FOTOGALERIE Circulatie blocata, marti seara, in zona Piata Romana din Bucuresti, dupa ce o masina a parcat pe mijlocul strazii

de Alexandra Ciordas     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2016, 19:36 Actualitate | Esenţial

Circulatie blocata in Bucuresti (6)
Foto: Hotnews
Circulatia era blocata marti seara in centrul Bucurestiului, in apropiere de Ateneu, dupa ce o masina cu numere de inmatriculare de Constanta a parcat pe strada Nicolae Golescu si a blocat trecerea autobuzelor RATB.

In zona se formase o coada de circa zece autobuze si mai multe masini mici care asteptau de circa o ora si jumatate revenirea soferului.

Intrebati de reporterul HotNews.ro, reprezentantii Politiei Rutiere au spus ca nu au ce face, deoarece nu mai au dreptul sa ridice masini, astfel incat asteapta sa vina proprietarul, caruia cel mai probabil i se va intocmi dosar penal.

Politistii il cautau pe sofer in restaurantele si barurile din jur.

Un echipaj de politie nu mai permite intrarea masinilor de pe Bulevardul Magheru pe strada Enescu, unde s-a format blocajul.























Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
54832 vizualizari
  • +23 (27 voturi)    
    nesimtire. nu e posibil asa ceva (Marţi, 19 ianuarie 2016, 19:44)

    dan [anonim]

    sa reintroduca ridicarile.

    Asa nesimtire nu este posibila....
    Si o amenda pentru sabotaj....
  • +12 (18 voturi)    
    numarul e din Constanta insa ..initialele (Marţi, 19 ianuarie 2016, 19:45)

    un domn [utilizator]

    sunt ale lui Madagascar Raducu ?
  • +28 (38 voturi)    
    Este "normal" sa se intample.... (Marţi, 19 ianuarie 2016, 19:50)

    gigiN [utilizator]

    ...asa ceva,intr-o tara in care nu exista politie rutiera !!!Poate doar ca...antemergatori.
    • 0 (2 voturi)    
      ca sofer pot sa spun ca soferii de Constanta (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 14:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      si cei de Arges sunt cei mai indisciplinati din Romania. Nu stiu cine le-a spus lor ca in Buc poti sa faci orice si nu te amendeaza nimeni...uite ca nu poti face chiar orice.
  • -2 (42 voturi)    
    DOAR UN /// DE CT (Marţi, 19 ianuarie 2016, 19:51)

    TRANSILVANIAN FREEMAN [anonim]

    E plina tara de ///, am observat ca cei mai periculosi in trafic sunt din sudul si estul tariii, in special din CT si B, dar si cei din zona Moldovei, unde insa cu cat mergi spre nord, spre Bucovina, lumea e mai calma si mai linistita la condus... Sa te feresti in trafic de cei cu numere de Bulgaria, au comportament infractional, numai cei ce vor sa incalce legea isi inmatriculeaza masina in BG, dar si de cei cu masini sfintite de popiii ortodocsi, au o cruce desenata in spate, sunt foarte rai in trafic, infractori pur sange, tupeisti si cred ca divinitatea/Dzeu ii salveaza de accidente.. in realitate fac cele mai multe accidente si au masini avariate ca cei cu nr de BG... Traficul in Bucurestistan? Ca in Mordor, adevarati ORCI la volan (stapanul Inelelor)... am uneori treaba in Bucurestabad si condusul acolo e haos si nebunie... odata o doamna, imbracata bine de altfel, mi-a aratat pumnul in trafic... nu m-am dat jos din masina desi am 185 cm si cred ca ii rupeam usa daca ma ma coboram la mintea ei... la noi in Ardeal se conduce mai linistit, fara claxoane excesive, lumea asteapta... dar in Bucurestistan = Mordor....
    • -12 (28 voturi)    
      da mai la voi in ardeal (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 8:27)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui TRANSILVANIAN FREEMAN

      e alta treaba... acolo te plictisesti pana pleaca masinile la semafor verde... daca ati trai in bucuresti v-ar manca cainii...
    • +12 (16 voturi)    
      Mda (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:49)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui TRANSILVANIAN FREEMAN

