UPDATE - FOTO Circulatia pe strada Episcopiei din centrul Capitalei, blocata joi, la pranz, de un sofer care a parcat neregulamentar. Circulatia autobuzelor liniei 300 este blocata

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2016, 14:10 Actualitate | Administratie Locala

Strada Episcopiei blocata
Foto: Hotnews
Joi, la pranz, circulatia pe strada Episcopiei din centrul Capitalei a fost din nou blocata de un sofer care a parcate neregulamentar. Pe aceasta artera circula linia de autobuze 300, iar circulatia acestora a fost blocata. Politia se afla la fata locului si incearca sa elibereze carosabilul.

  • UPDATE Circulatia a fost blocata circa 40 de minute. Potrivit informatiilor furnizate de Politia Rutiera, soferului i se va face dosar penal.
"Circulatia este blocata de cateva minute, Colegii mei de la Politia Rutiera sunt la fata   locului si incearca sa deblocheze drumul. Soferului i se va face dosar pentru blocarea drumului public", a declarat Laura Snae, purtator de cuvant Politia Rutiera.







Marti seara, un alt sofer care a parcat neregulamentar a blocat aceasta strada,
circulatia fiind intrerupta circa o ora. Acestuia i s-a facut dosar penal.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
27756 vizualizari
  • +38 (38 voturi)    
    repetitie (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:29)

    cristi [anonim]

    omu nu citeste hotnews, ce vreti. faceti un cross de stiri cu cancan.
  • +21 (31 voturi)    
    altu', frateee...??!! (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:29)

    Codruta N [utilizator]

    Bai, da NESIMTITI mai sunt astia!!

    Pe de alta parte: Politia NU le face dosar penal si la cei care stau acolo de nu-stiu-cand? Inclusiv la cei care blocheaza trotuarele si ii oblica pe trecatori sa mearga pe carosabil? Si care imipedica si curatarea trotuarelor de zapada??!!
    • +14 (20 voturi)    
      daca as fi politist (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:52)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      cand apare soferul buclucas m-as face ca ma uit in alta parte sau ca am treaba si as lasa calatorii si soferii afectati sa "discute" cu omul.

      E posibil sa inteleaga mai multe dintr-o discutie cu oamenii de rand decat cu politia
      • +6 (6 voturi)    
        Nu stiu ce as face daca as fi politist (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:54)

        kozanski [anonim] i-a raspuns lui eu sunt

        dar stiu ce ar face politia in orice tara civilizata:

        Ar salta masina in maxim 5 minute iar ala care a parcat ar fi primit pedeapsa exemplara sa afle tot clanul lui de imblaniti cu mertzan.

        La mine in cartier primaria a dezapezit statia de autobuz si jmecherii cu x5-uri s-au repezit sa parcheze acolo, fara sa fie deranjati in vreun fel, crezand ca pentru ei au muncit astia platiti din banii nostri.

        De altfel, taximetristii stationeaza binemersi pe trecerea de pietoni in timp ce politia locala ridica intr-o veselie masini ( cand facea asta ) la care se impunea maxim o amenda.

        Cand cineva m-a blocat pe mine ( un nesimtit care a lasat masina pe avarii o ora ) am sunat la 911 si mi-au zis ca nu pot face nimic, nu ridica masini ci, pot veni doar sa dea o amenda.

        Este clar ca tembelii de la politie habar nu au cum trebuie sa aplice legea, iar infrastructura, utilajele de ridicat masini au fost folosite abuziv, in total dezinteres fata de cetatean, doar ca sa ii stoarca de bani pe oameni, pentru a se imbogati niste interpusi ai primarilor.

        Acum, din populism, frica au trecut in extrema cealalta, nu mai ridica nimic, ca e an electoral si DNA le da tarcoale, asa ca daca erai unul din nefericitii din autobuz, n-aveai decat sa astepti pe termen nelimitat, pana isi termina ala cu mertzanul treaba.
        • +2 (2 voturi)    
          Curios (Vineri, 22 ianuarie 2016, 13:06)

          JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui kozanski

          Cine raspune la 911 in Romania?
    • -5 (13 voturi)    
      exact! (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:06)

      dealelucaragiale [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Sa stii ca fix de-aia nu sunt curatate trotuarele din Bucuresti!!!
    • +2 (14 voturi)    
      ocaua mica (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:44)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      De ce umblati cu ocaua mica? Pe acel segment este sens unic si parcarea interzisa (pe ambele parti ale strazii). Si in cazul precedent, dar si in asta de fata nimeni nu se leaga de cei stationati pe partea dreapta, cu masinile inzapezite. Din fotografii se vede clar ca sunt libere cate o jumatate din cele doua benzi. De ce doar soferul Mercedesului (Volkswagenului) sa fie sanctionat?
      • +7 (9 voturi)    
        gresit (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui lambda

        pe partea dreapta in sensul de mers, nu exista niciun semn de parcare interzisa, oprire interzisa sau stationare interzisa.
        pe cand pe stanga sensului de mers, exista un indicator de oprirea interzisa. indicatorul este exact cel din fata masinii melteanului. se vede si din poza dar si mai clar daca dai un google maps pt. str. episcopiei.
        acuma, intelegeti si voi. cum sa-si oboseasca bucile curului apropitarul unei masini de 100.000 euro si s-o parcheze 50m mai inainte, la parcarea de la blocul eva? la groapa cand l-o duce tot asa sa-l duca. prioritar.
        • -1 (5 voturi)    
          Restrictiile se aplica pe toate benzile unui sens (Vineri, 22 ianuarie 2016, 9:26)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui nahir

          Restrictiile se aplica pe toate benzile unui sens de mers. Pe un drum cu sens unic, un semn de oprire sau stationare interzisa este valabil si pe stanga si pe dreapta.
          • +3 (5 voturi)    
            esti sigur? (Vineri, 22 ianuarie 2016, 10:45)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            unde ai gasit tu asa ceva in codul rutier?
            • 0 (4 voturi)    
              uite aici (Vineri, 22 ianuarie 2016, 13:57)

              lambda [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              ART. 142 Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor: a) în zona de acţiune a indicatorului "Oprirea interzisă";

              cf. standardelor in vigoare, indicatorul Oprirea interzisa are urmatoarea zona de actiune:
              Acest indicator interzice oprirea voluntara a vehiculelor. În cazul în care este instalat singur (fara tablite aditionale de confirmare a zonei de actiune), oprirea este interzisa din dreptul lui si pâna la prima intersectie, indiferent de lungimea sectorului.

              De precizat ca zona de actiune este pe sensul de mers. Iar cand strada e cu sens unic, toate benzile sunt sub incidenta indicatorului.
              • +2 (2 voturi)    
                unde e precizarea asta??? (Vineri, 22 ianuarie 2016, 18:21)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui lambda

                "cand strada e cu sens unic, toate benzile sunt sub incidenta indicatorului".

                asta este interpretare proprie sau e scrisa undeva in regulamentul de aplicare a codului rutier?
                singura referinta pe care o gasesc in codul rutier este asta: (2) Pe drumurile cu sens unic, oprirea sau stationarea voluntara a vehiculelor este permisa si pe partea stânga, daca ramâne libera cel putin o banda de circulatie.

                Deci se face clar distinctie intre sens unic si drum cu 2 sensuri. De aici si nedumerirea mea.. e in lege sau nu?
                • 0 (0 voturi)    
                  interpretarea mea, e drept (Luni, 25 ianuarie 2016, 10:43)

                  lambda [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  Am citit si eu intai referinta data de tine. Doar ca acolo este vorba despre oprirea/stationarea pe drumul cu sens unic (punct).
                  Daca mergem insa la indicatorul 'oprirea interzisa', nu scrie nicaieri cate benzi intra in zona de actiune ci doar ca aceasta zona este pana la prima intersectie pe sensul de mers. Or toate benzile sunt pe acelasi sens de mers.
        • -2 (2 voturi)    
          completare (Vineri, 22 ianuarie 2016, 14:21)

          lambda [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          altfel, daca sensul unic are 3 sau mai multe benzi, ar trebui puse indicatoare pe fiecare banda? Daca nu, pe cate benzi actioneaza daca e amplasat pe partea stanga?
          • +2 (2 voturi)    
            genial.. (Vineri, 22 ianuarie 2016, 18:32)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui lambda

            Ti-e teama ca va parca pe banda din mijloc? codul rutier e destul de clar in privinta asta - "Vehiculul oprit sau stationat pe partea carosabila trebuie asezat langa si in paralel cu marginea acesteia, pe un singur rand"

            Iti dai seama la ce situatie aberanta ajungi? pe sens unic avem o situatie de tip totul sau nimic?.. parcam pe ambele parti sau pe nici una?..
  • +39 (41 voturi)    
    nr inmatriculare blurat????? (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:30)

    Ana [anonim]

