VIDEO Emil Boc si Anca Boagiu au inaugurat autostrada Arad-Timisoara cu o Dacia Duster: "Este inca o victorie a lui 'Da, se poate'"

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:02 Actualitate | Esenţial

Autostrada Arad-Timisoara, deschisa circulatiei
Foto: OpiniaTimisoarei.ro
Premierul Emil Boc si ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, au inaugurat, sambata, autostrada Arad-Timisoara, care are 32 de kilometri, ei testand drumul cu un autoturism Dacia Duster, transmite Mediafax.

"Noroc ca mai inauguram autostrazi in Romania, ca mai am si eu ocazia sa conduc, ca altfel...", a spus Emil Boc la Giarmata, judetul Timis, unde a ajuns sambata dimineata pentru a inaugura tronsonul.

Premierul a urcat la volanul unui autoturism Dacia Duster pe bordul caruia a pus un pahar cu apa, iar pe locul din drepta s-a asezat ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, ei plecand catre Arad pentru a testa calitatea lucrarilor.

La sosirea in Arad, premierul Boc a declarat ca nu a cronometrat timpul in care a facut cei 32 de km de autostrada, dar i-a parcurs cu viteza legala de 100 km/h si nu s-a varsat nici o picatura din paharul cu apa, dovedind calitatea lucrarii.

"Practic, punem in circulatie tronsonul de autostrada Arad-Timisoara. De astazi, inca 32 de kilometri de autostrada intra in circulatie in Romania. De astazi, timisorenii si aradenii si toti cei care intra in tara au un drum pe care sa circule si sa nu mai avem necazuri cu accidente si alte probleme care sunt cunoscute in aceasta zona. Este încă o victorie a lui 'da, se poate', împotriva negativismului. Se vede faptul ca daca aloci bani mai multi pentru infrastructura lucrurile incep sa se vada. Faptele sunt cele care vorbesc, daca in mandatul vechiului guvern s-au finalizat cinci kilometri de autostrada, deja in acesti trei ani avem 122 de kilometri de autostrada in circulatie. In concluzie, faptul ca Romania are cel mai mare procent din PIB alocat investitiiilor se vede inca o data", a spus Boc.



  • HARTA DINAMICA / VIDEO Autostrada Arad - Timisoara va fi deschisa circulatiei sambata. Vezi cum arata si pe unde trece noua autostrada

Potrivit unei liste publicate in decembrie 2011 de Guvern ce prezinta investitiile realizate de executiv, lucrarea a costat aproape 264 de milioane de euro.

Astfel, cei 32 de kilometri de autostrada dintre Timisoara si Arad au costat 140 de milioane de euro, iar pentru cei 12 kilometri de centura ocolitoare a Aradului sunt alocati 124 de milioane de euro.

Potrivit autoritatilor, dupa darea in functiune a autostrazii se estimeaza o reducere cu 76 la suta a numarului de accidente pentru traficul intre Arad si Timisoara, precum si o reducere cu 7 la suta a costurilor de exploatare a autovehiculelor.

Desi circulatia a fost deschisa pe acest tronson, lucrarile nu sunt finalizate. Viteza maxima admisa este astfel deocamdata 100 km/h.

Anul viitor, pana in luna martie vor mai fi executate lucrari care insa nu afecteaza circulatia, cum ar fi montarea unor parapeti, amenajarea unor parcari si a unor zone pentru statiile de combustibil.

Datele tehnice ale autostrazii Arad-Timisoara:

Lungime (km): 32.25 km (+12,25 km Centura Aradului)

Finantare: Banca Europeana de Investitii, Guvernul Romaniei, Fond de coeziune

Valoarea estimata a proiectului: 482.920.350,22 Lei (faraTVA) echivalentul a 135.43 M Euro (Rata de schimb: 3.5656 lei / Euro)

Valoarea actualizata (decembrie 2011):
  •     Autostrada Timisoara-Arad - 140 milioane euro
  •     Centura Arad - 124 milioane euro
Proiectant: JV EGIS ROUTE SCETAUROUTE / EGIS BCEOM International

Consultant: JV EGIS ROUTE SCETAUROUTE / EGIS BCEOM International

Constructor: JV FCC Construccion / ASTALDI SpA

Lucrari de arta: 11 poduri si pasaje ale autostrazii, 14 pasaje peste autostrada, 1 nod rutier, 1 spatiu de serviciii, 1 centru de intretinere si coordonare

Termen incepere: 26 ianuarie 2009

Termen estimat de finalizare: decembrie 2011 / Trimestrul II, 2012

Perioada garantie: 24 luni de la termenul de finalizare a lucrarilor
(sursa Compania Nationala de Autostrazi)


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15378 vizualizari

  • +46 (52 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:22)

    dragos234 [utilizator]

    Foarte bine. Acum hai sa facem Arad-Nadlac si Timisoara-Lugoj.
    • -26 (36 voturi)    
      mda, (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 18:12)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      faceti-l, sigur, cum sa nu...
  • +43 (45 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:22)

    ady [anonim]

    putin dar e un pas..as dori sa vad trenuri de mare viteza in ro..macar 4 linii sa strabata tara in lung si lat..motorul economiei sta si in viteza de miscare.
    • -13 (19 voturi)    
      pai (Duminică, 18 decembrie 2011, 5:05)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui ady

      sintem in epoca vitezei , dar cred ca ei inca nu stiu , sa ii trezeasca cine, 32 km in citi ani, astia in america refac in fiecare vara cite 50 de mile de interstate pe putin, asa ca este ffff putin ce praf in ochi arunca astai
      • +8 (12 voturi)    
        Bucura-te (Duminică, 18 decembrie 2011, 13:02)

        GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

        Ca stai in america. Macar restaurantul unde speli vase e mexican?
        • -2 (4 voturi)    
          nu (Duminică, 18 decembrie 2011, 19:58)

          gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui GorillaKilla

          am fost sclav la un american , acum pot zice ca sint propriul meu angajat, fara sa ma doara capul, asta e bine aici te mai si poti ridica de jos, nu trebuie sa speli vase toata viata
      • +6 (6 voturi)    
        comparativ (Duminică, 18 decembrie 2011, 13:22)

        ady [anonim] i-a raspuns lui gopo111

        e ca si cum speri ca un bolnav de osteoporoza sa castige un maraton..
        Romania a fost parazitata in ultimii 20 de ani de nonvalori in toate domeniile si mai dureaza pana ce se va insanatosi ..
  • -14 (44 voturi)    
    atat de mult? (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:28)

    Alex007 [utilizator]

