Bugetul ICR a fost redus cu o treime la rectificarea bugetara/ Secretarul general al ICR: Situatia este dezastruoasa

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 august 2012, 15:20 Actualitate | Cultură


Bugetul Institutului Cultural Roman (ICR) pe 2012 a fost redus cu o treime la rectificarea bugetara, la 28,5 milioane de lei, in conditiile in care institutul a angajat deja suma de 29 de milioane de lei, avand in prezent un deficit si neputandu-si desfasura in continuare proiectele, relateaza Mediafax.

La rectificarea bugetara, Guvernul a redus bugetul ICR pe 2012, de 43 de milioane de lei, cu 14,5 milioane de lei, taierile fiind operate la bunuri si servicii - 13,5 milioane de lei, cheltuielile de personal - 1 milion de lei - si deplasari - 47.000 de lei.

Astfel, ICR ar trebui sa se incadreze pana la sfarsitul anului intr-un buget de 28,5 milioane de lei - bani care au fost deja cheltuiti -, avand un deficit de 5 milioane de lei.

In acedste conditii, institutul nu-si va mai putea desfasura proiectele programate pana la sfarsitul anului, fiind afectate, printre altele, si pregatirile pentru participarea Romaniei in calitate de tara invitata de onoare la Salonul de Carte de la Paris din 2013. ICR deschisese o linie speciala de finantare pentru realizarea cat mai multor traduceri din literatura romana in franceza, pentru standul Romaniei de la Paris pe care il organizeaza anul viitor, insa nu vor mai exista fonduri pentru aceasta, a precizat pentru Mediafax secretarul general al ICR Dan Croitoru.

"Situatia e dezastruoasa", a mai spus acesta, precizand ca vor fi anulate foarte multe proiecte, avand in vedere faptul ca cele 18 filiale ICR din strainatate organizau fiecare 1 - 2 evenimente pe saptamana.

  • Ministerul Finantelor anuntase ICR, pe 18 iulie, ca urmeaza sa i se reduca bugetul aprobat pentru 2012 cu 14,5 milioane de lei.

Pe de alta parte, pe 2 august, in cadrul unei conferinte de presa in care conducerea ICR si-a anuntat demisia, presedintele institutului Horia Roman Patapievici a spus ca a discutat cu ministrul Finantelor Florin Georgescu, care a promis ca va sustine la Guvern ca reducerea sa se faca la mai putin de jumatate, pentru ca ICR sa mai aiba buget pana la sfarsitul anului pentru a-si onora angajamentele. Potrivit lui Patapievici, conducerea ICR si-a amanat demisia pentru a rezolva aceasta problema si a negocia o reducere bugetara mai mica pentru ca partenerii straini ai institutului sa nu spuna: "Cine sunt romanii? Astia care promit si nu fac".

Guvernul a adoptat, pe 13 iunie, Ordonanta de Urgenta 27, prin care ICR trece de sub autoritatea presedintelui in subordinea Senatului, care numeste atat conducerea operativa a institutului, cat si membrii Consiliului de conducere. Conducerea operativa a institutului va fi asigurata de un presedinte, cu rang de secretar de stat, ajutat de doi vicepresedinti, numiti si revocati in/din functie de plenul Senatului, cu votul majoritatii senatorilor prezenti, la propunerea Biroului Permanent al Senatului.

Conducerea operativa a ICR era asigurata de Horia Roman Patapievici - presedinte - si Tania Radu si Mircea Mihaies - vicepresedinti.

Pe 3 iulie, Gheorghe Iancu, care a sesizat Curtea Constitutionala in cazul OUG nr. 27/2012, a fost revocat din functia de Avocat al Poporului. Functia a fost preluata interimar de Valer Dorneanu.

Premierul Victor Ponta a spus despre ICR ca era o institutie "mult prea politizata" si a acuzat "o lipsa de transparenta totala" in cheltuirea fondurilor publice la nivelul institutului. "Nimeni din aceasta tara nu ma va convinge ca este mai democratic sa lasi o institutie cu bani publici sa fie condusa de un singur om decat sa fie controlata de o institutie cum este Senatul, unde sunt toate fortele politice", a spus Ponta.

