Traian Basescu: Trebuie sa explicam Rusiei ca Romania nu-si pune problema anexarii Republicii Moldova

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2011, 19:11 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu a declarat intr-un interviu pentru Adevarul ca "atitudinea noastra continuu pro-Republica Moldova a fost un lucru care a iritat profund Moscova". Presedintele a spus ca Romania "trebuie sa explice ca nu-si pune problema anexarii Republicii Moldova. Noi avem o intentie buna: accesul Republicii Moldova in Uniunea Europeana".

Declaratiile presedintelui vin pe fondul semnarii unei declaratii comune cu presedintele Barack Obama privind Parteneriatul Strategic SUA - Romania, in care se arata ca ambele tari trebuie sa coopereze pentru "sustinerea cu fermitate" a democratiei si statului de drept in in tarile din Parteneriatul Estic, printre care se numara si Republica Moldova.

Basescu a mai spus in interviu ca intilnirea cu presedintele Obama era programata inainte de plecarea sa la Washington.

Presedintele a mai vorbit si despre problema spagilor in relatiile dintre firmele straine si autoritati: "Nimeni nu a ridicat problema spagii in discutiile avute in SUA. Si cred ca este si exclusa in relatia cu SUA pentru ca firmele americane vor refuza categoric orice implicare in astfel de actiuni. Daca la firmele europene gasim acest pacat, la firmele americane nu-l vom gasi".





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5323 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Nu ne vom uni cu Moldova de peste Prut? (Joi, 15 septembrie 2011, 19:31)

    citizen R [anonim]

    Huge fail!
    • -1 (3 voturi)    
      targ (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:25)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui citizen R

      Asa a fost targul facut de America cu rusia pntru ca scutul sa poata fi amplasat in RO.
      "Tavarisci... va lasam cu plesnitorile la Deveselu da vorbiti voi cu marinelu` sa o lase mai moale cu `Va ordon, treceti Prutul`. Moldavisci ramane in umbra noastra si voi puteti sa va imprieteniti cat vreti cu Romania"
      Cam asa a fost scrisa soarta!
  • -6 (10 voturi)    
    Serios? (Joi, 15 septembrie 2011, 19:41)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    De ce nu?
    Sarim de la luatul la misto al rusilor la vrajeli din astea.
    Nu stiu la ce folosesc in afara de a ne demonsta slabiciunea.
    • +3 (5 voturi)    
      de tratatul UE si de Helsinki ai auzit? (Vineri, 16 septembrie 2011, 7:04)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      granitele sunt inviolabile!!! Numai daca Basarabia o face,RO nu poate lua nicio initiativa! Intrarea Basarabiei in UE si apoi in Schengen va stinge problema de la sine!
      • 0 (0 voturi)    
        Sigur ca sunt inviolabile (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:35)

        Roman [anonim] i-a raspuns lui bula

        Traiasca Pactul Ribentrop - Molotov (Hitler - Stalin)
  • -10 (12 voturi)    
    romani, treceti prutul ! (Joi, 15 septembrie 2011, 19:43)

    maresalul traian [anonim]

    hehehe ! azi aici, maine'n focsani !
    sau, marinareste zis, toamna nu'i ca vara.
    vine iarna, se schimba vorb..pardon, vremea...
  • +8 (10 voturi)    
    SUE (Joi, 15 septembrie 2011, 19:48)

    Adrian C. [utilizator]

    Strategia e OK daca SUE o sa existe, o sa ne unim in SUE cum de fapt a mai spus Base acum ceva vreme.
  • +4 (4 voturi)    
    mai bine le faceti un desen!Stalin asa a facut (Joi, 15 septembrie 2011, 19:52)

    Eneas [anonim]

    si a apucat la Basarabia si Bucovina!
  • -4 (12 voturi)    
    Uau (Joi, 15 septembrie 2011, 20:14)

    a_claudiu [utilizator]

    "Daca la firmele europene gasim acest pacat, la firmele americane nu-l vom gasi".

    Bechtel, ARO, aude cineva acolo? Cate firme care fac productie in Romania sunt americane si cate europene? Cat comert avem cu America si cat cu UE?

    In America nu exista spaga deoarege spaga se cheam lobby. Si in Europa a inceput sa apara.
    Madoff cum a reusit sa scape de atatea controale facute de incoruptibilii americani?

