​VIDEO Regal de ironii la adresa statuii imparatului Traian de la Muzeul National de Istorie: Maidanez ranit cu fular, Catelusa intubata, La cateaua zburatoare, Cainele si cucul gol

de Victor Cozmei, Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2012, 14:36 Actualitate | Esenţial

​Stirea despre dezvelirea statuii imparatului Traian in fata Muzeului National de Istorie a Romaniei a generat un val de comentarii ironice din partea cititorilor HotNews.ro. "Mai rar poti vedea asemenea porcarie. Lupoaica sta intepenita intr-un rigor mortis in bratele imparatului cu expresie de betiv tocmai alcoolizat care s-a dezbracat si sta cu cucu' ostentativ expus publicului", scrie unul dintre cititorii HotNews.ro. Pe de alta parte, exista si turisti straini care sustin ca este vorba despre o opera de arta care ar trebui acceptata asa cum este ea, insa care ar trebui sa fie insotita de o placa explicativa.  
  • Cum ati intitula statuia care il infatiseaza pe imparatul Traian tinand in brate Lupoaica Romei?
  • Vezi in articol un video cu impresiile trecatorilor


Comentarii ale turistilor:


Turista din strainatate: Eu cred ca e frumoasa. E o lucrare de arta. Nu cred ca putem sa gandim limitat atunci cand vorbim de arta, fie ca e vorba de o sculptura sau un tablou frumos. As accepta ca o astfel de statuie sa fie expusa in orasul meu. Eu sunt din Canada, din Columbia britanica.

Cred ca ne legam de unele lucruri in particular, dar ar trebui sa vedem lucrurile in ansamblu. Vorbim despre un nud sau despre istorie? Ar trebui sa aiba niste explicatii in engleza sau in mai multe limbi.

Alta turista din strainatate: Avand in vedere ca e in fata Muzeului de istorie, daca o vezi, vrei sa intri inauntru sa afli restul povestii. Multa lume se va opri si se va uita la ea. Iti atrage atentia.

Trecator roman: E o lucrare destul de slaba. Sa pui un imparat de talia lui Traian in nud... trebuia sa-l puna in toga imperiala. Locul e bun, trebuia facut pentru ca e vorba de geneza noastra. In rest, pe langa nuditate, lucrarea este reusita, figura imparatului este bine realizata.

Trecatoare romanca: Mi se pare misto pentru ca socheaza.

Alta trecatoare romanca: De la bust in sus este ok

Turist strain: Nu stiu ce sa spun. E putin abstracta. Cred ca as accepta o astfel de statuie in orasul meu. Nu cred ca nuditatea este o problema in arta.

Trecator roman: Mi se pare nefericita realizarea. Cel putin osmoza aia intre lupul lui Zamolxes si lupoaica romana este...



Cateva dintre comentariile generate de stirea: Sorin Oprescu a dezvelit statuia imparatului Traian, amplasata pe treptele exterioare ale Muzeului National de Istorie

Adrian Grosu
Mai rar poti vedea asemenea porcarie. Lupoaica sta intepenita intr-un rigor mortis in bratele imparatului cu expresie de betiv tocmai alcoolizat care s-a dezbracat si sta cu cucu' ostentativ expus publicului. Va dati seama ce imagine poate crea in mintea unor copii de cativa ani care vor vedea hidoasa statuie pentru prima oara. Daca as trai in Bucuresti m-as da peste cap sa vad mizeria asta de statuie disparuta de acolo.

Statuia lui Traian in fata MNIR
Foto: Hotnews
bombanescu
Statuia are multe elemente inedite, cum ar fi motivul catelei recalcitrante, indispusa la atingerea mecanica si fara sentiment a stapanului. El priveste aiurea, ea turbeaza, la propriu, de furie nestiind daca e vorba de o alta catzea la care el priveste. Se pare ca nici fularul de ultima moda pe care si l-a cumparat recent, nici nurii ei altadata atat de atractivi nu mai au efect. Superbbb! Ma intreb totusi daca nu era mai de efect sa fi pus o oaie cu blanita.

d
Nu organele lui Traian sunt problema, ci faptul ca par doua statui diferite care intamplator au ajuns impreuna. Catzeaua aia tine picioarele ca si cum ar sta pe pamant, nu in brate la Traian. Este nenaturala pozitia. Orice caine pe care il iei in brate nu sta asa tzeapan. Nu e destul sa iei 2 simboluri, sa le pui unul langa altul si sa ai o opera de arta. Trebuie sa adaptezi, altfel e grotesc.

Statuia lui Traian, din spate
Foto: Hotnews
moucha
Statuia in sine este a unui Traian de la ADP, care a primit sarcina de a tine in brate o catelusa maidaneza cu pui (dupa uger), care are proprietatea de a prelucra salam. Facem precizarea ca respectiva catelusa este bolnava, fiind intubata si primind hrana sub forma unui salam gros, pe care ea il transforma in carnaciori subtiri ce ii ies pe la spate.

Eu unul consider statuia perfect reprezentativa pentru Bucuresti:
1. Intubarea catelusei presupune o interventie chirurgicala de precizie - simbol al primarului general care este chirurg.
2. Nu conteaza ca e imparat, e in pielea goala. Tara noastra aur poarta, noi cersim din poarta in poarta.
3. Carnaciorii subtiri produsi de catelusa ii gasesti la tot pasul.
4. Ugerasele catelusei - simbol ca are pui. Cati nu stim nici noi, nici primaria, simbol al inmultirii necontrolate a cainilor comunitari.
5. Zambetul de pe fata lui Traian - multumirea de a trai in Bucuresti.

Nu imi ramane decat sa felicit primaria pentru initiativa. Apropo: cat a costat? Nu de alta, dar in timpul liber cred ca multi dintre noi am fi putut crea ceva mai bun.

Statuia lui Traian, admirata de trecatoare
Foto: Hotnews
ginel oboreanu
(…)
io, privind, mai gasesc doua insemnatati: ca de la traian am ramas in curu' gol, lucru intamplat si sub acest traian, iar maidanezii au fost un dar al imparatului, pe care, noi, urmasii romei, ar trebui sa-i tinem la loc sfant, cum este vaca pe gange.
lucru de care, de altfel, se ocupa actualul alcade al bucurestilor pe dumbovitza.

propun un grup statuar, tot de nuzi, in care sa apara parintii nostri amandoi, incordati in facerea natiunii. grup ce, musai, sa fie pus in fata palatului ceau...aaaa, al parlamentului.

mens sana in corpore nudo!

Statuia lui Traian, placuta cu numele
Foto: Hotnews
Andrei
Statuia e neterminata. Urmeaza sa-l instaleze pe Decebal in spate.

Porumbelul Pacii
...apoi si mai in spate, in ordine... Scorillo, Duras-Durpaneus si Burebista
Ansamblul statuar ar putea sa se numeasca atunci ”Fetele de la Capalna”

Huitzilopochtli
Daca-mi permiteti as propune pentru lucrarea de arta titlul: "Maidanez ranit cu fular"

NL
Bah, oameni buni, ala n-are chiloti pe el, dar maidanezului i-au pus fular la git??? Pai e frig sau nu e?

Manneken Pis
Oare va fi racordat la o conducta de apa?

sixu
Cateaua e la promotie. Nu incape in brate? Nu face parte din conceptul initial? Nici o problema: o punem putin in dreapta si prindem cu sirma.
E adevarat ca un ciine tinut in brate nu arata asa si mai atirna pe margini, dar un ciine de bronz e mai rigid.

moucha
Nu e Traian. Este unul din centurionii sai: Bigus Dickus. (…)


Marius Delaepicentru
Aflam astfel ca simbolul Romanei este Maidanezul cu protectie din partea a doua clanuri mafiote.

I
:)) cred ca m-am uitat de 10 ori la poza si nu-mi vine sa cred. Propunere nume: "Bigus Dickus si cainele care leviteaza"

marcel
Nu credeam ca poate exista un monument mai grotesc decat cel al lui Avram Iancu din Cluj. Acum am vazut ca da. E o performanta sa reunesti simbolurile etnogenezei romanesti intr-o reprezentare ce infatiseaza un ins care fuge cu cainele bolnav la veterinar.

Stefan
(…)
E un maidanez, v-am zis eu ca o sa se faca un monument al maidanezului sacru!

briggs
daca o lasa acolo, peste 100 de ani zona se va numi "la cateaua zburatoare" sau la "cucu si catelu'" sau la "cainele si cucul gol".
probabil stiti ca exista vechi zone in bucuresti numite "cutitul de argint", "geamuri multe", etc.


Citeste aici comentariile integrale ale cititorilor HotNews.ro la stirea Sorin Oprescu a dezvelit statuia imparatului Traian, amplasata pe treptele exterioare ale Muzeului National de Istorie. Directorul Muzeului: Nu va sta mult acolo

NOTA: Statuia a fost comandata de Primaria Capitalei si a fost realizata de sculptorul Vasile Gorduz. Opera are o inaltime de 2,15 metri si o masa totala a lucrarii de aproximativ 500 de kilograme. Costul lucrarii a fost de 200.000 de lei. Amplasarea acesteia pe Calea Victoriei face parte dintr-o operatiune ampla de amenajare a spatiilor publice, din cadrul programului "Calea Victoriei-traseu cultural", informeaza municipalitatea.
  • Cum ati intitula statuia care il infatiseaza pe imparatul Traian tinand in brate Lupoaica Romei?
  • HotNews.ro va invita sa trimiteti propuneri prin formularul de comentarii de la finalul articolului


Citeste mai multe despre   


















Comentarii alese de moderator

  • Cateva minciunele (Miercuri, 2 mai 2012, 1:22)
    Ino [anonim]

    Stimata Vasilica (sau Irina, sau cum va mai spuneti pe alte site-uri)
    originalul din Sevilla nu a fost comandat de municipalitatea de acolo, ci donata de guvernul Romaniei - in 1993. Ambasadorul Romaniei in Spania de atunci, cel care a mijlocit donatia, se numea Darie Novaceanu. Pentru cine-si aduce aminte, fostul director al ziarului "Adevarul" in epoca lui cea mai urata si fesenist de frunte.
    Alt fals: ca municipalitatea din Bucuresti nu a comandat vreun Gorduz in timpul vietii acestuia. Capul lui Petre Tutea din curtea bisericii Popa Soare a fost dezvelit inainte de moartea sculptorului.
    Restul afirmatiilor sunt discutabile: ca va ajunge bietul Gorduz la o cota apropiata de Brancusi, ca noi nu-i intelegem arta, care trebuie sa socheze etc.








[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

33930 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    statuia bucuresteanului= cu tuhasul gol, dar cu (Luni, 30 aprilie 2012, 14:46)

    Eneas [anonim]

    maidanezu in brate!-simbol perfect ,plus ca daca ii pune un prezervativ seamana cu orice primar din ultimii 20 de ani ai Bucurestiului!propun sa fie pus pe Arcul de Triumf ca un memento mori .....
    • +14 (16 voturi)    
      Mai ramane... (Luni, 30 aprilie 2012, 15:17)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      ...sa aflam si cat a costat bataia asta de joc la adresa istoriei noastre.
      Cu asemenea "artisti", nu e de mirare manelismul si maidanelizarea mioritica.
      Ce aurolac a dat aprobarea acestui proiect?
      Poate vor face un pustiu de bine "colectorii" de metale si in loc de capace de canal, vor "achizitiona" monstruozitatea. Asta daca nu musca si imparatul nu este zoofil.
      • +27 (29 voturi)    
        apel catre... rromi (Luni, 30 aprilie 2012, 15:37)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui translativus

        Fac apel pe aceasta cale la onorabila populatie de origine rroma din Bucuresti, si o rog sa ia aceasta statuie oribila si sa o duca la fier vechi. Intrucat e foarte grea, ar trebui sa primeasca bani frumosi pe ea. Bazandu-ma pe faptul ca mi-a disparut o cada grea de fonta din scara blocului si pe experiente similare patite de prieteni, nu cred ca dimensiunile statuii sa fie o problema pentru expertii rromi in fier vechi. Multumesc anticipat.
        • +1 (1 vot)    
          No (Marţi, 1 mai 2012, 10:50)

          Vasile [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Apai, mai Bogdan, daca vecinu' meu lasa cada pe casa scarii, ma rugam si eu de romi sa o ia....
      • -2 (12 voturi)    
        o mica observatie (Luni, 30 aprilie 2012, 16:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        aparentul 'fular' este de fapt corpul de sarpe cu capul de lup.. simbolul dacilor. Vasile Gorduz a mai compus acelasi lup si in alte sculpturi.

        esta intra-adevar executata cam grosolan, dar un mic detaliu poate face diferenta, nu? imparatul este dezbracat pentru ca lupoaica simbolizeaza geneza.. doar nu s-au nascut cu mantiile pe ei!? tine lupoaica in brate, dar lupoaica are si corp de sarpe, stindardul dacilor impreuna cu simbolul capitalei imperiului roman... geneza poporului roman

        poate ca ar fi mai bine ca primaria sa puna langa sculptura si un text in care sa explice ce a vrut sa transmita sculptorul. sau poate au crezut ca majoritatea trecatorilor viziteaza dez mnac si alte muzee de arta contemporana din lume!? :))
        • +12 (12 voturi)    
          Nu simbolismul e problema (Luni, 30 aprilie 2012, 17:09)

          TudorSerban1312803517154 [anonim] i-a raspuns lui pehash

          E destul de evident ce vrea sa spuna "ansamblul". Dar realizarea e groaznica. Cat de ne-natural si teapan arata si Traian si lupoaica... Ce simbolism e aici? si cum o tine pe lupoaica... cu o mana... e evident ca ar cadea daca nu ar fi sudata... Ce , sa inteleg ca partea din fata a lupoaicei pluteste, pentru ca se presupune ca sarpele lup plutea, asa ca Traian o tine doar de partea cealalta...
          Nu. E oribil. Oricate explicatii as gasi, cea mai plauzibila pare ca e o gaselnita de ultim moment, si una foarte ne-inspirata. Si una care pun pariu a si costat o groaza de bani.
          • +1 (1 vot)    
            La prima vedere pare goteasca intreaga statuie (Luni, 30 aprilie 2012, 21:02)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui TudorSerban1312803517154

            si cred ca asta a vrut sa transmita si autorul. Este destul de greu sa faci abstractie de acest grotesc si sa descoperi armonia sculpturii. Pentru ca ansamblul este perfect echilibrat in ciuda faptului ca Traian tine numai cu mana stanga lupoaica, capul si mana dreapta a lui Decebal fiind subintelese. De asemenea imi place stilizarea lupoaicei a carei suprafata neteda e in contrast cu trupul relativ brazdat de muschi al lui Traian.
        • +5 (7 voturi)    
          Aha... (Luni, 30 aprilie 2012, 17:40)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          ...am inteles. Deci lupoaica, pentru ca este o seproaica, l-a nascut pe imparat fara mantie (sau poate pentru ca suntem in Romania, i-a "manglito" cineva) si din cauza ca l-a nascut adult, romanii au probleme de memorie, ca de aceea si-au uitat istoria.
          Sunt curios ce comentarii vor avea "carcotasii".

          - Bebeluselor! Dans.
        • +6 (6 voturi)    
          multumesc pentru explicatii (Luni, 30 aprilie 2012, 17:45)

          Geo [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Am gasit acelasi motiv aici:

          http://3.bp.blogspot.com/_wdZFaKPbBVY/TBzudO7cyLI/AAAAAAAAFE8/b7wLjsfaZBo/s1600/a+1+-+Gorduz+021.jpg

          intr-o alta opera a aceluiasi autor.

          Intr-adevar intraga lucrare pare grabita, incropita. Ideea nudului mi se pare in continuare proasta - geneza e a poporului, nu a imparatului roman.
          • -2 (4 voturi)    
            altceva (Luni, 30 aprilie 2012, 18:59)

            mofluz [utilizator] i-a raspuns lui Geo

            lucrare dealtfel buna!
        • +7 (11 voturi)    
          Etnogeneza, daco-romani si alte baliverne (Luni, 30 aprilie 2012, 17:45)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Problema nu este calitatea lucrarii ci oportunitatea unui monument public in care sa se reia teza aberanta si protocronista conform careia romanii reprezinta copii dacilor cu romanii.

          Insasi ideea de etnogeneza este depasita, Romania se scalda intr-un anacronism penibil cu aceasta statuie.

