Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii se autosesizeaza in cazul comunicatului publicat de Asociatia Cutu-Cutu

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2012, 15:56 Actualitate | Esenţial

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) se autosesizeaza in cazul comunicatului de presa al Asociatiei "Cutu-Cutu" in care se arata ca "ne amintim cu totii la ce chinuri au fost expusi evreii in timpul razboiului. Regretam cumplit. Acelasi lucru se intampla acum cu cainii", a declarat pentru HotNews.ro presedintele CNCD, Csaba Asztalos. Comunicatul este intitulat "Cainii nu sunt evrei ca sa fie dusi la Aushwitz (sic!). Un adapost cu 10.000 de caini?"

"O sa facem o autosesizare si vom analiza acest caz", a declarat Csaba Asztalos. Reactia CNCD vine dupa ce Asociatia "Cutu-Cutu" a postat pe site-ul sau un comunicat de presa in care scrie ca "ne amintim cu totii la ce chinuri au fost expusi evreii in timpul razboiului. Regretam cumplit. Acelasi lucru se intampla acum cu cainii".

Asociatia pentru apararea cainilor posteaza mai multe link-uri catre clipuri cu continut violent pentru a atrage atentia asupra faptului ca adaposturile de caini sunt asemanatoare unor "lagare de exterminare".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Generatia copiilor infectati cu HIV in spitalele comuniste, ajunsa la maturitate. Cum si-a invins Alina boala si destinul

Generatia copiilor infectati cu HIV in spitalele comuniste a ajuns la varsta maturitatii. Unii sunt doctori, arhitecti sau ingineri si au o viata normala. Altii, insa, duc o viata necugetata si periculoasa pentru cei din jur.








3228 vizualizari
  • -2 (10 voturi)    
    Este clar discrimnare (Vineri, 4 mai 2012, 16:07)

    Elena [anonim]

    Este clar discriminare pentru ca nu doar evreii au fost supusi la chinuri in timpul celui de-al doilea razboi mondial. De ce regretam doar chinurile la care au fost supusi evreii? Si tiganii au fost trimisi in lagare de exterminare. S-a intamplat in Romania de exemplu. Sper ca CNCD sa ii amendeze zdravan pe Cutu Cutu pentru discriminare la adresa tiganilor.
  • +7 (9 voturi)    
    Si vacile nu sunt evrei, nici porcii (Vineri, 4 mai 2012, 16:07)

    Florin [anonim]

    Aham
  • +7 (9 voturi)    
    .... (Vineri, 4 mai 2012, 16:08)

    eu [anonim]

    cam dubios :) Si nu trebuie sa fi Grammar Nazy ca sa iti dai seama de gradul de dubiosenie al persoanei care a scris anuntul...
  • +12 (14 voturi)    
    Astia de la cutu-cutu (Vineri, 4 mai 2012, 16:09)

    SMEN [anonim]

    Sunt asa prosti incat ceea ce zic ei are tenta antisemita grav,adica in viziunea lor domne,hai ca cu evreii mai merge sa fie dusi la Auschwitz dar si cainii domne,adica vorba aia caini sunt caini pe langa un biet evreu,eu i-a desfiinta de urgenta pe astia de la cutu-cutu iar in privinta cainilor as face urmatorul lucru,i-as eutanasia pe toti prin metode umane,democratice,fara durere nu inteleg de ce asociatia cutu-cutu nu intervine cand vacile si porcii sunt taiate la abatoare,ele nu sunt tot animale,banuiesc ca si cei de la cutu cutu baga in ei carne de la animale sacrificate,nu exista oare o discriminare intre caini si animalele consumate pentru carne si duse la abator,IPOCRIZIE SI PROSTIE
    • +1 (1 vot)    
      Pt vacile din abatoare (Vineri, 4 mai 2012, 17:32)

      gikut [anonim] i-a raspuns lui SMEN

      ...ar trebui sa se sesizeze asociatia "mu-mu"!!!

      exista?

      daca nu, iata o idee buna de afacere.
  • +7 (9 voturi)    
    Discriminare (Vineri, 4 mai 2012, 16:31)

    Me Again [anonim]

    În plus, câți câini cunoașteți în funcții de conducere?!
  • +9 (11 voturi)    
    Cine va pune botnita lui Cutu-Cutu ? (Vineri, 4 mai 2012, 16:31)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ca m-am saturat de caini si de aparatorii lor care-i considera mai presus decat oamenii...
  • -14 (16 voturi)    
    este adevarat (Vineri, 4 mai 2012, 16:38)

