AUDIO/VIDEO Ministerul Sanatatii a prezentat raportul decesului lui Chauncey Hardy: Amenzi de 35.000 lei pentru Spitalul Giurgiu, de 15.000 lei pentru serviciul ambulanta si de cate 3.000 lei pentru medicii de urgenta

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2011, 16:53 Actualitate | Esenţial


Ministerul Sanatatii a prezentat miercuri, 12 octombrie, raportul decesului lui Chauncey Hardy, sportivul american ucis duminica la Giurgiu. In urma analizarii datelor si documentelor transmise de Directia de Sanatate Publica Giurgiu, Ministerul a decis sa recomande amenzi contraventionale in cuantum de 3.000 lei pentru cei doi medici de garda, 1.500 lei pentru medicul de pe ambulanta chemata pentru transfer, 35.000 lei pentru Spitalul Judetean de Urgenta Giurgiu si 15.000 pentru Serviciul de Ambulanta Judetean.
 
Asculta cele mai importante declaratii ale subsecretarului de stat in Ministerul Sanatatii, Raed Arafat:



  • In urma analizei datelor identificam doua aspecte: 1. asupra calitatii ingrijirilor si conduita medicala care vor fi deferite Colegiului Medicilor;  2. aspecte organizatorice si administrative pe care MS urmeaza sa recomande sanctiuni contraventionale
  • Nu avem ce reprosa serviciului de ambulanta. Timpii care au fost la interventie au fost cei prevazuti prin lege.
  • Se observa lipsa aplicarii unor investigatii si a anumitor masuri de urgenta.
  • La ora 4:14/ 4:15 minute a fost apelul prin 112. La ora 4:22 pacientul era la UPU. Despre aceasta faza a interventiei nu avem ce comenta.
  • De la ora 4:22 pana la ora 8:55/8:58 cand a parasit Unitatea de Primire Urgente Giurgiu au fost anumite deficiente. Au fost doi medici secvential de garda: medicul prezent la UPU intre 4:22 si 7 si medicul care a preluat la ora 7 si a continuat garda.
  • UPU, in cursul noptii, nu era aglomerata. Avea un medic si 4 asistenti de garda la momentul sosirii pacientului.
  • Se observa lipsa aplicarii unor investigatii si a monitorizarii corecte a pacientului si neluarea unor decizii care trebuiau luate in favoarea pacientului.
  • De asemenea, se observa lipsa accesului la anumite investigatii care erau obligatorii pentru acest pacient, si anume computer-tomografia.
  • Spitalul are contract cu un computer tomograf privat, contract care nu asigura investigatii in cursul noptii, ci doar in cursul zilei. UPU neavand acces la aceasta investigatie la un pacient care a sosit comatos, fie ca trebuia rezolvata cumva efectuarea computer-tomografului sau transferul pacientului de urgenta catre o unitate care putea rezolva acest lucru.
  • In urma analizei raportului venit de la DSP Giurgiu constatam nerespectarea prevederilor in ceea ce priveste indeplinirea functiei de medic de garda in ambele cazuri, la cei doi medici care au fost de garda in cursul noptii si dimineata. Nu s-au respectat indatoririle din timpul garzii si nu s-au respectat protocoalele de transfer interclinic.
  • A fost chemata o ambulata de tip C conform protocolului pentru efectuarea transferului in baza ideii ca bolnavul s-a agravat. A venit o ambulanta de tip C cu medicul de garda, s-a luat decizia sa nu efectueze ei transferul si pacientul a fost trimis cu o ambulata de tip B cu asistent, lucru ce incalca protocoalele de transfer interclinic al pacientului critic
  • MS va recomanda directiei sanitare care are dreptul de aplicare a amenzilor contraventionale urmatoarele: 
  • 1. Pentru cei doi medici de garda se recomanda amenzi contraventionale de 3.000 de lei pentru fiecare dintre medici. 
  • 2. Pentru medicul de pe ambulanta chemat pentru transferul pacientului se recomanda o amenda in cuantumul de 1.500 lei.
  • 3. Spitalul Judetean de Urgenta Giurgiu se va sanctiona contraventional cu o amenada in cuantum de 35.000 lei, pentru neasigurarea conditiilor necesare si pentru nemonitorizarea activitatii din cadrul unitatii de primiri urgenta si a aplicarii protocoalelor in cadrul acestei unitati. 
  • 4. Pentru Serviciul de Ambulanta Judetean se recomanda sanctionare contraventionala in cuantum de 15.000 tot pentru nemonitorizarea si neaplicarea protocoalelor de transfer.
  • Inca evaluam ce s-a intamplat la Spitalul Bagdasar Arseni si acolo asteptam si raportul final al autopsiei. Cel mai probabil, acolo va fi de domeniul Colegiului Medicilor din punct de vedere al investigarii aspectelor medicale si a conduitei terapeutice. Cazul va fi oricum deferit Colegiului Medicilor pentru analiza si pentru luarea unei decizii daca a fost si culpa medicala sau nu.



