VIDEO Horia-Roman Patapievici: Conducerea Institutului Cultural Roman isi da demisia in semn de protest fata de aceasta lovitura adusa culturii romane

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 2 august 2012, 11:23 Actualitate | Cultură


Horia-Roman Patapievici
Foto: Agerpres
Presedintele Institutului Cultural Roman, Horia-Roman Patapievici, si-a anuntat, joi, demisia din functie, impreuna cu cei doi vicepresedinti, Tania Radu si Mircea Mihaies, invocand schimbarea misiunii Institutului si a subordonarii politice fata de Senat. "Fata de aceasta modificare dramatica, fata de aceasta lovitura adusa culturii romane, conducerea ICR intelege, in semn de protest, sa isi dea demisia", a afirmat Patapievici.

Din declaratiile lui H.R. Patapievici:
  • Scopul acestei conferinte este acela de a expune motivele pentru care ne prezentam o demisie de protest
  • In viziunea guvernului Ponta, in 2012 arhitectura care a permis constructia autonomiei ICR afecteaza sentimentul de apartenenta la natiunea romana a celor stabiliti in strainatate.
  • In ciuda acestui enorm val de solidaritate, guvernul a mers mai departe. Luarile de pozitie ale poltiicienilor aflat la putere au mers mai departe, mai mult, s-au facut calomnii, s-a spus despre noi ca suntem "o institutie de propaganda personala".
  • Nu am uzat niciodata de prerogativele functiei mele de demnitar. Ce voi preda mai departe nu va fi o uzina, ci va fi masina pe care am mostenti-o de la augustin buzura, predecesorul meu.
  • Conducerea ICR-ului a refuzat sa mearga cu clasa business in deplasari. Am cheluit cu responsabilitate banul public.
  • Sufletul nostru este european, suntem sau romani europeni, sau romani deloc.
  • Ne-am uitat in jur si am plecat de la constatarea ca nimeni nu si mai amintete de noi. Societatea romaneasca a fost calcata in picioare si ruptura fata de pietele culturale capitaliste era profunda, pietele culturale de referinta sunt si pietele identitare. Identitatea nu poate fi gandita fara dezbatarea filosofica, religioasa si ideologica.
  • Am definit ICR ca un mediator flexibil. Asta a insemnat punerea in contact a artistilor din cele doua zone.
  • Mesajul a fost: "nu faceti propagana culturii romane. Astazi statele nu mai fac propaganda".
  • Vestea buna este ca am reusit.
  • Veste aproasta este ca acest lucru, in acest moment, prin vointa parlamentului guvernului si CCR s-a incheiat. Fata de aceasta modificare dramatica, fata de aceasta lovitura adusa culturii romane, conducerea ICR intelegem in semn de protest sa ne dam demisia.
  • Despre propaganda nationalista culturala: Chiar daca admintem ca obicetivele nationalistilor sunt corecte, nationalistii niciodata nu au reusit sa atinga obiectivele adevartilor patrioti. 
  • 50% din activitatile noastre s-au facut prin cooperare. Ceea ce inseamna ca nu te duci tu si platesti tot pentru un eveniment, asta este o abordare standard, proasta. Din 5 evenimente organizate, unul era gratuit.



Horia-Roman Patapievici afirma, recent,ca "aceasta schimbare a statutului ICR consta in transformarea lui intr-un soi de agentie nationala de propaganda".

Curtea Constitutionala a Romaniei a decis, marti, cu majoritate de voturi, ca este constitutionala Ordonanta de Urgenta a Guvernului prin care Institutul Cultural Roman a trecut din subordinea Administratiei Prezidentiale in cea a Senatului. Judecatorii au respins sesizarea de neconstitutionalitate a Avocatului Poporului asupra OUG 27/ 2012 privind unele masuri in domeniul cultural.

"Misiunea Institutului Cultural Roman va consta doar in intarirea identitatii nationale a romanilor din afara granitelor, prin preambulul ordonantei de urgenta care a fost declarata constitutionala astazi si prin afirmatii ale celor care au fost la originea acestei schimbari, de exemplu ministrul Culturii, Hasotti", a spus marti Patapievici, citat de Agerpres.

In opinia acestuia, desi numele ramane, institutia pe care a construit-o "a murit".