    G [anonim]

    este perfect adevarat , adaposturile pt caini sunt centre de exterminare, prin infometare, boli, batai, mancarea (care de multe ori este stransa de noi iubitorii de animale , din fonduri proprii) este furata de angajati ca sa fie vanduta, cum se respecta drepturile omului, sa se respecte si drepturile animalelor; in plus sa fim seriosi se merge pe ideea eutanasierii cainilor agresivi, hingherii nu stau sa prinda caini agresivi , tot pe amaratii bolnavi, paralizati, schiopi si batrani ii prind.
    Bravo Cutu-Cutu
  • +7 (9 voturi)    
    NU INTELEG (Vineri, 4 mai 2012, 16:39)

    MirceaA [utilizator]

    un scandal intreg impotriva eutanasierii cainilor fara stapan, in timp ce in fiecare an aceeasi oameni mananca miei, purcei si vitei. Hai sa le facem si lor adaposturi.
  • +6 (8 voturi)    
    Pe bune ? (Vineri, 4 mai 2012, 16:41)

    tudor74 [utilizator]

    Pt asta sug bani de la buget, pt rahatisuri de genul asta ?
  • +7 (9 voturi)    
    Asociatia Shoki - Shoki (Vineri, 4 mai 2012, 16:44)

    titi [anonim]

    bai nene, pe astia nu le face nimeni control la mansarda? cu siguranta ca in afara de caini vor descoperi si balauri cu trei capete.
  • +6 (8 voturi)    
    Ortografie gresita (Vineri, 4 mai 2012, 16:47)

    aniod [utilizator]

    sau se refereau la altceva.
    Auschwitz
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 4 mai 2012, 17:23)

    Alex [anonim]

    Discriminarea este evidenta si sper ca cei de la cutu cutu isi vor invata lectia. Dar, dincolo de asta, ce propun ei? Sa eutanasiezi cainii fara stapan nu e bine, in adapost nu e bine, ce e bine atunci? Comenta cineva mai sus, spunea ca adaposturile sunt adevarate centre de exterminare. Inteleg ca propunerea cutu - cutu este ca acesti caini sa fie tinuti in strada. Asta ii multumeste pe ei. Iar Bucurestiul ar putea deveni chiar cunoscut si o mare atractie turistica: singura capitala europeana in care intalnesti animale salbatice.
    • 0 (0 voturi)    
      nu doar (Sâmbătă, 5 mai 2012, 18:22)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      ci si libere pe strazi si gata sa te atace
  • +1 (1 vot)    
    ii rog frumos... (Vineri, 4 mai 2012, 17:25)

    azorica [anonim]

    ...pe cei de la cutzu cutzu sa stranga totzi maidanezii de pe strazi si sa ii cazeze in hoteluri de lux sau unde or sti ei, sa le faca baie cu jacuzzi, sampanie in camera, ciocolatzele pe pernutze, orice, orice...numai sa nu mai atace oamenii pe strada. Iubesc cainii si nu mi-e teama de ei, dar tot am fost atacat fara motiv, ca pieton sau biciclist. Cutzu-cutzu, in loc sa le plangeti de mila, luati-i de pe strazi si scapati-ne de ei!
  • +1 (1 vot)    
    fura-fura (Vineri, 4 mai 2012, 17:38)

    noki [anonim]

    Aceste persoane sunt niste profitori de pe unrma acesor animale. Ei se opun pe toate caile disparitiei de pe strazi, fiindca raman fara fonduri din care traiesc pe picior mare, fara sa faca nimic.
    Nu cred ca publicarea oricarei pareri de acest gen, face bine sociatatii, ci doar sa apa la moara profitorilor.
    Referitor la discriminare, nu este clar: au fost discriminati cainii, nu sunt ei tratati ca oamenii?
    Trebuie sa li se ofere locuinte sociale, in apartamente individuale, pe preferinte, heterosexuali sau homosexuali, inclusiv lesbiene?
    Astia nu sunt cutu cutu, ci fura fura.
  • -2 (2 voturi)    
    Animal Holocaust + "eternal Treblinka'' (Vineri, 4 mai 2012, 18:19)

    utug [anonim]

    Isaac Singer si J M Coetze, ambii laureati Nobel Literatura, au comparat soarta animalelor ... vezi links atasate.


