VIDEO Mircea Diaconu demisioneaza din functia de director al Teatrului Nottara

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2011, 10:11 Actualitate | Esenţial

Mircea Diaconu
Foto: Agerpres
Senatorul PNL Mircea Diaconu a transmis Biroului Permanent al Senatului o adresa prin care il informeaza ca i-a solicitat primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, sa-i aprobe incetarea delegatiei de manager al Teatrului Nottara, potrivit Agerpres.

"Incepand din data de 24 noiembrie am solicitat primarului general sa-mi aprobe incetarea delegatiei de manager al Teatrului Nottara", sustine senatorul liberal in adresa inaintata Biroului Permanent in data de 30 noiembrie.

Biroul Permanent al Senatului va luat act de informarea senatorului liberal in timpul sedintei de marti.

In ianuarie 2011, Agentia Nationala de Integritate a constatat starea de incompatibilitate a lui Mircea Diaconu, intrucat, incepand cu data de 19.12.2008, exercita simultan demnitatea publica de senator in cadrul Parlamentului Romaniei, precum si functia de conducere de Director-manager in cadrul Teatrului "C.I. Nottara".

Curtea de Apel Bucuresti a respins, la data de 16.09.2011, ca nefondata, plangerea formulata de catre senatorul liberal impotriva Raportului de evaluare a starii de incompatibilitate emis de catre Agentia Nationala de Integritate.

In plus, pe 27 octombrie, ANI a sesizat Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie in vederea cercetarii senatorului liberal pentru savarsirea infractiunilor de conflict de interese si abuz in serviciu contra intereselor publice, deoarece si-ar fi angajat nelegal sotia in functia de regizor artistic.



Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2892 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Mircea Diaconu (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:18)

    Un actor grabit [anonim]

    Mult i-a mai trebuit ! Tipic pentru partidul la care s-a "lipit" ! RUSINE !!!!
      #showComment#showComment#showComment
  • +8 (12 voturi)    
    Mircea... (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:29)

    marian [anonim]

    Mircea, fa-te ca muncesti !
    Acum se poate dedica si mai mult luptei cu dictatorul Basescu !
    Pacat, ca actor mi-a placut....
  • +6 (12 voturi)    
    a demisionat? nu cred (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:29)

    un trecator [anonim]

    mircea diaconu era un actor simpatic. nu inteleg fenomenul transformarii unor oameni decenti. acum a devenit si el doar un politician patetic si care nu mai merita nici o atentie.
    oprescu, in schimb, a fost o mizerie si a ramas o mizerie. de ce nu a luat masuri sa-l schimbe din post? pt ca e alt politician patetic de nimic.
  • +6 (10 voturi)    
    saga (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:32)

    corado [anonim]

    ...din ciclul nesfarsit ...mizerabilii !!!
  • +8 (12 voturi)    
    Demisia lui Mircea Diaconu (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:36)

    costel [anonim]

    Sa-i fie rusine.Ar trebui sa-si dea demisia si din functia de actor,datorita faptului ca si-a promovat sotia fara sa indeplineasca conditiile de promovare.Era si el alaturi de Antonescu,Vosganian,Nicolaescu si ceilalti liberali,initiatorii Revolutieie bunului simt.Halal bun simt!Inca odata sa-i fie rusine.
  • +9 (11 voturi)    
    Bravo (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:36)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca o facea de la inceput iesea chiar cu demnitate din situatie. Semn ca mergem spre bine, alo Severin??
  • +1 (7 voturi)    
    Foarte bun actor. Se pare ca si bun politician! (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:47)

    Andor74 [anonim]

    Pacat de el ca-mi placea foarte mult ca actor. S-a bagat in politica in partidul capusarilor si se pare ca a prins o gramada de obiceiuri bune. Adica se pare ca-i extraordinar de bun - din perspectiva politicienilor romani. Aplica totul ca la carte!
  • +4 (4 voturi)    
    Mare senator, mare actor (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:28)

    adrian [anonim]

    Mai bine bine mai târziu, decât niciodată. Felicitări măi (actoraș sau senatoraș, dracu știe, vorba MARELUI ADEVĂRAT ACTOR TOMA CARAGIU)!
  • +3 (3 voturi)    
    A preferat sa joace la scena mare,deschisa. (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:48)

    mircea [anonim]

    Mircea Diaconu a dat cinstea pe rusine.A preferat ca in locul meseriei de actor ,respectabile sa fie politician,adica curva.Nu merita nici-un respect.Este un profitor ca toti asa zisii emanati pe care trebuie sa-i sustinem si drept multumire ei ne mai trag cate o injuratura.
      #showComment
  • +5 (5 voturi)    
    mare actor ! (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:31)

    Dinu Lalea [anonim]

    vezi " Un om in loden" Record negativ la premiera, 4 persoane. Mai mare rusinea. Mare actor !!! Pe dracu. O mare javra securista.
  • +1 (1 vot)    
    Demisia nu se supune aprobarii (Marţi, 6 decembrie 2011, 13:26)

    Lascarica [anonim]

    Acest actoras lipit de functiile publica isi joaca dramoleta demisiei. Demisia este act unilateral, produce efecte de la momentul notificarii indiferent de vointa angajatorului. Aprobarea demisiei este un termen inventat de cei care se tin cu dintii de functiile publice, privilegii, avantaje precum cazul acestei rusini a teatrului romanesc.
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:12)

    anti basescian [anonim]

    Incredibil cum acest site basescian fara scrupule manipuleaza fara rusine opinia publica. Iar cei care scriu aceste comentarii sunt "baietii doamnei udrea", oameni platiti cu ziua sa stea pe net si sa dea comentarii "anti" psd, pdl...sau oricine le deranjeaza afacerile portocalii. La mai mare. Oricum stiu ca imi veti sterge comentariul dragi securisti basescieni.
  • +1 (1 vot)    
    Banco Rex (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:45)

    Dida Dura [anonim]

    poate isi mai aduce cineva aminte si de legaturile intre domnia sa si Bancorex de pe la jumatatea anilor '90 cand (se) infiintase Fundatia D'ale Bucurestilor...
  • +1 (1 vot)    
    Nimeni nu de neinlocuit, (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:55)

    Stepanida [utilizator]

    domnule Diaconu!Teatrul Nottara isi va vedea de drum,sotia va fi in continuare regizor chiar daca a fost angajata in urma unui "concurs"dubios,senator veti ramane pana in 2012.Municipalitatea si Sorin Oprescu vor organiza un concurs pentru ocuparea acestui post vacant si gata!Dar va fi concurs adevarat,nu ce ati facut dumneavoastra!
  • +1 (1 vot)    
    Si atunci, (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:00)

    arakis [utilizator]

    cum isi mai permit Diaconu sau partidul sau sa critice puterea portocalie?Demisia lui Diaconu trebuia sa fie de multa vreme pe masa lui Sorin Oprescu!Dar de,niste banuti in plus de la buget nu stricau familiei Diaconu-Lupescu!