    De ce acei 12 KM costa 124 mil euro,adica 10 mil euro/km?
    Acolo este zona de campie,de ce costa atat de mult?
    • +21 (25 voturi)    
      pret (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:04)

      aradean [anonim] i-a raspuns lui Alex007

      costa pentru ca au facut mega-podul peste mures plus o rebalizare la aeroport ...
    • +19 (23 voturi)    
      pai .. (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:11)

      st-an [utilizator] i-a raspuns lui Alex007

      12 km sunt parte din centura Aradului in regim de autostrada. In portiunea resp. autostrada trece peste Mures, banuiesc ca a fost destul de scump podul + pe o portiune destul de mare, daca am vazut eu bine, autostrada e suspendata pe ceva piloni.
    • +17 (21 voturi)    
      pai.. (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:22)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Alex007

      ai ditai podul peste Mures, ai vreo 4 noduri, etc.
    • +16 (20 voturi)    
      parerea mea (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:49)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex007

      mi-am pus si eu intrebarea asta, probabil pentru ca e vroba de centura aradului si in apropierea unui amre oras, expropierile costa mai mult, sunt mai multe si e nevoie de mai multe pasaje fiind multe drumuri si drumulete.
      • -4 (10 voturi)    
        Nu numai ca e oras mare... (Duminică, 18 decembrie 2011, 10:52)

        George [anonim] i-a raspuns lui anonim

        ... dar are ca primar pe unul... "fin" de tot, si finetea se tine cu bani multi, cum altfel?
        • +9 (13 voturi)    
          Oras mare (Duminică, 18 decembrie 2011, 13:06)

          GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui George

          Dragul meu, Aradul cu Timisoara sunt al doilea centru economic al tarii. Deci da, e oras mare.
          Si daca dai un search pe Google, vezi ca cel putin saptamanal mor oameni pe drumul Timisoara Arad.
          Si asta le va permite si rudelor tale cu Golf (III) care se intorc de la capsuni in Oltenia natala sa nu faca o pauza de cateva saptamani la mine la Spitalul Regional Tm., ca m-am saturat de cati de-ai tai am reparat.
          Poate fi Falca si finul lui Tetea Ratzinger, daca autostrada asta salveaza macar o viata pe an, e cea mai buna investitie din lume. Capisci?
          • -4 (6 voturi)    
            Gresesti in lant... (Duminică, 18 decembrie 2011, 14:35)

            George [anonim] i-a raspuns lui GorillaKilla

            ... fiindca sunt baraganean, unde am fost vecin cu banateni deportati acum vreo 40-50 ani.
            Iar dezvoltarea zonei Arad-Timisoara, nu are nimic comun cu coruptia (sa inteleg ca daca e asa dezvoltata, si coruptia trebuie sa fie pe masura?)
            Nu am Golf III ci Focus, iar capsuni imi culeg din propria curte, nu e nevoie sa ocolesc prin autostrada voastra...
            Iar legat de Spitalul Regional Tm. am sa-ti spun ce scrie la intrarea intr-un sat din Scotia (cu strazi foarte intortocheate): "Daca circulati cu 30 mile pe ora, puteti admira frumusetea satucului nostru; daca circulati cu 50 mile pe ora, il veti admira pe politistul din sat; daca circulati cu 70 mile pe ora, puteti constata cat de confortabile sunt paturile spitalului satesc; daca veti circula cu mai mult de 90 mile pe ora, aveti rezervat un loc in frumosul nostru cimitir!"
            • +4 (4 voturi)    
              Deci matale ... (Luni, 19 decembrie 2011, 0:30)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui George

              ... crezi ca e mai bine sa moara oamenii pe drumul national decat sa se fi facut autostrada?

              In rest, raspunsul matale a fost cam integral off topic. Medicul ce ti-a raspuns n-a avut treaba cu coruptia, asta e obsesia matale.
    • -6 (12 voturi)    
      ..... (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 18:46)

      .ro [utilizator] i-a raspuns lui Alex007

      crede si nu cerceta....
    • +11 (15 voturi)    
      pai ... (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 19:13)

      Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui Alex007

      Mai Alex sunt 2 chestii: prima - se pare ca esti relativ interesat si fara rautatea intrinseca uslista asa ca incerc sa-ti raspund desi cineva de la fata locului (un aradean) ar fi mai intema. A doua chestie - sunt multi care nu au niciun fe de vedere sar apar pe forumuri ... ma rog; sa revin, desi domeniul e extrem de vast.

      O lucrare de infrastructura este compusa din studii, studiu de fezabilitate, proiectare, expropriere, executie. Fiecare din ele mai are alte componente.

      Ex: studiile - include studiu geotehnic - in functie de stuctura terenului difera fundatiile, eventuale ziduri de sprijin etc.

      La executie se poate sa fie nevoie de mutare utilitati - linii de curent, gaz, apa, canalizare. Numarul de pasaje, poduri podete - atat ale autostrazii propriuzise cat si ale drumurilor cu care aceasta se intersecteaza. Unele poduri au nevoie de hidroizolatie etc etc.

      Incerc sa explic ca exista o lista foarte vasta de coeficienti care intervin. Ai intees ceva ?
      • -1 (11 voturi)    
        Am inteles si nu prea (Duminică, 18 decembrie 2011, 6:39)

        HP [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

        Omul nu a intrebat de ce costa bani o autostrada, ci de ce costa atat de mult centura aia amarata de 12 km.

        10 milioane de euro per kilometru e exorbitant, mai ales cand faci comparatie chiar cu autostrazi de la noi sau alte sosele de centura.

        Si sa nu-mi explice nimeni ca un pod costa 50 de milioane de euro.

        Vrajeala din asta doar la noi exista, sunt cele mai mari preturi per km din Europa, toti iau spaga, se duc o gramada de bani pe contracte de consultanta (ce consultanta, frate?).

        Preturile ar trebui fixate la un barem maxim. Bine ca ungurii sau spaniolii lucreaza de 3 ori mai repede si de 2 ori mai ieftin. Sau aia nu au poduri si exproprieri de facut ?

        Vrajeala clasica romaneasca, "sa fie bine pentru toti" in afara de cetateanul de rand.

        E foarte bine ca Boagiu face treaba, dar e datoria ei sa faca si ar putea fi mai modesta, in special cand lucrarile se desfasoara la mega-preturile astea.
        • +6 (10 voturi)    
          hmm (Duminică, 18 decembrie 2011, 9:42)

          Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui HP

          "Vrajeala din asta doar la noi exista, sunt cele mai mari preturi per km din Europa, toti iau spaga, se duc o gramada de bani pe contracte de consultanta (ce consultanta, frate?)."

          Nu te lua dupa antene! Pai tocmai s-a terminat o autostrada in Polonia, 106 km cost 1,6 mld euro. Centura Aradului este n regim de autostrada. Calculeaza.

