VIDEO FOTOGALERIE Piata Universitatii, ziua 6. O noua zi de proteste fara incidente. Traian Igas a fost in Piata, dar nu a mers in mijlocul protestatarilor. Pancarta la miting: "Va rugam sa ne scuzati, nu producem cit furati!".

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:31 Actualitate | Esenţial


Fotogalerie: Protest in Piata Universitatii, ziua 6
Manifestantii s-au strans miercuri in fata Teatrului National din Piata Universitatii, pentru a sasea zi consecutiv de proteste in capitala Romaniei. Marti, circa 9.700 de persoane au participat la proteste la nivel national, conform estimarilor prezentate de reprezentantii Jandarmeriei. In Capitala au iesit in strada, marti, aproximativ 1.000 de protestatari. 3.700 de jandarmi au fost trimisi pe strada, in orasele tarii, pentru a asigura ordinea publica.


       

                            Urmareste LIVE TEXT evenimentele de miercuri

23.30: Protestul s-a incheiat. In Piata mai sunt doar 15 persoane
23.05: Echipa postului OTV a solicitat interventia jandarmilor dupa ce patru tineri i-au admonestat si au tras de camera. Jandarmii au intervenit si i-au scos pe cei reclamati din multime.
22.45. Ministrul Traian Igas a fost in Piata Universitatii, dar nu a fost in mijlocul manifestantilor stationati la fantani (P-ta 21 dec) ci in fata TNB unde nu mai erau decat cativa protestatari. Acesta a stat de vorba cu oamenii, le-a ascultat doleantele si le-a transmis ca protestul trebuie sa fie pasnic.

22.21: Numarul protestatarilor din fata TNB a scazut, ramanand in zona circa 100-150 de persoane. Vizavi, la Fantana, mai protesteaza peste 200 de persoane. Se observa o diferenta intre cele doua grupuri. In fata la TNB sunt prezente persoane care au in jur de 40 de ani. De cealalta parte, grupul de protestatari este format predominant din tineri.

21.48: Doi dintre manifestanti strang semnaturi in Piata Universitatii pentru demisia presedintelui Traian Basescu. Cei doi protestatari sustin ca nu sunt membri ai nici unui partid si nu reprezinta nici o alta organizatie. In piata au aparut foarte multe bannere cu "Jos taxa auto" si "PDL=USL=aceeasi mizerie"

20.35: Un protestatar a afisat un mic baner pe care scrie "Nu exista «tinutul secuiesc» DOAR PAMANTUL DACO-ROMANESC". Un alt grup de manifestanti a cantat un colind-protest adresat presedintelui Traian Basescu si premierului Emil Boc.

20.31: In piata se impart manifeste tiparite. Protestatarii sustin ca doresc sa inregistreze protestul drept miscare revolutionara. La un megafon a fost redata melodia "Vino, Doamne!", interpretata de Valeriu Sterian. Mai multi tineri au fost opriti si retinuti la filtrele jandarmilor.

19.44. Vezi VIDEO cu noi imagini de la protest



19:30 VIDEO Ce spun protestatarii. De ce au iesit la protest



"Nu mai exista niciun fel de multumire. Guvernul care de fapt nu exista ca totul se sprijina pe un singur om, ne-a adus ca nu mai avem democratie, nu mai avem libertate, nu mai avem, practic, fundamentul unei societati si stat de drept.

Cel mai tare ma apasa aceasta problema a disolutiei statului si lipsa suveranitatii cetateanului. Eu ca cetatean am probleme zilnic, zilnic, zilnic. Solutiile nu le asteptam de la politicieni", ne-a spus unul dintre protestatari.

"Am iesit pentru viata care o ducem. Eu sunt pensionar pe caz de boala. Mi-au taiat din ea, acum introduc coplata care inseamna ca-mi ia doua pensii pe an", ne-a declarat un barbat prezent la proteste.

"Am iesit pentru respectarea drepturilor noastre si pentru consecventa in aplicarea unor legi. Am iesit pentru dialog social, in primul rand", ne-a spus o doamna prezenta in Piata Universitatii

18:56
Alti doi tineri care au afisat un banner prin care cereau legalizarea marijuanei au intrat in conflict cu o parte din protestatari. Cei doi tineri au fost preluati de jandarmi care i-au scos din multime si i-au bagat intr-o duba a jandarmeriei.

18.32: Un grup de studenti de la UNATC filmeaza in Piata Universitatii un manechin alb dezbracat in rol de protestatar
  • VIDEO cu filmarile studentilor de la UNATC


18.26:
Doi tineri au adus un banner pe care scrie "Legalizati marijuana". Ei sint admonestati de protestatarii mai in virsta

18.00:
Pe o pancarta scrie "Ciocanitoarea Udrea"


Cornel Nistorescu si Oana Stancu
Foto: Hotnews
17.36: Cornel Nistorescu si Oana Stancu sint in Piata Universitatii

17.18: Pancarta la miting: "Lasati Aeroportul Baneasa low-cost"

17.10 Barurile si magazinele situate pe o raza de 1 km in jurul Pietei Universitatii nu vor mai putea sa vinda alcool in perioada 18 - 23 ianuarie, între orele 17.00-00.00, a anuntat primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman. Chiliman a spus la Realitatea TV ca masura, ceruta de Jandarmeria Bucuresti, nu se va aplica localurilor din Centrul Istoric

17.06: Numarul participantilor a ajuns la aproximativ 200. Pancarta purtata de manifestanti: "Va rugam sa ne scuzati, nu producem cit furati!"

16.06: Numarul manifestantilor a ajuns la circa 150. In piata se impart foi cu diverse inscriptii, printre care si deja celebra "USL=PDL=Mizerie"

  • Vezi mai jos un video cu imagini surprinse miercuri dupa-amiaza in Piata Universitatii


15.52:
Citiva manifestanti l-au admonestat pe un manifestant care purta o sapca PNL. "Nici PNL, nici PSD nici alt partid nu au ce cauta aici", i-au spus protestatarii

15.43:
In Piata Universitatii s-au strins circa 100 de manifestanti, cei mai multi membri ai asociatiilor de revolutionari. Ei duc un banner pe care scrie "Basescu=Iliescu, Jandarmii=Minerii '90"

14.22:
Doi manifestanti citesc in fata celorlalti editorialul "Revolutia la care visez eu", semnat de Vlad Mixich pe HotNews.ro


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21007 vizualizari

  • -13 (35 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:37)

    Mazeta [utilizator]

    In ce tara din lume se mai scandeaza „alegeri la termen”?
    • +8 (96 voturi)    
      Ajunge!!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:55)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      M-am saturat de asa zisii protestatari pana peste cap. Ar fi bun un norvegian din ala suparat, care sa iasa cu mitraliera la ei.
      Oamenii normali la cap nu pot sa-si desfasoare activitatile de zi cu zi din cauza lor. Astia nu au serviciu? Sa se duca la munca, nu in strada, derbedeii...
      • -18 (58 voturi)    
        Pai asa a facut Ceausescu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:09)

        Miruna [anonim] i-a raspuns lui adriana

        Si a sfarsit el impuscat de mitraliera. Alte idei mai aveti doamna? La fel de constructive?
        • +51 (59 voturi)    
          ''PDL si USL, fura prin rotatie'' ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:22)

          Cetateanul turmentat de Stat [anonim] i-a raspuns lui Miruna

          Asta e lozinca preferata, alaturi de 'PDL si USL, aceeasi mizerie'' !

          O clasa politica plina de interlopi si agramati cu tupeu, cocotata golaneste pe functii inalte si aducatoare de afaceri cu banii publici.

          As vota contra actualului guvern daca as avea cu cine, dar mi-e teama ca indivizi ca Ponta sau Antonescu vor pune Romania in genunchi prin pomeni electorale si risipa bugetara.

          Ce alternative avem? Deocamdata neclare, sper sa apara miscari politice noi, cu profesionisti, nu cu politruci oridinari !
          • -12 (40 voturi)    
            Alegeri anticipate! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:56)

            Vali [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat de Stat

            Alegeri anticipate de 2 ori pe an. Pana gasim leaderi corecti si pusi pe treaba.

            Costurile cu alegerile nici nu mi se mai par acum cheltuieli, sunt investitii in viitorul nostru, care trebuie sa devina mai curat.

            Daca ajung Ponta si Antonescu majoritari si nu fac fata, vor pleca in toamna.

            Cu siguranta vor aparea formatiuni si lideri politici noi.

            Altfel, cu alegeri atat de rare, ramanem cu PDL si USL pe cap pana la adanci batranete.
            • +16 (20 voturi)    
              nu se pot face programe politice.... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:08)

              cris [anonim] i-a raspuns lui Vali

              -care sa produca efecte reale la nivel de tara in 6 luni. este suficient de rau faptul ca politicienii nostri nu sunt in stare sa gandeasca o strategie guvernamentala pe mai mult de 1 an (vezi Bac-ul) - acum vrei sa le limitezi orizontul temporar la 6 luni?
              -ca sa nu mai vorbim de faptul ca democratia nu este neaparat sistemul in care se adopta cel mai rapid o decizie politica; dureaza pana se elaboreaza o lege, pana se supune dezbaterii, pana se amendeaza, pana se voteaza; in 6 luni abia ar avea timp sa adopte 2 legi;
              -Ca sa nu mai vorbim ca politicienii romani sunt mari fani ai "tot ce au facut cei dinaintea noastra a fost prost. trebuie sa stricam totul si sa o luam de la capat". am fi intr-o reconstructie continua si nu am mai avansa deloc.
              -ca sa nu mai zic ca o campanie electorala serioasa dureaza 1 luna - si asta inseamna ca le mai raman doar 5 luni ca sa faca intr-adevar ceva.

              Asta imi place mie la romanul nostru, inclusiv la cei care ies acum in piata: nu gandeasc pana la capat ce consecinte au actiunile lor.
            • +8 (10 voturi)    
              Vezi, inteligentule... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:56)

              Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Vali

              ...ca ai raspunsul mai sus...
            • -2 (6 voturi)    
              Belgia a avut crestere economica... (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:58)

              Marinel [anonim] i-a raspuns lui Vali

              ...fara guvern, in peste 500 de zile. Deci se poate!
          • -2 (32 voturi)    
            BORDURI IN LOC DE SPITALE (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:03)

            Miruna [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat de Stat

            Mi se pare mie sau avem borduri in toata Romania in timp ce s-au desfiintat spitalele?
            Se pare ca tin loc si de gradinite si de scoli, ca nici d-astea nu s-au mai construit...
            • +14 (30 voturi)    
              Gradinite noi avem (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:25)

              Marius [anonim] i-a raspuns lui Miruna

              Gradinite noi s-au construit. Eu am una chiar in fata blocului. Si stiu ca sunt mai multe in sectorul 3. E usor sa radicalizezi tot.
              • -9 (27 voturi)    
                Sunt private (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:35)

                Miruna [anonim] i-a raspuns lui Marius

                Statul n-a facut nici una
                • +18 (24 voturi)    
                  gradinite (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:04)

                  mihai [anonim] i-a raspuns lui Miruna

                  Te inseli. In sectorul 3 gradinitele care s-au construit sunt de stat. E mai bine sa te informezi inainte de a face comentarii.
                  • -8 (24 voturi)    
                    Tocmai au dat la televizor (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:38)

                    Miruna [anonim] i-a raspuns lui mihai

                    O mamica cu o fetita care n-are loc la gradinita. Orice parinte stie cum stau lucrurile.

                    Scuteste-ma.
                    • +8 (18 voturi)    
                      :) (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:31)

                      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Miruna

                      La care televizor :)
                      • -8 (18 voturi)    
                        La ala unde a zis si cine a furat flota (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:44)

                        Miruna [anonim] i-a raspuns lui GT2

                        Tu daca te uiti numai la d-alea care spala creierii, nu stii d-astea.
                        Chiar, ce s-a intamplat cu flota?
                        • +16 (20 voturi)    
                          la paharoiu deci... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:06)

                          ilici [anonim] i-a raspuns lui Miruna

                          a vandut-o vacaroiu.
                          asta n-o stiai nu?
                        • +5 (7 voturi)    
                          flota (Joi, 19 ianuarie 2012, 7:10)

                          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Miruna

                          a vandut-o vacaroiu, membru al USL.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Fato... (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:58)

                          Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui Miruna

                          Nu mai sta cu capul in jos si cu picioarele in sus,deoarece vezi totul invers!!!
                    • +19 (29 voturi)    
                      Tocmai au dat la televizor (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:31)

                      Canada. [utilizator] i-a raspuns lui Miruna

                      Teroristii se strecoara printre manifestanti. Niste elemente obscure, incearca sa desturnere protestele celor 1000 de nemultumiti. Haos total peste tot. tot timpul. Avem 10 oameni in studio care prezinta exact telespectatorilor teoria conspirationista exhibitionista, fiecare pe a lui, toate adevarate si obtinute dupa 9 ore copioase de somn.

                      Breaking news..
                      1.4 miliarde de chinezi lucreaza de luni pana duminica pe salarii de mizerie si ti-au facut toate produsele pe care le vezi acum in jurul tau.
                      Good luck.
                      • +1 (1 vot)    
                        9 ore poate la tine in Canada (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:02)

                        Marinel [anonim] i-a raspuns lui Canada.

                        Aici constiinta (celor de la tembelizor) doarme tot timpul.
                    • +3 (5 voturi)    
                      nu sunt gradinite? (Joi, 19 ianuarie 2012, 8:44)

                      atreus [anonim] i-a raspuns lui Miruna

                      superb! uite un sector profitabil in care se poate investi. Daca o sa se faca mai multe gradinite private o sa se poata castiga bine din asta... pot castiga si baby sitter-ii etc...
            • +31 (37 voturi)    
              avem biserici (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:30)

              mihai [anonim] i-a raspuns lui Miruna

              Te-ai gandit cate scoli sau spitale se puteau construi in locul sutelor de biserici care apar in fiecare an?

              PSD=PNL=PDL=FSN
              • -25 (37 voturi)    
                Fara biserica nu ajungem nicaieri (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:48)

                Delu [utilizator] i-a raspuns lui mihai

                PNL si PNTCD nu au parut din FSN! Din FSN a aparut doar PSD(R) si PD (mai apoi PDL)! Pe mine ma doare acum ca PNL s-a dat cu PSD, au si vor avea numai de pierdut!
                De biserici avem nevoie, biserici care oricum au fost facute din banii enoriasilor.
                • +20 (26 voturi)    
                  Din banii enoriasilor.... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:04)

                  nick [anonim] i-a raspuns lui Delu

                  Ce gluma buna ! Tu pe ce lume traiesti ?
                • +3 (17 voturi)    
                  Mata (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:56)

                  Florin [anonim] i-a raspuns lui Delu

                  Ba jeg, tu ai cea mai vaga idee din banii cui, si cum sunt construite bisericile?
                • +18 (20 voturi)    
                  hai zau (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:35)

                  Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Delu

                  Nu jigni inteligenta celorlalti cu prostiile astea. Cu "banii enoriasilor" ??? Adica, terenurile pe care se fac bisericile apartin enoriasilor? Nu cumva au fost donate de primarii? Si primariile le-au dat terenurile personale ale primarului sau le-au dat de la noi, toti ceilalti? Si nu cumva statul sponsorizeaza la greu biserica? Cu banii cui? Nu si cu banii mei? Eu nu sunt enoriash, meshtere, nu ma jigni. Biserica sa plateasca impozit ca toata lumea! Si ajunge cu banii pe care ii suge de la stat! Si ajunge cu spalarea banilor prin constructia de biserici!
                • +2 (2 voturi)    
                  TrinityTV show (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:54)

                  Petre Petre [anonim] i-a raspuns lui Delu

                  Problema este ca biserica nu se implica in viata sociala!!!!!!!!! Biserica ortodoxa nu produce decat lalaituri.
            • +17 (19 voturi)    
              nu borduri (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:29)

              Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Miruna

              Nu cred ca borduri, dar biserici din beton armat la fiecare 50m, asta da, s-a putut construi. Pe terenul nostru, cedat de statul care ne jupoaie pe noi de impozite, pe gratis, unei biserici care nu se supune nici legilor oamenilor "normali", nici nu plateste impozite si ai carei reprezentanti isi plimba fundurile in mertzanuri de ultima generatie. Si nimeni nu urla nimic despre asta. Mai simplu, hai sa il suspendam pe Basescu, ca ne da dupa aia motanu' Felix si mafia psd-ista, o viata ca in basme, multi bani si munca zero, zau monsher...
            • +3 (3 voturi)    
              Orbul gainilor... (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:30)

              Lotte [utilizator] i-a raspuns lui Miruna

              Daca tot atingi subiectul si esti indignata, de ce nu te deranjeaza de exemplu ca in Romania, de douazeci de ani apare cate o biserica la 3 zile, adica sunt cam 16.000, in majoritate tot din banii nostri. Sau asta nu te mai deranjeaza?
          • +21 (29 voturi)    
            nu ne putem complace in rau (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:17)

            deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat de Stat

            daca oamenii ar fi stiut ca dupa ceausescu ii asteapta Iliescu, crezi ca s-ar mai fi dus la revolutie?

            important este sa perseveram. Sa ii schimbam si sa ii articulam pana cand vom avea conducatori demni!
            • +3 (15 voturi)    
              bleah (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:50)

              Delu [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

              Important e sa stim ce vrem, iar atunci vom avea o voce unita si puternica, iar clasa politica se va reforma de la sine! Toti suntem satui pana peste cap de clasa politica din romania!
            • +1 (1 vot)    
              Ok... (Joi, 19 ianuarie 2012, 18:06)

              Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

              Si primul pas dupa mintea ta care ar fi? Deci ,cad astia si ghici cine vineeee???USL_ul....Deci cine? Iliescu,Nastase,Felix ,Rusanu,Fenechiu....etc..Deci,dupa mintea ta ....un pas inainte-mare pas tb.sa recunosc...Esti tare,tataie....
          • -10 (20 voturi)    
            oranjinule.. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:26)

            catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat de Stat

            lasa-te de texte din astea scrise la PDL!!!
          • +21 (21 voturi)    
            Daca mitingurile... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:21)

            airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat de Stat

            ..incep sa se indrepte impotriva INTREGII clase politice, atunci s-ar putea sa las berea deoparte si sa vin si eu! Pana atunci, mi-am yerminat programul si plec la Pub, sa iau una mica inainte de masa.
          • +8 (10 voturi)    
            Chestia asta cu rotatia imi pare corecta! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:13)

            lolita [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat de Stat

            ce solutie ar fi :

            1.) limitarea la 2 mandate pentru orice functie aleasa!
            2.) verificarea averilor familiei si rudelor la predarea mandatelor si la 5 ani dupa-un fel de predare finala
            3.) evaluarea mandatului oricare ar fi acela si mentionarea rezultatelor pozitive si negative-cine face asta si cat de corect poate fi?
            4.) repunerea in functiune a legii 18 - cu veniturile necuvenite/neimpozitate/etc in functiune

            poate este un inceput.
            • +1 (1 vot)    
              si daca ii prinzi cu coruptia ... (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:57)

              Vendetta [anonim] i-a raspuns lui lolita

              ...ce crezi ca o sa se intample?

              Nimic, caci nu avem justitie, judecatorii sunt (mai toti) corupti sau coruptibili, procurorii nu isi fac datoria sau sunt incapabili sa si-o faca, SRI-ul doarme (ca sa nu zic ca este preocupat cu "propriile agende", cat despre politie, la 3 clase si-un baston ce pretentii sa avem...
              Pasii normali ar fii urmatorii:
              1) Revolutie (revolta etc) care sa se sfarseasca (cel putin) cu mazilirea actualei clase politice. Trebuie, toti (dar toti), sa dispara (preferabil de tot)
              2) Reforma administratie: trebuie sa dispara hartiile si birocratia, unde este posibil trebuie introdusa "administratia on-line sau prin telefon" (servicii financiare, taxe si impozite sau pentru tot felul de "adeverinte")
              3) Suspendarea (fara plata) a tuturor "oamenilor legii" asupra carora au planat suspiciuni de coruptie, rea-vointa sau incompetenta... Daca se dovedesc nevinovati pot fi repusi in functii (dar probabilitatea este mica). Eliminarea numirii de judecatori la CCR pe criterii politice ci doar pe baza de concurs.
              4) Reforma invatamantului (fara oameni bine pregatiti nu poti avea, nici politica nici justitie nici economie, nimic)
              5) Reforma in sanatate:
          • +4 (6 voturi)    
            Cea mai tare lozinca! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:10)

            Ioana [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat de Stat

            Cea mai reprezentativa pentru ceea ce se intampla! Ne imprumutam pentru ca am fost si ca sa fim in continuare furati!
          • +5 (5 voturi)    
            Ordin de la matusa.. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:43)

            Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat de Stat

            Vrem sa va optimizam,
            Nu produceti cat furam !
          • +2 (4 voturi)    
            acum 20 de ani comentariul tau ar fi aratat astfel (Joi, 19 ianuarie 2012, 0:14)

            casargoz [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat de Stat

            Cetateanul turmentat de Stat [anonim] i-a raspuns lui Miruna

            Asta e lozinca preferata, alaturi de 'FSN si PNT, aceeasi mizerie'' !

            O clasa politica plina de interlopi si agramati cu tupeu, cocotata golaneste pe functii inalte si aducatoare de afaceri cu banii publici.

            As vota contra actualului guvern daca as avea cu cine, dar mi-e teama ca indivizi ca Campeanu sau Ratiu vor pune Romania in genunchi prin pomeni electorale si risipa bugetara.