    Corectitudinea politica ne obliga si de data asta sa acoperim numarul de inmatriculare al celui care a blocat o strada circulata de transportul in comun? Este incredibil unde s-a ajuns, daca nici oprobiul public nu mai functioneaza si acoperim numerele unor iresponsabili ca sa nu-i compromitem, in timp ce sute de oameni de pe traseul liniei 300 stau la -10 grade si tot asteapta.Soferul acela a parcat cu buna stiinta, lucid, banuiesc fara sa lase un nr de telefon in parbriz. Nu il suprindem intr-o regretabila clipa de ezitare ca sa il protejam, ascunzandu-i nr.
    Evident, nici serviciul de ridicaria auto nu mai functioneaza, era valabil doar atunci cand era in slujba unor abuzuri, nu a cetateanului.
    • +12 (12 voturi)    
      Se vede in video (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:47)

      indy2kro [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Nu se vede perfect, dar din ma prind e B 65 SFJ.
    • +12 (12 voturi)    
      In video se vede (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:52)

      petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Daca nu gresesc, B-65-SFJ
    • +14 (16 voturi)    
      normal ca a parcat cu buna stiinta (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:58)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Numai ca nu s-a gandit (nu a stiut) ca pe acolo circula si o linie RATB. O masina de tip turism ar avea loc pe acolo, prin spatiul lasat de el...dar un autobuz nu are.
      Sunt zeci de astfel de cazuri in Buc, in fiecare zi. Ca sofer trebuie sa ma strecor pe stradute, in care spatiul lasat de sofer e chiar mai mic decat cel din imagine...numai ca pe aici mai trebuie sa treaca si autobuzul. Asta nu a prevazut soferul Meredesului.
      • +2 (2 voturi)    
        ei, n-a stiut ... (Joi, 21 ianuarie 2016, 21:57)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ba a stiut.
        Dar si-a spus in gand ca-si baga toate cele in prostimea care n-are bani de merţan si care, dupa logica lui de o jumatate de neuron, merita sa stea in frig.
    • +11 (11 voturi)    
      HN de ce nu sunteti corecti?! (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:23)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Blurati numerele de inmatriculare ale unor infractori-caci e evident ca sunt dovezi filmate ca aici ca asta sunt- nu stiu ce cod deontologic sau lege va obliga...dar...pe aceesi logica ar trebui sa blurati (macar) orice fata a cuiva de pe strada sau implicat in vreo afacere/scandal/ancheta?!

      Pe aceeasi logica, ar trebui sa NU publicati numele si alte detalii ale celor implicati in anchete etc.

      E absurd!
  • +4 (4 voturi)    
    nr in video (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:39)

    ggg [anonim]

    nr in video
  • +6 (6 voturi)    
    .. (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:42)

    Flori [anonim]

    Nu inteleg de ce nu ii ridica masina?
    • +7 (7 voturi)    
      Pentru ca (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:39)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Flori

      Romania este tara condusa de mafioti iar oamenii sunt oi care nu protesteaza pana ii rade pe mafioti.
  • +7 (9 voturi)    
    Iar (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:42)

    cu4clase [anonim]

    au turbat saracii din autobuze. Pai unde era sa parcheze omu' masina aia premium ? Langa altele , ca sa fie zgariata ?
    • +3 (3 voturi)    
      eclere (Joi, 21 ianuarie 2016, 18:15)

      Almi [utilizator] i-a raspuns lui cu4clase

      pai s-o fi dus si asta sa-si ia eclere, ca a citit la tine in comentarii ca sunt eclere bune in zona aia...
    • +2 (2 voturi)    
      are loc de parcare (Vineri, 22 ianuarie 2016, 12:05)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui cu4clase

      Chiar langa str Episcopiei este parcarea mare din fata de la Ateneu. Nu stiu daca sunt 200m pana acolo. Acolo gasea lor de parcat, cu siguranta. Doar ca era platit....mmm 1.5 RON/ora mi se pare o suma mica, mai ales cand ai Mercedes classa S.
      Eu pe astia cu masini scumpe nu ii inteleg: dau peste 50 000 euro pe o masina, (daca o iau second, pt ca noua este 110 000 euro) si nu isi permit sa dea 1,5 ron/ora pe un loc de parcare?
  • +4 (22 voturi)    
    Brigada Cheia (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:43)

    CititorulComentator [utilizator]

    Trebuie infiintata o brigada care se plimba prin oras si zgarie toate masinile parcare neregulametar, cu cheia sau alte obiecte propice.