          "Preturile ar trebui fixate la un barem maxim. "

          Cum faci asta ? Poti stii dinainte 100% cat e de stabil terenul pe care construiesti ? Se fac studii dar nu poti fac groapa linga groapa pt studii gotehnice pe sute de km.

          In plus fiind centura aradului deci linga un oras mare stii cate poduri, pasaje pasarele au trebuit ? cate utilitati au trebuit mutate ? Terenul pt exproprieri e mai scump in zona oraselor
          • +3 (3 voturi)    
            autostrazi in campie (Duminică, 18 decembrie 2011, 14:37)

            Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Tudor Bugetar

            Toata lumea spune ca e mare costul pentru campie.
            Totusi, o autostrada nu e ca o sosea nationala cu inclinatii pentru "escaladarea" micilor dealuri ci trebuie sa fie cat mai dreapta.

            Ori Timisoara-Arad nu e chiar o campie plana, cum e la unguri.

            Costurile sunt normale din punctul meu de vedere.
  • +34 (50 voturi)    
    Da, se poate! (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:31)

    buncrestin [utilizator]

    m-am saturat de politica mainii intinse, a ajutoarelor sociale pentru toata lumea, a lenesilor, puturosilor, guralivilor, filozofilor care le stiu pe toate dar nu au facut nimic la viata lor, a carcotasilor care repeta tot cee ce le baga zi de zi in cap fostii securisti prin televiziuni, a smecherilor care vind viitorul tarii pentru un euro in plus, a pomenilor electorale, a batranilor manipulati la vot cu banii copiilor lor, a tradatorilor de neam si tara, a ingamfatilor, ipocritilor, cocalarilor, a baietilor destepti, a betivilor de la coltul strazii, a incultilor cu diplome, a necioplitilor, necivilizatilor, nespalatilor, a romanilor macho si a pitzipoancelor cu aere de doamne, a babelor agasante in blana de nurca, a mosilor care taie cablul alpinistilor utilitari, a popilor imbuibati care fac de rusine religia, a multe si multe altele! M-am saturat de ei toti!

    Da, se poate! Si se intampla! Se construieste Romania moderna, Romania europeana! Si sa ii fereasca Dzeu sa se mai puna careva in calea noastra! Asa sa ne ajute Dzeu!
    • -12 (24 voturi)    
      eu zic sa te muti pe marte (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:37)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Mesajul tau de inspiratie este din pacate stricat cu ultimul pasaj.

      Daca tu consideri ca Romania moderna este construita de boc, daca tu pui cei 32 km autostrada (facuti in 3 ani si inca nefinalizati) ca piatra de temelie a acestei constructii, daca tu consideri ca acesti nemernici pe care pari a-i lauda sunt diferiti de "securistii de prin televiziuni", de baietii destepti, de cei care ofera pomenile electorale, de manipulatori, de tradatori de neam si tara, atunci eu iti urez drum bun oriunde vrei sa pleci. Iar daca vrei sa stai, eu voi fi unul din aia ce ma voi pune, cum pot eu, in calea ta si a lor.

      Asa sa va ajute Dumnezeu, precum doriti binele acestui neam si nu al vostru personal!
      • +19 (25 voturi)    
        @Shout (Duminică, 18 decembrie 2011, 0:18)

        alex [anonim] i-a raspuns lui justin

        Cine doreste binele personal pe spinarea altora inclusiv al poporului roman sa plateasca dar ma tem ca cel mai tare va plati PSD cu PNL si clica lor,
        nu are rost sa ne impartim in doua tabere si sa ne certam, cand s-a furat prin Apostu si altii trebuie facuti de rusine dar acum s-a realizat ceva si este de lauda, cine nu apreciaza nici macar atunci cand se intampla lucruri bune este defetist si negativist si atunci nu mai are rost discutia, se aude ?
      • +9 (13 voturi)    
        din (Duminică, 18 decembrie 2011, 0:23)

        din [anonim] i-a raspuns lui justin

        din pacate, mesajul tau de inspiratie este stricat de la primul si pana la ultimul pasaj.
      • +4 (6 voturi)    
        Astia 32 de km (Duminică, 18 decembrie 2011, 13:09)

        GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui justin

        +12 de centura sunt cam 14% din cate autostrazi aveam pana acum.
        Si 32 de km sunt de 6,4 ori mai mult decat a inaugurat in 4 ani de mandat, crestere economica, etc. ministrul platitorilor tai, USL, mareleeee chitarist si drojdier, Lajcsi Orban.
    • +10 (14 voturi)    
      Bravo! (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 19:47)

      Klaus [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Credeam ca sunt unul dintre ciudatii care cred aceleasi lucruri ca si tine! :)
      Felicitari pentru comentariu!
    • -4 (10 voturi)    
      serios? (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 22:01)

      cucuruz [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      si aceia sunt tot romani...si sunt creatia ultimilor 7 ani de guvernare.mai bine puneti mina sa-i aduceti pe toti pe calea cea buna , ca adevarati crestini,nu cu amenintari.

      dupa tine pare ca sunt doua Romanii.

      cand ati intrat la guvernare era una singura.ar fi bine sa ramina tot una singura.altfel fiecare din voi va face drum batatorit in tarina cu singe la DNA.orice si oricine a bagat macar degetul in borcanul cu miere va face cunostinta cu usa aia de lemn cu gemulete mici.se construieste Romania supusa , cu datorii mari,in care justitia e pentru cei care au relatii si bani.
      suntem in calea voastra si nu ne vedeti.e o boala a celor de la putere.se cred invincibili si dezvolta miopie.e doar o problema de timp vindecarea.
      de obicei se scriu retete la DNA si farmaciile penitenciarelor au program nonstop.
      :)
    • -3 (13 voturi)    
      Si faci ceva pt asta? (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 22:49)

      tot-un-bun-crestin [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Ei, da, ne-am saturat de multe! Si vad ca lista "m-am saturat de ..." este mult mai lunga decat cea "se poate ..." Ceea ce inseamna ca titlul postarii este mai degraba o speranta, dar nu ceea ce gandeste bunul crestin!

      Problema este ce face "bunul crestin" si toata lumea pt a trai mai bine! Este f usor sa chibitezi pe margine, chiar sa comentezi on-line, eventual sa vii cu idei bine, dar numai declarativ!