          Nu trebuie ajuns la discutia despre calitatea lucrarii ci trebuie pusa sub semnul intrebarii necesitatea unui asemenea discurs mistificator si simplist de indoctrinare a oamenilor.
        • +3 (3 voturi)    
          nu tine lupoaica in brate (Luni, 30 aprilie 2012, 23:21)

          lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui pehash

          tine lupoaica intr-o mana. o pozitie nefireasca. cu cealalta mana nu face nimic. de ce nu o tine cu doua maini. in primul rand nu vad legatura intre traian si lupoaica. romulus ar fi avut o legatura cu lupoaica. apoi de ce nu o tine normal in brate cu ambele maini asa cum duci un animal credncios pe care il iubesti pentru ca ti-a fost aproape toata viata. pe de alta parte daca ar fi fost sculptura abstracta sau suprarealista as fi fost de acord cu aceasta denaturare gesturilor umane firesti, dar nu are nici un element abstract sau suprarealist asa ca....
          • 0 (0 voturi)    
            - (Miercuri, 2 mai 2012, 14:27)

            runa [anonim] i-a raspuns lui lungu bogdan

            asa zisele sculpturi au fost realizate separat si pe urma lipite( nu prea reusit :) cred ca lupoaica ar fi aratat mai natural langa traian judecand dupa aspectul teapan nenatural al ambelor. sculptura mi se pare opera unui incepator, a unuia care nu a studiat destul anatomia oricat de "abstract"ar fi mesajul. nuditatea nu este o problema in arta vezi sculpturile din Roma. din pacate nu prea mai exista sculptori si pictori buni promovati in Romania. Cei buni sunt apreciati doar pe la concursurile internationale in timp ce la noi in tara orasele sunt impanzite de astfel de "abstractiuni" platit cu bani grei (vezi si "tepusa cu cartof"). partea pozitiva este ca acum mai avem un motiv sa zambim cand trecem pe acolo. bine totusi ca exista Romania pentru astfel de "artisti" :)
        • +1 (1 vot)    
          De acord... (Marţi, 1 mai 2012, 9:44)

          dami365 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          ca nu s-au nascut cu mantiile pe ei(togile,mai bine zis), dar pana la varsta la care umbla cu cainele in brate avea timp sa-si traga ceva pe el!
        • 0 (0 voturi)    
          Textul (Miercuri, 2 mai 2012, 10:38)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui pehash

          ar trebui sa fie ceva de genul (citez dintr-un moment vesel cu Toma Caragiu): "[...]demitizatrea exhaustiva si relational caduca... incongruenta fenomenologica si introspectiv cromatica[...]" :-)
      • +4 (4 voturi)    
        Am aflat (Luni, 30 aprilie 2012, 16:53)

        mark35 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Scrie la sfarsitul articolului, ca a costat 200.000 de lei ( 2 miliarde lei in bani vechi) sau vreo 45 .000 de euro.Emult? e putin? Habar nu am , trebuie sa fi artist da poti evalua asa ceva.
      • +8 (8 voturi)    
        Frati romani, nu dati cu bita, va rog ! (Luni, 30 aprilie 2012, 17:17)

        zit [anonim] i-a raspuns lui translativus

        Nu va dati seama ca, odata cu statuia asta au rezolvat una dintre marile intrebari ale istoriei ! Va aduceti aminte de chestia aia cu forma urechii, daca esti dac sau roman ? Pai acum e simplu : te uiti in jos la anume dimensiuni si-ti dai seama imediat ! Dupa mine, putini dintre ai nostrii (cu mindrie spun !) se trag din romani ... Voi ce ziceti ?
        • 0 (0 voturi)    
          !? (Joi, 3 mai 2012, 6:54)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui zit

          Cu ce te ocupi?
      • +5 (5 voturi)    
        Propunere de nume in Engleza (Luni, 30 aprilie 2012, 23:05)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        The Emperror and his bitch ;)
    • +6 (10 voturi)    
      Ce am fost si ce-am ajuns... (Luni, 30 aprilie 2012, 15:38)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Am fost urmasii Romei si am ajuns coplesiti de cainii vagabonzi...
    • -6 (14 voturi)    
      Romanu' s-a nascut sigur marlan (Luni, 30 aprilie 2012, 17:33)

      Piciu' [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Nu stiu daca Romanu' s-a nascut poet, dar marlan s-a nascut cu siguranta. E suprinzatoare promovarea marlaniei de catre hotnews.ro, ma refer aici la publicarea comentariilor de 2 bani, scrise de niste oameni care ma intreb cand au citit ultima carte. A scuze, suntei ocupati cu rostogolitul micilor de 1 mai.
      • +2 (4 voturi)    
        si?? Ati inteles ceva... (Luni, 30 aprilie 2012, 18:43)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

        din acele "nenumarate " carti , despre care va straduiti ( in zadar) sa ne creati impresia ca le-ai fi citit??
        Nu de alta, dar este demonstrat stiintific ca doar oamenii inteligenti au simtul umorului!! Si eu cred ca cei care isi exprima opinia pe acest site sunt inteligenti, si educati.. si cu cu mult simt al umorului
    • +3 (5 voturi)    
      dar vai... (Luni, 30 aprilie 2012, 17:34)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      este chiar mai urata ca mana de la casa presei libere:))
    • 0 (2 voturi)    
      asa primar general, asa statuie (Marţi, 1 mai 2012, 11:08)

      asa primar general, asa statuie [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      asa primar general, asa statuie, in locul lui le dadeam cu statuia in cap, sau nu participam la inaugurare, a taiat pamblica' oprescu INDEPENDENTU care a prostit bucurestenii ca este independent in 2008, iar acum se vede uslasul din el.., dar bucurestenii il vor taxa la vot ca nu-s prosti, singurul proiect cu autostrada suspendata nu s-a realizat...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu zau! (Marţi, 1 mai 2012, 12:37)

        arakis [utilizator] i-a raspuns lui asa primar general, asa statuie

        http://ro.wikipedia.org/wiki/Vasile_Gorduz

        Sorin Oprescu nici nu era primar cand Gorduz a facut aceasta statuie!Videanu a platit-o,din banii bucurestenilor!
        • +1 (1 vot)    
          Si ce-i cu asta ? (Marţi, 1 mai 2012, 14:43)

          zit [anonim] i-a raspuns lui arakis

          Daca unu' e prost, trebuie neaparat sa fie si celalalt bou ? Ma intreb ce-a gindit oprisor cind a tras cearceaful jos de pe statuie si a vazut "mindretea" de mai jos de lupoaica ... Din punct de vedere medical, evident ...
          • 0 (0 voturi)    
            a fost bucuros (Miercuri, 2 mai 2012, 15:07)

            zoofilix [anonim] i-a raspuns lui zit

            Probabil s-a uitat si a concluzionat: "Traian nu a avut hipospadias!".
    • 0 (0 voturi)    
      Originalul statuii (1993) este la Sevilla (Marţi, 1 mai 2012, 20:20)

      dion [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      "Inaugurado el monumento a Trajano en el Paseo de la O"
      http://hemeroteca.abcdesevilla.es/nav/Navigate.exe/hemeroteca/sevilla/abc.sevilla/1993/12/18/007.html

      ABC DE SEVILLA (18 dec. 1993)
      "El alcalde y el embajador rumano inauguraron el monumento a Trajano en el Paseo de la O"
      http://hemeroteca.abcdesevilla.es/nav/Navigate.exe/hemeroteca/sevilla/abc.sevilla/1993/12/18/047.html

      (SEVILLA) Monumento a Trajano. Paseo de Ntra. Sra. de la O
      http://www.flickr.com/photos/gonzalez-alba/2068783189/
      http://farm3.staticflickr.com/2196/2068783189_89a6667d04_o.jpg

      http://www.galeon.com/juliodominguez/2002/traj.html
      LA SEVILLA QUE NO VEMOS: MONUMENTO A TRAJANO
  • +14 (16 voturi)    
    multumesc trecatorului roman (Luni, 30 aprilie 2012, 14:47)

    multumesc [anonim]

    care a realizat ca exista o osmoza intre lupul dacic si lupoaica romana....Nu de alta, dar de fiecare data cand ma uitam la poza ma intrebam ce mai este si chestia aceea care flutura din capul lupoaicei...
    Eh, Doamne, mare ti-e gradina iar aceasta "opera de arta" o incununeaza...
    Eu sunt bucurestean get beget, plecat de ani din tara..Va rog mult, mult de tot sa scoateti oribilitatea aceea de acolo....
    • +11 (13 voturi)    
      nah (Luni, 30 aprilie 2012, 15:32)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui multumesc

      Probabil catelusa e o ofranda adusa chinezilor.
    • +7 (9 voturi)    
      Om cu caine la baie. (Luni, 30 aprilie 2012, 15:39)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui multumesc

      Eventual baie de aburi, ca e deja cam cald in Bucuresti...
  • +21 (23 voturi)    
    HaHa (Luni, 30 aprilie 2012, 14:53)

    MIG [anonim]

    Ceva mai oribil eu nu am vazut. O lupoaica cu cap de pitbul, coada de soparla si cu o tumora in forma de sarpe care ii iese din gat, tinuta in brate (desi la o privire mai atenta pare ca leviteaza) de un individ care are o pozitie nefireasca a ambelor maini, probabil stresat de faptul ca este ditai imparatul si sta in putza goala sa il vada toata lumea pe bulevard.

    Cred ca este razbunarea dacilor, care stim doar (via Dan Puric) ca au un simt al umorului teribil. :)

    Arta cu tot dinadinsul. Se inscrie in mod fericit langa cartoful infipt in tzepusha de langa palatul regal (asta recunosc ca a inceput sa imi placa), statuia lui Maniu de langa tzepusha, sau piciorul/mana rosie din fata Casei Scanteii.
    • +7 (9 voturi)    
      ha ! (Luni, 30 aprilie 2012, 15:07)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui MIG

      i'ai gasit si titlul:< razbunarea dacilor - dupa 2000 de ani>
  • +9 (11 voturi)    
    penibil (Luni, 30 aprilie 2012, 14:53)

    ia cucu [utilizator]

    E ingrozitoare statuia iar amplasamentul este penibil.
    • +8 (8 voturi)    
      Trebuia pusa in fata la Dinamo (Luni, 30 aprilie 2012, 15:52)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      iar titlul sa fie "Suporter cu idol"
  • +16 (18 voturi)    
    Geneza guvernului roman. (Luni, 30 aprilie 2012, 14:58)

    MC [anonim]

    Aici nu e vorba de geneza poporului ci a guvernului roman.
    Cel fara de rusine e Traian....Basescu, il tine de gat si de fund pe maidanezul Ponta. E clar ca asa se naste un nou guvern.
    Si cum spunea chiar directorul muzeului, toata treaba asta nu e valabila decat pe termen scurt, probabil pana la alegerile din toamna.

    Foarte inspirat artistul.
  • +6 (10 voturi)    
    denumire (Luni, 30 aprilie 2012, 15:00)

    grig [anonim]

    preluata de la cineva de pe facebook - pare sa fie ceva gen:
    baiat cu statuie de caine furata in timp ce se turna
  • +8 (10 voturi)    
    Monumentul maidanezului - pinata (Luni, 30 aprilie 2012, 15:02)

    d [anonim]

    Lupoaica (maidanezul) e nenaturala. Arata de parca ar sta pe pamant, dar nu e pe pamant ci la 1 m deasupra. Ce caine sta asa intepenit in bratele cuiva fie el si imparatul Traian.
    Nu poti sa iei 2 obiecte si sa le suprapui asa cum ai chef si pe urma sa spui uie ce opera am creat.
  • +5 (7 voturi)    
    Vad ceea ce spun (Luni, 30 aprilie 2012, 15:04)

    Simplus [anonim]

    Toti au dat nume pompoase conform idealurilor lor - eu zic ceea ce vad - un titlu realist al imaginii neomoderniste prin ochii contemporanului urban: Zoofilus exposus! - statuie dedicata iubitorilor de caini vagabonzi - efectiv iubitori!
  • +9 (11 voturi)    
    daca asta-i opera de arta... (Luni, 30 aprilie 2012, 15:10)

    egroeg [anonim]

    atunci 'arta"-i ceva de un imens prost gust,iar cei care o promoveaza sunt de calitate indoielnica.
  • +7 (9 voturi)    
    Cersetorul din Montreal (Luni, 30 aprilie 2012, 15:10)

    Oldenbourg [anonim]

    Va mai aduceti aminte de Eminescu facut de acelasi Gorduz la Montreal ? Este un cesetor tzigan , imaginea Romaniei in lume !
    • +8 (8 voturi)    
      Dumnezeu sa-l odihneasca! (Luni, 30 aprilie 2012, 15:42)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Oldenbourg

      Dumnezeu sa-l odihneasca pe al de-a cioplit asa ceva ca multa boala cred ca l-a chinuit cat a trait pe pamant!
      Bine,asta nu inseamna ca ai care au dat verde la asa ceva pe domeniul public n-ar trebui sa se programeze la vreun consult de specialitate! sau cel care a dezvelit aratarea!
      Nu stiu de ce traiesc cu impresia ca actualele autointitulate elite care paraziteaza unele institutii de cultura ale statului sunt pline de persoane gata deformate din nastere sau prin educatie facuta de cei care prin anii 50 il infierau pe Brancusi decadentul...
      Mai clar,numai urmasii ,sa zicem asa,la misto,spirituali ai celor care au refuzat in Romania opera lui Brancusi in 1957 puteau aproba o astfel de blasfemie in 2012!
      Si uite asa romanii tebuie sa nu uite ca institutiile si oamenii care stau vremelnic pe functiiile statului roman sunt zero cand devin partase la astfel de mistouri de doi la natie!
      Pana la urma importanta este reactia si atitudinea romanilor,ei sunt poporul!
      Norocul nostru este ca in timp am stiut sa ignoram si sa desfintam orice abuz de acest tip!
    • +1 (1 vot)    
      Explicitare (Marţi, 1 mai 2012, 9:02)

      JG [utilizator] i-a raspuns lui Oldenbourg

      http://en.wikipedia.org/wiki/Mihai_Eminescu_Statue,_Montreal
      +
      http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mihai_Eminescu_Montreal.jpg
  • -11 (17 voturi)    
    "Fularul" Maidanezului (Luni, 30 aprilie 2012, 15:13)

    dt [anonim]

    Eu consider statuia reușită.

    Cineva mai sus nu înțelege "fularul maidanezului" Câteva indicii:

    1. Este lup(oaică) nu maidanez.
    2. Care era drapelul dacilor?
    3. Ce reprezintă lupoaica pentru romani?
    4. Cum sa format poporul român?

    Pentru care nu sa prins încă: Traian a fost împăratul care a a cucerit Dacia și a declanșat crearea poporului român prin contopirea dacilor cu romanii

    P.S. Nu-mi explic nudul dar nu mă deranjează.
    • +5 (5 voturi)    
      Melancolie (Luni, 30 aprilie 2012, 19:22)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dt

      Steagul dacic si lupoaica romanilor pot alcatui impreuna doar un monstru ratat al mitologiei, niciodata mentionat in istorie. Nu inteleg melancolia dupa un monstru ratat, are carui calitati estetice sint egale cu cacofonia.

      Singura valoare a ideii-statuie consta doar in marturia lipsei de inspiratie si a prostului gust, definitorii pentru autoritatile dimbovitene.
    • +2 (2 voturi)    
      "sa" facut praf limba romana (Luni, 30 aprilie 2012, 23:12)

      lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui dt

      am ajuns in situatia tragica de acum pentru ca poporul roman "sa" format cu oameni ca tine care nu "sa" prins inca. in romania, limba romana e mai siluita decat lupoaica.