Patapievici considera ca 'aceasta schimbare a statutului ICR consta in transformarea lui intr-un soi de agentie nationala de propaganda'.

"Nimeni din afara, in afara de partenerii nostri si care ne considera partenerii nostri de incredere - Consiliul Britanic, Institutul Francez, Institutul Italian de Cultura, nimeni din strainatate nu va mai recunoaste in viitor ICR, institutia partenera pentru programele pe care noi le-am dezvoltat in ultimii sapte ani", a spus Patapievici.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6829 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    s-a pus cruce.... (Joi, 2 august 2012, 11:33)

    bogdanlungu [utilizator]

    s-a pus cruce uneia dintre putinele institutii eficiente din Romania.
    • -1 (9 voturi)    
      :))) (Joi, 2 august 2012, 14:05)

      compadre [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

      Ia da un exemplu! Ce a facut de e asa laudabil?....in afara de a-l deservii pe Base. si a sifona bani.
      • +1 (9 voturi)    
        exemplu: (Joi, 2 august 2012, 14:21)

        bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui compadre

        a facut ceea ce tu nu o sa fii instare sa faci niciodata: a dat burse pentru traducatori, a organizat multe evenimente de promovare a artistilor romani in strainatate si a detinut in 2010 presedintia EUNIC. daca esti in stare, citeste urmatoare site-uri : http://www.icr.ro/bucuresti/ si http://www.eunic-online.eu/. daca nu scrie in continuare cum "deservii" ICR pe Basescu.
  • -16 (26 voturi)    
    l'ICR c'est moi (Joi, 2 august 2012, 11:37)

    Mazeta [utilizator]

    De remarcat ce le transmite românilor dl Patapievici încă de la începutul pledoariei sale (intenție? obișnuință? mesaj subliminal?): „Scopul acestei conferințe...”
    • +3 (15 voturi)    
      En passant (Joi, 2 august 2012, 12:07)

      SmarandaN [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Curat mazetă, mon cher! Nici că puteai să te exprimi mai fidel nick-ului ales.
    • +2 (14 voturi)    
      iar, gazeta !? (Joi, 2 august 2012, 12:27)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      recidivezi si nu'i frumos.

      pierzi programul la latrina 2 si retevei ghitza.
      se discuta lucruri important, demiterea.
      pierzi timpul cu acest...incult, badaran.

      vezi ca, mai jos, ti'ai pierdut busola :))

      plagiatul e furt !

      jos iliescu si clica lui !
  • +14 (28 voturi)    
    respect (Joi, 2 august 2012, 11:41)

    DavidM [utilizator]

    E cea mai usturatoare palma pentru regimul totalitar USL. Multumim Domnule Horia Roman Patapievici pentru lectia de onoare si patriotism!
    • 0 (6 voturi)    
      Onoare? patriotism? (Joi, 2 august 2012, 14:06)

      compadre [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

      Le folosesti gresit si pentru o nulitate
      • -1 (3 voturi)    
        nulitate (Joi, 2 august 2012, 18:40)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui compadre

        Prin nulitate probabil te refereai la tine ... USLamistul tipic: ne-educat, cu IQ-ul din doua cifre... maimuta de stadion.
    • 0 (6 voturi)    
      aiurea (Joi, 2 august 2012, 16:48)

      frederik [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

      astia sint nesimtiti
      o sa-l puna pe dinu sararu sef(ca paunescu nu mai e) si o sa vedeti ce promovare de tip ceausist o sa faca asta
      • -1 (3 voturi)    
        taman primira (Vineri, 3 august 2012, 8:54)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui frederik

        diploma de turnator, deci corespunzator, din punctul de vedere al interimarului si va fi garantat ilici&varanu.
        e o propunere solida.

        totusi, inclin pentru dinescul, ca prea'i curg balele pe la vuvuzele, tonomate si latrine.
        el este spuma culturii ..vitei de vie, o ramasita culturala dela daci.
        e cunoscut de toata lumea din preluarile teve de la lovirutie, cand, chelios, gangavea o proclamatie scrisa pe picior de catre pedro de apaca la dictarea lui ilici.

        si mai sunt multi kulturnici prin tzarisoara, unii dintre ei, fosti utecisti de nadejde.