            Ce alternative avem? Deocamdata neclare, sper sa apara miscari politice noi, cu profesionisti, nu cu politruci oridinari !
        • +6 (16 voturi)    
          zau (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:25)

          Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Miruna

          Vad ca va scremeti de cateva zile si tot nu reusiti sa adunati mai mult de cateva sute de asa-zisi "manifestanti"... Mai amaratilor, ar trebui sa aveti macar un dram de matematica elementara in cap, ca asta se face incepand cu clasa I.. Romania are vreo 20 de milioane de oameni si voi, aia (sa zicem) cateva mii, vreti sa va dati drept reprezentantii tuturor celorlalti? Mars dracului si eliberati strazile! Panarame patetice, pentru cativa lei primiti de la mafia securista sunteti in stare sa mancati rahat la concurenta cu mircea badea.. da macar ala s-a ales cu un milion de euro pentru asta, nu ca fraierii de voi.
          • -4 (4 voturi)    
            paranoicilor (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:48)

            alina [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

            ...care sunteti ! nu vedetzi decit conspiratii peste tot. Nu e logic ca au iesit daca nu au ce pune pe masa, nu vb ca traim in dictatura
          • -1 (1 vot)    
            va sugerez sa faceti voi un miting (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:13)

            nexus [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

            si sa vedem cati va adunati....si apoi puteti comenta
        • +5 (9 voturi)    
          Pe Ceausescu l-au impuscat rusii si... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:55)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Miruna

          ...cozile lor de topor, protestatarii s-au trezit cu el ...rece...sloi...Cand a aflat poporul trecuse ceva vreme...
        • +8 (14 voturi)    
          Ceausescu a murit impuscat cu mitraliera, dar... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:01)

          Andrei T [anonim] i-a raspuns lui Miruna

          Nu esti decat un manipulata. In chestia cu Ceausescu, acesta a murit impuscat de mitralira, dar mitraliera era ruseasca., Nu stiu daca exemplul dat e cel mai grozav. Toate aceste miscari din ultimele zile sunt si ele o inventie ruseasca. Basescu le sta in gat rusilor ca si presedintele mort al Poloniei. Au orchestrat suspendarea, apoi au aruncat pe piata filmuletul in care candidatul Basescu parea ca loveste un copil si altele inca care sunt stiute numai de initiati. Nu-i pot ierta alungarea conducerii pro-ruse a Republicii Moldova, internationalizarea problematicii Marii Negre, cautarea unei solutii alternative la gazele rusesti pentru Romania si Europa. E simplu sa platesti cativa sefi de galerie, dupa ce ai platit cateva duzini de politicieni, sa creeze instabilitate si insecuritate. Faptul ca miscarea de protest se disemineaza in multe locuri, dar peste tot oamenii sunt putini, arata reactivarea vechilor spioni sau trimiterea unora noi. E clar ca se insista pe Bucuresti, dar daca nu se va reusi nimic, vor incerca ceva sangeros intr-un mare oras, care este condus de un lider al Opozitiei. Basescu a aflat ca se pu la cale miscari de strada si de aceea a retras Legea Sanatatii. Dar ori a fost prea tarziu, ori rusii risca, mergand la totul sau nimic. Si mai este si USL-ul, unde cei care conduc sunt agenti de influenta rusi. Ei vor intra in scena dupa ce regimul Basescu se va fragiliza (poate ramane doar un deziderat). Ce se intampla acum seamana izbitor cu miscarea minerilor din 1999, cand rusii au vrut sa-l dea jos pe Constantinescu, fiindca a fost de partea fortelor NATO in Iugoslavia. Atunci a fost un Radu Vasile, omul securitatii, acea securitate nationalista, antirusa, care a gasit mijloacele sa salveze regimul. Ce va fi acum?
          • +6 (8 voturi)    
            PLATA PENTRU SERVICII (Joi, 19 ianuarie 2012, 1:01)

            PROXIMUS [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

            (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:01)
            @Andrei T [anonim
            Nu au platit doar sefii de galerie si pe "manifestanti"(aici este de precizat ca o femeie din Mehedinti si-a luat sotul la palme si pe copil in mijlocul protestatarilor stigandu-i <<te-au platit,unde sunt banii?..ci si producatori media care au intors armele cu 180 grade(vezi RL) ca sa nu mai vorbesc de "crucisatorul"presei autohtone care vorbeste fluent in limba lui Puskin si Tolstoisi are si liesonuri cu GRU.Dorinta USL de a se pune in slujba puterii de la rasarit se cionjuga si cu frica ce i-a cuprins in urma adoptarii legii prin care ministrul Justitiei poate solicita CSM anchetarea felului in care judecatorii au instrumentat cauzele.Sigur ca marii raptori ai avutiei nationale nu vor intra niciodata la inchisoare deoarece poseda averi care le permite sa cumpere un tribunal intreg dar vor trebui sa dea spaga judecatorilor de ordinul milioanelor de euro pentru ca acestia sa-si riste definitiv cariera facandu-i scapati in continuare.
          • -1 (5 voturi)    
            si eu care credeam ca EU sunt paranoic... (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:14)

            Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

            oare de unde le-ai scos?...
            Ca rusii sunt interesati de noi, nu am nici un dubiu, ca de faptul Base este anti-rus iar ilici este pro-rus de asemeni de asemeni nu am nici un dubiu, dar pana una alta ce spui tu este ... dovada de nebunie. Eu zic, ca pana a da vina pe rusii ar trebui sa cauti vinovati mai aproape de noi aici in Bucuresti, crede-ma romanii sunt satui de politicieni (indiferent de partid, vezi si lozinca USL=PDL=mizerie)... Regimul basescu, a facut gafa dupa gafa, asta e adevarul...
            PS. Poate ca Putin a vrut sa ii "dea o palma" lui Base, dar Base chiar a dat una copilului ala... iar prosteala cu "pixelul albastru" este strict pentru idioti...
            • +3 (3 voturi)    
              gafa dupa gafa! (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:37)

              pragmatic [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

              o lista de gafe: A. nu se mai copiaza la Bac (gafa, Spiru Haret nu mai strange bani pt. USL) B. Control la concedii medicale (gafa, au scazut cu 48% concediile si nu se mai iau spagi la medicii de familie) C. s-au taiat dosarele FALSE de ajutor social (gafa, primarii USL nu mai aduna votanti) D. s-au taiat pensiile de invaliditate FALSE (gafa, nu mai iau spaga medicii) E. s-au taiat pomenile revolutionare (gafa, nsite activisti PCR nu mai iau 24 mil/luna) F. s-au taiat pacientii falsi -cam 7 mil.- de la medicii de familie (gafa, nu se mai poate tine un cabinet cu 1000 de inexistenti) G. s-au taiat bolnavii falsi -cam 5 mil- care primisera retete FALSE de medicamente compensate (gafa, framacistii nu mai au bani de Caraibe) H. s-au taiat privilegiile burtosilor sefi de sindicate I. s-au taiat pomenile profilor de liceu (scoala poate decide sa scape de profii spagari si incompetenti MAI FACEM o lista de gafe? sau de pomanagii lasati fara bani publici? tu din care categorie faci parte?
              • -2 (2 voturi)    
                si dovada unde e? (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:04)

                muc cel mic [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

                nenea, nu zic ca nu ar fi cum zici matale, dar vreau dovada a tot ce zici.
              • -2 (2 voturi)    
                zzz (Joi, 19 ianuarie 2012, 13:07)

                zzz [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

                si de ce nu-s nenea in puscarie cu fratiorii portocalii? ia sa te vad.
          • +2 (2 voturi)    
            BRAVO...... (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:32)

            Generalul Militaru [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

            ...pentru felul clar in care ai prezentat esenta problemei Romaniei din acest moment, ca sa poata pricepe si cei indoctrinati de antene ! Intr-adevar, miza este enorma. Rusii au avut castig de cauza in decembrie 89 cand au facut o diversiune magistrala si au reusit sa-si plaseze la varf oamenii: Iliescu, generalul Militaru, Brucan, Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Razvan Theodorescu, Emanuel Valeriu, etc. Urmatoarea diversiune kgb-ista reusita a fost in 13-15 iunie 1990 cand trebuia curatata Pta Universitatii si data o lovitura partidelor istorice. Normal opozitia trebuia sa castige in 1992 dar s-a mai amanat cu 4 ani. Conventia Democrata nu putea sa fie un succes deplin, partidele istorice fiind infiltrate masiv in special cu elemente din aripa prorusa a securitatii care erau cei mai "vocali". Reinscaunarea lui Iliescu in 2000 a fost doar o formalitate, neavand cine sa i se opuna. In schimb rusii au primit doua lovituri consecutive puternice in 2004 si mai ales in 2009 cand se dadea sigura victoria lui Geoana. In ultimii ani s-a lansat o alta diversiune in media si la discutiile pe strada: "Rusii au acuma problemele lor, nu le mai pasa de ce se intampla in Romania!" Nimic mai fals, pentru ei miza cu privire la ce se va intampla in Romania este enorma. Vechea retea de agenti este "improspatata",sunt tot mai multe dovezi ca in Romania se stabilesc cetateni cu studii superioare din Republica Moldova care in scurt timp sunt sunt "instalati" in locuri de munca chiar in sistemul bugetar (si nu in orice loc!), ceace spune mult despre puterea "retelei" din Romania.
            La mitingurile din ultimele zile, pancartele sunt majoritatea opera pnl-pc-ului, de si acest stil kgb-ist dur si abject de a lovi a fost folosit prima data de FSN in lupta cu partidele istorice. Atunci FSN-ul reprezenta puterea iar partidele istorice opozitia, acum acelasi stil din 1990 il foloseste opozitia contra puterii . Acelasi stil cu alte personaje.Iar in spate urmasii kgb-ului de atunci
      • +21 (35 voturi)    
        macar daca s-ar muta... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:17)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui adriana

        de ce se tot inghesuie la Universitate? sa se duca in piata Constitutiei, la parlament. n-au decat sa-si puna si corturile in parc la Izvor si sa stea acolo ani de zile sa protesteze impotriva rasaritului...
        • -10 (26 voturi)    
          km 0 (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:59)

          roman [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Acolo e km 0. E Universitatea. E un simbol al revolutiei si al libertatii. Poti intelege toate astea?
          • +19 (27 voturi)    
            inteleg (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:15)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui roman

            dar nu ti se pare jenant sa te folosesti de aceste simboluri? a ajuns un simbol pentru ca acolo s-au strans sute de mii de oameni si cateva mii au murit pentru ca noi sa putem azi candida la orice functie si vota pe oricine..
            nu crezi ca e o ipocrizie sa te folosesti de aceste simboluri astazi? nu ti se face greata cand il vezi pe mircea badea cantand in piata universitatii imnul golanilor de pe un prompter?
            • +24 (24 voturi)    
              Ba da! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:55)

              Delu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Greata mi se face cand vad orice politician folosinduse de km0! Mai importanta decat revolutia a fost a 2-a "revolutie" din 90 cand tinerii au stat acolo 4 luni si au dezbatut si au cautat un dialog cu liderii politici pana a furat FSNul in frunte cu Iliescu alegerile care a chemat minerii sa faca "ordine"!
              Dupa Ceausescu trebuia executat si Iliescu!
              • -13 (19 voturi)    
                l-ai uitat pe Base (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:11)

                deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Delu

                sa nu il uitam pe Basescu, ministru al transporturilor la acea vreme.... el a vegheat drumul minerilor catre capitala.
                • +16 (16 voturi)    
                  In 90 Basescu nu a fost ministru (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:54)

                  dedeiu [anonim] i-a raspuns lui deceneus

                  Mincinosule!

                  Ministrul transporturilor:
                  Corneliu Burada (2 ianuarie - 28 iunie 1990)

                  http://ro.wikipedia.org/wiki/Guvernul_Petre_Roman_%281%29
                • +13 (13 voturi)    
                  nu ai dreptate! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:43)

                  Delu [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

                  Basescu nu a fost ministrul transporturilo in timpul nici unei mineriade din Bucuresti! Cred ca a fost doar la cele de pe timpul lui Constantinescu, care nu au ajuns in Bucuresti, slava domnului!
                  • +6 (6 voturi)    
                    Si tu minti! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:17)

                    dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Delu

                    1991-1992 Ministrul Transporturilor în Guvernele Roman şi Stolojan
                    -> http://www.presidency.ro/?_RID=htm&id=4&exp1=president

                    Recapitulare: Basescu NU a fost ministru in '90 in guvernul Petre Roman 1 ci in '91 guvernul Petre Roman 2 si a prin mineriada din '91 ca ministru al transporturilor.
                    • -1 (1 vot)    
                      @Delu a (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:13)

                      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

                      zis "cred ca..." ceea ce inseamna incertitudine.
                      prin urmare ar fi trebuit sa zici ceva de genul "pt. corectitudine..." in loc de "si tu minti".
                      • 0 (0 voturi)    
                        Incertitudine? (Joi, 19 ianuarie 2012, 19:10)

                        Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

                        Pot sa-i inteleg pe cei ce sunt platiti ca sa dezinformeze ,dar pe cei ce-o fac din prostie nu pot sa-i inteleg ,nici sa-i sufar!!!
                • +10 (16 voturi)    
                  haha (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:41)

                  Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

                  Da, Basescu e vinovat pentru toate. Din cauza lui se produc si eclipsele de soare, din cauza lui s-au produs tsunami-urile din Japonia si tot din cauza lui bietii copii africani nu au o coaje dah paine sa mananca si ei care este. Ptiu, ptiu, anticristu! Ah, si sunt convins ca ai crede 00% asta daca ti-ar vinde-o aia de la antena lu' felix, ca stati ca boii si va uitati la TV si nu sunteti in stare sa mai discerneti realitatea de minciuna.
                  • +8 (10 voturi)    
                    Ceva nu inteleg. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:28)

                    adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

                    Poate imi explica un fan al Antenelor. Toata tara stie ca Dan Voiculescu , alis Felix, a fost un turnator ordinar al Securitatii. Toata tara stie ca Dan Voiculescu nu a ajuns mare miliardar mostenid o matusa bogata ci inceputul a fost din banii Securitatii .
                    Toata lumea stie ca Antenele sunt proprietate acestui individ.
                    Cum poate fi credibil un post T.V. ce apartine acestui individ?
                    • -5 (5 voturi)    
                      Credibilitate zero (Joi, 19 ianuarie 2012, 5:36)

                      lorin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

                      Tot asa cum poate fi credibil in lupta anti coruptie un presedinte fost primar care si-a semnat cadou o casa. Asa cum e credibil ca el n-a fost securist. O matracuca pozand semi-nuda care se ocupa de infrastructura tarii. O nulitate scolita la Romano-Americana (universitate care cu greu isi facea colecta de analfabeti din licee pe post de studenti), taiata pe fatza si cu buze de pornosta,r ajutata sa sa faca europarlamentar roman. Asa cum e credibil un Videanu bordura pus ministru la Economie. Si inca nenumarate. Sa nu vorbim de credibilitate.. Una e credibilitatea unui post tv si alta a unuor nemernici care s-au infipt la bucate si te prostesc in fatza si te scuipa pe la spate.
                    • -2 (4 voturi)    
                      la fel de credibil precum... (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:18)

                      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

                      TVR, B1, sau Otv... sau Evenimentul zile...
                      Stirile trebuiesc "rumegate", cine crede ce i-se spune isi merita soarta...

                      PS. Felix a lucrat in Secu, asta se stie, dar oare Base ce a facut? El fiind capitat de nava, "ghici ghicitoare mea"?
                      • +2 (2 voturi)    
                        [entru lorin & vendetta (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:32)

                        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Vendetta

                        Intrebarea mea era clara: un patron de posturi T.V. este un jeg de om dovedit. Cum pot fi acele posturi T.V. credibile? Mi s-a raspuns aiurea...
                        Putea sa mi se raspunda cu un exemplu de patron de post T.V. , om integriu si postul cu o credibilitate aproape de zero ( de exemplu ). Deci tema intrebarii este: PATRON DE POST T.V. si credibilitatea postului. Daca cineva poate raspune LA OBIECT , il astept!
          • +9 (15 voturi)    
            nu, eu nu pot intelege (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:26)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui roman

            aia de-acolo n-au legatura cu revolutia si libertatea, poate cu revolutia lui ilici si cu "liberalii" lui crinutz...desi ei se dau apolitici, pana la urma tot pesedei si penelei sunt...dar asa da bine la popor, sa se creada ca-i spontan totul...
          • +3 (7 voturi)    
            si ce legatura au ei cu asta? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:18)

            Dinu [anonim] i-a raspuns lui roman

            n-au nici o legatura cu liberatatea (pe care o avem) sau cu revolutia din 89. hai sa fim seriosi
        • -6 (14 voturi)    
          acolo (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:29)

          catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          acolo s-a murit si in 1989 pentru ca voi sa aveti dreptul sa ne faceti viermi, huligani , tarani.. voi cei care va conduceti dupa marele fiu al natiunii, barbatul intre barbati.. baiatul de la Secu cum s-ar spune.. De asta.. dar cum ati papat la tata fsn-ului este greu sa intelegeti democratia asa ca urlati.. urlati .. urlati.. dar va este frica.. mai devreme sau mai tarziu veti deveni amintirea neagra a Romaniei.. ultimile ramasite ale comunismului
          • +11 (21 voturi)    
            desigur.. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:43)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

            marea revolutie.. sa canti imnul golanilor impreuna cu trompeta de serviciu a lui Voiculescu.. ;) si sa ceri demisii...
            si 'revolutionarii' care cereau acum 2 zile indemnizatiile inapoi.. tot de comunism fugeau nu?
            viermi? huligani? tarani? nu zice nimeni asta. toata lumea va compatimeste. pentru ca sunteti niste amarati, dezorientati, manipulati tocmai de 'ultimile ramasite ale comunismului'.
          • +13 (15 voturi)    
            tu de unde stii mai (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:30)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

            ...de baiatul de la secu si alte alea? daca el e baiatul de la secu, atunci felix, badea, gadea si altii in gura carora te uiti seara de seara ca sa te (dez)informezi cum sunt? dar ilici ce e? baiatul de la secu kgb?
          • +11 (11 voturi)    
            asa delir (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:36)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

            mai rar bibicule, adica tu esti postac platit de generalul crescent voiciorescu felix, dar ii faci pe allti comunisti. Ceva medicatie antipsihotica ar fi buna pentru matale, sau astepti legea noua a sanatatii?
        • -8 (14 voturi)    
          Ei..., uite ca nu se muta! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:30)

          Sore [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Na! Faptul ca-i deranjeaza pe basescisti ca stau acolo ar trebui sa-i faca sa stea in continuare.
          • +5 (9 voturi)    
            da, cum sa nu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:40)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui Sore

            bravos, sac, sac...ce trendy e sa fii in piata si sa "protestezi", nu-i asa? si mai faci si in sac altora, prostii astia care nu vor manifestatii, cum sa nu? cati ani ai? trei si jumatate/
      • +16 (28 voturi)    
        doua schimburi (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:19)

        Renesmee [utilizator] i-a raspuns lui adriana

        au serviciu, in 2 schimburi. De la 14.00 la 0.00. Deconteaza Voiculescu
      • -4 (22 voturi)    
        te rog: (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:24)

        Sycka [utilizator] i-a raspuns lui adriana

        explica te rog cum nu poti tu sa-ti desfasori activitatile de zi cu zi din cauza lor???
        Eu trec in fiecare zi de 2 ori pe colo si nu am avut nici o problema din cauza lor. Traficul nu este afectat, autobuzele circula normal, metroul este civilizat. Argumenteaza te rog.
        Cu stima!
        • 0 (16 voturi)    
          Da? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:15)

          adriana [anonim] i-a raspuns lui Sycka

          Dar ce ar spune angajatii magazinului Vodafone devastat sau vanzatorii tonetelor sparte?
          Probabil ca esti unul dintre ei, de le iei apararea.
          Orice manifestatie din asta creaza un disconfort pt. toata lumea. Eu am o fetita de 1 an. Pot merge in seara asta la Teatrul national sa vedem o piesa? Nuuuuu.
          I rest my case.
          • +4 (18 voturi)    
            da? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:46)

            Monica [anonim] i-a raspuns lui adriana

            Ganditi-va si la copiii ai caror parinti nu numai ca nu isi permit sa ii duca la teatru, dar nu isi permit sa le ia mancare sau imbracaminte! Sunt convinsa ca veti gasi alt teatru pe care sa il frecventati linistita, fara teama ca maine fetita dvs va va privi in ochi si va va intreba care este mostenirea ei morala! Poate gasiti o telenovela care sa va ia gandul de la ce se intampla in tara, nu va mai retinem!
            • +9 (17 voturi)    
              Ei nu zau (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:46)

              Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Monica

              Care copii nu-si permit??aceia ai caror parinti refuza un loc de munca si prefera sa traiasca din alocatia lor si din somaj?M-am saturat cu atatia paraziti sociali...oamenii seriosi nu au liber 7 zile sa latre catre trecatori,ei au de pus o paine pe masa copiilor,si mai apoi,SA-I DUCA LA TEATRU!
              • -3 (13 voturi)    
                Ei nu zau (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:26)

                Monica [anonim] i-a raspuns lui Cocolina

                Nu doamna " Cocolina" ! Nu doar ai acelora! Ci si ai acelora care au salarii mizere, salarii care nu le permit sa plateasca cheltuielile uzuale. Salarii care ucid vise si pofte! Cascati ochii larg prin periplul dvs. senin in lumea asta. Nu fac parte dintre acei bieti oameni, nu sustin vreun partid! Dar asta nu ma impiedica sa vad limpede! Terminati cu cinismul asta ieftin! Cinismul cere o inteligenta care nu va prinde!
                • 0 (0 voturi)    
                  Hai lasa.... (Joi, 19 ianuarie 2012, 19:16)

                  Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui Monica

                  Cine te-a mintit ca vezi limpede?
            • +5 (13 voturi)    
              Da? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:47)

              adriana [anonim] i-a raspuns lui Monica

              Nu ma gandesc la acei parinti de care vorbesti. Eu muncesc pana la 8 seara in fiecare zi ca sa pot pune pe masa ceva copiilor, nu merg la manifestatii cretine. Daca nu ar avea ce sa le dea de mancare copiilor, ar trebui sa se duca la munca, nu sa cerseasca in Piata Universitatii. Ati gresit site-ul stimabila Monica. Trebuia sa comentati pe frustratii.ro, coategoale.ro sau inculti_si_needucati.ro.
              • -1 (3 voturi)    
                siguuur (Joi, 19 ianuarie 2012, 0:04)

                yujelly [utilizator] i-a raspuns lui adriana

                daca munciti pana seara la 8 , de ce aveti timp sa intrati pe internet sa comentati diverse la ora 6 fara un sfert?
              • 0 (2 voturi)    
                Da? (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:57)

                Monica [anonim] i-a raspuns lui adriana

                Daca nu va ganditi, macar respectati acesti oameni prin tacere sau printr-o atitudine neotravita si isterica! Esenta democratiei consta tocmai in libertatea fiecaruia de a merge fie la " manifestatii cretine" si in libertatea fiecaruia dintre noi de a ne spune puctul de vedere. Tonul si modalitatea in care alegem sa o facem sunt dictate de bunul simt si de educatia de care unii dau dovada, altii nu. Cum dvs. va incadrati in ultima categorie, este mai intelept din partea mea sa intrerup acest dialog. P.S. Sunt surprinsa sa aflu de existenta site-urilor pe care le pomeniti....dar probabil ca dvs. stiti cel mai bine.....
            • +3 (11 voturi)    
              sigur (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:36)

              gelu [anonim] i-a raspuns lui Monica

              ...ca n-au bani sa le cumpere mancare, saracii....Le iau alocatia ca sa ia o tuica, la birtul din colt.
              Hai sa fim seriosi.
              Pot sa-ti dau detalii, dar nu cred ca e necesar.
              Cine vrea cu adevarat gaseste ceva sa munceasca si sa-si intretina familia.
              Sigur, asta daca e o persoana responsabila si nu asteapta "sa ni se dea", sau sa stea cu zilele la Universitate.
            • +3 (9 voturi)    
              hai ca-mi vine sa plng (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:41)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Monica

              nu mai poti matale de grija copiilor amariti, de aia nu dormi noaptea si schimbi nick-urile ca sa bagi cit mai multe mesaje din sediul antenelor rromului voiciorescu felix varanul comunist??
              Impaca-te cu gindul: ati pierdut si de data asta, ca intotdeauna.
          • +1 (13 voturi)    
            ai copil intelectual? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:24)

            SlowBoz [utilizator] i-a raspuns lui adriana

            m-as mira. La un 1 an cat are fetita ta, ce piese a vazut pana acum? Ati inceput sa discutati despre operele lui Shakespeare?

            Totodata, pe langa ineptia cu mersul la teatru cu infantul de 1 an .... tu nu ar trebui sa prestezi munca? si daca da, ce timp ai tu de teatru draga?

