Ministrul Andrei Marga, verificat in procedura de urgenta de CNSAS

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2012, 15:29 Actualitate | Esenţial


Andrei Marga
Foto: Agerpres
Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii verifica in procedura accelerata o serie de acuzatii vehiculate in ultima perioada privind posibila colaborare cu fosta securitate a ministrului de Externe, Andrei Marga, solicitarea fiind facuta in sedinta Colegiului de Florin Abraham, membru CNSAS, transmite Agerpres.

"In sedinta de astazi (n.r. - marti) a Colegiului CNSAS am solicitat demararea unei proceduri accelerate pentru verificarea din oficiu a membrilor noului Guvern al Romaniei. O atare masura, adoptata de Colegiul CNSAS, este necesara pentru a elimina atacurile politice manipulatoare asupra unei institutii fundamentale ale statului roman. Solicitarea a plecat de la speculatiile cu iz calomnios ale domnului Sebastian Lazaroiu, fost consilier prezidential si ministru al Muncii, potrivit caruia 'asa am auzit, ca a avut un prieten imaginar in perioada comunista, un alter ego, Andrei Muresan', cu referire la dl. Andrei Marga, ministru al Afacerilor Externe, subtextul fiind al unui nume conspirativ sub care dl. Marga ar fi colaborat cu Securitatea", a precizat Florin Abraham.

Potrivit acestuia, o atare speculatie "este cel putin hazardata", daca se ia in considerare Decizia nr. 1516/10.05.2007 prin care se certifica faptul ca Andrei Marga ''nu a fost agent/colaborator al politiei politice comuniste''.

"Personal, regret intoxicarea spatiului public cu afirmatii care nu sunt confirmate de Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii, alegatii ce ar putea afecta capacitatea de actiune politico-diplomatica a ministrului Afacerilor Externe, aducand astfel prejudicii intereselor de stat ale Romaniei", a precizat reprezentantul CNSAS.

Potrivit cadrului legislativ in vigoare - Ordonanta nr. 24 din 2008 - CNSAS ii verifica din oficiu pe membrii Guvernului.

Ministrul Andrei Marga a preluat marti mandatul MAE, ocazie care i-a prilejuit sa clarifice aluzia lui Sebastian Lazaroiu potrivit careia ar fi fost colaborator al Securitatii. Marga a spus ca n-a colaborat cu fosta politie politica, nu are dosar si nu are emotii in acest sens.

"Domnul Lazaroiu fabuleaza, si in acest caz a fost o fabulatie, se poate verifica dosarul meu nu m-a chemat niciodata cineva sa cooperez cu Securitatea, nu am semnat nimic, nu am colaborat niciodata. Fiti sigura ca s-a cautat de multa vreme un dosar, dar n-am nicio emotie in aceasta privinta. Sigur, ca sa raspund la intrebare, daca ar aparea mi-as da demisia," a spus Marga.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5922 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    daca (Marţi, 8 mai 2012, 15:36)

    doi [anonim]

    se va dovedi ca dl.Lazaroiu a vorbit aiurea, mi-ar placea ca el sa si plateasca pentru asta.
    • -1 (17 voturi)    
      niciodata (Marţi, 8 mai 2012, 16:19)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui doi

      Sa plateasca in mod direct e greu, trebuie dat in judecata pt calomnie, etc.
      Dar in mod normal ar trebui sa isi piarda credibilitatea. Pe viitor cand zice "maine va fi soare" firesc ar fi sa ne amintim "aaa, stai ca asta e ala cu alba ca zapada, cu andrei marga si alte cateva tampenii debitate, ia sa nu mai casc gura la ce zice el"
      • 0 (2 voturi)    
        Mai ramane declaratia pe proprie raspundere (Marţi, 8 mai 2012, 18:55)

        trussstinme [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        prezentand ca adevarate date false, si ca false, date adevarate
        • +1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 8 mai 2012, 23:30)

          danmc [anonim] i-a raspuns lui trussstinme

          Este dovada clara ca acest guvern comunist nu se gandeste decat la castigarea alegerilor din toamna, ce va fi dupa, nu mai are importanta, va da vina pe guvernele precedente. Prostimea va suporta iar crunta saracie si bataie de joc asa cum a fost dupa revolutie!!!
    • 0 (2 voturi)    
      ...vrea sa indrepte Romania spre rusi... (Marţi, 8 mai 2012, 22:49)

