VIDEO Cadru didactic de la "Jean Monnet":  Elevele implicate in scandaluri nu reprezinta liceul, precum nici profesorul de sport, venit ca suplinitor

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2011, 12:40 Actualitate | Esenţial

Un cadru didactic din Liceul "Jean Monnet" a declarat, luni, in fata scolii, ca profesorii unitatii de invatamant nu sunt de acord cu decizia Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti de a demite conducerea scolii si ca intentioneaza sa conteste, punct cu punct, neregulile identificate in Raportul Corpului de control al MECTS. Potrivit acesteia, elevele si profesorul implicati in scandalurile recente nu reprezinta liceul.

Principalele declaratii facute de profesoara din Liceul "Jean Monnet":


- Nu suntem de acord cu decizia luata in ceea ce priveste demiterea conducerii liceului. Suntem convinsi de verticalitatea, moralitatea si competenta directorilor.

- Ancheta facuta de Minister a urmarit sa gaseasca in acest lant al deciziilor un tap ispasitor.

- Decenta de care au dat dovada doamnele directoare, prin faptul ca nu au iesit cu declaratii ci au asteptat decizia Ministerului, a adus acest rezultat.

- Doamnele directoare nu sunt inregimentate politic ca sa aiba protectie de aceasta natura.

- Elevele in discutie nu reprezinta liceul, precum nici profesorul de sport, venit ca suplinitor. Nu l-am adus noi, nu este decizia scolii, cine l-a trimis aici ca suplinitor sa raspunda.

- Eu insami coordonez activitarea comisiei care monitorizeaza absentele; in perioada in care a avut loc excursia, am facut un raport in consiliul profesoral in care am ridicat problema absenteismului. Raportat la anii scolari trecuti si comparat cu alte licee cu care avem contact, numarul absentelor a scazut.

- Maine, elevii se organizeaza si vor aduce dovezi ale rezultatelor lor.

- Sanctiunea de exmatriculare se face conform regulamentului. Nu directiunea decide exmatricularea ci profesorii, prin vot. S-a decis scaderea notei la purtare, la 4, si asteptam rezultatul anchetei juridice. Decizia a fost luata dupa izbucnirea scandalului din cauza faptului ca absentele au aparut ca urmare a acestui scandal.

- Eu nu sunt membra a consiliului de administratie, insa nu cred in asemenea poveste [n.r. ancheta a constatat ca apar situatii in care cei care decid sunt diferiti de cei care participa la intrunirile consiliului]. Cei care semneaza isi asuma responsabilitate.

- Transferul elevei nu a fost aprobat la nivelul scolii, ci in alta parte.

- Madalina Pamfile, Oana Racovita nu sunt copiii crescuti de noi. Noi avem copii care acum sunt in clasa a XII-a, sau care sunt la facultati, acestia sunt reprezentativi pentru noi.

Amintim ca ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a anuntat la sfarsitul saptamanii trecute ca, in urma prezentarii raportului Corpului de control al MECTS, conducerea Liceului "Jean Monnet" a fost demisa iar Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti va monitoriza timp de un an activitatea unitatii de invatamant.

Raportul Corpului de control al MECTS la Liceul "Jean Monnet" din Capitala indica multiple nereguli, incepand cu registrele privind evidentele sedintelor Consiliului de administratie, unde apar situatii in care cei care decid sunt diferiti de cei care au participat la intrunire, aprobarea de transfer a elevilor, care se bazeaza pe decizii aleatorii, lipsa proiectelor privind combaterea violentei, gestionarea situatiei de criza.

De asemenea, rezultatele controlului au aratat lipsa unei comisii si a unor strategii pentru reducerea abandonului si a absenteismului scolar, in conditiile in care elevii Liceului "Jean Monnet" au un numar mare de absente nemotivate, neexistand un plan pentru reducerea acestui fenomen.

Sedinte la care figurau unii profesori, dar semnau altii, sedinte validate fara cvorum, dosare de transfer ale elevilor incomplete, absente nesanctionate si nesemnalate parintilor, sunt alte nereguli constatate in urma controlului.

Mai mult, in unitatea de invatamant nu sunt cunoscute programele sociale specifice care debuteaza la inceput de an scolar, cum ar fi "Bani de liceu", ci se mentioneaza ca este vorba despre programul Euro200.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1480 vizualizari

  • trebuie reintrodusa disciplina si uniformele ! (Luni, 5 decembrie 2011, 13:11)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    trebuie reintrodusa disciplina si uniformele !
    Elevii sa nu vina la scoala imbracati ca de discoteca si cu automobilul (parcat langa scoala)!
  • Atunci cine? (Luni, 5 decembrie 2011, 13:14)

    Luk [utilizator]

    "Elevele in discutie nu reprezinta liceul, precum nici profesorul de sport, venit ca suplinitor."

    Atunci cine reprezinta liceul asta? Cladirea?
    • Copiii purtatorului de cuvant (Luni, 5 decembrie 2011, 13:26)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Eminentii copii ai profesorului care a dat declaratia, evident. Studenti, auzi.

      Ce "studenti" avem si noi ?! Viitorii vanzatori sau afaceristi cu diplome universitare care nu stiu sa puna cratima, nu au citit o carte in viata lor (din placere) iar cand le spui asta te trombonesc cu "nu am nevoie in meserie sa stiu sa citesc".

      In locul lui Funeriu ii trimiteam in somaj pe toti profesorii si retrageam denumirea si licenta de "liceu" bordelului aluia ambulant.