Ministrul Sanatatii, Ladislau Ritli, a declarat miercuri ca nu exclude posibilitatea unei erori umane in cazul sportivului american ucis la Giurgiu. Acesta a facut referire la existenta unor greseli organizatorice si administrative precum cele legate de transportul si trasferul pacientului, dar si calitatea asistentei medicale, potrivit Agerpres. In cazul in care ancheta va scoate la iveala o eroare umana, Colegiul Medicilor se va autosesiza urmand sa fie luate masuri.

Amintim ca baschetbalistul american Chauncey Hardy, jucatorul echipei CSS Giurgiu, a decedat duminica seara la Spitalul Bagdasar din Capitala. Acesta a fost adus in stare de coma in urma unei batai dintr-un club din Giurgiu. Autopsia realizata de Institutul National de Medicina Legala "Mina Minovici" a indicat drept cauza a mortii un traumatism cranio-cerebral puternic, soldat cu hemoragie masiva si fractura de craniu.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6791 vizualizari

  • -13 (21 voturi)    
    Si ministerul? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:05)

    Torp [anonim]

    Cine amendeaza ministerul pt ca au asteptat sa moara un american ca sa amendeze medicii? :)
    • +13 (15 voturi)    
      cine.. (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:54)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Torp

      dar cine amendeaza procurorul pentru ca a arestat infractorul doar dupa ce s-a produs infractiunea?
      cine amendeaza politistul pt ca ti-a dat amenda abia dupa ce ai depasit viteza legala?

      ministerul trebuia sa amendeze medicii preventiv? eventual sa-i amendeze pe toti...
      • +1 (3 voturi)    
        n-ai inteles nimic din ce-a vrut sa zica (Joi, 13 octombrie 2011, 1:14)

        Demo [anonim] i-a raspuns lui pehash

        E vorba ca tot sistemul e deficitar, nu doar la Giurgiu e groasa treaba... in toata tara. Daca acolo acum s-a intamplat asta... gandeste-te cati mor in accidente rutiere, dar pentru ca nu se respecta astfel de norme si protocoale unii oameni poate ar fi trait si azi. In Romania se moare prea mult, si din orice. Media de varsta a romanului e prea mica in comparatie cu alte tari europene/asiatice/americane. Pentru ce exista atunci serviciile medicale si de ambulanta daca nu sa salveze vieti ? Pe vremea raposatului se numea SALVARE. De ce ? Poate pentru ca e o denumire mai apropiata de salvarea unui om, decat cuvantul "Ambulanta". Ei pentru asta sunt platiti, ca sa salveze vieti, omul a fost adus la spital viu, si a mai trait 16 ore. Sunt cazuri in care viata unui om trebuie sa fie salvata in cateva minute, vezi de exemplu cum se acorda un prim ajutor. In 16 ore e destul timp incat sa se ia multe decizii. Daca deciziile sunt gresite si normele nu sunt respectate, atunci singurii care au de suferit sunt victimele, si nu salvatorii. Ce-a vrut sa spuna cel caruia i-ai raspuns ? Ca in Romania de prea mult timp sistemul medical e deficitar, defectuos, si are multi angajati care nici nu se spala pe maini inainte de a face o injectie, dar sa mai stie sa acorde si primul ajutor. Se numeste incompetenta, iar in tarile civilizate malpraxisul se pedepseste. De ce pana sa moara un american, Ministerul Sanatatii nu a mai dat astfel de amenzi ? Cine a platit pentru moartea bebelusilor de la spitalul Giulesti ? A platit cineva ? Nu. Si cate cazuri de malpraxis n-au mai fost, oameni lasati paralizati de la o operatie de apendicita, sau de la o injectie anestezica. Dar in Romania cam multe lucruri se fac dupa ureche, vorba lu' tanti Leana, "las-o ba ca merge asa"...Corect ? Ar trebui sa uitati expresia asta. Pe viitor, vom fi mai mult nevoiti si siliti sa ne mai dam si interesul cand profesam, nu doar sa mergem la munca cu ganul ca "timpul trece, leafa merge".
        • -1 (1 vot)    
          Zici ca suntem colonie (Joi, 13 octombrie 2011, 9:08)

          Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Demo

          Altfel mor oamenii cu zile si auzi ca cazul a ajuns in "colegiul medicilor" apoi se musamalizeaza si nu mai auzi de el.

          Dar acum asistam consternati cum se face "dreptate".
      • -1 (3 voturi)    
        WHAT?!?! (Joi, 13 octombrie 2011, 8:22)

        Adonis [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Bai nene ce rapid e tipul asta!!! Daca moare un american curge cu amenzi, daca moare un roman curge cu... nimic. Colegiul medicilor e de fapt avocatul diavolului, ministerul ridica din umeri si singurul vinovat e mortul!! Ca s-a nascut in Romania!

        NU POT SA CRED!!!!
    • +3 (7 voturi)    
      pentru @ Torp (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:54)

      victor L [anonim] i-a raspuns lui Torp

      asa-i, Ministerul trebuia sa-i amendeze pe medici preventiv; le dai amenda ca oricum fac ei o greseala.
      Undea-i facut scoala?
      • 0 (8 voturi)    
        pentru @Victor si @pehash (Miercuri, 12 octombrie 2011, 19:21)

        Axel [anonim] i-a raspuns lui victor L

        Daca deceda un roman, totul ar fi fost trecut sub pres, a trebuit sa moara un american ca sa se miste si ministerul.
        Cred ca la asta se referea Torp.

        Daca stiti ca va prindeti mai greu mai cititi de vreo doua ori inainte sa puneti comentarii.
        • -1 (1 vot)    
          bine le-ai spus, bravo (Joi, 13 octombrie 2011, 1:19)

          Demo [anonim] i-a raspuns lui Axel

          Iti trebuie un minim de inteligenta ca sa poti intelege o afirmatie inteligenta. Poti sa le ceri si de 100 de ori sa mai citeasca ce-a scris Torp, ca tot nu vor intelege. Romanul citeste, unde vede minus mai da si el un minus, unde vede plus mai baga si el un plus, chiar daca n-a inteles nimic din commentul ala :)
      • -1 (1 vot)    
        dar tu unde ai facut scoala ? (Joi, 13 octombrie 2011, 1:16)

        Demo [anonim] i-a raspuns lui victor L

        Dar tu UNDE AI facut scoala ? Invata intai unde se pune o cratima, apoi iesi la interval pe net. Nu de alta, dar te mai faci si de ras.
  • +3 (5 voturi)    
    hmm (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:09)

    Bogdan [anonim]

    amenzi? puscaria nu ne mai place?
    • +8 (10 voturi)    
      bagsama... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:22)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ...ca nu este caz penal ca nu esti pregatit suficient ca medic.
      In Romania pacientul trebuie sa se imbolnaveasca numai ce stie medicul sa trateze... cu alte cuvinte nu cumva sa puneti un medic in situatia sa aplice o procedura medicala pe care nu a mai folosit-o! Ca doar nu va asteptati de la medici sa se mai perfectioneze, sa se mai informeze...
      • -2 (2 voturi)    
        domnule (Joi, 13 octombrie 2011, 1:40)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        Medicii buni au plecat din Romania pe salarii mult mai bune decat ar fi primit aici de la Boc & company. Consoleaza-te cu ideea asta. Au mai ramas cativa, dar si aia trecuti de o varsta...care mai au pe aici de ingropat parintii, o familie care inca ii mai tin in tara. Restul sunt ori tineri insuficient de experimentati, ori incompetenti. Sa fii medic si sa ramai in Romania doar de dragul patriotismului e o nebunie, o sinucidere, o cariera distrusa. Ce-i mai tine pe altii prin spitalele din Romania ? Shpaga, pardon...atentia...cutia de cafea. Stii ce i-a spus o asistenta unei femei care a venit la medicul de familie cu un buchet de flori ? "Ce-ati mai dat doamna banii pe flori aiurea". Apoi stii ca in spitalele romanesti trebuie sa vii cu medicamente, injectii, perfuzoare, si alte lucruri de acasa ? O femeie trebuia externata, avea punga cu toate cele cumparate din banii ei, pusa pe noptiera aia de langa pat. Cu o zi inainte sa fie externata punga a disparut, a luat-o asistentele. Daca chiar in halul asta s-a ajuns intr-un spital din tara asta, mai ai si pretentii de perfectionare ? Concluzia finala e ca in spitalelele romanesti e foame mare, multa lipsa, de la aparatura performanta si pana la o injectie, de salariile medicilor sa nu mai vorbim... apoi ala care are bani o sa se trateze intotdeauna la o clinica privata care are si taxe pe masura dar si servicii de calitate. La celelalte spitale de stat merg restul...pleava.
        • +1 (3 voturi)    
          glumetul (Joi, 13 octombrie 2011, 9:32)