    Pazea!
  • +6 (8 voturi)    
    nesimtire ? (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:43)

    andreiu [utilizator]

    Eu nu cred ca un om poate fi atat de nesimtit. Cel mai probabil e doar prost gramada.. si cum prostia nu doare... decat pe altii.. asa o sa ramana taota viata
    • +9 (21 voturi)    
      nu esti din bucuresti asa-i ? (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:21)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      cum sa nu poate fi atat de nesimtit... oooo pai subestimezi cetatenii acestui minunat oras... sa vezi cum te scuipa sau cum iti ureaza tie si familiei tale "de bine" ca nu i-ai lasat sa treaca inaintea ta chiar daca nu aveau prioritate... sau ca nu i-ai lasat sa se bage de pe linia de tramvai in fata ta... sau ca ai avut curaj sa le dai un claxon in timp ce statea de vorba cu amicul de pe contrasens pe geamul masinii...

      am vazut atat de multe in bucuresti incat am ajuns sa cred ca nesimtirea nu are limite.. the sky is the limit
    • +2 (6 voturi)    
      NU ESTE NESIMTIT!!! (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:53)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      Este o traditie culturala: asa cum la migranti, este celebrul "tarrush gamea", la noi este "parcarea unde vrea muschii mei". Nu toti au curajul sa blocheze autobuzele sau sa parcheze pe linia de tramvai, dar pe coltul strazii, blocandu-i vederea cind incerci sa iesi, sunt foarte multi!
  • +5 (5 voturi)    
    bietul om (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:45)

    Reader [anonim]

    are si el un S-Klasse amarat care a venit cu strada personala ca dotare standard. ce vreti acum, lasa-ti-l sa parcheze unde vrea muschiul lui ...

    https://www.youtube.com/watch?v=EqfTLgHbhxs (schimbati voi numele)
  • +15 (15 voturi)    
    Politia Rutiera inexistenta (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:45)

    Dragos [anonim]

    Politia Rutiera inexistenta in Romania. Se foloseste doar pentru coloane oficiale. Pentru prevenire sau pentru siguaranta traficului ...nimic. Lipsa crasa de civilizatie !
  • +4 (8 voturi)    
    tancurile (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:48)

    gigi1 [utilizator]

    Tancurile parcate pe partea opusa sunt in regula? au transformat un drum in poteca.
    • +3 (5 voturi)    
      cred ca da (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:25)

      rsbl [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Pe partea opusa nu este semn de staionare/parcare interzisa.
      • -2 (4 voturi)    
        Nici nu trebuie (Vineri, 22 ianuarie 2016, 9:28)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui rsbl

        Pe sens unic este suficient sa fie pe o singura parte semnul de oprire/stationare interizisa.
  • +15 (15 voturi)    
    vrem update! (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:48)

    rsbl [utilizator]

    Duceti investigatia pana la capat! Aflati sigur cum s-au finalizat cele 2 incidente, si ce se intampla cu dosarele.
    Trebuie sa stim daca Politia isi face treaba sau nu.
  • +8 (10 voturi)    
    Oras fara reguli (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:49)

    Martinezu [utilizator]

    Un oras ca o tara. Fara reguli, fara legi. Fiecare face ce vrea, cum vrea, unde vrea.
    Pas cu pas ne ducem la fund de tot.
    Pierduti prin meandrele lucrului bine facut.
    Sa traiti bine dragi bucuresteni!
    Ne-a invins in cele din urma sistemul.
    Amin!
  • -16 (20 voturi)    
    nu ai cu cine ... (Joi, 21 ianuarie 2016, 14:57)

    trebol [utilizator]

    str. episcopiei este improprie circulatiei autobuzelor - de multe ori au probleme autoutilitarele - deci in ro. ca la nimeni ... vezi ca sunt probleme aproape zilnic - dar te vaiti - schimba traseul - oricum e absurd ...
  • -9 (17 voturi)    
    Ce mai observ eu (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:03)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ma uit la masinile insirate precum margelele si imi dau seama ca in Bucuresti trebuie sa existe o patura de mijloc destul de consistenta, absenta din statistici si care face evaziune fiscala si, in acelasi timp, plangandu-se de saracie.
    • +9 (9 voturi)    
      exista patura de mijloc in Bucuresti (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:23)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      legala.. exista si in statistici... Doar ca ea reprezinta 90% din patura de mijloc a Romaniei... Deci raportat la 20 mil de locuitori pare putin
    • +3 (9 voturi)    
      Masini de firma (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:30)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Majoritatea sunt masini ale persoanelor juridice. Inclusiv cele premium sunt luate pe firma daca sunt noi. Daca sunt sh, sunt foarte ieftine. Multe Mertane vechi costa cat un Logan sau mai putin, insa oamenii vor sa aiba imagine. In realitate oamenii respectivi sunt la acelasi nivel sau poate mai saraci ca unul cu o masina noua de 8.000 de euro, insa vor sa arate ceea ce nu sunt. Caini raiosi cu cozile pe sus...
  • +12 (12 voturi)    
    numarul de inmatriculare (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:03)

    holx [anonim]