      P.S. bine ca te-ai prins cu Traian, nudul nu are o importanta prea mare in discutia asta.
  • -15 (17 voturi)    
    Priceputi in toate (Luni, 30 aprilie 2012, 15:13)

    Raluca [anonim]

    Exista oare vreun subiect despre care romanii nu stiu totul?? Despre care nu sunt in stare sa-si dea cu parerea in mod "avizat"?? Ma indoiesc. Exista mereu ceva (ce zic eu ceva, orice!) despre care putem sa facem misto! Suntem campioni la asta, nu-i asa? Facem misto de noi, facem misto de altii, facem misto. Pentru ca asa vedem noi lumea.
    Ingusti la minte intr-o lume atit de variata pe care din neputinta (intelectuala, geografica, culturala...) o minimizam ca sa o putem intelege. O facem mica, cit o nuca...cit creierul nostru de roman care nu stie decit sa faca misto.
    • -8 (12 voturi)    
      Ai dreptate... (Luni, 30 aprilie 2012, 15:31)

      moody [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Noi suntem un popor de msitocari si smecheri si suntem atat de smecheri incat am ramas la coada Europei , suntem saraci si penibili dar suntem smecheri.... Nu ne dam zapada , nu ingrijim spatiul verde , aruncam gunoaie pe jos dar facem o mare critica la adresa unui monument .Daca este penibil , monumentul poate fi mutat sau topit , care este problema ? Daca tot am adimis o teapa cu un cartof sau un magar cu o svastica pe crupa de ce nu am admite si aceasta statuie , despre care -iata- niste straini spun ca e OK ? Poate ii gasim un alt loc , nu ? Suntem o tara de mistocari dar in vreme ce alti traiesc super si simt ca traiesc noi vom ramane cu mistoul ...
      • -5 (7 voturi)    
        Completare (Luni, 30 aprilie 2012, 15:56)

        Raluca [anonim] i-a raspuns lui moody

        Vezi ca o sa-ti iei si tu voturi negative doar pt ca ai spus ca am dreptate:) Probabil ca nu se va obosi nimeni sa remarce si tristetea cu care inchei postul si care nu este neaparat in acord cu ceea ce am spus eu. Personal, respect orice parere atita timp cit are argumente logice. Si intimplator traiesc intr-o tara dintre alea unde "altii traiesc" super si ... ca orice lucru in viata vine cu un pret si cu niste nuante. Fara misto.
        • -4 (4 voturi)    
          Lasa ca (Luni, 30 aprilie 2012, 16:59)

          mark35 [utilizator] i-a raspuns lui Raluca

          voturile nu conteaza, ci mesajul Uite ca sa nu fi suparata eu am dat un plus.
      • +5 (5 voturi)    
        Degeaba esti suparat pe romani (Luni, 30 aprilie 2012, 17:39)

        aa [anonim] i-a raspuns lui moody

        Ca daca ai pierde putina vreme sa afli cine sunt in spatele acestor tembelisme sau a promovarii lor o sa vezi ca nu au de a face cu romani sau Romania. Numai daca cauti cine a promovat magarul cu zvastica si e suficient.
    • +1 (1 vot)    
      ai perfecta dreptate (Marţi, 1 mai 2012, 14:13)

      cuptor [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Nu mai critic oroarea aia de statuie. Vreau doar s-o vad TOPITA. ACUM! Chiar daca s-au cheltuit pe ea o carutza de bani din impozitele la care contribui si eu din plin. De acord si cu cei care fac misto, e haz de necaz, dar mi-e necaz si de bataia asta de joc la adresa bucurestenilor! Du-te si priveste-o din toate unghiurile si zi-mi, chiar ti se pare potrivit sa-l vezi pe Traian in putza goala pe scara muzeului de istorie nationala?
  • +14 (16 voturi)    
    festivalul de humor daco-roman editia XXL (Luni, 30 aprilie 2012, 15:18)

    caroq [utilizator]

    pe langa portiile de ras procurate la citirea comentariilor, opinia mea se inscrie pe aceeasi linie dacica, nu poti concepe ca geneza a natiunii un Traian nud, (altminteri, Mihai Viteazu ar trebui sa poarte tanga , Al.I. Cuza boxerii lui Botezatu), si nici lupul ala intubat. Ideea si realizarea lucrarii mi se par un naufragiu. Propun ca titlu de lucare: Inceputurile ecarisajului, detaliu
  • +8 (10 voturi)    
    am crezut ca e o gluma (Luni, 30 aprilie 2012, 15:18)

    Vise [anonim]

    cred ca "statuia" s-ar potrivi mai bine la asociatia "Salvati cainii fara stapan,ce-ai omorat omorat ramane",n-are nicio legatura cu arta.
    cred ca lucrarea trabuia mai intai auditata de niste critici sau experti,pentru ca una e sa o tina cineva cu gusturi mai "extravagante "in sufragerie sau gradina,alta e sa fie expusa in public,pe o artera istorica,cum e Calea Victoriei.pai ce legatura are traian+lupoaica intepenita cu Calea Victoriei?
    mai bine s-ar concentra pe refacerea fatadelor,ca si asta tot arta se numeste.
  • +10 (12 voturi)    
    primar odihnindu-se (Luni, 30 aprilie 2012, 15:21)

    ong ingrijorata [anonim]

    Catzeaua este sterilizata?
  • +10 (12 voturi)    
    statuia e grotesca (Luni, 30 aprilie 2012, 15:21)

    RaduBaldea [anonim]

    te apuca rasul cand o vezi, eu am vazut multe statui si in alte tari dar alea aratau a ...arta, aveau forme corecte nu grotesca ca asta si cu cainele ala paralizat

    aceasta statuie arata ca o lucrare neterminata, ca ceva la care s-a facut rabat de materiale, tipic romanesc, o impostura


    P.S. cred ca de fapt lupoaica trebuia sa stea la picioarele lui Traian dar ei au vrut sa-i acopere...burta
  • +2 (6 voturi)    
    Scufita Rosie (Luni, 30 aprilie 2012, 15:23)

    lupul [anonim]

    Cand o sa intrebe fetitele de ce e nenea in cucul gol...ce o sa le raspunda Oprescu? Ca a trecut Scufita Rosie pe acolo?
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Luni, 30 aprilie 2012, 15:26)

    d [anonim]

    Au primit bani pt o statuie noua si in loc sa ii foloseasca si sa faca una noua, au luat 2 statui mai vechi si le-au pus impreuna.
    Si uite asa, ei au ramas cu banii si noi cu tzeapa si cu maidanezul-pinata.
    Tipic mulgatorului de bani publici.
  • +12 (14 voturi)    
    De mult... (Luni, 30 aprilie 2012, 15:27)

    Gigi-Contra [utilizator]

    ...dar chiar de mult, nu m-am mai distrat asa de bine citind niste comentarii :)))...unele sunt geniale...
    multumesc pentru ca mi-ati facut ziua mai frumoasa :)))))))
  • +12 (14 voturi)    
    hmmm (Luni, 30 aprilie 2012, 15:28)

    ampersand [utilizator]

    Eu as instala-o in fata sediului asociatiei Cutu-Cutu sau Trei Labute, s-ar incadra la marele fix.
    • +4 (4 voturi)    
      Mai bine sa o punem la CC (Luni, 30 aprilie 2012, 16:27)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Ca aia viseaza 200.000 de catelusi pe un camp si tot asa
  • +10 (12 voturi)    
    completare (Luni, 30 aprilie 2012, 15:34)

    debine [anonim]

    Nu inteleg carcotelile, statuia e frumoasa, sugestiva si, mai ales, reprezentativa. Lipseste Decebal...
    Propun ca artistul sa continue cu personajele din "Miorita", un alt simbol important al nostru. De vazut combinatia cea mai sugestiva: ciobanul cu oaia sau doi ciobani talharindu-l pe al treilea. De preferinta imbracati, sa nu se interpreteze, iarasi...
  • +8 (10 voturi)    
    asa deci.... (Luni, 30 aprilie 2012, 15:34)

    Unul [anonim]

    Io stiam ca romanii se trag din Traian si din Decebal, dar statuia asta zice ca se trag din Traian si o catea. Bietul Decebal, cred ca s-a simtit tradat si i-a zis catelei (sau poate lui Traian?) in dispret: "bitch!".
  • +9 (11 voturi)    
    Oribil (Luni, 30 aprilie 2012, 15:39)

    ska [anonim]

    Cred ca de fapt distinsul maestru anonim ( "Gorduz a fost distins de-a lungul vietii de Uniunea Artistilor din Romania, Ministerul Culturii, Academia Romana si Fundatia Anonimul ") a vrut sa creeze altceva. pacat ca nu vom stii ce. caci a murit. rip. Are aceasta chestie hidoasa vreun potential turistic in zona?!?!. Cat despre primarul nostru.. : "Felul meu de a fi este de a spune <am facut>, nu de a spune <am de gand sa fac>"... precum fiica mea :" Am facut tooooot!" cand striga din baie.
    • +10 (10 voturi)    
      Ca la noi,la nimeni (Luni, 30 aprilie 2012, 15:58)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui ska

      In primul rand aduc la cunostinta cui nu stieca,nici un popor din lume nu ridica statui si monumente inamicului cuceritor,care pe langa altele,ne-a lasat fara izvoarele reale ale culturii noastre DACICE!! Dar cum ce se vede este,,,,ce se vede,ma bucur ca dom dr, Oprescu are umor si iubeste anatomia umana si cainii maidanezi!
      • -5 (7 voturi)    
        hehe (Luni, 30 aprilie 2012, 17:44)

        me [anonim] i-a raspuns lui ioan

        buna asta :)
        lasa ca noi am fost 1900 din 2000 de ani provincie a diferselor popoare, da in cartile de istorie ne laudam ca nu am fost cuceriti si alte aberatii de genu asta.... bine teoretic au dreptate... nu am fost cuceriti... ne-am predat singuri :)
  • +9 (9 voturi)    
    urata si nu prea (Luni, 30 aprilie 2012, 15:42)

    kata [anonim]

    am incercat sa privesc mai departe de aceasta statuie hidoasa si mi-am dat seama de urmatoarele.
    "Fularul" impreuna cu capul lupoaicei simbolizeaza poporul dac - vezi steagurile dacice.
    Lupoaica stim cu totii ce simbolizeaza (de la istorie..)
    Traian tine in brate aceste doua simboluri cu trimitere la geneza poporului roman.
    Sa inteleg ca Traian este dezbracat pentru ca altfel nu se pot concepe urmasii? Daca da, de ce are "cucu" mic :D
    • 0 (0 voturi)    
      are "cucu" mic (Marţi, 1 mai 2012, 22:32)

      george [anonim] i-a raspuns lui kata

      pentru ca tu ai "cucu" mare, si in viata trebuie pastrat un echilibru
  • +8 (8 voturi)    
    aha (Luni, 30 aprilie 2012, 15:44)

    tyhytr [anonim]

    n-ati inteles nimic: pe placuta statuii scrie clar: IMPERATOR TRAIAN si dedesubt SCULPTOR VASILE CONDRUT. deci statuia in reprezinta pe traian si pe maidanezul asta codrut.
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebarea unui copil ! (Luni, 30 aprilie 2012, 15:47)

    FULGA [anonim]

    Intrebarea unui copil :

    Ce a patit catelusa ?; Nenea de ce este cu cocoselul gol ?; Nenea a fost rau cu catelusa ?
  • +6 (6 voturi)    
    Denumire grup statuar (Luni, 30 aprilie 2012, 15:48)

    Alexandru [anonim]

    Cred ca repet un comentariu de mai sus..pare o invitatie la zoofilie.
  • +6 (8 voturi)    
    jalnica (Luni, 30 aprilie 2012, 15:49)

    gioni [anonim]

    nu se poate asa ceva,oribila ne batem joc de propria istorie,Traian cand a cucerit Dacia(o parte) in p...a goala!cred ca scuptorul a executat statuia in p...a goala altfel nu se explica.
  • +12 (12 voturi)    
    Statuie (Luni, 30 aprilie 2012, 15:56)

    Anton Ion Banderas [anonim]

    Io zic ca putea sa tina lupoaica si fara maini...
  • +5 (7 voturi)    
    Lupoaica-PERICOL !!!!! (Luni, 30 aprilie 2012, 16:01)

    Costica [anonim]

    Nu sunt critic de arta-dar, data fiind inaltimea lucrarii
    (2,15 m, am inteles), coada si "fularul" lupoaicei sunt adevarate surse de accidentare pentru vizitatorii care urca sau coboara scarile Muzeului.
    • +6 (6 voturi)    
      ai dreptate... (Luni, 30 aprilie 2012, 16:55)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Cred ca asta a fi fost motivul pentru care artistul a mai taiat din "fular", ca sa nu ne scoata ochii. Sunt sigur ca ideea de a pune cateaua in bratele lui Traian a venit mai tarziu. Dupa cum se vede, cateaua este statuie de sine statatoare, levitand deasupra bratelor lui Traian. Sa deducem asadar ca etnogeneza poporului român e o minune traiană?

      Propunerea mea pt numele urban al magnificei opere este "Catea cu 'fular' in bratele lui Traian".
      • +4 (4 voturi)    
        taiatul din "fular" (Luni, 30 aprilie 2012, 17:32)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui cristian

        Cred ca exista trei posibilitati:
        - a expirat bugetul, asadar fularul a ramas neterminat
        - sculptorul si-a adus aminte de Venus din Milo.
        - o parte din fular s-a rupt cand cataua a fost asezata cu macaraua in bratele lui Traian.
      • -1 (1 vot)    
        nu (Marţi, 1 mai 2012, 22:35)

        leo [anonim] i-a raspuns lui cristian

        nu e o minune traiana, doar ca el a infaptuit-o. Gândeste-te ce s-ar fi intâmplat daca aceasta minune nu s-ar fi inf~aptuit: tu nu ai mai fi fost aici sa comentezi pe forum, sau, mai rau, ai fi fost austro-ungar.
    • +4 (4 voturi)    
      with big balls (Luni, 30 aprilie 2012, 18:46)

      Mobby Dick [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Mai ales ca fusuliile lui Traian au un adevarat rol hipnotic pentru trecatori.
      • +2 (2 voturi)    
        big balls (Marţi, 1 mai 2012, 0:47)

        meryena [utilizator] i-a raspuns lui Mobby Dick

        Trebuia scris "fuduliile", asa n-o sa priceapa lumea,cum nu pricepe nici aceasta mareata opera de bronz un putza goala!
  • +4 (4 voturi)    
    autorul (Luni, 30 aprilie 2012, 16:05)

    sorin vasilescu [anonim]

    autorul se pare ca a decedat in 2008 !!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Da, asa e! (Marţi, 1 mai 2012, 0:44)

      meryena [utilizator] i-a raspuns lui sorin vasilescu

      Cred c-a murit de rusine, ce-a putut sa-i.... mintea (inspiratia!, adica) sau de teama ca a dat toti banii pe bronzul din care a faurit "putza" lui Imparatu' si ca n-o sa fie acceptata si deci nu va mai primi de nicaieri "contravaloarea" lu' opera lui. (cica vreo 50 de mii de euroi).
  • +7 (7 voturi)    
    Banc (Luni, 30 aprilie 2012, 16:06)

    Huitzilopochtli [anonim]

    Imi aduce aminte de un banc:

    Un tip cu un joben urias intra in cabinetul doctorului.
    Isi descopera capul si lasa vederii o broasca raioasa uriasa lipita de chelie.
    -Vai de lupa mea! Ce mama dracu e asta? intreaba doctorul socat.
    -Habar n-am domnule doctor, raspunde broasca. Mi-a crescut pe cur.
  • +12 (14 voturi)    
    Maria-Sa POPORUL ROMAN (Luni, 30 aprilie 2012, 16:07)

    Dani.El [utilizator]

    Am ras cu lacrimi citind comentariile, nici macar la un festival de umor nu am ras atata!

    Ei bine, acesta este Poporul Roman. Poate putin prea "mistocar", poate uneori exagerand in critici dar oricand pregatit sa rada.

    Aceasta cred ca este sansa noastra ca popor caci liderii pe care ii avem acum vor, de fapt, sa ne ingroape.

    P.S. Scuze pentru off-topic.
    • +1 (1 vot)    
      Aveti dreptate! (Marţi, 1 mai 2012, 0:39)

      meryena [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

      Asa e! Dupa ce priviram "javra in bratele omului gol" si la fata locului, si in poze, in loc sa facem un protest scris la....? (care oricum nu s-ar lua in seama in contextul politic agitat actual), am scris si-am citit impresiile juste ale romanilor constienti.
      Aceste comentarii sunt infinit mai reusite decat sursa lor - STATUEA - si m-au facut sa rad cu lacrimi!
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 1 mai 2012, 14:59)

      nomen est omen [anonim] i-a raspuns lui Dani.El

      Ai perfecta dreptate cu boborul si calitatile sale intelectuale.
      O felie de salam a fost declarata cel mai ciudat semn de carte. Cartea nu poat fi jignita, distrusa, anihilata de un semn de carte. Asa si statuia noastra, nu este decat un semn de carte pentru istorie
  • +9 (11 voturi)    
    ce mesaj transmite ? (Luni, 30 aprilie 2012, 16:10)

    xyz [anonim]

    Cui se adreseaza statuia asta ? Eu ma gandesc ca vizitatorii acelui muzeu sunt in proportie de 90% copii de scoala generala. Ce inteleg copii din statuia asta ? Nimic. Din punct de vedere artistic o fi valoroasa dar nu transmite mesajul care ar trebui. Se potrivea intr-un muzeu de arta, in interior, sau poate in holul(ori toaleta) unui hotel de 5 stele, nu in fatza muzeului national de istorie. Autoritatile sunt de vina pentru ca trebuiau sa ceara sculptorului sa faca o statuie care sa transmita un mesaj legat de originea romanilor si nu orice statuie. Puteau sa ceara o schitza pentru preaprobare. In acest moment mesajele pe care le transmite statuia sunt ca pe sculptorul a fost total aerian in a transmite mesajul corect, ca autoritatile au fost si ele de o capacitate intelectuala redusa, si ca sistemul politic actual promoveaza non-valorile in functii care ar trebui sa ne conduca. Statuia asta e imaginea societatii romaniesti din momentul asta.
  • +3 (5 voturi)    
    Denumire (Luni, 30 aprilie 2012, 16:13)

    Chupacabra [anonim]

    Myotonia congenita pitbullica cu magician zoofil beat

    PS: pentru cine nu stie ce inseamna myotonia congenita - http://www.youtube.com/watch?v=njpyiyouhLc&feature=fvst
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Luni, 30 aprilie 2012, 16:16)

    yo [anonim]

    "Maidanezul" reprezinta simbolul inventat de Gorduz pentru simbioza daco-romana, steagul dacic unit cu lupoaica. In plus este o statuie asemanatoare si la Roma.
  • +8 (10 voturi)    
    Esec total . nume : "Pe aripile vantului" (Luni, 30 aprilie 2012, 16:22)

    Nunquam [utilizator]

    Ca nume as propunere "Pe aripile vantului" , tinand cont ca "lupoaica" pluteste .
    Daca e sa vorbim serios o statuie complet nereusita . Combinatia intre lupoaica si "steagul" dacilor e facuta cat se poate de prost .
    Pe langa asta putem adauga nuditatea , care desi in arta nu e necesar o problema , e un pic iesita din context in cazul nostru . Se vrea drept statuia unui imparat , statuia unuia din "parintii" Romaniei . Cum pana mea sa il infatisezi nud ?
    Sa facem un exercitiu de imaginatie , stiti statuia lui Mihai Viteazu pe cal ? Eh , imaginati-va un Mihai Viteazu gol pusca , in loc de cal un magar , si un loc de sabie un pompon de majoreta .