            Nu in ultimul rand, ca fost angajat de magazin Vodafone, eu m-as bucura sa fie devastat magazinul macar 1 data pe saptamana, concediu prelungit.
            • +1 (9 voturi)    
              @ SlowBoz (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:57)

              adriana [anonim] i-a raspuns lui SlowBoz

              Din comentariul tau se vede ca esti un ratat. Adica ti-ar fi convenit sa iti devasteze locul de munca, ca sa nu muncesti. Tipic romanilor de rand, fara creier.
              Eu muncesc in fiecare zi pana la 8 seara. Dar tu se pare ca nu ai nici educatia nici intelectul dezvoltat ca sa intelegi ce am scris si sa ajungi vreodata sa castigi cat mine prin munca cinsitita.
          • +1 (11 voturi)    
            Dragii nostri micuti culti... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:51)

            unaalta [utilizator] i-a raspuns lui adriana

            Si baietelul meu de 1 an si 2 luni este extrem de nervos pentru ca nu putem sa mergem la Cehov. Isi dorea foarte tare. Ca sa-l imbunez am luat bilete la Ateneu. Poate ajuta asta si in cazul fetitei tale de 1 an.
      • +5 (19 voturi)    
        Re: Ajunge!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:31)

        alex [anonim] i-a raspuns lui adriana

        si dumneata ai un laptop si esti fericita?
        • +6 (14 voturi)    
          Am ras tare la asta (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:05)

          Miruna [anonim] i-a raspuns lui alex

          Am vazut-o si io pe aia. Din pacate n-ai ce sa le ceri spalatilor pe creier.
      • +3 (21 voturi)    
        Ajungee!!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:13)

        monica [anonim] i-a raspuns lui adriana

        Sunt de acord! Ajunge, insa , cu comentariile celor care nu au nici macar minima decenta de a respecta opinia( intre noi fie vorba, foarte indreptatita) unor oameni !Nu v-a deranjat nimeni cu nimic! Se circula liber!Si eu m-am saturat personajele sinistre, fara verticalitate, cu opinii preconcepute, inguste, marginite! Sunteti libera sa aveti orice parere si sunteti libera sa il adorati pe Basescu, insa aveti decenta si bunul simt de a nu calca in picioare demnitatea celor care nu gandesc la fel ca dvs. !Pentru ca sincer, si noi ne-am saturat de voi!
      • +4 (16 voturi)    
        De unde ai luat textul asta? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:26)

        Sore [utilizator] i-a raspuns lui adriana

        Parca citesc un articol din "Dimineata" sau "Azi" intr-un numar din aprilie - mai '90 (mai putin chestia cu norvegianu', care nu aparuse la vremea aia). De-acolo ti-ai luat textul? Vezi c-ai uitat sa spui si ca vrei liniste... Da' am o curiozitate: de ce "oamenii normali la cap nu pot sa-si desfasoare activitatile de zi cu zi din cauza lor"? Isi desfasoara activitatile in Teatrul National sau in Intercontinental si ii deranjeaza zgomotul? Punem pariu ca aia care lucreaza in Teatrul National, actorii mai ales, sunt, in mare parte, de partea protestatarilor?
        • -2 (8 voturi)    
          bine ca stii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:45)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Sore

          sa citesti, mai nea fost activist, ca atunci in '90 asta faceai, lucrai la dimineata si azi. Asta faci si acum, pentru ca altceva nu stii sa faci, adica sa minti cu mult tupeu, specific taranilor adusi de ceasca de la tara ca sa infesteze orasele.
          Cum spuneam, ati pierdut si de data asta, asa ca poate te apuci si matale de o munca adevarata.
      • +7 (15 voturi)    
        he he... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:46)

        hoha [anonim] i-a raspuns lui adriana

        Sunteti satula de protestari in a 6-a zi dar de politicieni nu sunteti satula dupa 22 de ani?

        Faptul ca luam credite de la FMI pe banda rulanta, faptul ca parlamentul nici macar nu pune in discutie problema unei posibile datorii a Germaniei fata de Romania nu va deranjeaza?

        Va asigur ca vor avea un impact mult mai mare asupra activitatilor de zi cu zi.
      • -4 (10 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:46)

        cris [anonim] i-a raspuns lui adriana

        ori esti prost ori esti chior ca stii tu cine...ori NU intelegi nimic...alege te rog.
      • +7 (9 voturi)    
        :) (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:17)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui adriana

        sper ca ai fost ironica. daca nu pot doar sa-mi imaginez ca bordurile ocupate de protestatari erau locul muncii matale.
      • -1 (13 voturi)    
        adevarul gol golut (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:20)

        adevarul gol golut [anonim] i-a raspuns lui adriana

        Draga doamna,

        Dimineata traversez Piata Universitatii la ora 8.00-8.30, in drum catre servici, seara o traversez din nou in jurul orei 18.30-19.00, in drum catre casa si n-am sesizat niciun inconvenient.

        Dvs lucrati pe trotuarul din zona Inter - Dunarea - National, in parcarea Udrea-Cocos, la chioscul de ziare din statia RATB? Cum va deranjeaza povestea asta incit sa simtiti nevoia de mitraliera? (scuze, dar nu m-am putut abtine)

        Personal, ma bucur ca, concetatenii mei au devenit vizibili si au reusit sa opreasca momentan demersurile catre OBLIGATORIU PRIVAT:
        - asigurarea OBLIGATORIE RCA, privata, exagerata comparativ cu riscul asigurat.
        - asigurarea OBLIGATORIE a locuintei.
        - asigurarea OBLIGATORIE pentru pensie privata.
        - asigurarea OBLIGATORIE de sanatate (in curs).

        Doamna, tineti minte ca nu exista educatie, sanatate, aparare si justitie PRIVATE.

        Daca statul este prost gestionar, asta inseamna ca unul sau mai multi angajati ai statului, gestioneaza fraudulos. Pentru asta exista lege, lege care trebuie aplicata. Haideti sa nu inventam solutii complicate la probleme simple.

        Hai sa stabilim pina unde suntem dispusi sa mergem in 4 labe si care este momentul la care trebuie sa ne ridicam in picioare, si sa spunem: "Destul, pina aici!"

        Succesuri!
        • +9 (11 voturi)    
          Niste nuante (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:42)

          ion [anonim] i-a raspuns lui adevarul gol golut

          "Doamna, tineti minte ca nu exista educatie, sanatate, aparare si justitie PRIVATE."

          De dragul discutiei, in privinta educatiei este fooooarte discutabil. In celelalte privinte probabil ca nu se poate in niciun fel (justitie, armata). La sanatate discutie e cam incalcita.

          Sa revenim la educatie.

          De exemplu, in prezent statul aloca anual o suma nu extrem de mica (cam 3000 de lei) pe un elev, la o scoala generala.

          Cu ce ar dauna daca alocatia asta ar merge acolo unde merge si elevul? Chiar si la o scoala particulara. Intreb si eu. Ar distruge invatamantul de stat? Am foarte mari dubii, aceasta suma este destul de mica raportata la o scoala privata (e cam 15-20% din costul unei scoli private) Scolile de stat au sedii, nu platesc chirii si alte cele. Sunt imbatabile si o sa fie imbatabile la pret. Nu si la calitate.

          Dar ce s-ar intampla daca alocatie ar merge catre scolile private? Simplu: mai multi oameni ar permite copilor sa mearga acolo. Si conditiile acolo sunt clar peste scolile de stat. Nimeni nu e nebun sa isi dea copilul la o scoala proasta si sa mai dea si bani.

          Scolile de stat ar fi fortate sa sa trezeasca si sa ridice un pic calitatea, sa aiba grija la cati copii au, cat de multumiti sunt parintii si alte cele. PLus ca exista competitie chiar si intre scolile de stat.

          Atentie: piata aici chiar ca e mare si concurenta la fel. Nu exista nici cea mai mica sansa de oligopol sau alte cele. Presiunea asta ar fi benefica pentru toata lumea. Ar creste calitatea.

          Si, pentru cei mai socialisti: chestia aia cu "nu dam bani din buget catre privati" e cam aiurea. De fapt dai acei bani copiilor care studiaza la acea scoala. Parintii sunt nemultumiti, atunci pleaca in alta parte, pleaca si subventia dupa copil. Presiunea de a scadea preturile existente cu acea alocatie e directa si foarte precisa.

          La alocatia pentru copii s-a urlat acum N ani ca sa fie la fel si sa se dea egal la toata lumea. De ce nu ar fi la fel si la "alocatie pe educatie"?
        • +7 (9 voturi)    
          Si inca niste nuante.. in apararea privatilor (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:48)

          ion [anonim] i-a raspuns lui adevarul gol golut

          "Daca statul este prost gestionar, asta inseamna ca unul sau mai multi angajati ai statului, gestioneaza fraudulos."

          Nu, nu inseamna neaparat asta. Poate sa insemne ca daca nu sunt banii tai in joc te doare in basca. Ii furi, ii risipesti, ii arunci pe prostii. E omeneste sa fie asa.

          Sistemul de stat e un rau necesar, dar o sa fie totdeauna un prost gestionar. Simplu. "NU SUNT BANII MEI IN JOC". E un sistem, nu depinde de oameni sau de controale.

          Asa e si aici, si in America, chiar si in mult iubita si stimata Germanie. Doar ca la ei stacheta e mai sus, nu fura chiar orice giolban. Si procentele sunt mai mici la comision :)

          Dee, tari cu vechime in democratie..
          • -2 (6 voturi)    
            Multumesc pentru raspuns. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:31)

            adevarul gol golut [anonim] i-a raspuns lui ion

            "daca nu sunt banii tai in joc te doare in basca. Ii furi, ii risipesti, ii arunci pe prostii" asa este, adica ii gestionezi fraudulos.

            Daca esti ticalos, indiferent ca lucrezi la stat sau la privat, te vei comporta la fel (

            Daca banii sunt gestionati in sistem privat, trebuie sa produca si profit, Cit de mult? cu cit mai mult, cu atat mai bine (cum cresti profitul?

            1. vinzi mai mult - imposibil, suntem ~19 mil si asta nu o sa se schimbe pe termen scurt sau mediu, perspectivele fiind de scadere.

            2. reduci costurile (20% din asigurati vor consuma 80% din buget) daca din astia "arzi" citeva procente, deja ti-ai rezolvat problema profitului. DAR ASTA CONTRAVINE IPOTEZEI - sistemul asta nu-ti oferi protectia de care ai nevoie) oricind poti avea nesansa sa te numeri printre cei sacrificati pentru profit.

            Cred ca privatizarea celor 4 domenii este o falsa solutie la o alta problema.

            Am 2 copii in liceu, cls a 12-a si a 9-a si sunt victima sistemului manualelor alternative, schimbarii aberante a programei scolare si a dezinteresului dascalilor (sistemul actual).

            Am trait propria experienta educationala in sistemul "non-profit", chiar si in perioada neagra a acestuia (1984-1989), am putut sa invat, mai mult, am fost silit sa invat.

            La limita experientelor proprii, nu cred ca lipsa initiativei private si a profitului a impiedicat in vre-un fel asigurarea educatiei sau a sanatatii la un nivel satisfacator pentru toti concetatenii mei.

            Problema celor 4 domenii (5 cu sistemul de pensii) este asimetria informationala.

            Ma tem de selectia adversa mai mult decit de hazardul moral, convins ca mulgatorul profesionist ma va face zdrente, pentru ca vrea si poate.

            Alternativa privata? OK, dar nu OBLIGATORIE si nu in domenii unde individul nu poate face alegeri in cunostinta de cauza.

            Cred ca problema reala este ticalosia individuala si lipsa controlului.

            Cf. cod penal RSR, TITLUL IV Art.223 pentru delapidare peste 500'000 erai calificat la condamnare cu moartea.

            Respect.
        • +7 (7 voturi)    
          Da de ce? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:45)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adevarul gol golut

          Cum adica nu exista educatie privata? Cum adica nu exista medicina privata? Tu pe ce lume traiesti? Poate te referi la Coreea de Nord? Fa te rog cuvenita rectificare.
          • +5 (5 voturi)    
            adevarul gol golut (Joi, 19 ianuarie 2012, 1:01)

            adevarul gol golut [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

            Draga Adrian, rectific:
            Exista ceva educatie si sanatate privata (mai mult privata decit educatie - asta este problema):
            - vezi Universitatea Ecologica in perioada Dolphi Drimer, vezi Spiru Haret, vezi nastrusnicia propunerii de incepe a facultatii cu promisiunea absolvirii liceului mai tarziu.
            - incearca sa faci un RMN cap+gat - oriunde te duci este 500 de lei, platit integral, programare in 2-3 zile sau gratuit cu trimitere de la medicul specialist - programare intre 30 si 60 de zile, ai si varianta gratuit + 300 lei taxa de urgenta - programare in 2-3 zile.
            - studiaza putin fenomenul urmator: casa deconteaza 100USD / sedinta de dializa in sistem privat (aceeasi valoare de citiva ani buni) au aparut centre de dializa private ca ciupercile dupa ploaie. Daca ai ceva probleme renale, sanse mari sa te treaca pe dializa (foarte rau nu-ti face, ca-ti pune rinichiul in repaos, dar de ce sa fac dializa daca nu e cazu'???) fapt este ca inregistram o crestere alarmanta a bolnavilor de rinichi (reala? falsa? nu stiu, este "pe profit") In momentul in care vine si asiguratorul privat si-ti spune ca el contribuie cu 40USD pe sedinta, asa-i ca scoti rapid diferenta de undeva, ca altfel crezi ca o sa mori? (nu uita ca esti bolnav, urmeaza sa te pensionezi si speri cind o fi nevoie, sa apuci pe lista de transplant) Ai calificarea sa evaluezi necesitatea, oportunitatea sau corectitudinea tratamentului? Cind te asiguri, alegi in cunostinta de cauza? Se poate sa ai pielea ridata pe fata la baza lobului urechii si sa nu stii de ce te ocolesc asiguratorii. Ai facut ceva analize pe la diverse centre private? Crezi ca CNP-ul tau si profilul de risc nu au fost deja cumparate de asiguratori? Cam asta-i asimetria informationala. Nu poti sa alegi in cunostinta de cauza pentru ca nu ai acces la informatiile la care acces celalalt.

            Se fura prea mult in sistemul actual? Solutii simple:
            - informatizarea sistemului
            - registre de pacienti
            - ghiduri terapeutice
            - pedepse aspre pentru banul public
            • +1 (1 vot)    
              Pentru adevarul gol golut (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:27)

              adrian88000 [anonim] i-a raspuns lui adevarul gol golut

              Te saut! Acum ai avut un comentariu de bun simt si care a surprins aspecte reale.
              Dar in ceea ce priveste Casele de Asigurari private , hai sa facem un exercitiu de imaginatie.Casele prinate vor fi din alte tari , mai dezvoltate , pentruca in Romania nu exista Case care sa intruneasca conditiile. Sa presupunem ca tu esti patronul unei astfel de Case. Daca ai constata ca exista un centru de dializa ce solicita sume exorbitante spre decontare nu ai trimite 2-3 medici specialisti- experi pe care ii platesti sa faca o verificare acolo? Si care sa nu fie din Romania.Chiar decontezi asa orbeste tot ce iti cer centrele private de dializa?
              • -1 (1 vot)    
                adevarul gol golut (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:48)

                adevarul gol golut [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

                Bonjour!

                Nu fac un exercitiu de imaginatie, i-ti spun "din industrie".

                Vorbind "pe profit", crezi ca, casa descurajaza inregimentarea pacientilor in conditiile in care deconteaza 40USD/sedinta si incaseaza 60USD de la pacient?

                Este prima oara cind 2 mulgatori profesionisiti se inteleg pentru a-ti lua banii?

                Ai expertiza necesara luarii unei decizii in cunostinta de cauza? Poti influenta pretul, atita timp cel care plateste din banii tai are o intelegere mutuala cu cel care presteaza serviciile (pentru profit)?

                Similar in toate cele 5 domenii enumerate (vezi dealtfel care este ponderea lor in economia mondiala, ca sa intelegi de ce starnesc atita interes).

                chiar in solutiile simple pe care le enumeram, crezi ca ghidurile terapeutice reprezinta neaparat cel mai potrivit tratament?

                Multumesc.
                • +1 (1 vot)    
                  Doiamne! (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:40)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adevarul gol golut

                  pai tu nu ai inteles NIMIC! Casa nu incaseaza sume diferite in functie de servicile medicale pe care le primesti tu! Intr-o luna iti ia 1.000 euro ca te-ai operat de apendicita si luna urmatoare NIMIC ca nu ai fost la medic. Casa iti ia suma pentru care vrei tu sa te asiguri ( un pachet de asigurari se cheama). In unele luni " castigi " tu ca ai platit 50 Eura si ti s-a decontat 2.000 Euro , altadata castiga Casa , ca ai platit aceasi suma ( 50 Euro ) dar nu ai avut nevoie de medic si nu ai decontat NIMIC!
                  Acesta este sistemul ce se vrea implementat ! E bine asa? Sau tot esti impotriva?
      • +10 (12 voturi)    
        Analogie gresita (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:26)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui adriana

        Ar trebui un norvegian nebun care sa decimeze nu pe protestatari, ci chiar pe politicieni! Doar teroarea lor mai garanteaza faptul ca vor face ceva si pentru tara si vor lasa coruptia!
      • -2 (10 voturi)    
        guess what... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:42)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui adriana

        Pai chiar nu au servici... :)) daca ar avea, ar fi multumiti. Cine-i vinovat de distrugerea locurilor de munca? Ghici, ghicitoarea mea... :)))
        • +2 (10 voturi)    
          guess what... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:01)

          adriana [anonim] i-a raspuns lui gimini

          you suck...
          N-au servici pt. ca nu vor, e mai usor sa vina somajul sau ajutoare sociale de la stat.
          In felul asta o sa ajungem mai rau ca Zimbabwe.
          LA MUNCA ROMANI!, asta ar trebui sa scrie pe pancarte. Ca din stat degeaba nu a castigat nimeni niciodata nimic.
      • -2 (8 voturi)    
        @Adriana vs Iliescu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:11)

        Oz [anonim] i-a raspuns lui adriana

        Citeste ce spunea Iliescu in '90 despre Piata Universitatii. O sa constati ca te repeti
      • -3 (7 voturi)    
        capitalism-mizerie (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:52)

        pdl,pnl,psd,udmr,hohenzolern=aceiasi mizerie [anonim] i-a raspuns lui adriana

        pdl,pnl,psd,udmr,hohenzolern=aceiasi mizerie:CAPITALISMUL
      • -5 (7 voturi)    
        I-auzi (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:30)

        ciuciu [anonim] i-a raspuns lui adriana

        La care munca..aia platita cu 200 de euro(!) pe luna sau la aia cu salariu minim de 150.Io cred ca dumneata nu esti normala la cap....
      • +5 (5 voturi)    
        Revolutia pomanagiilor... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:20)

        NIhilo nihil [utilizator] i-a raspuns lui adriana

        Si eu m-am saturat de toti trantorii astia care de fapt nu vor decat bani de la stat in schimbul a nimic. Sa mearga sa munceasca mai mult daca vor mai multi bani! Parintii mei sunt pensionari si ca sa mai fac un banut se ocupa si cu agricultura. Vreau sa va spun ca vara nu gasesti pe nimeni dispus sa munceasca in agricultura, desi se fac bani frumosi. In schimb se gasec o gramada care vin la furat odata ce totul e gata...
      • -3 (3 voturi)    
        hahahaha (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:44)

        alina [anonim] i-a raspuns lui adriana

        hai ca asta e culmea.....papusha probabil ca nu au de munca scumpa. poate ca te deranjeaza cind vii de la club unde lucrezi tuuuuuuu. Poate ca tie in cap iti ciripesc numai vrabiutze dragutze si ai o viatza idilica, se poate intimpla ca ceilalti sa aiba probleme mai seriaose decit ce rochitza sa imbraci cind mergi la bambou
      • -1 (1 vot)    
        ??? (Joi, 19 ianuarie 2012, 7:01)

        Viermele [anonim] i-a raspuns lui adriana

        Dvs. lucrati intre orele 16.00 si 23.00 pe trotuarele de la Universitate?

        Plus ca incitati la violenta, de fapt incitati la crima declarandu-va admiratia fata de criminalul norvegian care a mitraliat 80 de nevinovati (barbati, femei si copii).
      • -2 (2 voturi)    
        esti incredibil de nesimtita (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:58)

        Linda [anonim] i-a raspuns lui adriana

        ,,D-na'' Adriana ,

        din toate comentariile tale au tras urmatoarea concluzie:
        Esti una dintre acele intretinute (probabil de catre de vreun turc transpirat si imputit, arab sau alt neam) care , , munceste pana la ora 8'' pe diverse site-ri de infrumusetare sau piese de teatru , ca sa ai cu te te ,,evidentia'' la serviciu !

        Nu ai habar ce inseaman sa muncesti pe branci pentru 7 milioane , sa-ti ceara copilul un mar si tu sa nu ti-l poti permite! Nu mai vorbim de teatru sau alte mofturi pe care inteleg ca tu le practici in speranta ca te vei mai destepta

        Este plina tara de curve intretinute de genul tau care care precum parazitii s-au aciuat pe langa un ,,domn'' in speranta ca vor deveni,,culte doamne'' ; daca nu ai inteles de ce toti acei oameni au iesit la protest , in frig , chinuit ide boli si foame , esti proasta rau !

        Sper as ajungi cersind in fata minunatului teatru , la care nu ai acces sa-ti cultivi odrasla in devenire,,culta'' , si altii sa te imbranceasca si sa te trimita la MUNCA , panarama cretina ce esti!

        Oamenii aceia au iestit la ,,manifestari cretine'' pentru ca odrasla ta sa traiasca mai bine, sa mai aiba sansa de a gasi o scoala deschisa , un spital la care sa ajunga cand va fi agresata pe strada de toti maniaciii si talharii din care se va compune in viitor tara aceasta in conditiile in care cei ,,culti'' si intretinuti ca dumneata nu participa la ,,manifestari cretine''

        Ca ultim sfat : cultura eset mai mult decat o piesa de teatru stimabila Adriana!
    • +5 (9 voturi)    
      E cam greu de inteles pentru voi (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:24)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Intr-o tara cu o opozitie normala nu e nevoie sa se strige asa ceva pentru ca e de la sine inteles. Dar voi fedesenarii infometai de 8 ani de opozitie in care nu ati avut acces la ciolan si in erodare de credibilitate aveti nevoie de alegeri anticipate ca de aer pentru ca altfel dispareti. Mai bine tineti minte ca sunt destui cei care s-au trezit si va vad in adevarata voastra infatisare. Nu poti mintii tot timpul pe toata lumea a spus Lincoln. Si utai-va si la noile sloganuri ca sa va dati seama de realitate. Ceea ce ati organizat se intoarce impotriva voastra.
    • -5 (9 voturi)    
      nicaieri (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:12)

      maltafoi [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nicaieri mah! Esti f interesant tu asa cand pui intrebari din astea cu talc.In Grecia si in Italia guvernul si-a dat demisia in urma protestelor de strada. Te mai intren eu ceva ca vad ca iti plac tie astea cu talc, in ce tara din lume presedintele sta ascuns in barlog fara sa spuna nimic, dupa 5zile de proteste??Ti-a placut asta?
    • 0 (0 voturi)    
      22 de ani... (Joi, 19 ianuarie 2012, 0:28)

      ikataly [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "V-ati alaturat, intr-un final, luptei globale pentru o viata mai buna. Dupa 22 de ani de furt, de minciuna si de manipulare, perpetuate de guverne si de corporatiile mass-media, vocile voastre se fac auzite inca o data pe strazile oraselor", afirma o voce grava, pe fondul unor imagini din timpul protestelor din Bucuresti.