          ady [anonim] i-a raspuns lui Doc

          medicii plecau si inaintea lui Boc,cand mizeria era si mai mare...acum vedem doar mizeria pt ca presa este libera...cheia sunt managerii de spitale..aici s-au trucat concursuri si inca se mai practica la fel ca in invatamant...
        • +2 (2 voturi)    
          si...? (Joi, 13 octombrie 2011, 11:05)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Doc

          Asta-i impiedica pe cei ramasi in tara sa se perfectioneze, sa-si castige o reputatie si un renume?
          Adica faptul ca pacientul trebuie sa-si plateasca medicamentele ii provoaca medicului o lene incredibila de a invata si alte tehnici decat cele din al doilea razboi mondial?!
          Este totusi un MEDIC, nu un macelar care se spala in sangele animalului! Un chirurg trebuie sa opereze nu sa transeze, asta inseamna multa finete si folosirea ultimelor tehnici in domeniu.

          Daca medicii nu se ridica din mocirla autosuficientei vor ajunge fara "clienti" si in curand oamenii vor avea scris pe cartea de identitate medicul unde vor sa fie dusi de urgenta. Spitale de urgenta ca cel din Giurgiu vor fi desfiintate si probabil cei mai capabili medici vor fi cei de pe ambulante, care vor fi nevoiti sa duca urgentele direct la Bucuresti, Cluj sau Tg.Mures.

          Sigur ca exista in Romania si medici care fac investigatiile necesare si opereaza cu finete si exactitate. Dar eu ma gandesc cu groaza la ce medic ma va duce ambulanta in caz de-o urgenta, pentru ca majoritatea sunt niste incompetenti hapsani dupa bani.
  • +10 (10 voturi)    
    mda (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:16)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    nu stiu ce sa cred...

    ori sunt incompetenti

    ori cu politistii de fata , fratii de sange ai clanului butoane, le-a fost frica sa isi manifeste ingrijorarile fata de starea basketbalistului

    ca sincer, trebuie sa fi foarte idiot, retard, imbecil si sa nu fi facut medicina sa nu iei in considerare un traumatism cranian major cand pacientul este DESFIGURAT din bataie si inconstient ( asa cum au descris cei de la bagdasar )
    • +8 (8 voturi)    
      nu am facut Medicina (Miercuri, 12 octombrie 2011, 18:06)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      si desigur fara tomograf nu pot sa stiu daca omul are un cheag de sange in creier, dar orine pputea vedea loviturile de pe fata, de pe cap, si deduce ca nu este vorba de "coma alcoolica", ci de o lovitura puternica. indifernt daca a fost batut dau doar a cazut si s-a lovit rau la cap! Si nici aparat cu raze X simplu, ca la 1900 nu aveau? Nu se vedeau vasele de singe, dar fractura de craniu putea fi observata! Iarasi, nu trebuie sa ai prea multa scoala ca sa rezolvi problema: daca tomograful de aici nu merge, pacientul trebuie trimis urgent "undeva" unde i se poate face scanarea!
  • +7 (9 voturi)    
    nu-mi vine sa cred (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:17)

    cee [anonim]

    amenda contraventionala?? voi nu sunteti normali, oameni buni. aia vor ramane in spital si vor trata cu aceeasi pricepere alti pacienti. din cand in cand, unul dintre pacientii decedati va fi fost apropiatul cuiva care va face o plangere. si?? mai platesc 3000 de lei si raman acolo sa omoare oameni in continuare.

