Gabriela Firea vrea sa aloce 15 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului si 4,5 milioane lei pentru Manastirea Antim

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 8 august 2016, 12:21 Actualitate | Administratie Locala

Catedrala Mantuirii Neamului
Foto: USER UPLOADED
Primaria Capitalei vrea sa aloce 15 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului, potrivit unui proiect de rectificare bugetara ce se va discuta la urmatoarea sedinta de Consiliu General. In plus, se propune alocarea a 4,5 milioane lei pentru Manastirea Antim. Cele doua propuneri de rectificare bugetara au acordul primarului general Gabriela Firea.


Si primarul Sectorului 1, Dan Tudorache, a cerut la finalul lunii iulie introducerea pe ordinea de azi a sedintei de Consiliului Local a unui proiect de hotarare prin care se acorda 10 milioane lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului din bugetul primariei. 

Proiectul nu a intrunit numarul necesar de voturi "pentru", in ciuda discursului sustinut de reprezentantul Patriarhiei care a afirmat ca, in lipsa ajutorului, santierul se va inchide intrucat se afla in incapacitate de plata. Clotilde Armand si consilierii USB au insistat sa se organizeze o dezbatere publica avand in vedere importanta proiectului si suma foarte mare.


Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat din bugetul pe anul 2016  circa 10 milioane de lei pentru biserici. Doua milioane lei merg pentru Catedrala Mantuirii Neamului, iar restul sumei se imparte intre mai multe biserici care au nevoie de lucrari de modernizare/consolidare/constructie.

Printre bisericile care primesc bani de la municipalitate in 2016 se numara:

  •     Biserica Ilie Gorgani – 150.000 lei
  •     Biserica Sf. Gheorghe Nou – 200.000 lei
  •     Biserica Dobroteasa – 100.000 lei
  •     Biserica Chiajna Giulesti – 200.000 lei
  •     Biserica Amzei 100.000 lei
  •     Biserica Bulgara 100.000 lei
  •     Biserica Rusa – 100.000 lei
  •     Biserica Caramidarii de jos – 100.000 lei
  •     Biserica Radu Voda – 300.000 lei
  •     Biserica SF.Anton – Curtea Veche – 100.000 lei
  •     Biserica Plumbuita – 200.000 lei
  •     Biserica Ovidenia -100.000 lei
  •     Biserica Victor Daimaca – 100.000 lei

Amendamentul prin care s-au dat bani la biserici a fost propus de consilierul Richard Radu (PNL).




Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat din bugetul pe anul 2015 circa 9 milioane lei pentru biserici. Din aceasta suma circa 430.000 lei au fost alocati pentru Catedrala Mantuirii Neamului.

Printre bisericile care au primit  finantare se numara:

- Catedrala Manturii Neamului - 430.000 lei;
- Biserica Ortodoxa Antiohiana - 500.000 lei;
- Biserica Serban Voda - 180.000 lei;
- Biserica Ilie Gorgani - 200.000 lei;
- Biserica Ecaterina Iustin Patriarhul - 130.000 lei;
- Biserica Dobroteasa - 90.000 lei;
- Biserica Sf. Gheorghe Nou - 330.000;
- Biserica Nicolae Negustori - 260.000 lei;
- Biserica Caramidarii de Jos - 90.000 lei;
- Biserica Barbatescu Vechi - 310.000 lei;
- Biserica Sf. Arhanghel Huedin - 90.000 lei;
- Biserica Parc Ghencea - 220.000 lei;
- Biserica Gheorghe Plevna - 200.000 lei;
- Biserica Nicolae Ghica - 170.000 lei;
- Templu Coral - 240.000 lei;
- Biserica Sf Vineri Noua - 90.000 lei;
- Biserica Aparatorii Partriei - 200.000 lei;
- Biserica Domnita Balasa 300.000 lei;
- Manastirea Plumbuita  - 200 000 lei;

Lucrarile la Catedrala Mantuirii Neamului au inceput in februarie 2011, iar Patriarhia estimeaza ca se vor finaliza in 2017.

Costul lucrarilor la Catedrala Mantuirii Neamului pana la stadiul rosu-gri, adica pentru finalizarea constructiei, fara tencuiala, dar cu geamuri si usi, este de aproximativ 80 de milioane de euro, a anuntat Patrarhia Romana in martie 2014.

"Initial, costurile lucrarilor la rosu-gri, adica constructia netencuita, dar cu geamuri si usi, au fost estimate la 100 de milioane de euro. Dupa ce au fost reevaluate calculele, odata cu finalizarea lucrarilor din subteran, costurile au scazut cu 20 de milioane de euro. Astfel ca estimam ca in final suma sa fie de 80 de milioane de euro", a explicat la vremea respectiva, pentru agentia Mediafax, parintele Constatin Stoica, purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane.

Pentru lucrarile de infrastructura si pregatirea santierului au fost cheltuiti aproximativ 25 de milioane de euro, dintre care jumatate de la autoritatile statului si jumatate de la cetateni din tara si din strainatate, a mai spus Stoica.

In 2012, statul roman a sprijinit constructia Catedralei Mantuirii Neamului cu aproape 8,4 milioane de euro, din care 4,2 milioane de euro de la Guvern si 2 milioane de euro de la Primaria Generala a Capitalei. In 2014, Primaria Capitalei a alocat pentru catedrala Mantuirii Neamului inca 6 milioane lei.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
15630 vizualizari
  • +86 (102 voturi)    
    Mda... (Luni, 8 august 2016, 12:27)

    Rheus [utilizator]

    Ma intreb cate spitale ar renova cu 4 mil de eur... Nu ca pe madam ar interesa-o...
    • +15 (29 voturi)    
      eu credca P$D ca Partid Plateste nu PMB (Luni, 8 august 2016, 13:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rheus

      asta s a omis din declaratia Doamnei de Voluntari !
      • +14 (22 voturi)    
        Mafia roșie kaghebistă și firea (Luni, 8 august 2016, 15:28)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        s-a orientat către lăcustele negre și bor srl. Probabil votanții lor au nevoie de biserică (pardon, cimitir). Hai DNA!
        • -1 (13 voturi)    
          Se vede din sumele rotunde lipsa fundamentului (Luni, 8 august 2016, 19:42)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          economic de orice fel. Nu s-au alocat niște sume precise, necesare pentru anumite lucrări. Pur și simplu s-au dat niște sume rotunde, că vin alegerile.
    • -50 (70 voturi)    
      si eu ma intreb... (Luni, 8 august 2016, 13:40)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Rheus

      de ce de fiecare data cand vine vorba de Biserica sau invers despre spitale, sunt unii, nici nu stiu cum sa-i numesc pentru ca e greu sa descrii in cuvinte ceva mai grav decat stupiditatea, care ca un virus care e conceput sa devina activ in anumite conditii sau la anumiti stimuli veniti din exteror si voi va activati din letargia si ignoranta care va stapaneste mai tot timpul si doar cand auziti aceste doua cuvinte...Invariabil replicile voastre stupide se reduc la urmatoarea "constatare" ; nu sunt spitale in Romania din cauza Bisericii, sau sistemul de sanatate puplica din Romania e de tot rasul (sau plansul) din cauza Bisericii, etc...Mai mult de atat nu va duce neuronu'...
      • +8 (26 voturi)    
        prin "reset" traiesti (Luni, 8 august 2016, 13:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        si e bine ca esti optimism, de sanatate ..ce sa zic..tie nu iti trebuie
        • -25 (41 voturi)    
          nu vad nico legatura intre Biserica... (Luni, 8 august 2016, 14:18)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          si situatia spitalelor din Romania...in rest nu prea am inteles ce ai vrut sa scrii...
          • +12 (30 voturi)    
            Nici pe tine nu prea "te duce neuronul" (Luni, 8 august 2016, 14:30)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            Se vede din postare si din dificultatea de a intelege concepte simple, elementare. Roaga-te poate iti da "Duhul Sfant" "Mintea cea de pe urma" :-))))))))))))))))))))))))))))))
          • +14 (30 voturi)    
            Eu nu vad... (Luni, 8 august 2016, 14:32)

            Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            Ce sa aiba banii mei - impozit colectat, etc. - cu biserica!!!
            Banii mei nu au ce cauta la hotii de la biserica - indiferent ce biserica!!!
            Dar stiti ca hitti se intovaraswsc de obicei- biserica si statul!
            • -6 (22 voturi)    
              Baiete, (Luni, 8 august 2016, 17:09)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

              Baiete,

              Nu ma fac aparatorul popilor, dar treaba asta cu "banii mei" e cam asa: Banii adunati din taxe, impozite, etc sunt cheltuiti de societate in conformitate cu vointa majoritatii, vointa exprimata prin reprezentantii sai. Intotdeauna vor fi cativa suparati ca "banii lor" nu sunt cheltuiti in conformitate cu viziunile lor, dar asa functioneaza balanta puterii, majoritate / minoritate, si alte concepte d'astea, concepte care definesc "democratia".
              Sa faci ce vrei cu "banii tai" dati ca taxe si impozite functioneaza eventual prin Coreea de Nord...dar numai daca esti Kim Jong Un. In alte tari, inclusiv USA, nici macar presedintii, nici macar Obama nu face ce vrea cu "taxele - banii lui".
              Azi ai putea sa inveti ceva.
              • 0 (18 voturi)    
                da, dar in SUA nu da statul bani (Luni, 8 august 2016, 18:09)

                kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                la paraziti, pardon biserici.
                • -1 (17 voturi)    
                  Ba da. Indirect, prin scutire de impozite (Luni, 8 august 2016, 20:16)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

                  Ba da. Indirect, prin scutire de impozite. In plus, exista multe alte tari in care se dau si direct bani. Inca o data, discutia nu e daca se da sau nu se da, ci despre pretentiile loserilor ca majoritatea populatiei sa faca cum vor ei, nu cum vrea majoritatea.
                  • +3 (3 voturi)    
                    doar ca majoritatea (Marţi, 9 august 2016, 8:30)

                    nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    asa este doar ca majoritatea nu vrea biserici, asta pretindeti doar voi....
                  • +2 (2 voturi)    
                    NU majoritatea P$D&penele (Marţi, 9 august 2016, 11:22)

                    un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    GATA - 3 decenii tot au actionat pentru Majoritate, iar Majoritatea Problemelor in Romania TOT de ei au ramas nerezolvate...scuteshte ma cu Shlagarul acesta !
              • +6 (20 voturi)    
                Voința majorității generează emigranți (Luni, 8 august 2016, 19:45)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                dacă ți se umple sufletul de bucurie pentru banii publici dați la biserici, oamenii capabili să producă bani reali or să plece în continuare din țară, iar tu ai să rămâi cu bisericile și cu PSD-ul. Și cu 400 de euro salariul mediu.
                • +1 (15 voturi)    
                  Asta-i vere, bravo! (Luni, 8 august 2016, 20:28)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                  Asta-i vere, bravo!

                  Bravo, ai priceput. Granitele-s libere. Daca iti pute tara in care stai, daca iti pute vointa majoritatii, gaseste alta, sa te simti ca pestele-n apa. Dar iti spun eu ce nu vei gasi: o tara in care un procent de secaturi de 1% are pretentia sa conduca oamenii normali, cei 99%! Romania e cel mai aproape de "standardul" asta, asa ca probabil iti meriti locul.
                  • +1 (1 vot)    
                    aici nu e vorba de.. (Marţi, 9 august 2016, 10:11)

                    akillies [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    ..vointa majoritatii!