    O afirmatie gratuita care nu ajuta pozitia Romaniei nici in fata europenilor nici a americanilor. Invata omule sa fii diplomat o data, asta este principala ta functie ca presedinte. Acum dai apa la moara unora ca Sarkozy si Berlusconi care ti-au mai dat peste gura o data (nu ca i-as aprecia dar e rusinos).
    • +2 (6 voturi)    
      Cata spaga ai dat pana acum? (Joi, 15 septembrie 2011, 23:37)

      Lalaila [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

      Lasa paiul din ochiul altuia, vezi barna din ochii tai. Dupa, mai stam de vorba...
    • +2 (4 voturi)    
      spaga la Madoff? (Vineri, 16 septembrie 2011, 1:35)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

      Eu nu vreau sa spun ca firmele americane nu dau spaga, doar ca o fac prin metode mult mai subtile decat o fac europenii, si asta datorita legislatiei mai restrictive din SUA.

      Dar cazul Madoff n-are nimic su spaga - acolo a fost vorba de o escrocherie tipica - schema piramidala, raportari false, specularea lacomiei umane, fraieri din belsug etc
      Un fel de FNI dar la scara mai mare si cu vinovatul ajuns in final dupa gratii.
      Cui vrei sa spui ca i-a dat Madoff spaga - procurorilor americani, IRS-ului?
      Cred ca glumesti...
      • 0 (2 voturi)    
        Nu glumesc (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:26)

        a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Socrates

        Cum a scapat Madoff de cinci controale SEC (U.S. Securities and Exchange Commission)? Dau vina pe birocratie, pe oameni neexperimentati. Dar de 5 ori? Chiar daca unul din cei responsabili de investigatii s-a casatorit cu cineva direct in subordinea lui Madoff. Asta e gluma!

        Si unde ai vazut tu ca firmele europene nu dau spaga cu subtilitate? Ai undeva date care sa-ti spuna tie nivelul spagilor comparativ in Europa de vest si America?

        Cum de au disparut zeci de miliarde de dolari in Iraq prin firme americane?
    • 0 (2 voturi)    
      ford, microsoft, vine si ibm (Vineri, 16 septembrie 2011, 8:27)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

      asa'i firmele americane sunt mai putin inclinate spre spaga.
      are el dreptate, dar, e asa cum zici, cele ioropene sunt mai aproape. si mai vrem si sue. gura bate cucurucucuuuu, paloma !
      e frate cu berluscoi.
  • +3 (5 voturi)    
    spaga (Joi, 15 septembrie 2011, 20:18)

    gopo111 [utilizator]

    si la americani se da spaga dar mai greu, pt ca ala prins se duce multi ani la puscarie, pe cind acasa normal sa se dea pe fata ca, cu bani proveniti se duce la cumparaturi
  • +11 (15 voturi)    
    corect (Joi, 15 septembrie 2011, 21:00)

    Analfabet [anonim]

    Nu se pune problema anexarii, termen cu care federatia rusa este obisnuita, ci a recuperarii sau, daca vreti, a repararii unei nedreptati istorice.
  • +10 (12 voturi)    
    Excelent spus ... (Joi, 15 septembrie 2011, 21:25)

    Petre Petre [anonim]

    Moldova va intra in casa noastra pe usa din fata. Oare poate sa priceapa rusu ... ? Moldova poate fi anexata numai de Marea Cizma, nu si de Romania.
  • -8 (10 voturi)    
    Romania nu si-a pus nici-o data problema asta (Joi, 15 septembrie 2011, 21:59)

    Nea Nelu [anonim]