    asta e crima cu buna stiinta. daca inchideau porcaria aia de spital, poate copilul ala avea o sansa la viata fiind trimis direct catre spitalul din bucuresti... rusine!!! problema nu este ca se inchid spitale, ci ca se tin deschise desi personalul nu e bun nici la spalat pe jos!

    simt o revolta cum rar mi-a fost dat sa mi se intample
    • +5 (7 voturi)    
      pedeapsa (Miercuri, 12 octombrie 2011, 19:14)

      cara [anonim] i-a raspuns lui cee

      pedepsele cu inchisoarea se pot da doar de catre justitie, asa e peste tot in lume.

      ce treaba are ministerul sanatatii cu inchisoarea?

      procurorii sunt cei care trebuie sa-i cerceteze si sa-i trimita pe medici in instanta pentru omor. pe baza raportului ministerului sanatii nu va fi o problema sa faca asta.
      • +1 (1 vot)    
        cine a zis (Joi, 13 octombrie 2011, 16:39)

        break a leg [utilizator] i-a raspuns lui cara

        cine a zis ceva de inchisoare in postarea de mai sus? MS a decis ca e culpa medicala, ca nu s-au respectat procedurile. se poate macar discuta de desfacerea contractului de munca sau interzicerea dreptului de a profesa, sau orice altceva pentru a nu se repeta situatia in cazul altor pacienti comatosi sau in alte situatii. Dar amenda??
  • +11 (11 voturi)    
    Unde este tomograful (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:19)

    Dr. G [anonim]

    O coma, mai ales daca sunt semne de traunatism cerebral, trebuie evaluata tomografic in 30 de minute. Ce spital judetean este acela fara un tomograf. Cine amendeaza spitalul si proprietarul spitalului.
    De altfel si medicii trebuie amendati pentru ca nu trebuiau sa retina acel pacient daca nu au dotarea necesara sa il trateze (tomograf, neurochirurg).
    De altfel incompetenta crasa reiese din diagnosticul de coma alcoolica la un pacient cu traumatism cerebral evident. Si o radiografie craniana ar fi pus in evidenta fractura craniana si ar fi ridicat suspiciunea unei hemoragii intracraniene. A stat 4 ore fara ca nimeni sa nu observe ca este lovit la cap.
    Probabil ca nu este numai incompetenta ci este complicitate cu clanurile mafiote care au dorit ca lucrurile sa se rezolve pe plan local si sa nu afle altii de ce se intimpla la Giurgiu. Atitudine criminala daca este asa.
    • +6 (6 voturi)    
      crima (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:40)

      Hmm [anonim] i-a raspuns lui Dr. G

      ... sa inteleg ca a fost crima si complicitate (voita sau prin neimplicare) la crima ?
  • +5 (5 voturi)    
    pai solutia... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:40)

    iuhu! [anonim]

    Solutia este sa nu le mai dati spaga sa i arda la buzunar amenda, nu sa apeleze la fondu de urgenta facut din spagi.
  • +3 (7 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:43)

    me [anonim]

    daca au gresit cu adevarat d c numai amenda?!
    intrebarea se pune bineinteles chiar au gresit, sau se vrea sange dupa un asemenea caz?!
    evidnet ca anchetele sunt pentru ca era american... daca greseau medicii cand il calca pe un neica nimeni o masina sau il batea cineva nu isi mai facea nimeni probleme ca ar fi gresit medicul...
    • +1 (3 voturi)    
      inchisoare (Miercuri, 12 octombrie 2011, 19:13)

      cara [anonim] i-a raspuns lui me

      pedepsele cu inchisoarea se pot doar de catre justitie, asa e peste tot in lume.

      ce treaba are ministerul sanatatii cu inchisoarea?

      procurorii sunt cei care trebuie sa-i cerceteze si sa-i trimita pe medici in instanta pentru omor. pe baza raportului ministerului sanatii nu va fi o problema sa faca asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Medicii de garda probabil chiuleau (Miercuri, 12 octombrie 2011, 18:07)

    Razvan_M [utilizator]

    Oare a verificat cineva daca in cele 4 ore chiar i s-a acordat victimei vreun ajutor?
  • 0 (2 voturi)    
    vai de noi (Miercuri, 12 octombrie 2011, 18:47)

    unu [anonim]

    Trebuie sa moara un american sa se faca ordine!