      Andrei T [anonim] i-a raspuns lui doi

      Nu stiu daca Marga cel cu morga a fost turnator, dar un favorit al regimului comunist a fost. Prin anii 70 incepuse sa scrie carti in care se simtea miros de occident. Si cum citeam cu nesat astfel de literatuta, i-am citit cateva carti. Bineinteles, fara sa pot citi acele titluri pe care carturarul Marga le trecea la subsol, ca sursa de inspiratie. Dupa 1990 am discutat cateva idei, sau pur si simplu despre intelectuali, nu mai tin minte, cu un prieten mai in varsta, care era tanar in anii 50 si facuse puscarie politica. Era filozof cu scoala veche si temeinica. M-a dus la biblioteca si a scos carti de un postproletcultism gretos, pline de fraze gaunoase de propacanda culturala comunista. Cam asta e minstrul Marga, malai mare care slobozeste fraze gaunoase si care, sluga la ideile lui comuniste, vrea sa indrepte Romania spre rusi.
  • +4 (22 voturi)    
    mda (Marţi, 8 mai 2012, 15:55)

    Sorin [anonim]

    Imi e foarte antipatic Marga si a fost o catastrofa ca ministru al educatiei.
    Pe de alta parte imi e extrem de antipatic si Lazaroiu. Povesti cu alba ca zapada, aluzii in stil Vadim la trecutul lui Marga, apoi cand i se cer detalii "eee, intrebati-l pe domnul Marga, eu asa am auzit, asa se vorbeste..etc"
    In acelasi stil si chestia cu "porumbacu".
    Ai dovezi, arata-le! Sau macar spune ca nu ai dovezi dar argumenteaza logic parerea ta(de ex. "nu puteai fi nush ce pe vremea comunismului daca nu erai turnator"). Dar cand dai si numele conspirativ avut de respectivul...
    Asta a fost consilier prezidential?!
    • +13 (17 voturi)    
      dovezi (Marţi, 8 mai 2012, 16:03)

      skyradio [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      poate le vei vedea prin noiembrie!
      atunci se scot dosarele! acum cade plevusca de StanDford!
  • +6 (14 voturi)    
    ce rusine (Marţi, 8 mai 2012, 15:59)

    Baltaretu [utilizator]

    dupa demascarea afacerilor (pe linia invatamintului) d.lui ministru de Cluj. si-a permis sa citeasca din ginduri niste comparatii? Chiar nu-ti ajunge ? Al.2 lea razboi mondial s-a terminat demult.Dupa cele de mai sus, normal ca trebuia sa te ascunda prin avioane
    Nu uita: numirea ambasadorilor o face cine-i mai mare, si daca nu ai aflat. intreaba si fii diplomat de cariera nu pamfletar de duzina.Te iei dupa sfrezati
  • +11 (25 voturi)    
    vai de usl (Marţi, 8 mai 2012, 16:06)

    kostel [utilizator]

    daca va fi dovedit colaborator, pana si ponta va sti ca a pierdut alegerile din toamna. sa dea Domnul.
    • -3 (11 voturi)    
      ? (Marţi, 8 mai 2012, 16:14)

      oare [anonim] i-a raspuns lui kostel

      nu va fi gasit !
      • +16 (16 voturi)    
        s-ar putea sa ai dreptate... (Marţi, 8 mai 2012, 16:56)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui oare

        A se vedea multele exemple de distrugeri de arhive prin inceindiere.
        De exemplu:
        - Biblioteca Universitar Centrala, incendiata la Revolutie (se stie ca-n aceeasi locatie a functionat si o arhiva - directie a securitatii)
        - Arhivele de langa Ministerul de Interne, incendiate in timpul "loviturii de stat legionare" din Iunie '90 (asta-i versiunea lui Ilici)
        - fenomenul Berevoiesti (poate va mai aduceti aminte de investigatiile facute de ziaristi ca Petre Mihai Bacanu)
        Si exemplele pot continua in acest sens. Concluzia se poate deduce simplu... serviciile secrete de la acea vreme, au "spalat putina" la ordinul politicienilor de la putere. Iar arhivele inmanate CNSAS nu sunt decat ce a mai ramas.
        In acest moment, multi politicieni activi sunt: "mai curati", "mai spalati", "mai reciclati" si nici gura nu le mai miroase.