      Dincolo de taiat panglici, de declaratii sforaitoare, etc, realitatea este una extrem de prozaica: nivelul de viata scade pt mare masa a populatiei! Unii spera ca cei cativa, "alesii" celor de la guvern, sa vina cu un plus economic, atat in beneficiu personal, cat si in interesul celor multi (pt ca fara un progres in beneficiul omului de rand nu vor fi votati!). Se vorbeste de "crestere sanatoasa" si multe alte cuvinte mari, dar cat este de sanatoasa acea crestere, acolo unde ea exista, pt ca nu am avut numai asa ceva! Macar scaderea sa fie sanatoasa, dar nici aceea nu pare a fi!

      Pana una alta, ne laudam "cu cel mai bun guvern din Europa", ca sa citez un clasic, membru al guvernului actual! Si? Ne ajuta simpla scadere a PIB-ului pt un trai mai bun? Sau da o speranta de viitor (ca asta este sloganul la moda) pt un trai mai bun?

      Un ziar britanic pare nemilos: capacitatea populatiei romanesti de a rezista unei crize a scazut!

      As vrea sa spun si eu "Da, se poate" privind la un guvern care sa intareasca economia! Deocamdata nu este cazul! Nu simpla echilibrare contabila a balantei venituri-cheltuieli prin scaderea cheltuielilor este solutia ... Imi veti spune "Da, se poate!" Oare? Am scazut cheltuielile ... deci am scazut impozitele si taxele, pt ca veniturile (cel putin din salarii) scad si ele ..

      As vrea sa spun: "Da, se poate!" Dar astept prilejul real, nu doar de fatada, ca sa spun asa ceva! Unul care sa supravietuiasca actualilor guvernanti (sa macar actualului mandat!)
    • -1 (15 voturi)    
      Calea valea (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 23:29)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      'Te fleoşc. Mă bucur că se poate merge pe ea, fiindcă gata nu se poate spune că este; dar e bine şi aşa, doar suntem în ţara lui "lasă că merge şi aşa".

      Spunem "Da, se poate" de parcă am fi legat cu autostrăzi nordul de sud şi estul de vest. Suntem departe de ziua aia...

      Mor însă când văd cât ne ia nouă şi cât ia în alte părţi să se facă aceleaşi lucruri. De ce prin părţile noastre lucrările costă triplu şi durează dublu? Ce naiba nu funcţionează la noi?!?

      Oricum, Doamne ajută că s-a făcut şi cât s-a făcut, dar am putea mai mult.

      Dacă îmi permiţi, îţi dau un sfat - fii mai exigent cu chestiile pe care le plăteşti, sau cu cei care îţi cheltuiesc banii, pe care îi dai ca impozit. Fii client, fii pretenţios, este DREPTUL tău şi al tuturor cetăţenilor plătitori de impozite.
    • -3 (5 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 18 decembrie 2011, 9:08)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Bine ca esti multumit macar de conducatori.:))
      Aaaaa...dar stai: de fapt ei te platesc sa le faci propaganda, asa ca nu ai primit voie sa nu-ti placa de ei.
      Ai insirat o gramada de prostii fara niciun sens si fara nicio logica...tipic portocaliu/securist/propagandist.
      PS.Macar despre pomeni electorale si mituirea alegatorilolor ar trebui sa-ti fie rusine sa scrii...mai bine taci, ca asa au castigat ai tai alegerile.
  • -16 (38 voturi)    
    Anul jumatatilor de masura (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:49)

    evoque [utilizator]

    Tot anul am avut parte de inaugurari pentru nici macar jumatate de lucru facut.
    Ce victorie? ce au invins?
    Oamenii astia cand se uita in oglinda nu le crapa obrazu'?
    Un om cinstit nu se bate cu caramida in piept pana nu termina bine un lucru.
    Tot inaugureaza lucrari la care se lucreaza.
    Te apuca scarba.
    Hai sa raportam ca am facut ceva. Mai rau ca si in comunism.
    Astia nu fac parte din partid de dreapta, astia au educatie comunista si nu le iese din oase.
    • +11 (17 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:13)

      st-an [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      98% autostrada finalizata nu mi se pare jumatate de masura, nu trebuie sa fie peco sau wc pe 32km ca sa se poate circula pe autostrada
      • -7 (11 voturi)    
        jumatate este jumatate (Duminică, 18 decembrie 2011, 1:25)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui st-an

        din moment ce se dau in folosinta doua benzi este jumatate, avand in vedere ca nimic altceva nu functioneaza este sub jumatate.
        Daca tu consideri ca asta inseamna 98% foarte bine. Probabil ca nu vrei sau nu stii ce inseamna o autostrada complet functionala.
        98% succes in secta de creduli portocalii.
        Inaugurare se face la ceva intreg, ceva functional 100%, dar daca boc este 50%asa sunt si "realizarile"
        Apropo de ce nu o fi taiat salariile cu 50%. Ce-mi plac glumele astea basesciene.
        • +8 (10 voturi)    
          informeaza-te mai intai (Duminică, 18 decembrie 2011, 6:09)

          MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          pe cei 32 km se circula deja pe cele 4 benzi iar pe ceilalti 12 km doar pe 2 benzi. zi-mi ca preferi deloc pana in primavara decat 2 benzi pe centura Aradului si eu te cred.
          • -4 (4 voturi)    
            Lamentari (Duminică, 18 decembrie 2011, 9:41)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui MickeyD

            Da este foarte bine.
            Cand reprezentantii pdl isi incalca cuvantul este foarte bine.
            Era vorba ca in decembrie este gata. Asa au facut si la constanta si inca se mai lucreaza iar la sfarsitul lui iule a fost mare inaugurare.
            • +2 (2 voturi)    
              Este (Luni, 19 decembrie 2011, 1:21)

              Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Sambata am fost de la Timisoara la Arad. De la iesirea din Timisoara am facut 25 de minute pana in Arad. Din care 10 minute am facut pana la urcarea pe autostrada. Oricat s-ar da unii de-a dura, asta e REALITATEA. Mie autostrada asta mi-a fost deja utila, chiar daca n-are toalete, statie de carburanti si iesiri spre satele pe langa care trece. Practic pot ajunge in siguranta in Arad in acelasi timp ca si in capatul celalat al Timisoarei. Iar asta inseamna enorm dpv. economic pentru cele doua orase, chiar daca pe autostrada inca se mai lucreaza.
    • +4 (4 voturi)    
      Ma, (Duminică, 18 decembrie 2011, 9:18)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Tariceanu a facut ,in tot mandatul,5 km de autostrada.Da?
      Ia aduna tu toti km de autostrada ai lui Boc,sa vezi ca treci binisor peste suta.Si cand aia care au facut 5,vin si spun ca n-a facut nimic,nu trebuie sa le dea peste nasul nesimtit?
      • -3 (5 voturi)    
        Cata prostie (Duminică, 18 decembrie 2011, 13:02)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        boc a adunat in kilometri de autostrada toate "centurile". Cat de orbi sunteti? Ce a facut acum este o noua cacealma ca si cea din vara de la constanta.
        Trebuie sa intelegeti un lucru o autostrada pleaca din punctul A si ajunge in punctul B si are toate conditiile de functionare. Asa zisele autostrazi ale lui boc incep de nicaieri si ajung niciunde.
        Adevarul este ca a inceput mai multe lucrari sub mandatul sau pe coridorul 4, dar si acestea au fost incepute sub presiunea comisiei europene sub amenintarea pierderii finantarii. Iar acum nu mai discutam si cine si cum au castigat acele lucrari.
        Adevarul este dincolo de ce pot sa vada ochii portocalii ai sustinatorilor pdl.
        Eu nu ma raportez la ce au facut sau nu au facut altii, eu ma raportez la promisiunile facute de cei care conduc acum.
        Insa lipsa lor de "potenta" se arunca acum pe motivatii puerile de genul "pai ceilalti nu au facut"
        Acum nu ma intereseaza ce nu au facut altii, pentru ca acel lucru il cunosc.
        Acum ma intereseaza ca tu cel care ai promis nu esti capabil sa faci ce ai promis.
        De scuze imi este scarba. De promisiuni neonorate imi este si mai scarba.
        Daca altii nu au facut si tu ai promis si nu ai facut nu te face cu nimic mai bun decat cei la care faci referire.
        Insa aceste lucruri depasesc nivelul de intelegere a unor aplaudaci.
        • +2 (2 voturi)    
          Ai dreptate in totalitate (Duminică, 18 decembrie 2011, 15:47)

          Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Esti ca limba rusa, chiar mai bun. :)
  • -11 (27 voturi)    
    mai bine (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:52)

    Kpax [utilizator]

    Testul il faceau cu un Sandero sau Matiz ,
    la Duster nu prea se simt denivelarile , zic si io!
    • +8 (10 voturi)    
      Da de ce? (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 21:56)

      Matrix-4 [anonim] i-a raspuns lui Kpax

      După informaţiile tale Duster-ul merge pe pernă de aer?
      • -2 (2 voturi)    
        legat de masini cu roti mari (Duminică, 18 decembrie 2011, 23:14)

        mircea pop [anonim] i-a raspuns lui Matrix-4

        Duster-ul are rotile cu un diametru mai mare decat sandeor, ca urmare sensibilitatea la denivelari este mai buna.
        O exeplicatie mai buna: diferenta dintre a merge cu rolele sau cu bicicleta pe un drum asfaltat.
        • +2 (2 voturi)    
          ce comapratie ridicola (Luni, 19 decembrie 2011, 13:15)

          jj [anonim] i-a raspuns lui mircea pop

          rolele is de cate ori mai mici decat o roata de bicicleta ? 20-30 de ori? pe cand duster are roti de 16", majoritatea masinilor azi au de 15"-16" sau hai sa zicem si de 14", tot ii doar vreo 12% mai putin.
          si sa stii ca nu marimea conteaza asa de mult ci cat de bune is suspensiile si cat de subtiri is cauciucurile, poti sa ai roti de 18" dar cauciuc doar de cativa cm solid (alea is mult neconfortabile decat o roata cu 14" si cauciuc cu aer gros).
  • -14 (38 voturi)    
    autostrada de niciunde spre nicaieri (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 14:05)

    chiuariu [anonim]

    distanta dintre arad si timisoara e de 53 km (conform google maps). va inchipuiti ca aia 32 de km inaugurati pot fi numiti cu oarece imaginatie autostrada sag-giarmata, sau ceva de genul asta.
    • +10 (14 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:16)

      st-an [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      mai documenteaza-te si tu inainte sa vorbesti. Vezi ca hotnews a dat o harta de unte si pana unde e autostrada. 53km or fi pe drumul national din centru pana in centru, autostrada e in linie dreapta daca nu ai observat pana acum.
      Incepe exact la iesirea din Arad si se termina la Giarmata.
      • -7 (13 voturi)    
        Are dreptate (Duminică, 18 decembrie 2011, 1:29)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui st-an

        Omul are dreptate, ca orice facut la noi in RO si asta fost facuta de mantuiala.
        Autostrada nu e nicidecum Arad - Timisoara. E Arad - Giarmata si se termina fix in camp , dand spre Timisoara intr-un drum care e judeteam parca de acolo mai e destul si nu-i asa usor de ajuns in Timisoara.
        Asa s-au facut si pistele de biciclete la noi in Timisoara, au dat o dunga de vopsea pe trotuar, n-au lucrat nici macar la borduri. Ca sa nu zic ca unele piste au stalpi in mijlocul lor.
        Treaba romaneasca peste tot.
        • +5 (7 voturi)    
          e un inceput... (Duminică, 18 decembrie 2011, 11:30)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui Marius

          si e mai bine decat nimic....daca e sa fim perfectionisti intr-o lume imperfecta murim de foame...e bine ca se misca lucrurile, cat despre pistele de biciclisti ideea si gestul sunt salutabile si sunt sigur ca o sa vina alti primari si mai buni care o sa perfectioneze ce e bun in oras...se poate si mai bine dar hai sa nu fim carcotasi , a fost si mai rau...
    • +15 (21 voturi)    
      M-am saturat de prosti!!! (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 19:25)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

      Da, si distanta dintre Bucuresti si Pitesti este de 115 km, dar A1 de la iesirea din buc. pana la intrarea in Pitesti are doar 98. Sa-i zicem autostrada Chiajna-Recea?
      Pe urma, m-am saturat pana peste cap de chestia asta, ca duce nicaieri. La capatul dinspre Arad s-a dat deja in circulatie (in mare parte doar pe o banda pe sens, ca lucrarile sunt cam cu o luna in urma) autostrada de centura Arad, 12,5 km. Asta se leaga de autostrada Arad-Nadlac (39 km, in lucru, se termina in aprilie 2013). Dar chiar si acum cei 45 km deschisi azi usureaza f. mult drumul dinspre Craiova-Severin-Lugoj spre Nadlac - nu se mai intra in Arad si se merge cu viteza mai mare, deci probabil ca economia de timp este de cel putin jumatate de ora.
      La sud, langa TM, autostrada deschisa azi se leaga de autostrada Tm-Lugoj (la sectorul 1 se lucreaza si la cum stau lucrurile, e gata la anul, desi contractual termenul e aprilie 2013). Mai departe, autostrada se duce la Deva si de aici la Sibiu (se lucreaza si intre Lugoj si Deva si pe cei 110 km intre Deva si Sibiu, termenele de finalizare sunt intre iulie 2012 si aprilie 2013)
  • +14 (22 voturi)    
    foarte bine (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 14:22)