    Eu propun sa importam bolnavi din USA sa se faca ordine in tara! :)
  • +5 (5 voturi)    
    Diagnostic (Miercuri, 12 octombrie 2011, 18:55)

    un român [anonim]

    Diagnosticul de coma alcoolica spune totul!
    Politia nici macar nu a facut testul de aloolemie. Atunci cum poti pune un astfel de diagnostic?

    Va mai intreb ceva: asta nu a fost primul caz de traumatism cranian. E interesant de facut o ancheta ce alte cazuri au mai ajuns la spital si ce s-a intamplat cu victimele borâţilor. Au murit? Si-au revenit? Erau toti in coma alcoolica? Aveau toti craniul facut praf?
  • +4 (4 voturi)    
    incompetenta (Miercuri, 12 octombrie 2011, 19:05)

    moi [anonim]

    astia's medicii care au fost 'facuti" medici de mama, tata si partidul... ce va mai mirati de atata imbecilism???
  • +4 (4 voturi)    
    Corolar (Miercuri, 12 octombrie 2011, 19:19)

    Justin Puscasu [anonim]

    Moartea victimei a survenit din culpa medicala. Gypsy Gypsanu e baiat bun si doar s-a jucat un pic cu victima, care - fiind in stare de precoma alcoolica, dovedita de documentele medicale - s-a impiedicat si a cazut. Ceasul rau!
    Acu' ati priceput?
  • 0 (4 voturi)    
    Arafat, biciul lui Dumnezeu (Miercuri, 12 octombrie 2011, 20:02)

    Alf [anonim]

    Nu au avut tomograf? Dar cine trebuia sa doteze spitalul de stat cu tomograf, mama? Nu Arafat, marele urgentist, marea manivela de la MS? Au umplut spitalele militare cu apartura pe banii nostri ca sa trateze pe politisti, militari si judecatori pe banii nostri dat fiind ca astia nu contribuie cu nimic la sanatate dar au totul gratis! Dar un spital civil nu are tomograf (si nu este singurul). Acum, Arafat abuzeaza de functie si putere ca sa confirme ca cea mai buna aparare este atacul. Sa spuna in clar, ce articol din ce lege ii da lui dreptul sa "recomande" sume cu care sa fie "amendati" medicii, fara rezultatul uneri anchete a colegiului medicilor. E prost cine se supune la asemenea "indicatii' si e prost cine plateste.
    • 0 (0 voturi)    
      Demisia ???? (Vineri, 14 octombrie 2011, 9:24)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui Alf

      Oare dr Arafat nu ar trebui sa isi fi dat demisia, el fiind seful sistemului de urgenta? Sare cu gura si cu amenzile pe doctorii din urgenta, dar faptul ca nu au avut acces la un CT o spune doar incetisor...
      Mi-e sila de astfel de demagogi...
  • -1 (5 voturi)    
    Criminalul e cel care l-a trimis la spital (Miercuri, 12 octombrie 2011, 20:14)

    sepia [anonim]

    De ce va luati de medici mereu? Vinovat e cel care l-a lovit, i-a fracturat craniu si l-a bagat in coma. Acela l-a omorat. Este posibil ca si cu tomograf si cu neurochirurg tot sa fi murit. Da, e nasol ca nu dispun nici de tomograf, nici de doctori neurochirurgi, dar nu e vina medicului de garda. El doar lucreaza acolo, nu aduce aparatura de acasa; lucreaza cu ce are. Si cand nu are, scrie sesizare. Si daca tot nu primeste... asta e. N-are ce face. Acuma toti ne dam cu parerea, dar s-ar putea ca cei care l-au adus acolo sa fi declarat ca e beat si a baut si de aici diagnosticul. Oricum, mi se pare jenant ca Ministerul da amenzi, in loc sa dea bani pentru aparatura necesara. E bine ca ministerul a raspuns asa de rapid, dar din pacate, a mutat vina in perceptia publica de la adevaratul criminal la medici. Ceea ce nu e corect si nu stiu daca cineva poate spune la 2 zile dupa (si mai ales ministerul, care nu are atributii politienesti) ca unul sau altul e vinovat.
    • +4 (4 voturi)    
      RE: sepia, cam confunzi lucrurile .... (Joi, 13 octombrie 2011, 1:05)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui sepia

      Sunt doua fapte disjuncte care trebuie tratate separat.
      1) Primul este lovitura cauzatoare de moarte.
      2) A doua este malpraxisul.