        Asta-i realitatea trista a vremurilor noastre.
        • 0 (0 voturi)    
          Incepe sa-mi fie groaza. (Miercuri, 9 mai 2012, 3:32)

          PeterPanzer [utilizator] i-a raspuns lui uluit

          Nu stiam de chestia asta. Daca e adevarat... in cine naiba sa mai ai incredere?
    • +5 (17 voturi)    
      nah (Marţi, 8 mai 2012, 16:16)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui kostel

      Nu se va dovedi. De fiecare data cand se arunca aluzii gen "Andrei Muresan", "Porumbacu" dovezile nu vor veni. Daca le aveau le aratau direct nu faceau aluzii.
      Cand erau dovezi(gen Voiculescu) le-au scos rapid.
      • +4 (6 voturi)    
        ciripel (Marţi, 8 mai 2012, 16:28)

        ciripel [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Nu se arata direct..... se arata la timpul potrivit.
        • -6 (6 voturi)    
          adica? (Marţi, 8 mai 2012, 17:11)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui ciripel

          se folosesc dosarele statului pentru propaganda unui partid politic? vezi, de asta zicem tot mai multi ca locul pedelistilor e la munca silnica!
  • +3 (13 voturi)    
    ce verificare (Marţi, 8 mai 2012, 16:12)

    Baltaretu [utilizator]

    la timpul tineretii sale, ce valoare avea.Deci, nu i-a ceri\ut nimeni sa colaboreze cu securitatea pentru ca au intuit ca va ajunge ministru de externe.
    Altul mai batran si copt la minte nu ati mai gasit?
  • -14 (22 voturi)    
    aroma de zeghe... (Marţi, 8 mai 2012, 16:18)

    Montesquieu [utilizator]

    Vad c-au intrat propagandistii portocalii in fibrilatie.

    Tot spectrul platitilor incepand cu simpli postaci pe net si terminand cu "varfuri" precum turcescu, cristoiu, pora, moraru, lupea, marian, sau cu onor tapalaga s-au aruncat intr-o campanie de o ferocitate extrema impotriva noului guvern.

    Atata vreme cat ar fi fost o campanie bazata pe fapte n-as fi putut decat sa o apreciez. Dar cand vad virulenta atacurilor la persoana, insinuarile josnice (vezi lazaroiu cu povestile lui) si lipsa oricarei brume de decenta, tind sa cred ca gashca de hoti infecti pedelisti dimpreuna cu gasca de menestrei PLATITI din presa isi joaca ultima carte.

    Corabia portocalie e acum un Titanic amarat care se scufunda si-i ia cu el pe marii "carmaci".
    S-au prins de asta si prostituatele din presa care-si joaca acum viitorul.

    Logica e foarte simpla: banii sifonati de mafia pedelista si din care presa aservita a primit un ciolan mare de tot, se vor termina curand.
    "Jurnalistii" care pana mai ieri isi faceau veacul pe la b1tv, tvr, protv, nasul, evz, rl, etc nu-si vor mai gasi nicio sursa de venit. Nici bani cash in mana, nici functii platite de la buget.

    Ce ni se prezinta in peisajul mediatic al ultimelor zile sunt doar ultimele zbateri ale unei guvernari muribunde dimpreuna cu servitorii lor "deontologi".

    Sper sa nu mai auzim de voi niciodata. V-au fost de-ajuns 10 ani de minciuni si hotii inimaginabile. Ati aruncat, politicieni hoti si jurnalisti fara coloana vertebrala, Romania cu 10 ani in urma.