    Dan123 [utilizator]

    Oare cand vom avea autostrada in moldova?
  • -16 (28 voturi)    
    viteza legala (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 14:59)

    Claudiu [anonim]

    Se vede ca n-a mai condus de mult, viteza legala pe bucatzelele de autostrazi e 130km/h
    • -6 (12 voturi)    
      LOL (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 23:04)

      Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      Pai nu ai citit ca nu e gata? Ca de obicei au inaugurat ceva incomplet, ca sa treaca la catastif.
      • +3 (3 voturi)    
        atentie la text. pozele ... (Duminică, 18 decembrie 2011, 11:40)

        Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        nu s-a inaugurat nimic. s-a dat in circulatie. inaugurarea va fi la final.
    • +7 (9 voturi)    
      alooo (Duminică, 18 decembrie 2011, 2:36)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      daca viteza legala e 130 km/h, atunci si 100 km/h e tot viteza legala. aaa, ca nu intelegi tu, e altceva ...
  • +11 (13 voturi)    
    Ma corectez. (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 15:02)

    Claudiu [anonim]

    Vad ca au restrictionat la 100km/h.
    • +10 (10 voturi)    
      100km/h limita maxima (Duminică, 18 decembrie 2011, 1:01)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Asa-i scrie peste tot dar nu am reusit sa cobor sub 120! In rest numai de bine desi mai este de lucru!
  • -5 (21 voturi)    
    testezi cu SUV? (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 15:13)

    jiji [anonim]

    Daca e autostrada, de ce o testeza cu un SUV???
    • -2 (10 voturi)    
      ;) (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:53)

      anonaim [anonim] i-a raspuns lui jiji

      Oare pentru ca e primul suv made in Romania?
    • +6 (6 voturi)    
      Multa minte iti mai trebuie. (Duminică, 18 decembrie 2011, 9:33)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui jiji

      SUV-ul are suspensiile mai rigide si tocmai la SUV se simt toate denivelarile.In plus Dacia Duster este o masina romaneasca.Trebuie sa incurajam folosirea produselor romanesti ,daca vrem sa mergem inainte,sa iesim din criza.
  • -11 (31 voturi)    
    "10%" (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 15:14)

    comisionul [anonim]

    un proiect ieftin si mic cu panglicarii de rigoare.

    teatru ieftin.

    guvernacii romanii in ultimii 20 de ani nu au facut aproape nimic concret pt natiune.

    ah, ba da - au avut mare grija sa isi ia comisionul.
    • +6 (10 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:18)

      st-an [utilizator] i-a raspuns lui comisionul

      vorbesti sa nu taci
      • -7 (9 voturi)    
        ba nu (Duminică, 18 decembrie 2011, 5:33)

        marius [anonim] i-a raspuns lui st-an

        omul scrie ca sa ramana si sa vada si altii.

        sa te dai mare cu 32 de km pe care se circula pe un singur fir... suna a impotenta.
        politica si economica.

        dar ma org... poate voi sunteti obisnuiti cu putin. va plateste la comentariu, nu? am auzit ca in partea cealalta se plateste la fraza.
        • -3 (3 voturi)    
          corect - doar 32 km (Duminică, 18 decembrie 2011, 14:25)

          comisionul [anonim] i-a raspuns lui marius

          corect - doar 32 km si ditamai articolul.

          creca sunt mai multi jurnalisti, forumisti si trambitasi pe tema asta - decat lucratori la autostrada... deh - nu o sa ne schimbam niciodata...

          din pacate - ca tare mi-e draga tara mea...

          multumesc Marius ca existi.
          • -1 (1 vot)    
            am votat cu Basescu (Luni, 19 decembrie 2011, 2:09)

            comisionul [anonim] i-a raspuns lui comisionul

            deci nici un Betmen - scoteti-va nasul din gaura rusinoasa si admiteti adevarul - sunt doar 32 de km si s-au repezit ca marmotele sa taie panglici.

            Betmen sunteti voi mah - ca nu intelegeti !

            Dar lasa - e OK :)

            De aia va scriu de la 10 000 KM.

            Semnat,
            BATMAN
        • +3 (5 voturi)    
          Bai dar sunteti de groaza (Duminică, 18 decembrie 2011, 14:51)

          GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui marius

          Sunt 32 de kilometri pe 4 benzi si 12 km pe doua benzi. Dar voi nu, Betmen, Betmen. Adica Iliescu, Voiculescu...
        • +3 (3 voturi)    
          Daca (Duminică, 18 decembrie 2011, 15:51)

          Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui marius

          ......... ar durea. Doamne, Doamne!
  • -6 (28 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 15:42)

    George [anonim]

    Era mai confortabil cu un VW Tiguan, dar probabil ca nemtii au fost mai reci in negocieri. Circul e gratis, participantii sa aduca popcornul si sucul.
  • +10 (18 voturi)    
    vrem mai multi km (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 16:01)

    cosmin [anonim]

    in anul 2012 vreau sa vad in Romania inca 500 km de autostrada, credeti ca e posibil?
    • +1 (7 voturi)    
      NU (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:20)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      bugetul de investitii pentru autostrazi a fost deja stabilit si este mai mic decat cel de pe anul asta.
    • 0 (8 voturi)    
      dorinta si putinta (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 19:15)

      Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      si eu o vreau pe tipa de pe coperta playboy. crezi ca este posibil ?
    • -3 (7 voturi)    
      DA, se poate (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 19:22)

      Daniela [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Daca vine premier Harry Potter.
      • +1 (1 vot)    
        :)) (Luni, 19 decembrie 2011, 10:23)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui Daniela

        la o asa intrebare idioata, raspunsul tau e cel mai tare. Pacat ca in Romania sunt tot mai putini oameni cu simtul umorului...
    • 0 (6 voturi)    
      Raspuns (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 19:36)

      carcotasu' [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      E important pe cine intrebi. Raspunsul o sa varieze de la 3000 km la ciuciu-banana.
    • +7 (11 voturi)    
      Boagiu e super (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 20:42)

      Doran [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      DA, SE POATE!
    • +6 (8 voturi)    
      nu vrem mai multi km (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 20:48)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      vrem refacerea infrastructurii feroviare
    • -2 (6 voturi)    
      SF (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 23:33)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Poate dacă apare vreo nouă carte de-a lui Isaac Asimov.
  • +16 (18 voturi)    
    Bravo, Anca Boagiu! (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 18:42)

    Klaus [anonim]