    Poate nu inteleg eu arta...Sau poate ca nu e nimic de inteles ... cine stie .
  • +2 (4 voturi)    
    Exprima conditia noastra (Luni, 30 aprilie 2012, 16:24)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Un personaj privind in gol ce ridica javra spre a o proteja.
  • +8 (10 voturi)    
    "O tara trista, plina de umor" (Luni, 30 aprilie 2012, 16:32)

    Doamna T [anonim]

    Atat vreme cat prima reactie a celui care priveste acest “ansamblu sculptural” este sa-l umfle rasul inseamna ca e ceva in neregula. Oare nu se poate sa facem monumente de for public fara sa fie hilare si sa provoace controverse?
    Si aici imi amintesc de “Teapa lui Ghildus” cu “cartoful” infipt in varf - monument al victimelor comunismului care a provocat același tip de reacții.

    Vorba lui Bacovia - “O tara trista, plina de umor”.
  • -6 (8 voturi)    
    Istoria noastra (Luni, 30 aprilie 2012, 16:34)

    Cristian [anonim]

    Toata lumea scrie ca statuia aceasta isi bate joc de istoria noastra.

    In primul rand se vede ca un strain este in stare sa aprecieze o opera si sa accepte viziunea altei persoane necunoscute decat propriul popor al autorului operei. Cred ca de aici putem observa de ce acele persoane vin din Canada si viziteaza Romania si romanii care comenteaza pe internet despre statutuie ( sau cel putin majoritatea ) NU sunt in vizita in Canada.

    In al doilea rand :
    Istoria noastra
    http://danielroxin.blogspot.com/2010/10/adevarul-despre-daci.html
    • +3 (3 voturi)    
      Normal... (Luni, 30 aprilie 2012, 21:17)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      Deoarece pentru ei e o sculptura oarecare.
      Dar ia sa le fi aratat pe Columb cu 'ula mica la vedere si cu un grizzly cu panas lipit de piept si sa le fi zis ca reprezinta formarea natiunii lor, cum crezi ca ar fi reactionat?
  • +7 (9 voturi)    
    Ce ma amuza denumirile (Luni, 30 aprilie 2012, 16:35)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Asa cum: la aviatorilor = la biscuit, sau pta revolutiei = cartoful intepat...si statuia asta genereaza o groaza de porecle, mai ales ca lumea are tendinta de a asocia lupoaica aia cu potaile din bucuresti. Si vorba altui utilizator...parca era mai bine sa o aseze la picioare si nu in brate
  • +9 (11 voturi)    
    Ignoranti (Luni, 30 aprilie 2012, 16:37)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pentru ca multi nu inteleg arta moderna, ca si mine dealtfel, propun ca nume al statuii: "STAT UE".

    In opinia mea, statuia simbolizeaza birocratia europeana, coruptia, snobismul, populismul, tupeul si decadenta.
    • -1 (5 voturi)    
      Sau poate nu (Luni, 30 aprilie 2012, 16:46)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Sau putem creea o opinie (mult mai bine argumentata, zic eu) ca statuia reprezinta cadoul lui Traian catre acest spatiu : daco-romanii. Simbioza dintre colonistii romani (Lupoaica din Roma) si steagurile cu care plecau dacii in lupta, acele capete de lu cu cozi de sarpe ( chestie care ar trebui stiuta daca ai fi fost atent in clasele primare la istorie).
      • +3 (3 voturi)    
        Grosolanie (Luni, 30 aprilie 2012, 18:40)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

        Statuia este urita, in opinia mea. Simbolistica, daca e cea descrisa de tine, mi se pare vaga. Steagul dacilor si civilizatia romana la Dunare sint subiecte istorice care se potrivesc ca "Nuca in Perete", numele pe care comentariul tau mi l-a inspirat pentru grosolania in arta.
  • -7 (11 voturi)    
    Comentarii nesimtite (Luni, 30 aprilie 2012, 16:41)

    Florentina [anonim]

    Nu este singura statuie nud din Romania si nici din lume. Poate este mai abstracta decat altele dar nu vad ce este atat de amuzant si nici nu inteleg ce-i cu comentariile astea nesimtite. Este viziunea unui artist.. Eu muncesc ptr o agentie de stiri din strainatate si stiu ce inseamna a relata o stire, iar asta nu e stire si nici blog, e doar un mod de a instiga oamenii la comentarii care nu-si au locul! De cand sunteti voi critici de arta?
    • +7 (9 voturi)    
      "abstracta"?!? (Luni, 30 aprilie 2012, 17:39)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Florentina

      Florentina, are cocoselul cat casa, cum poate fi abstract? As fi-nteles sa folosesti termenul asta daca sculptura ar fi fost realizata de Picasso, sau de vreun cubist daltonist, caz in care o tija rasarind erecta dintr-un morman de fiare putea simboliza atat un fular, cat si un palos dac sau un falus roman. Dar la realismul renascentist al sculpturii, cam greu de aplicat un termen precum "abstracta".
    • +1 (1 vot)    
      Daca tie iti place (Miercuri, 2 mai 2012, 9:43)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Florentina

      mergi la Bucale si cumpar-o! Nu o va regreta nimeni(sau foarte putini).O poti duce acasa si deschide un muzeu cu un singur exponat care o sa-ti aduca venituri pana la adanci batranete din vanzarea biletelor... si o sa ai si trei parteneri de joaca:un imparat,un maidanez si un cuc!!!
  • +1 (5 voturi)    
    ??? (Luni, 30 aprilie 2012, 16:50)

    catalin_mattei [utilizator]

    Sincer mie nu imi place statuia dar mi-as dori sa aud si parerea unor critici de arta... de multe ori vedem lucruri ce par odioase dar sunt f apreciate in mediile elitiste.. daca am avea si o parere majoritara din partea criticilor de specialitate ca statuia este o porcarie atunci am putea privi si cu mai mult amuzament situatia ...
    • +2 (4 voturi)    
      unii deja s-au exprimat (Luni, 30 aprilie 2012, 17:57)

      RaduBaldea [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      directorul muzeului national de istorie a spus ca e urata si ca nu isi are locul acolo dar USL conduce acum Romania si face ce vrea...
  • -1 (7 voturi)    
    Pensionarii vegheaza ! (Luni, 30 aprilie 2012, 16:52)

    da capo [utilizator]

    Articolul pare sa functioneze ca o invitatie la un concurs de mistouri pentru pensionari. Mandri ca au atins virsta care le ofera dreptul de a raspunde intrebarilor nepoteilor si nepoticilor, cei numiti cindva "soimi ai cozilor", soimaresc si intr-ale artei. Competenti sint. "Eu am vazut multe statui si in alte tari". Au chiar o forma anume de sensibilitate - "tzepusha de langa palatul regal a inceput sa imi placa ! Sint, deasemeni, oameni profund responsabili -"Cand o sa intrebe fetitele de ce e nenea in cucul gol...?! " "Cucul gol" le trezeste tuturor un viu interes si, in combinatie cu un caine, nu poate insemna decit un singur lucru - zoofilie ! E limpede ca autorul - numit in batjocura "maestru anonim" - nu a reusit sa-i pacaleasca. Pensionarii vegheaza !
  • +2 (4 voturi)    
    Noi nu suntem urmasii Romei (Luni, 30 aprilie 2012, 16:54)

    Noi nu suntem urmasii Romei [anonim]

    Scrieti d-lui Google: "Noi nu suntem urmasii romei" si veti gasi o multime de dovezi de necontestat.
  • +4 (6 voturi)    
    Caine la protap servit natur (Luni, 30 aprilie 2012, 17:25)

    Asclepios [anonim]

    Cateaua pare sa fi fost trasa intr-o teapa din lemn de prun, eventual pentru preparare la protap. Rigiditatea oarecum nefireasca si zambetul tamp (al catelei) poate proveni de la surpriza provocata de introducerea brutala si brusca a tepei. Cred ca stiu pe unde a intrat dar nu-mi dau seama din poza pe unde a iesit. Geniul artisului face sa avem in mod neasteptat si ceva de la Vlad Tepes in aceasta opera de arta. Oprescu reuseste sa se inscrie in trendul inaintasilor sai in promovarea tepei ca brand pentru Bucuresti.
  • -1 (7 voturi)    
    voi (Luni, 30 aprilie 2012, 17:39)

    mealcu [anonim]

    sa ridice mana sus
    cine a intrat intr-un muzeu de arta
    dintre cei care au comentat aici

    sau nici macar sa intre
    sa treaca razant
    • +3 (5 voturi)    
      NO OFFENSE! (Luni, 30 aprilie 2012, 20:37)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui mealcu

      Am fost in multe muzee de arta. Cu toate acestea, nu am gusturi rafinate, nu sint vreun critic competent, si mai ales, nu sint modest! E purul adevar! Imi place arta, insa n-am gusturi slefuite. Recunosc fara mindrie si fara sa-mi laud nepriceperea.

      Dar statuia de fata e un fiasco. Imbinarea lupoaicei cu steagul dacic e lipsita de mit, nefericita, inestetica. Nuditatea imparatului Traian nu poate salva ideea nefericita si sculptura din categoria kitsch.

      Respect opinia ta, insa nuditatea impune idei elevate, memorie colectiva, noutate estetica. Ceea ce vedem n-are valoare, si merita orice mistocareala, caci ne sfideaza in spatiul public. Totusi, NO OFFENSE pentru gusturile tale.
  • +1 (1 vot)    
    vizual (Luni, 30 aprilie 2012, 17:49)

    j [anonim]

    un vizual mai potrivit:
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=382151225157206&set=a.350113128361016.76228.350105278361801&type=1&theater
  • -3 (3 voturi)    
    Statuia (Luni, 30 aprilie 2012, 17:54)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Grupul statuar reprezinta un boschetar cu un maidanez in brate din timpul guvernarii lui Traian. As recomanda intregirea tabloului sculptural si cu niscai teroristi, mineri si macar unul din cei cinspe mii de specialisti, pentru a avea o reprezentare a Romaniei ultimilor 20 de ani.
  • +3 (5 voturi)    
    titlu (Luni, 30 aprilie 2012, 17:58)

    carcotas [anonim]

    "Lupul ROMAN si fularul"

    Sic transit gloria mundi!
    Asa trece gloria lumii!

    Homo hominis lupus est.
    Omul pentru oameni este lup.


    Cu lacrimi in ochi un traian in fundul gol
    ne pune adevarul in fata. Lupii romani tari ca fularul.
    In engleza mather f..
  • +3 (5 voturi)    
    Semnificatia (Luni, 30 aprilie 2012, 18:01)

    Mycroft [anonim]

    Primul lucru pe care-l vad: Imparatul e gol. Asta insemnand, de la Andersen citire, ca undeva exista o mare si publica minciuna, incep s-o caut. In restul 'operei de arta'. Contopirea, evident stangace si nefireasca, a lupoaicei romane, si a lupului dac. Ce-mi comunica mie 'artistul'? Ca etnogeneza oficiala, "imparateasca", a poporului roman, din daci si romani, e o mare minciuna. Probabil c-ar trebui sa fim slavi, cumani, maghiari, sau orice altceva.
    Si toata ticalosia asta a fost platita din bani publici, asa-i?
  • +2 (4 voturi)    
    Eminescu si Traian, simboluri ale bataii de joc (Luni, 30 aprilie 2012, 18:06)

    Quebecoisfier [anonim]

    Hahahahaha !
    Propun ca statuia lui Traian sa fie trimisa peste ocean in Canada, la Montreal. O sa coste cam scump transportul, dar daca o puneti in container cu niste Busuioaca de Bohotina, o sa ne intelegem la pret :)
    Cat despre amplasamentul ei final, o putem instala, de exemplu in mizeria numita pompos 'Place de la Roumanie' (????). Astfel, va sta cu cinste si onoare alaturi de o alta mareata capodopera platita la greu din banii fraierilor de contribuabili : groteasca statuie a lui Emiescu de la Montréal !
    Cine nu stie despre ce e vorba, aruncati o privire aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Mihai_Eminescu_Statue,_Montreal
  • +2 (4 voturi)    
    .......Visul Veterinarului beat..... (Luni, 30 aprilie 2012, 18:07)

    jango cage [anonim]

    .
  • +3 (5 voturi)    
    ...rapirea din mătăsari... (Luni, 30 aprilie 2012, 18:18)

    Ioan Dumitru Original [anonim]

    ...rapirea din mătăsari...
  • -3 (3 voturi)    
    dacii (Luni, 30 aprilie 2012, 19:01)

    adrian [anonim]

    Mi se pare deplasat sa te mândresti cu ocupatorii, cei care ti-au ucis stramosii. Noi suntem daci mai intai de toate. Romanii nu au stat mult timp pe pamanturile noastre, si nu au ocupat tot teritoriul. Sunt care spun ca romanii si dacii vorbeau aceeasi limba inainte de ocupare.

    Coada aia pe capul lupoaicei este de fapt simbolul dacilor. Autorul amesteca simbolul daciei (din latina daos=lup) cu lupoaica romana, plus imparatul Traian si ii iese un kitsch. Printre altele, putem sa tragem concluzia ca romanii s-au nascut din simbolul dacilor :)

    Lupii baaa (dacii adica) ...
  • +3 (5 voturi)    
    Aseara m-ai dat afara in ciorapei si p..@ goala. (Luni, 30 aprilie 2012, 19:03)

    Saint Lo [anonim]

    Cam asa arata si Traian. De parca ar fi fost data afara din muzeu cu catzaua lui cu tot. In afara de hidosenia "ansamblului" si simbolistica lui e cam bolnava. De parca nu era si asa destul de rau ca ne tragem din doi tati: Traian si Decebal, acu' ni se arata ca unul din tati era zoofil iar celalalt era de fapt o catzea.
  • -3 (3 voturi)    
    hgfih (Luni, 30 aprilie 2012, 19:17)

    john [anonim]

    titlul potrivit ar fi :omul puterii si curva cu sànii mari
  • 0 (2 voturi)    
    Etnogeneza (Luni, 30 aprilie 2012, 19:30)

    zigeuner [anonim]

    Cred ca pierdeti din vedere dovezile istorice. Traian a fost furat de toale (unele surse spun ca si-a pierdut hainele la o ghicitoare) de catre conlocuitorii nostri, vechii colonisti romani, cunoscuti astazi sub numele de romi.
  • +3 (3 voturi)    
    un nume (Luni, 30 aprilie 2012, 19:44)

    ala mic si rau [anonim]

    Mitica hingheru
  • 0 (2 voturi)    
    rigor mortis (Luni, 30 aprilie 2012, 19:47)

    analistu' [anonim]

    un nume potrivit ar fi "Testament", avand in vedere ca este ultima lucrare a autorului, dar exista o nedumerire: daca autorul a murit in 2008, atunci pare prima lucrare de arta realizata post-mortem... cel putin in parte (poate ca asa se explica "atasamentul" nefiresc al celor doua personaje)
    se poate, totusi, ca finalizarea aceasta "nefinalizata" sa fi fost facuta de vreunul din "ucenici" fara avizul autorului (deja trecut intr-una din lumile de apoi - romana sau daca)... iar indicatiile sa fi fost transmise prin bolul de cristal :)
  • 0 (2 voturi)    
    Si acum niste intrebari de bun simt: (Luni, 30 aprilie 2012, 20:04)

    Bucuresteanul nedumerit [anonim]