    Romania nu are nevoie sa-si anexeze o regiune din care a plecat mai toata populatia tanara sau mai bine zis cei care ar putea contribui la bugetul de stat pentru a sustine pe cei ramasi acolo - pensionari. bugetari, copii - plus la asta pentru a aduce Basarabia la nivelul Romaniei - vorbind de infrastructura - e nevoie de MULTE fonduri europene Paradoxul este ca daca s-ar face vre-un referendum in Romania cu o simpla intrebare - vreti sa ne unim cu Republica Moldova, majoritatea cred ca ar spune NU, iar ce ce vor spune DA, probabil vor fi basarabenii stabiliti in romania din ultimii ani. De ce sa aduci "copilul" mamei, daca nici "mama" nu-l mai vrea. Daca Romania ar fi vrut cu adevarat unirea. anexarea, sau cum doriti sa-i spuneti a Basarabiei, lucru asta s-ar fi intamplat demult, inca din 91-92, dar nu se poate caci cei care au fost atunci la conducere au dansat si inca probabail vor dansa mult sub hora Moskovei (FSN, PSD etc), iar cei prezenti - purs si simplu nu au curajul sa ceara ce-a apartinut poporului roman de atatia ani. Unirea regiunii Basarabie cu Romania este un eveminent perdut de 20 de ani, si cu cat mai mult timp va trece, cu atat noile generatii din Rep. Moldova vor constinetiza acest lucur, si intr-un final vor spun - nu - nu suntem Romanai caci atunci cand noi am recunsocut asta - iei, ROMANII au zis nu sau s-au facut pierduti "in stele".... "Romani" nu mai visati la Basarabi caci nici basarabenii nu mai viseaza la Romania (in cel mai bun caz doar la pasapoarte) - vb aia - daca parintii nu ma vor macar sa profit de "banii lor".....
  • -6 (10 voturi)    
    Chiar sunt necesare niste explicatii (Joi, 15 septembrie 2011, 22:12)

    Justin Puscasu [anonim]

    avand in vedere ca, nu demult, Presedintele afirma ca ar da din nou ordinul "treceti Prutul!".
    P.S. Sariti cu minusuri, dar poate retineti ca - daca esti Presedinte - e bine sa gandesti inainte de a deschide gura.
  • -2 (4 voturi)    
    SPAGI SPAGUTE MATUSI BUNICUTE (Joi, 15 septembrie 2011, 22:13)

    evoque [utilizator]

    Pai cum ramane beghtelu' ca de la ala au papat toti.
    Incepand cu nastase, continuind cu tariceanu si finalizam cu boc.
    Stiu ca vor fi unii care o sa spuna ca boculetu nu a luat nimic, eu o sa spun ca a luat si el .
    Tam tam-ul facut cu reducerea costurilor si cu eliberarea celor 6 sectoare este doar praf in ochii prostimii. Calculati cati bani mai primeste bechtelutu pentru ce mai are de facut si o sa vedeti ca toata lumea este happy si au " redus si cheltuielile".
    Nimeni indiferent ca sunt europeni, americani, romani sau chinezi nu ar dori sa dea spaga, insa acesta este sistemul construit de politicieni iar herr president nu va renunta la el ca doar nu o sa ramana "alba ca zapada" fara zestre.
  • -1 (5 voturi)    
    da???!!!! (Joi, 15 septembrie 2011, 22:22)

    Dorel [anonim]

    Cred ca putem evalua corectitudinea firmelor americane prin prisma experientei avute de statul nostru cu Bechtel...parca americani sunt astia ...stimate domn presedinte....si parca hoti au fost calificati de dumneavoastra zilele trecute....
  • -2 (4 voturi)    
    spagi (Joi, 15 septembrie 2011, 22:27)

    Ari3s [anonim]

    Ce nevoie ar mai fi de spaga, cand, clasa politica conducatoare in aceasta tara, este aprobata de americani. Chiar ar fi o prostie. Europenii sa dea spaga! Daca nu au inteles la timp ce inseamna democratia.:)
  • +10 (10 voturi)    
    Astazi la USL (Joi, 15 septembrie 2011, 23:12)

    Luk [utilizator]

    cuvantul de ordine este SPAGA.

    Trimite SPAGA prin SMS la 888-KISELLEF si poti castiga o seara de destainuiri cu Papasa!
    • +8 (8 voturi)    
      Erata (Joi, 15 septembrie 2011, 23:13)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Kiseleff.

      Ma gadila Ponta...
  • -1 (5 voturi)    
    nu vrea sa ne unim? (Joi, 15 septembrie 2011, 23:35)

    Andrei [anonim]

    nu vrea sa ne unim cu Moldova???
    :|
    ce poate fi mai trist decat asta? :(:(:(
    • 0 (0 voturi)    
      Vorba unuia, Basescu e ... (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      ... responsabil pt. ce zice el, nu pt. ce pricepi tu.