      In Cluj acum 15 - 20 de ani toata lumea te lasa la trecerea de pieton. Acum constat cu amaraciune ca rar intalnesti ca cineva sa te lase la trecere. In rest traficul e sub orice critica, fara nici un bun simt. Asa e Cluj, daca tu zici ca in Bucuresti e mai rau atunci inseamna ca e indian style ca doar aia poate fi mai rau ca si ce am vazut acum de sarbatori in Cluj.
    • +6 (6 voturi)    
      Legende (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:54)

      grobian [utilizator] i-a raspuns lui TRANSILVANIAN FREEMAN

      Bucuresteni vs ardeleni vs moldoveni. Legende. Pusi sa conduca in acelasi oras cu aceleasi reguli, dupa cativa ani nu ii deosebesti. Pur si simplu clujenii nu se confrunta cu blocajele din Bucuresti, iar multi altii nu au experienta condusului intr-un oras mare si isi pierd rabdarea dupa 5 minute de stat la semafor. De aceea vezi GR, AG, DJ cu masini tunate din targ facand slalom printre benzi cu 100 km/h. Pur si simplu nu sunt obisnuiti cu ideea de oras. Lasa-i 3 ani si ii vei vedea in masini normale, facand doar bizonisme tipic bucurestene. De exemplu blocand pietoni pe trotuar, nu autobuze.
    • +3 (5 voturi)    
      hai sa nu exageram si (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 14:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui TRANSILVANIAN FREEMAN

      nu generaliza....nu te-ai adaptat tu la traficul din Buc, de aceea vorbesti asa. Si eu cand ma duc la Sibiu ma enervez pt ca soferii mi se par prea lenti, si am senzatia ca pierd timpul.
      Pana la urma totul e o problema de adaptare...si la haos, si la lentoare.
  • +5 (11 voturi)    
    OOOOOO (Marţi, 19 ianuarie 2016, 19:54)

    MoemBius [utilizator]

    Nu mai au dreptul sa ridice masini
    Noutati
    Au pierdut prea multe procese si au de plata despagubiri?
    Asta nu inseamna ca sint de acord cu "///" ala care a parcat masina in mijlocu strazii!
    Da ma rog ce si face omul cu mana lui stiti si voi se numeste .....Lucru MANUAL
    Interesanta stire
    Multumesc HN
    • +1 (1 vot)    
      in cazul (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 17:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      de fata, politistii cred ca erau indreptatiti sa ridice gunoiul din mijlocul drumului.
  • +8 (10 voturi)    
    Baaaaaaa (Marţi, 19 ianuarie 2016, 19:55)

    IonFromRaion [utilizator]

    Valeeeeeuu... suntem de rasul curcilor.

    Bine a zis ala cu drobul de sare...
  • +21 (29 voturi)    
    mda (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:02)

    tirolez [utilizator]

    Sper din tot sufletul ca printre soferii blocati sunt doar dintre cei care tipa sus si tare ca masura ridicarii masinilor este abuziva. Imi pare rau ca nu e prinsa si o coloana oficiala.
    • -6 (28 voturi)    
      ridicarea masinilor ESTE abuziva... (Marţi, 19 ianuarie 2016, 23:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      si nu pentru ca e anormal sa se ridice masinile
      ci pentru ca firmele care ridica masinile sunt private (pe langa asta nici nu le intereseaza sa elibereze traficul, ele vor sa iasa banu si atat)...
      transportu masinii 7 milioane
      amenda pentru parcat aiurea 1-2 milioane
      (caz concret al unui coleg de acum cativa ani)
      • +11 (17 voturi)    
        mda (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:14)

        mda [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        pai da, si daca nu ai fi bizon, dupa ce ai plati astfel de bani, nu ai mai parca neregulamentar...

        nu cred ca aia de la ridicari, ridica masini parcate regulamentar...

        du-te prin europa, nu exista sa parchezi aiurea, ti-o ridica si te costa 500 euro (in viena de exemplu) sa ti-o recuperezi
        • +4 (8 voturi)    
          din pacate (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:55)

          anna. [utilizator] i-a raspuns lui mda

          au ridicat si masini parcate regulamentar - am patit asta in sectorul 6. Se vedea clar in pozele politiei ca masina a fost parcata corect, dar mi-am recuperat banii abia peste un an (a trebuit sa-i dau in judecata).
          • +6 (12 voturi)    
            si in procente cam cum e? (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:09)

            eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui anna.

            cate masini se ridica abuziv si cate corect? banuiesc ca vorbim de exceptii nu de regula
          • +2 (10 voturi)    
            din pacate... (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:42)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui anna.

