Mihail Boldea: Sunt in Kenya, vin in tara pana la sfarsitul saptamanii viitoare; nu astept autoritatile romane, vin eu/ Presedintele are dreptate, nu vreau sa fiu detinut aici

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 25 martie 2012, 19:06 Actualitate | Esenţial

Mihail Boldea
Foto: cdep.ro
Mihail Boldea a declarat prin telefon la Romania TV ca se intoarce in tara singur cu avionul pana la sfarsitul saptamanii viitoare si ca luni se va duce sa isi cumpere bilet de avion impreuna cu consulul din Nairobi, Kenya, unde sustine ca se afla. El a precizat ca nu a plecat din tara "de frica".

Declaratii Mihail Boldea:
  • Am plecat in ultimele luni, din decembrie pana acum, de cel putin 30 de ori din tara, nu mi-a interzis nimeni liberul acces. Se putea declansa procedura de ridicare a imunitatii.
  • Ceea ce i se psune mass-mediei sunt povesti. Nu aveam niciun interes nici sa ma sustrag. Asist cu stupoare la aceasta parada de declaratii.
  • Doamna Kovesi spune ca procurorul este sub presiune. Am fost batut la DIICOT Galati. Nu am o vendeta cu acest procuror, dar vreau sa se vada realitatea.
  • Toti procurorii de la DIICOT Galati sunt cumetri. Cui sa ma plang acolo? Cum sa fac? Vreau sa fiu anchetat corect de procurori independenti si obiectivi care sa aplice corect justitia, nu legea pumnului
  • Presedintele are dreptate, nu vreau sa fiu detinut aici; nu vreau sa ajung pe mana autoritatilor kenyene
  • Cum ajung la Nairobi, ma duc la consulat si raman acolo pana o sa am biletul de avion. Merg la consulat pentru a mi se face formele consulare, pentru ca impreuna cu consulul sa iau bilet de avion si sa vin; am nevoie de hartii de insotire, in conditiile in care sunt urmarit international.
  • Nu astept autoritatile din Romania, vin eu.
  • Sunt multe inventii in acest dosar. Eu m-am adresat justitiei, nu am fost un boschetar.
  • Stiam ca sunt implicat in acest dosar din 2010, nu s-a intamplat nimic. Eu mi-am vazut de treaba, pentru ca nu aveam nicio obligatie pe teritoriul Romaniei.
  • Am tot plecat, m-am intors. Si ma intorc si acum. Nu am plecat de frica din tara pentru ca nu are de ce sa-mi fie frica. Daca imi era frica, nu ma intorceam in tara. Vreau sa vin in tara sa lamuresc situatia
  • (Cu privire la ridicarea imunitatii, a spus ca Parlamentul) "trebuia in mod normal sa-i dea termen sa vina si sa-si zica punctul de vedere", la fel cum s-a intamplat in cazurile Ridzi si Pasat

Presedintele Traian Basescu a declarat in urma cu putin timp ca deputatul Mihail Boldea este "perfect localizat" si ca "in orice moment se poate declansa retinerea acestuia", dar ca interesul Romaniei este ca el sa fie adus in tara "prin interemediul autoritatilor romane, pentru a preveni o detentie pe teritoriul unui stat strain".

"Va pot spune ca este perfect localizat, in orice moment se poate declansa operatiunea de retinere a lui. Nu avem nici un interes sa se produca o retinere a domnului Boldea pentru ca este in interesul nostru ca un cetatean roman, care a plecat legal, sa fie protejat de riscurile arestarii de catre alte state, pus in detentie si sa inceapa lungul proces de trimitere de acte pentru ca un judecator, mai devreme sau mai tarziu, in functie de cum functioneaza justitia, sa il extradeze. Obiectivul nostru este ca domnul Boldea sa vina prin interemediul autoritatilor romane, pentru a preveni o detentie pe teritoriul unui stat strain", a spus Basescu.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

11464 vizualizari

  • +28 (36 voturi)    
    Si asta-i dus cu capul! (Duminică, 25 martie 2012, 19:20)

    Marian [anonim]