      Ce-a zis el e cat se poate de corect si de legal, fata de tratate si legi internationale: noi nu vrem sa anexam Moldova, la modul fortat, cu au facut rusii inainte de al doilea razboi mondial

      Aia nu inseamna insa ca daca ale doua tari decid la un moment dat sa se uneasca treaba asta e exclusa. Doar ca Romania nu va lua unilateral vreo masura in directia asta.
  • +3 (5 voturi)    
    Bine, Basescu! (Joi, 15 septembrie 2011, 23:36)

    val [anonim]

    Bine spus ca trebuie explicat un lucru normal, ca intr-adevar majoritatea romanilor nu doresc anexarea/alipirea/unirea etc. Rep. Moldova la Ro. Semnal anticipativ, pentru ca, odata cu amplasarea scutului antiracheta in Dobrogea (evident indreptat impotriva sistemelor balistice ale rusilor!!!), Rusia isi va negocia dur zona de influenta. Cel mai probabil, prin decembrie rusii isi vor amplasa niste rachete Voievod sau/si Bulata in Transnistria, plus niste megabaterii Triumf, care, combinate cu vreo 2-3 escadrile de Su 32/37 si Mi 28, vor crea probleme de echilibru militar regional. Mai mult, vor reveni la negocieri asupra conditiei Transnistriei, transformand-o in pozitie avansata a sistemului militar rus, justificata prin amenintarea directa la adresa flancului lor vestic.
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 16 septembrie 2011, 1:24)

    ion voicu [anonim]

    eu zic mai bine sa explicam rusiei ca a venit momentul sa ne dea tezaurul inapoi. si asta cit mai repede!
  • +4 (4 voturi)    
    De ce nu? (Vineri, 16 septembrie 2011, 8:43)

    Ro [anonim]

    Sunt romani, sunt o parte istorica a noastra si uniti am fi mai puternici - vezi Germania.
    Nu-mi spuneti ca marimea nu conteaza, inca sunt lupte pentru pamant, doar ca nu asa de sangeroase ca acum cinci sute de ani.
    • +1 (1 vot)    
      ce comparatii... (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:25)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Ro

      Bah, Germania e o NATIUNE. Noi suntem o TZARA.
      E o mare diferentza.
  • +2 (4 voturi)    
    :) (Vineri, 16 septembrie 2011, 9:01)

    ion stan [anonim]

    eu zic sa explicam rusiei ca a venit vremea sa ne inapoieze tezaurul.
  • +3 (5 voturi)    
    Unirea e musai! (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:18)

    fatmanx [utilizator]

    De secole, noi, cei carora li se spune romani, am avut o tendinta constanta si anume aceea de a ne uni intr-o singura natiune, de a avea un destin comun. Basarabia este locuita de ai nostri si a fost asa inca de cand ne-am format ca popor, basarabenii sunt romani de-ai nostri, ne asemenam mai mult decat ne deosebim.
    Sigur nu azi, poate nici maine, dar va veni o zi in care la fel ca in 1858/1859 si 1918, natiunea romana se va manifesta si vom vindeca in sfarsit ranile secolului 20, prin vointa populara. La fel ca Germania, (chiar daca noi nu avem "pilele" lor) vom redeveni o natiune intreaga, scuturata de tarele trecutului, o natiune cu un viitor!
    Asta ar tebui sa fie scopul fiecarui cetatean care se considera roman!
    Stim cu totii ca e greu si ca or sa ne beleasca. Si? Au facut-o si inainte, n-am murit, suntem tot aici si ne facem avant sa renastem (iar), poate in cele din urma se vor plictisi de noi.

    Oricum, rog presedintia sa nu uite ca a castigat alegerile pentru Moldova si ca indiferent de cate mandate a avut, nu are dreptul sa dea inapoi! Cum se spunea pe vremuri: "Pe aici nu se trece!", nu-i asa domnule presedinte?
  • +3 (3 voturi)    
    NU TREBUIE SA EXPLICAM NIMIC. (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:24)

    Demigod [utilizator]

    Nu trebuie sa dam socoteala Rusiei, si nici macar sa ii explicam ceva in caz ca nu intelege.
    • 0 (0 voturi)    
      Vorba unei dascalite din facultate ... (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:36)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

      ... (fata de care am tot respectul): musai pe lumea asta nu-i decat un lucru - sa mori. Orice altceva e optional.

      Nu trebuie sa explicam Rusiei nimic. Dar nu ne costa nimic si chiar ne poate aduce beneficii sa comunicam in mod civilizat si activ cu vecinii nostri. In masura in care reusim sa fim credibili, chestia asta ne poate feri de reactii cauzate de o intelegere eronata a unor actiuni ale statului roman de catre Rusia. Si cre' ca nu e cazul sa-ti explic io ce poate insemna o reactie a statului rus.