    Nu vreau sa vorbesc despre PSD sau PDL, insa cand ma uit la Ponta si la restul mizeriilor PSD-iste, mizeriile PDL-iste mi se pare chiar simpatice. Acesta este singurul comentariu negativ in legatura cu PSD-ul sau PDL-ul.
    Ce vreau sa spun este faptul ca Anca Boagiu isi face bine treaba, a inceput, dar si mai important, a reusit sa duca la bun sfarsit o gramada de proiecte de infrastructura in Romania. Doresc a-i ura succes si sa fie la fel de intepata si riguroasa cu drumarii/constructorii. Poate asa, cu cateva proiecte de infrastructura finalizate, o sa avem macar un motiv pentru a vota PDL, caci daca ma uit spre stanga, imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp.
    Felicitari Ancai Boagiu pentru tot ce face si mai ales finalizeaza!

    p.s. Breceanu = ha, ha, ha, ai fost o gluma de ministru. Ia exemplu de la colega ta de partid!
    • -4 (4 voturi)    
      si Oprescu a finalizat pasajul Basarab (Duminică, 18 decembrie 2011, 13:09)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Klaus

      si i-ati sarit in cap ca este opera lui Basescu si Videanu.
  • +1 (7 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 19:23)

    oana [anonim]

    in primul rand felicitari pt realizare.
    Nu ar fi fost un scop in sine cate o pangliga la fiecare 30 de km de autostrada, dar daca singura metoda de a face ceva e cea electorala, asta este, poate ar trebui sa avem alegeri mai des :)
    In schimb, acum ca totul e ok, as aminti ca acelasi trust (FCC&Astaldi) a ingropat o gramada de companii romanesti in prima faza de derulare a acestui proiect, un minim de informare a opiniei publice din partea MT/ CNADR nu ar strica. Abia cand s-s-au trezit ca vor sa termine acest proiect inainte de alegeri, au inceput sa forteze constructorul (oricum felicitari pt rezultat, dna Boagiu
    • -3 (7 voturi)    
      Lauda pentru panglici... (Duminică, 18 decembrie 2011, 11:02)

      George [anonim] i-a raspuns lui oana

      ... daca aduni lungimea panglicilor taiate de pdl-isti, cred ca iese mai mult decat lungimea autostrazilor receptionate!
  • -3 (9 voturi)    
    Autostrada Giarmata - Arad (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 19:32)

    V.R. [utilizator]

    Pacat ca in tara asta se fac numai jumatati de masura... Ca sa ajungi de la autostrada in centrul Timisorii, trebuie sa parcurgi vreo 15 km pe un drum judetean cu o banda pe sens si care trece prin satul Dumbravita.

    In orice alta tara, autostrada ar fi venit la pachet cu un drum expres, care sa lege cel putin o artera principala (cum e Calea Aradului) cu autostrada.

    Pana si ungurii, cand au prelungit M5 pana la Szeged, au facut si o portiune de 5 km din M43, doar pentru a conecta noua autostrada cu vechiul drum national 5 inspre Budapesta.

    Numai la noi in Romania intri si iesi de pe autostrada tocmai pe un drum judetean.
    • +9 (13 voturi)    
      ceva de comentat tot trebuie (Duminică, 18 decembrie 2011, 5:59)

      MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      eu zic sa-ti faca drum expres pana la scara blocului daca tot compari Timisoara cu Budapesta. nu-ti ajunge ca ai acum doua rute inspre Arad si deci si traficul se imparte? sau tu ai tanc si iti trebuie doua benzi simultan?
    • 0 (8 voturi)    
      ai facut o ramarca de bun simt (Duminică, 18 decembrie 2011, 10:29)

      R.V. [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      dar sa vezi cite minusuri ai sa-ti iei de la activistii de partid.
  • -2 (8 voturi)    
    Vreau o poza (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 19:42)

    Pepelea [anonim]

    ...cu taierea panglicii, pt colectie.
    • -3 (3 voturi)    
      Ai putina rabdare... (Duminică, 18 decembrie 2011, 11:04)

      George [anonim] i-a raspuns lui Pepelea

      ... va aparea in curand o alta inaugurare. Toate seamana intre ele, poti lua pozele de acolo.
  • +8 (12 voturi)    
    PNL de ce nu a facut autostrada? (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 20:04)

    radu [anonim]

    Tariceanu zicea in 2008 ca el da multi bani pt Autostrada Transilvania (era sprijinit in parlament de PSD) dar a facut numai 5 KM
  • -4 (14 voturi)    
    e autostrada Arad - Giarmata ! nu Ar - Timisoara (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 21:20)

    croco [anonim]

    austostrada asta e utila doar celor care transporta marfa...
    • +8 (12 voturi)    
      Utilitate (Duminică, 18 decembrie 2011, 2:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui croco

      E foarte utila pentru toata lumea caci camioanele de marfa nu mai intra prin oras, si ptr cai care merg pe strazi sau au casele langa acele drumuri, chiar si ptr tine care nu recunosti nimica...
      • -3 (7 voturi)    
        Oare locuitorii din Dumbravita ce parere au? (Duminică, 18 decembrie 2011, 3:33)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Acum ca toti timisorenii cu masinile personale si toate camioanele care fac aprovizionarea la hypermarketurile timisorene care vor sa ajunga la autostrada vor trece fix prin fata geamurilor lor, pe un amarat de DJ cu o banda pe sens?

        Dar cei care stau la blocuri in zona Calea Lipovei, crezi ca vor fi incantati sa se circule bara la bara aproape non-stop prin cartierul lor?
        • +3 (5 voturi)    
          Centura... (Duminică, 18 decembrie 2011, 12:27)

          dodu [anonim] i-a raspuns lui V.R.

          Amice.... Ca sa ajungi la autostrada ai doua optiuni : prin cartierul Lipovei + Dumbravita sau pe centura Timisoarei... Daca nu ai nervi sa stai la toate semafoarele si cozile din Lipovei-Dumbravita folosesti centura. Cat despre tiruri, ele demult sunt obligate pentru tranzit sa foloseasca centura!
          Si asa autostrada a fost mutata destul de departe de Timisoara(exista varianta sa treaca pe centura) tocmai pentru a nu deranja "zona rezidentiala" Dumbravita.
    • +5 (7 voturi)    
      e utila celor care au nevoie de ea. (Duminică, 18 decembrie 2011, 11:36)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui croco

      ce mai tot carcoteste toata lumea ca e in mijlocul pustiului, ca nu lea ga nimic , ca nu e utila....toti sunt al naibii de experti si toti care-si dau cu parerea cu siguranta nu sunt din vest...aveti putina rabdare sa vedeti fluxul de masini ce se deplaseaza zilnic pe autostrada si dupa aceea mai vorbiti...nimeni nu vede poza de ansamblu - e doar o bucatica dintr-un coridor mai mare care intamplator s-a finalizat mai repede date fiind nevoia de fluidizare si reducere de accidente in traficul Arad-Timisoara.....
  • +9 (15 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 22:38)

    kansas [anonim]