    Daca analizezi spusele marilor mafioti care au avut treaba cu justitia poti constata faptul ca delireaza cand se simt incoltiti. Daca iei declaratiile de la Antena 3 si cele din articol iti pui intrebarea daca omul este intreg la minte.
    • +17 (19 voturi)    
      e rational (Duminică, 25 martie 2012, 20:08)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      s-o fi prins si el ca cea mai buna inchisoare din Kenya / Congo nu bate cea mai rea inchisoare din Romanica. si doar in Ro poate sta la celula de VIP, cu alti clasici in viata, pe cand in Kenya ar fi fost mai greu cu sapunul si aplecatul.
      • +10 (12 voturi)    
        cam nasol... (Duminică, 25 martie 2012, 21:24)

        je [anonim] i-a raspuns lui florinelul

        Cred ca in inchisorile din Kenya majoritatea sunt negri.(normal ca nu si-ar doi "sa faca nani" linga un negru) cred ca si-ar dori sa fie inchis in China sau prin Japonia daca ar fi sa luam in considerare ca sapunul ud aluneca usor din mina.
        • +8 (8 voturi)    
          aha (Duminică, 25 martie 2012, 23:06)

          fdgd [anonim] i-a raspuns lui je

          despre ce autoritati kenyote e vorba? parca era vorba de kenya, nu? aia nu sunt kenyeni? si pina la urma, boldea nu zicea ca e in congo? acum s-a razgindit?
          • +11 (11 voturi)    
            a plecat de 30 de ori din tara (Luni, 26 martie 2012, 0:48)

            nigerianu [anonim] i-a raspuns lui fdgd

            Dar ce cauta in Kenya ? S-a dus in vacanta pe plaja Kenyei ? lol. Cica nu e boschetar. Atunci de ce a fugit ? Daca era "curat" de ce a plecat daca nu de frica ? Acum cere sa fie tratat ca orice infractor de rand gen Ridzi si Pasat, nu vrea sa fie "discriminat". Pai Ridzi si Pasat au fost tratate regeste. Astora ar trebui sa le putrezeasca oasele in puscarie, si ei cer clementa. Stia din 2010 ca e urmarit, dar si-a continuat in continuare activitatea ilicita, ca poate merge nu ? :)))
    • +13 (13 voturi)    
      si mai curios (Luni, 26 martie 2012, 0:11)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      este ca omu si-a luat domne bilet doar dus, ca asa se face in vizite de lucru sau cand mergi in concediu, iti iei bilet dus si vezi tu daca te mai intorci...
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru 'marian'... (Luni, 26 martie 2012, 4:15)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      Nu, din pacate aceste "rebuturi" umane sint mai sanatosi mintal decit noi ! Se numeste, perversitate; este o mare arta
      sa "FACI pe prostu'...", in scopul de a influenta instanta de judecata:

      " - Sa-i dam o pedeapsa mai blinda; n-a stiut saracu' ce face, mie mi se pare cam prostutz, voi ce parere aveti ??? "

      TOATE declaratiile sau interviurile sint date "cu CAP"
      • +2 (2 voturi)    
        FOARTE POSIBIL! (Luni, 26 martie 2012, 10:51)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

        Cu vre-un an in urma, un alt acuzat celebru facea, inainte de a fi arestat dar si dupa, niste declaratii aiuritoare. Cum un mare escroc nu poate fi complet tampit, singura explicatie posibila este ca pregatea terenul penrtu circumstante atenuate, cum spui, sau chiar pentru a fi declarat iresponsabil: "sarmanul, nu vedeti ce declaratii face?! Evident ca nu a avut discernamnat cand a delapidat acele zeci de milioane! Nu are ce cauta int inchisoare, are grave probleme la cap!"
  • +23 (25 voturi)    
    Lasati-l sa faca bani de bilet (Duminică, 25 martie 2012, 19:21)

    Vlad [anonim]

