Corespondenta din Germania

FRACKING, sau cum sa bei apa gazoasa direct de la robinet

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Duminică, 25 martie 2012, 21:15 Actualitate


Banner contra fracking
Foto: Captura YouTube
Barladul iese la protest pe strada. Lünne striga: „Fara otrava in pamantul nostru!“. Oraselul din Romania si satul german sunt legate prin aceeasi atitudine a localnicilor fata de marile concerne care au pus ochii pe gazul lor din subteran. E vorba de un gaz neconventional, disipat in roca. Gazul de sist nu poate fi exploatat decat prin fracking. Fracturarea rocii de la mare adancime se face cu apa sub presiune, in care se amesteca substante chimice toxice. Impotriva otravii pompate in subsol, care se poate infiltra in apa potabila, protesteaza romanii din Barlad si nemtii din Lünne. Pe oameni ii mai ingrijoreaza posibilele cutremure de dupa exploziile subterane si gazele ce le pot curge pe robinete, odata cu apa de baut.

„Agentia Internationala de Energie (Internationale Energieagentur) evalueaza ca, prin metode de exploatare neconventionale, pot fi produse 921 de mii de miliarde de metri cubi de gaz – de cinci ori mai mult decat prin metodele clasice“ scrie Spiegel. „In SUA, exploatarea prin noua metoda (n.r. fracking) s-a extins atat de mult, incat tara a devenit practic independenta de importuri“ mai scrie publicatia numita.

• Legislatii pentru corporatii

Europa e inca la inceputurile „febrei fracking-ului“. Desi Franta a interzis in iunie anul trecut, prin lege, exploatarea gazelor de sist prin noua metoda, Germania inca ezita, la nivel legislativ. De aceasta ezitare profita marile concerne producatoare de gaz, care isi fac treaba cu acordul tacit al politicienilor si fara „a trezi“ opinia publica. Pana nu demult. Intre timp, atat ONG-urile de mediu, cat si presa din Germania au inceput sa se ocupe de fenomen si de impactul sau asupra mediului.

Sub presiunea acestora, ca si a Partidului Verzilor, la 21 octombrie 2010 Ministerul Economiei din landul Nordrhein-Westfalen a facut pentru prima oara publice datele despre firmele care fac explorari si, in parte, exploateaza deja gaz in land prin metode neconventionale. Milioane de kilometri patrati sunt amenintate de fracturari in adancuri.

Alte landuri insa, nu dau dovada de aceeasi buna intentie in privinta transparentei. Din cercetarile facute de Spiegel, concerne ca Exxon, BNK Petroleum 3Legs Resources si Reals Energy au inceput competitia pentru cele mai bune campuri de exploatare a gazului neconventional. Aceste concerne si-au asigurat deja drepturile de explorare in landurile Thüringen, Sachsen-Anhalt si Baden-Württemberg. In Niedersachen, Exxon a folosit deja metoda fracking.

Analize cuprinzatoare a metodei si riscurilor ei pentru oameni si mediu ofera doua platforme germane din internet: www.gegen-gasbohren.de si www.zentrum-der-gesundheit.de/fracking-ia.html#ixzz1pSk3d8sk.

Este vorba de interesele marilor concerne pentru maximizarea profiturilor si cresterea actiunilor la burse. Pentru state, este vorba de asigurarea macar partiala a unei independente energetice, mii de locuri de munca si importante incasari din impozite. De aceea, lobby-stii bransei energetice au cale aproape libera pe holurile politice, unde pot dispune relaxarea controalelor si impunerea unei legislatii favorabile intentiilor lor.

Criticii sustin ca metoda fracturarii hidraulice nu e o metoda „curata“, desi studiile platite de concerne incearca sa o prezinte intr-o lumina cat mai favorabila. Mixtura folosita intr-o operatiune de fracking consta din 98% apa, combinata cu nisip cuartos si 0,2% chimicale, care curata caile de pompare. O parte din aceste chimicale ramane inevitabil in subsol, riscandu-se scurgerea lor in apa freatica. La cantitatile imense de apa pompata in pamant pentru a sparge roca, sunt necesare tone de adaos chimic.

Firmele producatoare de gaz tin secreta componenta solutiei folosita in fracking, argumentand ca e o masura de protectie impotriva concurentei. In Germania, in emisiunea Monitor a postului TV WDR a fost facuta publica o lista cu chimicalele folosite in fracking, ziaristii sustinind ca unele sunt extrem de toxice si au efect cancerigen sau asupra sistemului nervos.