    Cine decide in orasul asta ce statuie se realizeaza, unde va fiu amplasata si... cine va fi NOROCOSUL artist care o va face?
    Nu cumva ar fi de bun simt sa fie consultata si populatia orasului, iar daca nu se procedeaza astfel deciziile sa fie luate macar de o Comisie de artisti renumiti?
  • -2 (2 voturi)    
    simbolism peste veacuri. (Luni, 30 aprilie 2012, 20:13)

    DorinCatargiu [anonim]

    Uitati-va ce i-a pregatit lui Traian noua coalitie,statuia luptatorului singuratic.
  • +1 (3 voturi)    
    titlu propus (Luni, 30 aprilie 2012, 20:32)

    decibel [anonim]

    Traianus Zoophilus
  • -1 (1 vot)    
    "artistii "si sponsorii lor ejaculeaza peste popor (Luni, 30 aprilie 2012, 20:42)

    jango cage [anonim]

    .
  • +1 (1 vot)    
    Te-ai pus in pielea artistului vreodata ? (Luni, 30 aprilie 2012, 21:09)

    n.dumiritu [anonim]

    Dupa ce mi-am ars, intr-o prima tentativa, 2 treimi din instalatie pt.a intrezari care-ar fi simbolistica, fara succes, mi-am chemat la apel ultimul neuron ca sa-i dau de noima. M-a intrigat si pe mine, ca si pe voi, ce cauta cateaua in aer. Poate ati vazut ca tema asta cu simbioza intre lupoaica si steagul dac a mai executat-o; poate ati vazut si ca, in incercarile mai vechi, lupul are coada lasata si nu erecta ca aici. M-a pus naiba sa incerc sa gindesc cum ar gindi un artist din asta. Te apuci de-o sculptura din asta numai daca esti sigur ca o sa musteasca de simboluri. Ala cu geneza poporului e pentru mocofani, fumat si rasfumat. Se impunea, se cerea cu indirjire un alt nivel de simbol. Mai ales ca Traian era imparat al Romei, cea care va fi si centrul imperiului care dainuie peste timp. Iata, deci, de ce Traian tine (si nu tine) transversal lupoaica, la inaltimea la care transpare simbolul crucii. De fapt, impresia este de simbol (lupoaica siameza unicefala cu sarpe) lipit peste Traian ca sa iasa marele simbol. Pare o lucrare din doua componente care nu s-au mai potrivit, bratele lui Traian sint flexate dar nu sustin.
    Daca a face cu Traian o aluzie la un astfel de simbol este o impietate, nu ma preocupa sa judec. Citesc ca el a fost botezat si revendicat crestin de Biserica. Poate aluzia o fi ca el a venit si cu imperiul crestin odata cu cel militar. Sa ma pici cu ceara daca am vreo idee de ce trebuia sa fie nud. Aia nu mai stiu, intr-un neuron e cam greu.
  • -2 (2 voturi)    
    educatie artistica (Luni, 30 aprilie 2012, 21:40)

    casandra [anonim]

    In cele ami multe dintre comentariile de mai sus se observa consecintele eliminarii disciplinei "istoria artei" din programa liceelor, prin anii '70. Lipsa evidenta a oricarei educatii in domeniul artelor (cateodata chiar lipsa oricarei educatii, pur si simplu!) se manifesta din plin. Trist! Artistul plastic "vinovat" a parasit acesta lume in 2008. Din fericire nu mai aude si nu mai citeste acum opiniile "educate" ale publicului.
  • +2 (2 voturi)    
    macar de 1 Mai (Luni, 30 aprilie 2012, 21:41)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    ar trebui sa stea si primarul alaturi de statuie, cu o potaie in brate si la fel de imbracat !
  • +2 (2 voturi)    
    EXHIBIȚIONÍSM (Luni, 30 aprilie 2012, 21:42)

    TK9 [utilizator]

    Nu are nimeni nimic cu nuditatea - in arta si in general - daca nu e gratuita (ca in cazul de mai sus). Apoi, mai conteaza si unde o afisezi (tot ca in cazul de mai sus). E ca si cu fluieratul. Merge in padure, dar nu si in biserica.

    Altfel, ignorind complet organele genitale imperiale, ideea si produsul final sint groaznice ca imagine. Prevad ca obiectul va fi vandalizat mai rau ca Mica Sirena.

    P.S. EXHIBIȚIONÍSM: (Med.) Perversiune sexuală constând din expunerea în public a organelor genitale.
  • +1 (1 vot)    
    Statuie (Luni, 30 aprilie 2012, 22:05)

    Peter Badesco [anonim]

    Asta este statuia lui Sorin Oprescu care tine in brate un caine cu cap de porc,...!
    Bai nene la nimic nu va pricepeti, dar vreti s-o duceti bine ,...!
    Ce gugumanie ,...!
  • +2 (2 voturi)    
    e traian? e barbat nud cu caine levitand! (Luni, 30 aprilie 2012, 22:38)

    te pufneste rasul-plansul [anonim]

    cainele ala parca e mort de ceva timp de e asa de teapan. iar barbatul parca e un robot. sunt nefiresti. mie mi-ar fi rusine sa fac asa ceva. parca s-ar fi chinuit autorul sa scoata o asemenea oribilitate. trecand peste faptul ca si-a batut joc de banii nostrii am ras cu lacrimi la comentariile de aici. deci statuia tot are ceva bun: te face sa razi cu lacrimi.
  • +2 (2 voturi)    
    Devenirea poporului Roman (Luni, 30 aprilie 2012, 22:54)

    ANONIMUS [anonim]

    Aceasta lucrare minunata arata fara gres ca este o splendida simbolistica a nasterii poporului
    Roman aflat inainte de cateva clipe de inceperea acestui proces.Toata lumea,istoria si tot poporul stie ca Romania este rezultatul ,cantat de multe poezii, dintre doi barbati cu brate tari ,etc...De aici incepe si in mintea sculptorului generarea lucrarii si a exemplificarii nasterii poporului Roman.Acest animal nu e Lupa Capitolina,deoarece capul arata steagul Dac,nu un sal cum necunoscatorii si carcotasi cu rautate sustin.In brate Marelui Nerva i-l tine pe Decebal, cu cateva minute de purcedere a generarii lungii perioade de nastere a poporului ,nascut dintr-o zamislire oarecum neobisnuita.Dar cand doi se iubesc,sexul nu conteaza.Bravo pentru creator.
    • 0 (0 voturi)    
      aha (Miercuri, 2 mai 2012, 13:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ANONIMUS

      cred ca m-am prins.
      e ca si cu particula lui Dumnezeu de-o cauta ametitii aia de fizicieni. citez :"...splendida simbolistica a nasterii poporului Roman aflat inainte de cateva clipe de inceperea acestui proces".
  • +3 (3 voturi)    
    incarcatura maxima de simboluri ! (Luni, 30 aprilie 2012, 22:57)

    teodosescu [anonim]

    lucrarea debordeaza de simbolistica.
    fesele lu' traian mi se par destul de reusite!
    si pozitia lupoaicei e interesanta pentru ca traian o tine ca pe o mitraliera si banduliera vine din ambele parti (ar putea fi patentata inventia asta...)
    de asemenea statuia s-ar putea numi foarte bine : baba si mitraliera, de ce nu ?!
    peste cativa ani statuia va capata o patina verzuie si probabil si noi ne vom fi inverzit la aflarea pretului, insa cand e vorba de arta....
    mai lipseste ceva, langa statuie trebuia instalat si un chiosc din ala chinezesc de 70.000 de euro pentru ca la iarna poate o sa trebuiasca sa bagati cateaua in paie.
    deci chioscul ar intregi ansamblul intr-un mod minunat daca ansamblul caine-traian ar fi bagat in chiosc, inchisa usa si inlocuite geamurile actuale cu unele mai fumurii.
  • +1 (1 vot)    
    Trebuie mutata la muzeul de Arta (Luni, 30 aprilie 2012, 23:43)

    me [anonim]

    Statuia probabil este o opera de arta, dar in cazul acesta nu isi are locul in fata muzeului National de Istorie ci mai degraba la muzeul National de Arta.Nu imi aduc aminte sa fi invatat la istorie ca Traian a venit sa cucereasca Dacia in pielea goala.Pur si simplu statuia nu isi are locul la Muzeul de Istorie, poate in alta parte da.
    caroce1st.blogspot.com/2012/02/desi-nu-se-ridica-la-roman-este-foarte.html
  • +3 (5 voturi)    
    calea victoriei cu scule si bile... (Luni, 30 aprilie 2012, 23:47)

    agripina [anonim]

    calea victoriei continua sa fie ,,impodobita,, cu monumente cu ,,bile''. Dupa monumentul ecvestru realizat de alt mare sculptor roman (de data asta in viata) si amplasat in piata palatului unde calul regal isi arata ditamai bilele romanilor uite ca mai sus a venit si randul muzeului de istorie sa gazduiasca bilele lui traian cu maiestrie sculptate de gorduz . Si se pare ca apetenta pentru bani publici si monumente indoielnice a ,,lumii subtiri'' si a primarelui bisturiu nu va cunoaste oprire pana cand tot ceea ce inseamna loc public in bucuresti nu va fi slutit . Sunt multi oameni tuburati la minte care din nefericire au putere de decizie in aceste vremuri mizerabile. Aceasta inegalabila sculptura, ne anunta un critic de arta pe un post tv, ar fi vezi doamne o parte a unui proiect mai amplu de revitalizare din punct de vedere cultural si turistic a caii victoriei si o provocare adresata trecatorilor. Provocare sa fie dar pe bani publici? Cantarea romaniei nu a murit ....
  • 0 (0 voturi)    
    De tot rasul! (Marţi, 1 mai 2012, 0:07)

    Ilaria! [anonim]

    vazui aceata "statuie" in ultimele zile ale lui martie, si m-a bufnit rasul! era inca invelita in plastic bleu, tot acolo pe trepte. i-am facut si poze, cu mobilul.
    dar credeam ca se afla doar intr-o pozitie tranzitorie, si
    "statuia" sau "opera" sau animalul teapan ce-l tinea individul gol in brate. adica, eu, naiva si cu bun simt, (si cu simt al istorie, de asemenea) n-am crezut o clipa ca va ramane acolo,pe trepte.
    daca e vorba de traian, imparatul si "stramosul" nostru, n-ar merita macar un soclu, un spatiu mai aerat in jur, pentru perspectiva?... si cateaua lesinata sau ce e? a fost oare acest imperator si presedinte de onoare la societatea romana (adica nu scris cu a din a,cum ne scriem noi azi "romania") de protectie a animalelor otravite sau tarate, cu trasaturi nedefinite ale speciei?
    cred ca e o rusine nationala acest avorton cu putza goala, pus la vederea copiilor si strainilor si zicandu-i "imparatul traian"
  • +2 (2 voturi)    
    Propuneri de titlu: (Marţi, 1 mai 2012, 0:14)

    Prințu Șarlă [anonim]

    1. "Iesi afara, javra ordinara!"
    2. "Imparat in patru labe"
    3. "Un fleac, a lesinat"
  • +2 (4 voturi)    
    origini (Marţi, 1 mai 2012, 0:16)

    Emil [anonim]

    ...problema noastra este ca nu statuia lui Traian trebuia sa fie acolo,ci a lui Decebal,restul nu mai conteaza noi nu suntem urmasii romanilor asa ca manuta pe carte....
  • -1 (3 voturi)    
    Cum ati intitula statuia? (Marţi, 1 mai 2012, 0:36)

    X509 [anonim]

    "Sarmale romane cu dulceață de lup".
  • 0 (2 voturi)    
    Statuia lui Traian (Marţi, 1 mai 2012, 0:50)

    g.v. [anonim]

    O.K.
    Am priceput.
    Tipul e Traian.
    Da, cățeaua cine-i?

    (Ca doară nor fost Traian Brad cu Marga Barbu?)
  • +3 (3 voturi)    
    O tempora... (Marţi, 1 mai 2012, 0:51)

    Adi [anonim]

    Fara cuvinte.Uratul in forma pura,nemascat,prin comparatie cu orice alta realizare.Imparatul Traian nu s-ar fi putut "bucura"de o asemenea chestie in timpul vietii,pt.ca"artistul"ar fi fost rastignit inainte de a o termina si nu doar din cauza costurilor.Totusi,sa faci asa ceva din 50.000 EUR e inca o insulta pe banii nostrii...
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e urât, e furt ! (Marţi, 1 mai 2012, 10:36)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      Chestia asta oribilă e compusă din două alte chestii care, pentru o vreme, nu și-au găsit fraierii care să dea banii pe ele.
      Iată că, totuși, fraierii au fost găsiți...

      Nu vă plimbați copiii prin fața Muzeului de Istorie a României !
  • +2 (2 voturi)    
    decebal (Marţi, 1 mai 2012, 0:58)

    ninel [anonim]

    nu inteleg de ce numai traian este subiectul de mandrie al genezei noastre?!
    eu cred ca decebal merita un loc mult mai demn de respectat de memoria noastra istorica!
    in definitiv traian a venit, a cotropit, a furat tone de aur si ce o mai fi facut pe aici ..si a plecat..chiar daca in istorie ne aratam urmasii lui ...cel care a civilizat aceste locuri???
    erau dacii barbari? ash! ati auzit de daci sa se duca vreodata sa distruga si sa fure din alte locuri?..si atunci cine au fost barbarii? dar asa am avut noi noroc: sa ne stapaneasca stramosii macaronarilor de astazi, vreo 500 de ani turcii, vreo suta rusii...numai din astia!!!..de nemti nu am avut noroc sa stea pe aici vreo 500 de ani...
    • +1 (1 vot)    
      drept si... (Marţi, 1 mai 2012, 20:23)

      eraser [anonim] i-a raspuns lui ninel

      ....dupa o portie copioasa de ris,subscriu la ceea ce zici!
  • +1 (3 voturi)    
    cine a aprobat? sa-i stim si noi.... (Marţi, 1 mai 2012, 1:31)

    rubi [anonim]

    ,,monumentul'' ar fi fost destinat povesteste criticul de arta susara orasului natal al lui traian (acolo caldura mare deh...asta o fi explicand si nuditatea imperatorului). Probabil ca ideea imparatului nud nu s-a bucurat de mare trecere prin straini asa ca opera a ramas in atelier sau in vreun depozit pana cand cineva si-o fi zis ca merita sa mai scoata niste bani de pe urma bucurestenilor asa ca rateul artistic ambalat frumos de catre critici si academicieni deprinsi cu minciuna a fost rapid catalogat drept capodopera si lipit de scarile muzeului de istorie. Poveste tipic romaneasca cu ifose si impostori pe banii amaratului de contribuabil.
    • +1 (1 vot)    
      Pe Dan Sova l-au trimis la Muzeul Holocaustului (Marţi, 1 mai 2012, 10:31)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui rubi

      Pe Oprescu & Co. să-i trimită - dacă ar fi să aplicăm aceeași logică cu cea aplicată lui Dan Șova - în Italia, în Spania, în Franța.
      Dacă aș fi bucureștean aș permite să-mi fie cheltuită contribuția pe acest proiect, cu condiția ca traseul de inițiere să fie respectat cu strictețe iar la finalul operațiunii fiecare să compună un eseu despre experiența căpătată. Eseurile să fie notate de o comisie compusă din experți în artă și gramatica limbii române. Cei care nu iau notă de trecere să-și dea demisia.
  • -1 (5 voturi)    
    Imparatul lui Gorduz - O statuie necesara (Marţi, 1 mai 2012, 1:57)

    Gogu Martalogu [anonim]

    Pentru cei care comenteaza in necunostinta de cauza :

    - Sculptorul Vasile Gorduz, creste in cataloage ( adica in clasamentele de arta ) si va ajunge in scurt timp la o cota apropiata de marele Brancusi.

    - Ca si maestrul din Hobitza nu a cunoscut celebritatea in Romania, ci in occident. Noi , nefiind pregatiti sa-i intelegem arta, nu am gasit potrivit ca in timpul vietii artistului bucurestean, sa-i comandam o statuie pentru Capitala. Suntem prea saraci ca sa ne permitem un Gorduz sau un Brancusi, un Michelangelo sau un Rodin la Bucuresti.

    - Statuia Imparatului Traian care ne surprinde pe treptele M.N. de Istorie, NU A FOST UN PROIECT PENTRU BUCURESTI, ci pentru SEVILLA - SPANIA, pentru ca la Sevilla s-a nascut Imparatul Traian, iar municipalitatea capitalei Andalusiei ( Sevilla ) a comandat statuia artistului roman Vasile Gorduz, considerand-o cea mai sugestiva pentru glorificarea Imparatului. Logica simbolurilor este ca " Traian al nostru ( al Sevillei ) , prin propriile forte ale corpului ( nudul ) si mintii a cucerit Roma ( lupoaica ) si Dacia ( sarpele lup )"

    - Daca municipalitatea din Bucuresti ar fi comandat lui Vasile Gorduz o statuie a Imparatului Traian, in niciun caz artistul nu l-ar fi realizat nud, dar sculptorul a murit in 2008 si bietul maestru Gorduz nici nu si-a inchipuit vreodata in timpul vietii lui ca Imparatul lui de la Sevilla va fi dorit la Bucuresti in 2012.