            si justitia mai greseste uneori si aresteaza oameni nevinovati. din pacate...
            dar nu renuntam la justitie, nu?
            ii dai in judecata, recuperezi banii + daune pentru timpul pierdut si firele albe castigate si mergi mai departe..
      • +7 (9 voturi)    
        Nu, nu (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:44)

        Dodo [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        ridicarea masinilor este abuziva ci modalitate prin care se face este abuziva...Sa nu ne jucam cu cuvintele...
      • +5 (11 voturi)    
        corect!!! (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:30)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu stiu de ce ai primit minusuri!
        Ridicarea, da, era abuziva, asa cum se facea.
        Nu profitau decat firmele "agreate" ce se ocupau cu ridicarea.
        Scopul ar trebui sa fie ELIBERAREA TRAFICULUI, deci pt o masina parcat nerglementar se da doar amenda, in schimb una lasata asa sa blocheze intersectia, TREBUIE ridicata!
      • +2 (2 voturi)    
        depinde de la sector la sector (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 14:43)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        eu am platit 350 ron transportul, iar ,,cazarea" era inca 350 RON/noapte.Deci, un transport si o noapte de cazare fac 700 RON.
        Amenda cam la 150 RON, daca platesti in 24ore..
    • +18 (20 voturi)    
      ISU (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 8:01)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      In Bucuresti se mai deplaseaza si pompierii si salvarile. Astfel de masini, care blocheaza traficul- uneori blocheaza tramvaiul!!!- trebuie ridicate rapid.
      • +14 (16 voturi)    
        Asa este... (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 8:48)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui aniod

        Masinile parcate aiurea care impiedica interventiile, transportul in comun sau prezinta amenintari sau riscuri trebuie imediat ridicate!
    • +4 (6 voturi)    
      ??? (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:27)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Cei care se bucura ca nu se mai ridica masinile, deci pot sa parcheze unde vrea muchii lor, NU circula cu ITB-ul!!!
  • +16 (18 voturi)    
    Coooooool (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:03)

    V. Veroiu [utilizator]

    Super tare soferul. La multi ani cu executare.
  • +17 (21 voturi)    
    lasa baaa (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:05)

    romalesuc [anonim]

    haide baa ca va intelegeti voi gaborii cu omu. a avut o urgenta, o kestie, o macaroana...auzi la ei dosar penal :)))))
  • +10 (24 voturi)    
    Eu o rezolvam (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:05)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    simplu si rapid: chemam 10 oameni sa-i impinga masina in sant ///, apoi gauream anvelopele si il chemam sa si-o ia. ///
    • -14 (26 voturi)    
      Intre salbatici (Marţi, 19 ianuarie 2016, 22:53)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      Asa se rezolva. Din pacate cand spui "intre" te implici si pe tine.
      • +2 (22 voturi)    
        Ma bucur (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 0:06)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Sa vad atatea minusuri. Macar stiu de ce am plecat din Romania.

        Domnilor minusaci, furia aia de moment si bucuria ca i-ai spart rotile dureaza un minut. Insa faptul ca "spargi roti" cand e unul blocat, cand unul iti cere spaga, cand nu poti duce copilul la gradinita, cand aia, cand ailalta, cand sus, cand jos, la fiecare pas cate o problema a unuia care merita sa ii spargi rotile, ei bine viata asta toaca. Toaca incet incet nervii. Si uite asa ajungi un om bolnav.

        Ce anume rezolvi cu masina in sant si cu rotile sparte? Ah: inca 30 de minute de strada blocata de macara, a doua zi. Ca ////ala de a parcat nu isi poate impacheta masina in buzunar si pleca acasa cu ea sa o remaieze.
        • +3 (11 voturi)    
          pentru Veroiu (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 0:36)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Dar cu prima parte esti de acord ? Fara spart roti, doar impinsa in sant. Ce zici ?
          • +1 (7 voturi)    
            Impinsa (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:54)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Pt eliberarea caii de rulare. Simply put: imi rezolv problema si atat. Sincer: am in viata lucruri mult mai importante si mai frumoase de facut decat sa ma enerveze un dobitoc caruia apoi sa ii intep rotile. Dobitocul oricum nu va pricepe. Din pacate insa, constat ca frumusetea vietii multor cititori Hotnews este intepatul rotilor si flegma intre felinare. Thanks but no thanks.
            • +2 (2 voturi)    
              Sunt de acord cu tine ! (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 20:54)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

              E suficent sa fie impinsa de urgenta pentru eliberarea drumului. Daca nu se poate rezolva asa, ridicata de Politie si parcata intr-un loc special pentru astfel de problema. Si a nu se uita! O amenda mare pentru nesimtit si puncte de penalizare la permisul de conducere. Cred ca acesta este abordarea corecta. Ce crezi ?
              • 0 (2 voturi)    
                Exact (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 22:35)

                V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                Amenda colosala. Si aplicata, nu pe harte. Nu poate plati? Luata masina.

