma minunez ca nu avem insitutii abilitate care sa stea de veghe sa nu existe intamplari de genul.
    Japonezu s-ar putea sa vina daca prinde de stire, ca poate sa dea statul roman in judecata pe langa profesor. Daca ii iasa ceva bani si afla fiti siguri ca vine.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo noului guvern!70% inca nu sint hoti dovediti (Joi, 10 mai 2012, 17:40)

    yflow [anonim]

    Deocamdata numai 30% dintre ministri propusi saptamina trecuta au avut probleme. E o gramada de loc sa isi arate si ceilalti "competenta".
  • +1 (1 vot)    
    SA SE VERIFICE TOATE TEZELE DE DOCTORAT SI OPERELE (Joi, 10 mai 2012, 17:44)

    Dr. Dr. [anonim]

    La atatea scandaluri de plagiat, ar fi normal ca o comisie formata din oameni integri (stiu, de unde sa-i luam?) ar trebui sa verifice toata opera celor propusi pentru ministri si toate tezele de doctorat date in ultimii 22 de ani. Eu am un doctorat luat in tara si stiu situatia. Apreciez ca aproximativ 20% din tezele sustinute la noi sunt plagiate.
    Tara noastra e putreda in esenta ei.
    cine ramane sa stinga becul?
    • +2 (2 voturi)    
      se poate face o comisie impartiala europeana (Joi, 10 mai 2012, 17:52)

      neuronu'stingher [anonim] i-a raspuns lui Dr. Dr.

      la cati romani lucreaza prin europna, nu-i atat de complicat.
  • +1 (1 vot)    
    Deci... (Joi, 10 mai 2012, 18:53)

    mishu [anonim]

    ...cum se procedeaza: shefa il cheama pe fraierul ochelarist asistent: "bai, asta micu', azi am chef sa scriu lucrari!". Asistentul "da, shefa, se rezolva! ce domeniu?". Shefa: "hai da-te draq, vezi ce se cauta in ultimul timp, nu fa pe prostu!". Asistentul se duce si cauta un scriitor adevarat...si-l gaseste pe netotul verisoarei bunicii vecinei de la 2, care e mester in goagaluiala si pentru 50 ron si un cd piratat cu ultimele harti cantar straic tranteste un copy paste de toata minunatia. Asistentul duce capodopera la shefa, care drept rasplata ii da voie sa o linguseasca 5 minute ca poate o supara si-l da afara de la stat. S-am incalecat pe-o sa.......
  • 0 (0 voturi)    
    Publicatii Stiintifice (Joi, 10 mai 2012, 20:56)

    Adam [anonim]

    Sunt cadru universitar la o universitate din Anglia in domeniul Computer Science

    Trebuie sa spun ca vina domnului Mang nu este chiar asa de mare pe cat pare. Este doar o persoana care a profitat de un sistem ... poate chiar un supravietuitor. Nimeni nu se spune nimic despre jurnalele care au publicat aceste plagiate precum si despre sistemul care l-a promovat pe domnul Mang drept profesor Universitar.

    Eu cred ca principial problema se pune gresit in Romania. In cazul cadrelor universitare ar trebui sa conteze publicatiile din reviste recunoscute de specialisti. Astfel de reviste au de obicei un sistem de selectie riguros care nu permite decat publicarea de articole care au ceva de spus. Este aproape imposibil sa apara un plagiat in astfel de reviste. datorita referentilor rigurosi care filtreaza la sange ceea ce se publica. Doar articolele care prezinta idei noi si aplicarea lor se publica.

    O mai usoara verificare a activitatii profesionale a domnului Mang este daca folosim Google Scholar sau software-ul Publish or Perish de Harzing.com, gratis de la
    http://www.harzing.com/pop.htm
    Acolo veti vedea ca toate publicatiile domnului Mang au doar 5 citatii !!! ... acestea pot fi de fapt propriile referinte pe internet. Chiar si de un doctorand se asteapta mai mult ! Si sa nu uitam ca Univ. of Oradea care l-a promovat ca profesor plin este o universitate de Categoria II adica de
    Cercetare si Educatie ... un anumit nivel de prestigiu pentru o institutie academica din Romania.

    Este pacat ca se intampla asa ceva in Romania, In tari ca Grecia, Turcia, Iran, India si China ar fi fost imposibil ca o persoana cu asemenea rezultate stiintifice sa ajunga profesor universitar. Din pacate acesta este nivelul stiintific al universitatilor din Romania.
    • +1 (1 vot)    
      cert (Joi, 10 mai 2012, 21:37)

      cert [anonim] i-a raspuns lui Adam

      cert este ca e hot. si ca ministru nu mai poate sa fie. si nici profesor.

      bine, Romania este tara tuturor posibilitatilor. DACA LASAM NOI!
  • 0 (0 voturi)    
    nu fiti rautaciosi (Sâmbătă, 12 mai 2012, 13:29)

    t_roxx [utilizator]

    eu pentru un raport de stagiu/cercetare de 50 de pagini muncesc de doua luni si inca nu sunt la jumatate...Insa fiecare cuvant din raportul asta imi apartine, ca si fiecare analiza si idee. E greu sa faci cercetare, trebuie sa gandesti singur..or nu stiu in ce scoala din Romania suntem invatati asta!