    - Tot ce a facut municipalitatea din Bucuresti ( cunoscand cota mare la care a ajuns Gorduz ) a fost sa toarne in bronz o copie a statuii de la Sevilla ( evaluata la multe milioane de euro si la care oricum Sevilla nu ar renunta vreodata). Bronzul costa vreo 100 000 de lei
    ( intrebati la Remat ), iar turnarea, slefuirea si cuzinetul fundatiei inca vreo 100 000 de lei.

    - Socheaza ? Pai exact prin asta se remarca arta de nearta. Faptul ca ramai o secunda mut in fata indraznelii si nonconformismului lucrarii deosebeste arta de ne-arta. De ce pe treptele MNI ?
    • +1 (1 vot)    
      arta...... (Marţi, 1 mai 2012, 21:43)

      jorj [anonim] i-a raspuns lui Gogu Martalogu

      Daca scopul e sa socheze... avem de a face numai cu opere de arta in paginile oricarei reviste de scandal. Sim apoi, de ce nu sa faca un rah.t. din bronz sa il mareasca de 100 de ori si sa il atarne in mijlocul orasului .. SOC nene.. nu gluma....Dupa mine, arta ar trebui sa lege, trasminta ceva, de la artist la public, daca intentia artistului a fost sa ne faca sa radem cu lacrimi, ei bine..... a reusit
  • +1 (1 vot)    
    jenant... (Marţi, 1 mai 2012, 2:00)

    luci30 [anonim]

    si penibil....un kicht care isi merita toate ,,mistourile,, tinind cont de denumire si de locul unde este amplasata.....puneti-o naibii in fata unui adapost pt.maidanezi, si poate o imprumuta definitiv careva ....cu simt practic ,ca simt artistic tot nu-ti inspira....
  • -1 (1 vot)    
    in realitate (Marţi, 1 mai 2012, 2:31)

    viorel-pui-de-daco-roman [anonim]

    daca o statue a lui Traian se vrea ceva mai realista,ar fi trebuit sa-l aibe pe decebal fie ingenunchiat in lanturi fie decapitat - in conformitate cu adevarul istoric.
    Traian fara Decebal reprezinta doar o mica parte din trecutu istoric al Romaniei.
    Eventual sa-l asheze ( evit verbu 'a pune')pe Traian la extremitatea stanga a scari si sa se asheze si o statuie a lui Decebal la cealalata exctremitate a scarilor de la Palatu Postei la baza careia sa se scrie ceva genu 'Fira-r ma-ta,etc.etc. Traiane - ai trecut garla sa-mi iei mie gatu si sa-mi siluiesti catzeaua' sau ceva similar,scris,bineinteles, in alfabetu dacilor
    Asa ar fi frumos.
    Si vis-a-vis, la palatu CEC sa se puna statuia unei gospodine de pe Soseaua Catzelu cu o sacoshe in mana plina cu vreo 2 chile de sapunari si o placutza la baza Monumentului Gospodinei pe care sa se scrie ''Pai sa nu-ti viona sa mori/Am un sots si 3 feciori//nu-s copii,sunt baieti mari/Si-i hranesc cu sapunari' sau ceva similar
    Asa ar fi si frumos si cinstit si poate chiar si usor artistic
  • +1 (3 voturi)    
    Asta iese cand adaugi un elem. dacic la unul roman (Marţi, 1 mai 2012, 4:29)

    Andrei Campeanu [anonim]

    Sunteti voi naivi, oameni buni. Statuia asta se rupe-n figuri de atata simbolism. :)

    Vasile Gorduz a surprins in 500kg de bronz mai mult despre Romania, decat a reusit Caragiale in intreaga lui opera. Jos palaria. (si restul hainelor; mai putin fularul, ca ala-i steagul nostru)
    • 0 (0 voturi)    
      s-a gresit capul (Marţi, 1 mai 2012, 9:20)

      romana bucuresteana [anonim] i-a raspuns lui Andrei Campeanu

      a gresit sculptorul doar capul statuii - nu trebuia sa fie Traian cel de acu' doua milenii ci cel de azi...
    • 0 (0 voturi)    
      fain comentariu :) (Marţi, 1 mai 2012, 10:49)

      :) [anonim] i-a raspuns lui Andrei Campeanu

      adevaru-i ca suntem o combinatie tare nefericita :(((
  • +1 (1 vot)    
    Statuia lui Traian (Marţi, 1 mai 2012, 8:17)

    Stefanita Marinescu [anonim]

    Statuia este expresia foarte reusita a Romaniei maneliste. Este corespondentul in sculptura al manelelor.
  • 0 (2 voturi)    
    animal sfant (Marţi, 1 mai 2012, 8:54)

    danyy [anonim]

    Eu pun pariu ca maxim 5 ani maidanezu va fi declarat animal sfant. O sa va inchinati lui si o sa va duceti copiii ca jertfa maidanezului.

    Asa a inceput si in India: cu statui. Cei care vor sa distruga rromania au un ajutor nesperat: televiziunile. Care deja i-au prostit pe majoritatea si i-au adus la nivelul unui cimpanzeu.

    bine ca am plecat
  • +1 (3 voturi)    
    statuia (Marţi, 1 mai 2012, 8:59)

    andrei [anonim]

    O statuie rămâne într-adevăr o operă de artă în primul rând și apoi poate avea , eventual, alte roluri. Arta modernă este, din păcate, din ce în ce mai „elitistă” și nu mai are priză la un public larg. Astfel am fost martorii apariției, în ultimele decenii, a tot felul de „pocitanii” cu rol de statuie comemorativă a cutărui personaj sau eveniment, pe care publicul le-a respins din prima clipă. Au rămas apreciate doar de critici și de un cerc restrâns de „cunoscători”. Personal rămân la părerea desuetă că o statuie comemorativă ar trebui să fie executată într-o manieră sobră și clasică, realistă. Artistul plastic își poate manifesta fanteziile în statui cu rol ornamental.
  • 0 (2 voturi)    
    As intitula acest oribil grup statuar... (Marţi, 1 mai 2012, 9:00)

    Rescatorul [anonim]

    Un moment de perversitate sexuala penibila a imparatului Traian. Este scabros?!
  • 0 (2 voturi)    
    De fapt (Marţi, 1 mai 2012, 9:11)

    Ovidiu [anonim]

    Autorul acestei monumentale opere de arta , ni-l infatiseaza pe Traian in momentul parasirii drmitorului regal al lui Decebal , dupa prima sa vizita in care a fost conceput poporul roman. Se poate observa binecunoscuta si deja traditonala ospitalitate Dacica. In fapt, Traian, dupa ce a fost omenit cu mult alcool inainte de a intra in dormitorul regal ( lucru vizibil pe fata statuii) a fost trimis acasa in fundul gol si cu simbolul crestinatatii in brate, asta ca sa nu plece din casa omului cu mana goala. Din pacate Traian a incurcat mielul crestinesc cu cateaua regala . Oricum dupa asa o orgie ce mai conteaza daca-i miel sau caine.
  • +1 (5 voturi)    
    este foarte penibil ce faceti! (Marţi, 1 mai 2012, 9:17)

    Lia Berinde [anonim]

    bine ca ii puneti pe privitorii de telenovele si ascultatorii de manele sa comenteze arta! Pot baga mana in foc ca niciunul dintre astia nu a pasit vreodata in vreo expozitie, ca nici n-au auzit in viata lor de Uffizi, Guggenheim, Prado sau centrul Pompidou. bravo, felicitari ca puneti gospodinele sa se lamenteze de nuditatea unei opere de arta, aceleasi gospodine care consuma cu nesat obscenitati si vulgaritati teveristice. abia in felul asta incurajati manelismul si mitocania! dar ce mai conteaza deontologia cand in joc e miza mare, scaunul de la primarie.
    • 0 (0 voturi)    
      sa interzicem gospodinelor trecerea prin fata MNIR (Marţi, 1 mai 2012, 10:41)

      :) [anonim] i-a raspuns lui Lia Berinde

      vi se pare ca ORICE opera de arta poate fi plasata in orase, ca monument?

      nu zic, nu-i atat de idioata si lipsita de sens ca gogoasa din piata Revolutiei sau atat de grotesca precum statuia bietului Carol I din fata BCU. si nu distruge cu totul o piata, ci doar intrarea intr-un muzeu :D

      in plus, majoritatea comentatorilor de pe-aici nu se hranesc nici cu telenovele, nici cu manele - de snobism i-as invinui, dar de filo-Gutism in niciun caz.

      am putea deci, discuta despre "unde-ar putea fi inchisa statuia imparatului Traian etc." :)
      • 0 (2 voturi)    
        gospodinele sa dea din gura despre ciorbica:) (Marţi, 1 mai 2012, 13:19)

        Lia Berinde [anonim] i-a raspuns lui :)

        1.nu, nicidecum nu mi se pare ca ORICE opera de arta poate fi monument. dar stiu ca mihai oroveanu este presedintele comisiei monumentelor de for public, si mai stiu ca oroveanu nu e nici snob si nici vreun neavenit in domeniu. ati vazut vreo expozitie de prost gust, vreo ciumecarie, pe la mnac? eu nu. e complicat cu definirea "frumusetii"... o sculptura nu e ca un cadou cu inimioare, pe care i-l daruiesti iubitului, de valentine's day. sorry.
        2. arhitectura muzeului Pompidou vi se pare "frumoasa"? piramida de sticla de la Luvru? si ele au nascut mari controverse. dar nu sunt parizianca, nu stiu daca aceste doua cladiri au fost folosite prin ziare, pentru atragere de capital politic. pentru ca, de fapt, eu asta am vrut sa amendez, manipularea insidioasa: se da vulgului in discutie o opera de arta, pentru a mai da o copita inspre actuala primarie.
        3.astept cu mult interes sa vina rafinata si distinsa doamna Bahmu, sa "ambienteze" ea Bucurestiul.
        • 0 (0 voturi)    
          un pas inainte, doi inapoi :D (Marţi, 1 mai 2012, 14:04)

          :) [anonim] i-a raspuns lui Lia Berinde

          iep, muierile la cratita. curat artistic =))
        • 0 (0 voturi)    
          cities for people (Marţi, 1 mai 2012, 14:31)

          :) [anonim] i-a raspuns lui Lia Berinde

          http://www.citiesforpeople.net/home.html

          ce legatura are arhitectura muzeului Pompidou - un muzeu de contemporana - cu obiectul de care ar trebui sa se impiedice vizitatorii unui muzeu de istorie a Romaniei?

          in primul rand ca nu-i chestionam valoarea artistica, ci oportunitatea plasarii sale intr-un oras "binecuvantat" deja cu o serie de orori "artistice".

          iar in al doilea rand, un comentariu "ghiveci" despre snobismul cultural si superioritatea fata de "gospodine" nu va face deloc cinste.
          • 0 (0 voturi)    
            arta si democratie (Marţi, 1 mai 2012, 18:39)

            supercalifragilistica [utilizator] i-a raspuns lui :)

            --ce frumos va contraziceti:) nu de la un paragraf la altul, ci exact in aceeasi fraza:) cica: <<nu-i chestionam valoarea artistica, ci oportunitatea plasarii sale intr-un oras "binecuvantat" deja cu o serie de orori "artistice">>. cuvantul "orori" nu cumva da un verdict exact asupra valorii??
            --cat despre snobism...stiu bine cum sta treaba: tot ceea ce se situeaza deasupra nivelului de perceptie al unora este etichetat drept snobism, sau tampenie, sau hidosenie, creppy. bunul simt si curajul in arta trebuie sa stea ascunse de frica simtului comun.
            --nu ma aburiti cu citiesforpeople: cetatenii sunt consultati daca vor parcuri, sau piste de biciclete, sau piscine de inot, adica utilitati, mai putin sunt chestionati in privinta valorii artistice a vreunui monument. dincolo de faptul ca aveam de-a face cu un alt grad de cultura si civilizatie...
            --nu ajungi la niciun rezultat daca te apuci sa chestionezi tamplarii despre ecuatia lui schrodinger, astronautii despre cultura plantelor tehnice, sau dentistii despre nanotehnologie. fiecare sa-si dea cu parerea in ceea ce este competent. cred cu tarie in nevoia de democratie in politica, dar nu cred ca democratia are ce cauta in arta! punct.
            • 0 (0 voturi)    
              si ordinea are cauta in gandire :D (Miercuri, 2 mai 2012, 1:35)

              /:) [anonim] i-a raspuns lui supercalifragilistica

              mai cititi o data. procesati. abia dupa aceea vorbiti.

              am spus: "nu-i chestionam valoarea artistica" - cui? sculpturii in discutie. tocmai pentru ca parerea mea despre respectiva lucrare nu are cum sa fie un argument.

              vorbeam doar despre oportunitatea plasarii sale, ca monument, in buricul targului. despre simbolistica ceruta de pozitia unei statui a imparatului Traian in fata MNIR si intr-un spatiu urban neaos - lucruri cu care statuia nu prea are nici in clin, nici in maneca.

              cat despre "orori", am spus, iarasi, dar e greu de citit de catre SNOBI :D, am spus deci: "deja".

              iar in cazul lor, al ororilor care troneaza demult in Buc, va invit sa spuneti ca gogoasa intepata din Piata Revolutiei sau grotesca statuie ecvestra a lui Carol I sunt "opere de arta" =))
              aici si maestrul Oroveanu v-ar contrazice vehement :D si ce va mai faceti atunci?

              acestea fiind spuse, tocmai pentru ca democratia n-are de-a face cu arta, EXISTA VERDICTE IN ARTA. nici n-ar functiona fara ele.

              invers, in cazul administrarii unui oras, parerea cetatenilor este esentiala pentru ca este vorba despre INTERESUL public.
              teoretic, pentru aspectul unui oras ai comisii de urbanism - care la noi schioapata prin buzunarele tuturor maharilor. de-asta arata orasele romanesti in halul in care arata, iar ideea de conceptie urbanistica lipseste cu desavarsire.

              asa ca da, se poate ca o statuie careia i-ar sta bine intr-un muzeu de arta sa aterizeze si pe treptele de pe Calea Victoriei. dar nu-i ok

              in alta ordine de idei, comentariile pe aceasta tema, cel putin cele selectate in articol, sunt adorabile.
            • 0 (0 voturi)    
              gandirea pe intelesul tuturor (Miercuri, 2 mai 2012, 10:27)

              nevermind [anonim] i-a raspuns lui supercalifragilistica

              sau, spus pe scurt: daca statuia e expusa la muzeul de arta contemporana, atunci o apreciaza sau nu vizitatorii consumatori de arta contemporana.

              daca statuia e expusa in mijlocul orasului, atunci o apreciaza sau nu orasenii - trecatori. chiar si gospodine, atata timp cat nu votati, democratic, o lege care sa le interzica sa deschida gura in spatiul public alora care indeplinesc functii atat de marunte.
        • 0 (0 voturi)    
          erata (Marţi, 1 mai 2012, 14:56)

          :) [anonim] i-a raspuns lui Lia Berinde

          voiam sa zic "ghiveci de snobism cultural si superioritate..."

          in alta ordine de idei: faptul ca merg la MNAC, ca vorbesc despre Beaubourg sau Luvru, Uffizi, Prado etc. nu-mi da nicio superioritate apriorica intr-o discutie. cu atat mai mult nu e o conditie eliminatorie...

          ca autorii au dat-o inspre politica - e problema site-ului.

          dar sa pretinzi ca snobismul tau e mai "corect" decat al altora - e ridicol :D
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere de nume (Marţi, 1 mai 2012, 9:26)

    doruco [anonim]

    in cautarea unui cabinet veterinar
  • 0 (0 voturi)    
    Zbor deasupra unui cuib de cuci (Marţi, 1 mai 2012, 9:44)

    dana [anonim]

    Romania mea. Punct de reper in istorie: deasupra unui cuib de cuci.
    Traian, maretul imparat roman, onorat sa prezinte captura - drapelul de lupta al dacilor, simbolizat prin celebrul cap de lup ce si-a gasit intregirea si desavarsirea la Roma, suprapunandu-se ca imagine cu lupoaica-muma a lui Romulus si Remus, intemeitorii Romei...
    • 0 (2 voturi)    
      De bun simt... (Marţi, 1 mai 2012, 10:10)

      nad boy [anonim] i-a raspuns lui dana

      Explicatia este foarte buna , totusi eu cred ca un imparat Traian in uniforma militara romana era mai indicat si mai spectaculos si nu trebuie sa tina lupoaica in mana si probabil ca isi putea avea locul in Centru Istoric care are niste piatete fara monumente sau fara fantani arteziene...Oricum , cei ce il ataca gratuit pe Oprescu trebuie sa tina seama de faptul ca nu el a lucrat statuia , ca nu el decide amplasamentul , probabil sunt niste comisii care atr trebui sa fie mai inspirate...Oricum , cu totii avem dreptul sa ne spunem pararea , asta demonstreaza ca ne pasa de orasul in care traim si asta nu este rau deloc , ba dimpotriva...
  • -2 (2 voturi)    
    tradatori ai istoriei! (Marţi, 1 mai 2012, 10:06)

    Luca [anonim]

    Mai oameni de cultura ce va ziceti, de fapt ai inculturii, sunteti tradatori ai istoriei, comunisti indopati cu istorie falsa! De ce nu reusiti sa puneti statuia unui brav barbat a natiei noastre, precum Decebal, Mihai Viteazul, Brancoveanu, Vlad Tepes, Cuza etc. Astia au facut istoria noastra, ei ne reprezinta, nu Traian! Rusine pt. R. Teodorescu! Pilonii adevarati ai poporului nostru sunt stramosii nostri, dacii si crestinismul. Mai terminati cu romanizarea, aceasta contrafacere paguboasa pentru neamul nostru, impusa de interesele politice a celor din scoala ardeleana.
  • +2 (4 voturi)    
    Cata diferenta ... (Marţi, 1 mai 2012, 10:07)

    cohan [utilizator]

    intre grupul de straini si noi.
    In primul rand, niciunul nu s-a legat de faptul ca Traian e in puta goala.
    Ba mai mult, incercau sa-l convinga pe saracul reporter ca nu e nicio problema ca e nud. E arta. Daca te duci in Italia si vizitezi muzee cu exponate din perioada romana o sa vezi ca mai toti isi comandau statui nud, de la imparati pana la ultimul guvernator.
    Poate ca asta e problema. Noua ne fug privirile imediat spre anumite puncte, dupa care nu mai vedem nimic, in timp ce ei se chinuie sa caute simboluri, semnificatii, de ce Traian este onorat aici, etc.
    Recunosc, ma inscriu si eu printre cei care cred ca era mai bine daca avea o mantie. De ce? Nu stiu, dar era mai bine.
  • -1 (3 voturi)    
    Școlarii în vizită la Muzeul de Istorie a României (Marţi, 1 mai 2012, 10:12)

    Fisherman [utilizator]

    Înainte de a ajunge cu copiii în fața muzeului profesorii trebuie să anunțe administrația muzeului să acopere obscenitatea asta cu o husă.