                    In nicio Democratie nu se stabilesc lucrurile in functie de vointa majoritatii in zilele noastre, ci vointa majoritatii care si-a exprimat opinia!
                    Cu alte cuvinte: societatea romaneasca (in particular, ca e valabil si pentru alte state), implicarea civica este aproape de zero(dovada prezenta la vot in ultimle alegeri), iar ca rezultat major a aparut "fenomenul" ca deciziile "democratice" se iau pe baza parerii/opiniei exprimate de o minoritate in raport cu numarul populatiei cu dreptul de a-si exprima parerea!

                    Asa ca asta cu majoritatea si democratia e valabila doar in teorie, in realitate 11-13% din Bucuresteni au ales primar o femeie care nu are nicio treaba cu bucurestiul(sta in voluntari, lucra inafara bucurestiului, iar vizitele in B le facea oricum, in amsina si al ore la care multi oameni s-au saturat de munca, dar da bani la biserici!
                    Si ce este si mai amuzant este ca in acel sectorexista un singur spital(din intamplare), iar in sectorul vecin nu exista spital :))!

                    Dar, nu e ca si cum la acel spital (Panduri) nu vin toti romanii sa se caute de vreo boala..vin doar cetateni din vreo 2-3 sectoare(adica 2-3 judete..ca sa se inteleaga exact cum stau lucrurile)!
              • -2 (8 voturi)    
                Baietas! (Luni, 8 august 2016, 21:36)

                Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Invata ce e democratic!
                Democratic este daca dai bani la unii sa sai si la altii!
                Dar mai democratic este atunci cand cu banii faci ceva folositor si de care ar cea mai mare nevoie!
                Vad o tara in care murim de foame, dar construim biserici!
                Vad o tara in care nu avem apa curenta si canalizare dar cumparam statui!
                Vad o tara care ... Si noi dam banii pe tot felul de prostii...
                Vad o tara... Care a ajuns pe mana unor turme de hoti- alias PSD -PNL -alias biserica -alias SRI- care pe zi ce trece ne jecmaneste mai mult di mai mult!
                Zeciuiala a devenit un bit usor fata de ce fac guvernele cu noi, iar tu vorbesti de democratie si de majoritate!
                Vai de voi cei care mai credeti in asta!
                Firea este o pacatoasa si asa, dand bani din banii mei bisericilor, crede ca si le spala! Dar judecata de apoi tot aia ca ramine! Tot in iad va nimeri cu toata sleahta dupa ea!
              • +3 (11 voturi)    
                ... (Marţi, 9 august 2016, 6:23)

                Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Esti blocat in cutiuta ta . Hai sa iti explic eu cum sta treaba .

                Te intrebi de ce se isterizeaza lumea la auzul cuvintelor "biserica" si "spital" , alaturate sau nu ? Simplu bai baiatule . "Spitalu" e vazut de cam toti dintre noi ca pe o treaba prioritara , e chestia aia care ar trebui sa ne salveze viata . Mie , tie , parintilor , copiilor.
                Biserica e vazuta de cam toti ca pe o treaba total inutila . Vorbesc strict de cladire acum . Daca esti ateu , cladirea asta e fara sens , daca esti credincios si ai mai mult de doi neuroni , iti dai seama ca n-ai nevoie de 5 tone de bca-uri si cupola aurita sa te auda Dumnezeu .

                Ca sa concluzionam acum , cand pentru cea mai vitala chestie nu sunt bani suficienti si in schimb se dau bani , indiferent cati , pentru cea mai inutila chestie , cum dracu sa nu iti fiarba sangele in vene de nervi ?

                E ca si cum familia ta n-are bani de paine si iti moare copilu de foame , dar tu nu iei restu de la magazin . Ca la dracu , oricum nu prea poti face nimic cu cateva monede .

                O mica problema de matematica , cate incubatoare putem lua de banii mentionati mai sus ? Perfect , acum sa vedem cati din bebelusii care au murit anul asta in Romania ar fi putut fi salvati cu incubatoarele alea . Nu multi , cum ai zis si tu , privit per ansamblu sunt putini bani. Salvam putinii. Si totusi , le-as demola pe toate pentru o viata salvata . Hai sa ne ocup de cele necesare zic eu , si daca dupa raman bani , facem buncare ortodoxe , cum vrea conform tie majoritatea .

                Inteleg gargara ta stupida cu "asa vrea majoritatea , asa sa se faca , ca e cu democratie" . Mergem mai departe cu rationamentul si intrebam majoritatea daca vrea taxe zero ? Pedeapsa cu moartea? Politicieni spanzurati ? Sau poate vrea majoritatea sa casapim minoritatile . Ar fi "democratic", doar ca e ce stupid si nedrept , nu poate fi spalat.
          • +12 (28 voturi)    
            Arafat se plange ca nu se construiesc spitale (Luni, 8 august 2016, 14:34)

            Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            de ce sai miliarde in fiecare an pt conbstructia de biserici noi in loc sa di banii aia pt spitale noi.

            1 spital nou in fiecare an in loc de 10 biserici noi, asta ar trebui sa fie tinta pt politicienii din romania dar PSD cumpara voturi de la saracii care se uita la Antena 3 unde Arafat se plange ca nu sunt spitale noi in Romania!
          • +14 (30 voturi)    
            mbah nea reset (Luni, 8 august 2016, 14:38)

            peta zeta [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            nu da din banii ei, da din banii alora care platesc taxe,adica din buget, ce e atit de complicat?

            n-am nimic impotriva sa stranga bani si sa plateasca nu 15 ci 30 de milioane si sa doneze pentru Catedrala, dar nu din banul public strans din taxe platite de contribuabil, ci din munca ei , mbah , pricepi sau sa-ti facem un desen?

            si in timp ce te dai de ceasu' mortii vezi ca in continuare toata prostimea platim impozite si taxe numai JC SRL(adica Jesus Christ SRL) nu plateste, ti-ai pus intrebarea de ce?
          • +8 (24 voturi)    
            ba chiar este!!! (Luni, 8 august 2016, 14:55)

            predator [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            ca daca nu te vindeci la spital, te vindeca popa.... are ca tratament impachetarile cu pamant!!! Deci legatura exista si ca sa nu ajungi la popa, trebuie sa ai spitale! Acum intelegi????
          • +2 (2 voturi)    
            daca ai fi avut spital bun.. (Marţi, 9 august 2016, 10:01)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            ..ai fi vazut si tu legatura(intre starea spitalelor si profitul bor)!
      • +13 (31 voturi)    
        treci pe la casierie (Luni, 8 august 2016, 13:53)

        CocoMuc1 [anonim] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        ca te asteapta Pokemonu sa te binecuvanteze. Rapid, ca deja e coada vizavi de Marriott!

        In alta ordine de idei, de ce trebuie sa se construiasca biserici cu nemiluita?
        • +11 (25 voturi)    
          . (Luni, 8 august 2016, 15:00)

          Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

          si de ce pe banii mei? Sa doneze cine crede de cuviinta.
      • +24 (44 voturi)    
        nu te duce neuronul (Luni, 8 august 2016, 14:05)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        sa intelegi ca bisericile trebuie finantate de catre enoriasi, nu de catre stat din bani publici. banul public este pentru sistemul de sanatate, invatamant, etc.
        vrei biserica? te aduni cu alti credinciosi, puneti mana de la mana, cumparati teren, construiti. nu ma obliga pe mine sa contribui.
        spitalele, scolile, strazile sunt de utilitate publica deci pentru toata lumea in timp ce bisericile sunt pentru un anume cult. hai ca nu e greu. acum du-te si strange fonduri
        • -22 (38 voturi)    
          eu zc sa te cauti... (Luni, 8 august 2016, 14:26)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          in pantaloni ca sa vezi daca ai si conceput ceva atunci cand ai scris cele de mai sus...in rest, iti doresc insanatosire grabnica, caci ai nevoie urgent de ea!...
          • +13 (27 voturi)    
            doar atat poti? (Luni, 8 august 2016, 14:40)

            gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            jenant
          • +5 (23 voturi)    
            pai cu sanatatea esti Paralel (Luni, 8 august 2016, 15:11)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            mai sus o dadeai puternic in gard cu divinitatea; ti au spus ante comentatorii ca pana la Impachetari cu Pamant (definitive) realizate..culmea tot pe bani de catre BOR, prioritar este sa ajungi la un Spital, ma rog pe tine nu stiu ce Spital se risca sa te vindece...
          • +9 (23 voturi)    
            Esti doar un alt fundamentalist ortodox (Luni, 8 august 2016, 15:36)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            cu prostia si nesimtirea atribute supreme.
            • -4 (18 voturi)    
              nu exista fundamentalim ortodox... (Luni, 8 august 2016, 16:41)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              ci doar fundamentalism islamc...mai citeste si tu.... E de datoria mea sa te previn insa ca iti asumi un risc mare.. exista riscul ca sa devii mai inteligent si nu sunt sigur daca vrei lucrul acesta...
              • -4 (12 voturi)    
                ba exista ! (Luni, 8 august 2016, 18:14)

                kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                sau lucreaza fabricile de craciun si paste si eu nu stiu ?
                nu cumva sunt decretate prin lege ,,sarbatori legale ''?
              • -2 (12 voturi)    
                @ talibanu ortodox (Luni, 8 august 2016, 18:17)

                adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                "nu exista fundamentalim ortodox"

                Te-ai uitat in oglinda ??
              • 0 (14 voturi)    
                Fundamentalism (Luni, 8 august 2016, 18:39)

                ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                Cuvant compus din fund si mental. Deci valabil pentru orice religie.
        • -10 (24 voturi)    
          Daca biserica era pt toate cultele (Luni, 8 august 2016, 14:32)

          fghr [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          ai fi fost multumit?

          Explicatiile tale sunt de scoala profesionala ..