El a mai sustinut ca liderii grupurilor parlamentare PSD - PNL nu intentioneaza sa il schimbe pe Horia-Roman Patapievici de la conducerea Institutului Cultural Roman, ci sa asigure transparenta in cheltuirea banilor publici, iar "agitatia" creata pe aceasta tema releva ca cineva are ceva de ascuns.

Conducerea ICR si-a argumentat "pozitia de principiu" de a ramane sub autoritatea Presedintiei, referindu-se la experienta audierilor sale in Comisia de cultura a Senatului, unde "atmosfera era dominata de un nationalism inversunat si obtuz" si toate discutiile erau politizate, si prin faptul ca presedintele, spre deosebire de un senator, trebuie sa fie neutru din punct de vedere politic si ar avea mai mult de pierdut in ochii opiniei publice, decat de castigat daca ar interveni discretionar in programele ICR.

Mii de artisti si oameni de cultura dintre cei mai cunoscuti, ca Andrei Plesu, Gabriel Liiceanu, Cristi Puiu, Oana Pellea, Mircea Cartarescu, Herta Muller, Lucian Pintilie, Andrei Serban, dar si oameni de afaceri din Romania, jurnalisti, inclusiv de la prestigioase publicatii straine, organizatii artistice, colaboratorii si publicul ICR din tara si din strainatate au cerut ca Guvernul sa revoce aceasta ordonanta, considerand-o un act de politizare a ICR si sustinand falsitatea acuzatiilor de lipsa a transparentei si politizare de care ar fi dat dovada institutia. Nu au lipsit manifestarile in strada, cea mai ampla - "Miscarea papioanelor" - avand loc pe 18 iunie la sediul ICR, cu participarea catorva sute de oameni.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5744 vizualizari

  • +25 (37 voturi)    
    Cand aude de cultura, USL scoate pistolul (Sâmbătă, 25 august 2012, 15:33)

    fLoreign [utilizator]

    Dar nu-i nimic, de acum nemtii si americanii vor auzi de celebrul scriitor Pavel Corut.
    • +11 (13 voturi)    
      Noi muncim, nu gandim (Sâmbătă, 25 august 2012, 21:02)

      Andrei Florian [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

      Pe acelasi principiu, formatiunea bolsevica se grabeste sa ingroape orice forma intelectuala de manifestare dar nu ezita sa ancheteze jandarmii atunci cand acestia procedeaza la aplicarea legii.
      E semnul ca internationala comunista a trecut de la vorbe la fapte si asteapta provincia.
    • +11 (11 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 25 august 2012, 21:16)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

      • -1 (1 vot)    
        Numai ... (Duminică, 26 august 2012, 13:38)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

        ...tu vezi pensionari cu burta plina (exceptie cei de la servicii si magistratii de care (sau care) a (sau au) avut grija Basescu (sau ei insisi) sa aiba pensii "nesimtite". In rest, sa le plangi de mila. Si chiar, parca mai logic mariri de pensii decat bani pentru a publica articole despre pi.satul iubitei cu gust de ketamina (parca asa spunea unul din maharii de la icr.
    • +5 (5 voturi)    
      nu cred ca e cazul (Sâmbătă, 25 august 2012, 23:34)

      Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      sa te legi de Pavel Corut. Chiar daca a scris carti ce poate unora nu le plac, nu sint "murdare" si au o anumita decenta.
      in chimb iti dau dreptate ca plagiatorului si repetentului le vine sa scoata pistolul cind aud de cultura.
      o sugestie "dottore" Tonta... ce-ar fi sa-l plagiaezi pe Goebbes????? poate ai avea mai multe sanse sa nu fi acuzat de plagiat, pt. ca nu prea mai e citit de aproape nimeni (eventual ceva istorici - iar "istoricul" Cacarau nu te va da de gol - e prea lenes sa mai si citeasca ceva - mai bine doarme sau "lectureaza" niste vodcutze) - insa atentie ca goebbels era "dottore" pe bune! ala nu aplagiat ca tine, Tonta!
    • +2 (2 voturi)    
      Lady Gaga & raliuri (Duminică, 26 august 2012, 8:16)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      Guvernul Ponta sprijina cultura nationala: sute de mii de euro pt. concertul lui lady Gaga si raliuri. Mai nou inteleg ca se construiesc si niste trambuline gigant pt. nu stiu ce festival al tineretului. Ma intreb daca vom avea si "postul dinaintea festivalului" ca-n 1957...
  • -27 (45 voturi)    
    Aoleu... (Sâmbătă, 25 august 2012, 15:42)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...nu mai sunt bani de burse pentru unii care in loc sa scrie despre cultura romaneasca prin ziare straine scriu despre cat de bun e Traian Basescu si cat de rau e USL-ul? Aoleu...mare paguba... :))
    • +19 (23 voturi)    
      Îmi place... (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:37)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Că prezinţă dovezi. Zi-mi şi mie ce se scrie la un concert de muzică clasică? Sau la o expoziţie? Ai impresia că relaţiile stabilite cu alte institute din Occident sunt graţie unui mesaj de proslăvire a lui Băsescu? Sau că poate fi promovată cultura fără ICR?

      Evident că n-ai dovezi. Doar pentru că ICR aparţinea de Preşedinţie, nu însemna să-şi înjure angajatorul. Câţi de la Antena 3 l-au criticat pe Voiculescu? Câţi de la ICR l-au criticat pe Iliescu, cât a fost preşedinte, dacă îndrăzneau? Asta mă gândeam şi eu...

      ICR-ul e dovada în străinătate că avem cultură şi ştim să o promovăm. Altfel, numai manele, ştiri de la ora 5, jos Băsescu, înjurături şi şmecheri, care este. Apropo, ce s-a ales cu fundaţia lui Patriciu?
      • -20 (28 voturi)    
        Mai bine pensii. Cultura mai târziu (Sâmbătă, 25 august 2012, 17:15)

        Mai mult de un neuron [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

        Să dai o groază de bani pe căluți cu zvastică în timp ce oamenii n-au bani de medicamente e cel puțin o sfidare. Nu moare România că artistul care face caca pe pereți nu expune anul viitor în străinătate. Ar fi trebuit să desființeze complet ICR.
        • +9 (19 voturi)    
          esti penibil! (Sâmbătă, 25 august 2012, 17:52)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

          Faptul ca oamenii n-au bani de medicamente nu este vina ICR si nici a fabricantilor de medicamente.
          Faptul ca oamenii se imbolnavesc s-ar putea sa fie chiar vina lor prin alimentatie incorecta, lipsa de igiena si preventie medicala.
          Cele 2 milioane de euro vor face o diferenta "masiva" in conditiile in care nu ne sustinem propria industrie.
          Pentru desteptii care viseaza medicamente imediat:
          Cultura produce bani prin copyright, vanzarea si distribuirea de carti si filme. Cred ca se produceau mult mai multi bani prin vanzare de cultura decat prin luarea banilor de la o investitie.
          Corect, ai mai mult de un neuron! Ai 2 neuroni!
          • -3 (3 voturi)    
            Nu, e numai vina celor neputincioși... (Duminică, 26 august 2012, 2:26)

            Mai mult de un neuron [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

            Sigur, dacă ma mânca cu toții rațional- cum zicea Ceaușescu pe care văd că-l iubiți la nebunie sub forma sa actuală- Băsescu- nu e nevoie de bani de medicamente. 2 milioane de Euro ??? Câte pensii decente de 500 de Euro/ fiecare s-ar putea asigra din astea ? Câte slarii decente de 1000 de Euro/lunar ? Mi-e silă de voi, sincer, jenanților care ca să nu fiți luați de proști aplaudați căluțul cu zvastică fără să aveți habar de nimic....
            PS:Nu mai spune prostii. Dă o cifră referitoare la câți bani a adus ICR la buget și mai discutăm. Dar dacă ești așa de dus cu capul să crezi ce e cineva suficient de tâmpit să cumpere un copyright pentru căluțul cu zvastică- n-am cu cine să discut.
            • +3 (3 voturi)    
              Hai, ca sa se vede manipularea ! (Duminică, 26 august 2012, 12:54)

              Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

              Bai aiuritule, referendumul lui peste' a costat 24 mil de euro ! Las-o naibii cu pensionarii, ca nu va pasa deloc de ei !!!
            • +1 (1 vot)    
              uiti o chestie (Duminică, 26 august 2012, 13:28)

              Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

              se presupune ca trebuie sa-ti meriti pensia!
              Daca nu trebuie sa ne-o meritam, atunci imi dau demisia de unde lucrez si rezolv de o pensie sociala.
              Sunt multi care traiesc din pensii care nu si le merita.
              Ai cat de cat o idee ce discrepante de pensii exista in Romania?
              Oameni care n-au contribuit in viata lor un ban si au primit pensie. Vezi ca cel care le-a dat pensia a fot chiar Basescu!
              Sau de ce nu pomenim de revolutionarii de lux care se dovedesc a fi doar o masa de manevra politica.
              Niste pomanagii care si-ar vinde si mama numai sa nu puna mana sa munceasca sau sa traiasca ca si ceilalti din jur. SIngurii care meritau ceva aici erau strict cei care au fost loviti cu adevarat de gloante si nu toti inchipuitii.

              Daca nu-ti place calutul cu zvastica pentru ca este prea radical, arunca-ti ochii peste niste opere cubiste care sunt cu mult mai abstracte decat cabalinul ala si pe urma iti soun ca Picasso este unul dintre cei mai scumpi pictori de pe Terra.
              Sau de ce nu te uiti la picturile lui Dali cu subiectul principal Hitler?

              Las-o balta cu luatul banilor de la cultura pentru ca nu dovedesti nimic altceva decat ca esti un brav membru al urmasilor celor care zbierau "Panem et circens".
              Oricum ai parte de ambele din plin!
        • +9 (17 voturi)    
          Nu ar fi mai bine... (Sâmbătă, 25 august 2012, 17:53)

          Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

          Şi fără educaţie? Fiecare părinte să-şi educe copiii cum are chef, iar banii pentru profesori, şcoli şi programe educaţionale să se ducă pe pensii? În cazul tău, mai bine mai devreme decât mai târziu [n.a. cultura].
          • -2 (2 voturi)    
            Nenea, de ce expui programul PD-L ? (Duminică, 26 august 2012, 2:28)

            Mai mult de un neuron [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

            SIncer, nu sunt PD-List. Și îmi pui în gură vorbele tale. Educația e singura șansă să ieșim din rahat- și pentru că discutam de cei 2 milioane de Euro- n-am dat eu cifra- cu cât s-ar fi mărit salariile la 1000 de profesori emeriți/anual ?
            • +2 (2 voturi)    
              Parcă era vorba de pensii vs. cultură... (Duminică, 26 august 2012, 12:06)

              Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

              În primul rând, din tonul şi conţinutul exprimării, rezultau carenţe de educaţie şi cultură; nu mai zic de calitatea informării. Educaţia şi cultura merg mână în mână. Degeaba educaţie, dacă n-ai cu ce: bani, oameni, materiale etc. Spre deosebire de PDL, care a redus bugetul pentru educaţie, eu nu mă simt avantajat de acest lucru. Şi ce rost are să mărim salarii şi pensii, dacă nu avem calitate, nu vrem să promovăm cultura? Sunt profesori cu vechime de mai bine de 20 ani şi sunt degeaba; sunt noi şi care chiar fac treabă. Dar nu poţi educa fără cultură; fără bani, se mai poate (deşi greu). De unde tonul meu mai acid şi mai subiectiv. Dacă vrei bani la buget, desfiinţează Ministerul Economiei, Dezvoltării Regionale şi al Comunicaţiilor. Vezi ce iese!
              • +1 (1 vot)    
                corectie (Duminică, 26 august 2012, 13:30)

                Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                vorbim de 4 milioane de euro.
                Cred ca scoatem banii astia numai din combustibilul ars de pomana de parlamentari cu plimbarea pana la supermarket pentru cumparaturi.
        • +6 (6 voturi)    
          doi neuroni (Sâmbătă, 25 august 2012, 21:20)

          the [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

          un mare roman a spus

          " Fara steag de cultura, un popor e o gloata (...) "