    Un străin care vizitează Capitala cred că ar putea spune despre sculptorii noștri că își urăsc poporul: Nasturele Gigant, Creierul în Țeapă sunt completate acum cu ... acest colaj obscen.
  • -1 (3 voturi)    
    statuie (Marţi, 1 mai 2012, 10:26)

    laurentiu [anonim]

    este o mizerie de sculptura. nu credeam ca pot fi atat de prosti cei de la muzeu.
    de sculptor ce sa mai zic
  • +3 (3 voturi)    
    Statuia (Marţi, 1 mai 2012, 10:45)

    mihai vlad [anonim]

    Punem toti tampitii sa-si dea cu parerea. Iar cei mai tampiti sunt reporterii care dau posibilitatea unor grobieni sa se afle si ei intreaba si sa apara la TV - rusine mass mediei!
  • -2 (2 voturi)    
    Un nou obiectiv turistic (Marţi, 1 mai 2012, 10:50)

    D@N [utilizator]

    Noul obiectiv turistic se va numi "La cateaua lesinata".
  • 0 (0 voturi)    
    Statuia lui Traian (Marţi, 1 mai 2012, 10:58)

    Anonim [anonim]

    "Aşa s-a format poporul român"
    cu ajutorul romanilor dezbrăcaţi.
  • 0 (0 voturi)    
    ma face sa tip ! (Marţi, 1 mai 2012, 11:24)

    kiki [anonim]

    Mamaaaa !
    Vreau la mamaaaa !!!
  • +2 (2 voturi)    
    ce usor este sa critici... (Marţi, 1 mai 2012, 11:54)

    ovi [anonim]

    Vad cat de usor va dati cu parerea... Ia uitati-va aici si ganditi-va daca una din aceste statui s-ar afla in Bucuresti.

    http://www.arthistoryarchive.com/arthistory/sculpture/Strange-Sculptures.html

    Asa ca nu mai comentati aiurea, fara sa aveti habar cu ce se mananca sculptura.
    • 0 (0 voturi)    
      cu onestitate (Miercuri, 2 mai 2012, 0:51)

      ana [anonim] i-a raspuns lui ovi

      buuun cu se mananca sculptura pictura sau arta asa in general....uite cu ce ....cu bani si cu critici de arta care isi dau cu parerea daca, desigur, in buzunarele lor intra... ati ghicit!!!... BANI cat de multi bani. Critica a facut si in trecut, face si astazi poate mai mult decat in trecut din rahat (scuzati dar asta este o realitate)...arta. De asta obscenitatea ambalata intr-un discurs curatorilal (din partea unui critic bine recompensat...) care sa o justifice devine arta, la fel violenta, deviationismul de toate felurile, etc....Astazi in numele libertatii putem expune aproape orice in spatiul public insa valoarea artistica in foarte multe cazuri este cel putin discutabila si este stabilita conjunctural.
  • -2 (2 voturi)    
    CHIBZUINTA (Marţi, 1 mai 2012, 12:03)

    OPREA [anonim]

    D e ce nu s-a facut un concurs pentru aceasta statuie definitorie pentru latinitatea noastra ?.Puteau fi invitati si artisti straini,iar juriul sa fie international.Pacat.Ne-am facut inca odata de ras.Oprescu nu are minte!Este un mitic.
  • -2 (2 voturi)    
    nume grup statuar (Marţi, 1 mai 2012, 12:30)

    catalin [anonim]

    titlul care mi-l sugereaza sculptura: "zoofil in actiune"
  • +1 (3 voturi)    
    râdem noi şi glumim, dar (Marţi, 1 mai 2012, 12:30)

    ro [anonim]

    afacerea pute a mânăreală
    Adică: Primăria a comandat o sculptură care exista deja?
    Altfel nu se explică vernisarea ei la patru ani după moartea sculptorului.
    Când a fost ea terminată?
    Cine a făcut-o, de fapt?

    Mai mulţi au observat că ansamblul sculptural pare forţat, ca şi cum Traian şi lupoaica ar fi fost de fapt sculpturi separate puse ulterior laolaltă.
  • -3 (3 voturi)    
    Cine l-o lasat pe Gorduz asta ..... (Marţi, 1 mai 2012, 12:56)

    MPO [anonim]

    ...sa aiba o asa proasta inspiratie; eu ii propun sa emigraze in italia, cu statuie cu tot.
  • -2 (4 voturi)    
    Am gasit! (Marţi, 1 mai 2012, 12:56)

    Hasmatuchi [anonim]

    Chestia aia dintre picioare la cat de tzuguiata e, nu poate fi decat un...vector. Oare spre ce arata?
    “Women need a reason to have sex. Men just need a place.” – Billy Crystal, City Slickers (1991)
  • +1 (1 vot)    
    Acela NU este un fular, reprezinta steagul dacic! (Marţi, 1 mai 2012, 13:18)

    Vasilica Popescu [anonim]

    - Sculptorul Vasile Gorduz, creste in cataloage ( adica in clasamentele de arta ) si va ajunge in scurt timp la o cota apropiata de marele Brancusi.
    - Ca si maestrul din Hobitza nu a cunoscut celebritatea in Romania, ci in occident. Noi , nefiind pregatiti sa-i intelegem arta, nu am gasit potrivit ca in timpul vietii artistului bucurestean, sa-i comandam o statuie pentru Capitala. Suntem prea saraci ca sa ne permitem un Gorduz sau un Brancusi, un Michelangelo sau un Rodin la Bucuresti.
    - Statuia Imparatului Traian care ne surprinde pe treptele M.N. de Istorie, NU A FOST UN PROIECT PENTRU BUCURESTI, ci pentru SEVILLA - SPANIA, pentru ca la Sevilla s-a nascut Imparatul Traian, iar municipalitatea capitalei Andalusiei ( Sevilla ) a comandat statuia artistului roman Vasile Gorduz, considerand-o cea mai sugestiva pentru glorificarea Imparatului. Logica simbolurilor este ca " Traian al nostru ( al Sevillei ) , prin propriile forte ale corpului ( nudul ) si mintii a cucerit Roma ( lupoaica ) si Dacia ( sarpele lup )"
    - Daca municipalitatea din Bucuresti ar fi comandat lui Vasile Gorduz o statuie a Imparatului Traian, in niciun caz artistul nu l-ar fi realizat nud, dar sculptorul a murit in 2008 si bietul maestru Gorduz nici nu si-a inchipuit vreodata in timpul vietii lui ca Imparatul lui de la Sevilla va fi dorit la Bucuresti in 2012.
    - Tot ce a facut municipalitatea din Bucuresti ( cunoscand cota mare la care a ajuns Gorduz ) a fost sa toarne in bronz o copie a statuii de la Sevilla ( evaluata la multe milioane de euro si la care oricum Sevilla nu ar renunta vreodata). Bronzul costa vreo 100 000 de lei
    ( intrebati la Remat ), iar turnarea, slefuirea si cuzinetul fundatiei inca vreo 100 000 de lei.
    - Socheaza ? Pai exact prin asta se remarca arta de nearta. Faptul ca ramai o secunda mut in fata indraznelii si nonconformismului lucrarii deosebeste arta de ne-arta.
    - De ce pe treptele MNI ? Pentru ca grupurile de turisti sa se aseze mai bine pentru fotografii.
    • 0 (0 voturi)    
      soc si arta (Marţi, 1 mai 2012, 14:24)

      NL [anonim] i-a raspuns lui Vasilica Popescu

      Dar de cind arta se deosebeste de ne-arta prin gradul in care socheaza?
      Pai cam de cind o mina de pseudo- (pictori, fotografi, sculptori etc.) au decis ca originalitatea bate creativitatea, asa ca s-au constituit in mici grupuri (infractionale, as putea zice) si, laudindu-se si pretuindu-se intre dinsii, au ajuns, ca gindacul ala, sa faca dintr-un caca mic un bulgare mare pe care il tot rostogolesc de atunci incoace.
      Oare de ce in muzica "shokangeala" asta n-a prins? Pentru ca omului ii e mult mai greu sa-si astupe urechile. E un detaliu anatomic. Pe cind, daca e vorba de ceva care ne raneste (si nu socheaza) vizual, e mult mai simplu: inchidem ochii, ridicam din umeri, plecam mai departe. A, daca e noapte, nu ne vede nimeni si ne trece, atunci da, putem sa ne manifestam admiratia si in alt mod.
    • 0 (0 voturi)    
      Sevillia (Marţi, 1 mai 2012, 17:16)

      mefisto [anonim] i-a raspuns lui Vasilica Popescu

      Municipalitatea din Sevillia nu a dorit amplasarea statuii in Oras pt. ca nu i-a placut sculptura . Ea a fost dusa la periferia orasului si sta cu spatele la oras .Nu o vede nimeni .
    • 0 (0 voturi)    
      Poze cu "Monumentul lui Traian" - SEVILLA (Marţi, 1 mai 2012, 20:08)

      dion [anonim] i-a raspuns lui Vasilica Popescu

      (SEVILLA) Monumento a Trajano. Paseo de Ntra. Sra. de la O
      http://www.flickr.com/photos/gonzalez-alba/2068783189/

      LA SEVILLA QUE NO VEMOS: MONUMENTO A TRAJANO
      http://www.galeon.com/juliodominguez/2002/traj.html
      • 0 (0 voturi)    
        Inca o imagine cu statuia din Sevilla (Marţi, 1 mai 2012, 21:28)

        dion [anonim] i-a raspuns lui dion

        http://fotolog.miarroba.es/antonio59/estatua-a-la-orilla-del-guadalquivir-sevilla-590/

        Esta estatua esta donada por el Gobierno de Rumania a la ciudad de Sevilla y tiene una frase escrita que dice Trajano ha construido un puente sobre el Danubio.
        Apolodoro de Damasco
        El ingeniero y arquitecto militar de Trajano, Apolodoro de Damasco, realizó la obra arquitectónica más relevante y admirada de Roma: el mayor y último de los foros imperiales. Es posible que ya Domiciano hubiese querido unir las dos áreas monumentales de la ciudad separadas por las colinas del Quirinal y el Capitolio; esta unión se hizo en tiempos de Trajano.
        Apolodoro es también el autor de los planos y la construcción de un puente sobre el Danubio (103-105), en la ciudad de Drobeta (Rumania), cerca de las Puertas de Hierro. La obra tenía dimensiones aun hoy impresionantes: 1155 m de largo por 18,6 de alto y 14,55 de ancho. Sólo subsiste una pila del puente.
        Gracias a esta obra la ciudad incrementó su valor estratégico, lo que le valdría la calificación de municipium en 124.
        Más tarde, Apolodoro construyó en Roma la Columna de Trajano, conmemorativa de su victoria contra los partos y los dacios.
      • 0 (0 voturi)    
        arta sau afacere de partid? (Miercuri, 2 mai 2012, 0:30)

        milosh [anonim] i-a raspuns lui dion

        se pare ca nici spaniolii nu au fost foarte incantati de statuie si au amplasat-o pe un damb pe undeva printre tufe dar macar acolo are un soclu. Din punct de vedere artistic chiar nu este o reusita ci mai degraba o realizare mediocra in ciuda eforturilor unora de a o pune in randul capodoperelor sculpturii romanesti. In mod cert nici spatiul in care a fost amplasata (treptele muzeului de istorie) nu avantajeaza sculptura si nu putem sti unde anume in bucuresti ar fi dorit artistul sa fie asezata. Sa nu omitem si faptul ca ceea ce se afla in bucuresti este doar o copie a statuii din spania ceea ce ridica semne de intrebare asupra utilitatii existentei unui asemenea monument.
    • 0 (0 voturi)    
      Cateva minciunele (Miercuri, 2 mai 2012, 1:22)

      Ino [anonim] i-a raspuns lui Vasilica Popescu

      Stimata Vasilica (sau Irina, sau cum va mai spuneti pe alte site-uri)
      originalul din Sevilla nu a fost comandat de municipalitatea de acolo, ci donata de guvernul Romaniei - in 1993. Ambasadorul Romaniei in Spania de atunci, cel care a mijlocit donatia, se numea Darie Novaceanu. Pentru cine-si aduce aminte, fostul director al ziarului "Adevarul" in epoca lui cea mai urata si fesenist de frunte.
      Alt fals: ca municipalitatea din Bucuresti nu a comandat vreun Gorduz in timpul vietii acestuia. Capul lui Petre Tutea din curtea bisericii Popa Soare a fost dezvelit inainte de moartea sculptorului.
      Restul afirmatiilor sunt discutabile: ca va ajunge bietul Gorduz la o cota apropiata de Brancusi, ca noi nu-i intelegem arta, care trebuie sa socheze etc.
  • 0 (0 voturi)    
    botezul statuii: (Marţi, 1 mai 2012, 13:39)

    nomen est omen [anonim]

    "zbor deasupra unui cuib de cuc"
  • 0 (0 voturi)    
    Fukushima reloaded (Marţi, 1 mai 2012, 15:07)

    K [anonim]

    Cateaua este evident o victima de la Fukushima, insa efortul individului de a o salva este inutil.Rigor mortis este deja instalat, pozitia teapana, 3 tate si un tentacul iesind din gat sunt semne evidente ca maidaneza a decedat demult din cauza malformatiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    am descifrat misterul.... (Marţi, 1 mai 2012, 16:51)

    Pandi [anonim]

    Traian a cautat 2000 de ani catelusa si a gasit-o intepenita intr-o teava de la Radet. Ei acum,facind descoperirea uriasa el o prezinta omenirii cu teava cu tot.
    Opera de arta? Un r@h@t :))))
  • 0 (0 voturi)    
    Cine-i de vina ??? (Marţi, 1 mai 2012, 17:00)

    Fair Lady [anonim]

    "... Ca vinovat e tot facutul,
    Si sfânt, doar nunta, începutul."