      "Trebuie sa constientizati ca doborarea unui singur om si alegerea altuia in locul nu va vor rezolva problemele. Acest lucru doar va permite continuarea circului politic care are loc in fata ochilor vostri de 22 de ani incoace. Constientizati ca intreaga clasa politica este corupta si ca nu serveste interesele poporului, asa cum ar trebui!", mai afirma presupusul hacker.

      "Romania, ia atitudine!/Pentru o democratie adevarata,/Pentru viitorul identitatii si al traditiilor poporului,/Lupta pentru o schimbare reala! Suntem Anonymous, TREZITI-VA!", isi incheie mesajul gruparea de hackeri ANONIMOUS
    • +2 (2 voturi)    
      The big picture revealed (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:49)

      action seven [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Mi-e clar acum cine a pus la cale toata mascarada asta in valuri si se dovedeste inca o data cat rau poate face USL Romaniei.
      Tabloul devine destul de clar:
      orchestrare pe internet inceputa de PNL

      http://allevents.in/Bucharest/Pana-la-capat!-Lupta-continua!/210186165739499

      https://www.facebook.com/media/set/?set=a.430107117709.225446.764797709&type=1

      Demonstratii puse la cale de PSD, PNL in tara.
      Demonstratii organizate de PSD in strainatate.

      Pus gaz pe foc de televizuini RTV si Realitatea.

      Asta e toata povestea.In loc sa-si vada de treburi, dl Iliescu se joaca de-a revolutia.Pacat.
  • +8 (18 voturi)    
    Lasa-ma-n durerea mea... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:42)

    mitroi [anonim]

    Revoluţia la care visez eu
    Opinii - Vlad MIXICH
    (citeste alte articole de acelasi autor »)

    Revoluţia la care visez nu are culoare politică. Pentru că România anului 2012 nu e o dictatură, ci o ţară condusă prost. Revoluţia la care visez nu e organizată de partide. Pentru că toţi politicienii vorbesc la fel şi fură laolaltă cu marii capitalişti ai ţării. Revoluţia la care visez nu e declanşată de oamenii care vorbesc la televizor. Pentru că România e o ţară cu televiziuni care nu doar informează, ci şi manipulează. Revoluţia la care visez eu e altfel.
    E una în care jandarmii îi snopesc în bătaie pe huliganii din galerii, undeva pe străduţele lăturalnice din spatele Spitalului Colţea, în timp ce mii de hipsteri, studenţi şi profesori protestează liber, între clădirea unei facultăţi şi a unui teatru. Revoluţia mea e una în care, sub presiunea străzii, preşedintele ales al României îşi cere public scuze pentru erorile sale, la oră de maximă audienţă. Revoluţia mea e una în care oamenii nu protestează împotriva reformei sistemului medical, ci împotriva corupţiei din spitale.
    Revoluţia mea e una în care nimeni nu ştie ce e Legea 4, dar toţi știu ce scrie în articolul 2 din Constituţie: „Nici un grup şi nici o persoană nu poate exercita suveranitatea în nume propriu“. Revoluția mea e una în care românii inteligenți de peste hotare nu scriu texte revoltate de la distanță, ci iau primul avion spre acasă. Revoluția mea nu seamănă cu golanii comuniști din Atena, ci cu indignații liberi din Madrid. Revoluția mea e aici, printre noi, dar încă nu știe că există.
    Revoluția mea e în scandările auzite zilele astea la Timișoara - „Ole, ole, noi urâm partidele“, sau la Cluj - „PDL și USL, aceeași mizerie“. Revoluția mea e cu acea mamă care i-a spus fiicei sale „Mamă, du-te la proteste dacă știi de ce te duci. Dacă nu știi, stai și sună-ți un prieten care are nevoie de o vorbă bună. E mai valoros decât să fii gură-cască“.
    Revoluția mea e cu prietenul meu care, într-o zi, a desfundat
  • +18 (34 voturi)    
    Oare ce fac protestatarii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:58)

    bogdan [anonim]

    De pot sa se adune la ora 12. Toti sunt pensionari, lucratori in schimbul 3 sau in concediu de odihna ?
    Eu inainte de ora 18 nici paine nu pot sa-mi iau.
    • -1 (15 voturi)    
      noi... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:32)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      noi aia care terminam mai tarziu si ajungem in piata pe la 20-21 te invitam sa ne cunosti.. chit ca pun pariu ca nu ai tupeu.. lasitatea voastra se cunoaste chiar si prin ascunderea in spatele unui id dublat de anonim.. patetici sunteti... patetici.. va este teama caci stiti bine ca acolo ( mai ales langa fantana) sunt cei tineri, cei fara partid, cei cu studii universitare si cu joburi bune care insa spun alaturi de cei din fata Nationalului ca nu se mai poate.. si asta pentru ca ne-am nascut liberi si pt ca preferam sa traim liberi o zi decat sclavi o viata
    • +4 (10 voturi)    
      Pai nu pot la ora 12 (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:33)

      Sore [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Marea majoritate se aduna dupa ora 18, adica dupa ora la care poti sa-ti iei si tu paine. Aia care se aduna intainte sunt, intr-adevar, in majoritatea lor, pensionari, studenti, someri poate...
    • 0 (0 voturi)    
      Pai n-ai vazut? (Joi, 19 ianuarie 2012, 19:39)

      Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Era unul care se plangea ca i s-a taiat indemnizatia de revolutionar,ca el are 4 copii si ce se face el??Nici prin gand nu-i trecea ca e f. normal sa-si ia un servici,sa munceasca si sa-si creasca copii...Deci de 22 de ani el n-a muncit deloc si a asteptat luna de luna sa-i vina niste bani absolut nemeritati....Daca i s-a taiat indemnizatia(din pacate nu s-a taiat la toti),inseamna ca s-a descoperit ca a fost un fals revolutionar!!!... Si cand te gandesti ca sunt atatia ca el,care de 22 de ani n-au muncit deloc dar au trait bine mersi.... Incredibil....Nici Kafka nu s-ar fi gandit ca ar putea exista o asemenea societate...
  • +19 (29 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:59)

    slider [anonim]

    am vazut "revolutionari" acolo..ce revendica? drepturile in bani taiate? nu am vazut nicun revolutionar sa revendice adevarul de la revolutie, si cine a omaorat peste 1000 de oameni.
    nu am vazut nici o revendicare a aplicarii vointei majoritatii votantiilor, referitiare la numarul de parlamentari si parlament unicameral..
    e din ce in ce mai vizibil cine sta in spate si ce lovitura de stat au pregatit.
    • +5 (13 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:09)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui slider

      Decat sa te intrebi asta stand pe scaun, mai bine ai lua metroul pana in Piata si sa te convingi la fata locului.

      Oamenii care protesteaza sunt in majoritate apolitici. Cei care privesc la A3 sau Realitatea nu o fac pentru ca sunt votanti sau membri USL, ci pentru ca de acolo se pot informa mai direct.

      Nemultumirea este aproape generala si se rasfrange asupra tuturor politicienilor.. Vorbim de societatea civila, renasterea spiritului Pietei Universitatii din anii 90. Nu au inca un program structurat, poate il vor face.

      Daca as fi politician nu as ignora semnalele acestor grupuri de oameni. Altfel, PDL ar putea sa piarda puterea cu procent zdrobitor fara a fi vinovata pentru toate relele, iar USL sa castige voturi nemeritate pentru inca 4 ani.

      Si astfel, de ce ne este teama, nu vom scapa.
      • +13 (13 voturi)    
        punctul pe i (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:05)

        Delu [utilizator] i-a raspuns lui Vali

        Ai pus punctul pe i! Eu unul nu vreau ca PSD sa profite de nici o culoare de pe urma oamenilor din strada, nu au dreptu! Nu au dreptul sa vorbeasca despre represalii la adresa protestantilor, singurul drept pe care il au este sa taca!
        Nu doar PDL trebuie sanctionat, toata clasa politica trebuie sanctionata, ca toti au condus in tara asta timp de 22 de ani!
  • +8 (20 voturi)    
    Proteste USL (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:02)

    dedeiu [anonim]

    Prosteste "spontane"! Repeta ieri unu' pe la un post de televiziune ca toate protestele sunt "spontane". Hai Badea bag-o pe aia cu: "Libertate!"

    http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/si-a-scos-fiul-in-palme-dintre-protestatari-ce-ti-au-dat-ma-bani.html
  • -5 (27 voturi)    
    Domnule Igas sunteti bugetar ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:05)

    Adevar [anonim]

    Cum este posibil ca Igas sa aiba un asemenea tupeu: "jandarmii care s-au remarcat in ultimile zile vor primi recompense" ????
    De unde o sa le dea aceste recompense...din banii nostrii, de la buget, nu ?
    E mosia lui sau care e treaba...ca nu prea inteleg ?
    Care sunt acele fapte prin care s-au remarcat ? Incompetenta ?
    • +7 (13 voturi)    
      esti huligan? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:11)

      ciolanos [utilizator] i-a raspuns lui Adevar

      ia rosule :))
    • +15 (21 voturi)    
      remarcabil!.. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:22)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Adevar

      S-au remarcat prin faptul ca si-au vazut colegii cu capete sparte sau fata plina de sange dusi pe targi catre ambulante si totusi si-au tinut cumpatul.
      • -2 (10 voturi)    
        jandarmii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:37)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        jandarmii sunt sub juramant.. sunt tineri cu credite, cu salarii taiate ca ceilalti, cu parinti care traiesc greu din pensie. Ei sunt carnea de tun a celor ce pupa dosul puterii si i-au impins la violente nu doar impotriva huliganilor ( care meritau a fi pusi la punct exemplar din prima nu sa fie lasati sa faca ravagii) ci si a oamenilor obisnuiti care doar isi spuneau nemultumirile.. este greu insa sa intelegi democratia din straiele unui sclav.. Respect baietilor in uniforma ( indiferent de arma)! Se va termina si toti cei ce au comandat actiunile violente impotriva celor pasnici vor plati..
        • -11 (13 voturi)    
          jandarmii s-au vandut ieftin (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:40)

          deceneus [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          mi-e greu sa inteleg cum cineva isi vinde sufletul si loveste in proprii semeni pentru un salariu de mizerie...
          chiar asa de jos au ajuns?
          • +5 (7 voturi)    
            mai nea deceneu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:49)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

            io ti-as sparge fata si gratis, dar e o problema, nu-mi esti seaman. Asa ca ai scapat.
    • -8 (14 voturi)    
      schema de bonus pt jandarmi (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:22)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Adevar

      KPI pentru jandarmi:

      La 50 bastoane aplicate => 100 RON
      Mana/picior (de manifestant) rupt => bonus un salariu minim pe economie
      Manifestant bagat in coma => avansare in grad
  • +14 (20 voturi)    
    Proteste (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:09)

    Mara [anonim]

    Asta da democratie!6 zile de proteste neautorizate.
    • -5 (9 voturi)    
      democratie de mucava (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:26)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Mara

      he,he ... daca nu erau mii de oameni si presa... demult erau in dube
  • +12 (26 voturi)    
    asa asa,iesiti cat mai multi. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:10)

    cucu [anonim]

    c-o sa va dea crin si ponta salarii marite cu spor de clanta.
    • -4 (10 voturi)    
      esti bolovan (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:38)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui cucu

      bolovan cu creierul sus la cotroceni.. habar nu ai ce este in piata.. habar nu ai ce se doreste.. sclav te-ai nascut si asa vei muri.. probabil ca ieri il pupai pe comunistul de Iliescu.. acum pupi securistul Basescu.. RUSINE
  • -9 (21 voturi)    
    Asa nu se mai poate! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:13)

    Vali [anonim]

    Romanii sunt oameni rabdatori si mult prea obedienti. Daca actuala putere a reusit sa faca mii de oameni din societatea civila sa protesteze in strada in luna ianuarie, atunci este grav!

    Romanilor le-a ajuns cutitul la os!

    Ne trebuie alegeri anticipate de 2 ori pe an, pana cand reusim sa punem niste oameni seriosi si corecti in fruntea tarii. Nu sunt bani cheltuiti in zadar, asa cum o sa ne spuna Boc si aventurierii lui, sunt bani investiti in viitorul nostru si a copiilor nostri!

    Asa nu se mai poate! A venit vremea sa-i punem cu botul pe labe pe toti politicienii nesimititi care calca in picioare demnitatea acestui popor bun! In mod pasnic!
    • +11 (11 voturi)    
      Sa incepem cu Parlamentul (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:51)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      care acum este in "vacanta" si ia banii degeaba, in afara faptului ca nu-i intereseaza rezultatul referendumului prin care romanii le-au "ordonat" sa se imputineze, ca si asa ard gazul degeaba...
      • +5 (9 voturi)    
        exact (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:39)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        exact asta gandesc si cei din Piata Universitatii.. curatirea politicului de toti imbuibatii si nsimtitii care stiu doar sa isi creasca slana pe burta
    • +6 (14 voturi)    
      ba se poate (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:03)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      se pare ca de fapt USLului i-a ajuns cutitul la os. altfel nu-mi explic prezenta a maxim cateva sute de oameni ieri si fluieraturile cand a veni Orban. N-au avut ei bani sa scoata in strada nici macar o mie de 'protestatari' care sa-i acopere pe aia care fluierau?

      cand le-a ajuns cutitul la os romanilor au iesit in strada cu sutele de mii. acum ies doar cativa dezorientati care se amesteca (la fix) printre personajele lui Caragiale la tnb.
      • -5 (11 voturi)    
        sclav.. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:40)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        tu gandesti sau e base pentru tine?.. nu va lasa aia la Modrogan?.. nu puteti?.. nu aveti cu ce?..
        • +3 (7 voturi)    
          daca tu esti reprezentativ (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:26)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          pentru cei care se aduna in piata, ma felicit ca inca nu m-am dus si ca nu o voi face nici de acum incolo.
          ai prea multa agresivitate si, in consecinta, nu esti diferit ca aluat de cei pe care ii hulesti: basescu, ponta, crin si ceilalti. de mai bine de 20 de ani politicienii din toate partidele isi bat joc de noi toti ceilalti, noi cei care le dam votul (in cazul meu negativ intotdeauna) o data la 4 ani si ne platim taxele din care ei se indestuleaza cu infinita lacomie. astept de mult timp o alternativa, dar daca cei cu gandirea si comportamentul tau reprezinta alternativa, o sa fac bine sa mai astept, poate apare pana la urma.
        • +1 (1 vot)    
          am avut alegeri, am ales. punct! ... sclav? (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:09)

          claumicutu77 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          .....
      • -4 (6 voturi)    
        numaratoare a la Roberta (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:41)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        "maxim cateva sute"

        asta e dupa numaratoare lui anastase ... cand mai multi , cand mai putini dupa cum va convine
  • +8 (24 voturi)    
    ProRomania (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:15)

    UnRoman [anonim]

    Pe noi ceilalti aproximativ 20 de milioane de romani, ne mai asculta cineva !?! ...vad ca acum nu mai conteza decat cele cateva sute de militanti USL + "revolutionarii de meserie", care-si vor renta viagera, inapoi + geleriile de fotbal, si cativa "gura casca"...
    Vad ca "papusile vorbitoare", de la televiziunile "irealitatea 1", "irealitatea 2" si antena 3, incearca sa manipuleze populatia, si o indeamna la anarhie ! Oare de ce nu ia interviuri si mamelor care si-au pierdut bebelusii, prin spitalele pline de mizerie, de incometenta si coruptie, din Romania !?! De ce nu vreti reforma in sanatate !?! De ce trebuie ca ce-i care lucreza in sistemul sanitar (dictori, asistenti, farmacisti, etc), sa fie platiti de stat, pe salarii bunicele, dar in acelas timp sa aibe si cabinete particulare si farmaciile propri !?!
    De ce va opuneti reformei din invatamant !?! Probabil ca toti analfabetii din tara asta, sa ia bac-ul , iar apoi sa intre in facultatile voastre private, ajungand "mari" medici, profesori, procurori, judecatori..., sau chiar "mari" politicieni, cu 3-4 doctorate..., dar in relitate, fiind toti niste incompetenti si analfabeti...!?!
    Hai sa facem un exercitiu de imaginatie, si sa ne inchipuim cum o sa arate Romania peste 1 an, condusa de USL !
    !. O sa avem minstrii, numiti de Voiculescu, Sorin Ovidiu Vantu, Dinu Patriciu sau Ioan Niculae...
    2. Occidentul o sa ne izoleze, vazand ca Romania nu se poate lepada de coruptie, iar romanii n-o sa mai poata sa calatoresca in vest, nici macar cu vize...!
    3. O sa vedeti atunci, ce insemna dictatura ! Cand mogulii de azi, o sa puna monopolul lor infect, peste toata media din Romania. Amintiti-va ce-a patit OTV-ul pe timpul lui Nastase..., sau Mugur Ciuvica..., sau TVR-ul...
    4. O sa aveam iar inflatie, tot ca pe timpul lui Nastase..., cand cu banii pe care-i aveai azi pentru o masina..., peste cateva zile, nu-ti mai puteai cumpara, decat cate ceva de mancare...
    Si exemplele ar putea fi foarte multe...,
    • -3 (15 voturi)    
      ProRRRomania (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:39)

      UnRRRoman [anonim] i-a raspuns lui UnRoman

      de ce crezi ca protestatarii se opun reformei?
      chiar crezi ca basescu face reforma?

      eu vad mafinestatiile ca un mod de a protesta impotriva asumarii reaspunderii guvenului pe cele mai importante legi ale societatii.

      si eu vreau o noua lege a invatamintului si o noua lege a sanatatii dar care sa fie discutate in parlament si in societate citeva luni, sa fie timp ca toata lumea sa se informeze si sa isi exprime o opinie si sa fie aleasa cea mai buna varianta.

      NU asa cum face basescu = pune niste "specialisti" alesi pe pile sa scrie o lege mai proasta ca cea veche si sa o adopte prin asumarea raspunderii iar cine are alta opinie este considerat bolsevic
    • -2 (10 voturi)    
      Curatenie generala! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:48)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui UnRoman

      Cine a zis ca trebuie votati mogulii sau sustinatorii lor politici?

      Cine a spus ca nu este de acord cu reformele din invatamant si sanatate? Asta este viziunea lui Basescu, si nu a celor ce protesteaza in strada sau in mediul virtual! Legea sanatatii trebuia doar discutata, nu pusa pe banda de aprobare ca celelalte legi esentiale din ultima vreme.Scoaterea legii sanatatii din dezbaterea publica a pus si mai tare paie pe foc, intrucat Basescu si Boc nu au inteles natura protestelor, sunt deci rupti de realitate.

      Dv. ii vedeti pe cei care ne guverneaza azi ingeri pe pamant? Dv. chiar credeti tot ce va spun cei din PDL?

      Lumea care protesteaza cred ca vrea curatenie generala in politica romaneasca. In marea majoritate, nemultumitii sunt apolitici.

      Daca societatea civila iese in strada, este mult mai grav decat un miting al opozitiei cu de 10 ori mai multi participanti.Se pare ca actuala putere si opozitie nu au inteles inca gravitatea situatiei.
    • 0 (12 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:05)

      Bicic [anonim] i-a raspuns lui UnRoman

      "ce-i care lucreza in sistemul sanitar (dictori, asistenti, farmacisti, etc), sa fie platiti de stat, pe salarii bunicele,"
      Despre ce salarii bunicele vorbim? 1000-2000 RON/luna dupa 20 ani de scoala?
      Tu ce salariu ai pe luna si cati ani de scoala?
      Vorbim despre cei care iti ingrijesc parintii si copiii. Nu despre cei din salubritate.

      "Romania peste 1 an, condusa de USL "
      Cred ca doar 1% din cei de la Universitate sunt PRO-USL sau orice alt partid. Lumea este satula sa moara de foame - ii doare in papuci de ce partid politic e la putere.

      "Sorin Ovidiu Vantu"
      Ala nu a intrat nici pana acum la puscarie. Dupa 8-9 ani de guvernare portocalie e tot liber. Cine are putere in tara asta? Puterea sau opozitia? Cred ca vorbim despre impotenta celor de la guvernare, care nu au puterea. Nu vorbim despre cei din opozitie (orice culoare ar avea) al caror rol e sa comenteze.

      "O sa aveam iar inflatie, tot ca pe timpul lui Nastase"
      Daca ai studii elementare economice ai cunoaste ca inflatia este direct proportionala cu indicele preturilor de consum. Anul asta, dupa 3 saptamani de 2012 preturile la combustibil s-au majorat de 3 ori. Asta este inflatie. Pentru prosti inflatia este un tabu. Pentru inteligenti este o realitate de zi cu zi.

      Mai asteptam exemple documentate precum cele de mai sus.
      • +4 (10 voturi)    
        da ma (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:53)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Bicic

        goarna voicioresciana, asa e, o farmacista are 1000-2000 ron/luna, asa stii tu, aveti farmacie in sediu la antena, de acolo stii, este?
        SOV, asa e judecatorii sint toti oamenii lui base, nu sint numiti de ilici si bombonel si csm-ul pivnicerei si barbuleascai, dar cred cu numai tu si alte slugi anteniste stiti asa ceva..
        In al treilea rind, matale stii economie de la spiru haret si din lectiile marelui ''profesor'' felix varanul, daca confunzi inflatia cu pretul petrolului.
        Esti doar un postac semidoct, atit.
        • -7 (7 voturi)    
          re (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:36)

          Bicic [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Dragule iti recomand http://ro.wikipedia.org/wiki/Infla%C8%9Bie
          Este un articol usor de citit pentru cei ca tine. Poti sa imi transmiti definitia ta pentru inflatie. Presupun ca preturile la tine nu au crescut si puterea ta de cumparare nu a scazut.

          Nu ma refer la farmacii. Ma refer la doctori si asistenti, nu la particulari.

          PDL are puterea legislativa (majoritate parlamentara) si puterea executiva (guvernul) - ce ii mai trebuie sa aplice justitia in tara asta?

          Poate reusesti sa imi spui de ce un doctor in drept constitutional (BOC) promoveaza niste legi neconstitutionale (asa a hotarat Curtea Constitutionala - in care majoritar este PDL) si este necesar ca el, reprezentant al executivului sa isi asume raspunderea in fata parlamentului (legislativul) (in care majoritar este PDL).
          Cum de altfel poate imi explici de ce sa mai fie platiti legislativ daca executivul isi asuma raspunderea.

          Astept cu nerabdare momentul cand asumarea aceasta va ajunge ca in Ucraina, in justitie si executivul va avea grija sa nu scape sapunul - acolo unde va cazat.