    http://www.thisiscornwall.co.uk/discussions/Animal-Holocaust-Jewish-Nobel-Prize-laureate/discussion-13455322-detail/discussion.html

    Earthlings (2003)
    http://www.moviesfoundonline.com/earthlings.php

    “Animal Holocaust...Jewish Nobel Prize laureate Isaac Singer drew comparisons between treatment of animals and the holocaust. Singer described the treatment of animals by humans as "an eternal Treblinka''. J.M. Coetzee, also a Nobel laureate in literature, compared the Nazis' treatment of Jews to methods used by the meat industry to herd and slaughter cattle. In The Penitent the protagonist says "when it comes to animals, every man is a Nazi''
    There has been objections to the comparison which I'll call speciesism. Animals feel pain and fear, factory farms ensure a life of pain and misery before an inhumane slaughter.
    Many abuse animals as 'sport' such as Prince Charles, hypocritically, head of the WWF as was Philip, and following in their ****** footsteps, Harry and William. Children are taken on school outings to animal petting farms to be fed the propaganda that animals live happy lives before becoming burgers.
    Even if we leave sentimentality aside, on a narcissistic level, meat eating has become an unhealthy choice. Factory farming is causing untold pollution and will be our downfall. We are digging our own graves.
    This is free to view 'Earthlings', runs for 90mins and covers the gamut of our abuse of animals as a commodity.
    • -2 (2 voturi)    
      PS: (Vineri, 4 mai 2012, 19:16)

      utug [anonim] i-a raspuns lui utug

      Nu numai oamenii sunt locuitori ai pamantului sau pamanteni (Earthlings), si cainii sunt tot Earthlings. Cainii si celelalte animale sunt alte natii ...
      Bashevis Singer:
      "Exista si continua sa existe un Holocaust cu mult mai cumplit decat cel al evreilor ... [" In relation to animals, all people are Nazis; for the animals, it is an eternal Treblinka. ... when it comes to animals, every man is a Nazi." - ]

      Interview with Author of ETERNAL TREBLINKA
      http://www.jewishveg.com/schwartz/interview.htm
      ~~~~~~~~
      Filmul Pamantenii este subtitrat si in romana:

      http://video.google.com/videoplay?docid=-4867469000009495453&ei=K2GySfKcNpmI2gKD9dD9Aw&q=documentar+ROMANA#
      • +2 (2 voturi)    
        . (Vineri, 4 mai 2012, 19:21)

        RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui utug

        Cainii sunt paraziti. De "holocaustul sobolanilor" nu plange nimeni observ. Sau ei nu sunt earthlings? gtfo
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 4 mai 2012, 20:47)

        *_* [anonim] i-a raspuns lui utug

        Un vot si de la mine ...

        http://www.youtube.com/watch?v=rFJ9zK3RdOY
  • -1 (1 vot)    
    problema reala (Vineri, 4 mai 2012, 19:57)

    jumper [anonim]

    Comentariile intra in acelasi joc al extremelor ca si campania electorala - cea care foloseste cainii ranjind in afisele care impanzesc Bucurestiul - sau autorii comunicatului. Problema e reala, nerezolvata de 25 de ani, creata de humanoizi, care nu sunt in stare sa gaseasca solutii CONSTRUCTIVE, si pentru a caror neasumare de responsabilitate platesc in final tot cainii. Nu mi-e clar exact cine castiga cand se cearta astia doi. Cainii sigur nu.

    Tot din nefericire, cainii sunt in acest caz colegi de suferinta si cu batranii si pensiile lor mizere, si cu copiii maltratati, si cu bolnavii care nu au acces la tratament, si cu toata lista de probleme nerezolvate in societatea romaneasca de azi. Au lipsa de bafta ca nu se gasesc la baza piramidei de nevoi pentru romani, azi. Poate era mai bine sa fie porci sau vaci, macar moartea lor nu era si zadarnica.

    Eu le-as propune celor care au propuneri sa faca precum zic: sa mearga in adaposturi cate-o zi de munca, pentru experienta, sau macar la cate o sesiune de eutanasiere. Sa puna in aplicare ce propun, adica...
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Vineri, 4 mai 2012, 20:03)

    *!* [anonim]

    Voturi si de la mine bre utug ...

    http://www.youtube.com/watch?v=xU89JcJjQ4Y

    http://www.youtube.com/watch?v=iMR9scfrsx0