    De aceea propun ca viitoare victima a distinsului sculptor "Oul dogmatic".
    Cred a vom avea ce comenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum nu vii tu Tepes Doamne... (Marţi, 1 mai 2012, 18:28)

    George [anonim]

    Statuia aceasta nu e decat o confirmare a desertului cultural instaurat in urma acelora care strigau "moarte intelectualilor" si "noi nu gandim, noi muncim"! E un afront si o blasfemie, nu doar la adresa noastra ci la adresa intregei latinitati. Imparatul apogeului imperiului roman e dat jos de pe soclu si sta despuiat pe niste trepte! Ma intreb daca nu cumva e si un proiect destinat ridicularizarii, vulgarizarii si implicit contestarii istoriei si genezei noastre?
    Căci, vorba poetului:
    veacul nostru ni-l umplura saltimbancii si irozii...
    ...
    Dar lasati macar stramosii ca sa doarma-n colb de cronici
    Din trecutul de marire v-ar privi cel mult ironici.
  • 0 (0 voturi)    
    vitali (Marţi, 1 mai 2012, 19:57)

    eraser [anonim]

    ...adica" Traian o are mica"....
  • +1 (1 vot)    
    trece pragu' cu mireasa'n brate-obicei stramosesc? (Marţi, 1 mai 2012, 20:25)

    jango cage [anonim]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    ce i-ati facut ma' (Marţi, 1 mai 2012, 20:55)

    luxdesign28.ro [anonim]

    lu' nenea Traian. Care Traian o fi asta ? Deja l-ati dus la muzeu cu cateaua ?
  • 0 (0 voturi)    
    fiti mai ingaduitori, chiar nu e urata (Marţi, 1 mai 2012, 21:20)

    crpdv [anonim]

    intradevar e socanta ,dar e o opera de arta cateodata arta e mai greu de inteles ,oricum e un plus pentru bucuresti, si la o adica ce conteaza ca e nud ori lupoaica e nenaturala ganditi-va la opera lui picasso, in londra au un cap de cal la marble arch si nimeni nu zice nimik,dati-i o sansa va fi un castig si o atractie turistica ,un motiv in plus sa faci o poza
  • 0 (0 voturi)    
    Traian (Marţi, 1 mai 2012, 22:49)

    luxdesign28.ro [anonim]

    mangaie cateaua si ea... nimic. O fi frigida ? Ce opera mai le debiteaza astora prin cap. Adevarul ca atunci cand ai capul gol nu prea ai cu ce opera de arta sa vii. Atunci il bagi pe gigolo Traian la inaintare ca la straini da bine aproape orice.
  • 0 (0 voturi)    
    "Tragedia Zoofilului" (Marţi, 1 mai 2012, 22:50)

    Dinu [anonim]

    Asa se poate numi aceasta piesa artistica. Simbolism porno, de bolnav mintal...
    Am auzit o vorba: "Plimba-ti cateaua cu picioarele dinapoi in buzunarele blue-jeans-ilor si coada la centura!" ...vorba pe care am mai aruncat-o...
    As vrea sa stiu si eu cine si cati oameni din sistemul de administratie, cine si cati sunt capabili sa hotarasca expunerea.
    Ce reiese dintr-o observatie, este tragedia unui zoofil care tine in brate o catea electrocutata. Se observa figura incruntata a individului si cateaua teapana cu picioarele drepte si intinse in spasmele electrocutarii. Daca observi inscriptia, socheaza pretentia asemanarii cu Imparatul Traian. Eu am observat ca in oricare forma de arta, personajele istoriei antice au fost si sunt reprezentate dupa statutul lor social; imparatii Romei prezinta simboluri imperiale, toga pentru politica ori uniforme militare pentru calitatile razboinice.
    Asadar, in cazul de fata, piesa cu figura grava- reprezinta tragedia unui zoofil tinand intr-o mana cateaua electrocutata!
  • 0 (0 voturi)    
    Era parca o poveste (Marţi, 1 mai 2012, 22:51)

    luxdesign28.ro [anonim]

    Hainele imparatului. Impratul asta are niste haine pe masura. Ati amplasat statuia taman in centrul orasului, taman in centrul capitalei. Sa o admire toti.
  • 0 (0 voturi)    
    A 2-a lovitura (Miercuri, 2 mai 2012, 0:58)

    Daniel [anonim]

    Vasile Gorduz mai are o capodopera, statuia lui Eminescu de la Montreal, care a suscitat un interes asemanator la vremea ei. Exista similaritati intre cele 2 opere, dar cum sculptorul a ajuns in perioada de maturitate, acum a aparut si tema fularului, care nu era prezenta in prima opera.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Mihai_Eminescu_Statue,_Montreal
  • 0 (0 voturi)    
    devenirea poporului.......... (Miercuri, 2 mai 2012, 1:07)

    ANONIMUS [anonim]

    decebal (Marţi, 1 mai 2012, 0:58)

    ninel [anonim]
    Draga prietene,mare lucru sa sti istorie,si in special nu din istoria oficiala.
    Este peste masura de hazliu sa te intrebi ce faceau dacii cei buni fata de ticalosii de romani care furau etc....Dacj nu se ocupau decat de furat si atacat pe ce-i din jur.Aceasta meserie era in mare cinste la daci.Femeile se ocupau de agricultura si altele, barbatii ne facand alt ceva.Dar astea erau cutumele timpului.Romanii faceau la fel ,de rest se ocupau sclavii.
    Faptul ca dacii au atacat imperiul si au facut o intelegere cu romanii dupa un razboi pierdut nu conteaza pentru dragul de "Ninel"Ca n-au respectat intelegerile au ajuns la un al doilea razboi,
    pe care Decebal l-a pierdut odata cu capul nu conteaza pentru "bizonul nationale".Istoria nu judeca pe cineva ci doar descrie ce sa intamplat.Nu poti judeca pe cineva din acest punct de vedere daca ai cunostintele despre adevarata istorie.Faptul ca n-am disparut este destul si de lauda.Bandele latine au distrus un imperiu ajuns la varful civilizatiei si n-au ramas decat mormintele din el .Etrustii.Si cine i-i plange?!Bine ca n-am disparut.
  • 0 (0 voturi)    
    E comic tare ! (Miercuri, 2 mai 2012, 4:52)

    Didos [anonim]

    Da , cine v-a spus ca statuia il infatisaza pe Traian? Da, cine v-a spus ca animalul impaiat pe care nudistul il tine in brate (Doamne , in ce scop ? ) este lupoaica ? Da , cine v-a spus , ca ne aflam in fata unei monumentale opere de arta si nu in fata unei bascalii ? Alo , dar imparatul este in pielea goala ! ,ar fi spus Andersen .
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca este o tzeapa (Miercuri, 2 mai 2012, 9:38)

    Gabriel [anonim]

    Cand am vazut poza am crezut ca este un banc sau o poanta la mijloc! Mai are rost sa intreb de ce nu este pus in fata muzeului Decebal? Adica noi facem statui celor care ne-au cotropit tara? Mai lipseste in stinga lui un Hitler si in deapta un Stalin si undeva prin spate Pasa X, Pasa Y si toti turcaletii care au venit dealungul vremilor la furat in Tara Romaneasca, si poza va fi completa. Cineva trebuie dat afara pentru tradare, nu pentru risipit banul public.
  • 0 (0 voturi)    
    la cateaua suspendata (Miercuri, 2 mai 2012, 9:43)

    a. t. [anonim]

    pana la autostrada suspendata, asta s-a putut face mai repede
  • 0 (0 voturi)    
    copie (Miercuri, 2 mai 2012, 10:34)

    marius [anonim]

    O statue identica este in Sevilia, Guadalquivir
    http://www.flickr.com/photos/7707505@N04/3973718165/
    • 0 (0 voturi)    
      re: copie (Miercuri, 9 mai 2012, 22:10)

      dora [anonim] i-a raspuns lui marius

      e tare asta, felicitari! era sa te cred! am dat chiar un goagal ca sa vad daca e pe bune...
  • 0 (0 voturi)    
    Dinamo (Miercuri, 2 mai 2012, 11:51)

    valika [utilizator]

    Eu cred ca e un monument inchinat fanilor si clubului din Stefan cel Mare (alta locatie cu rezonanta istorica). Nenea in cucu' gol e de fapt Borcea, si catelu' e de fapt clubul. Sa moara Steaua si Jiji de ciuda, nu alta!
  • 0 (0 voturi)    
    arta ... (Miercuri, 2 mai 2012, 12:14)

    g [anonim]

    arta e o chestie discutabila...
    locul unde o expui de asemenea ...

    pentru spatiul public ar trebui o forma de arta care sa nu violenteze vizual

    daca in vest nuditatea si pornografia au facut parte din viata curenta in ultima suta de ani lucrul asta nu se poate spune despre romania ...
  • 0 (0 voturi)    
    Carcotasi (Miercuri, 2 mai 2012, 12:45)

    florin [anonim]

    Orice fel de statuie ar fi declansat polemici !
    Nu mai fiti asa de carcotasi!
    Totusi artistul putea sa alinieze tata catelei cu cucul imparatului!Nu?
  • 0 (0 voturi)    
    ZOOFILIX este numele. (Miercuri, 2 mai 2012, 14:47)

    Zoofilix [anonim]

    Zoofilix cred ca este un nume potrivit pentru grozavia respectiva. Avand in vedere ca individul arata ca un biet suferind de ciroza caruia toata viata lui i s-a spus " SA TE F%#A CAINII DE ANTIPATIC!" iar odata ajuns pe ultima suta de ....zile din viata vrea sa dovedeasca faptul ca nu cainii il.... pe el ci el ii....pe caini...la propriu. Alta explicatie nu pot da nici expresiei fetei nici cucului fara pene expus cu mandrie sub lupoaica nici cozii ridicate pe care o are animalul.
  • 0 (0 voturi)    
    O perspectiva conservatoare asupra artei (Miercuri, 2 mai 2012, 15:57)

    AT [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=RiajXQUppYY
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Hotnews! (Miercuri, 2 mai 2012, 18:37)

    Daniel [anonim]

    Reusiti sa egalati linsajul mediatic al antenelor in cazul poneiului roz.
    Acum ca v-ati facut mana de comisari ai artei cateva sugestii:
    1. Continuati cu cateva opere de Brancusi si intrebati oamenii cat ar plati pentru ele.
    2. Urmatorii pe lista: Victor Brauner, Picasso, Mondrian.
    3. Decretati Carul cu boi modelul de arta acceptata si promovata , si creati liste cu ce e arta si ce nu. Poate o colaborare saptamanala cu antena 3 pentru a denunta abaterile de la mainstream?
    4. Alte sondaje pe strada. Ce e mai frumoasa "Rapirea din serai" sau Rugaciune de Brancusi (desigur fara a se preciza autorul)? A se inlocui la MNAR Brancusi cu carpeta daca oamenii decid asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca n-ar exista, ar trebui inventata (Joi, 3 mai 2012, 12:47)

    Dor [anonim]

    Soc, indignare, hohote de ris, incercari de descifrare, resemnare, luare in posesie, acceptare. Si iata ca absurdul devine drag si familiar. E a noastra, asta e.

    Acum ne-ar lipsi daca ati lua-o de-acolo!
  • 0 (0 voturi)    
    Accentul cade pe senzatia de plutire, nu pe Traian (Joi, 3 mai 2012, 13:28)

    Dor [anonim]

    Privita de departe, ca ansamblu, e chiar frumoasa, e arta. Senzatia este de plutire si continuitate. Nu Traian tine animalul, ci, dimpotriva, desi masiv, el este un punct, o intimplare, o intilnire de-o clipa cu unda plutitoare. El pare sa fie nu stapinul, ci cel chemat , gol si fara putinta de a alege, sa fie acolo.

    Destinul ia forma unui lup, a unui ciine, a neantului, nepasator de prezenta vremelnica a oricarui orgoliu. Si cum poti fi in fata destinului?

    Pe de-o parte, Dacia este destinul lui Traian, iar aceasta intilnire un marker pentru alt destin, mai amplu.
  • 0 (0 voturi)    
    Traian cu lupoaica in brate (Joi, 3 mai 2012, 18:13)

    monip [anonim]

    Tot la latinitate au ramas oficialii nostri? Si inca una de asa mare prost gust! Ultimele trend-uri sunt continuitatea dacilor sau a tracilor ,care traiau pe aici chiar inainte de a se forma latinii in Italia....singurele semne de intrebare au ramas de fapt daca tracii erau daci sau invers,dacii erau traci...Traian-unul din multii navalitori si jefuitori care s-au perindat pe aici...
  • 0 (0 voturi)    
    Statuia Imparatului Traian cu Lupoaica (Vineri, 4 mai 2012, 1:51)

    decean mihail [anonim]

    Romulus si Remus, care, potrivit legendei, s-au hranit cu laptele unei lupoaice pentru a supravietui, primul, Romulus, devenind primul rege si fondatorul Romei antice, ma tem ca chiar acum, dupa trecerea miilor de ani, se rasucesc in mormintele lor, incercand sa iasa din ele, pentru a aseza aceasta statuie in mormintele lasate goale!

    Biet sculptor, in mare criza de inspiratie, te compatimesc pentru aceasta proasta compozitie sculpturala, prin care imi inspiri teama de trecutul istoric al oamenilor acestor locuri pamantene, care nu au fost niste nuditati salbatice;- arta vizuala este un concept aproape sinonim cu frumosul, care incanta privirea si rascoleste placut interiorul sufletesc al privitorului, asa trebuie sa fie, nu?!;- pe cand domnia ta, oare inconstient?!, te excluzi din categoria creatorilor de frumos, ajutat de un primar-chirurg sau chirurg-primar, la fel de constient si de priceput, probabil, la ceea ce numim frumos!
    Daca este vorba, insa, de arta decadenta, adica de nonarta, atunci sa fiti sanatosi, dar mutati uratenia din acel loc, infiintand un muzeu al artei decadente in care s-o expuneti ca piesa reprezentativa, inconjurata de caricaturile cu nuduri de femei ale altui mare creator roman de arta vizuala decadenta, numit Horatiu Malaele...

    Cu amaraciune,

    M. Decean
  • 0 (0 voturi)    
    submediocra... (Duminică, 6 mai 2012, 10:36)

    Anusca-Doglan Elena [anonim]

    Traiesc o amaraciune fara margini. Sunt revoltata ! Dupa 90' sunt promovate toate nonvalorile.
    Vorbim despre un oarecine sau despre un imparat? RUSINE celor care au acceptat aceasta statuie si celor care au dat banii si celor care au acceptat-o in fata unei atat de prestigioase institutii a Romaniei ! Este si asta o mare HOTIE ca atatea altele ! Nu ne mai credeti prosti.
    Faceti bine si duceti-o undeva sa n-o mai vada nimeni!
    Prof. Anusca-Doglan Elena
  • 0 (0 voturi)    
    vai s-amar (Marţi, 8 mai 2012, 15:17)

    gixxu [anonim]

    cea mai cretinoida,hada,monstruoasa aratare care sa realizat in ultimii 2000 de ani in rromnia.mai happy arata secera si cioanul decat un zoofil cu maidanezul in brate si sula sculata.si nu,nu e traian imparatul roman,poate traian basescu.imparatul roman avea onoare si demnitate,desi se spune ca romanii majoritatea erau gay..........asta cu siguranta e zoofil.rusine si cretinism sa expui asa hidosenie.ptiuuuuu.......trebuie internati la balaceanca toti care au comandat/platit /expus asemenea aratare.
  • 0 (0 voturi)    
    statuia statu(tz)ilor (Marţi, 15 mai 2012, 22:11)

    Nona [anonim]

    geneza o fi...dar parca eram urmasii a doi barbati nu a unui barbat si a doi dulai
  • 0 (0 voturi)    
    Ce reprezinta grupul statuar (Vineri, 15 iunie 2012, 18:19)

    Alexandru [anonim]

    Am un singur amendament, pentru cei care nu au spirit de observatieI - ce se afla la "gitul lupoaicei" este de fapt terminatia steagului de lupta dacic care imparte "capul" cu "lupoaica" si nu un "fular"!!!
    De fapt este o asociere cel putin ciudata a trei simboluri, unul este reprezentat de un mare imparat roman, Traina, al doilea simbolizeaza "mama adoptiva" a celor 2 frati care au intemeiat Roma si al treilea reprezinta Spiritul de lupta al dacilor care transcede spiritualitatea!
  • 0 (0 voturi)    
    LUPA in anagrama ne spune la ce au supt Romulus (Duminică, 4 iunie 2017, 23:33)

    tabara ionel marian [anonim]

    Aceasta statuie vorbbeste despre adevarata istorie a lumii .Trai -anus este nepotului lui Romulus si Remus care au supt la LUPA =P... un pic homosexuali si acestia ca si Trai-anus .Cele trei tzate sunt provinciile dacice pe care acesti fii de CAIN -E le-au cotropit si atunci cum o fac si acum .Corpul dragonului dacic iese 180 de grade invers demosntrand ca istoria lumii a fost intoarsa cu fundul in sus deci totul este mintit in oglinda .Baza limbii latine este limba noastra vorbita si astazi in carpati ca intai a fost Urs Lup Batran Traian si mai apoi Ursus Lupus Traianus Batranus caci totul in acest univers creste de la mic la mare si nu invers .
  • 0 (0 voturi)    
    amplasarea statuii. (Vineri, 7 iulie 2017, 23:21)

    tibilau [anonim]

    eu propun ca statuia sa fie pusa la usa parlamentului.