        jos iliescu si clica lui !
        • -1 (3 voturi)    
          pardon (Vineri, 3 august 2012, 9:40)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          ma gandeam la breban, el a primit certificat garantat varanu.

          deci, breban, alt catindat de nadejde pentru laudat tzara, prin coclauri.
  • +15 (27 voturi)    
    elite (Joi, 2 august 2012, 11:45)

    Sorrows [utilizator]

    In 1947, comunistii au aplicat strategia distrugerii elitelor (ofiteri de cariera, medici, profesori, preoti) pentru a elimina orice posibilitate de riposta si pentru a distruge formatorii de opinie. Seamana cu ceva de acum actiunile din '47?
    • +6 (12 voturi)    
      pai nu auzi ce zice Socaciu (Joi, 2 august 2012, 12:33)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      "elitele" sunt in parlament ... niste ani in urma auzisem la un post tv ca la nu stiu ce eveniment a participat lume buna: Mihaela Radulescu si altii asemenea.... ce mai vrei?
    • 0 (6 voturi)    
      "Elita" (Joi, 2 august 2012, 14:09)

      compadre [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      "Elita" cum ii zici tu.....se distruge singura. A vazut ca nu mai este sub Base(dictatorul base ca vad ca iti place cu comunism si alte baubau-uri), ca nu mai are un singur fund de pupat ci muult mai multe....de la toate partidele asa ca isi face harakiri :))
      • -1 (3 voturi)    
        elite (Vineri, 3 august 2012, 10:09)

        Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui compadre

        Intereseaza-te ce insemna "elite" si mai vorbim. Ai citit cumva "Omul recent"? Stii sa citesti?
  • -16 (30 voturi)    
    Dl. Patapievici mai iubeste limba romana? (Joi, 2 august 2012, 11:47)

    busola [utilizator]

    Limba romana e casa romanilor. Cand romanul e denaturat isi injura casa, incultura si badarania fac gura sa mai sloboda.

    Este Patapievici incult si badaran, obsedat de fanatisme juvenile in contra identitatii nationale?
    • +3 (11 voturi)    
      Aberaţi! (Joi, 2 august 2012, 12:02)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Ceea ce spuneţi nu are nici o legătură cu realitatea. Colportaţi mistificări ieşite din laboratoarele Antenelor. Fireşte că Dl. Patapievici iubeşte limba şi cultura în sînul cărora s-a format. Asta nu înseamnă că nu le poate critica. E chiar obligatoriu să facă asta. Cine are, cît de cît, ştiinţă despre ceea ce înseamnă o cultură va fi oricînd de acord că limba şi cultura nu pot creşte decît prin strădanie, luptă şi recunoaşterea slăbiciunilor, nicidecum prin adulaţie goală de conţinut. Mai învăţaţi, mai citiţi, poate reuşiţi să ieşiţi din hora poncifelor...
      • -1 (5 voturi)    
        dvs. aberati pe bani! (Joi, 2 august 2012, 18:49)

        busola [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

        Sau nu ati primit niciodata nimic din Modrogan sau din sediile sale secundare Cotroceni, GDS, revista 22, Dilema veche ? In plus e de bun gust sa nu va mai amintesc sursele de inspiratie gen Behe1 samd.

        Iar cine are cat de cat stiinta despre o cultura stie ca declaratii scabroase lavanguardiste despre chestiuni orale sunt intrerzise moral.
    • +3 (13 voturi)    
      Wow! citat din Marga! ce dovada de cultura!! (Joi, 2 august 2012, 12:11)

      cris19 [utilizator] i-a raspuns lui busola

      as putea sa iti dau un contra-exemplu la ce spui tu:
      http://www.adevarul.ro/actualitate/Herta_Muller_protesteaza_fata_de_schimbarea_statutului_ICR_0_729527203.html

      In cazul in care nu stii, Herta Muller este laureata a premiului Nobel pentru literatura. Si suedezii astia, daca dau Nobel la toti prostii!!
      • -1 (3 voturi)    
        ICR (Joi, 2 august 2012, 22:46)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui cris19

        Si unde mai puneti ca BUSOLA nu a pus citatul intre ghilimele. A plagiat.
        Iar dumnealui poate ca nu stie ca Herta Muller e de origine romana.
    • +1 (11 voturi)    
      go east young man ! (Joi, 2 august 2012, 12:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui busola

      asa arata busola matale.
      ca patapievici niet kultur^ !

      apropo, la voi, acolo, se zice linba rrromana si se ponutza cu peptu bonbat !
      bumbesti-livezeni !
      cad stanci de fier, in lupta dusa de brigadier !

      plagiati, plagiati, plagati !
    • +2 (12 voturi)    
      .. (Joi, 2 august 2012, 12:30)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Si al doilea troll des intalnit pe aici. El si mazeta. Mai era un al treilea dar imi scapa numele. Sigur apare el si la articolul asta.