    Continuati va rog, acum ati dat de gust.
    Badelu saracu', o sa-i creasca pene pe spate :))
    ...daca s-ar face si Arad-Constanta, poate as veni in Ro...
  • -5 (9 voturi)    
    patetic (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 23:57)

    zamolxe [anonim]

    Patetic!
  • +2 (6 voturi)    
    un catel in poza... (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 23:58)

    ionel [anonim]

    pe dreapta, linga prima sageata de pe autostrada, pare a fi un catel.
    • -5 (7 voturi)    
      buna observatie (Duminică, 18 decembrie 2011, 10:26)

      ma mir ca nu ti-au dat minusuri [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Pe o autostrada REALA nu ar fi posibila prezenta ciinilor, datorita plaselor de protectie, ceea ce nu e cazul la "autostrada" asta. Ca sa nu mai vorbim ca lipsesc parapetii si stilpii de semnalizare la fiecare 50m. De fapt au dat in folosinta un drum national cu pret si pretentii de autostrada.
      Au dat-o in folosinta acuma, ca sa le imbunatateasca statistica pe 2011, dar si pe 2012, cind o vor da in folosinta again.
      • 0 (4 voturi)    
        uite cum arata o autostrada in Marea Britanie... (Duminică, 18 decembrie 2011, 14:46)

        costica [anonim] i-a raspuns lui ma mir ca nu ti-au dat minusuri

        Asa cum arata autostrazile din Vest... a lui Boc e o sosea moderna din Vest, dar e bine si asa.... mult mai bine decat in 20 de ani cand am pierdut vremea, ca nu trebuie autostrazi in Romania, asa cum spunea fostul Ministru al Transporturilor Dl Traian Basescu!!!!

        http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/cum-arata-autostrada-care-a-costat-100-de-milioane-de-euro-pe-km-149505.html
  • -1 (9 voturi)    
    Da' nu se poate? (Duminică, 18 decembrie 2011, 0:06)

    mihai [anonim]

    Sa furati mai putin?
  • +3 (7 voturi)    
    realizez ca... (Duminică, 18 decembrie 2011, 6:20)

    MickeyD [utilizator]

    la nivelul nevoilor de infrastructura stringente ale Romaniei cei 32+12/2 km sunt un mic pas inainte, facut in graba cu privirea inainte catre noi obiective. la scara istoriei insa, o lucrare de acest nivel reprezinta un bun national castigat pentru totdeauna, un semn al progresului civilizatiei pe aceste meleaguri. pe acolo au trecut si romanii de ne-au cucerit si ne-au ridicat prin drumurile lor. acum iata ca suntem si noi in stare sa venim la zi cu infrastructura moderna a acestui mileniu, ajutati prin fonduri UE dar prin vointa proprie. haideti sa ne mandrim!
  • -1 (5 voturi)    
    autostrada fara gard? (Duminică, 18 decembrie 2011, 9:37)

    cuculand [anonim]

    are gard autostrada asta ca din poza ar parea ca nu cam are
    • +2 (4 voturi)    
      bine (Duminică, 18 decembrie 2011, 11:38)

      Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui cuculand

      1) ar fi trebui sa si citesti nu numai sa te uiti la foto: parapetii etc vor fi terminati pana la anul viitor.

      2) Cat gard ai pe A1 ?
      • -2 (4 voturi)    
        mai taie Boc 5 panglici pana o vor termina!!! (Duminică, 18 decembrie 2011, 14:42)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Tudor Bugetar

        O panglica la montarea parapetilor, una la montarea semnelor de circulatie, una la darea in folosinta a parcarilor, un la darea in folosinta a statiilor de benzina.... una dupa ....
        Panglici sa taie, ca vin alegerile si are nevoie PDL, romanii nu vor sa mai auda de PDL.... oricum din banii de la atatia Km de autostrazi, jumate se intorc la PDL ca firmele de casa ale PDL le fac, nu ale opozitiei.....
  • +7 (7 voturi)    
    cand economia duduia... (Duminică, 18 decembrie 2011, 10:16)

    michi maus [anonim]

    am facut 5 km, acum cand schioapata facem cate 30-40/an. Dar ce sa faci cu romanul carcotas!?
    • +4 (4 voturi)    
      Ai un plus (Duminică, 18 decembrie 2011, 14:54)

      GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui michi maus

      Dar anul asta s-au deschis vo 70 si ceva de km. Mai e Centura Constanta si Medgidia Constanta.
  • +4 (6 voturi)    
    Si cei (Duminică, 18 decembrie 2011, 10:30)

    Gabi M [utilizator]

    doi guralivi antenisti tac si nu spun nimic!Daca ar fi fost niste politicieni responsabili si preocupati de binele tzarii ar fi putut spune doua cuvinte de bine despre aceasta autostrada!Dar ei nu au timp pentru asa ceva!
  • +3 (5 voturi)    
    La cat ma multe (Duminică, 18 decembrie 2011, 12:32)

    Vasile [anonim]

    1. Daca si cand se inaugureaza se gasesc oameni destul de rau voitori sa critice, atunci chiar ca nu meritam mai mult. Probabil in 20 de ani de capitalism s-au acumulat prea multe frustrari si nu mai stim sa apreciem cand se mai intampla si lucruri pozitive.
    2. Arad-Timisoara e inclusa in coridorul IV pan european pe care UE l-a subventionat masiv pentru a fi construit. Se lucreaza deja la Nadlac-Arad, Timisoara-Lugoj, Lugoj spre Deva, Deva-Orastie, Orastie-Sibiu. In 2012-2013 se vor mai inaugura autostrazi acolo.
    3. Indiferent de culoarea politica, daca exista persoane in tara asta care nu pot vedea diferenta de viteza in constructie in timpul de cand Boagiu a preluat mandatul, inseamna din nou ca ne meritam soarta. Comparati cu ministrii de dinainte si veti vedea diferentele: Berceanu, Dobre, Orban, Mitrea.
  • 0 (4 voturi)    
    Duster? (Duminică, 18 decembrie 2011, 17:50)

    User [anonim]

    Bravo lor ca au condus un Duster..., dar ma intreb de ce drumul de la Oradea la Arad nu a fost parcurs de "onorabilii nostri ministri" in acelasi tip de masina ci s-au deplasat cu Mercedes (am fost depasit de coloana oficiala inainte de Arad). Oare se zdruncinau prea mult corpurile firave ale dominiilor lor???