    De ce le-am proteja indentitatea acestor NESIMTITI? multumim, in video se vede nr: B-65 (55?)-SFJ. Daca isi permite asemenea masina, isi va permite si dosar penal, se va rezolva totul cu spaga.
  • +12 (12 voturi)    
    ...... (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:10)

    gigikent08 [utilizator]

    o fi vreun episcop....
  • -5 (9 voturi)    
    mda (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:19)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ca in Romanistan
  • -5 (9 voturi)    
    Toata lumea filmeaza si posteaza pe facebook dar.. (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:28)

    Frankie [utilizator]

    Nimeni nu pune osul la treaba sa gaseasca o solutie, asa cum se intampla in Norvegia de exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=vecNHIAu1n4
  • +5 (11 voturi)    
    Zapada (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:28)

    rsbl [utilizator]

    O problema mare care nu se rezolva cu amenzi mici este si deszapezirea deficitara (cel putin in Bucuresti).

    In majoritatea cazurilor nici locatarii/institutiile si nici ADP nu curata trotuarele in fata institutiilor,
    Strazile sunt deszapezite doar partial, nu s-a dat zapada pana la bordura, nu se evacueaza zapada desi nu mai ninge de 3 zile.

    Fara pedepse nu o sa ne civilizam in veci.
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:37)

    Kpriciu [utilizator]

    La Rumunia, Mertzanu are prioritate in fata la altii manca-tz-as!
    După el, potopu.
    • +5 (5 voturi)    
      ei bine, (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:59)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      Eu unul sunt putin surprins! De obicei este vorba de o alta marca Germana, de paft Bavareza.
    • +2 (4 voturi)    
      inteleg ironia (Joi, 21 ianuarie 2016, 16:01)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      dar nu mutila numele tarii .. nu ea e de vina ci cei care isi bat joc de ea zilnic
  • +7 (7 voturi)    
    Rezultate (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:38)

    Cetateanu [utilizator]

    Oriunde in lume cand marlanu face porcarii in cinci secunde ramane fara obect - cat de mertan ar fi!
    Da la noi militiano - politistii nu-si fac datoria decat cu fraierii - ia vedeti cate masini sunt insirate sub semne de interzis sau pe treceri de pietoni sau blocand trotuarul ( si asta pe orice anotimp)!.(chiar de ce or protesta agentii? cand isi iau un porcoi de bani degeaba? ) iar amenzi - desi pot - ciuciu.
    2 Pai ce vreti bai, sa-si faca marlano-parlamentarii datoria sa schimbe legea cu ridicatu, ca sa nu mai fie un abuz? Pai ei si neamul lor sunt primii beneficiari ai acestei porcarii!
  • +6 (8 voturi)    
    Nu sunt vinovati!!! (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:42)

    patrula10000 [anonim]

    ...daca aia din autobuz (saracii aia) is faceau treaba si curatau locurile pe care au parcat bogatanii asa ceva nu s-ar fii intamplat.
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:50)

    tudorr [utilizator]

    Era o vorba, nu e prost ala care cere, ci ala care da! Sa fiu un coclit imputit plin de bani, fara scrupule si plin de tupeu, in Rromania si eu as proceda la fel pentru ca nu te pedepseste nimeni! Din fericire nu ma regasesc in nici una din variantele de mai sus, asa ca: dosar penal, retragerea permisului pentru minim 6 luni fara drept de contestatie+ amenda de la 5000 ron/jumatate de ora de strada blocata! Stai 2 ore 20.000 ron amenda! Scurt!
  • +6 (6 voturi)    
    Blocaj (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:55)

    Stefan [anonim]