    Ce aveti mai cu omul, nu stie sa vorbesca congoleza sau keniana, de aia intarzie, dar vine, ce mai conteaza o saptamana, un an, zece ani, important e ca el vrea sa vina dar nu poate.
  • -4 (18 voturi)    
    ce aveti bre, cu omul ? (Duminică, 25 martie 2012, 19:25)

    vica renturiano [anonim]

    a plecat legal, nesilit de nimeni, este musafirul consuluiui de la nairobi si se va intoarce, la raport.

    consulii, nu sunt ei subiecti ai ministerului de interne ? de obicei au stele. hm.
    acum incep sa pricep mesajul prezidential. :-)
  • +18 (22 voturi)    
    A plecat (Duminică, 25 martie 2012, 19:39)

    adrian88000 [utilizator]

    in ultimile luni ( din decembrie 2011 ) de 30 de ori din tara ?
    Pai banditul asta nu e la UNPR?
    El nu e in "greva"( alta magarie ).
    Nu se mai poate asa. Regulamentul Parlamentului TREBUIE sa respecte Codul Muncii !
    Nu poti lucra intr-o institutie si sa nu iti pese de prezenta !
    Sa vii o zi si sa lipsesti patru, si iar mai vii o data si iar lipsesti cat vrei.
    NU SE MAI POATE ASA!!
  • +13 (15 voturi)    
    Deputatul (Duminică, 25 martie 2012, 19:41)

    Rosu Claudiu [anonim]

    Normal ca vine de buna voie odata ce a aflat ca e posibil sa fie arestat in Kenya, Kenya nu cred ca are inchisori atat de prietenoase ca in Romania si probabil nu are prieteni in sistemul penitenciarelor din acest stat African.
  • +18 (20 voturi)    
    foarte natural (Duminică, 25 martie 2012, 19:42)

    derblauereiter [utilizator]

    omul a plecat la un safari cu cash la el pt. 2 ani; si-a luat numai bilet de dus k asa e el un tip spontan; a plecat cu masina 700 km pana la istanbul sa vada autostrada bulgareasca noaptea; cum adica boschetar?
  • +9 (11 voturi)    
    Kenya? (Duminică, 25 martie 2012, 19:47)

    Unu' [anonim]

    Doar eu sunt curios, cu ce face el în Kenya?
  • -7 (19 voturi)    
    bravo boldea (Duminică, 25 martie 2012, 20:01)

    bors cu miere [utilizator]

    esti dovada vie ca sistemul poate fi invins si umilit. nu suntem inca pregatiti pentru un merah sau un breivik, dar el creste undeva...
    • +10 (10 voturi)    
      hm (Duminică, 25 martie 2012, 21:07)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      Nu mi-e clar ce vrei sa spui, seamana a incitare la violenta inutila sau este pur si simplu dementa....spune mai bine cum scoatem tara din statutul de colonie !
    • +9 (13 voturi)    
      Cresa (Duminică, 25 martie 2012, 21:52)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

      Cresc multi scelerati si invinsi de propria lor prostie. Dar se vor insura si/sau apuca de baut. Au curaj sa treaca la fapte, dar le e lene sa faca pregatirile. Pentru asta trebuie sa gindeasca coerent o perioada mai lunga de timp. Mai tare decit sistemul, sceleratii urasc gindirea, in special cea organizata.

      Spre batrinete o sa urasca altceva decit sistemul. Probabil femeile, limba engleza sau calculatoarele. E important sa gasesti permanent un dusman pe care sa-l urasti din toata inima. E singura dovada ca esti viu, daca nu poti pretui nimic si nu iti gasesti niciodata placerea de a trai. Aaa! Si bautura!
  • +16 (18 voturi)    
    Smenuri grele (Duminică, 25 martie 2012, 20:06)

    Clop [utilizator]

    "Eu mi-am vazut de treaba, pentru ca nu aveam nicio obligatie pe teritoriul Romaniei."