Surprize de la robinet
Foto: Captura YouTube
Insa prin fracking nu se risca numai atat. In documentarul „Gasland”, Josh Fox incearca sa-i avertizeze pe oameni si de alte efecte ale fracturarii hidraulice. In timpul cercetarilor sale, el da peste apa de robinet cu un continut ridicat de metan usor inflamabil. El descopera, in zonele afectate de exploatarile neconventionale de gaz, mari suprafete de ape contaminate, pe malurile carora vegetatia s-a uscat si zac lesuri de animale. Josh sta de vorba cu oameni bolnavi si cu altii care-i povestesc despre exploziile de gaz de pe campurile de exploatare.



In Germania, pe postul TV ZDF este difuzat la finele anului trecut un documentar de o jumatate de ora. Cu titlul „Lacomia periculoasa. Riscanta cautare de gaze naturale in Germania”, filmul analizeaza in detaliu metoda fracking, riscurile si efectele sale de mediu.



In afara celor deja enumerate, jurnalistii germani dau peste crapaturi in peretii locuintelor din zonele proxime exploatarilor. Prin fracturarea rocii din adancime se produc mici cutremure subterane, care pot fisura si zidurile constructiilor de la suprafata. Proprietarii acestor locuinte sunt revoltati, casele lor devin fara valoare.

In Romania, grupului petrolier american Chevron si-a anuntat anul trecut intentia de explorare si se pare ca forajul va incepe deja anul acesta. „Presedintele Traian Basescu a vorbit, cu ocazia discursului din urma cu doua saptamani din Parlament, despre potentialul economic al exploatarii gazelor de sist din Romania”, scrie Hotnews.ro, cu prilejul mitingului de protest al barladenilor, din 22 martie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5055 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    Fracturare (Duminică, 25 martie 2012, 21:24)

    ady [anonim]

    daca Basescu da unde verde forarilor de acest gen ..va trebui sa raspunda penal pt nenorocirile ce se vor abate peste comunitati..
    P.S - Apa are valoare mai mare decat gazul in contextul actual!!!
  • +9 (13 voturi)    
    Asta e concluzia ta, autorule?? (Duminică, 25 martie 2012, 21:24)

    Mircea [anonim]

    "...barladenilor si altor locuitori ai Romaniei care „stau pe gaz” nu le ramane decat sa-si tina, pe viitor, chibriturile cat mai departe de robinetul cu apa."

    De ce ai mai scris articolul daca concluzionezi ca n-avem ce face? Mai ramanea sa ne injuri la sfarsit.

    Pentru orice situatie exista cel putin doua solutii, iar in acest caz, independenta energetica nu face cat riscurile pe care le induce aceasta metoda de foraj. Ca si in cazul Rosiei Montana, folosirea de elemente chimice este atat de grava incat numai un inconstient ar accepta acest lucru.

    Stiu ca nu suntem un popor unit si ca vrem sa moara capra vecinului, dar aici e vorba de dezastru national, care ar putea fi catalogat la un moment dat drept genocid.

    Drept urmare, nu a tine chibriturile departe de apa este solutia ci oprirea acestei nebunii. Iar aici media are un cuvant greu de spus.
  • -10 (24 voturi)    
    Prostii (Duminică, 25 martie 2012, 21:43)

    Propane [anonim]

    Daca inspectorii de mediu or sa isi faca treaba, daca avem oameni calificati in asa ceva, nu o sa se intample nimic.
    In Canada se dau pe la 10000 de gauri anual, unde se aplica fracturarea hidraulica, si nu e nici o problema.
    Legat de exploziile subterane...dragilor, alea se aplica la gaurile verticale date in zacaminte conventionale...dar de alea nu spune nimeni nimic.
    Si vedeti ca fracturarea e deja folosita in Romania pt reactivarea zonelor vechi sau imbunatatirea presiunii de zacamant in sonde actuale.
    • +10 (14 voturi)    
      ce comparatii! (Duminică, 25 martie 2012, 22:33)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Propane

      Nene (sau tanti), Canada are o densitate a populatiei mult mai mica decat Romania. In Canada exploatarile astea se fac la mari distante de zonele locuite de populatie, spre deosebire de Romania - in special jud. Vaslui, unde pe suprafata respectiva sunt o gramada de sate, comune si un oras de peste 50.000 de locuitori (Barlad).
      • -1 (7 voturi)    
        Ai fi susprins (Duminică, 25 martie 2012, 23:18)

        Methane [anonim] i-a raspuns lui Radu

        sa stii cata grija se acorda mediului in Canada. Doar daca arunci un pet intr-un parc national si te alegi cu vreo 2000$ amenda. Daca se constata ce insiruie aia pe youtube...se lasa cu puscarie si falimente.
    • 0 (0 voturi)    
      Naiv (Luni, 26 martie 2012, 15:46)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Propane

      Inspectorii de mediu aia profesionisti sunt condusi de un politruc care a fost numit de partid!
  • +17 (23 voturi)    
    CHEVRON OUT! (Duminică, 25 martie 2012, 22:04)

    Barladeanul [anonim]

    Ii invit pe americani sa isi ia talpasita acasa. Le inteleg foamea de bani, caci pentru asta au venit aici, sa faca BANI, nu acte de caritate pentru Barlad sau Romania.