    Sa va fie rusine! Vedea-v-as pe toti in boxa acuzatilor pentru devalizarea economiei unei tari, furt calificat, instigare etc.
    • +8 (8 voturi)    
      Montesquieu (Marţi, 8 mai 2012, 16:44)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Cred ca tu ai intrat intr-o stare de excitare mai dihai ca la un orgasm de pe centura ! Esti exact asa cum ii definesti pe altii.Cene zice .....ala e..!
    • +9 (11 voturi)    
      Dragul de tine (Marţi, 8 mai 2012, 16:49)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Dragul meu Naiv , dar de unde ai scos tu 10 ani de minciuni si hotii inimaginabile ? caci eu unu sigur nu-mi aduc aminte ca PDL sa fie la putere din 2002 ..ah da pe atunci era PSD adica directia 5 a securitatii. Sau tu nu stii..cum sta treaba cu directia 5 ? Pai hai sa-ti explic eu cum sta treaba . Dupa revolutie "baetii " au preluat puterea sub Sefia lui Iliescu, cu timpul situatia s-a mai "destramat" si au inceput sa scape din lesa si acum dupa atatia ani au incercat sa se adune si ei din nou sa incerce sa fure si sa devalizeze moneda tarii prin aruncatul banilor pe fereastra. Nu stiu daca tu chiar ai urmarit stirile in general si ai cam vazut ce bazaconii vorbea Ponta sau antonescu sau Nastase , toti astia impinsi in fatza de generali de securitate, dar iti spun eu ca toti papagali astia bateau campii pe la antena3 sau diverse posturi d-astea amuzante. Deci iti sugerez cu calm si bun simt , sa te apuci sa mai citesti , sa te uiti pe stiri , sa-ti formezi un discernamant, sa inveti economie ( ca sa intelegi de ce politicul e dominat de economie) si dupa sa lasi comentarii fara rost pe un forum De acord ?
    • +9 (9 voturi)    
      Aceleasi texte prafuite, aceeasi sursa... (Marţi, 8 mai 2012, 16:55)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      ...si bineinteles acelasi IP! Stapanul vostru, varanul turnator are o obsesie de mosulica senil: asta e ultima zbatere, ultima carte, in general ceva ultim! Tataie, bantuit probabil de perspectiva disparitiei din cauze naturale e fascinat de gesturile ultime si vrea din rasputeri ca si ceilalti sa traiasca ceva ultim: o zbatere, o carte, whatever.
      Chiar daca soparloiul va indeamna sa atacati cu toate armele, pe toate fronturile, va pierdeti vremea. Presa neinregimentata, aia fara patroni securisti, va persista si va ridiculiza gazetaria fecaloida practicata la voi la trust si dupa ce fosila il va fi cunsocut pe Scaraoschi in tete-a-tete
    • +12 (12 voturi)    
      1,2,3,....,OUT! (Marţi, 8 mai 2012, 17:10)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      1. Alistar - mincinos; OUT
      2. no name girl (de la MEC) - mitomana, mincinoasa, agramata,...., OUT
      3. Marga - mincinos, slugarnic (cu stapanu' Crin), arogant (=uneori dovada de prostie), (poate) turnator; in pole postion pentru.... OUT
      5. Diaconu - minicinos,....., tot in pole position.
      6.
      7.
      .......

      nici nu a trecut o saptamana si guvernul ponta se transforma intr-o poanta. rasuflata, proasta!

      Montesquieu, numara bine! atat ti-a mai ramas.
      • +5 (5 voturi)    
        Altii (Marţi, 8 mai 2012, 19:23)

        anion [utilizator] i-a raspuns lui bugsy

        2.a. Mang(afaua) plagiatoare, poate chiar in pozitie de turnator ca Marga. ( eu ma orientez dupa mutra).
        6. Isar, hackerul pentru Isarescu.
        7. Dobritoiu primeste o casa moca pentru ca nu avea atunci o casa de locuit ci o *prapadita* casa de vacanta.
        8. Georgescu, in itele contabile de la FNI cu Vacaroiu, slujbasi la Vantu.
        9. Corlatean, pupila lui Nastase, ii face somnul linistit la Cornu.
        10. Constantin imprumutatul cu 300 mii euro, pupila lui Voiculescu, placinta pentru afacerea ICA contra guvern, vroia padurile la agricultura.
        11. Nica, alarmist din prima zi ca la Gorbunov cand ne arata pe planseta muschii acestuia.
        Cati mai raman?
    • +2 (2 voturi)    
      nu in fibrilatie bre, (Marţi, 8 mai 2012, 18:58)

      sulalu'gyula [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      in greata, in stare de voma.
      Poate asta este si explicata derapajului catre maghiari la sfarsitul anului 1999, anul 2000 .
  • +7 (9 voturi)    
    :) (Marţi, 8 mai 2012, 16:54)

    alecu [anonim]