          Nicolae Iorga

          inteleg ca tu vrei o gloata, nu o oaste ...
          iti retrag un neuron !
          • -2 (2 voturi)    
            Oricum, intelectualii lui Băsescu sunt .... (Duminică, 26 august 2012, 2:30)

            Mai mult de un neuron [utilizator] i-a raspuns lui the

            ...o oaste de strânsură. Lasă citatele din Iorga pe care nu ești în stare să le înțelegi- pentru că Iorga vorbea de cultura națională nu de căluți naziști sau de portrete din slănină.
      • +5 (7 voturi)    
        Lasa-l in pace... (Sâmbătă, 25 august 2012, 20:31)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

        Nu ai cu cine disctuta. Auzi, pentru el cultura inseamna sa scrii in ziare... Evident ca nu a auzit de filme, carti, expozitii. Oricium, trebuie sa recunosc ca totusi stie macar sa scrie (asta daca nu a postat altcineva pentru el)...
        • -5 (5 voturi)    
          Sunt! (Sâmbătă, 25 august 2012, 21:10)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Si ma numesc Hunor!
          Ministru al culturii romanesti!
          Numele de D.Bolintineanu,tradus in limba maghiara este cu siguranta Hunor!
          Si Kelemen!
          Pretenul meu Patapievici m-a asigurat prin lipsa totala de vocalize!
      • -6 (6 voturi)    
        Dovezile... (Sâmbătă, 25 august 2012, 22:38)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

        http://www.cotidianul.ro/ziaristul-de-la-el-pais-este-bursier-icr-187907/

        http://www.ionutiancu.ro/2012/06/20/cine-suge-de-la-snul-icr/

        Nu ma intereseaza sa-l injure. As prefera insa nici sa nu-l ridice in slavi. Si sa nu fie mijloc de plata pentru diversi "culturisti" cum e Daniel Funeriu sau Valeriu Stoica.

        La ora actuala e doar o cloaca de "poeti de casa" ai bravului carmaci si cam atat.
        • +2 (2 voturi)    
          Cam slăbuţe dovezile... (Duminică, 26 august 2012, 9:46)

          Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Din articolul din Cotidianul nu rezultă altceva decât preocuparea pentru cultură, plagiatul nefiind o mostră din aşa ceva. Păi, cum sună să promovezi cultura cu un institut, când la putere se află cineva care îşi bate joc de aşa ceva?

          Iar Ionuţ Iancu de ce n-a binevoit să ofere o trimitere către lista beneficiarilor şi, totodată, să arate ce au făcut cu banii aceşti "profitori"? Pentru că ce a scris el e apă de ploaie, fără dovezi de nici un fel.
    • +13 (19 voturi)    
      Bine zis! (Sâmbătă, 25 august 2012, 17:37)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Acu' mai pune o manea si calmeaza-te...
    • +4 (4 voturi)    
      Haorde, mikatz-ash galagia! (Sâmbătă, 25 august 2012, 23:40)

      Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca biine zici!
      nu face destula cultura latrina 3 ai progamele de manele, pt neamul rromanesc???
      are USL-ul "meseriasi" in ale plagiatelor, adica ale ciorditului si in ale alcoolului si chiulului.
      sa vezi ce-o sa curga cultura prin rromanika de acuma - ca untura pe porc...
      pupatzi-ai "dottore"-ul si 'historicul".... cultura de ciuperci (pe picioare).
  • -14 (26 voturi)    
    Le ajunge si atat. (Sâmbătă, 25 august 2012, 15:44)

    Supastar [utilizator]

    Pentru planurile lor marete de muzica populara pentru toti romanii plecati "vremelnic pe alte meleaguri" le ajunge si atat.
    • +13 (19 voturi)    
      Dacă asta te atrage... (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:41)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Supastar

      Scuză-mă, dar când văd cum au reuşit să reproducă din muzica scrisă de Dimitrie Cantemir sau cântece populare din secolul al XVII-lea şi al XVIII-lea, am impresia că banii ăia au o destinaţie potrivită. Iar promovarea în exterior costă; la fel şi stabilirea de relaţii. Dacă tu ai impresia că ce face ICR e un soi Etno TV sau Taraf sau ce o mai fi (din păcate) la televizor, rămâi cu ăstea.
    • +3 (3 voturi)    
      ..in timp ce tie (Sâmbătă, 25 august 2012, 23:46)

      Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui Supastar

      ti se umple inima e bucurie ascultind manele si admirind "vedetele" de la latrina trei.
      vezi ca se aporpie alegerile si mai capeti doi mici si-o bere, eventual si un kil de faia si/sau ulei) pt. urmatorii 4 ani! asa ca nu mai sta pe-aici pe site ci fi pe faza cind se imparte pomana borfashilor...
  • +14 (18 voturi)    
    Pentru prosti doar "fără"-ca să înţelegeţi şi voi (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:20)

    franz [utilizator]

    Pentru ceilalţi, nu se poate face o colecta publică ptr proiectele aflate deja in derulare? De plagiatori si repetenţi vom scapa la alegeri - lor le place in opoziţie, sa-i ajutăm :) Cine a rămas cimentat în anii '90, acolo sa stea, majoritatea românilor au evoluat. Să mergem inainte!
    • 0 (0 voturi)    
      cam greu (Duminică, 26 august 2012, 13:35)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui franz

      tinand cont ca acum se stie cine conduce ICR nu cred ca vrea nimeni sa mai dea bani la USL.
  • -4 (10 voturi)    
    Și, care e nenorocirea ? (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:25)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Între pensii la bătrâni și deplasări degeaba în străinătate să arăți căluțul nazist e normal să dai pensii la bătrâni. Eu, sincer, n-aș mai da nimic ICR fără ca ICR să arate clar pe ce s-au dus banii....
    • +4 (4 voturi)    
      ... asa e.. minkatz-ash! (Sâmbătă, 25 august 2012, 23:51)

      Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

      magraonii nostri se duc in occident fara sa fie subventii de la minister!
      in plus mai si cinte pe strasse iintre doua jafuri sau ciordeli, ba mai capata si bani de la occidentali ca sa nu ii traga de haine, sa-i scuipe sau sa le murdareasca masinile....
      dar vezi ca si aia cer ajutor social! chiar daca nu prea stau pe-acasa...
  • +17 (21 voturi)    
    Vor reveni... (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:41)

    Rollo [utilizator]

    ...in 2014.
    ICR - Unul dintre produsele de calitate ale Romaniei, oameni exceptionali.
    Insa momentan avem Cacarai la putere, neo-comunisti si oligarhi, Gigi Kent si suparstaruri, neam de traista si analfabeti. Trebuie sa fie si din astia... Abia astept sa-i vad cand or sa dea din colt in colt si n-o sa se uite nimeni la ei. :)
  • +4 (8 voturi)    
    pai...doar nu cei de la ICR ii voteaza.. (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:46)

    Inna100 [utilizator]

    .. asa ca nu-i mai bine sa le insface banii si sa-i dea la handicapati si la "revolutionari" ?? pardon... la insotitorii persoanelor cu handicap..
  • -7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 august 2012, 16:57)

    [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      Nici pentru salarii şi pensii nu trebuie... (Sâmbătă, 25 august 2012, 18:04)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui

      Prea mulţi bani. Din simplul motiv că sunt prea puţini bugetari performanţi! Ce le trebuie salarii, dacă sunt angajaţi pe pile sau pierd vremea contracost? Sau parlamentarilor, ce le trebuie lor indemnizaţii, salarii, diurne şi cheltuieli de protocol, când nu sunt în stare să citească legea fundamentală sau să vină la servici, şi dacă vin, totuşi, vin pentru a ridica o mână sau două? Sau ce le trebuie unor pensii dacă n-au făcut nimic pentru banii ăia? Dacă vii la servici 40 de ani şi nu faci performanţă şi cumva ai "reuşit" să rămâi angajat, cu ce drept meriţi un salariu sau o pensie?

      ICR promovează în exterior ceea ce în ţară nu se mai vrea promova: CULTURA! Bine că Lady GaGa a meritat banii ăia: fraier nu e ăla care cere şi primeşte, ci ăla care dă!
      • -1 (1 vot)    
        prietene monocromat (Duminică, 26 august 2012, 13:00)

        nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

        1. "servici" nu exista in limba romana.
        2. las-o mai usor cu propaganda ca n-ai treaba cu cultura.