    Sustinerea pe care le-o acorda anumite personaje din guvern, lasa sa se inteleaga un singur lucru: SPAGA!

    Independenta energetica a Romaniei? Sa fim seriosi? Acum v-ati trezit ca vreti independenta (ne)dragi guvernanti? Atunci, de ce ati vandut Petrom? De ce vindeti Rosia Montana? De ce vindeti multe alte lucruri ce ne fac DEPENDENTI de energia altora?

    Acum vreti sa vindeti Barladul de dragul "independentei energetice"? Mi-e scarba, si vorbesc serios! Numai peste cadavrele noastre veti face asta! Si nu, nu sunt vorbe mari! Aici m-am nascut si am crescut, aici am invatat. E drept, saracia m-a impins sa caut de munca prin orase mai mari, insa BARLADUL este CASA mea si a multora ca mine. Nu uit de unde am plecat! Indrazniti numai sa va bateti joc de casa noastra, sa va lasati rahatul si poluarea in farfuriile noastre si in apa noastra! O sa aveti razboi, CHEVRON, si nu e gluma! E la fel de valabil si pentru cei care vorbesc in numele nostru fara sa ne intrebe daca NOI dorim ca chevron sa exploreze sau sa exploateze in regiunea noastra.

    AFARA CHEVRON! Basescule, se aude ?!? Incerci sa ne vinzi miseleste in numele independentei? Care independenta Basescule? Vin americanii sa ne dea independenta peste ochi sau vin sa se imbogateasca pe spinarea noastra?

    La Barlad se fac rulmenti, nu avem nevoie de gaze de sist! O sa fie revolutie aici daca CHEVRON nu pleaca! Instalatiile le vor fi incendiate si vandalizate noapte de noapte! AFARA !
    • -5 (11 voturi)    
      :) (Duminică, 25 martie 2012, 22:18)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Barladeanul

      SUA a devenit EXPORTATOR de gaze naturale - de la sfârşitul lui 2009 e al treilea producător de produse petroliere la nivel mondial, după Rusia şi Arabia Saudită - nu se pune problema ca SUA să se-mbogăţească pe spinarea Bârladului :) O companie - da, iar asta poate fi americană, rusească, franţuzească, engleză sau olandeză. Atâta vreme cât nu-ţi sapă în curte - proprietatea ta personală - ci într-un teren proprietate a statului, cam greu să te pui contră.
    • -7 (13 voturi)    
      :)))))) (Duminică, 25 martie 2012, 22:55)

      soso [anonim] i-a raspuns lui Barladeanul

      ma faci sa rad cu lacrimi, domnule care esti tare in gura, din spatele monitorului......
      • +7 (9 voturi)    
        amice (Duminică, 25 martie 2012, 23:36)

        ady [anonim] i-a raspuns lui soso

        nu uita ca inca au mai ramas oameni cu sange 'n vine prin Romania..inca n-au plecat toti..m-as gandi de 2 ori inainte de a rade..
    • +1 (17 voturi)    
      barlad (Duminică, 25 martie 2012, 22:58)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Barladeanul

      nu sunt din barlad dar ceva bani de benzina pentru drum si vreo cateva molotoave pt chevron tot am.

      aaa si o ranga in dinti pentru chior si suita.
    • +9 (9 voturi)    
      asa este !!! (Duminică, 25 martie 2012, 23:24)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Barladeanul

      Probabil ca americanii vor un al doilea VIETNAM
  • -9 (13 voturi)    
    Barlad vvs Rosia Montana (Duminică, 25 martie 2012, 22:20)

    andrei [anonim]

    Alaturarea este gresita si rau plasata.
    La Barlad au iesit 5000 de oameni din 70000 de locuitori adica undeva la 8% sa demonstreze IMPOTRIVA.
    La Rosia au iesit 1500 din 3800 adica 40% sa demontreze PENTRU.
    Intelegi cat de eronata este alaturarea?
    • 0 (0 voturi)    
      daca in Bucuresti ar iesi 1% (Luni, 26 martie 2012, 13:39)

      marius [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ar insemna 25 000 de oameni. Asta ca sa intelegi puterea procentelor.