    Ponta va fi premierul care va irosi tot ce a fost construit pana acum, iar echipa lui de comunisti va fi una care va viza banii statului si implicit umplerea conturilor lor si a familiilor lor!
  • +8 (10 voturi)    
    :) (Marţi, 8 mai 2012, 16:57)

    horia [anonim]

    Acum o sa vada romanii ce va face uniunea social comunista care a ajuns la guvernare! incepe dezastrul pentru romani!! se va alege praful de tara asta!!!!
  • +11 (15 voturi)    
    Andrei Vladimirovici + KGB (Marţi, 8 mai 2012, 16:58)

    Dan Costea [anonim]

    Andrei Vladimirovici Marga nu a colaborat cu Securitatea, ci cu KGB. Fapt care-l face apt pentru a fi ministru de externe.
    • -7 (7 voturi)    
      astea de unde le scoti? (Marţi, 8 mai 2012, 17:49)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Dan Costea

      direct de la departamentul de propaganda?
      pe bune.. alte tactici decat cele folosite de comunisti si securisti mai stiti?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu! Ca alea se practica si acum! (Marţi, 8 mai 2012, 19:03)

        titirezu' [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        Nu ai inteles! Tot nu este decat un cerc continuu. De fapt nu incepe si nu se sfarseste niciodata !Nici nu mai conteaza culoarea pisicii (in general rosie), daca ea mananca soareci.
  • +10 (12 voturi)    
    :) (Marţi, 8 mai 2012, 17:00)

    corina [anonim]

    Toti romanii o sa regrete cu varf si indesat guvernul boc sau guvernul ungureanu!! Pe ponta nu-l intereseaza de pensii.. nu-l intereseaza de salarii.. nu-l intereseaza decat sa fie usl-ul la putere ca sa poata sa goleasca statul de bani! Ponta are in spate o armata de hoti cu fel si fel de dosare penale... o sa vada romanii unde vom ajunge in numai 6 luni...
  • +7 (9 voturi)    
    !!! (Marţi, 8 mai 2012, 17:39)

    mihai [anonim]

    PDL –ul a fost partidul reformelor , le-au promovat si din pacate au pierdut alegatori , dar o sa vedeti ca or sa apara si reusitele !
  • +5 (5 voturi)    
    ...... (Marţi, 8 mai 2012, 18:13)

    ding bang [anonim]

    USL sub nicio forma nu va reusi sa faca ceva, doar sa cheltuie pana in toamna toti banii de la Guvern pentru ca au facut acele promisiuni populiste de cresteri aberante ale salariilor si pensiilor!!
  • 0 (0 voturi)    
    asdfasdf (Marţi, 8 mai 2012, 18:37)

    andrei [anonim]

    Din pacate , aceasta noua investitura de guvern vine intr-in moment foarte fragil pentru Romania si economia sa. Noul guvern are o misiune extrem de grea , cu obiective printre care se numara reintregirea salariilor , micsorarea CAS , lucruri de care sincer ma tem ca nu sunt in stare.
  • +4 (4 voturi)    
    !! (Marţi, 8 mai 2012, 18:41)

    ana [anonim]

    Doar tarile curajoase vor trece de aceasta criza economica , pdl-ul si-a demonstrat azi curajul !
  • +4 (4 voturi)    
    sadfpkas[fksdpfk (Marţi, 8 mai 2012, 18:46)

    adrian [anonim]

    Nici in vecii vecilor amin acest guvern condus de marioneta Ponta nu va fi in stare sa realizeze ce au realizat alde Boc & Co. Totusi , e nevoie si de putin creier si competenta , lucru care lipseste cu desavasire la Ponta.
  • +4 (4 voturi)    
    asfadsf (Marţi, 8 mai 2012, 18:53)

    bogdan [anonim]

    Ponta si Antonescu sunt 2 marionete politice , controlate de greii din PSD , respectiv PC. Nu e nimic bun in acest nou guvern , eu cred ca multi nu realizaeaza ca ne vom intoarce la epoca de piatra
  • +3 (3 voturi)    
    asdfads (Marţi, 8 mai 2012, 19:00)

    bibi [anonim]

    Poate va bucurati voi multi ca au ajuns astia la putere ,dar va zic eu ca bucuria o sa fie de scurta durata. Sub nici o forma nu vor face ce trambiteaza ca au de gand , pentru ca asa ceva este imposibil de implementat in asa scurt timp si oricum , nu sunt ei cei potriviti pentru asta.
  • +3 (3 voturi)    
    asdfsad (Marţi, 8 mai 2012, 19:21)

    brontozaur [anonim]