          Bafta.
      • +5 (5 voturi)    
        Bicic (Joi, 19 ianuarie 2012, 0:35)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Bicic

        Tu nu ai aflat ca Justitia e stat in stat ? Nu vezi ca este imposibil sa te atingi de ei ca tipa ca le incalci " Independenta"? Practic, cum ai vedea tu rezolvarea problemei S.O.Vantu de catre Basescu?
        Sa de-a comanda la un grup de " mascati":
        -"Umflati-l! " . Si Vantu sa dispara definitiv? Crzi ca se poate? Ce solutie constitutionala ai tu ca sa vad ca acesta solutie exista dar Basescu o ignora.
    • +5 (5 voturi)    
      O observatie. (Joi, 19 ianuarie 2012, 0:27)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui UnRoman

      In general am fost de acord cu comentariul ta. Nu sunt de acord cand ai scris:
      "De ce trebuie ca ce-i care lucreza in sistemul sanitar (dictori, asistenti, farmacisti, etc), sa fie platiti de stat, pe salarii bunicele, dar in acelas timp sa aibe si cabinete particulare "
      Crrd ca stii ca este o criza in ceea ce priveste numarul medicilor din Romania. Multi au emigrat. In aceasta situatie de criza se face fata cat de cat prin munca prelungita pe care medicii o fac zilnic. In prima parte a zilei la spital si dupa-amiaza in cabinetul paricular.
      Daca i-ai obliga sa aleaga , criza ar deveni de nesu[prtat pentru pacienti. Vor fi mult mai putin in ambulatoriu de specialitate si mult mai putini in spital. Cred ca intelegi calculul matematic care imi confirma afirmatia. Si cred ca nu esti de acord sa alergi doua, trei luni ca sa gasesti un medic care sa aiba liber pentru tine 30 minute pentru consult.
      P.S. In spital medicii sunt platiti prin salariu , care este achitat de spital , iar pentru munca din cabinet medicii au contract cu Casa de Asigurari de Sanatate care le vireaza banii conform muncii prestate, lunar. Deci doua surse diferite.
  • +9 (17 voturi)    
    protestatari (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:42)

    ady [anonim]

    sunt efectul televiziunilor ...
  • +11 (15 voturi)    
    Un cetatean care a votat cu BASESCU (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:53)

    Am votat cu BASESCU din lipsa de alternative [anonim]

    Daca rasturnam guvernul pe cine punem in loc?
    Daca intoarcem PSD-PNL va fi jale, astia nu au mai pus mana pe ciolan de aproape 4 ani.
    Daca se incheaga un nucleu de protestatari cu solicitari bine definite care vor dorii sa schimbe nu numai PDL-ul ci si UDMR/UNPR/PSD/PNL/PC voi iesi si eu in strada!
    Aveti un raspuns?
    • +13 (15 voturi)    
      RE (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:19)

      Bibic [anonim] i-a raspuns lui Am votat cu BASESCU din lipsa de alternative

      Daca iesi pe post de "gura casca" si asculti lumea din piata, vei realiza ca au iesit sa protesteze impotriva tuturor partidelor si nu doar impotriva PDL.
      Iit recomand sa faci asta pentru a-ti satisface curiozitatea.
    • +5 (11 voturi)    
      De ce va temeti? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:21)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Am votat cu BASESCU din lipsa de alternative

      Teama asta de schimbare ne-a adus aici!

      Da stimate domn, sa ii schimbam de mai multe ori pe an, pana gasim niste politicieni curati. Ei s-au obisnuit ca au 4 ani la dispozitie in care sa sa-si faca plinul. Hai sa-i dam afara din politica dupa 6 luni sau sa-i trimitem direct la inchisoare!

      Cu siguranta exista oameni mai buni decat Basescu sau Boc si nu de la USL sau alte partide hraparete.

      Am ajuns in situatia de fata de prea obedienti si fricosi ce suntem ca natie! Nu va veni nici Germania si nici Franta sa ne trezeasca sau sa ne faca ordine in tara!

      Numai noi putem sa ne facem curatenie in ograda! Din pacate PDL a demonstrat in ultimii 3 ani ca nu este capabil de asta.
    • -6 (16 voturi)    
      lista de revendicari (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:38)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Am votat cu BASESCU din lipsa de alternative

      protestatarii au scandat: PDL, USL / acceasi mizerie.

      Nu te lasa manipulat, nu suntem USL-isti.

      Lista de revendicari este:

      1. Demisia președintelui Traian Băsescu
      2. Demisia Guvernului
      3. Crearea unui sistem de sănătate echitabil și în folosul cetățenilor
      4. Suplimentarea bugetului pentru educație la 6% din PIB
      5. Majorarea pensiilor
      6. Majorarea salariilor cu 25%
      7. Anularea contractului cu Roșia Montană Gold Corporation
      8. Anularea PUG-ului care declară Roșia Montană zonă mono-industrială
      9. Anularea comasării alegerilor
      10. Respingerea proiectului de modificarea a Legii Minelor nr. 85/2003
      11. Depolitizarea TVR.

      Te asteptam alaturi de noi!
      • +5 (11 voturi)    
        multam, nu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:10)

        krin [anonim] i-a raspuns lui deceneus

        multumesc de invitatie, dar, nu

        solicitarile tale sunt consecinta guvernarilor anterioare(psdisto-pnliste), pornind de la 1990


        multumesc , nu
      • +10 (10 voturi)    
        adauga... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:24)

        laurentiu7806 [anonim] i-a raspuns lui deceneus

        12. Desfintarea CSM si posibilitatea ca si procurorii nu numai guvernul (ma refer la noua lege) sa ceara o ancheta. In cazul in care ancheta recomanda "judecarea" judecatorului, aceasta se va face de catre jurati nu judecatori alesi aleatoriu, fara antecedente penale si neafiliati politic.

        13. Aplicarea vointei populare urgent. Adica a referendumului privind parlament unicameral.

        14. Ridicarea imunitatii parlamentare si a guvernantilor. Pot fi arestati pentru orice acuzatie "normala". Nu mai este necesar avizul parlamentului. Daca este o suspiciune de "inferinta politica" se poate cere un aviz civic, tot pe sistemul cu jurati de la punctul 12.

        15. Depolitizarea tuturor institutiilor publice cu exceptia ministrilor bineinteles. Toate angajarile de manageri bugetari se fac pe baza de concurs cu rezultatele si lucrarile vizibil public. inclusiv secretarii de stat

        16. Transparenta sistemului de licitatii publice. Toate cerintele licitatorului, ofertele, criteriile, si rezultatul devin publice.

        si mai adugati...puneti-le si pe astea pe lista si poate vin si eu pe acolo...
        • +8 (10 voturi)    
          adauga (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:37)

          krin [anonim] i-a raspuns lui laurentiu7806

          iubire , ai uitau sa ii adaugi pe nenea ilici si tariceanu care au pagubit pe romani, fiecare in felul lui

          1. iliescu = economia

          2. tariceanu = a luat tara de la nastase pe plus, a avut crestere economica si a lasat si deficit bugetar cat casa

          multumesc, nu
          • +1 (1 vot)    
            nu.. (Joi, 19 ianuarie 2012, 0:32)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui krin

            nu am uitat...

            dar daca scriu numele javrelor pe hartie atunci ei intra in istorie...

            multumesc, nu...

            si...nu sunt singurii...sunt cei mai rai..dar nu singurii..fii obiectiv...
        • +3 (3 voturi)    
          pentru Laurentiu (Joi, 19 ianuarie 2012, 0:52)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu7806

          Cerintele tale sunt corecte.
          Completam:( Nu le numar pe ale lui deceneus care nu sunt corecte)
          6.O noua Cobstitutie care sa puna in practica Referendumul , sa reglementeze raportul intre puterile din stat si sa faca sa dispara puterea care nu raspunde in fata nimanui pe care o are justitia acum.Sa fie si Justitia integrata in mecanismul de control reciproc pe care este normal sa-l aiba puterile statului( legislativ, executiv si putera judecatoreasca).
          7.O lege a raspunderii profesionale ( administrativ, financiar sau penal) pentru judecatori.
      • +11 (11 voturi)    
        Cam mult idealism, nu ca ar fi rau.. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:33)

        ion [anonim] i-a raspuns lui deceneus

        Partea mai nasoala e ca eu sunt ala care sunt responsabil cu punctele 4 si 5, adica platesc si majorarea pensiilor si majorarea salariilor cu 25%. Eu am o firma de servicii si platesc la taxe de ma ia naiba: TVA, impozit salarii, impozit pe profit (bine ca s-a revenit la venit anul asta pentru microintreprinderi) si impozit pe dividende. Din banii care intra in contul firmei, cam 40% merg la stat, verific asta in fiecare an. Oare cum se vor majora toate acele chestii? As vrea sa nu fiu luat de naiv cu "o sa se fure mai putin"

        Deci, fara suparare, nu toata lumea poate sa fie de acord cu aceasta lista de revendicari. Cine e de acord, sa iasa in strada si sa protesteze pasnic. Asa e normal.

        P.S. Vad ca ne tot legam de pensii, ca sunt mici, ca trebuie majorate, etc. Eu vad ca pensia medie e cam 730 de lei. O familie de tineri cu doi copii cu venitul mediu are cam 2700/4 per membru de familie, adica undeva la 675 de lei/membru de familie. Pai??? Iar familia asta tanara, muncitoare si cu copii (sa ii fie tarii bine si se aiba cine sa ne plateasca pensiile) nu a primit si nici nu o sa primeasca ever o casa moca, cum au primit toti pensionarii actuali din mediul urban. Iar chiria sau rata la banca ustura rau de tot. Cand s-o rezolva deficitul la pensii, dar prin largirea bazei de impozitare si cresterea varstei reale de pensionare, nu prin marirea taxelor sau prin transferul de sume de la buget catre bugetul de pensii, atunci o sa fiu si eu de acord cu acel punct cu pensiile.
      • +4 (6 voturi)    
        pe cine pui in loc? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:20)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

        Scoti un hot si pui alt hot? Nu-ti inteleg logica.
      • +11 (13 voturi)    
        NU MA LAS MANIPULAT (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:01)

        NU MA LAS MANIPULAT [anonim] i-a raspuns lui deceneus

        Tocmai pt ca nu ma las manipulat DE NICI-O PARTE nu vin.

        Iata lista ta de revendicari. Sa le luam pe rand:

        1. Demisia președintelui Traian Băsescu
        - ar fi o cale scumpa pt alegeri anticipate. singura. nu multumesc. prefer sa-l mai platesc pe-asta pana la finalul mandatului. in special pt ca alternativa este usor gretoasa si infantila.

        2. Demisia Guvernului.
        costuri aiurea. se vor numi alti prim-ministri pana la data alegerilor deja programate. pt ce, atunci ?

        3. Crearea unui sistem de sănătate echitabil și în folosul cetățenilor.
        se lucreaza la o lege. sa dezbatem punctual. in strada e greu sa scrii legi de 300 pagini.

        4. Suplimentarea bugetului pentru educație la 6% din PIB.
        de acord. ne spui si sursa banilor ? vrei sa-mi maresti mie impozitele ? nu, multumesc. abia le inghit si pe-astea.

        5. Majorarea pensiilor
        de acord. dar va creste tva. si toate preturile automat.

        6. Majorarea salariilor cu 25%
        asta nu-i buna nici de gluma.

        7. Anularea contractului cu Roșia Montană Gold Corporation.
        contractul nu exista inca. sper ca ramane asa. acum este amestecat in discutie ca sa dea bine. cand au iesit ong-uri dedicat pe aceasta problema i-ati ignorat.

        8. Anularea PUG-ului care declară Roșia Montană zonă mono-industrială.
        asta e o problema de adm locala. ce culoare politica are consiliul/primaria locala ? vezi pct 7.

        9. Anularea comasării alegerilor.
        nu multumesc. prefer costurile mai mici.

        10. Respingerea proiectului de modificarea a Legii Minelor nr. 85/2003.
        subiect punctual. vezi nr.7

        11. Depolitizarea TVR.
        pe bune dintre toate televiziunile de stiri sunt cei mai echilibrati. vezi statistici si monitorizari de presa, nu povesti.

        sper ca m-am facut inteles. convinge-ma si iti mai aduc 100 de persoane.
        ma doare undeva de pdl. vreau doar solutii reale si nu utopii politicianiste.
        • -1 (1 vot)    
          agora (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:41)

          DAR MANIPULEZI [anonim] i-a raspuns lui NU MA LAS MANIPULAT

          piata univesitatii, la fantana si in fata teatrului national, ar trebui sa fie locuri, permanente, de adunare a poporului si de exprimare libera.
          un loc unde oamenii sa poata vorbi liber, sa poata dezbate si protesta.
          un loc care sa tina permanent treaza, societatea civila.
          iar societatea civila sa stea mereu, prin aceasta agora, ca un ghimpe, sa fie un semnal de alarma pentru cei dela guvernare.
          ar fi mai putina manipulare prin vuvuzele, oamenii nu s'ar mai teme de guvernanti, nu s'ar mai teme unul de altul.
          ar fi ...democratia pe intelesul si la indemana tuturor.
          astfel de locuri sa fie in toate orasele mari, in centrele de judet.

          s'o luam babeste, pe firul propus:

          -demisia lui base, nu este cazul sa sa intample, dar e bine ca e ceruta. il mai dezmeticeste pe copitan, cand o ia pe aratura cu bamporul prezidential.

          -demisia guvernului, nu ! sa'si duca crucea pana la capat, oricum, mai sunt cateva luni.

          -legea sanatatii nu e o urgenta, mai bine dezbatuta si negociata mai mult, decat scoasa de par. nu trebuie scrisa in strada, dar se poate testa, verifica prin discutia poporului.

          -6% inseamna 6%. sursa e bugetul. este proporional cu pib. nu se vorbeste de cifre absolute.

          -hahaha ! va creste si tva ! esti simpatic ! tva este reglementat prin lege. daca guvernul nu vrea, nu'l creste. nu este ceva care creste sau scade prin cerere si oferta.
          preturile ? poate. dar daca este productie, oferta, preturile scad, nu cresc.

          -majorare ?! o crestere cu 25% ar aduce lefurile unde au fost.
          ar fi mai multi bani pe piata, s'ar consuma mai mult, s'ar stimula productia.

          -rosia montana sa fie la decizia locuitorilor din zona posibil sa fie afectate, referendum local.

          -alegerile comasate sunt o solutie, dar in cazul populatiei nepregatite, o jmecherie.

          -tvr are nevoie de usoare ajustari, dar cel putin tvr info, cultural si chiar 2 sunt ok.
          are si posturi locale.
          toate institutiile publice si culturale ar trebui depolitizate.
          • +1 (1 vot)    
            POIANA LUI IOCAN (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:21)

            NU MA LAS MANIPULAT [anonim] i-a raspuns lui DAR MANIPULEZI

            Sesizez ca de fapt esti de acord cu mine :).
            crede-ma, ma doare undeva de politicieni, dar incerc sa fiu realist si rezonabil.
            Punctual, unde ma combati, fie n-ai inteles sau eu n-am fost coerent, fie ce propui nu este realizabil ACUM.

            Iata:
            - 6% inseamna mai putin in alta parte. spune-mi de unde sa taiem, concret.va fi un alt sector, tot bugetar.
            - tva crescut - era alternativa din masurile de "austeritate"din 2011. fie creste tva, fie scad salariile BUGETARILOR. eu iti spuneam ca guvernul avea de ales intre astea 2 alternative sugerate de catre fmi. eu as mai vedea si altele, dar nu sunt in guvern :(
            - banii pe piata se reflecta in stimularea productiei, in masura in care se consuma din productie INTERNA. La noi e invers, IMPORTAM la greu. In plus, stii la fel de bine, ca tva-ul este suportat de catre consumatorul final. de-aia preturile ar fi mai mari daca ar creste tva. pt ca tu, cand vei bea o bere sau un cico, vei plati acel plus adaugat pe lantul de productie, transport, etc.
            - Rosia montana -de acord, dar pt referendum local este nevoie de alta structura administrativa locala. pe forma actuala (judete, etc) nu se poate.
            - alegeri comasate -o jmecherie- de acord, dar si anticipatele sunt o jmecherie a celorlalti. prefer varianta mai ieftina.
            ref la tvr, il consider singurul post romanesc suportabil. nu perfect.
            cele bune.
          • 0 (0 voturi)    
            POIANA LUI IOCAN (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:55)

            NU MA LAS MANIPULAT [anonim] i-a raspuns lui DAR MANIPULEZI

            Ia uite ce ni se mai pregateste:
            http://romanialiberala.ro/

            aka. dinu patriciu
      • +8 (10 voturi)    
        Esti un politruc (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:02)

        LiviuM [anonim] i-a raspuns lui deceneus

        Astea sunt revendicari de om normal FARA VREUN FEL DE INTERES POLITIC??? Hai sa zici ca pct 3 ar fi ceva, dar sunt sigur ca in incapacitatea ta mentala nici macar nu ai citit proiectul legii, asa ca... Restul sunt toate revendicari politice.

        Ba voi chiar ne credeti prosti? Crapati in frig acolo ma si urlati voi cat va tine pieptul liberal-uslas. Adica voi atatati, voi instigati, voi scoateti oameni, voi cereti anticipate ca cica sunt revolte.

        Mai vorbim in noiembrie
      • +6 (8 voturi)    
        doar de curiozitate (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:41)

        unul [anonim] i-a raspuns lui deceneus

        "PDL, USL / acceasi mizerie." iar mai apoi "1. Demisia președintelui Traian Băsescu 2. Demisia Guvernului".

        Poate imi explici pe cine ai pune in locul celor care vrei tu sa demisioneze? Pe UDMR? Pe PRM? Pe UNPR? Pe ... cine??? Ca nu imi e prea clar?
      • +3 (3 voturi)    
        Multe revendicari! (Joi, 19 ianuarie 2012, 0:41)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

        Si unele marunte . Iar altele imposibile( de exempliu punctul 4.5.si 6.)
        Dar hai sa incepem cu prima. Daca Basescu isi da demisia vine automat Buldogul. Nu ti-e frica ca te va musca de fund?
    • +4 (8 voturi)    
      e asta si cu tine? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:12)

      cumasa [anonim] i-a raspuns lui Am votat cu BASESCU din lipsa de alternative

      cum , mai draga , pe cine?

      pe d-nul ilici

      nu vezi, ca sta la cotitura

      acum , iese : tuns,ras,frezat

      si pregatit de guvernare
      • -1 (1 vot)    
        la a patra venire (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:22)

        ieteasa [anonim] i-a raspuns lui cumasa

        mai ales c'a scapat si de problemele...digestive.

        numa' sa'si aleaga un premier bun. ca are de unde.
  • +3 (3 voturi)    
    evenimente (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:54)

    nicu [anonim]

    La tot ce se intimpla sa-mi dea cineva raspuns daca acest popor umilit de suspusi nostri o vor duce mai bine cu o schimbare(PDL,USL,PP,....}
    Bine au strigat la un moment dat cu trimitere la PDL,PNL,PSD,faceti ochi mari si ginditi de 10 ori nu o data ce vreti.
  • +9 (9 voturi)    
    hopaa... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:57)

    Laurentiu78 [utilizator]

    "14.22: Doi manifestanti citesc in fata celorlalti editorialul "Revolutia la care visez eu", semnat de Vlad Mixich pe HotNews.ro"

    Hopaa...sa se indrepte oare spre fagasul care trebuie protestele astea?

    putem spera...

    Proteste masive impotriva dereglarilor societatii romanesti actuale (justitie ineficienta, coruptie, nerespectarea vointei populare, domnia faradelelegii, manelizarea, etc.) si un dialog in vederea indreptarii ei spre "normalitate" ar fi mult mai utile decat schimbarea lui ixulescu cu yulescu, in conditiile in care toti sunt mai mult sau mai putin din acelasi aluat.
  • +7 (15 voturi)    
    Old news.... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:05)

    deno [anonim]

    Pe tot locul e plin de oameni care stiu mai bine decat guvernul ce e de facut. Pana una alta romanul se pricepe la toate mai putin cum sa se descurce in Romania.

    Mai era la manifestatie si papagalul ala de Mircea Badea care-l tot injura pe Boc si pe Basescu.

    Sa candideze daca tot se pricepe el mai bine decat Boc.
    • -5 (11 voturi)    
      Da, sa candideze! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:28)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui deno

      Da, sa candideze si Mircea Badea si oricine mai vrea, numai sa indrepte lucrurile. Nu este capabil in 3-4 luni sa ne arate ca face bine ce face, ii dam un sut in fund!

      Ideea ca numai Basescu este liderul providential si atotstiutor v-au pus-o bine unii in creier, nu observati cat sunteti de bine manipulat?
      • +9 (11 voturi)    
        Mare e gradina ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:55)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Vali

        Cum domne' sa faci alegeri din 3 in 3 luni. Cum poti sa faci reforme profunde si absolut necesare in 3 luni. Esti dus bade !
        • -5 (7 voturi)    
          Schimbare acum (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:16)

          Vali [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

          Ce reforme profunde ai observat dumneata in tara asta in cei 22 de ani? Eu vad ca de fapt mai mult ne scufundam, decat sa ne reformam. Ai vazut dumneata cum arata un manual scolar din anul 2010? Ca este mai prost decat cel de acum 3 decenii? Ai vazut cum arata un spital de stat?

          Desigur, termenul din 3 in 3 luni este exagerat. Dar 4 ani este la noi prea mult sa nu poata fi schimbati niste incompetenti. Iar o reforma inceputa de un partid nu insemana ca trebuie stopata de altul.

          Stabilitatea este foarta buna intr-un stat unde lucrurile sunt asezate. Ultimii 3 ani ne arata ca la noi PDL reprezinta inca o mare dezamagire. Si asta dincolo de criza economica, pe care au gestionat-o cumplit de prost. Si au existat multe solutii bune pe care le-au respins cu incapatanare, doar pentru ca nu erau marca lor.

          Daca vor fi alegeri mai dese, poate ne-om pricopsi si noi in cativa ani cu o clasa politica noua, care sa vina cu solutii startegice pentru tara asta amarata.
          Altfel, poate peste vreo 50 de ani. Vreti asa?
      • +2 (4 voturi)    
        da (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:39)

        jpaca [anonim] i-a raspuns lui Vali

        da, sunt manipulat de antena 3, realitatea, romania
        tv
  • +7 (7 voturi)    
    putini oameni (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:50)

    de dreapta [anonim]

    Au fost foarte putini oameni in Piata Universitatii.
  • +6 (16 voturi)    
    =)) (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:55)

    mda [anonim]

    egiptenii, tunisienii, sirienii, libienii si altii s-au revoltat pentru ca aveau regimuri dictatoriale.
    grecii s-au revoltat impotriva sanctiunilor impuse tarii din afara.
    moldovenii s-au revoltat impotriva comunistilor.
    etc. etc.

    romanii sunt SINGURII care se revolta impotriva coruptiei. pentru Romania, coruptia are aceeasi amploare cu dictatura, cu dezastrul economic, cu "solutia ruseasca"...

    pentru ca Romania este aproape singura (probabil doar Kosovo ne egaleaza) in care coruptia a atins proportii colosale.

    nu, Basescu nu-i nici pe departe Iliescu, jandarmii nu sunt in niciun caz mineri. dar protestele astea sunt NECESARE.
    • +6 (14 voturi)    
      Necesare pt ce? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:04)

      revelare [anonim] i-a raspuns lui mda

      Care e dezastrul economic?
      Si o fi dezastrul asta doar in Romania?