    Asa care va sa zica: cand esti deputat in Parlamentul tarii, n.ai nici o obligatie. Reprezinti niste fraieri care te voteaza si in rest, iti vezi linistit de afaceri, calatorii exotice si donatii cu cantec in familie.
  • +14 (16 voturi)    
    congo? (Duminică, 25 martie 2012, 20:07)

    thebblack [utilizator]

    ieri nu era in congo sau am pierdut eu vreun episod?
  • +19 (21 voturi)    
    EI, asa DA! (Duminică, 25 martie 2012, 20:12)

    inganduratul [utilizator]

    Ce tigru erai acum acum cateva zile in urma, ce pisicuta blanda esti azi, ce declaratii "spumoase" aveai pe la Antene de crapau deontologii jucandu-se cu ele!
    Ieri Basescu, azi Presedintele,ieri Congo, astazi Kenia!
    Si mai spun eu asa: Astazi om liber si "cinstit", maine infractor si retinut.
    Asa sa-ti "ajute" Dumnezeu!
  • +13 (15 voturi)    
    Da, da, lasati-l sa vina singur... (Duminică, 25 martie 2012, 20:58)

    Lucky [anonim]

    ... cum puteti crede asa ceva?
    excrocul nu vrea decat sa castige timp pentru a-si procura documente false si aranja "domicilierea" unde sa nu fie depistat vreodata...
    va este mila pentru discomfortul sau in inchisorile africane?
    Daca nu-l inhatati acum, veti cheltui mult mai mult pentru a-l gasi, daca va mai fi gasit curand...
  • +9 (17 voturi)    
    si PDL Galati? (Duminică, 25 martie 2012, 21:35)

    gimini [utilizator]

    Sa zicem ca totul se rezolva, statul recupereaza prejudiciul de la Boldea si acolitii sai. Dar PDL Galati, va returna banii pentru cheltuielile facute in campaniile din 2008-2009 din banii lui Boldea? Ca inteleg ca erau bani murdari...
    • +6 (6 voturi)    
      felixtron? (Luni, 26 martie 2012, 8:33)

      dovada? [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Aruncam asa informatii pe piata fara nici o dovada?
      Pai asa v-a invatat Felix? El dadea cu subsemnatul nu dadea cu vorbe goale.

      Ia du-te matale mai bine la sefu tau turnator si intreaba-l daca returneaza toti banii furati din conturile ceausestilor...da sa nu ma intrebi unde e dovada ca el ia furat ca nu e deontologic postaceste.

      Iar pe vorbe goale poate returnezi si tu banii primiti ca sunt bani din banii furati de Felix.
  • +10 (12 voturi)    
    te asteptam (Duminică, 25 martie 2012, 22:33)

    bogdan [anonim]

    te asteptam in tara.. sa te salte si odata cu tine sa pice toti ca tine. Romania are nevoie de o sita mare sa cearna toate scursurile si sa le arunce
  • -1 (7 voturi)    
    bate toaca (Duminică, 25 martie 2012, 23:10)

    hui [anonim]

    de traia Tepes Dracula - asta era impanat la intrarea in orasul Galati - ca exemplu viu ca asa nu se face.
    el - impreuna cu altii ca el tot din Galati.

    Si probabil ca in poarta de intrare a Bucurestilor venea deja Hollywoodul sa faca poze pt Pulitzer.
    Asa multi ar fi si acolo.

    Cine zice ca in Romania nu exista distractie ?

    intrii un pic in politica - gata distractia !
    si esti si platit sa te distrezi !!!!!!

    pedeapsa prin decapitare face parte din uverturile evului mediu.
    dar prostul ce plateste taxe - platea la fel de bine atunci ca si ACUM !

    ha ha ha !!!
  • -4 (14 voturi)    
    PEDELIST adevarat ! (Luni, 26 martie 2012, 0:16)

    Criss [anonim]

    Ce zice Sefu, se executa, nu se discuta.
    A zis Sefu sa sara in avion si sa se intoarca ..... PEDELISTU se executa fara tagada.
    Cam asta e tagma lor de pedelici parlamentari.
    • +11 (11 voturi)    
      jos basescu! (Luni, 26 martie 2012, 1:22)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Criss

      daca nu se implica in nici un fel, basescu e un ticalos.
      daca se implica, basescu e un ticalos.