    Domnule Ponta , parca acum cateva luni declarati ca nu o sa fiti niciodata premierul lui Basescu , nici macar la misto ? Sau acum e vreo diferenta, vi se pare ca va ia cineva in serios ?
  • +3 (3 voturi)    
    asdfsadf (Marţi, 8 mai 2012, 19:29)

    cristi [anonim]

    Niciodata n`o sa sustin un guvern format din ucrmasii comunismului , cei care au vandut toata tara si din cauza carora ne merge noua acum atat de greu. Nu uitai ca nu Basescu si PDL au pradat tara , ea era pradata de mult.
    • 0 (0 voturi)    
      postac pedele (Miercuri, 9 mai 2012, 19:03)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Baiete, am inteles...esti postac pedele si tre' sa-ti faci norma. Iti dam noi bani prin google voucher numai nu ne plictisi...
  • -1 (1 vot)    
    lazaroiu e un mincinos (Marţi, 8 mai 2012, 21:18)

    rainmaker [anonim]

    si penibil, de asemenea
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 8 mai 2012, 23:27)

    romeo [anonim]

    Prima masura a guvernului Ponta, este urmatoarea: programul de investitii de 4 miliarde de euro va fi ANULAT, pentru a se da salraii si pensii marite pana in toamna!!! Ei ce pare aveti?! Mai ales ca ei s-au gandit ca prima transa sa fie de 8% si nu 15% asa cum au promis. Vor sa pacaleasca cu cei 8% prostimea,dupa care in toamna se vor face ca uita de restul de 7%...
  • 0 (0 voturi)    
    pai (Miercuri, 9 mai 2012, 0:32)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    florin abraham e un slugoi pedeserist al mosului senil turnator comunistoid marga, absolvent la cluj de ceva facultate.
    Un neocomunist notoriu propus de pdsr la cnsas. E normal sa-si apere stapinii.
  • -1 (1 vot)    
    MARGA EXPIRAT MORAL, POLITIC UMAN ! (Miercuri, 9 mai 2012, 18:07)

    adriana rosca vlad [anonim]

    E intersant meciul Basescu- Marga, deoarece amandoi sunt conectati la aceiasi stapani mondiali. Ar fi prima data cand Basescu ar face “pace’cu un rival politic.Basecu nu-l sufera pe Marga inca din fosta guvernare CDR cand erau colegi de guvern. Basescu a realizat rapid ca Marga e alunecos rau, uns cu toate alifiile si foarte smecher si l-a tinut la distanta. Marga a fost cel care l-a acceptat in UBB pe Boc adus de politrucul Vasile Boari de la socialism stiintific, bun preten cu Marga. Marga in 2004 spera ca Boc ii va intoarce recunostinta pentru primirea la catedra universitara, si chiar daduse un chef la Casa Universitarilor pregatindu-se de plecarea la Bucuresti pentru al 2lea ministeriat la educatie si invatamant. Boc insa, nulitate sadea, stia de atunci ca Basescu nu-l vrea pe Marga la invatamant. Amagit de Boc, Marga in drum spre Bucuresti, s-a vazut nevoit sa intoarca acasa. Asa a inceput Marga sa-l urasca de moarte pe Boc,mai ales cand a vazut ca impostorul pe care-l pastorise a devenit prim ministru in 2008. Daca Marga nu zboara din guvern atunci inseamna ca Basescu nu se mai recunoaste.Marga Andras, ma-sa era evreica unguroica pe nume ERzsebet, o da la cacialma asta cu rusii si chinezii. Andrei Marga e unul din cei mai solizi pilonii ai evreimii mondialiste in Romanika. Evreii din afara l-au tinut in functii de putere non stop de 22 de ani desi a fost sef UTC, UASCR si PCR si informator/colaborator cu dosarul de Securitate 1245 dovedit de prof. C. Sarbu. Deci Marga pozeaza doar in povesti cu rusi si chinezi, el este trup si suflet langa stapanii sai mondiali holocaustologi care se joca de-a UE SUE… cu MErkozauri, papi compromisi, feminism si toata corectitudinea politica a lui peste! Locul lui Marga e la pensie!