      Nu le mai raspundeti ca si cum ar fi ceva inteligent de discutat cu ei. Doar hraniti trollii daca le raspundeti.
    • 0 (4 voturi)    
      orice (Joi, 2 august 2012, 16:52)

      frederik [utilizator] i-a raspuns lui busola

      numai sa spuna adevarul nu.crezi ca un popor
      se bucura de mai multa stima doar atunci
      cind e mingiiat pe crestet in tara?
  • +1 (13 voturi)    
    Nu stiam ca (Joi, 2 august 2012, 12:05)

    ploiesteanu [utilizator]

    Indepartandu-l pe Patapievici de la directorat ICR dam o lovitura grea culturii romane. Mai mult decat atat, nu vom mai fi recunoscuti de alte institute culturale. Mare om, un om cat o cultura.
  • -5 (17 voturi)    
    Acest... (Joi, 2 august 2012, 12:22)

    vitan.sandu [utilizator]

    ... individ se crede exponentul cel mai autorizat al culturii romanesti. Ori el nu a facut decat sa contrbuie la caderea in derizoriu a creatiilor culturii romanesti. Toata activitatea lui (cunoscuta publicului larg) a fost de denigrare a valorilor cuturale romane. Iata si acum, zice ca statele nu fac propaganda culturii lor. Atunci pentru ce naiba sa-l platim noi cu salariu de demnitar? Pe el si pe cei din jurul lui? Nu mai bine am da banii unor elevi olimpici care castiga medalii internationale? Eu cred ca icr sub patapievici a ajuns un fel de oficina de propaganda basista, iar ca reper al activitatii lui si-a impus nivelul cultural al presedintelui. Nu trebuie spus care este acest nivel, toata tara il stie (hahaha!).
    • +2 (10 voturi)    
      6 milioane - banii tai de pensie (Joi, 2 august 2012, 12:37)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      pe care ti i-a taiat Base... sa-i dea Dumnezeu sanatate lui Ponta ca te-a lasat sa vezi vila Dante... hai fugi si baga piciorul in piscina sa-i dai microbii tai!! HUO!
    • -4 (8 voturi)    
      Daca esti atent in ceea ce spune (Joi, 2 august 2012, 12:59)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Patapievici se refugiaza in europenism. Apartenenta la constructia europeana este singura sansa a Romaniei, eventual cu stergerea amprentei lincvistice si culturale. Cultura romana (pe care s-au pisat turcii, rusii si altii) , de bune seama ar trebui desfiintata, macar si pentru a nu se mai injosi spunandu-si roman, acest patapievici (care cred ca nici nu este, cel putin dupa nume).
      • +1 (5 voturi)    
        În ce se refugiază? (Joi, 2 august 2012, 14:15)

        Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Domnule, dumneata vorbeşti serios?! Cum adică "se refugiază în europenism"? Măi, voi aţi ieşit din peşteră sau încă vă mai îmbrăcaţi în piei şi faceţi focul cu iasca?
  • +2 (2 voturi)    
    ce diferenta intre Patapievici si Arafat (Vineri, 3 august 2012, 10:40)

    deceneus [utilizator]

    daca patapievici era un adevarat om de cultura se tinea departe de politica si nu ii pasa in subordinea cui se afla.


    O diferenta ca de la cer la pamant intre Patapievici si Arafat. Ultimul din ei este un adevarat profesionist si tot ce il intereseaza este sa isi faca treaba cum trebuie. Dupa ce base l-a jignit in direct, s-a intors in functie, pentru ca cel mai important lucru pentru el era sa isi continue lucrurile bune pe care le incepuse in sistemul medical de urgenta...

    in contrast cu el, Patapievici e un personaj infantil si orgolios care isi ia jucariile si pleaca fara nici un motiv real.