        P.S. Recomandati-le superviserilor din spatele vostru sa va invete sa scrieti corect.
        • +1 (1 vot)    
          Ce propagandă? (Duminică, 26 august 2012, 13:59)

          Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

          Când pune omul întrebare sau doreşte o dezbatere, e frumos să replici cu răspunsuri inteligente, nu cu atacuri la persoană. De scris, scriu corect, în limba română, şi încă am pus întrebări logice, la un aşa comentariu. Că n-am treabă cu cultura? Cu cea "pop", probabil, dar în rest, ce spui sunt vorbe goale, fără un strop de inteligenţă. Ai uitat să-mi spui de ce fix de la ICR s-a meritat tăierea unei sume aşa mici, pe când alte ministere toacă bani de cel puţin zece ori mai mulţi, fără a promova nimic, fără beneficii decât pentru nişte interese personale (MTDR, MEco.,M.Com.). De ce a fost mai simplu să arunce banii pe un concert al unei vedete al cărei talent se bazează mai mult pe imagine decât pe muzică, decât îmbunătăţirea imaginii unei ţări, de altfel recunoscută pentru corupţie, trafic de carne vie, reţele de prostituţie, Dracula şi Ceauşescu? De ce întotdeauna mai bună satisfacerea mulţimii, pe termen scurt, decât o viziune pe termen lung, adăugată la comunicare eficientă? De ce e mai bun "X factor" sau "Românii au talent" decât să promovezi Enescu? Două copii palide ale unor emisiuni americane sunt mai importante decât ce produce România?

          Da, am observat că am scris "servici", nu "serviciu". Mulţumesc pentru precizare! Doar atât?
  • +9 (13 voturi)    
    Nu e de mirare (Sâmbătă, 25 august 2012, 17:13)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Ca un plagiator si un repetent (ce se considera un conte caruia i se cuvin numai osanale - e vorba evident de von Cacarau) nu inteleg rolul culturii nu e un lucru de mirare.Culmea ca mai sunt cocalari, pentru care muzica clasica e reprezentata de manelele lui Guta, care ii aproba. Si asa imaginea Romaniei e compromisa, ICR facea aproape un lucru imposibil prezentand si alta imagine a tarii in afara de hoti, romi, violatori, acum vom prezenta o imagine unitara - cea pe care USL o arata lumii - hoti, lenesi, minciunosi, corupti. Mai bine se desfiinteaza ICR. Vorba printului von Cacarau - daca 7 milioane vor manele sa le dam numai manele - restul nu si-au exprimat optiunea deci le impunem sa asculte manele.
  • +8 (12 voturi)    
    Stupizenie! (Sâmbătă, 25 august 2012, 17:56)

    Lucian* [utilizator]

    "Nimeni din aceasta tara nu ma va convinge ca este mai democratic sa lasi o institutie cu bani publici sa fie condusa de un singur om decat sa fie controlata de o institutie cum este Senatul, unde sunt toate fortele politice", a spus Ponta.

    Are dreptate! Sa ne uitam la Romania condusa de aceeasi oameni.
    Suntem un adevarat model de dezvoltare industriala si culturala in zona!
    Ponta, du-te si ia pistolul lui Nastase dar incarca-l cu cartuse reale si cand tragi sa-l bagi in ureche.
    De ce oare am senzatia ca vei supravietui?
    Tu n-ai nimic intre urechi!
  • +4 (6 voturi)    
    stalin si poporul rus (Sâmbătă, 25 august 2012, 18:00)

    ion2013 [utilizator]

    cultura nu ne-au adus!
    cu ponta si cacarau
    o s-o ducem si mai rau!
    bai voi sunteti nebuni?! cultura ne trebuie noua, cum adica sa se destepte pulimea si sa conteste ca numai noi le vrem binele!!
    un popor de dobitoci este cel mai usor de strunit!!
  • +4 (6 voturi)    
    totusi (Sâmbătă, 25 august 2012, 18:00)