                Propun de asemenea ca pedeapsa anularea (nu suspendarea) permisului. Sa dea examen din nou. Il arde mai mult decat un cauciuc spart. Daca are bani, il doare in cot de cauciuc insa la examen sa se prezinte, sa dea teste, traseu, etc.
        • +9 (17 voturi)    
          Ai ajuns mare filozof sau mr wise guy (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 1:07)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          in strainatate??? Stii bine ca afara masina aia era towed in maxim juma de ora.
          • -2 (4 voturi)    
            Fireste (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:57)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            Nu sunt filosof ci imi vad mai departe de drum.

            And your point is? Care e relatia de cauzalitate intre tractarea masinii de catre altul si intepatul rotii de catre tine? Sa vedem: daca o tractau nu i-ai fi intepat rotile? Sau invers? Daca nu ii intepi rotile atunci il tracteaza? Hai, foloseste logica, un pic, azi, nu e greu, asta inainte sa ii faci pe altii filosofi.
        • +5 (5 voturi)    
          o prostie (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:40)

          serpik [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Daca ii spargi rotile sau zgarii masina, esti acuzat de distrugere si cunosc caz care s-a soldat cu bagarea la zdup pentru cateva luni a zgarietorului, acum depinde de judecator.
          Nu e o solutie, solutie e ca imediat masina sa fie ridicata de oficiaalitati si amenda! Daca ai parca pe calea ferata, sa presupunem ca ar si putea opri trenul.
          Te duci si stai cateva ore, mananci o pizza etc si apoi te intorci si 50 de garnituri te-ar astepta, cu politia neputincioaasa , ca nu iti poate ridica masina! Ce tampenie!
          • +1 (5 voturi)    
            Exact (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:59)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui serpik

            Tampenia e statul prin autoritatile sale. Intepand roti si cauzand distrugeri nu faci decat doua lucruri:

            1. sa fii fericit un minut dupa care sa constati ca de fapt tot in zapada esti.

            2. sa dovedesti ca esti cel putin la fel de tampit ca ala care ti-a blocat drumul.

            Si uite asa din lupta in lupta spre victoria finala.
        • +4 (4 voturi)    
          in strainatate (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:07)

          manon [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          acolo unde zici tu ca esti, in "strainatate" ti se permite sa pachezi ca grobianul in mijlocul strazii sa blochezi traficul ca asa vrea neuronul ala obosit al tau si scapi cu fata curata, cu masina neridicata si fara amenda? Ai vorbit ca sa nu adormi.
          • -1 (5 voturi)    
            Nu (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 12:26)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui manon

            Eu nu as parca asa nici macar in Bucuresti sau in Corlatele. Care e relatia de cauzalitate intre cum as parca eu si cum ai reactiona tu? Sau care e relatia de cauzalitate intre cum parchezi tu si cum as reactiona eu? Ah, am inteles. Eu am vorbit ca sa nu adorm iar tu ai citit din acelasi motiv.
    • +4 (6 voturi)    
      Eu o rezolvam (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:54)

      ROBIN de la oraș [anonim] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      simplu si rapid: chemam o mașină de pompieri să dea peste mașina mitocanului,
      • +1 (3 voturi)    
        Si dupa aia (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 12:02)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui ROBIN de la oraș

        Sa stea pompierii sa faca formularul de asigurari. Nu crezi ca masina aia de pompieri costa bani si ca e ca orice alta masina inregistrata la un asigurator? Nu iti dai seama ca "rezolvai" situatia de asteptare la tine printr-o asteptare la altii care in loc sa stinga un incendiu trebuiau sa rezolve daunele?!?!?

        Stau si ma minunez cum multi dintre voi va imaginati o viata fericita.
      • +2 (2 voturi)    
        sau (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 12:30)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui ROBIN de la oraș

        sau sa o mute mai incolo pe bucati, descarcerata
  • +5 (9 voturi)    
    ha haaaa (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:06)

    mihai [anonim]

    tare de /// ..cu ''organe'' de /// ..cu legi facute pe genunchi ..SI..ganditi - va un pic..daca in capitala tarii se intampla d-astea...ganditi-va cum isi arata ''muschii'' toti ///prin restul tarii in felul asta...cu parcarea e jale in toata tara..si de 20+ de ani..nimeni nu face nimic ...e incredibil
  • +7 (9 voturi)    
    In ciuda faptului ca Ro (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:20)

    Cuca [utilizator]

    este plina ce caini, tara este in intregime un sat fara caini....