      Fiecare trebuie tratata individual si pedepsita (in cazul vinovatiei) independent. Teoria ta cum ca un rau e "mai rau" decat celalalt si ca al doilea trebuie trecut cu vederea, este o romaneala tipica.

      PS: Medicii, prin contractul de munca, au acceptat ca trebuie sa respecte protocoalele medicale respective. In situatia in care le era clar nu se pot respecta (din motive tehnice, birocratice sau de orice alt fel), trebuiau sa renunte la contract (-ul de munca), nu sa zica "merge si asa". Este greu, da' asta e solutia.

      Treaba cu "merge si asa" functioneaza foarte bine doar cuplat strans cu "mie nu mi se-ntampla". Altfel, poti sa o imbulinezi regulamentar.

      Bine, ma indoiesc ca se va da vreo condamnare penala in acest caz (dealtfel, de saptamana viitoare nu vom mai auzi nimic legat de caz. Apropos, cum a ramas cu clanul Preda si cu bataia de la Mall?!? Ce efervescenta pe la televiziuni si prin presa .... deznodamantul - pauza)

      La cum pleaca medicii de prin spitale, Statul (dupa cum stim, da' ne facem ca nu stim) nu are nicio inclinatie sa le dea un motiv in plus de plecare prin vreo condamnare de genul asta .....
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate (Joi, 13 octombrie 2011, 11:11)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui MLZ

        Concluzia anchetei Colegiului Medicilor sigur nu va mai aparea in presa.
  • +2 (2 voturi)    
    dar dacă... (Joi, 13 octombrie 2011, 4:53)

    Sakura [utilizator]

    Cred că este un exemplu de caz în care dacă spitalul ar fi fost desfiinţat, pacientul supravieţuia. Nu vreau să spun că trebuie desfiinţat, dar un spital decât să funcţioneze ca cel de faţă, mai bine n-ar exista. Drumul până la cel mai apropiat spital funcţional este mai scurt decât timpul pierdut într-unul care pentru personalul angajat este doar locul de unde îşi ridică leafa. Şi din păcate nu este singurul din ţară. Iar asta se întâmăplă pentru că unele categorii de funcţionari publici s-au obişnuit că ei nu trebuie să dea socoteală nimănui. Valabil nu numai în sănătate, ci şi în poliţie, justiţie, vamă, primării, ministere, parlament... lista e lungă.
  • +1 (1 vot)    
    crima??? (Joi, 13 octombrie 2011, 7:52)

    her [anonim]

    am aflat si eu ca exista omucidere din culpa. treci cu masina pe galben spre rosu, lovesti un pieton si-l omori. esti vinovat de omucidere din culpa si condamnat. desi ai 30 ani de sofat si nu ai facut un aciident niciodata. asa si cu medicii astia. daca l-au omorat din NEATENTIE, adica au trecut pe galben si l-au omorat pentru ca n-au pus frana, sunt vinovati de omucidere din culpa. este caz penal. eu asa cred.
  • 0 (2 voturi)    
    Serenity Now 2 (Joi, 13 octombrie 2011, 7:54)

    roberto [anonim]

    [...]
    Dar problema devine politica intotdeauna. Ne este rusine sa recunoastem ca nu putem dota un spital, nu putem tine un medic capabil in acesta, nu putem dezvata intreg personalul de practicile orientale, inchidem ochii cand bolnavii merg la spital cu consumabile medicale sau cand mizeria este cat casa intr-un spital.

    Investim faraonic in mantuirea neamului, dar nu investim in vindecarea acestuia. Probabil ca ne vor morti si sigur ne cred morti.

    Cei care puteti, luati-o spre vest. Cei care ramaneti pe aici si va permiteti, faceti-va asigurari private de sanatate si asigurari medicale si mergeti intr-un spital privat daca vreti sa aveti sanse.