      La Rosia Montana au iesit 1500 de oameni pentru ca cei de acolo oricum nu au ce sa lucreze, iar pentru cativa zeci de lei si-au permis sa se ridice de pe funduri ca sa o puna de o uratura PENTRU.

      La Barlad mitingul a fost intr-o zi lucratoare si spre deosebire de lenea de la Rosia Montana, oamenii de la Barlad mai au si locuri de munca. De aceea nu au iesit mai multi.

      Intelegi cat de eronata este alaturarea?
  • +5 (11 voturi)    
    Gaze de sist VS Apa (Duminică, 25 martie 2012, 22:34)

    Armand [anonim]

    Can am vazut documentarul `Gasland` am realizat ca apa e mult mai importanta decat gazul.Oamenii aceeia au incercat sa filtreze apa cu echipamente moderne dar degeaba apa tot otravita era.
    http://caroce1st.blogspot.com/2012/03/exploatarea-gazelor-de-sist-din.html
  • +8 (12 voturi)    
    gazele (Duminică, 25 martie 2012, 22:59)

    moderatul [anonim]

    Într-o lume cât de cât firească, dacă oamenii dintr-o comunitate hotărăsc să nu se exploateze gazul de acolo, şi guvernul şi politicienii trebuie să respecte decizia lor. Altfel, înseamnă că şi politicienii şi guvernul au fost şantajaţi sau corupţi. Oamenii din comunitatea vor decide dacă vor să trăiască bine sau prost, dacă vor să-şi rişte viaţa, sănătatea, a lor şi a copiilor, pentru un oarecare avantaj. Deşi, fiţi siguri, la români, oricum, se va întâmpla ce e mai rău pentru noi, iar gazul nu se va ieftini cu nici un bănuţ - dimpotrivă. Doar firmele vor câştiga enorm, cum n-au mai câştigat nicăieri în altă parte.
    • +7 (9 voturi)    
      problema (Duminică, 25 martie 2012, 23:38)

      ady [anonim] i-a raspuns lui moderatul

      e ca vor diviza comunitatea..strategia lor e sa ofere bani celor ce poseda terenul sub care se afla zacamantul ..din pacate accidentele care se produc afecteaza panza freatica pe o raza mare astfel ca cei ce locuiesc in zona devin victime colaterale
  • +11 (11 voturi)    
    foarte nociv (Duminică, 25 martie 2012, 23:05)

    merlot [anonim]

    Pentru cine nu stie cat rau face aceasta metoda de exploatare a gazelor de sist recomand o scurta documentare pe http://en.wikipedia.org/wiki/Fraking
    ca si idee, se folosesc chiar si substante radioactivepe langa multe altele minuni, iar in unele cazuri foarte foarte multa apa! De ce sa folosim apa pentru irigatii? mai bine o otravim si o bagam in pamant.
  • -7 (9 voturi)    
    Haraso dokumentar (Duminică, 25 martie 2012, 23:22)

    Vasile007 [anonim]

    Brava natiune germana. Cine o fi regizor, Herr Schroder cumva ? O productie Gazpromfilm ?
    Cata naivitate a unora, sa creada ca aici nu sunt interesele rusesti....
  • +8 (8 voturi)    
    Iresponsabilitate (Luni, 26 martie 2012, 0:12)

    RT1961 [utilizator]

    Este evident o metoda controversata. Cei din SUA si Canada au suprafete imense nelocuite. In Europa este altceva, oriunde sunt asezari omenesti, care depind de resursele subterane de apa. Pana nu sunt prezentate garantii credibile, transparenta totala asupra chimicalelor pompate in sol, numai un politician iresponsabil poate pune sub asemenea riscuri un oras ca Barladul, sau orice alte asezari din zona. Nu ma impacteaza direct, eu sunt timisoarean, dar nu pot sa ma obisnuiesc cu nesimtirea si iresponsabilitatea politicienilor nostri. Oare atatea discutii vin din senin? Daca Franta a interzis asta e oare pentru ca n-ar avea nevoie de gaz? Cum ne putem juca asa cu vietile unor oameni. Daca se va contamina apa din Barlad, daca vor fi afectate cladiri, cine mai poate repara raul? Chevron? Sau politicienii? Ce-ar zice oricare dintre noi daca ne-am trezi ca apa in oras nu mai este potabila?
    • +1 (1 vot)    
      Pai e foarte bine (Luni, 26 martie 2012, 2:03)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui RT1961

