VIDEO Victor Ponta a depus plangere penala impotriva presedintelui Traian Basescu si a lui Sorin Blejnar pentru "instigare la abuz in serviciu"; Valeriu Turcan: Domnul Ponta refuza sa se maturizeze, face o confuzie

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2011, 11:45 Actualitate | Esenţial

Liderul PSD Victor Ponta a depus vineri, la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, o plangere penala impotriva presedintelui Traian Basescu si a lui Sorin Blejnar, presedintele ANAF, pe care ii acuza de "instigare la abuz in serviciu".

Victor Ponta a declarat ca a depus plangerea in aceasta zi deoarece a primit "in urma cu 48 de ore de la ANAF procesul verbal din care rezulta ca nu am avut niciodata niciun fel de relatii contractuale" complexele energetice de la Turceni si Rovinari.

"Am considerat ca actele celor doi, facute in mod evident impotriva realitatilor expuse de documentele oficiale, sunt acte de instigare de comitere a unui abuz de serviciu impotriva mea", a spus Victor Ponta.

In opinia sa, presedintele Traian Basescu a instigat ANAF sa declaseze un control asupra sa atunci cand i-a spus, la mijlocul lunii iunie, in timpul unor consultari care aveau loc la Palatul Cotroceni: "Am o rugaminte. Incerc sa nu fiu ironic si sa va intreb de banii de pe la Midia sau Rovinari".

"Probabil ca s-au asteptat sa fiu de acord cu regionalizarea, cu proiectele presedintelui, cu coruptia din ANAF. Vreau sa le dovedesc azi ca nu mi-e frica de ei", a adaugat Ponta, in conditiile in care reuniunea de la Cotroceni era dedicata discutarii proiectului regionalizarii.



UPDATE Purtatorul de cuvant al presedintiei, Valeriu Turcan, a declarat la Realitatea TV ca seful statului nu se va lasa angrenat intr-o disputa politica artificiala si ca liderul PSD face o confuzie intre ironie si amenintare.

"Domnul Ponta practic refuza sa se maturzieze. Presedintele nu doreste sa se lase angrenat in disputa politica pe care o creeaza in mod artificial. Crice eventuale suspiciuni care ar exista la adresa domnului  Ponta trebuie clarificate de Domnia sa, dar nu prin politizare, amenintari ci prin buna credinta."

"Va spune eu la ce face referire domnul Ponta: la un schimb de replici care a avut loc la Cotroceni, 21 iulie, in fata mass media, cand presedintele a spus: "Am o rugmanite, incerc sa nu fiu ironic si sa va intreb de banii de la Rovinari: Domnul Ponta face o confuzie, daca se simte amenintat de o ironie, cum ar trebui sa se simta presedintele canddomnul Ponta spunea 'Basescu va avea aceeasi soarta cu Ceausescu'?"

"Care e diferenta intre dl ponta si dl nastase, care in 2003 dadea ordine cui sa i se faca dosare?"

"Stiti probabila ca la consultarile in fata presei este aproape o cutuma - intre ambele parti exista un schimb de replici, in niciun caz nu ar putea fi o ironie catalogata ca o amenintare."

"Regret ca domnul Ponta incearca sa castige capital politic printr-un demers propagandistic," a adaugat Turcan.

Victor Ponta l-a acuzat pe Sorin Blejnar ca ar fi "varful aisbergului coruptiei institutionalizate".

In luna iulie, ANAF a sesizat DNA in legatura cu un prejudiciu de 67 milioane de lei constatat la complexurile energetice Rovinari si Turceni. Sorin Blejnar a declarat, atunci, ca sesizarea nu il vizeaza pe Victor Ponta, dupa ce televiziunile de stiri au relatat ca ANAF a trimis o sesizare Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) in legatura cu presedintele PSD, Victor Ponta, si cu senatorul PSD Dan Sova, sesizarea vizand contracte cu complexurile Rovinari si Turceni.

Potrivit lui Blejnar sesizarea la DNA a fost facut ca urmare a unui control financiar la cele doua companii si este indreptata impotriva intregului proces.

El a mai spus ca sesizarea la DNA nu il vizeaza direct nici pe senatorul PSD Dan Sova, care ar putea fi chemat ulterior la audieri, pentru declaratii.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

5030 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    Plangerea lui Ponta (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:15)

    Stelian [anonim]

    Stiti de ce il reclama Ponta pe Basescu?! Pentru ca a intrat prin coruptie in Imnul national al Romaniei si pt soarta Arenei de fotbal - gazonul nu a prins radacini din cauza lui Basescu.
    • +3 (3 voturi)    
      Ponta, da cu subsemnatul!!! (Vineri, 9 septembrie 2011, 21:06)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Stelian