      e greu sa fii tu?
      • -1 (5 voturi)    
        adevarat (Luni, 26 martie 2012, 11:35)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        este adevarat ca in randul sustinatorilor USL se remarca un astfel de comportament la adresa sefului statului.. din pacate pt seful statului, cazul Boldea este genul de caz care ii aduce atingere indirect... banii acestui domn sunt bani de campanii electorale ... Acest individ a ajuns sa fie vice-lider de grup parlamentar pt PDL in conditiile in care din 2008 SRI are date despre el .. T Basescu este in acest moment "patat" de lipsa de verticalitate a unora din partidul ce l-a pastorit.. nu am auzit pe cineva care sa ii ceara cumva socoteala lui Toader pt aducerea in fata a unui astfel de om chiar daca sunt sigur ca la nivel de Galati PDL are oameni de mare calitate.. se dovedeste ca in Parlament sa ajungi tb sa cotizezi.. PDL trebuie sa invete sa faca curatenie caci a inceput sa semene izbitor de mult cu PSD-ul lui Nastase
        • +3 (3 voturi)    
          ai perfecta dreptate. (Luni, 26 martie 2012, 12:29)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          departe de mine gandul sa il apar pe boldea (vezi sia lte comentarii ale mele la articolele referitoare la acest caz) sau pe oricare alt "demintar" care nu este nimic in plus decat un interlop de 2 bani, indiferent de partidul din care face parte sau "s-a ales".

          dar in acelasi timp atitudinea unor oameni, anume aceea de a se hotara ca o sa faca prost basescu (sau oricine altcineva) dinainte sa faca (sau sa nu faca) orice, apoi sa declare sus si tare ca sunt nemultumiti ma distreaza/enerveaza/intristeaza.

          nu avem nici o sansa sa evoluam in vreun fel cu astfel de oameni si astfel de atitudine.
          • +3 (3 voturi)    
            da... (Luni, 26 martie 2012, 14:31)

            catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

            trebuie sa intelegem ca mizeria nu are culoare politica si ca ea trebuie aruncata si nu ascunsa sub pres.. nu exista coruptii nostri si coruptii lor ci doar corupti.. iar toti acestia ne influenteaza existenta in rau
            • +1 (1 vot)    
              exact! (Luni, 26 martie 2012, 20:02)

              thebblack [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

              mizeria nu are culoare politica. dar pentru oamenii astia are. si e una singura. "portocalie" si "chioara". nu vad altceva, nu stiu altceva, nu vor sa discute altceva. definitia fanaticului. "nu isi schimba parerea si nu schimba subiectul".

              ca basescu nu e curat... putem discuta, venim cu argumente, dovezi, intorsaturi de fraza... ma rog, toate elementele unei discutii mai mult sau mai putin in contradictoriu.

              dar crezi ca criss e capabil sa inteleaga ceva de genul asta? (discutia, si mult mai important, principiul?)
  • +4 (8 voturi)    
    Si daca da o tura pana in Cuba ? (Luni, 26 martie 2012, 0:20)

    Bula Romanul [anonim]

    She fashe Prisidintili atunsi ?
    El Lider Maximo nu-l da pe Pungas Pedelist inapoi !
  • 0 (6 voturi)    
    pai, cred si eu... (Luni, 26 martie 2012, 4:20)

    Codruta N [utilizator]

    Cred si eu ca ii e frica sa se intoarca - la ce infractori stie el ca are prin partid... :D
  • 0 (4 voturi)    
    MA FACE SA RAD (Luni, 26 martie 2012, 8:19)

    gogu [anonim]

    iTI DAI SEAMA? Daca l-ar aresta aia acolo, ar regreta toata viata. Ca negrii sunt mult mai dotati decat romanii.p Stiti voi la ce ma refer. Si cred ca ar suferi de fisuri de colon daca l-ar #atinge# niste negrii dina aia de 25-30 cm:))
    Incepe sa-mi fie mila de el
  • +3 (3 voturi)    
    lanturi si zabrele (Luni, 26 martie 2012, 9:51)

    Petre [anonim]

    Are un tupeu baiatul asta ceva de necrezut...