          Vrei stadion?

          te aduni cu alti microbisti, puneti mana de la mana, cumparati teren, construiti. nu ma obliga pe mine sa contribui ca nu vin pe stadion niciodata
          • +4 (22 voturi)    
            gigele (Luni, 8 august 2016, 14:45)

            gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui fghr

            stadioanele si bisericile sunt chestii complet diferite. si despre finantarea stadioanelor din bani publici se poate discuta.
            mare lucru nu ai inteles desi explicatiile mele erau de scoala profesionala ceea ce arata ca nici macar la nivelul asta nu esti.
            • +3 (15 voturi)    
              Da, da, complet diferite (Luni, 8 august 2016, 15:26)

              Iomen [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

              Si iarna nu-i ca vara. Tu erai ala de contabiliza neuroni mai devreme?
          • -3 (13 voturi)    
            eh, minciunele (Luni, 8 august 2016, 15:14)

            sobolan [utilizator] i-a raspuns lui fghr

            probabil ai fost pe stadion când a făcut Ponta party
        • +3 (13 voturi)    
          Sigur, (Luni, 8 august 2016, 15:10)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          la fel cum s-a finantat si Arena Nationala din banii microbistilor sau Untold pe banii amatorilor de muzica electronica. Cate milioane a dat statul ca sa aiba dealerii piata de desfacere la CJ?
      • +13 (27 voturi)    
        spitale plus multe altele (Luni, 8 august 2016, 14:08)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Pai hai sa facenm o lista, pe langa spitale: gradinite, scoli in cartierele marginase, grupuri sanitare civilizate in tot orasul la indemana cetateanului, canalizarea acolo unde nu este si modernizarea celei existente care nu face fata de multe ori, refacere retea gaze + apa, finalizarea proiectului d eingropare a cablurilor care inca atarna pe stalpi, curatenia, refacerea unor intersectii care sunt cu risc mare de accidente pentru ca sunt ramasite de la fosta sistematizare - in spatele palatului Cotrceni! Si va invit sa mai puneti pe lista daca nu va place subiectul cu spitalele.
        • +11 (13 voturi)    
          Exista lista (Luni, 8 august 2016, 15:29)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui manon

          Se cheama buget public. Da' parca altfel se rezolva problemele tarii prin comentarii pe net. Bravos natiune, halal sa-ti fie!
        • -4 (10 voturi)    
          Eu aș adăuga (Luni, 8 august 2016, 16:08)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui manon

          o sală de concerte pentru ca atunci când marile personalități muzicale ale lumii vin să concerteze la noi să aibă un loc din care muzica să se audă cât mai bine de către cât mai mulți oameni. Zubin Mehta cred că ne iubește prea mult de mai participă la Festivalul Enescu deși protestează public de fiecare data contra audiției de la Sala Palatului. Știu că vor fi mulți care se vor manifesta împotriva acestei idei. Dar și cultura e necesară unui popor, deși ea nu aduce voturi așa cum pot s-o facă mulți dintre preoții BOR.
      • +19 (33 voturi)    
        Mai usor pianul pe scari (Luni, 8 august 2016, 14:23)

        UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Este perfect adevarat ca problema spitalelor devine o caseta stricata. Dar stimabile, asta se intampla pentru ca aparent "nu sunt bani" niciodata cand se fac sesizari ca treaba e groasa. Cand insa incep presiunii, anchete si cand se simt 'jupanii' stransi cu usa, atunci 'se gasesc' imediat bani. Ceea ce este de domeniul absurdului este faptul ca pentru b.o.r se gasesc bani tot timpul, instant, fara intrebari sau amanari. Dimpotriva, si daca nu sunt teoretic bani alocati sau ramasi necheltuiti, 'facem noi sa fie bine'. Exact aspectul asta scandalizeaza lumea. Si faptul ca spitalele sunt o problema 'aproape de casa', multi fac referire la subiectul cu pricina. Oricine cu ceva educatie poate sa-ti dea 15-20 de exemple de investitii de 15-20 mil. lei viabile din capitala, mult mai arzatoare decat o catedrala megalomana.

        Ps. b.o.r are veniturile anuale pe care le care, dar ei cer bani sa nu fie nevoiti sa inchida santierul. Sa vanda un S sau un A8 si au dublu-triplu fata de cei 100 000 necesari.
      • +3 (17 voturi)    
        Mai usor pianul pe scari (Luni, 8 august 2016, 14:23)

        UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Este perfect adevarat ca problema spitalelor devine o caseta stricata. Dar stimabile, asta se intampla pentru ca aparent "nu sunt bani" niciodata cand se fac sesizari ca treaba e groasa. Cand insa incep presiunii, anchete si cand se simt 'jupanii' stransi cu usa, atunci 'se gasesc' imediat bani. Ceea ce este de domeniul absurdului este faptul ca pentru b.o.r se gasesc bani tot timpul, instant, fara intrebari sau amanari. Dimpotriva, si daca nu sunt teoretic bani alocati sau ramasi necheltuiti, 'facem noi sa fie bine'. Exact aspectul asta scandalizeaza lumea. Si faptul ca spitalele sunt o problema 'aproape de casa', multi fac referire la subiectul cu pricina. Oricine cu ceva educatie poate sa-ti dea 15-20 de exemple de investitii de 15-20 mil. lei viabile din capitala, mult mai arzatoare decat o catedrala megalomana.

        Ps. b.o.r are veniturile anuale pe care le care, dar ei cer bani sa nu fie nevoiti sa inchida santierul. Sa vanda un S sau un A8 si au dublu-triplu fata de cei 100 000 necesari.
      • -3 (21 voturi)    
        Si eu m-am saturat (Luni, 8 august 2016, 14:47)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        de toate comentariile astea sentimentale, fara nici o argumentatie bazata pe cifre.
        S-a obosit cineva sa se uite in buget sa vada cum se aloca fondurile in tara asta inainte sa comenteze? Care sint domeniile finantate si alea lasate de izbeliste?
        S-ar putea sa aveti surpriza sa vedeti ca sanatatea e in top 5, cu vreo 7 mld, in timp ce cultele (toate!!!) primesc doar vreo 300 de mil.
        De ce nu ajung banii atunci va intrebati? Nu cred ca o discutie pe tema constructiei de biserici ajuta. Poate baiatul de-a intrat in copac ar fi avut ceva de spus, da' acu' e prea tarziu. Voi puneti totusi tunurile pe biserica sa poa' sa-si vada baietii destepti linistiti de treaba.
        • +4 (20 voturi)    
          i-auzi bre ce nedreptate (Luni, 8 august 2016, 15:00)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui ids

          sanatatea ia 7 mld in timp ce cultele "doar" 300 mil. nu ar fi mai bine sa inversam proportia?
          • -1 (15 voturi)    
            LOL (Luni, 8 august 2016, 15:32)

            Iomen [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            Tu chiar stai prost cu inventarul neuroni. Bine, hai sa inversam proportia! :)
        • +2 (18 voturi)    
          Alocarea banilor nu se justifica! (Luni, 8 august 2016, 15:09)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui ids

          Cum a pornit BOR la construirea catedralei fara a avea sigurate fondurile necesare? Eu unul cred ca BOR are fonduri, dar patriarhul fiind de o calicie strigatoare la cer, prefera sa cerseasca de la stat "maruntis". De ce sa-i dai bani unui cersetor care sta intr-un palat, in loc sa bagi banii acolo unde e cu adevarat nevoie de ei (spitale, infrastructura, etc, etc) ? Numai politicienii prosti si nesimtiti mai doneaza bani la biserici din fonduri publice!
          • 0 (14 voturi)    
            Mda...calomniati, calomniati... (Luni, 8 august 2016, 15:44)

            Anges [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            ...ceva tot ramane.
        • -3 (13 voturi)    
          Foarte bine... (Luni, 8 august 2016, 16:02)

          palex [utilizator] i-a raspuns lui ids

          Sa se dea toti catre spitale si invatamant si administratie publica. Abia cand si ultimul capitol de utilitate publica se va fi terminat, abia de atunci ne putem gandi sa edificam catedrale. Alas, mai e mult pana acolo...
          Cat priveste alocarea de bani catre biserici, sunt perfect de acord sa se aloce bani pentru cele monument istoric, DAR NU din capitolul Culte, ci pentru valoarea lor artistica, arhitectonica si istorica. Kitschuri poleite cu aur nu ar trebui sponsorizate. Daca tot vreti sa o luam asa, credinta pentru Dumnezeu e in interior, nu in biserica. Daca imi aduc aminte bine, Iisus i-a cam alungat pe zarafi din templu. Daca am transporta alegoria in zilele noastre, cred ca am cam ramane fara popi...
          • +3 (15 voturi)    
            Parerea ta! (Luni, 8 august 2016, 16:23)

            Iomen [utilizator] i-a raspuns lui palex

            Parerea altora e ca trebuie construite si biserici. Marea majoritate a romanilor accepta religia si merge la biserica. Faptul ca nu sint vocali pe formuri ca ateii sau cei conduc campanii PR pe diverse interese, nu-i face mai putin reprezentativi la nivel de populatie pe ortodocsi. Dar deh, democratia e buna doar cand ne convine.
            • -3 (13 voturi)    
              Perfect de acord (Luni, 8 august 2016, 17:40)

              UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

              Majoritatea decide. Asa este normal. Daca suntem 11 oameni si punem banii impreuna. Ai prefera sa decida cei 6 ce sa faci cu banii tai? Doar pentru ca sunt majoritari? Chiar daca tu consideri o gresala optiunea lor?

              Totodata, te-as mai ruga sa faci un exercitiu. Tu si ceilalti care vor mai multe biserici. Cand te imbolnavesti, mergi la biserica. Niciun medicament, post si rugaciune. La fel, copilul te-as ruga sa-l duci la biserica, nu la scoala. Daca cumva ramai fara curent/apa/internet, sa te duci la biserica sa te rogi. Daca nu vin 'baietii' sa asfalteze sau sa bage canalizare la tine pe strada, tot la biserica te-as ruga mergi sa te rogi. Sa nu uitam, inainte sa votezi, sa-l intrebi pe parinte ce partid considera el ca merita votul tau.

              Multumesc anticipat.
              • +4 (8 voturi)    
                Nice try (Luni, 8 august 2016, 21:30)

                Anges [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

                Da' nu merge asa. Inclusiv cand pui banii in comun intr-o afacere cu altii se aloca drepturi de vot. N-are nici o logica minoritarul sa le spuna celorlalti ce sa faca cu banii lor.
                Si daca nu-ti place ca traiesti intr-o tara cu majoritate ortodoxa, daca simti ca asta nu te reprezinta, asa cum i-a repezentat pe Stefan cel Mare, pe Eminescu, pe Grigorescu samd, granitele sint deschise. In Olanda gasesti biblioteci si cafenele in biserici, iarba-i buna, fetele in vitrina si nu prea da nimeni 2 bani pe religie.
                • -4 (6 voturi)    
                  Daca ar fi vorba de banii tai (Luni, 8 august 2016, 21:59)

                  Alui [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                  Nu stiu daca ai fi asa darnic cu BOR. Cu banii altora e usor sa fii darnic. Firea nu a contribuit nici cu 1 la 100.000 la fondurile pe care la administreaza ca primar. Deci metafora ta nu e prea la obiect. Daca ar fi intrabati contribuabilii (firme romanesti si straine din tara) nu stiu cati ar fi de acord cu donatia. Chiar, de ce nu cer banii de la firme private?
                  • +2 (4 voturi)    
                    Pai de ce sa nu fie banii lui? (Luni, 8 august 2016, 23:50)

                    Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Alui

                    Sint banii lui si sint si banii mei si noi vrem sa se duca la constructia de biserici. Cine esti tu sa spui ca nu se poate?
                    • 0 (0 voturi)    
                      Pai dati-i voi din salariul vostru (Marţi, 9 august 2016, 8:39)

                      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

                      Asa ca demonstratie. Oare cu cat contribuiti voi net la bugetul statului?
                • -4 (6 voturi)    
                  Nice try si tie (Luni, 8 august 2016, 22:29)

                  UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                  Bun indemn. Multi l-au luat ca atare si dusi au fost.

                  Intr-o afacere, fie si in minoritate, poti oricand sa vinzi partea ta si sa-ti vezi de drumul tau, daca consideri ca lucrurile merg intr-o directie gresita. Cand vine vorba de bani publici, reprezentantii alesi prin vot democratic fac ce considera ei cu banii, fara sa ma intrebe pe mine sau pe tine. Ei bine, acesti golani mincinosi nu ma reprezinta intradevar. Incearca sa lasi mari figuri istorice afara din discutie ca aici nu e vorba despre asta.