    Imi pare rau ca spun toate aceste lucruri, dar fiecare responsabil din Ministerul Sanatatii este responsabil, fiecare parlamentar pe care l-a avut Giurgiu din 90' incoace este responsabil, fiecare factor decident local din Giurgiu este responsabil - atat pentru american, cat si pentru alte sute de care nu s-a scris nicaieri si care sunt mici drame, la randul lor. Au tinut in viata si perpetuat un sistem bazat pe mecanismul loteriei rusesti, in care nu stii ce vei pati, indiferent de starea ta de sanatate.

    Restul e tacere.

    Serenity now!
  • -1 (1 vot)    
    dilema (Joi, 13 octombrie 2011, 8:23)

    prostu [anonim]

    Adica medicii sunt de vina ca derbedeii giurgiuveni i-au facut capul piftie sarmanului baschetbalist?! In ce tara traim!
  • -2 (2 voturi)    
    cine nu munceste nu greseste (Joi, 13 octombrie 2011, 9:40)

    a tatomir [anonim]

    e usor de judecat din afara greseala unui medic aflat dupa 20 ore de munca continua si peste 150 de pacienti examinati,la ora 4-5 dimineta .
    daca un sofer conduce 24 ore si face accident e de vina angajatorul.
    cum e posibil sa pui un om la munca 24 ore continuu si sa nu-ti dai seama ca dupa 20 ore pot apare greseli?
    nu mai vorbesc de medicii aflati de garda in sectii care dupa 24 ore de garda raman in continuare de serviciu urmatoarele 7 are la program normal.
    ati dori sa fiti operati de un medic care a fost de garda in cele 24 de ore precedente?
    personal nu pun operatii programate in ziua de dupa garda, dar pot ramane operatii din garda, care trebuie facute dupa terminarea programului operator.
    ati dori sa fiti operati dupa 30 de ore de nesomn a medicului operator?
    aveam de operat un prieten din copilarie cu domiciliul in alta localitate,a insistat pentru o zi anume, intamplator ziua post garda.
    pe la ora 12 noaptea ne-am intalnit pe hol, eu fiind chemat la o urgenta si m-a intrebat revoltat:
    de ce nu dormi, maine ma operezi pe MINE.
    pentru el nu conta garda , conta operatia lui si avea dreptate,dar oare cati din pacienti stiu ca pot fi examinati sau operati de un medic aflat kla pragul epuizarii?
    pare simplu, bagam milioane in SMURD si-i ducem pe toti repede repede la spital.
    SI ACOLO?
  • +1 (1 vot)    
    ignoranti (Joi, 13 octombrie 2011, 10:51)

    jiji [anonim]

    Un om moare iar medicii iau amenda .. ar fi trebuit dati afara, mama lor de ignoranti
  • 0 (0 voturi)    
    aproppo... (Joi, 13 octombrie 2011, 13:51)

    xyz [anonim]

    Aproppo Hotnews...vad ca ati lasat-o mai moale cu aceasta stire...sa inteleg ca s-au primit ceva telefoane la redactie???
    Mai jos am postat o dezvaluire de ultima ora, se pare ca dumneavoastra o ignorati total...
    „A fost bătut de mai mulţi, nu doar de unul singur, a dat chiar şi Floricel şi unul căruia i se spune Balilă, tot din gaşca lor, acesta din urmă fiind cel care l-a lovit cu sticla. Au avut la ei şi boxuri cu care l-au lovit în ceafă. După ce a căzut, au făcut roată în jurul lui ca să nu se vadă cine îl loveşte şi au început să-l bată cu picioarele”, a mai spus unul dintre martorii la tragedie...
  • 0 (0 voturi)    
    Amenzi? (Joi, 13 octombrie 2011, 16:46)

    Marian [anonim]

    Amenzile pentru spital si serviciul de ambulanta sunt bani de la buget, care se intorc la buget. Probabil vor fi redirectionati spre niste tampenii inutile, spre niste proiecte de autostrazi suspendate, de telegondole, de mai stiu eu ce aiureli.
    Amendati drastic ar fi trebuit sa fie cei din corpul medical, nu institutiile. Acum spitalul ala care nu are computer tomograf o sa fie si mai sarac si vor suferi tot oamenii care se duc "la oras" sa se trateze.
    Penibil!