VIDEO Mircea Diaconu demisioneaza din functia de director al Teatrului Nottara

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2011, 10:11 Actualitate | Esenţial

Mircea Diaconu
Foto: Agerpres
Senatorul PNL Mircea Diaconu a transmis Biroului Permanent al Senatului o adresa prin care il informeaza ca i-a solicitat primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, sa-i aprobe incetarea delegatiei de manager al Teatrului Nottara, potrivit Agerpres.

"Incepand din data de 24 noiembrie am solicitat primarului general sa-mi aprobe incetarea delegatiei de manager al Teatrului Nottara", sustine senatorul liberal in adresa inaintata Biroului Permanent in data de 30 noiembrie.

Biroul Permanent al Senatului va luat act de informarea senatorului liberal in timpul sedintei de marti.

In ianuarie 2011, Agentia Nationala de Integritate a constatat starea de incompatibilitate a lui Mircea Diaconu, intrucat, incepand cu data de 19.12.2008, exercita simultan demnitatea publica de senator in cadrul Parlamentului Romaniei, precum si functia de conducere de Director-manager in cadrul Teatrului "C.I. Nottara".

Curtea de Apel Bucuresti a respins, la data de 16.09.2011, ca nefondata, plangerea formulata de catre senatorul liberal impotriva Raportului de evaluare a starii de incompatibilitate emis de catre Agentia Nationala de Integritate.

In plus, pe 27 octombrie, ANI a sesizat Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie in vederea cercetarii senatorului liberal pentru savarsirea infractiunilor de conflict de interese si abuz in serviciu contra intereselor publice, deoarece si-ar fi angajat nelegal sotia in functia de regizor artistic.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2887 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Mircea Diaconu (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:18)

    Un actor grabit [anonim]

    Mult i-a mai trebuit ! Tipic pentru partidul la care s-a "lipit" ! RUSINE !!!!
    • +9 (9 voturi)    
      Mircea Verosul (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:53)

      Al Clapone [anonim] i-a raspuns lui Un actor grabit

      Ce bine juca rolurile de comunist modest pe vremea comunismului.Om format de scoala comunista.A facut scoala la comunisti.A fost promovat si a activat pe linie de partid la comunisti.
      La lovitura de stat din Decembre 89 a jucat un rol in strada .Rolul unui tovaras amestecat printre tovarasi sa faca agitatie .L-au trimis niste tovarasi .A primit si el recompense.Ca a muncit.Acum este la liberali.Joaca roluri pe la televiziuni.Care cum plateste.Viata de actor.In fond astia sunt actori.Niste tipi care joaca teatru si se asteapta sa fie platiti pentru asta.
      • -2 (2 voturi)    
        Al Clapone - adevarat clapon (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:19)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Al Clapone

        Dumnezeule, cat venin si ignoranta! Cata prostie si suficenta! Se trezeste neica nimeni, cineva care n-a fost in stare de mai nimic in viata sa-l improaste din cap pana-n picioare pe Mircea Diaconu! Care este un MARE actor, un tip modest si echilibrat, cu mult bun simt si decenta. Unde a jucat roluri de comunist, retard ce esti? In "Actorul si salbaticii?", in "Mere rosii"? In "Profetul, aurul si ardelenii"?, in "De ce trag clopotele, Mitica?"...Da, a intrat in politica sa schimbe ceva, daca nu se ofera nimeni. Sa schimbe mentalitati si oameni, sa elimine otravurile ca tine!
        • +2 (2 voturi)    
          care ,,mare'' actor ? (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:00)

          danarad [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          dar caracterul ? a fost educat 50 de ani in comunism, asta nu-si schimba naravul, doar partidul, pt. ca au prioritate doar interesele lui personale, si a gastii pe care o reprezinta.
    • +3 (5 voturi)    
      In mod normal... (Marţi, 6 decembrie 2011, 13:08)

      Bakerman [utilizator] i-a raspuns lui Un actor grabit

      ... ar fi trebuit sa demisioneze din functie de senator! Daca tot se considera un actor mare si un mare manager de institutie culturala, acesta ar fi trebuit sa fie pasul logic!...

      Este greu, insa, sa renunti la un loc caldut si la interventii in parlament sau pe TV la fel de caldute si insipide,,,
      • 0 (2 voturi)    
        Hai sa nu o dam in diverse (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:03)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Bakerman

        Adica sa se si impuste nu? Demisioneaza de acolo de unde s-a produs conflictul de interese. Ideea era sa fi demisionat de la inceput. Putem intelege ca vrei sa-ti ajuti sotia, un lucru uman dar conteaza cum tratezi situatia mai departe.

        Trebuia sa o angajeze in alta parte, chiar numai la teatru ala avea posibilitati?
    • 0 (2 voturi)    
      In mod normal... (Marţi, 6 decembrie 2011, 13:08)

      Bakerman [utilizator] i-a raspuns lui Un actor grabit

      ... ar fi trebuit sa demisioneze din functie de senator! Daca tot se considera un actor mare si un mare manager de institutie culturala, acesta ar fi trebuit sa fie pasul logic!...