                  Este vorba despre interesul meu, al tuturora sa se foloseasca banul inteligent. Oricum ai intoarce problema, sa aloci bani pentru o catedrala cu multe alte probleme pe ordinea de zi, nu este un demers inteligent. Populist cel mult, mai ales ca e an electoral. Lasati va rog vrajala cu tara majoritar ortodoxa. Nimeni nu contesta asta, ar fi absurd. Insa daca le dai oamenilor vreo 7-8 proiecte din care sa aleaga la un referendum (pt o investitie de 15-20 mil lei) nu o sa ai o alegere majoritara pentru biserica. Sunt dispus sa bag mana in foc.

                  Nimeni intreg la minte nu ar alege o catedrala in detrimentul scolii sau spitalului sau strazilor din cartier in stare care lasa de dorit. Sau asa imi place mie sa cred. Oi fi eu prostul dintre noi. Daca ar iesi majoritatea pt biserica, cred ca un bun prieten avea imensa dreptate cand a spus ca el nu mai are pentru ce sa revina in tara altfel decat in calitate de turist sa viziteze meleagurile superbe.
                  • +2 (6 voturi)    
                    Catedrala e pt suflet (Luni, 8 august 2016, 23:52)

                    Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

                    Degeaba ti-e trupul intreg daca sufletul.ti-e bolnav. Da' sa dea D-zeu s-aveti cu totii bani, ca de suflet cine mai are nevoie?
                    • -3 (5 voturi)    
                      Doamne ajuta (Marţi, 9 august 2016, 0:27)

                      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

                      Va doresc multa sanatate. Toate cele bune. Altceva nu prea mai stiu ce sa zic. Atat ca din pacate nu ai nevoie de catedrale si biserici in general sa-ti pastrezi sufletul curat/sanatos. Asta o poti face oriunde si in intimitatea casei tale, gandului tau si, mai ales, prin fapte. Dar nu va lasati distrat de cuvintele mele, cineva trebuie sa voteze si cu psd.
      • +6 (22 voturi)    
        spitalele (Luni, 8 august 2016, 14:54)

        AnderT [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        salveza oameni, bisericile de la noi ii indobitocesc, nu au un minim de bun simt, preotii in marea lor majoritate sunt habotnici, analfabeti care cotizeaza la marele burtos daniel. firea isi plateste datoriile de la alegeri cu banii vostri, bv
      • -4 (8 voturi)    
        @postacu taliban [aka press_to_reset_the_world] (Luni, 8 august 2016, 18:15)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Pai intreaba-te pretenash. Poate sunt mai necesare spitale/scoli decit lacasuri de pupat moaste si facut burta mare la barbosi..

        Si cind vezi ca banii sunt redirectionati cu nesimtire catre bor srl atunci iti pui intrebari...

        Poate nefericitu' isi vinde colectia de limuzine de lux.. la fel si ceilalti nefericiti si prea sfinti si sa vezi cum se string banii de catedrala.

        Sau si mai simplu.. vrei catedrala, te duci pretene acolo si te rogi sa te vindeci, nu ai ce cauta intr-un spital pe banii mei. La fel si puradeii... sa-i invete prea bnefericitu' cum sa faca bani, nu sa consume aerul degeaba intro scoala de stat.
        • +3 (7 voturi)    
          ok, incercand sa explic... (Luni, 8 august 2016, 23:10)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          unui specimen ca tine ca nu exista nicio legatura intre finantarea Bisericilor de la buget si dezastrul din spitalele romanesti e ca si cum as incerca sa explic teoria relativitatii unui picior de scaun...Concluzia?....ar fi o mare pierdere de timp pentru mine, asa ca renunt...
          • 0 (0 voturi)    
            BOR e putred de bogata (Marţi, 9 august 2016, 16:24)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            ar putea sa se autofinanteze. Pana una alta, cati preoti si cati doctori ai in tara? Si culmea, preotii primesc salar, stiai???
            • 0 (0 voturi)    
              ce legatura este intre cati... (Miercuri, 10 august 2016, 13:24)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              medici au ramas in tara si banii dati Bisericii din bugetele locale sau cel central?!...Am mai zis-o... inainte sa scoateti porumbelul pe gura, ganditi!...
            • 0 (0 voturi)    
              Da stiam ca preotii primesc leafa... (Miercuri, 10 august 2016, 13:59)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              si unde e problema aici?...Dar tu stiai ca angajatii fiecarui minister din Romania sunt renumerati?!...Te rog, incearca sa gandesti inainte sa cugeti ceva...
    • +5 (11 voturi)    
      Dar cate se renovau cu 234 mil eur (Luni, 8 august 2016, 14:55)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Rheus

      date pe Arena Nationala te-ai intrebat? N-am auzit pe nimeni sa comenteze la constructie... Sau daca nu dam in biserica nu ne mai intereseaza cat se cheltuie?
      • -3 (9 voturi)    
        ehee (Luni, 8 august 2016, 15:28)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        ba s-a comentat dar nu ai fost pe faza. in alta ordine de idei, daca s-au facut golanii si scurs bani pe alte proiecte atunci e de bun simt sa se faca si in cazul magaoaiei manturii neamului habotnic. genial
        • +4 (10 voturi)    
          Tu ai spus ca nu-i acelasi lucru! (Luni, 8 august 2016, 16:34)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

          Acum o-ntorci ca la Ploiesti? Si nu, nu s-a comentat. S-a trezit lumea abia dupa, cand a vazut ca e gazonul praf.
          PS: Asa cum inteleg eu comentariul, fiecare categorie din populatie trebuie sa primeasca finantare, relativ in functie de reprezentativitate. Sint finantari pt sport, muzica electronica sau clasica samd. Religia de ce ar face exceptie, ca nu-ti place tie!?
          • -5 (7 voturi)    
            Chiar asa, de ce? (Luni, 8 august 2016, 17:13)

            UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

            Asa am zis si eu cand era vorba de scutirea de impozite. De ce ar face exceptie. Sau mai bine zis, de ce nu ar reinvesti numitul impozit scutit, care in mod normal, nu-i asa, nu ar trebui sa le ramana in buzunar?

            Mie nu-mi place asta cu privilegii doar noi, dar bani sa primim cu totii. Pe romaneste, fatarnicia.
            • +4 (6 voturi)    
              Ca sa-ti explic (Luni, 8 august 2016, 21:42)

              Anges [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

              Toate bisericile (nu doar cea ortodoxa) sint scutite de impozit strict pt activitatea ce tine de cult. Scutirea e similara cu cea a ONG-urilor, sindicatelor, asociatiilor de proprietari. Se presupune ca ar fi o ingradire a libertatilor sa se impoziteze activitatile din interiorul comunitatii religioase. Daca in schimb biserica obtine venituri din activitati nelegate de cult, sa zicem ca are un imobil pe care il inchirieaza sau vinde porumbul de pe un teren, atunci e impozitata ca orice alta activitate. Asa ca biserica nu exceptata 100% de impozite si nu mai mult decat alte organizatii.
              • -2 (4 voturi)    
                E in zadar (Marţi, 9 august 2016, 0:22)

                UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                Nu ai ce sa-mi explici. Nu-mi spui nimic nou. Eu n-am nimic impotriva cu scutirea de impozit, sa nu se simta niciun individ atins, el sau libertarea religioasa. Eu am o problema cand ti se acorda 'n' facilitati financiare ca mai apoi sa faci permanent scandal ca n-ai bani, ca buget de stat, ca finantare din bani publici, ca mi-am luat S Class nou, ca suntem vai de capul nostru saracii de noi. Ipocrizia asta deranjaza. Degeaba tot eviti subiectul. Despre asta e vorba. Daca vrei sa prim
                esti, trebuie sa si dai, nu-i asa?

                Repet, pui catedrala pe primul loc, pune-o in orice situatie, cand dai de vreun inconvenient. Dar e precum cu morile de vant, nu are sens sa tot insir motive aici de nu ar fi normal sa alocam bani pt asta intai de toate si nu pentru alte 'bube'.

                Intre timp, puteti afisa in continuare aroganta de soiul 'nu-ti convine, esti liber sa pleci'. Bineinteles ca acesta e cel mai sanatos comportament. De aia ne merge atat de bine.

                Ps. Sa nu crezi ca 89% din dreptul ortodocsilor e pe bune. Mai degraba 75% cel mult. De aici ii scoti pe cei ne practicanti, care sunt ortodosci doar pe hartie, si brusc nu mai vrea toata lumea sa dea bani pt catedrala. Cea mai buna solutie ramane insa tot sondajul/referendumul.
  • +23 (41 voturi)    
    Da-i incolo de bani (Luni, 8 august 2016, 12:30)

    cato [utilizator]

    Sa dea cat mai multi la Catedrala Mantuirii Neamului Prost ca nu da de la ea.
    Sa dea din ei ca oricum sunt ochiul dracului... ptiu!
  • +47 (61 voturi)    
    Fi-r-ati ai dracului sa fiti (Luni, 8 august 2016, 12:31)

    palex [utilizator]

    ... atatia bani pentru crese si gradinite si parcuri in Bucuresti nu alocati, nu??? Sau pentru facilitati pentru batrani???
    S-au terminat toate probleme si numa' bisericile au ramas, nu???
    Ingropa-v-ar popii vostri la temelie, sa tina bine lucrarea...
    • +20 (32 voturi)    
      calm prietene (Luni, 8 august 2016, 13:03)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui palex

      unde crezi ca se spala banii?in orice caz nu in parcuri sau spitale.de ce crezi ca se inghesuie toti primarii sa ''doneze''.de frica lui dumnezeu?nu tata,aici se face juma juma,fara factura si controale.

      mai tine minte cineva banca internationala a religiilor?ce banet s-a invartit acolo...
      • -1 (9 voturi)    
        ? (Luni, 8 august 2016, 15:07)

        Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui Point

        or iesi si de aici niste spagi? Intra bani legali, de la autoritati si ies aia pe care nu-i inregistreaza biserica la incasare. Hai ca merge!
      • +7 (9 voturi)    
        Pai exact unde te plangi tu ca n-ajung, (Luni, 8 august 2016, 15:16)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Point

        in spitale! Sau scandalul Hexifarma era despre diluarea vinului de impartasanie?
      • -5 (7 voturi)    
        corect. e un cerc vicios (Luni, 8 august 2016, 18:25)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Point

        prin care se scot bani de la buget: primarie-popi- ,,oameni de afaceri''. fiecare are avantaje, preotul devine agent electoral, primarul reales, afaceristul o lucrare, iar toti...$
  • +28 (40 voturi)    
    pai sa dea (Luni, 8 august 2016, 12:33)

    tearoftime [utilizator]

    ca a facut "cost saving" cu transport public gratuit si are de unde.
    Sau poate ca il locul celor 300 de autobuze noi de 100K/bucata o sa ia numai 100 si hocus-pocus, uite 20 milioane !
    Cum iti asterni asa dormi si ce votezi ( sau absentezi ) aia ai.
  • +26 (40 voturi)    
    ce surpriza... (Luni, 8 august 2016, 12:36)

    gica pantalon [utilizator]

    doar e an electoral. statul e foarte responsabil cand vine vorba de finantat biserici.
    • +18 (32 voturi)    
      Pai (Luni, 8 august 2016, 12:55)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Credeti ca milioanele lei merg catre biserici pe degeaba ? Popii or sa faca campanie electorala in biserici si cre(s)tinii sa voteze cu cine trebuie!
  • +26 (40 voturi)    
    cum pune patriarhul problema (Luni, 8 august 2016, 12:38)

    tropotaru [utilizator]

    preatrinitatea sa nu se intreaba de ce a inceput lucrarile unei constructii megalomanice fara sa exista fondurile necesare, dar ne ameninta ca se inchide santierul din lipsa de bani.