      Cu cea mai stabila moneda din regiune, cu inflatia anuala redusa intr-un de la 7,96% la 3,14% (fiecare unitate procentuala inseamna tot atati bani ramasi in buzunarul fiecaruia) si care permite si oamenilor si firmelor sa faca planuri de investitii,

      cu varfuri de export, cu reducerea substantiala a deficitului balantei comerciala si a contului curent
      : CA, curat dezastru economic !
      • -3 (3 voturi)    
        hmmm, va cheama Adrian Nastase? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:47)

        =)) [anonim] i-a raspuns lui revelare

        ca moneda e foarte stabila in conturile unui Nastase, unui Patriciu, unui Frank Timis, unui Berceanu.....

        oricum, e trist ca oameni cu conturi atat de stabile, sau cel putin cu perspective luminoase ca a dvs sunt nevoiti sa se tarasca prin afaceri si discursuri abjecte. cum 'cea tatucul Iliescu? - "sarac si cinstit?" =)))))

        pai Romania o duce bine cam in aceeasi masura in care "fostii" (dar si "actualii", din pacate) sunt saraci si cinstiti.
  • +3 (7 voturi)    
    Si eu protestez. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:00)

    revelare [anonim]

    Vreau sa se schimbe in bine. Maine.
  • -4 (12 voturi)    
    de ce va este frica? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:00)

    catalin_mattei [utilizator]

    de ce va este frica?... cumva pentru ca mai multe organizatii sindicale au inceput demersurile cerute de lege pentru declararea grevei? Printre ei sunt si politistii.. Da.. acei politisti care au strigat primii " Iesi afara javra ordinara".. de asta va este teama stimati domni si stimate doamne care sunteti fani ai pdl-ului?.. stiti ca daca nu se termina pana atunci este posibil sa nu mai aveti cum controla o Romanie ce doreste libertate? ce doreste eficienta,?ce doreste bani pt cultura , sanatate si invatamant ( nu pt salarii)? Care doreste combaterea efectiva a coruptiei? care doreste "jos securistii! adica si Basescu?.. care doreste ca civismul sa fie principala politica a romanului?.. Da. de asta va este atat de teama.. de asta se tem si Ponta si Antonescu.. va este frica la toti ca zilele de huzur s-au terminat si ca pt un job nu va mai ajunge carnetul de partid.. ca va trebui sa intrati in disputa ( nu bataie) cu cei ce au capacitati ce va depasesc .. aici este teama voastra. deocamdata sunteti baietii si fetele cu carnet de la partid ( PDL, PSD, PNL) si care sperati sa ajungeti susu tocmai pt bucata aia de hartie.. dar se pare ca s-a inceput numaratoarea.. va dooresc bafta.. va trebuie noroc cu carul sa scapati de data asta.. noi nu avem partid, nu avem stapan! Noi ne avem pe noi! Noi avem constiinta si dorinta ca ai nostrii copii sa nu ajunga indignatii de maine! Sa fie multumiti de o romanie construita pe valori si nu pe cuvinte desarte, pe furt, pe nepotisme.. AJUNGE!!!
    • +7 (11 voturi)    
      Vorbesti ca la miting... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:42)

      triciupa [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      ... amigo! Ce spui tu sunt simple lozinci, bune de racnit la tv, la nesimtitii aia cu "noi vrem respect".
      Vino cu picioarele pe pamant si gandeste-te o clipa. Clasa politica e infecta in totalitatea ei, de acord. Suntem suparati rau de tot si-i matrasim pe Basescu si pe BOC cu pdl-ul lui cu tot. Caricaturile de la USL sunt excluse, indivizii aia sunt niste marionete triste in spatele carora ranjesc hulpavii pusi pe ciordeala, deci a-i aduce iar la putere ar fi curata dementa.
      Si atunci care e solutia? Gandeste-te o clipa: ies sute de mii in strada si de maine toata clasa politica e trimisa la plimbare (sau la parnaie); gata, am reusit, victorie, si acum ce facem? Cine conduce? Un stat nu poate functiona fara conducatori, cum facem, luam pe unul din piata universitatii si-l punem presedinde? Facem alegeri la miting si punem de-un parlament ad-hoc? Ne intrebam intre noi "bai, care esti economist" si pe ala care zice "eu" il punem ministru de finante? Gandeste-te o clipa! Colapsul subit al clasei politice va conduce la haos iar beneficiarii vor fi tot patricii si voiculestii. Vremuri tulburi, asta isi doresc leprele si infractorii, asta le convine de minune.
      Solutia e alta: oamenii de bun simt ar trebui sa lase in plata domnului zgaitul la tv, sa lase balta racnitul la miting si sa participe la construirea unei alternative autentice la putreziciunea actuala, fara deseuri recuperate din partide, fara securisti, fara capitalistii de carton ai tranzitiei, fara televiziuni-vuvuzela. E nevoie de o constructie solida, curata si atunci cand va fi gata iesim in strada daca va fi nevoie si le dam un sut in fund la toti indivizii astia. Ce zici, te bagi?
      • -2 (8 voturi)    
        Nu poti astepta (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:50)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

        nu poti astepta la nesfarsit.. perfect de acord!@! un sut tuturor! Asta este si ce se solicita la fantana ( acolo unde se strang tinerii).. e vorba de dorinta de a construi Romania pe baza valorilor.. dar cand ai unii care iti dau in cap ( a fost Iliescu, a urmat marea deceptie Constantinescu, iar iliescu si a culminat cu actualul securist) nu poti avea rabdare.. nu cu ei! Vrem acelasi lucru dar avem metode diferite pt constructie.. eu cred ca pe un pamant virgin construisti mai repede decat printre ruine.. aici se despart drumurile noastre.. stimate..
        • +6 (8 voturi)    
          De ce la nesfarsit? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:37)

          triciupa [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Cine i-a oprit pe cei care doresc cu adevarat o altfel de tara sa inceapa constructia cu ani buni in urma? De ce au asteptat atat de mult? Stiam cu totii de ani buni ca intreaga clasa politica e putreda pana la maduva, nu aveam la ce sa ne asteptam.
          Chestia e ca statul cu ochii pironiti la tv e mai usor decat efortul de a construi o alternativa. E mai simplu sa fii condus decat sa conduci: te faci ca n-ai posibilitatea sa schimbi nimic, te duci la vot si votezi raul mai mic apoi daca nu iese cum ti-ai fi dorit (dar n-ai facut nimic ca sa se intample asa) iesi in piata si zbieri ca prostu' alaturi de niste indivizi care au cu totul alta agenda.
          Nu o sa construiesti pe pamant virgin ci pe ruine fumegande printre care vor colcai patricio-voiculestii de toate soiurile. Nici nu o sa apuci bine sa sapi fundatia si vei constata ca bortzosii tranzitiei care vor supravietui bine-mersi marii epurari ti-au si plasat o bomba la temelie. Astia sunt mai rezistenti ca gandacii de bucatarie si atat timp cat parghiile reale ale puterii se afla in labele lor, nu exista speranta. Intradevar, aici drumurile noastre se despart, onorabile...
    • -4 (6 voturi)    
      ca Basescu pica !!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:56)

      vio [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      D-aia !!
      Bate ceasul portocaliu: TIC, TAC, TIC, TAC, TIC, TAC.... si bate.... si bate.....
  • +7 (11 voturi)    
    da doare burta de ras! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:07)

    neneamnmjngbt [anonim]

    iliescscu=basescu

    ce vorbiti mai?

    ati uitat cine a facut praf economia?
    ati uitat ca vremea lui ne ailici , tv trebuiau sa ia aprobare ca sa respire?
    nu sa vorbeasca ceva neadecvat la adresa lui

    pe cand la base l-au tavalit in fel si chip

    ehei, ati uitat cei care strigati

    eu nu
    • -5 (7 voturi)    
      da.. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:52)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui neneamnmjngbt

      base care a fost ministrul lui ilici.. fain.. nascuti din fsn-ul fost pcr.. unul comunist veritabil ( ilici) , celalalt securist cu grade ( base)
  • +4 (6 voturi)    
    Miting USL? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:08)

    Daniel [anonim]

    Hm, sa-i vad pe cei de la USL ca fac meeting.

    Dupa aceea se vor aseza la masa cu PDL si se vor gandi:

    "Bai, hai sa ne impacam mai bine"
    • +1 (7 voturi)    
      Ei sunt intelesi, noi am aflat cam tarziu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:01)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Eu cred ca PSD si PDL sunt deja intelesi de mult timp despre cum sa imparta posturile cheie si fondurile tarii. Apoi cine si cat sa ia/lase la votarea unei legi sau la alegeri. Ceea ce vedem noi la tv este teatru de papusi: ne mint cu nesimtire si unii si altii.

      Trebuia sa ne prindem de asta de cand a devenit posibila alianta contra naturii PSD + PNL si mai ales de cand guvernul Boc a devenit nemuritor - in ciuda motiunilor de cenzura la care - chipurile - a fost supus din partea opozitiei.
  • +3 (11 voturi)    
    la munca!!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:11)

    gigi [anonim]

    daca cei care protesteaza ar merge sa munceasca in loc sa se bata cu jandarnii probabil ca asta ar aduce mai mult bine tarii!!!! dar ei, nu vor asta!!!!Aveam impresie mai buna despre cetatenii capitalei!!! Dar, m-am inselat inca o data!!!
    • -1 (11 voturi)    
      cat haos... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:29)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      cat haos!.. cat haos!.. nu vorbesc de manifestatii ci de punctuatia folosita de dumneavoastra... greu.. ne pare bine ca nu mai aveti o impresie buna in ceea ce ne priveste! Vom suferi cu totii si vom plange mai ceva ca nord-coreenii.. a plecat gigi si nu mai vine.. auleu.. ( angajam si bocitoare profesioniste- parol)
  • +3 (9 voturi)    
    Fara Jandarmi ? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:30)

    dorin bretan [anonim]

    Si de cate ori se supara 100 -1.000 10.000i-100.000 de insi , cade guvernul? Pai sa daramam palatul Victoria si sa punem un pom .-Bananier
  • -3 (11 voturi)    
    De ce este nemultumita societatea civila? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:34)

    Vali [anonim]

    - Legile importante nu se mai voteaza, Parlamentul Romaniei este o institutie de fatada;

    - Primul-ministru este o marioneta a presedintelui, neexistand decat consens absolut, dar in sens unic;

    - EBA ajunge in Parlamentul European, in vreme ce la varf se vorbeste de starpirea coruptiei si reinvierea moralei;

    -Banii publici sunt risipiti aiurea, nu exista control, in special in perioada de criza;

    - In 2009 PDL si PSD au politizat impreuna institutiile si companiile publice - cum nu s-a mai intamplat niciodata pana atunci; din 2010 numai PDL. In CA-uri au intrat oameni complet incompetenti; profiturile sunt devalizate;

    - In companiile nationale cu capital majoritar de stat au fost angajati in 2009 bugetarii concediati - daca erau membri de partid PDL sau PSD; noii angajti nu au facut si nu fac nimic la locul de munca; in acest mod profitul companiilor nationale s-a prabusit;

    - Guvernul nu a fost capabil sa aduca mai multe venituri la buget decat prin taxe si impozite si nu prin dezvoltarea afacerilor;

    - Sute de mii de afaceri mici au fost inchise datorita actiunii aberante de introducere a impozitului forfetar;

    - Reducerile salariale din 2010 nu au avut baza legala; statul nu poate interveni in contractul individual de munca;

    - In sistemul public de Educatie si Sanatate situatia este dezastruoasa;

    - Opozitia este numai de fatada; pare tot mai limpede ca este inteleasa cu Puterea despre cum sa guverneze si sa imparta fondurile; lumea a inteles acum exact cum stau lucrurile: PSD+PDL=FSN.
    ;
    • -6 (6 voturi)    
      da (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:53)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      http://www.robcc.ro/ro/Noi_VIERMII_inepti_inculti_si_ciumpalaci_PROTESTAM_-271

      acesta este raspunsul societatii civile...
    • +6 (6 voturi)    
      De unde ati cumparat ziarul Scinteia ? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:00)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Infierez cu manie Proletara !!!
  • +1 (3 voturi)    
    .......... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:40)

    Zuzu [anonim]

    Trebuie sa participam toti pentru dezvoltarea acestei tari nu sa ne batem cine si ce are mai mult!!!Degeaba facem revolutiile astea daca nu rezolvam nimic.De stricat toti putem sa stricam dar de facut e mai greu.Sa ajutam Romania sa devina o tara mai buna!!!
  • +5 (7 voturi)    
    zero simpatie pentru turnura acestor proteste (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:46)

    gimini [utilizator]

    Pai daca PDL=PSD=PNL=toti atunci hai sa-i alegem pe Dan Diaconescu sau pe Vadim, nu? Ca astia nu au fost deloc la "ciolan".
    Daca protestele vor fi acaparate de tampenia asta, eu le zic "la revedere" si le urez "multi jandarmi".
    Chiar si in cadrul PDL exista oameni de valoare, de ex. Cristian Preda, legat de care nu as avea nimic impotriva sa-i vad conducand un guvern.
    Democratia nu se face cu sifilitici la cap. Da, Jos Baseboc, dar alternativele chiar exista.
    • +4 (6 voturi)    
      Sa fim seriosi! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:30)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Cine discuta aici de VT si DD ca alternativa? Nu observati ca cei doi sunt practic ignorati?

      Desigur, exista oameni valorosi si in marile partide. Cristian Preda este unul dintre ei. Mai sunt multi altii. Problema este ca in interiorul partidelor democratia este limitata. Numai ceea ce gandeste sau spune il Capo este considerat de valoare. Poate solutia corecta ar fi ca partidele sa isi faca curatenie si sa se democratizeze in interior.

      Nu ducem lipsa de lideri politici imaculati si competenti, mai degaraba ducem lipsa de sefi de partide curati si competenti.
  • +6 (12 voturi)    
    Vremuri grele (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:51)

    IceCube [anonim]

    Este foarte usor sa indemni lumea la proteste din spatele camerelor de filmat sau prin intermediul on-line fara riscul de a fi batuti. Cum vine asta? Prosti se bat in Piata Universitatii pana se lasa cu spitalizare doar pentru ca USL sa poata lua "ciolanul" cu eforturi minime?? Inteleg faptul ca in Romania se poate si mai bine dar nu cred Ponta sau Antonescu poate face mai mult decat sistemul actual de guvernare. Iar din punctul meu de vedere lupta lor pentru putere nu ar trebui sa ii intereseze in mod direct pe restul cetatenilor. Nu cred ca oamenii ar trebui sa se supuna riscului de a ajunge in spitale doar pentru ca membri USL sa le zambeasca de sus mai apoi.
  • -4 (8 voturi)    
    Multi vede putini cunoaste (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:09)

    Martafoi [anonim]

    Mah ce va tot basicati voi atata ca protesteaza oamenii aceia? Am citit prin comentariile anterioare si am ramas uimit cat de ingusti la minte sunt unii oameni. Pe unu' il deranjeaza ca incurca circulatia ?? Pai ar trebui inderzisa prin lege orice fel de manifestare publica ca sa nu-l incurce pe unu care vrea sa-si taraie sezutul in noul chiu7? Incredibil ce atitudine radicalista manifesta sustinatorii portocalii.aduceti un pic cu nazistii.Nu este asa ca va considerati mai importanti decat altii si simtiti asa in adancul sufletului ca voi aveti niste drepturi speciale?
  • -8 (10 voturi)    
    Cam asta ne trebuie ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:09)

    Realitate [anonim]

    1. Demisia președintelui Traian Băsescu
    2. Demisia Guvernului
    3. Crearea unui sistem de sănătate echitabil și în folosul cetățenilor
    4. Suplimentarea bugetului pentru educație la 6% din PIB
    5. Majorarea pensiilor
    6. Majorarea salariilor cu 25%
    7. Reducarea TVA la 18 % si a darilor catre buget (CAS, Somaj, etc.)
    8. Anularea contractului cu Roșia Montană Gold Corporation
    9. Anularea PUG-ului care declară Roșia Montană zonă mono-industrială
    10. Anularea comasării alegerilor
    11. Respingerea proiectului de modificarea a Legii Minelor nr. 85/2003
    12. Depolitizarea TVR.
    • +4 (8 voturi)    
      Asa, deci... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:43)

      triciupa [anonim] i-a raspuns lui Realitate

      ... demisia lui Basescu si a lui Boc, perfect, s-a facut, cine vine in locul lor? Spune repede, fara sa te gandesti prea mult. Hai, curaj!
    • +4 (6 voturi)    
      :))) (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:59)

      :))) [anonim] i-a raspuns lui Realitate

      Si porma te duci dracu odata cu tara.O sa platesti rate la 9lei/EURO.
      Esti legat la ochi si la gandire!
    • +8 (10 voturi)    
      HAHAHA (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:13)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui Realitate

      Mai bine propune solutiile stimabile...

      1. Cine va fi in locul lui Basescu? Ponta? Antonescu? Nu merci!
      2. Demisia guvernului inseamna instabilitate si aruncarea Romaniei in urma cu inca 5 ani. Asta se vrea?
      3. Sistem de sanatate echitabil si in folosul cetatenilor nu au nici americanii (cea mai dezvoltata din lume). La ei daca nu ai platit asigurarea de sanatate te arunca in strada cand te duci la spital.
      4. Cu asta sunt de acord, daca ai de unde sa iei banii.
      5. Majorarea pensiilor? Daca ai cat de cat cunostinte economice, o sa-ti dai seama ca e imposibil, intr-o tara ca Romania unde sunt 4 milioane de salariati si 8 milioane de pensionari.
      6. Majorarea salariilor? La fel imposibil daca eficienta muncii e asa scazuta ca acum.
      etc.................................................................................
    • +5 (7 voturi)    
      da unde (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:52)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Realitate

      ai ma lista cu aberatiile astea, direat de al asasinul rosu iliescu?
    • +6 (8 voturi)    
      daca (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:56)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui Realitate

      aduci tu bani de acasa, sa se mareasca salariile cu 100% !
      Cand vorbesti (scrii) mai trebuie sa si gandesti.
      Intai vii cu un program de redresare economica, spui de unde poti face rost de bani si apoi poti sa maresti pensii, salarii, nr. de revolutionari / cap locuitor si ce mai vrea muschii tai.
      Asa, ca tine, vorbim ca sa nu adormim....
      Iar iubitii vostrii lideri (Lolek si Bolek) nu stiu decat "Jos Basescu, jos guvernul !"
      Asta e programul lor de guvernare.
      Votati-i daca voi credeti ca asa se poate rezolva problema. Pana la toamna mai aveti timp sa reflectati.
    • -3 (3 voturi)    
      bravo! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:54)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Realitate

      exact asta ne trebuie!
  • -5 (5 voturi)    
    sadas (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:14)

    Alexandru [anonim]

    http://www.gandul.info/politica/proteste-in-romania-boc-ponta-si-antonescu-fata-in-fata-ponta-nu-ne-am-inteles-pe-nimic-live-9155159
  • -7 (7 voturi)    
    Cum trateaza unii aceste proteste (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:18)

    BRAZCO [anonim]

    Daca protestam nu mai vin investitorii. Capu plecat si ochii in pamant. Mail multe aici: http://wp.me/p26Bg7-1A
  • +1 (9 voturi)    
    Mizeria la superlativ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:55)

    triciupa [anonim]

    Asa cum mustele trag la hoit, Cornel Nistorescu si Oana Stancu si-au facut aparitia in piata! Doua dintre cele mai sinistre goarne ale televiziunilor-pubela imput aerul din zona, si asa destul de poluat.
    Ce mai urmeaza? Sorin Rosca Stanescu? Voiculescu si Vantu tinandu-se de mana?
    Sunati-va amicii care sunt in piata sa-i ia de urechi pe slugoii astia doi si sa-i pofteasca afara!
  • -4 (6 voturi)    
    informatii cat mai corect (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:56)

    dori [anonim]

    Va rog incetati prin a crea impresia ca ce se striga in piata este preponderent ca pdl=usl=mizerie. Da a existat (si poate ca inca exista is azi) si aceasta pancarda, dar celelalte 99% sunt clar indreptate impotriva lui Basescu si a actualei puteri politice. Deasemenea se striga si se afiseaza destul de des despre alegeri anticipate nu comasate.
  • -3 (7 voturi)    
    "Va rugam sa ne scuzati, nu producem cit furati!" (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:06)

    lili [anonim]

    Am spus din prima zi dupa declaratia Presedintelui de vineri seara cand a recunoscut ca "sistemul" e corupt, politizat si nu stie nimeni unde-s banii de la CNAS in conditiile in care din 2006 pana azi cheltuielile cu sanatatea au crescut de 6 ori(!!!!!!!!!!) si asta nu se vede deloc in imbunatatirea situatiei din domeniu si ca trebuie sa privatizam sanatatea ca privatii stiu mai bine sa gestioneze banii de la CNAS decat statul corupt (privatizare care ar fi crescut costurile cu sanatatea pentru fiecare cetatean)!!
    Sa faci astfel de declaratii ca Presedinte al unei tari in fata natiunii la ceas de maxima audienta despre cei care conduc recunoscand FURTUL celor care guverneaza(adica PDLul prezidential!!, ma intreb la ce s-o fi asteptat oare Presedintele nostru?!
    Ca oamenii vor fi incantati sa-l auda cat fura guvernantii, cum banii lor putini dati la Sanatate se duc in buzunarele clientelei politice PDListe ?!
    EROARE grava a Presedintelui, care in opinia mea a insemnat decesul ca om politic al Dlui Traian Basescu si fara indoiala si al PDL.
    Dl Basescu A PIERDUT definitiv INCREDEREA pe care putinii oameni o mai aveau in el, in 2009 a castigat la limita, multi romani nu l-au mai votat spre deosebire de 2004 cand a castigat detasat. Multi se lamurisera deja in 2009 cum este si Traian Basescu, la fel ca ceilalti politicieni romani !
    Fara Traian Basescu, PDL nu exista, ma indoiesc eu ca Dna Roberta sau Dna Udrea vor resuscita PDLul!!!
    Pancartele astea ale oamenilor atat la Bucuresti cat si la Cluj arata ca sfidarea natiunii de catre Presedinte prin acea declaratie este finalul, eu nu cred ca oamenii astia vor mai renunta dupa atatea zile in frig.. sau daca vine frig mai mare, cum probabil spera Presedintele ca-i va baga frigul in case, vom putea avea primavara bucuresteana !!!
    • -6 (6 voturi)    
      unu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:48)

      unu [anonim] i-a raspuns lui lili

      este cea mai tare lozinca pe care am auzit-o vreodata.
    • +3 (7 voturi)    
      Intrebare fireasca (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:11)

      Intrebare fireasca [anonim] i-a raspuns lui lili

      Intrebare fireasca: ce produc demonstrantii? Si, in plus, ce produc ei mai poate fi si furat!!??
      Multi se aduna acolo de la prinz!
      • 0 (2 voturi)    
        Poate ... TU (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:30)

        GD [anonim] i-a raspuns lui Intrebare fireasca

        Noi clasa muncitoare producem cat putem si noi... asa fel incat sa fie PIB si contributii la buget... poate voi bugetarii aveti intrebari din astea?!?
  • +4 (8 voturi)    
    fdfdfsdf (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:22)

    paideos [anonim]

    Cati dintre tinerii care citesc presa sunt constientii de intregul joc mediatic pe care cei de la USL il provoaca? Acesti semidocti se gandesc doar cum sa isi bata joc de romani. Iliescu, Ponta si Antonescu, aceasta trinitate a raului distrug munca unui Guvern care duce o politica corecta.
  • +8 (10 voturi)    
    :) (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:29)

    Delu [utilizator]

    Antena3 nu ar trebui sa aiba acces in piata!
    Parerea mea!
  • +5 (7 voturi)    
    sdada (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:44)

    Alexandru [anonim]

    Ce putem realiza prin aceste proteste violente ? Nimik va spun eu
    atata manipulare si bataie de joc din partea usl-ului , psd-ului si pnl-ului
    ce vor? Sa faca precum Iliescu? inca o lovitura de stat probabil. Sa imparta
    "prada" Tzara intre ei ...
    • +6 (8 voturi)    
      protestele ar trebui sa TREZEASCA puterea actuala (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:16)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

      atata.
      mi se face greata cand aud de Ponta = Nastase, Iliescu, Hrebenciuc et al. greata cand aud de Antonescu = Patriciu, Vantu si toti ceilalti pana la itele cu conducerea actuala.