      Este greu, insa, sa renunti la un loc caldut si la interventii in parlament sau pe TV la fel de caldute si insipide,,,
  • +8 (12 voturi)    
    Mircea... (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:29)

    marian [anonim]

    Mircea, fa-te ca muncesti !
    Acum se poate dedica si mai mult luptei cu dictatorul Basescu !
    Pacat, ca actor mi-a placut....
  • +6 (12 voturi)    
    a demisionat? nu cred (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:29)

    un trecator [anonim]

    mircea diaconu era un actor simpatic. nu inteleg fenomenul transformarii unor oameni decenti. acum a devenit si el doar un politician patetic si care nu mai merita nici o atentie.
    oprescu, in schimb, a fost o mizerie si a ramas o mizerie. de ce nu a luat masuri sa-l schimbe din post? pt ca e alt politician patetic de nimic.
  • +6 (10 voturi)    
    saga (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:32)

    corado [anonim]

    ...din ciclul nesfarsit ...mizerabilii !!!
  • +8 (12 voturi)    
    Demisia lui Mircea Diaconu (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:36)

    costel [anonim]

    Sa-i fie rusine.Ar trebui sa-si dea demisia si din functia de actor,datorita faptului ca si-a promovat sotia fara sa indeplineasca conditiile de promovare.Era si el alaturi de Antonescu,Vosganian,Nicolaescu si ceilalti liberali,initiatorii Revolutieie bunului simt.Halal bun simt!Inca odata sa-i fie rusine.
  • +9 (11 voturi)    
    Bravo (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:36)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca o facea de la inceput iesea chiar cu demnitate din situatie. Semn ca mergem spre bine, alo Severin??
  • +1 (7 voturi)    
    Foarte bun actor. Se pare ca si bun politician! (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:47)

    Andor74 [anonim]

    Pacat de el ca-mi placea foarte mult ca actor. S-a bagat in politica in partidul capusarilor si se pare ca a prins o gramada de obiceiuri bune. Adica se pare ca-i extraordinar de bun - din perspectiva politicienilor romani. Aplica totul ca la carte!
  • +4 (4 voturi)    
    Mare senator, mare actor (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:28)

    adrian [anonim]

    Mai bine bine mai târziu, decât niciodată. Felicitări măi (actoraș sau senatoraș, dracu știe, vorba MARELUI ADEVĂRAT ACTOR TOMA CARAGIU)!
  • +3 (3 voturi)    
    A preferat sa joace la scena mare,deschisa. (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:48)

    mircea [anonim]

    Mircea Diaconu a dat cinstea pe rusine.A preferat ca in locul meseriei de actor ,respectabile sa fie politician,adica curva.Nu merita nici-un respect.Este un profitor ca toti asa zisii emanati pe care trebuie sa-i sustinem si drept multumire ei ne mai trag cate o injuratura.
    • +3 (3 voturi)    
      foarte bine spus (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:26)

      red [anonim] i-a raspuns lui mircea

      eu as mai avea ceva de adaugat. Cred ca ar fi corect sa restituie toti banii pe care i-a primit din teatru, si el si sotia lui" croitoreasa" din momentul in care s-a constatat starea de incompatibilitate, plus dobanzile aferente acestor bani pe toata perioada. Apoi ar trebui pedepsit si altfel (justitia asta oarba ar trebui sa stie cum) deoarece cu buna stiinta a facut aceste lucruri, ori noi muritorii de rand platim pentru orice greseala pe care o facem.

      Dupa toate astea sa se duca naibii la partidul care doreste ca doar de asta este bun. Ca actor ne-a dezamagit in ultimii ani.
  • +5 (5 voturi)    
    mare actor ! (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:31)

    Dinu Lalea [anonim]

    vezi " Un om in loden" Record negativ la premiera, 4 persoane. Mai mare rusinea. Mare actor !!! Pe dracu. O mare javra securista.
  • +1 (1 vot)    
    Demisia nu se supune aprobarii (Marţi, 6 decembrie 2011, 13:26)

    Lascarica [anonim]

    Acest actoras lipit de functiile publica isi joaca dramoleta demisiei. Demisia este act unilateral, produce efecte de la momentul notificarii indiferent de vointa angajatorului. Aprobarea demisiei este un termen inventat de cei care se tin cu dintii de functiile publice, privilegii, avantaje precum cazul acestei rusini a teatrului romanesc.
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:12)

    anti basescian [anonim]

    Incredibil cum acest site basescian fara scrupule manipuleaza fara rusine opinia publica. Iar cei care scriu aceste comentarii sunt "baietii doamnei udrea", oameni platiti cu ziua sa stea pe net si sa dea comentarii "anti" psd, pdl...sau oricine le deranjeaza afacerile portocalii. La mai mare. Oricum stiu ca imi veti sterge comentariul dragi securisti basescieni.
  • +1 (1 vot)    
    Banco Rex (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:45)

    Dida Dura [anonim]

    poate isi mai aduce cineva aminte si de legaturile intre domnia sa si Bancorex de pe la jumatatea anilor '90 cand (se) infiintase Fundatia D'ale Bucurestilor...
  • +1 (1 vot)    
    Nimeni nu de neinlocuit, (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:55)

    Stepanida [utilizator]

    domnule Diaconu!Teatrul Nottara isi va vedea de drum,sotia va fi in continuare regizor chiar daca a fost angajata in urma unui "concurs"dubios,senator veti ramane pana in 2012.Municipalitatea si Sorin Oprescu vor organiza un concurs pentru ocuparea acestui post vacant si gata!Dar va fi concurs adevarat,nu ce ati facut dumneavoastra!
  • +1 (1 vot)    
    Si atunci, (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:00)

    arakis [utilizator]

    cum isi mai permit Diaconu sau partidul sau sa critice puterea portocalie?Demisia lui Diaconu trebuia sa fie de multa vreme pe masa lui Sorin Oprescu!Dar de,niste banuti in plus de la buget nu stricau familiei Diaconu-Lupescu!