    Foarte bine: sa se inchida!

    Iar Firea vrea sa ne arate cum optimizeaza ea "traficul": incepand cu 19,5 milioane.
    • +13 (27 voturi)    
      intaishamanul bor (Luni, 8 august 2016, 12:57)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      a inceput lucrarea megalomana pentru binele nostru, pentru mantuirea fiecaruia. noi nu putem intelege subtilitatile teologice dar daca dai banu, ajungi in rai. trollface
      • +4 (16 voturi)    
        sfat...parintesc (Luni, 8 august 2016, 13:13)

        acasa1284285656193 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Sa ceara fonduri europene....daca nu le mai ajung paralele !!
      • -10 (26 voturi)    
        UE... (Luni, 8 august 2016, 13:44)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        cei de la Bruxelles sunt atei si crestinofobi. Nu ar aloca bani decat pentru constructia de noi moschei...
        • +3 (17 voturi)    
          daca (Luni, 8 august 2016, 14:29)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          sunt atei, nu pot iubi islamul, deci nu pot da bani pentru moschei. ca doar sunt atei - iubitori doar de stiinta.
          pe de alta parte, manastirea Antim este monument arhitectonic si istoric si s-ar putea apela la fonduri UE.
          cu catedrala mantuirii e mai problematic. probabil ca daca ar fi fost alegeri in fiecare an, ar fi fost gata pana acuma, pt. ca indiferent de partid, puliticienii nostri doresc sa-si cumpere bunavointa Domnului cu bani nu cu credinta.
          • +2 (10 voturi)    
            dar cine a zis ca... (Luni, 8 august 2016, 16:52)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            islamul e o religie?!...Ateii si musulmanii merg mana in mana si au acelasi ideal, distrugerea crestinismului...

            Tu ar trebui sa stii lucrul acesta deoarece islamul este ideologia ta.
            • -4 (10 voturi)    
              Evident (Luni, 8 august 2016, 17:26)

              UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

              De ce n-ai spus asa de la inceput, sa fi stiut sa nu mai obosesc aiurea. Cum de nu m-am gandit ca toata asta este o conspiratie sa distruga crestinismul. Pentru ca simbolul crestinismului este opulenta, prostul gust, hotia si megalomania. Totul nu sta in inima si fapta, ci intr-un spatiu cat mai mare de rugaciune/simbol turistic si cat mai mult aur/mp. Sarutmana pentru invatatura.
            • -5 (9 voturi)    
              mde, (Luni, 8 august 2016, 17:29)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

              unii au mintea odihnita si nu prea poti sa li te pui contra, mai ales daca sunt si bigoti. ca in cazul tau, daca tot ne tragem de sireturi.
  • +25 (39 voturi)    
    da-le fireo, da-le.. ca dai din buzunarul tau (Luni, 8 august 2016, 12:38)

    qwerasdf [utilizator]

    avem spitale, avem autobuze cu aer conditionat, magistrale de metrou care acopera militari - pantelimon - voluntari - giurgiului - oltenitei... ce mai, suntem mai tari ca viena...piste de biciclete... pfuai..
  • +9 (21 voturi)    
    Pe unde umbli Nicusoare? (Luni, 8 august 2016, 12:39)

    abisala [utilizator]

    La sedinta asta apari?
    • -5 (13 voturi)    
      nu au nici o treaba..e ateu si nu se baga (Luni, 8 august 2016, 14:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      iar salariate de la Egis..daca nu a prins contractual pentru "mantuirea neamului" nu e de asemenea interesata
  • +24 (38 voturi)    
    Ce strategie geniala... (Luni, 8 august 2016, 12:40)

    IoPaNet [utilizator]

    Decat sa construim spitale, mai bine construim biserci ca sa ne dea Dumnezeu sanatate!
    Tine-o tot asa, madam Pandele!
  • +23 (37 voturi)    
    Nerusinati! (Luni, 8 august 2016, 12:41)

    Alui [utilizator]

    BOR nu se deosebeste cu nimic de cersetorii de la coltul strazii care traiesc in palate tiganesti!
    BOR are bani sa-i intoarca cu lopata! Are sute de mii de hectare de padure (majoritatea defrisate complet deja), are hoteluri, are spitale private, etc, etc. Si in plus oricand poate scoate niste oase la lins pentru minionii ei.
    Dar statul cu mana intinsa la politicienii corupti e mai expeditiv. Cati minioni trebuie mulsi pentru 10 milioane de RON?
    Oricum, obraz gros ca al popilor mai rar!
  • +29 (41 voturi)    
    De apreciat (Luni, 8 august 2016, 12:43)

    Martinezu [utilizator]

    gestul dnei Firea.
    Decat autobuze si tramvaie, piste de biciclete, mai bine un loc racoros unde sa te rogi.
    Daca asta vor bucurestenii, poti sa faci ceva pe dorinta majoritatii?
    • -2 (10 voturi)    
      corectie... (Luni, 8 august 2016, 15:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      asta vor votantii ei...
      adica populatia bucurestiului * 0.4 (40% voatantii ei) * 0.35 (35% prezenta la vot... sau cat dracu a fost).

      psd nu stie decat biserici pensionari si ajutoare sociale...
      ei nu sunt in stare sa atraga alt electorat!
  • +10 (24 voturi)    
    Dar sanatatea, educatia? (Luni, 8 august 2016, 12:45)

    lasa [utilizator]

    Medicii amana greva, cum stau scolile?
    • -1 (11 voturi)    
      pai d-asta da bani la biserica... (Luni, 8 august 2016, 15:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      sa vina medicii, profesorii, elevii si pacientii sa se roage...
  • +6 (20 voturi)    
    Cum? Nu le-a ajutat Dumnezeu si au ramas popii far (Luni, 8 august 2016, 12:53)

    Alui [utilizator]

    LOL!!!
    Oricum n-o termina nici cu banii astia. Atunci de ce ii cer?
  • +13 (27 voturi)    
    Oare cu ce limuzina o sa se prezinte popa .... (Luni, 8 august 2016, 12:56)

    Alui [utilizator]

    ...la discutiile in consiliu ca sa sustina donarea banilor?
  • +13 (27 voturi)    
    Cu mega-moscheea cum stați? (Luni, 8 august 2016, 13:03)

    andipetre [utilizator]

    N-o finanțați și pe aia? Că Pontatoglu era mare fan.
  • +7 (19 voturi)    
    stipendierea bisericilor (Luni, 8 august 2016, 13:09)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    multe si grave pacate trebuie sa aiba cei care propun asemenea fonduri...!!
  • +1 (21 voturi)    
    curiozitate... (Luni, 8 august 2016, 13:15)

    andreeaandreea [utilizator]

    Daca dumnezeu nu exista, cum se gasesc atatia fraieri sa-l venereze?!
    Biserici... niste cladiri inutile, care se construiau prin Europa decolului XI sau XII.
    • -4 (24 voturi)    
      dar tu cum... (Luni, 8 august 2016, 13:47)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      ai ajuns la concluza ca nu exista Dumnezeu?...Lumineaza-ne!...Daca poti bine inteles, nu te forteaza nimeni...
      • 0 (16 voturi)    
        Aidoma (Luni, 8 august 2016, 14:14)

        UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Asa cum dumneata aparent crezi ca exista, este si libertatea dumneaei sa creada ca nu. Atat de simplu. Fiecare pleaca de la ce premise de existenta doreste. Asa cum nimeni nu se naste rasist, nu se naste nici nimeni cu credinta in vreo fiinta suprema. Simplu, nu?

        Ps. Cred ca ar fi cazul sa aprindeti becul daca aveti nevoie de luminare.
      • 0 (14 voturi)    
        usor (Luni, 8 august 2016, 14:51)

        andreeaandreea [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Dumnezeu ar fi lasat sa moara cam 10.000 de copii pe zi? De foame, de sete, din accidente de masina, din boli, etc...
        Sau copii erau pacatosi?
        Pot fi belelushi pacatosi?
        • +2 (14 voturi)    
          Dumnezeu a lasat omului... (Luni, 8 august 2016, 17:48)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

          liberul arbitru...Toate grozaviile pe care le-ai mentionat tu au fost facute prin liberul arbitru al omului [atentie, cand zic liberul arbitru nu ma refer la faptul ca (virgula) copiii aceia si-au ales ei singuri soarta]. Sa judeci primitiv este simplu. Asa cum o faci si tu...
          • +3 (7 voturi)    
            Las-o balta (Luni, 8 august 2016, 22:02)

            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            Esti prea finut pt nivelul lor de spalare de creier cu o discutie despre liberul arbitru. Asa cum nazistii au gasit evreii si persoanele cu handicap, comunistii au gasit burghezii si chiaburii, asa si ei au gasit vinovatii de serviciu pt tot ce merge rau: ortodocsii! Intotdeauna cand se gasesc unii care sa dea cu pietre ceva e in neregula in doctrina lor si n-are cum sa reziste.
            • -3 (3 voturi)    
              nici nu stii cat ma bucur ca... (Marţi, 9 august 2016, 9:32)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              exista si oameni pe aici...
              • +1 (1 vot)    
                doi sovietici tu si niuluk (Marţi, 9 august 2016, 11:26)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                e SIberia mare si manoasa pentru gustul vostru de ce nu Emigrati acolo ?
    • -2 (10 voturi)    
      astfel de (Luni, 8 august 2016, 14:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      intrebari ar fi trebuit sa le postezi pe site-ul BOR.
      aici e vorba de "credinta" fierei si de alocarea banilor nostri cam pe unde vrea ea, pe principiul ca daca a fost aleasa, reprezinta vointa boborului bucurestean indiferent de tampenia pe care o propune sau chiar o face.
  • +12 (28 voturi)    
    Firea dă,că nu dă de la ea. (Luni, 8 august 2016, 13:19)

    asavreau [utilizator]

    Dacă locașurile bisericești sunt finanțate din bani publici,de ce nu sunt proprietate publică și sunt proprietatea BOR?Aici se fură bani publici.După terminare cine suportă cheltuielile de întreținere?
  • +12 (24 voturi)    
    suna strasnic anunturile astea. (Luni, 8 august 2016, 13:36)

    moka [utilizator]

    zici ca-i mobilizare pentru fondul de razboi.