      Ponta, raspunde la intrebarile urmatoare si apoi intra in parnaie unde ti-e locul:
      1. Cine l-a impins la sinucidere pe procurorul Panait, punand presiune pe el pentru ca avea acuzatii de coruptie la adresa prim-ministrului de atunci, Adrian Nastase?
      2. Cine a pus mana pe patrimoniul UGSR, impreuna cu fiica unui fost ministru al Agriculturii lovit in oua de gloantele trase de Adrian Nastase?
      3. Cine are o vila imensa cu 5000 de metri patrati de curte si doua bone filipineze pentru copil si din ce bani?
      Raspunsul e unul singur: Victor Ponta, care a furat de a rupt pe vremea lui Nastase si a fost in stare de orice pentru a-l scapa pe Adrian Nastase (procurorul Panait a fost amenintat de Ponta si s-a sinucis). Intrati pe Google si veti afla adevarul.
      Vreau cel putin 30 de voturi si Ponta sa intre in puscarie pentru ca spun adevarul!!!
  • +29 (31 voturi)    
    surpriza .... (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:46)

    CATALIN [anonim]

    pai ne spune ca are o plangere dar este un secret momentan , un necaz numai de el stiut . mai pontisor daca iti apre numele in acte care probeaza ca ai luat bani care nu ti se cuveneau e motiv de suparare ? o sa raspund tot eu pentru el :) : da este pentru ca asta inseamna ca locul meu este la puscarie , asa ca trebuie sa ma zbat ca sa ingrop aceasta ancheta . inca un mister din lumea tenebroasa a lui pontisor rezolvat
  • +25 (27 voturi)    
    plangere (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:03)

    dan2 [anonim]

    Cea mai buna aparare este atacul...
  • -16 (20 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:14)

    jkcvjklvkljvkl [anonim]

    Daca l-au acuzat degeaba sa plateasca cei ce l-au defaimat , acum sau cand va fi posibil iar daca nu atunci sa se justifice acuzele. De prea multe ori se arunca cu rahat in unii oameni de catre altii si ramane asa.
    Sper ca se publica.
  • +25 (27 voturi)    
    Sa vezi desteptul de Poanta (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:16)

    Hmm [anonim]

    Daca nu-si face singur dosar penal :)

    El a obtinut un document care spune ca nu are o relatie comerciala directa cu Rovinari.
    DA. Dar asta a spus si Blejnar.

    Ce nu s-a pomenit este de relatia indirecta, pe care acum, vrand-nevrand va trebui ca una din parti sa o prezinte si de care Blejnar, chiar daca vroia, nu putea sa vorbeasca din cauza legii (secret profesional).

    Ori, chemarea in sala de judecata ii ofera lui Blejnar posibilitatea de a prezenta sub juramant, exact documentele altfel protejate de secretul profesional .
    • -7 (15 voturi)    
      Pai si care e problema? (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:49)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Hmm

      E perfect. Pana una alta avem un individ (cu suspiciuni de coruptie in spate) si un stat (corupt rau de tot conform tuturor rapoartelor posibile si imposibile, MCV etc) utilizat de catre cei aflati la putere in interes propriu. Judecatorii sunt independenti si pot aduce lumina in acest caz ... cine are si cine nu are dreptate, daca individul este corupt sau statul este abuziv si mafiot.
      • +4 (4 voturi)    
        Vrei sa ne spui... (Vineri, 9 septembrie 2011, 20:14)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ca Ponta e un Individ agresat de un Stat Abuziv?

        Tovarase Gigi, am cateva noutati pentru tine:

        1). Ponta e tot un reprezentant al Statului Abuziv, avand in vedere pozitia domniei sale, a sotiei, socrului si nasilor de cununie. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca-i presedintele unui partid major in Romania.

        Daca e sa folosesc rationamentul tau, Basescu e tot un Individ, gresesc?

        2). Statul Roman este intr-adevar un stat abuziv. "Individul" Ponta e unul dintre cei care se lupta ca Romania sa ramana un stat abuziv si discretionar.

        Problema lui Ponta este ca doreste sa abuzeze nu sa fie abuzat...

        P.S. Chiar nu mi-am inchipuit ca o sa ajungi sa-i iei apararea lui Ponta. Astept vesti despre Nastase si Ilici.
  • +18 (20 voturi)    
    Pe cine o vrea Ponta sa intimideze? (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:33)

    mircea [anonim]

    In probleme de coruptie,Ponta a facut numai amenintari in scopul intimidarii justitiei,ajungand sa le ia apararea si celor de la putere anchetati de DNA.Cu toate subterfugiile,dosarul lui Ponta se apropie de finalizare si acum inearca sa se dea persecutat politic.Cat de tampiti sa fim ,ca sa-l credem?Si se mai da si om cu studii juridice.Vocabularul si reactia lui Ponta ,spune mai degraba ca este vinovat si-i este teama ca va fi anchetat si condamnat.Comportamentul este totusi ,specific unei minoritati galagioase,care cand este unul de-al lor arestat ,iese toata satra.O face parte Ponta din acea minoritate?
  • +14 (18 voturi)    
    Acest om vrea sa fie prim-ministru?? (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:53)

    Amicul [anonim]

    Cine o fi sfatuitorul lui Ponta?! Probabil crede ca televiziunile nu vor vorbi decat de plangerea lui si nu vor mai mai comenta despre Gazonul PSD de Focsani de pe Arena Nationala (cu care ne-am facut de ras in toata Europa).
  • +16 (18 voturi)    
    Coolll , ... se apropie de el ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:54)

    calinsab [utilizator]