      ..Daca apa nu mai e potabila.
      Companiile care vand apa imbuteliata abia asteapta.
      Problema e ca ne distrugem ince-incet planeta pentru niste hartii.
      Explica-i tu unuia de la Rosia Montana ca o sa faca un copil malformat, dar o sa aiba ce sa-i dea de mancare. Sa vezi ce alege? Mancarea...
      Asta e, suntem o tara de fomisti.
      Si presedintele Basescu intelege asta.
      Din pacate a inceput sa-si arate adevaratele intentii de sfarsit de mandat si nu arata prea bine.
      Credeam ca el e un securist reformat, dar m-am inselat.
      • -1 (1 vot)    
        tehnologii (Luni, 26 martie 2012, 8:47)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Andy

        poluarea din Rosia Montana deja exista din fosta mina a statului. daca ar fi fost real pericolul pentru copii cu malformatii, pana acum aveau timp sa se nasca cu zecile. plus ca in mina de acum se folosesc de o tehnologie mai avansata, unde si riscurile sunt cu mult reduse. hai sa facem o departajare intre ce e real si inventii de tipul asta. mineritul nu e ceva nou in europa
        • +1 (1 vot)    
          Pe bune? (Luni, 26 martie 2012, 11:33)

          Andy [anonim] i-a raspuns lui dan

          Tu ai vazut cum arata oamenii aia? Tie ti se pare ca mai fac copii?
          Tu ti-ai lasa copilul sa se joace pe langa lacul ala cu cianuri? Nu cred...
          Tehnologiile "noi" sunt pentru creduli ca tine.
          Cate substante stii tu sa dizolve aurul?
          • 0 (0 voturi)    
            ce copil esti (Luni, 26 martie 2012, 21:07)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui Andy

            pe oamenii de acolo ii vezi la televizor, andy. Ti s-a parut ceva in neregula cu ei? si normal ca au si copii. pentru cine crezi ca vor locuri de munca? pentru bunici? vor sa-si creasca si ei copiii fara sa fie flamanzi zi de zi. cat despre lacul de cianuri, sper ca esti suficient de matur/a cat sa-ti dai seama ca intr-o mina in functiune nu intra decat mineri si ingineri. cum sa se joace copii pe acolo? oricum lacul nu este unul care sa fie periculos de toxic nici macar pentru mediu
            • 0 (0 voturi)    
              Nu mai sunt copil demult (Luni, 26 martie 2012, 22:59)

              Andy [anonim] i-a raspuns lui andrei

              Dar nu inghit...informatii pe nerasuflate.
              http://www.romania-actualitati.ro/comemorarea_dezastrului_ecologic_din_baia_mare-9347

              Iti suna cumva cunoscut? Tot cianuri erau si acolo.
              Esti sigur ca vrei sa fii prin zona?
              SI la cata incredere am eu in Ministerul mediului si in RMGC, prefer sa ramana aurul acolo unde e. In pamant.
              La fel si gazele de sist.
              Nu vreau sa averm in Romania GASLAND.
  • +2 (2 voturi)    
    Chevron, go home! (Luni, 26 martie 2012, 0:56)

    Seb [anonim]

    Ma bucur ca in sfarsit par si in presa mainstream informatii despre dezastrul pe care il aduce exploatarea gaselor de sist.
    Trebuia detaliat un pic si istoricul companiei Chevron, sa vedeti ce mizerabilii sunt oamenii aia. Cel putin pentru dezastrele ecologice pe care nu le-au reparat nici pana azi (vezi Amazon) guvernul Romaniei nu trebuia sa le dea licenta pentru nimic.
    Afara cu poluatorii fara scrupule!
  • -1 (1 vot)    
    What the Frack is with you all (Luni, 26 martie 2012, 1:31)

    Adrian [anonim]

    Daca si Romania e o tara suprapopulata la teritoriul pe care il are pot sa va contrazic lejer. Referitor la subiect ...daca americanii o fac eu zic sa o facem si noi.
  • +1 (1 vot)    
    abc (Luni, 26 martie 2012, 13:43)

    Alex [anonim]

    "Oraselul" din Romania" ?!?!?!

    Il rog pe autor sa se mai documenteze putin. "Oraselul" Barlad are o populatie de aproximativ 80000 locuitori, mai mare decat al orasului Vaslui! In China poate puteai sa-i zici orasel, in Romania Barladul are rang de Municipiu!

    Si eu m-am nascut in Barlad si nu-mi vine sa cred ce citesc. Barladul sta peste o panza freatica care alimenteaza tot orasul cu pompe de apa. Va dati seama ce dezastru ar fi daca s-ar contamina apa? Eu nu inteleg cum apoti da licenta intr-o situatie ca asta?!?!! De parca ar fora in desert nu langa unul dintre cele mai mari orase din Moldova. Trist