    Eu zic sa nu mai alocam asa in dorul lelii.
    Sa-i lasam pe ei sa-si ia cat au nevoie.
  • +20 (36 voturi)    
    fara sa fiu rau.... (Luni, 8 august 2016, 13:36)

    liviu_ [utilizator]

    da nu am vazut biserici fara dezinfectanti...
    nu am vazut preoti sa moara de foame
    nu am vazut preoti sa paraseasca tara
    nu am vazut biserici insificiente, cu putin personal sau fara materialele necesare
    spaga la medici e ilegala, la popi e chiar incurajata!

    nu cred ca are rost sa mai scriu si o concluzie acum!
    firea si psd se bazeaza strict pe electoratul lor si ii doare la basc de restu! ... interesant e ca electoratul lor au cea mai mare nevoie de spitale!
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt preoti si afara (Marţi, 9 august 2016, 16:26)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Doar ca unii dintre ei au si second job, stiu unul faiantzar care se caina mereu sa credinciosii ar trebui sa-i doneze lui 30% din salar. Auzi bre, sa-mi nenorocesc eu familia ca sa isi ia el jipan sau vila.
  • +8 (22 voturi)    
    :)) (Luni, 8 august 2016, 13:44)

    gigicel [utilizator]

    Stefan cel Mare ar fi mandru de firea.
    Ortodoxismul este la maximul sustinerii de catre institutiile statului. N-a mai vazut atata finantare si crestere de la vremea domniei sale.
  • +2 (18 voturi)    
    Politicieni! (Luni, 8 august 2016, 13:45)

    Sani [utilizator]

    Eh, asa au evaluat ei inteligenta romanilor....ma rog, frica fata de NECUNOSCUT.

    In consecinta, fac ceea ce stiu: mituiesc poporul 'spiritual'...adica:
    Datorita PSD intra mai multi romani in rai, ca urmare, ce conteaza viata 'lumeasca'...educatie, sport, evenimente,...
  • +3 (19 voturi)    
    Nimic la moschee? (Luni, 8 august 2016, 13:48)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Sau acolo lucreaza "sultanul" prin marioneta pontica ?
  • -2 (16 voturi)    
    Sper... (Luni, 8 august 2016, 13:51)

    M. G. [utilizator]

    Ca USB si PNL sa impiedice aceasta alocare stupida de fonduri, asa cum au oprit si tampenia ce o incercau aia de la Sectorul 1.
    • -7 (9 voturi)    
      N-au oprit-o... (Luni, 8 august 2016, 15:15)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      USB-ul a micsorat bugetul, dar alocarea ramane. A fost un circ pe procedura, nu pe fond.
  • +4 (18 voturi)    
    Nu (Luni, 8 august 2016, 13:54)

    raducutu [utilizator]

    Le mai dati bani popilor, nu merita, sunt niste ticalosi lacomi si hrapareti, România este stat laic nu bisericesc !
  • +3 (19 voturi)    
    In spitale te mananca viermii !!! (Luni, 8 august 2016, 13:58)

    Frankie [utilizator]

    Si popii ne fura banii pentru grandomanii
  • +3 (19 voturi)    
    asta votezi, asta ai! (Luni, 8 august 2016, 13:59)

    vali2 [utilizator]

    Dupa vot si actiuni. S-a votat PSD-ul la primarie sau nu s-a dus lumea la vot (echivalent cu nepasarea), astaea sunt roadele.

    O toapa care da bani la biserici ca sa-i prosteasca pe enoriasi sa voteze in continuare PSD-ul

    BOR se pare ca e instransa alianta cu PSD-ul. Nu trebuia sa fie biserca apolitica? Dar nah.. ce trebuie si ce e facut mai ales de PSD e mare diferenta
  • +4 (20 voturi)    
    Zaaauuu?? (Luni, 8 august 2016, 14:03)

    manon [utilizator]

    Fireoo, ai bolunzit la cap?? Avem spitale vitale care au probleme extrem de grave si asteapta infuzie serioasa de bani, cum ar fi mult pomenitul spital de arsi din Bucuresti. Si tu te tii de pomeni la biserici? Esti de-a dreptul nesimtita!! Eu personal nu sunt de acord ca tu sa iti bati joc de munca mea si din banii mei pe care ii vars lunar la buget sa dai bisericilor. NU DE AIA ESTI PUSA PRIMAR blondoooo!!! Ocupa-te dracului odata de problemele serioase ale Bucurestiului si nu de cacaturi ca nu de aia te platim!
  • +2 (14 voturi)    
    alti primari (Luni, 8 august 2016, 14:10)

    manon [utilizator]

    Uita-te fireo la alti primari din tara asta dupa care a ramas altceva decat biserici - Sibiu, Cluj, Timisoara, Alba Iulia, Oradea...ia exemplu de cum trebuie sa fie un primar si ce trebuie sa faca....
  • +1 (13 voturi)    
    SI DE UNDE (Luni, 8 august 2016, 14:17)

    Toni_Romania [utilizator]

    Si de la ce sector/capitol/minister va lua acesti bani? Ca bani intr un loc inseamna lipsa bani in alt loc. Vasele comunicante.
  • +1 (17 voturi)    
    Romanii mor in spitale, copiii pleaca din scoli... (Luni, 8 august 2016, 14:34)

    sorvas [utilizator]

    Romanii mor in spitale, copiii nu mai stiu ce e ala invatat iar mizeriile din PSD toarna bani in biserici.

    Daca stai sa te gandesti....are cumva sens... Mafiotii astia nu te vor destept, nu te vor sanatos.... te vor prost, cu frica de Dumnezeu.

    Dar de ce nu protestam? De ce ii lasam sa bage banii nostri in aceste Biserici inutile care nu folosesc nimanui?

    Voi chiar credeti ca astia care varsa bani in biserici sunt atat de credinciosi ? Sau il au pe Dumnezeu in suflet? Eu nu cred asta.... Eu cred ca folosesc aceste biserici drept unealta de manipulare a maselor.... Au un scop mizerabil, acela de a manipula, de a influenta populatia.....

    De ce sa traiasca Romanii 80 90 ani... lasa ca murim la 60 70 si avem unde sa ne duca la slujba.... PACAT CA II VOTAM ! Dar prostii, prostiti in Biserica ii pun la putere....
  • -10 (14 voturi)    
    Pentru Catedrală. Contra finanțării de la buget. (Luni, 8 august 2016, 14:38)

    Tescovin [utilizator]

    Sunt pentru construirea Catedralei. Nu detaliez motivele, nu fac subiectul discuției. Fiind pentru, am dat și bani pentru asta. E opțiunea mea.

    Sunt contra finanțării de la bugetele publice (locale sau de stat), cu toate că admit că, fără aceste contribuții substanțiale, Catedrala ar putea rivaliza strălucit cu marile catedrale gotice ale Occidentului, măcar din punctul de vedere al duratei de execuție... Motivul pentru care mă opun finanțării publice e unul simplu: Biserica Ortodoxă nu trebuie să ajungă în situația jenantă de a suporta bătaia de joc și invectivele unor indivizi prost-crescuți și puțini la minte pentru niște nenorociți de bani. Sper să-și dea seama și mai-marii Bisericii de lucrul ăsta.
    • +3 (17 voturi)    
      Pai BOR e deja intr-o situatie jenanta! (Luni, 8 august 2016, 15:15)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      BOR are fonduri pentru catedrala, cred ca in conturi BOR are cam 3 miliarde de euro cache, plus averile(sute de mii de hectare de padure, terenuri agricole, etc, etc). Dar calicul de patriarh nu vrea sa se atinga de ei asa ca cerseste inca de la stat. Asta e Hagi Tudose, nu altceva! Cred ca si el ar taia coada pisicii de zgarcit ce e.
      Nu cine il critica pe patriarh/BOR e prost crescut, patriarhul/popii sunt prost crescuti, nesimtiti, calici, neobrazati!
      • +1 (1 vot)    
        3 decenii a strans BOR (Marţi, 9 august 2016, 11:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        o suma mai maire de 3 miliarde euro, fara contributiile de la Dughin...
    • -6 (10 voturi)    
      raspuns (Luni, 8 august 2016, 15:21)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Tarile din occident nu mai construiesc catedarale de mult, in plus erau tigrii economici cu imperii coloniale vaste si isi permiteau nu ca noi milioane de romani in case de chirpici si cu veceul in curte. Ca sa nu mai zic ca avem alte urgente, spitale unde mor crestinii cu zile (ani), iti aduc aminte ca spaniolii traiesc cu 10 ani mai mult decat romanii de medie. Iar romanii din zona rurala nu sunt calificati mai in nimic si cu o alfabetizare scazuta.
      • +8 (10 voturi)    
        Tarile occidentale (Luni, 8 august 2016, 16:48)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        primesc si refugiati musulmani care se arunca-n aer, au si procese pt ucigasi in serie care nu suporta detentia, strazile pavate cu englezoice bete. Sint multe exemple "de urmat".
        Si apropo, ai si niste date sa-ti sustii afirmatiile? Incluzi acolo Italia, Spania, Irlanda, Portugalia, SUA?
        Cam ce imperiu colonial a avut Italia, Irlanda, Danemarca, Norvegia, Elvetia etc atunci cand si-au construit bisericile? Dar populatie (poti sa excluzi Italia)?
    • -3 (11 voturi)    
      Sublim (Luni, 8 august 2016, 15:48)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Scoatem iepurele din palarie cu "sustin, dar nu detaliez motive". Eu unul sunt intrigat. Mai mult aveti buna educatie sa-i catalogati pe criticii acestei constructii drept needucati si prosti. Asta da dovata de buna-crestere, inteligenta, consideratie si spirit civic, nu-i asa?

      b.o.r nu a ajuns in nicio situatie jenanta. Ca nu este o conjunctura nefericita care a adus-o aici, ci propria strategie de "marketing". Nu va suparati, dar cat timp nu se impoziteaza biserica, as dori ca orice mega- sau mirco-proiect au acestia sa fie autofinantat sau finantat de persoane ca dumneavoastra, care considera ca nu au altceva mai bun de facut cu banii. Prin "constructia ar dura n-zeci de ani" va desconsiderati din nou. Cand ai ambitii din acestea, ai si un studiu de cost, cunosti potentialul financiar propriu si te apuci frumos de strans buna parte din capital (de la "donatori") inainte sa incepi constructia. Nu bagi vrajeli ca nu ai bani sa tii santierul deschis printr-un vlog din nou S-Class.

      b.o.r se pune singura in situatii penibile prin atitudinea generala. Ca unii le remarca si le comenteaza ca atare, asta nu-i face nici needucati, nici prosti. Asta se aplica la cei care nu sunt in stare sa mentina decenta si bunul simt in dialog. Tin totusi sa va reamintesc ca asemenea persoane sunt de ambele parti, chiar mai mult in tabara pro (polemicile pe tema tind sa-mi dea dreptate).
      • -1 (9 voturi)    
        De acord cu dvs (Luni, 8 august 2016, 17:05)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

        Dacă citiți cu atenție textul meu, nu i-am băgat la grămadă pe toți criticii, dintre care unii - precum dvs - practică argumentația rațională, lipsită de invective. Am zis „unor”. E ok ?

        Am vorbit aici strict de finanțare publică, dar aș susține bucuros inclusiv impozitarea veniturilor BOR. Pe de-o parte asta ar permite Bisericii să se concentreze pe misiunea ei spirituală, nu pe competiția pentru bunăvoința conducătorilor lumești care au pâinea și cuțitul, competiție care o pune în situațiile penibile remarcate și de dvs și de mine, pe de altă parte ar închide gura celor care-și imaginează că toate relele din țara asta (de la lipsa de autostrăzi și spitale la invazia gândacilor cu burtă verde) ni se trag de la Biserică.
        • -3 (9 voturi)    
          Din nefericire, este in zadar (Luni, 8 august 2016, 19:47)

          UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          bor si-a pierdut de foarte multa vreme misiunea spirituala, transformandu-se in unealta celui ce detine puterea. Mai mult, functioneaza ca o adevarata afacere. Pusa foarte bine la punct.