      mda, mi se face greata si cand aud de imbogatitii prieteni cu puterea de astazi. mi se face greata si cand il aud pe presedintele tarii facand lobby pentru afaceri private si mafioti cunoscuti de toata lumea. mi se face rau cand aud de ACHITAREA LUI NASTASE...

      si mi-e jale cand imi dau seama ca, daca vor ramane la putere, actualii vor UITA in doi timpi si trei miscari ca le-a tatait fundul un pic de frica.
      iar daca vor veni infractorii ceilalti, intre care nu gasesti absolut niciun personaj onorabil, oamenii vor cadea din nou in amortire suficienti ani incat sa fie anulata orice posibilitate de schimbare reala.

      mi-ar placea sa nu se strige "jos cutare" - suntem o democratie, doar, o sa-i alegem, si oricum nu avem pe cine alege. mi-ar placea sa se strige "gata cu coruptia". sa se strige "justitie". sa se ceara judecarea REALA a lui Nastase, a lui Vantu, a lui Luca. sa se ceara controlul vamilor SI AL VAMESILOR. sa se ceara desecretizarea contractului Petrom. sa se ceara anularea infractiunii numite contractul cu RMGC... sa se ceara reforme reale in invatamant, sanatate si justitie...

      nu, nu sufar de idealism. optimismul meu, nebunesc, a fost invins demult in ce priveste tara mea. STIU ca niciunul dintre lucrurile astea nu se va produce. chiar daca protestele ASTA INSEAMNA. Romania a fost deja adusa in starea in care efectul absolut oricarei actiuni pozitive este anulat de sistem - protestele sunt deturnate. eforturile celor ce-si fac meseria cum trebuie merg in gol. daruirea unui profesor sau a unui medic este in van pentru ca sistemul va "reeduca" sau va "omori".

      stiu ca singura solutie este renuntarea. inca nu o accept, inca nu o iau in discutie, dar vad deja ca Romania este o tara condamnata. condamnata de toti cei care au putere in ea - inclusiv de presa.
  • +7 (7 voturi)    
    s-a terminat!!1 (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:53)

    ghem2 [utilizator]

    asta cu legalizarea marijuanei e un semn clar pentru Ponta si Crinutz ca Basescu trebuie sa-si dea demisia,e de bun simt in contextul acestor proteste. :))))))))
  • +7 (9 voturi)    
    CIRC!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:56)

    cetateandecentnucontez [anonim]

    cred ca acolo in piata lipseste numai un gratar mare cu mici si niste lautari, asa ca sa mearga cu "legalizati marijuana", "lasati aeroportul baneasa low-cost", "demisia", si "USL=PDL=aceeasi mizerie".
    ce vrea de fapt multimea din piata? care "multime"? sunt de fapt o multime de cate unul, fiecare cu ce-l doare: unu' vrea sa se bata cu jandarmii, unu vrea sa plece basescu, unu vrea iarba.........
    Caragiale ar fi trebuit sa fie contemporan cu ce se intampla acum in Piata.
  • +5 (9 voturi)    
    SOLIDARITATEA (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:03)

    cris [anonim]

    Nu mai suport PDL,PSD,PNL. Nu mai suport politicienii romani. Trebuie sa se schimbe sistemul,legile, regulile.
    Clasa politica este expirata. E nevoie de o organizatie apolitica, sa o numim SOLIDARITATEA. Sa fie in statut specificat clar ca nu poate deveni politica ( pentru a se tine departe de interesele mafiotilor si politicienilor). Aceasta organizatie sa adune cat mai multi ARAFATI (oameni cu FAPTE MARI). Acestia sa puna pe hartie o platforma si o proclamatie pentru viitorul Romaniei. In spatele ei sa fie semnaturile a milioane de romani. Sa constrangem politicienii sa aiba aceeasi agenda cu aceea a societatii civile si a poporului.
  • -3 (7 voturi)    
    cum il ataca Boc pe Tariceanu in 2008 (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:08)

    vio [anonim]

    Toata ziua buna ziua il ataca ba ca nu mareste salariile si pensiile, ca oamenii o duc greu, ca nu stie sa gestioneze banii ca sa mareasca salariile profesorilor cu 50%(!!!!!) si alte dragalasenii politice ipocrite !!!
    Oare, cum ar fi turuit azi Boc daca l-ar fi huiduit oamenii pe Tariceanu, asa cum azi cer oamenii pasnc la Bucuresti, la Clujul dlui Boc, la Brasov, la Timisoara, la Sibiu si peste tot DEMISIA Dlui Basescu si a Dlui Boc ??!!!
    Lasati demagofia si ipocrizia, ajunge PDL !!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Lasati demagofia si ipocrizia (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:42)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui vio

      Tariceanu. 4 ani guvernare. 5 km autostrada
      Boc 4*10=40km autostrada / an
      Desigur PDL-ul fura mai mult in acesti ani de criza ( opinie USL )
  • +1 (5 voturi)    
    dasda (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:11)

    Alin [anonim]

    Opozitia vrea rasturnarea partidului de guvernamant, nevenind cu o solutie radicala apta sa relanseze economia nationala. Oare vor doar un scaun cald de la cotroceni sau vor sa iasa in ajutorul romanilor nevoiasi? Ce vor cu adevarat?
  • +2 (6 voturi)    
    gfgd (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:13)

    paideos [anonim]

    Cati dintre tinerii care citesc presa sunt constientii de intregul joc mediatic pe care cei de la USL il provoaca? Acesti semidocti se gandesc doar cum sa isi bata joc de romani. Iliescu, Ponta si Antonescu, aceasta trinitate a raului distrug munca unui Guvern care duce o politica corecta.
  • +1 (9 voturi)    
    fara violentra la universitate (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:15)

    deceneu [anonim]

    Protestele din bucuresti sunt coordonate de alianta usl, liderii marcanti ai organizatiei au platit bani grei ca multi tineri sa vina in piata universitatii si sa instige populatia la violenta. Astfel s-au produs incidente soldate cu victime atat din randul fortelor de ordine cat si din randul protestatarilor pasnici.
  • +1 (5 voturi)    
    UN ADEVAR!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:15)

    ionut.1987 [anonim]

    UN ADEVAR!!!
    CITAT "Parintele Justin Parvu: Sub nicio formă să nu iasă în stradă,
    pentru că este o capcană mai mare decât îşi pot vreodată închipui.
    Sunt manevre politice, în care românul nostru a picat de multe ori.
    Aşa cum ne-au ameţit şi ruşii şi americanii;
    după ’44 toţi săreau în sus că vin americanii şi vin americanii!
    Românii noştri peste tot aşteptau americanii.
    Şi securitatea înregistra toate persoanele care propovăduiau acest americanism.
    Americanii nu au mai venit, bineînţeles, au umplut însă puşcăriile de români, condamnări – 15-20 de ani de puşcărie.
    De aceea eu atenţionez şi acum, pentru că niciodată nu poţi şti ce e pus la cale şi care sunt înţelegerile şi dedesubturile dintre ei."
    • 0 (2 voturi)    
      Cel mai mare adevar! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:20)

      elefantulroz [utilizator] i-a raspuns lui ionut.1987

      Du-te sub sutana lui Parvu si lasa-ne! Ce-are sula cu prefectura? Sa-si dea cu parerea despre Sfantul Pavel la el acasa si cine vrea sa-l asculte sa se duca la el!
  • +6 (10 voturi)    
    USL=minciuna si manipulare (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:30)

    un manifestant [anonim]

    fereste-ne doamne de USL ,ca de PDL ne ferim singuri
    javre au fost cei din USL javre vor ramane -profita si cand romanul isi cere drepturile,astia ar trebuii radiati
  • -1 (7 voturi)    
    Protv (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:45)

    silke [anonim]

    De ce pe Pro Tv se prezinta doar anumite parti negative ale manifestantilor,ca beau,sparg seminte,dau pe post doar persoane intr-o jalnica conditie,,,rusine
  • -2 (10 voturi)    
    in ce mare de postaci ne scaldam? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:48)

    mda [anonim]

    iata un comentariu care primeste plusuri; nu unu-doua, ci TREIZECI:

    "adriana [anonim] i-a raspuns lui Mazeta
    M-am saturat de asa zisii protestatari pana peste cap. Ar fi bun un norvegian din ala suparat, care sa iasa cu mitraliera la ei.
    Oamenii normali la cap nu pot sa-si desfasoare activitatile de zi cu zi din cauza lor. Astia nu au serviciu? Sa se duca la munca, nu in strada, derbedeii... "

    asta in conditiile in care, citez dintr-un articol HN, "De luni, demonstratiile sunt din nou pasnice."

    oare daca Breivik este, in continuare, expertizat, d-ra sau d-l postac "adriana" se considera om "normal la cap" doar pentru ca nu are o mitraliera la indemana si curajul sa treaca la fapte?
  • -3 (11 voturi)    
    Parlamentul European... se ingroasa gluma PDLeilor (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:54)

    vio [anonim]

    Preşedintele Parlamentului European, Martin Schulz, a declarat, miercuri, la Strasbourg, că recomandă Guvernului român să ia în serios revendicările protestatarilor care au ieşit în stradă în ultimele zile, scrie Mediafax.

    Întrebat dacă situaţia politică din România ar putea face subiectul unei discuţii în Parlamentul European, aşa cum este cazul Ungariei, Schulz a răspuns: "Este devreme pentru a mă pronunţa, dar am văzut în ultimele zile mişcări enorme în ţară şi recomandarea mea pentru guvernele din toate ţările, dar pentru România în special, (...) este să îi ia foarte în serios pe acei oameni care sunt cu adevărat în stradă, pentru că sunt oameni care nu mai au speranţă pentru viitor. Iar oamenii fără speranţă pentru copiii lor merită să fie luaţi în serios şi recomand tuturor acţiuni economice urgente pentru a îmbunătăţi traiul de zi cu zi. Oamenii din stradă nu sunt interesaţi de dezbaterile noastre instituţionale, ci de viitorul copiilor lor".

    Preşedintele Parlamentului European a avertizat, totodată, însă fără a face referire expresă la România, asupra retoricilor xenofobe şi rasiste de identificare a unor aşa-zişi ţapi ispăşitori, mesaje care constituie, în combinaţie cu lipsurile economice specifice unor crize, cel mai mare pericol pentru democraţie.

    Social democratul german Martin Schulz a fost ales, marţi, preşedinte al Parlamentului European, el fiind votat de 387 dintre deputaţii europeni.
    • 0 (2 voturi)    
      raspuns pt vio (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:11)

      Europa si consecintele coruptiei [anonim] i-a raspuns lui vio

      Europa impreuna cu politicenii nostri ne-au adus in situatia economica-dezastroasa in care ne aflam-ar fi bine sa nu mai dicteze ce e bine si ce e rau pt romania pt ca atata facere de bine cat si ingrijorare din partea Europei ne-au ruinat economic---au distrus impreuna cu ai nostri(mancatori,lingai,corupti=politiceni=PSD=PNL=PDL) tot ce era rentabil si competitiv pt a face loc pt piata de desfacere numita Romania -asa ca Europa sa multumeasca ca au gasit corupti in aceasta tara care trebuia sa fie una dintre tarile producatoare si nu consumatoare--asta e Europa pt noi (sa nu uitam ca actionarii majoritari ai FMI -sunt germanii si francezii)
    • +3 (7 voturi)    
      prostii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:46)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui vio

      In Spania de ex. au fost manifestatii de sute de mii de persoane.. au stat aia pe strazi luni de zile, au facut si baricade. In Barcelona i-a rupt politia in bataie, desi nu facusera absolut nici un gest violent (nu ca la noi)! Si totusi nimeni din parlamentul european nu a zis nimic pe tema asta. In schimb, la noi, pentru cateva sute de agitati (SUTE nu zeci de mii!) nu mai poate parlamentul european de emotie???? Hai sa fim seriosi.
    • +2 (2 voturi)    
      "am văzut în ultimele zile mişcări enorme în ţară" (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:50)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui vio

      Presupun ca traiesti in Romania. Ti se pare corecta afirmatia lui Schulz?
  • +6 (12 voturi)    
    Manipulare totala (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:06)

    Stefan82 [anonim]

    O noua zi in care niste oameni n-au avut ce face acasa, unii au fost platiti, unii sunt membri de partid si trebuie sa faca asta, unii se simt prea bine in mijlocul protestelor. Cand ii aud ca o sa stea acolo pana o sa se rezolve problema...Sa stea mult si bine! Nu asta este solutia! Urmeaza alegeri si totul se va putea rezolva prin vot in mod democratic si civilizat. Pacat ca unii nu inteleg asta si altii profita de pe urma lor!Indiscutabil acum acesti manipulatori (USL) nu doresc altceva decat sa profite de pe urma doleantelor acestor oameni….Trist dar adevarat!!!
  • -2 (6 voturi)    
    cititi ca sa intelegeti! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:12)

    radu [anonim]

    Piata Universitatii continua sa tina Romania in priza. S-au mai schimbat fetele, au plecat unii au venit altii. Parca nu mai sunt asa multi batrani, parca tinerii prezenti la protest par mai seriosi. Asistam, cred eu, la un protest mai natural decat cel din 89. Aceasta revolta caracterizata in primul rand de spontaneitate si lipsa de organizare este surprinzator de tenace prin insistenta.
    Indreptat in prima instanta impotriva guvernului Boc si a marinarului jucaus, protestul vizeaza de fapt intreaga clasa politica romaneasca. Este limpede ca niciun politician nu este binevenit intre manifestanti, desi cu nesimtirea caracteristica unii dintre groparii Romaniei si-au afisat mutrele in piata. Aceasta revolta seamana izbitor de mult cu o continuare a evenimentelor din anii 90. Parca dupa un somn lung unii romani, prea putini zic eu, s-au dezmeticit, intelegand in sfarsit ca Romania a incaput pe mana hotilor, iar nemultumirile strigate 20 de ani in propria sufragerie au ajuns acum in strada.
    Oamenii din strada trebuie insa sa aiba mare grija caci politicienii au inceput sa adulmece si sa ia pulsul multimii pasnice. In lipsa unor lideri se vor gasi repede unii buni de gura care sa fure manifestul saraciei profitand de lipsa cerintelor concrete ale manifestantilor.
    Principala cerere trebuie sa fie inapoierea Romaniei romanilor si redarea mandriei de a fi roman. Pentru asta actuala clasa politica trebuie sa dispara, caci oamenii ii urasc la modul foarte sincer pe mascaricii politici de astazi. Manifestantii vor anticipate si nu prea, caci in momentul de fata nu au pe cine vota. De aceea in piata se aude doar “jos”, “jos” si niciun sus. In traducere mesajul ar suna cam asa “ne-am saturat de voi, dispareti!”. Situatia leviteaza, atmosfera este confuza, iar personajele cinstite si capabile sa preia fraiele revoltei inca se tem.
    continuarea aici: http://mysport.gsp.ro/ilpadrino/note/dati-ne-tara-inapoi-7949.html
    • +2 (2 voturi)    
      Ha ha (Joi, 19 ianuarie 2012, 5:32)

      Andi [anonim] i-a raspuns lui radu

      Ma amuzi teribil si tu si ala care are blogul, ori sunteti prea mici, ori la Revolutie erati la CC pe sub birouri. :)) in PU , in primul rand se canta , nu se zbiera, nu se rupea marmura de pe scari, si se cerea un singur lucru : punctul 8 de la Timisoara, ceva concret adica. Cand era cate un securist infiltrat printre noi, ca sa instige la violenta, faceam loc in jur si-l aplaudam sau zornaiam cheile. N-a fost decat cantec acolo si discursuri civilizate ale Anei Blandiana, Doina Cornea, etc, nu ragete ca acum si cereri cate-n luna si stele. Ma uit la fetzele celor care protesteaza si semana teribil cu cei care au venit in piata peste noi cu "IMGB/ Face ordine" sau cu gospodinele care se ppau cu minerii. Voi ce spuneati ca cereti ? Marijuhana, petarde pe stadion si sa va redea...mandria de a fi roman ? Pai cine te tine neica sa nu fii mandru ?:))
  • +3 (7 voturi)    
    rusine huliganilor (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:14)

    ionelll [anonim]

    Rugaminte catre manifestanti: Fratilor daca si azi iesiti la proteste si aveti chef de bataie cu jandarmii, nu mai distrugeti Centrul Vechi ca nu este a lui Basescu si nici al clasei politice. Rusine voua .... Rusine Usl-ului ca va plateste sa iesiti in strada... rusine rusine
    • -1 (1 vot)    
      bine ca stim (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:26)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui ionelll

      doamne ce bine ca exista postaci portocalii.. noi nu stiam ca exista cineva care plateste.. unde este casieria?... mergi in paiata ca observator si daca vezi pe cineva care plateste sau care este de la usl vorbeste! pana atunci PDL=PSD= Aceaiasi mizerie!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    nu vrem schimbare (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:22)

    laura [anonim]

    Protestele din bucuresti sunt coordonate de alianta usl, liderii marcanti ai organizatiei au platit bani grei ca multi tineri sa vina in piata universitatii si sa instige populatia la violenta. Astfel s-au produs incidente soldate cu victime atat din randul fortelor de ordine cat si din randul protestatarilor pasnici.
  • +4 (6 voturi)    
    cum pierede useleul alegerile pe mana lui (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:53)

    mihai [anonim]

    Care vrea sa fie prost treaba lui.
    Demonstratiile astea sunt o facatura. Fara comentarii.
    De cand cu " mascarada" , maica-mea care nu are treaba cu politica, va vota impotriva usl.
    Asa ca si eu sunt de acord cu alegeri anticipate, pana nu se razgandeste maica-mea , numai sa nu mai vad umbra lui Iliescu la Cotroceni.
    Treaba asta seamna cu" filmuletul" din alegerile prezidentiale.
    Tineti-o tot asa baieti, faceti meteng mare si pana la urma va voteaza aia de la meteng.
    Apropo de intelectuali ( cica s-au soldarizat cu PIATA U ).
    Ma intreb si eu cati intelectuali avem in tara.
    Ce imi place este ca useleul, o fractiune din urmasii FSN - ului ( doar pres de onoare e tov. Iliescu adica ) fierbe in suc propriu cum fierbeam noi golanii in ani 90 . Vedeti cum se intoarce roata? Ce e mai rau ptr. ei este ca sunt prezentatii pe toate posturile tv facand. b la g. Noi saracii, pluteam in ceata.
    Vezi cum striga cate un rotofei ca moare de foame, cate o madama in haina de blana ca nare de nici unele, cate .........., si mai cate. Mi se face grata. Halal popor, halal natiune.
  • +5 (5 voturi)    
    GESTUL CONTEAZA (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:06)

    PROXIMUS [anonim]

    Ma intalnesc intro zi in piata cu un mai vechi cunoscut care se targuia pentru un buchet amarat de flori.Zic ,ce mai faci ?Imi raspunde :uite ma duc la o matusa in vizita si i-am luat niste flori.Zic :nu sunt un pic cam ofilite la care el m-a linistit cu seninatate"Gestul conteaza!".Asa si cu protestele a 200 de ratati : are Romania revolutie coana Efimita ?Are bobocule ca vorba aceea tu le sti pe toate. Sunt ei doar 200 dar GESTUL CONTEAZA!
  • +1 (3 voturi)    
    Rugaminte (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:12)

    ion [anonim]

    D.le Presedinte , te-am votat ori de cate ori mi-ai cerut-o.Maine daca ar fi alegeri te-as vota din nou . Acum te rog ca pana la viitoarele alegeri sa ajuti la constructia unei noi formatiuni politice in care sa am incredere.O constructie cu oameni noi,oameni tineri ,oameni corecti.
  • +3 (7 voturi)    
    atentie!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:16)

    robert_friga [anonim]

    Cetăţeanul, înainte de a ieşi la o manifestaţie sau revoltă, trebuie să îşi pună mai întâi întrebarea: Cine pune la cale această revoltă? Cine o conduce? Că spontană e o naivitate să crezi că e.
  • 0 (4 voturi)    
    Atentie (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:32)

    victor [anonim]

    Pentru o parte a celor din Piata Universitatii .Va rog sa va ganditi la obligatiile celor care doresc sa ajunga la conducerea tarii ,adica USL, fata de urmatorii :
    Voiculescu,Ion Nicule,Hrebenciuc,Liviu Dragnea,Mazare,Vantu,Fenechiu,Oprisan,Dan Radu Rusanu,Ciutacu,Gadea,Mircea Badea,Petre Roman,Cornel Nistorescu,Robert Negoita,Miron Mitrea,Ilie Sirbu si nu in ultimul rand ION ILIESCU cu toti "revolutionarii" lui.SUnt sigur ca fiecare dintre voi mai puteti adauga la aceasta lista.Le este foame mare .
  • +3 (5 voturi)    
    in ce hal a ajuns piata (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:41)

    nd [anonim]

    au profanat tot sursurile astea? au profanat Piata universitatii si oamenii care au murit acolo in anii 90..astia vor libertate..libertate la ce???? la hotie? la cocalarie? astia reprezinta fenomenul piata universitatii?? mai sunt si analfabeti la cum au scris pancartele alea..
  • +1 (5 voturi)    
    gfdg (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:49)

    pitici [anonim]

    In ziua de azi lucrurile nu merg chiar bine dar aveam senzatia ca totusi suntem pe drumul cel bun. Ca tanar, incepusem sa am incredere in Guvernarea actuala si sa am din ce in ce mai multe perspective asupra viitorului meu. Refuz sa ies in strada, doar pentru ca unii dicteaza asta!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Catre cei din piata Universitatii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:56)

    rov [utilizator]

    Dar faceti-va frate partid. Oamenii normali muncesc in timpul asta. Vreti sa va ocupati de politica, fb. luati sponzorizari puneti bani de o parte si faceti un partid, veniti la alegeri si gata!!
  • +3 (7 voturi)    
    atentie mare (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:59)

    sandu [anonim]

    Iesitul in strada nu solutia optima pentru a schimba ceva. Nici alianta din opozitie nu vine cu un plan de proiecte care sa ajute populatia. Aceste proteste nu fac nimic altceva decat sa inrautateasca situatia romaniei, scazand din bugetul tarii. Trebuie sa acceptam aceste masuri de austeritate pentru a ne fi noua mai bine. Protestele prin violenta nu este o solutie. Este doar o masura ilogica luata sub decizia altora.
  • -1 (3 voturi)    
    Rosia Montana: natura noastra ne priveste pe toti (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:01)

    jack [anonim]

    Un protest ce ne priveste pe toti (prosti-destepti, bogati-saraci, tineri-batrani): natura romaneasca.