    Se pare ca cercetarea se apropie de el.... dar Poanta asta nu stie ca o sa-i moara o trompeta (Irealitatea tv)... ma gandesc ca nu-si da seama, ca daca se demonstreaza ca Blejnar are dreptate el v-a trebui sa dispara din politica? Blejnar daca e sa fie chemat la un proces vine la judecata cu documetele pe care le are si ... atunci sa vezi circul de pe lume !!!
    • -2 (10 voturi)    
      Cool-cool dar .... (Vineri, 9 septembrie 2011, 17:06)

      Balthazar [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      E pe moarte o trompetă dar Felix cumpără Prima TV şi să vezi lătrături: Băsescu a închis Realitatea dar oamenii noştri responsabili se exprimă în continuare. Nu ne poate închide gura dictatorul !!!

      Nu crezi că aşa va fi ?
      • +6 (8 voturi)    
        Oameni responsabili (Vineri, 9 septembrie 2011, 18:24)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Balthazar

        Oamenii vostri responsabili cu ce? Cu latraturile? Cu vaicarelile? Sau aia cu instigarile? Lamureste-ma ca nu imi dau seama la care dintre categorii te referi. Poate la toate?
        • +9 (11 voturi)    
          Oameni responsabili (Vineri, 9 septembrie 2011, 18:43)

          Balthazar [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          Moare trompeta Realitatea, Felix cumpără Prima TV care era un post normal şi care va deveni ca Antena 3 şi fosta Realitatea, adică va lătra ! Ce va lătra ? Exact ceea ce am scris mai sus !
      • +2 (2 voturi)    
        Nu stii ce spui (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 12:03)

        SS [anonim] i-a raspuns lui Balthazar

        Dictatura? Asta-i dictatura? Pai indraznea cineva pe vremea dictaturii lui Ceausescu sa faca plangere impotriva sefului statului cu liota de ziaristi si televiziuni dupa el? Ar fi fost arestat cu mult inainte de a deschide chiar usa casei.Eu am trait sub dictatura,stiu ce inseamna si cand aud spunandu-se ca astazi ar fi dictatura, ma gandesc ce scurta memorie au conationalii mei.
  • +16 (18 voturi)    
    sigur a depus plangere? (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:06)

    mem [anonim]

    la teve zicea ca a uitat buletinul de identitate acasa si nu a putut depune plangerea
  • +14 (16 voturi)    
    Ponta (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:24)

    Vizitiul [utilizator]

    Va reusit performanta de a se da singur in judecata la un moment dat :) Intr-adevar nu cred ca exista un astfel de precedent!

    Caz unic in anal-ele istoriei :)
  • +15 (17 voturi)    
    Plangerea penala (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:28)

    Gionescu [anonim]

    nu este completa,a uitat s-o bage pe UDREA
    noro ca si-a uitat buletinul si nu a putut inregistra plangere
    acum are timp sa indrepte omisiunea
  • +12 (14 voturi)    
    Ponta ar trebui sa fie in inchisoare (Vineri, 9 septembrie 2011, 17:52)

    eugeni [anonim]

    Declaratia lui Ponta acum ceva ani impreuna cu Mazare, inbracat precum Che.:
    "...Asa incat eu ma bazez pe dumneavoastra in aceasta batalie si ma bazez ca dupa ce o sa-l omoram pe Basescu o sa vina toata lumea alaturi de noi si de fapt toti o sa ne spuna cum au luptat impotriva lui Basescu"

    Asta este grav.....
  • 0 (0 voturi)    
    Mult prea multi posteaza contra...... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 6:23)

    Ion Ion [anonim]

    Nu cred ca trebuie sa-l facem praf pe domnul Ponta pentru o adresare justitiei astfel ca sa se constate daca faptele relatate sunt sau nu reale.
    In alta ordine de idei domnul presedinte, domnul purtator de cuvant ,doamna Udrea, care tot o tin cu imaturitatea domnului Ponta lucreaza dupa plan, adica dumnealor aplica principiul " calomniaza , calomniaza ca tot ramane ceva". Cred ca un partid ca PDL nu are nimic de castigat din aruncarea de laturi in capul altora.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 10:30)

    Salam Salom [anonim]

    Tipul asta, Ponta, scos in fata de Socrul Mic si de Neamul Matusii Tamara, este cel putin retardat sau tembel. In timp ce el si gasca lui stangista striga la iRealitatea sau TV-urile lui Felix, ca Premierul Boc nu-i bun jurist, in timp ce el este un mare procuror ce are Dreptul la degetul mic, demonstreaza ca este fante la depus de acte juridice.
    O saptamana ar fi facut bascalie cele doua televiziuni, daca Premierul Boc s-ar fi prezentat necorespunzator la Parchet, cum a facut-o Ponta.
    Sa speram ca or sa fie tot mai putini cei ce cred in acest individ si puturosii din jurul lui.