    Lucian* [utilizator]

    reducerea bugetului sub cheltuielile alocate este o dovada clara de rea vointa sau de stupizenie financiara.
    De unde crede Senatul ca se vor plati 500000 de RON sau salariile celor din ICR?
    Banii aia vor TREBUI sa fie platiti!
    USL doar se dovedeste a fi o adevarata ciuma rosie si nimic in plus!
  • -3 (7 voturi)    
    ICR, risipa de bani publici (Sâmbătă, 25 august 2012, 18:32)

    V.R. [utilizator]

    Traim totusi intr-o tara in care, in unele sate, inca se mai merge la toaleta in fundul gradinii (ca-n evul mediu), nu exista canalizare, drumuri asfaltate, etc.

    Nu mi se pare normal sa arunci cu bani PUBLICI in niste activitati care nu ofera conditii de viata mai bune si care poate ca nici nu sunt apreciate de audienta.

    Eu sunt de parere ca, fiind data situatia economica grava in care se afla tara noastra, trebuie taiat cat mai multe din lucrurile care nu sunt absolut necesare (autostrazi, infrastructura, politie, pompieri) si micsorate taxele pentru mediul privat.

    Un antreprenor care munceste minim 4 luni pe an doar ca sa-si plateasca toate birurile la stat poate nu are chef ca din banii acestia sa fie remunerati sinecuristi afiliati politic (adica paraziti) precum Tismaneanu, Liiceanu, Patapievici, etc.
    • +1 (1 vot)    
      Dar... (Duminică, 26 august 2012, 9:51)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Primăriile şi CJ-urile ce păzesc? Să facă statul tot? Să vină Ponta să le pună W.C.-uri în case oamenilor?

      Şi legat de activităţi de apreciat pentru audienţă, manelele, Lady Gaga, drumurile proaste oferă condiţii de viaţă mai bune sau culturalizează populaţia? Sau promovează, în exterior, cultura românească? Ai impresia că românii sunt cel mai educat popor, cel mai la curent, cel mai cultivat? Să fim serioşi! 40% au impresia că Soarele se învârte în jurul Pământului, iar Biserica e în topul încrederii naţionale1
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Duminică, 26 august 2012, 13:41)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      eu zic sa taiem Antena 3 si IRealitatea. Consuma bani si nu fac nimic pentru imbunatatirea vietii (din contra).

      Hai sa taiem si din Parlament si sa-l reducem la 300 de oameni.
      Sa vezi ce de bani se strang!
  • -2 (4 voturi)    
    cei de la Robotzi aveau dreptate (Sâmbătă, 25 august 2012, 18:36)

    AndreeaK [utilizator]

    Este un episod din Robotzi in care ei vorbesc de hobby - iar Mo are o replica geniala, care din nefericire este adevarata: '...asta e istorie, ca, cultura la romani.'
    Nimic altceva de zis, decat ca in curand familiile vor fi sustinute nu de salariile parintilor ci de pensiile bunicilor.
  • +2 (2 voturi)    
    estetica prostiei (Duminică, 26 august 2012, 10:45)

    MD1 [anonim]

    Bombonel o ia la buci
    Poanta e defapt un puci.
    Ce mai curci,
    cu tril de cuci.
    Tara este facuta muci.

    decat pe ureche sa te culci,
    Mai bine sa te tot duci
    Unde vezi sa tot apuci,
    Sa pui cruci
    La politruci.
  • +1 (1 vot)    
    cultura (Duminică, 26 august 2012, 10:53)

    MD1 [anonim]

    comunistii au avut din'totdeauna ceva contra culturii.
    toti ce care si-au permis sa fie liberi in gandire si a fost trimis la canal, alaturi de cei mai iubiti dintre pamanteni. altii stau prin cantonamente...
    in realitate faceti biserici, nu biblioteci.
  • +2 (2 voturi)    
    stupid (Duminică, 26 august 2012, 11:06)

    sebas90 [utilizator]

    Matematica de clasa aIII-a :
    ICR i se taie 3 mil de euro
    Lady Gaga primeste sponsorizare de 5 mil de euro
    Concluzie: Ne conduc niste idioti.