    "Ministerul Mediului şi Guvernul se pregătesc ca, în dispreţul legilor şi procedurilor necesare, să elibereze acordul de mediu pentru proiectul exploatării de suprafaţă, cu cianuri. Pe de altă parte, în Parlament se doreşte votarea unei legi prin care companiile miniere private ar putea expropria în voie cetăţenii pentru terenurile de care au nevoie pentru proiectele lor! "

    Bucureşti, pe 28 IANUARIE, la ORA 11.00, cu plecare din PIAŢA REVOLUŢIEI.
  • -1 (5 voturi)    
    Alegeri anticipate!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:02)

    mvswiss [anonim]

    daca alegeri anticipate sunt organizate este f. probabil ca anumiti oameni de afaceri sa nu mai fie cercetati penal sau amanati la infinit in instante..... cred ca trebuie sa se faca si o legatura in acest sens.....
    :-)
  • -2 (4 voturi)    
    tara arde usl se distreaza,pdl e panicat (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:35)

    traim prezentul dar nu am uitat trecutul [anonim]

    nu sunt si nici nu voi fi adeptul unei ideologii a vre-o unui partid,dar actual guvern a cam gresit in multe decizi luate in pripa ,asta se datoreaza opozitiei care indiferen ca era bine pt tara ca era rau nu au participat la dezbaterii.Uitati-va la UDMR care de 20 de ani profita de romani -e singurul partid care a facut parte din toate guvernele (curve au fost curve vor ramane),romani se omoara intre ei ungurii profita.Am vazut ca pe toate televiziunile USL-PC (RTV,REALITATEA,ANTENELE) ,PDL e lupul cel rau iar ei sunt vanatorii cei buni-nu trebuie sa uitam ca tara e in situatia asta datorita dumnialor nu datorita lui Boc,gresala presedintelui e aceiasi ca si a Monicai Tatoiu adica ,,le cam stie pe toate" si isi exprima parerile cu voce tare fara sa analizeze ce spune si ce repercursiuni are asupra oamenilor--asa cum spunea un comentariu-"" FERESTE-NE DOAMNE DE USL SI TELEVIZIUNILE LUI CA DE BOC SI BASESCU AVEM NOI GRIJA'''-ideea ca trebuia sa nu se iasa in strada e total gresita pt ca s-a tras un semnal de alarma ca paharul romanului e plin si risca sa se reverse,dar asta pana cand USL-PC nu isi bagase coada, asa ca acum acei oameni care sunt in strada in piata unirii au cam iz de manipulare....
  • +2 (2 voturi)    
    d'aia nu mai dormi tu mai jac (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:36)

    zoe [anonim]

    Ma jac a lu.... Rosia Montana (sa zicem) exproprierea de interes national pentru exploatarea unor resurse exista de cand lumea pe tot pamantul ce naiba bati campii aici ???Auzi exploatarea cu cianuri mamaaaaa , pai nu se poate scoate aurul cu altceva.de unde te informezi , de la otv ?
    La fel se exploateaza si in Anglia de ex .Dispretul caror legi si proceduri ca se cacaie de 4 ani .De 4 ani cere garantii , avize , studiaza se cloceste sa dea o decizie , orcare dar o decizie .

    Muta mata manipularea pe alt post ca mai sunt si nelobotomizati care gandesc cu ce au in dotare .
  • +5 (5 voturi)    
    Va rog sa ne scuzati! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:40)

    Sycka [utilizator]

    Va rog sa ne scuzati! NU PRODUCEM CAT FURATI!
    Excelent sintetizat!!!!!! :)
    Oricat incercati sa-i ignorati si sa-i demonizati au dreptate din multe puncte de vedere.
    Pt cei care au postat ca nu se simt reprezentati de cei din piata:

    STATI LINISTITI CA NU VA REPREZINTA PE VOI, SE REPREZINTA PE EI INSISI!
    • +1 (1 vot)    
      @Sycka (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:10)

      marmarin [utilizator] i-a raspuns lui Sycka

      Sunt deacord cu tine dar sa nu mai spuna la interviurile aranjate ca sunt reprezentantii poporului. La munca baieti ca v-a invatat bine psd-ul sa stati acasa si sa primiti ajutoare sociale pe munca altora.
      • -2 (2 voturi)    
        mei.. (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:30)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui marmarin

        draga Lucsandra.. vino in piata la orele inserarii atunci cand vin tinerii.. vei vedea ca foarte multi sunt din aia angajati si nu la stat... de ce crezi tu ca cineva dintr-o multinationala ar fi prezent acolo?.. pt ca ii pasa.. nu te amagi cu ideile pe care le ai acum caci adevarul este cu totul altul.. suntem satui de o Romanie fara valori! daca tu si copiii tai va simtiti bine in astfel de conditii este alegerea ta! altfel.. noi nu suntem.. eu nu sunt dispus sa imi las copilul sa fie sluga nici la pdl-ist, nici la pnl-ist si nici la psd-ist.. sa fie sluga daca atat poate dar daca poate mult sa mearga atat cat poate fara ca un politician sa ii dea in cap ( la figurat) caci ii este teama de concurenta
  • -1 (7 voturi)    
    La munca ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:03)

    Roxana [anonim]

    Sunt mallurile pline de baieti cu muschi facuti la sala si nu pe ogor ! Multi cauta servicii calde la stat, caci acolo pot STA. Intr-adevar sint taxe de tot felul si cam mari. Dar trebuie inceput cu munca ! De atata timp multi se ocupa doar cu speculatii si foarte putini cu munca adevarata !
    • 0 (4 voturi)    
      Alo, dom' Basescu, matale esti? (Joi, 19 ianuarie 2012, 7:43)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Roxana

      Mergi in piata, ca acolo sunt baieti cu muschii facuti pe ogor. Al dreq securismul asta, nu va mai iese din cap. Si fiica-ta tot pe ogor o fi facut cracii aia.
  • +4 (6 voturi)    
    HAMESITII (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:47)

    zoe [anonim]

    Fara indoiala ce zice opozitia : "alegeri anticipate".Asta reprezinta solutia LOR la problema LOR privind sa zicem criza actuala , adica :
    1sa se cocoate mai devreme la carma
    2 sa organizeze ei (psd) alegerile asa cum numai ei stiu (si asa cum ne-a spus si noua victoras "ai lor au furat mai mult ca ai nostrii").
    3 sa nu pemita unor eventuale partide/miscari noi (ex ale dlor Neamtu sau Catarama) sa se desfasoare si sa le ia oricat de putin din cei 99.9% pe care si l-au propus .
    Daca aveti alte propuneri , imbunatatiti.
  • +2 (8 voturi)    
    Mie mila de ei... (Joi, 19 ianuarie 2012, 0:33)

    martianu [utilizator]

    Is vai de ei, habar nu au pe ce lume se afla.
    Fiecare cu cel doare, ala vrea marihuana legal, ala vrea bani, ala vrea libertate, ala vrea nush ce. Deci oamenii s-au saturat sa traga greul incompetentei clasei politice romanesti, de acord.

    Dar ei saracii nu pricep ca in tara lor aceste proteste sunt manipulate si interpretate in functie de interesele celor ce le relateaza, iar peste hotara\e sunt percepute ca instabilitate politico-sociala. Deci dupa ce ca e rau... ei il fac si mai rau.

    Mai bine ar sta in casa, iar cand vin alegerile, sa se duca sa puna stampila acolo unde crede el ca e bine, sa nu se lase manipulat sau corupt de mici si bere si m-ai ales, sa se duca la vot (nu sa stea in casa indiferent), e puterea cea mai mare pe care o are.
    • -3 (3 voturi)    
      asa, asa, este atat de bine in tara asta!!! (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:19)

      vio [anonim] i-a raspuns lui martianu

      Toate statisticile UE ii situeaza pe romani printre cei mai saraci(Bulgaria e deja langa noi!!), este bine pentru romani, de ce-or iesi in strada, asta vrei sa spui ?!
      "Sa traiti Bine", zicea Presedintele in 2004 catre romanii care l-au crezut votandu-l !!
      Azi, romanii aia care l-au votat NU-l mai cred deloc pe Basescu, care lejer vineri seara la ora de maxima audienta recunostea in fata natiunii sarace si umilite cat de mult fura "sistemul" lui portocaliu politizat de clientela portocalie(toate functiile sunt politizate, spuse sincer nevoie mare Presedintele romanilor)!!!!!!!!!!!!
      Sa tariti cum va zise Traian Basescu in 2004!!!!!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Nedumerire (Joi, 19 ianuarie 2012, 4:53)

    Rares [anonim]

    Am si eu o intrebare: sunt de acord cu manifestantii cand spun ca toate partidele , luate ca intreg, sunt corupte, e f. bine ca protesteaza e un exercitiu democratic si un semnal pt. politicieni, sper sa-i tina si pe mai departe si sa dea vot de blam la alegeri daca nu-i reprezinta nimeni. Dar de ce striga jos Basescu? Pana si eu, care ocazional citesc stirile sau ma uit la tv. ,am vazut nenumarate declaratii de la el sau Macovei spunand ca toti politicienii sunt corupti, sau ma rog, marea majoritate, au criticat inclusiv PDLul si destul de dur ca nu-si face curat in ograda si nu se debaraseaza de corupti. Incurcate sunt ...mintile romanilor :)
    • -2 (6 voturi)    
      basescu coruptul! (Joi, 19 ianuarie 2012, 8:19)

      kitto [utilizator] i-a raspuns lui Rares

      basescu conduce pdl-ul si prin urmare daca ar dori sa faca curatenie in pdl atunci ar face-o...dar nu doreste acest lucru pentru ca este si el corupt si inconjurat de prieteni la fel de corupti..
  • +1 (5 voturi)    
    La Munca Romani ! (Joi, 19 ianuarie 2012, 6:24)

    cipster741259690603444 [utilizator]

    Los Frustrados de Romania !
    La munca !
    • +4 (6 voturi)    
      nu putem produce cat pot ei fura! (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:15)

      kitto [utilizator] i-a raspuns lui cipster741259690603444

      eu dupa ce termin munca vin in piata si protestez..

      Protestez pentru ca nu mai vreau sa mi se fure munca:
      dau contributii, taxe si impozite la stat si banii imi sunt furati de aceasta clasa politica mafiota si corupta..
  • +1 (7 voturi)    
    manifestantii par din pacate manipulati (Joi, 19 ianuarie 2012, 7:33)

    Lucius [utilizator]

    Este evident ca exista frustrare, dar asta este economia, iar pensionarii sunt f multi si nu sunt bani ... tot ce nu inteleg este de ce striga jos basescu, cand basescu e (de departe) cel mai bun presedinte pe care l-am avut dupa revolutie ... si mai mult, mult mai bun decat alternativele ponta & antonescu ... evident e departe de perfectiune, dar in afara de monica macovei nu par sa fie alti politicieni mai rasariti ... daca macar ar iesi niste lideri noi din manifestatiile astea tot ar fi bine, dar mi-e frica ca oamenii vor fi in continuare doar manipulati
    • -2 (2 voturi)    
      asta doresti tu sa vezi (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:33)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Lucius

      vino in piata si vezi daca suntem sau nu manipulati! daca suntem sau nu aia lenesii de care se vorbeste.. apoi vorbeste dar nu prelua din cuvantarile tovarasilor politicieni care sunt speriati ca nu mai pot fura si ca, mai rau, poate vor trebui sa raspunda penal pt ce au furat
  • +2 (4 voturi)    
    ...marijuana (Joi, 19 ianuarie 2012, 8:21)

    kappa_cj [utilizator]

    chestiunea cu marijuana era ..chiar de bun simț față de majoritatea cerințelor fantasmagorice și gogorițelor handicapate existente pe pancarte
  • +3 (3 voturi)    
    M-am saturat de jigodii ! Dati-mi o canalie. (Joi, 19 ianuarie 2012, 8:51)

    terente [anonim]

    Cine sunt jigodiile ?
    Verificati structura parlamentului si aliantelor pre si post electorale din 90 pana azi. nu avem spatiu sa vi le enumar, dar respecta o regula simpla - NICI-O SOLUTIE NU ESTE IMORALA IN POLITICA si ACUZATIILE PENALE SE PRESCRIU.

    Cine sunt jgodiile ?
    Etapa Cuponiada: 1993-1996, numărul societăților vândute prin MEBO (CUPONIADA - Legea 58/1991) a fost de 837, adică 28,8% din totalul privatizărilor. 1994 - 1997, profitabilitatea societăților astfel privatizate a scăzut de la 7,3% la 2,2%, în timp ce gradul de îndatorare a crescut de la 29,3% la 48,5%.
    Privatizări contestate: Roman Brașov și IMGB (au fost vândute pe un dolar, plus preluarea datoriilor.), Combinatul Siderurgic Reșița (vândut pe un euro), Romtelecom, Sidex, Combinatul Siderurgic Reșița, IPRS Băneasa, Balneoclimaterica Sovata, Petrom, Tractorul Brașov, Mittal Steel Roman , Automobile Craiova, Electroputere Craiova, Combinatul Chimic Doljchim, etc, etc.

    SCANDALURI DIN ISTORIA RECENTA: AFACEREA TIGARETA – MATUSA TAMARA – FLOTA, BANCOREX - CARITAS – SAFI – FNI .
    Finalizare dosare – NUP / NUP / NUP ....

    STATI, CINEVA A PLATIT – IATA: O treime din banii ţării, la Caritas - 400.000 de deponenţi, au investit 1.257 de miliarde de lei (aproape un miliard de dolari) - Stoica, un an şi jumătate la puşcărie.

    De 20 de ani imi dati numai jigodii.
    M-am saturat de jigodii ! Dati-mi o canalie adevarata.

    Toti si-au tatuat mesajul lui TERENTE !
    F... bine si apasat la cioc !
    Si noua ne place !
  • +5 (7 voturi)    
    Va rugam sa ne scuzati, nu producem cit furati (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:05)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Ar fi bine ca sloganul asta sa sa fie adoptat de cei din economia privata care intra-devar produc ceva in tara asta. Ironia e cei adunati in piata Universitatii sunt reprezentantii unor categorii care in prezent numai consuma fara sa produca ceva("revolutionari", pensionari,cativa studenti,galeriile de fotbal, angajati la stat etc. Asa ca nu prea vad legatura...
    • -3 (5 voturi)    
      i-ati ochelari sa vezi mai bine... (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:14)

      vio [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      si vezi ca la Cluj protesteaza lume buna, ca si la Timisoara, si ca vin tot mai multi tineri care cer schimbarea lui Traian Basescu si a lui Boc !
      Si la Bucuresti incepe sa vina lume buna, nu numai dintre cei mentionati de tine, care BTW, sunt si ei romani iar intr-un sistem democratic au DREPTUL sa protesteze, sa-si manifeste nemultumirile !!
      Stii ce inseamna ?!
      Daca nu,(si se pare ca nu prea stii!!) mai citeste !!!!!!!!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Cred de altceva ai tu nevoie nu de ochelari... (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:31)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui vio

        Transmisile TV sunt 99% din pe Piata Universitatii. Unde este lumea buna pe care o prezinti tu (sau vrei sa-i numesti de fapt "oameni de bine").
        Nu esti cu siguranta in masura sa dai lectii altora in nicio privinta.
        Drepturile pe hartie sunt aceleasi pentru toti dar trebuie sa-ti exerciti mai intai DREPTUL la munca si apoi sa te ridici cu pretentii. Hai sa imbratisam cu totii sintagma "SA MI SE DEA" nu ma intereseaza de unde, sa vedem unde ajungem cu totii.
  • -4 (4 voturi)    
    intrebare (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:07)

    vio [anonim]

    Ieri in Parlamentul european s-a discutat despre protestele din Romania.
    Intrebare: juna prezidentiala, altfel activa mai mereu cu interventiile ei agramate, nu a iesit ieri in fata plenului PE sa explice eurodeputatilor ce vor manifestantii din Piata Universitatii ?!
    Sper sa apara si sa le explice eurodeputatilor de la Strassbourg cum e cu saracia din Romania, in contrast cu luxul ei, cu hainele ei de la Jaxx si gentutele de Vuitton de zeci de mii de Euro!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu exagera (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:38)

      Xcb [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Nu exagera, ca nu e singura parlamentara din partea romaniei...

      Agitatorule..
  • -1 (3 voturi)    
    Offshore e SOLUTIA (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:46)

    Offshore [anonim]

    Singura solutie e sa nu ai nicio legatura cu Statul Roman. Cu 500 eur iti faci un offshore si gata taxe si impozite.

    Asta ar fi cel mai adevarat slogan "bye bye Romania, welcome OFFSHORE".
  • +1 (1 vot)    
    Totul a devenit o afacere (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:51)

    isabela89 [utilizator]

    S-a iesit pentru SMURD ... dar acum a devenit un razboi intre partidele politice. Sunt oameni care sunt platiti sa mearga la protest..doar ca sa para mai multi..pe unii daca ii intrebi de ce sunt acolo nu stiu sa formuleze un raspuns. Este usor sa spui: Nu face nimic Guvernul... dar de ce nu vi cu o solutie? Stii si care sunt consecintele a ceea ce propui tu? Eu cred ca acum platim greselile fostului guvern...problemele acestea au inceput mai demult..doar ca unii nu le-au sesizat!
    • +1 (3 voturi)    
      pana unde ai dreptate (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:21)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui isabela89

      in primul rand ai dreptate cand afirmi ca la inceput s-a iesit pt SMURD. SMURD ca imagine a medicinei de urgenta! Intre timp manifestatia a devenit una a celor care sunt nemultumiti de clasa politica in intregul ei.. de aici dumneavoastra incepeti sa va indepartati de realitate. Nu este vorba de partide ci este vorba de un protest la adresa tuturor care au condus Romania in cei 22 ani de la 1989. In prima parte a zilei se aduna cei ce reprezinta revolutionarii din 1989 ( sper ca acele drepturi sa nu se mai dea caci nu pot crede ca ei au iesit atunci ca sa fie apoi platiti- nu cred ca erau mercenari caci doar aceia sunt platiti), pensionari, someri.. Incepand cu orele inserarii incep sa apara tinerii.. de ce?.. pentru ca atunci isi termina treburile.. daca ati veni in P-ta Universitatii ati fi uimita sa vedeti de unde provin acestia: sunt multi studenti care isi pun indreptatit intrebarea incotro se indreapta tara asta, sunt tineri ce lucreaza in mediul public ( stat) si sunt tineri din mediul privat .. nu buticari! Sunt tineri din multinationale, tineri cu studii universitare si care au un mesaj articulat.. tocmai de aceea aceste jigniri pe care dumneavoastra si alti sustinatori portocalii le aduceti nu ii pot atinge.. ei stiu cine sunt, stiu ce sunt si mai ales ce vor. Ei stiu ca intr-o competitie curata cu dumneavoastra, cei ce la examene aveti in mana carnetul de partid si pt care se fac concursuri dedicate pe posturi in care vi se dau cu 1-2 saptamani inainte subiectele, ar fi mereu cei ce castiga... da.. indignatii Pietei Universitatii nu au partid dar vor/ vrem ca valorile sa fie cele care predomina Romania.. tocmai de aici cred ca este frica clasei politice pe care o sprijiniti.
  • +4 (4 voturi)    
    curiozitate (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:56)

    seba [anonim]

    de o perioada de timp am observat redirectionarea comentariilor de pe acest forum intr-o anumita directie

    de asemenea multe din aceste comentarii converg catre aceeasi idee principala , gen "tara arde si baba se piaptana" , ca sa dau un exemplu de astazi

    ma intreb : acesti comentatori au vreo meserie anume , adica slujbe de oameni normali , recte profesori , ingineri , muncitori , etc , pentru ca observ ca posteaza zilnic , cu regularitate , si nu la intervale aleatorii , adica acesti oameni au timpul necesar sa citeasca un comentariu in timp real si dupa aceea sa-l infiereze sau sa-si scrie dictarile dupa caz

    prea sunt similare in gandire unele dintre comentarii si sa ne fie cu pardon , dar nu este prea logic ca oameni diferiti sa aibe in minte acelasi proverb in acelasi timp ; in acest caz imi este mila de acesti oameni , pentru ca mai tarziu vor intelege ca au fost niste cobai si ca timpul (existenta lor pe acest pamant) lor a fost deturnat si folosit de catre altii pentru scopurile lor , ceea ce mie mi se pare foarte grav , pentru ca la asta se refera libertatea de gandire , aia pentru care au murit oameni acum ceva timp si dea lungul istoriei
    • 0 (0 voturi)    
      interesant (Joi, 19 ianuarie 2012, 13:01)

      zzz [anonim] i-a raspuns lui seba

      pentru "libertatea de gandire" ai nota 10.
  • 0 (4 voturi)    
    S-a transformat in CIRC (Joi, 19 ianuarie 2012, 9:57)

    Xcb [utilizator]

    Totul se transforma intr-un circ media, o bataie de joc cu pancarde

    Lumea in loc sa posteze pe facebook, scrie un a4 in speranta ca vreo televiziune da cu imaginea peste mesajul lor.Mesajle nu mai au legatura cu vreun protest.

    Acum este si safe, ca-i apara jandarmeria de cei care ar fi contra lor.

    A ramas in piata o media de 700 de oameni care se alinta si cer afectiunea pe carca restului de 2.000.000 de cetateni ai capitalei.

    Daca un protest pe zi ce trecea pe atat se agrava situatia, acum in piata pe zi ce trece devine mai comic.
  • -2 (2 voturi)    
    i-a bubuit mintea (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:29)

    roman [anonim]

    Cine a gandit lozinca:"Va rugam sa ne scuzati, nu producem cat furati" a fost genial. Ar fi o idee sa incercati sa-l identificati si sa vorbiti cu el/ea. Am comentat cu colegii mei aceasta lozinca si ne reprezinta in totalitate. Vai de viata noastra amarata si nefericita.
  • -1 (3 voturi)    
    Speranta: 0 (Joi, 19 ianuarie 2012, 10:30)

    Marius [anonim]

    Nu mai am nicio speranta ca lucrurile vor sta mai bine in Romania. Politicienii ne-au furat viitorul si nu cred ca mai avem vreo scapare. Desi am fost educat sa imi iubesc tara si sa nu fug repede de aici doar ca in alta parte as castiga mai bine, in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai serios sa ma mut definitiv din Romania.
    Imi pare rau ca am ajuns sa simt asa.
    • 0 (2 voturi)    
      poftim: go. (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:47)

      zzz [anonim] i-a raspuns lui Marius

      mai sunteti ma multi plangaciosi din astia? de ce nu esti ma in strada sa te manifesti impotriva politicienilor de care zici? sau tu vrei sa zbori in alta tara direct de la tastatura?
      • +1 (1 vot)    
        re:zzz (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:20)

        Marius. [anonim] i-a raspuns lui zzz

        Pai mergi tu in strada si rezolva lucrurile. Sa imi spui ce ai reusit si pe cine alegi tu sa fie la conducere.
  • +2 (2 voturi)    
    Reforma (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:16)

    FaraCoruptie [utilizator]

    O reforma serioasa se produce in timp.

    Mi se pare de bun simt sa incepem cu noi insine si cu zona unde locuim.
    Dupa ce am facut curat acolo bine, incercam si mai sus.

    Degeaba schimbam la infinit niste lideri, daca acesti lideri sunt intotdeauna sprijiniti de o societate bolnava.
    Multe din problemele cotidiene nici nu sunt imputabile liderilor, ci mai degraba functionarilor publici. Majoritatea se uita cum sa poata obtine spagi mai mari. Cand te duci la ei in birou, se asigura ca inchid usa, ca sa poata discuta asa intre 4 ochi etc.
    • 0 (2 voturi)    
      zici bine ce zici (Joi, 19 ianuarie 2012, 12:57)

      zzz [anonim] i-a raspuns lui FaraCoruptie

      dar vezi cum e: e zicala aia "pestele de la cap se impute" si mai adaug eu ceva: daca tai picioarele in nestiinta de cauza, risti sa faca cangrena. zicea cineva bine pe-aici: intreg sistemul trebuie inlocuit. nu stiu daca e cineva pe-aici sa creada in schimbatul prin dat de-a berbeleacul de 3 ori ca in basme. trebuie formatat prin pasi marunti, dar siguri.