    Salut, este ceva normal, atata timp cat politie nu exista ca sa aplice legea si atata timp cat politia nu are interes sa isi creeze cadrul legislativ. Aceste cozi de matura din P*****A R****A ar trebui date toate afara. Sunt o multume de secretari de stat , ministri, prim ministri, vorba aia capete luminate, si nu e instare nimeni nici sa dea o lege pentru marlani, si chiar daca exista lege, nu sunt in stare ciocoflenderii(politistii) sa o aplice. Ei imi dau comunicate si imi zic ca sunt la fata locului. E ca si cum, salvarea s-ar duce langa unul care a facut infarct si sa imi zica sefa de la ambulante, stati linistiti, noi suntem la fata locului. Nu draga politie romana, nu asa, daca te respecti si ai cohones, ne dai comunicat ca 1 ) tipul a ramas fara carnet pe 2 ani, 2 ) dosar penal, 3) masina ridicata is pentru recuperare 1840 de lei amenda, sa vezi tata daca mai parcheaza 1 aiurea. Iar pentru masura 2) daca tipul nu face puscarie, ca totusi suna prea dur, sa fie o amenda penala de 2000 de euro. sa vezi ce curat va fi pe drum. Cand lucrezi intr-un domeniu de genu, nu trebuie sa ai mama sa ai tata. Draga politia romana, a fi politie rutiera nu inseamna doar sa stai cu radarul, inseamna , mult mai multe lucruri care trebuie rezolvate.Gen : ce zici de soferii care merg cand nu e ceata cu lampile de ceata aprinse?, ce zici de amendarea celor care parcheaza in locuri nepermise, ce zici sa iti creezi un cadru legislativ prin care sa iti stimulezi angajatii, ca daca aplica legea cu corectitudine primesc 10% din amenzile incasate, evident trebuie sa ai si departament foarte strict anti abuzuri. Eh, povesti cu pesti.
  • +1 (7 voturi)    
    Macar sa ne racorim nitel ! (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:22)

    Susufler0 [utilizator]

    Spun ceva ce nu credeam pana azi ca pot spune. Bai, dar nu trece nimeni cu o cheie, de-a lungul si de-a latul limuzinei ? Nu merita toti oamenii aia blocati in masini si autobuze sa se racoreasca nitel, ca si-asa s-au incins de nervi din cauza nesimtitului. Macar, inainte de amenda, puncte si ce-o mai fi sa vina, sa trebuiasca sa treaca individul pe la sevice, mama lui !
    • +5 (5 voturi)    
      Nu asa se rezolva problemele. (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:39)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      Daca un individ incalca legea asta nu ne da dreptul sa o incalcam si noi, pentru ca daca ne bagam cu totii picioarele in ea de lege ( buna, proasta, aplicata, ne-aplicata) atunci totul se duce de rapa in tara asta, vom merge pe strada cu pistolul in mana ca in Vestul Salbatic.
      Legea ar trebui sa tina cont in stabilirea pedepsei de cate persoane au fost afectate de fapta acelui om si pedeapsa in cazul acesta ar trebui sa fie maxima. Dar nu ne facem noi dreptate singuri.

      In orice tara civilizata am fi fost, cu un simplu telefon masina ar fi fost saltata de acolo intr-un interval de ordinul minutelor iar individul ar fi primit o amenda (cel putin) pe care sa o tina minte tot neamul lui de jmecheri cu mertzan.

      Ceea ce propui tu este tocmai pe dos, o solutie de tara bananiera.
  • +4 (4 voturi)    
    Lecție! (Joi, 21 ianuarie 2016, 17:59)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Asta se întâmplă dacă nu citiți știrile de unde trebuie! :D
  • +3 (3 voturi)    
    Eu aș fi împins mașina mai încolo (Vineri, 22 ianuarie 2016, 2:32)

    Andrei Cosmovici [utilizator]

    Până la rezolvarea problemelor legale (posibilitate ridicare mașini), aș fi cerut ajutorul câtorva oameni, și aș fi tras mașina oleacă mai încolo. Se poate face f. ușor, prinzi de sub aripa mașinii.

    Prioritățile mai întâi.
    • +1 (1 vot)    
      prioritatea era sa nu il deranjeze ! (Vineri, 22 ianuarie 2016, 10:04)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Cosmovici

      Prioritatea zero era sa nu il dernajeze pe proprietarul Mertzanului!

      Ce conteaza ca in alta parte a orasului, tot din cauza blocajelor de trafic, Ambulanta ajunge prea tarziu:

      http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/un-barbat-a-murit-intr-un-magazin-din-bucuresti-ambulanta-ar-fi-ajuns-dupa-20-de-minute-din-cauza-traficului.html