          Este totusi de laudat optimismul dumneavoastra in ceea ce priveste biserica. Va spun in cu tristete, daca vor simti mirosul banilor, in speta bani de la buget, nu vor deveni mai piosi si nici nu vor renunta la practicile opulente. Vor vrea si mai mult. Cam atat. Si da, clar nu se trage raul de la biserica, insa cu parere de rau, voturi se trag. Si cand sa se trag si bani, ma cam deranjaza.

          Nu in ultimul rand, apreciez cand se poate purta un dialog civilizat si va anunt ca am citit cu atentie primul mesaj. Ceea ce am vrut sa subliniez este ca totul depinde de nivelul la care se poarta discutia. La un nivel precar, invective si jigniri apar de ambele parti. La un nivel mai ridicat, acestea dispar deopotriva.
  • 0 (14 voturi)    
    Ar fi frumos ca BOR sa vina cu extrasele de cont (Luni, 8 august 2016, 15:24)

    Alui [utilizator]

    sa dovedeasca ca nu mai au bani de catedrala!
    • +1 (1 vot)    
      cred ca banii sunt in paradis fiscal (Marţi, 9 august 2016, 11:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      nu au treaba ei cu taxe si impozite iar tranzactiile nu le stie Cerul si pamantul...ci doar Prea fericitul !
  • -3 (13 voturi)    
    O mizerie marca PSD (Luni, 8 august 2016, 15:28)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Alocarea de milioane de euro pentru aceasta constructie megalomanica si inutila, este o mizerie politica.
    Nu avem spitale, nu avem medicamente pentru bolnavii de cancer si alte boli incurabile, nu avem scoli si gardinite suficiente, nu avem parcuri si trotuare in cartierele marginase. Dar vrem sa alocam milioane de euro pentru beton si caramida, pentru un loc care va produce doar bani pentru mafia bisericii.
    Firea e o marioneta.
  • -1 (15 voturi)    
    Hotnews, cereti bilantul contabil anual de la BOR? (Luni, 8 august 2016, 15:30)

    Alui [utilizator]

    Sa ne lamurim si noi cata nevoie are BOR de donatiile astea.
  • -2 (14 voturi)    
    mda (Luni, 8 august 2016, 15:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    meanwhile niciun ban pentru vreun spital nou...

    nu se scandalizeaza nimeni...

    daca s-ar taia banii de la biserici ar sari toti in sus
  • +1 (15 voturi)    
    15.000.000 = 8 ANI DE HRANA din Spit. Floreasca (Luni, 8 august 2016, 15:50)

    neagoe [utilizator]

    Stiati ca cele 3 mese alocate pe pacient / zi in spitalele din Romania costa ... 7 (SAPTE) lei !!!
    (http://timpolis.ro/7-lei-pe-zi-alocatia-de-hrana-prevazuta-pentru-bolnavii-internati-in-spitalele-din-romania/)

    15.000.000 = 2.143.000 de mese zilnice
    sau altfel:

    Spitalul Floreasca din Bucuresti are 731 de paturi.
    731 x 365 zile = 267.000 de mese complete / an !!!

    Adica cele 15 milioane de lei asigura hrana tuturor pacientilor din Spitalul Floreasca pentru 8 (OPT) ANI !!!
    267.000 mese / an x 7 lei / (cele 3 mese ale unei zile) x 8 ANI = 14,9 milioane < 15

    Sau cu 15 milioane se poate DUBLA CALITATEA mancarii in spitale pentru urmatorii 8 ani.

    Eu nu vreau ca banii mei sa fie folositi pentru o cladire simbol al FATARNICIEI.

    Firea si Consiliul General al PMB trebuie sa-mi dea inapoi ceea ce revine din impozitele platite de mine. Partea inapoiata o voi transfera direct in contul unui spital.
    • +1 (1 vot)    
      P$D = muietzi is posmagii Scumpi (Marţi, 9 august 2016, 11:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      nu are finetzuri din astea madam de voluntari, desi il are pe Bradisteanu acolo care ii putea spune/confirma cele scrise de tine !
  • -6 (6 voturi)    
    Situatie comica. Fost angajat Antena 3 sustine BOR (Luni, 8 august 2016, 15:50)

    Alui [utilizator]

    Creu de crezut daca te uiti cat a atacat BOR Antena 3.
  • -5 (9 voturi)    
    Duamna Pandele (Luni, 8 august 2016, 16:09)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Daca vreati intruadevar sa ajungeti presidinta Romanii, trebe sa dati si acesti bani pentru biseareca ca sa va ajute si popi sa ajungeti prisedinta Rumanii. Ca altufel va ajunge prisedinta duamna Olguta, nu dv. si ar fi pacat. Ca noi aia cari vam votat primarita va vrem si prisedinta.
  • -4 (10 voturi)    
    Sagrada Familia e inca in constructie (Luni, 8 august 2016, 16:13)

    SSav [utilizator]

    D-na Firea poate gasi,daca vrea, o mai buna utilizare a acestor bani.In fond si Sagrada Familia din Barcelona e inca in constructie dupa mai bine de 80 de ani de cand a fost inceputa.
    Cred ca nu avem inca destule gradinite, scoli si spitale si banii pot fi investiti cu succes in oricare din aceste directii.
    Dar cei care merg la cresa,gradinita, scoala sau spital nu voteaza!(poate unii din cei care sunt in spital mai voteaza, dar sunt prea putini si neinteresanti pentru partide!)
    Credinciosii ce merg la biserica sunt insa mai multi si pot vedea "maretele realizari" ale unuia sau altuia dintre politicieni.Ar trebui ca astfel de donatii sa fie interzise prin lege , e vorba de propaganda electorala mascata!
    Singurul mijloc prin care ar trebui sa fie finantate bisericile ar trebui sa fie Dep. de Stat pentru Culte, proportional cu numarul de credinciosi si in functie de alocatiile bugetare.
    In acest fel Biserica Ortodoxa, si nu numai ea, ci si celelalte biserici, ar fi decuplate de la campania electorala aproape continua.
    Biserica e scutita de impozite.Daca s-ar face calcul numai la cate impozite ar trebui sa plateasca pentru proprietatile detinute s-ar vedea cat de mare e subventia indirecta pe care o primeste, pe langa cea directa.Si daca numai acei bani ar fi utlizati pentru catedrala tot ar fi o suma importanta1
    Pentru bisericele monumentele istorice exista alternativa fondurilor europene( si tot prin Dep.Culte sau eventual Min.Culturii ar trebui finantat, nu prin alte structuri),cu conditia sa fie utilizate pentru restaurare, nu pentru transformare.Noul e bun, dar ce te faci daca nu prea mai ramane nimic din partea istorica originala?
    Daca mergeti la Manastirea Putna si nu stiti ca e o manastire veche, probabil ca nu o veti putea deosebi prea mult de una noua."Aerul istoric" cam lipseste de acolo datorita "restaurarii cu succes".Alaturi de mormintele din biserica poate doar zidurile exterioare mai pastreaza ceva din istorie, E un exemplu clar de "asa nu"!
    • +5 (9 voturi)    
      Fix pt ca n-a dat primaria bani (Luni, 8 august 2016, 16:57)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui SSav

      D-aia e Sagrada inca in constructie. N-are nici o legatura cu complexitatea.
      Cand vezi atata lipsa de cultura combinata cu atata vehementa te ingrozesti. Probabil asa a fost si in '46la noi sau in anii '30 in Germania.
      • -6 (10 voturi)    
        Fix pt ca n-a dat primaria bani (Luni, 8 august 2016, 17:53)

        SSav [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Fara suparae,oricat de complexa ar fi lucrarea, se termina in peste 80 de ani.Dar acolo se accepta inca donatii,oricat de mici ar fi ele.
        Aici vorbim insa de un alte aspecte-influentarea votului credinciosilor si de "cumpararea" de catre politicieni a "iertarilor de pacate" cu bani publici.Se impusca doi iepuri dintr-un foc.
        In fond nu e nimic nou sub soare-si papii vindeau in trecut dispense pentru cei care aveau bani sa le plateasca.
        Finantarea lucrarilor din veniturile bisericii precum si de catre un organism neutru, gen Dep.pentru Culte ar taia politicienilor calea asta de a face campanie electorala mascata.Ca macar un pomelnic cu numele celui care da atatia bani tot se citeste.Enoriasul aude si el numele rostite.Si ghici, numele rostite nu sunt ale celor care au contribuit cu impozite la buget, ci a celui care i-a dat, chit ca nu erau ai lui.
        Daca banii s-ar investi in educatie, cultura, sanatate ei s-ar intoarce inzecit in timp la buget.
        Dar politica de Dambovita atata poate -investitii in biserici, ca daca tot descreste numarul de romani macar sa aiba cine sa asigure finalul!
        Daca am avea mai multi oameni calificati(de ex scoli de meserii finantate , da, de primarie, ca invatamantul e finantat de prmarie), infrastructura mai buna(de ex.Centura de sud) atunci ar veni mai multe investitii si implicit bani mai multi la buget , de unde ar creste indirect si alocatia pentru biserici mai apoi.
        Dar nu e mai simplu sa dai bani direct la biserici?Efectul e imediat, nu peste 3-4 sau chiar zece ani.
        Pentru politicienii actuali nu conteaza daca vor mai exista destui oameni de la care sa se incaseze taxe peste 10-20 de ani, ca sigur nu vor fi ei aia sa le incaseze.Si atunci de ce sa se oboseasca sa investeasca in viitor?
    • +5 (7 voturi)    
      E încă în construcţie (Luni, 8 august 2016, 19:35)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui SSav

      Dar asta e spre ruşinea spaniolilor, care n-au putut valorifica timp de atâţia ani un proiect al arhitectului genial Gaudi.

      Noi o vom termina în doi ani de-acum încolo! La târnosire, va fi acolo toată ţara. Doamne-ajută!
  • +4 (10 voturi)    
    Eu zic asa: (Luni, 8 august 2016, 17:10)

    Un cititor [utilizator]

    Statul sa subventioneze concerte rock, curse de motociclete, expozitii de arta, stadioane, crese, partide politice, masini de lux pentru parlamentari, brosuri cu drepturile omului, cartile lui Plesu si Liiceanu, taierea padurilor si in general orice activitate care ar ajuta la desfiiintarea cit mai rapida a romanilor din aceasta parte a lumii.
    • -7 (11 voturi)    
      Daca considerati ca sunt desfiintata daca nu ma (Luni, 8 august 2016, 22:04)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      recunosc ca ortoxa si nici altceva (desi asta scrie pe certificatul de botez) , atunci aflati ca sunt deja desfiintata ! Pare ca nu v-au ajuns Colectiv, terorismul, masacrul din Turcia-numai in ultimul an- provocate de fundamentalistii oricarei religii !!
      Aflati ca la urmatorul Recensamant o sa ne declaram atei sau budisti, sa mai scada tupeul imparatului Daniel si cinismul de a mai intinde mana la buget intr-o tara tot mai saraca si cu sanatatea la pamant !!
      • +3 (9 voturi)    
        Ce are Colectiv cu religia? (Marţi, 9 august 2016, 0:00)

        Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Nu ti-e rusine sa.folosesti ce s-a intamplat in manipularea ta de 2 lei? Da' ce a aprins Daniel artificiile si a refuzat sa trateze peretii cu material ignifug?
        • 0 (2 voturi)    
          Nu i-a draconizat pe participanti spunand ca (Marţi, 9 august 2016, 11:22)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

          au primit ce meritau, a ranit familiile refuzand sa le faca slujba, a simulat ca va ocroti copiii uneia dintre victimime si a facut-o o luna !! Doar atat !
          Pe cine sa manipulez eu , de aici ! Asta e ce cred si am mult mai multe argumente decat am timp sau are rost sa scriu aici ! Pustiul din bisericile din cartierul meu -din Bucuresti- ma si confirma cumva !
      • 0 (0 voturi)    
        Ar trebui sa te declari bolnava psihic...... (Miercuri, 10 august 2016, 15:29)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui deval

        ...la urmatorul "recensamant".