      Iar curvelor alora cu impresii - exmatricularea si implementarea pe viitor a regulii "3 absente de orice fel - un punct la purtare".
  • daaaa (Luni, 5 decembrie 2011, 13:14)

    jean [anonim]

    voi nu sunteti vinovati de nimica, e si normal voi sunteti ca sperietoarea in lanul de porumb , ca altceva nu faceti. Pai era o vorba : acasa te cresc parintii si la scoala profesorii ( referitor la educatie ). Cum sa te speli pe maini in asemenea hal ? Auzi la ea comparativ cu alti ani 45 de absente intr-un semestru nu e mult la un elev. Vai si amar de capul nostru si de viitorul acestei tari. Pe timpul meu jar mancam pentru 1 -2 absente. Si aveam rusine de parinti si de profesori , dar si ei se implicau mai mult.
  • sigurrr (Luni, 5 decembrie 2011, 13:22)

    andu [anonim]

    mi-a placut asta: "Madalina Pamfile, Oana Racovita nu sunt copiii crescuti de noi." Atunci ce cauta la voi la liceu? De ce le primiti? De ce directoarele aproba transferurile (caci fara acordul lor nu se poate)? E jale la acest liceu.
  • CRED CA FUNERIU A PROFITAT DE OCAZIE (Luni, 5 decembrie 2011, 13:26)

    pointless man [utilizator]

    ca sa dea cu cazmaua in serparia de la Jean Monnet. Vorbesc de foarte departe, deci nu cunosc exact cum stau lucrurile in interior, dar aglomeratia copiilor de mahari imi indica cu mare forta un mare putregai. Sa fie toti profesorii ingeri pogoriti din cer si tot ajung la compromisuri morale intr-un fel sau altul fiindca acele personaje maculeaza orice ating. Cred ca nici aerul din jurul lor nu-i sanatos sa-l respiri.

    Apropo, citi romani stiu cine a fost Jean Monnet ? Ar fi de cercetat si cati din elevii de acolo au realmente habar de importanta acestui om. Rog comentatorii mai energici si bine informati sa faca ei un rezumat legat de persoana. Sau, de ce nu, un articol Hotnews.
  • Intodeauna, vinovatii sunt altii! (Luni, 5 decembrie 2011, 13:45)

    Ioan [anonim]

    Ne- am obisnuit sa gasim cele mai puerile scuze pentru vinovatia noastra. In societatea romaneasca rarisim mai vezi un dram de onoare si demnitate. Oare ce i-a impiedicat, de exemplu, pe conducatorii liceului sa o excluda din liceu pe cea care a pozat goala in revista, ori " sa taie in carne vie " impotriva celor care au condus excursia la Brasov . Si exemple ar fi destule, ca de altfel, observ ca, si justificari de asemenea!
  • Smecheria nu e buna (Luni, 5 decembrie 2011, 14:01)

    Roxana [anonim]

    Situatia destul de neserioasa este generala, Tonul este dat de o parte dintre televiziuni, ziare si reviste. Se adauga salariile mici ale profesorilor si educatia data de unii parinti care considera ca smecheria e buna.
  • OOOO! Agitatie mare (Luni, 5 decembrie 2011, 14:41)

    congra [anonim]

    intre profesori si, veti vedea si intre parinti / elevi. Ciubucurile acolo au curs la greu de la angajare profesori la inscriere elevi. Normal acum ca se revolta; vor fi nevoiti sa cotizeze din nou avand in vedere faptul ca dosarele s-au luat la puricat
    Perceptia din exterior fata de acest liceu este ca detine curve in loc de eleve iar restul ... nu se vad.
  • Absente (Luni, 5 decembrie 2011, 14:53)

    Anonymus [anonim]

    In zilele noastre "elevii" au drepturi supreme, nu pot fi umiliti, trebuie protejati ... Daca lipsesc de la scoala nu pot fi exmatriculati(pana in clasa XI-a invatamantul este obligatori). Daca li se scade nota la purtare vine parintele la scoala, da cu pumnul in masa si ameninta ca da in judecata scoala. Daca ramane repetent, acelasi comportament al parintelui! Profesorilor li s-a "LUAT" demnitatea. Nu mai au niciun drept in fata copiilor. In fata parintilor ce sa ma spunem.
    Desigur multi dintre noi suntem dispusi sa aratam cu degetul pe cei care dau ore sau pe cei slabi pregatiti. Sa nu ii uitam totusi pe cei care au trudit cu adevarat pe bancile facultatilor si au contribuit la formarea a zeci de generatii de ingineri(nu vanzatori), medici, etc. Acestia sufera, pentru ca vad ca pe zi ce trece isi pierd demnitatea. E simplu sa fii parinte, sa iti trimit copilul la scoala... si peste 4 ani, perioada in care nu ai fost nici macar la osedinta cu parintii, sa te miri ca e corigent.
    • Asta-i un comentariu rusinos! (Luni, 5 decembrie 2011, 16:33)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Anonymus

      "E simplu sa fii parinte, sa iti trimit copilul la scoala... si peste 4 ani, perioada in care nu ai fost nici macar la osedinta cu parintii, sa te miri ca e corigent."

      Ce tot vorbiti?

      1.Parintii au dreptul sa se mire atunci cand copilul este de 7-8 la scoala si nu ia bac-ul, nu? Asta-i vina exclusiva a profesorului.
      2. Cum sa fie copilul "peste 4 ani corigent"?
      3. Nimeni nu-ti poate "lua demnitatea".

      Banuiesc ca sunteti angajat la o scoala. Speranta mea este ca nu sunteti profesor.

      Va rog sa va ganditi bine la ce v-am spus si sa nu-mi raspundeti: nu aveti ce!