        Ce legatura are religia cu ce s-a intamplat la Colectiv?

        Daca ai vreo problema cu spitalele, trimite o petitie pentru asta. Stupizi ca tine se baga la orice problema care nu le convine sau care nu ii intereseaza si urla ca de ce nu se dau banii aia la spitale. Ia urlati sa se dea banii cheltuiti pe Untold-uri, pe concerte, pe meciuri, pe stadioane, pe artificii etc. Sunt o gramada de oameni care nu ar vrea sa dea bani pentru asa ceva, si totusi se iau de la buget. Nu se poate tine cont de dorintele fiecarei persoane.

        Nu sunt de acord cu Catedrala dar sunteti enervant de prosti.
  • -1 (15 voturi)    
    o patachina... (Luni, 8 august 2016, 17:37)

    ella111 [utilizator]

    regret enorm ca am lipsit pt prima data de la vot...
    cred ca sunt multi care regreta asta acum.
    Patachina asta in mod normal nici secretara nu ar putea sa fie...dar primar...
    Oricum trebuia sa ne asteptam dat fiind electoratul PSD.Nu?
  • -2 (14 voturi)    
    inca ceva (Luni, 8 august 2016, 17:38)

    ella111 [utilizator]

    am si eu ceva de spus in legatura cu felul in care sunt cheltuiti banii cu care contribui la buget??????????????
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Luni, 8 august 2016, 21:35)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui ella111

      Nu prea. Ce ai de spus ii la vot. Conform democratiei reprezentative, se alege cineva care sa 'reprezinte' populatia care la ales/ a aleso. Timp de 4 ani ei decid felul in care sunt cheltuiti banii de la buget.
      • -6 (6 voturi)    
        In program nu a spus ca finanteaza ong-uri ! (Luni, 8 august 2016, 21:50)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        Nu exista in finantele publice locale un astfel de capitol !! Ministerul cultelor poate aloca -pentru toate cultele niste fonduri ! Cand s-au dat bani de la bugetul local pentru asa ceva s-a hotarat in parlament si s-a dat de la bugetul de stat ! Poate nu suntem stat laic si nu stim noi !!!
        • +4 (6 voturi)    
          Tu nu stii ce inseamna laic (Marţi, 9 august 2016, 0:05)

          Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui deval

          Doar atat. Faci o confuzie cu un stat ateist, cum era cel comunist. Intr-un stat laic religia e permisa si poate fi finantata.
          • 0 (2 voturi)    
            "Poate fi" , vedeti (si nu vezi) ! (Marţi, 9 august 2016, 11:14)

            deval [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

            Asta inseamna de ex. ca statul are chiar obligatia sa intretina lacase de cult care sunt repere istorice si chiar sa contribuie la construirea unei catedrale de bun simt (in spirit ortodox) asezate mai la margine, la o gura de metrou , intr-un spatiu generos si nu una de 1000 de ori mai mare decat cea mai mare biserica existenta in Romania , ca mantuirea nu e proportionala cu cladirea voastra !
            Stat laic inseamna ca religia nu are ce cauta in scoli mai mult decat un an de studiu al istoriei religiilor si nu e predata de popi, ca e impozitata ca un ong, ca da chitanta pentru tot ce incaseaza , ca nu-i platesc salarii si tot asa !! Iar daca spuneti ca biserica nu a primit toate bunurile confiscate de statul comunist poate facem o socoteala si scadem din valoarea acestora impozitele neplatite pe venit 26 de ani , faptul ca ne blocati impozitarea prostitutiei si vedem in final cine cui are sa dea o diferenta !!
  • 0 (14 voturi)    
    e normal sa faca asa ceva (Luni, 8 august 2016, 18:34)

    goto [utilizator]

    doar urmeaza alegeri parlamentare si nu are cine sa se roage pentru binele partidului (psd, bineinteles, si sa ceara pomana voturi tot pt acelasi partid)...
    in rest plebea a votat, iar acum toti bucurestenii vor suporta consecintele: mizerie in oras, coruptie la primarie, "pierderi" la apa si caldura (si nu numai), praf si santiere in oras etc.
  • -1 (11 voturi)    
    ! (Luni, 8 august 2016, 18:51)

    Kpriciu [utilizator]

    fireo, nu te vad bine!
  • -1 (13 voturi)    
    De acord !! Cu niste conditii : (Luni, 8 august 2016, 20:09)

    ana-pat [utilizator]

    1 Sa ia bani de la cei care au votat cu ea ! 2 Sa-si doneze toti pesedeii lefurile pe urmatorii 4 ani. (Asa ajunge si pt BRINCUSI).3 Sa fie impozitate toate averile si propietatile Bisericii.
    PS Poate dna nu stie ce usor este uneori sa scoata lumea in strada.
  • 0 (8 voturi)    
    RUSINE POPOR si PROSTIE ROMANEASCA (Marţi, 9 august 2016, 0:05)

    vigni [utilizator]

    Deja e o rusine publica si lipsa de cunostere a cerintelor fundamentale natiunii
    apa, scoala si canalizare, strazi asfaltate in loc de drumuri cel mult pietruite, educatie si sanatate pentru copii, sunt cerintele fundamentale.

    Donatia si sponsorizarea la medici e ilegala, la popi e chiar incurajata!
    Mor oamenii si copii in spitale, de asta trebuie mai multe biserici ca sa-i ingroape?
    Cand vor avea grija de problemele vitale ale poporului roman?
    Trezeste-te romane din somnul cel de veci in care este neamul asta!
  • -1 (1 vot)    
    majoritatea ??/ (Marţi, 9 august 2016, 8:41)

    nedumeritul [utilizator]

    si instaurarea comunismului a fost "vointa majoritatii" ca multe alte vointe ale majoritatii de-a lungul istoriei.
    LA NOI majoritatea nu vrea atatea biserici,daca s-ar face referendum (la noi si referendumul e falsificat) ar fi interesant ca spectacol.....
  • -1 (1 vot)    
    La spitale nu ar aloca niciun fond.. (Marţi, 9 august 2016, 9:59)

    akillies [utilizator]

    ..ca sa fie gata mai repede sau ca sa fie renovate, dar la biserici: cat cuprinde!

    acesta e mesajul politicienilor (mai alesp$d): Cat suntem la putere, facem ce,cum si cnad vrem noi cu banul public si mai ales ne platim datoriile catre principalii artizani ai victoriilor noastre!
  • -1 (1 vot)    
    eu as vrea sa vad... (Marţi, 9 august 2016, 10:17)

    akillies [utilizator]

    ..cati bucuresteni vor iesi in strada sa ii ceara "primaritei" demisia , can d in iarna vor ceda instalatiile de termoficare din oras..!

    A trecut vara si nu s-a incercat repararea niciunei artere de aprovizionare cu apa din bucuresti(si sunt destule care au nevoie de reparatii)!
    A trecut vara si nu s-au remediat cazanele de pe la termocentralele din principalele cartiere!
    trece vara si nu s-a clarificat situatia ELCEN-RADET si datoriile lor!

    dar s-a gasit cu cale sa se dea atatea mii de lei la biserici!

    Pai de ce ar mai incerca angajatul RADET/ELCEN etc. sa isi mai faca treaba corect, cand mesajul dat de primarie este "Nu ne pasa!Nu e treaba noastra! Nu ne intereseaza! O sa o rezolve Dumnezeu, ca noi nu mai putem!" ?!?!??!?!??

    Tara absurda cu o capitala plina de oameni abusrzi!

    Nu mai spun de oamenii care nu au apa si canalizare sau drumuri pietruite macar..!!
  • +1 (1 vot)    
    evaziunea fiscala din cimitire (Marţi, 9 august 2016, 12:20)

    IOVERA [utilizator]

    Mai bine ar lua masuri sa se elimine evaziunea fiscala din cimitirele aflate in subordinea Primariei. Este inadmisibil sa platesti 400 pe factura si groparii sa ceara inca 800 lei, doar ptr ca baga mortul in cavou si il cara cu caruciorul pana la groapa.
    PS- Nici preotul nu a dat chitanta ptr cei 450 lei, nici dascalul....nici firma de pompe funebre, nici floraria care a facut coroanele de flori.....in schimb Politia Comunitara are ca sarcina sa amendeze babutele care vand patrunjel pe strada.
  • -1 (1 vot)    
    Mari excroci popii astia! (Marţi, 9 august 2016, 17:12)

    Alui [utilizator]

    Auzi tu. Cica santierul intra in incapacitate de plata saca primaria sectorului 1 nu le doneaza 10 milioane, cam 2.5 milioane de Euro.
    Pai pana acum catedrala a costat 80-100 de milioane de euro, pentru finisare mai trebuie 200 de milioane,
    Cat i-ar ajuta 2.5 milioane de Euro? Bineinteles ca BOR are banii s-o termine (200 de milioane de euro), are minim 3 miliarde de euro in conturi. Dar lacomia ii orbeste pe popi. Se tiganesc cu statul pentru 2-5 milioane de euro (1-2.5% din ce mai au nevoie), pur si simplu din lacomie! Voi credeti ca un miliardar lacom nu ar lua 1 Euro de la un copil daca ar putea? BOR asta si face. Ia din banii copiilor, saracilor, bolnavilor! Cu 2-5 miloane de euro, faci o diferenta in Bucuresti la modernizarea sau finantarea unui spital sau a unor scoli.
    Popii BOR sunt niste sobolani!
  • -1 (1 vot)    
    Fi Rea (Marţi, 9 august 2016, 17:20)

    boda [utilizator]

    Catedrala ne trebuie fa habotnico? Catedrala?
    Mor oameni in spitale si noi dam bani celor mai mari hoti.
    Bravo doamna Firea. Felicitari.
    Cred ca te-au tinut oamenii in negru prea mult cu capul saub patrafir.
    Nu ne trebuie spitale. Nu avem nevoie ca orasu sa fie al Bucurestenilor.
    Avem nevoie de biserici. Avem nevoie de preoti.
    Avem nevoie de oameni care isi umplu burtile, care isi plimba gaozele in masini scumpe, care nu au platit in viata lor o taxa statului in care traiesc, dar isi umplu buzunarele cu banii nostri.
    Fire'o... iti cam dai foc la valiza singura.
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos (Miercuri, 10 august 2016, 21:44)

    boda [utilizator]

    Ce frumos.