    Ce bataie de joc ! Ce bataie de joc !
  • +6 (8 voturi)    
    hmm... (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:25)

    Andrei B. [anonim]

    Masinile din cate stiu nu parcheaza. Doar /// de la volan.
  • +5 (7 voturi)    
    Mazare ? Urgenta prostata lui Nicusor ? (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:25)

    Plagarus [utilizator]

    Numai prostii se mai mira in RO ~plutitoare.
  • +7 (11 voturi)    
    Un nesimţit (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:30)

    Mihai [anonim]

    Sper sa fie pedepsit cu închisoarea de 5 ani!!
  • +9 (11 voturi)    
    Soluția cea mai eficientă (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:35)

    reiand [utilizator]

    De ce să ridici mașina și să dai amendă, când poți să o lași acolo, să paralizezi circulația cu orele, și să deschizi un dosar penal.

    În locul ăla autobuzele mereu trec la limită, dacă nu cunoști zona nici nu îți imaginezi că trec autobuze pe o străduță așa mică și e foarte ușor să le blochezi, mai ales pe zăpadă.
  • +8 (18 voturi)    
    adică (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:39)

    verdeata [anonim]

    nu au voie nici măcar să o tragăă alături ca să deblocheze circulația? Chiar nu cred.
    Problema asta vine din puturoșenia poliției rutiere. Se plângeau mai demult că nu au oameni pentru ca poi să aflăm că au prea mulți, ceea ce înseamnă că stau în birouri. Eu î văd foarte rar pe străzi, de ceea își permte orice terchea-berhea să lase mașina în mijlocul străzii.
    • +3 (3 voturi)    
      eh (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 12:33)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

      s-au uitat si ei in baza de date cine e proprietarul si probabil le-a pierit curajul. "poate" se va intocmi dosar penal
  • +29 (33 voturi)    
    Tara lui Papura Voda (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:39)

    bigbrother [utilizator]

    Se poate merge cu coloana de politie catre restaurant, se poate parca pe trotuare dar cand se blocheaza circulatia din cauza unui idiot, se ridica din umeri. Traiasca legiuitorii acestei tari, ca bine ne-ar fi fara ei. Nu stiu cine a facut legea asta, dar ii doresc sa ramana blocat in spatele unui tir pe cel mai aprig viscol, poate asa se schimba odata prostia asta de lege si politistii vor fi cu adevarat politisti, nu gardieni publici.
  • +2 (14 voturi)    
    chiar ca tara aia e.. (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:47)

    exilatul [utilizator]

    locuita de multi imbecili..
  • +9 (13 voturi)    
    Ridicat/blocat roata (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:48)

    Stefan [anonim]

    daca guvernul avea interes sa dea o lege de genu, acum nu mai era nimeni blocat. Dar cum interes nu este, intr-o zi va merge unul si va parca in fata portii guvernului . Si politia maxim ii va putea aplica o amenda de parcare ilegala.
    • +5 (5 voturi)    
      haha (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:43)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      buna asta, am putea sa o facem la un moment dat. asa vreo cateva zeci de masini parcate in poarta la guvern, la cotroceni, la parlament..
  • -15 (17 voturi)    
    daca... (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:12)

    ak33 [utilizator]

    daca numarul era de bucuresti asta nu era stire
  • +11 (21 voturi)    
    Minciuni ! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:39)

    cristi [anonim]

    Se interzice ridicarea masinilor de catre firme private pe baza unor hotarari locale.
    Politia rutiera (aia adevarata si nu aia locala care in mod ilegal isi aroga aceaiasi titulatura) are dreptul sa ia masuri pentru eliberarea drumului .
    Imi miroase a manipulare grosolana pentru a se forta reintrarea pe piata a hingherilor de masini . E vorba de foarte multi bani ,mai ales ca au investit in nenumarate masini de ridicare care acum stau degeaba.
    • +4 (6 voturi)    
      ridicare masini (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:13)

      dan [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Corect,

      Articolul 96, din codul rutier spune:
      (1) Sanctiunile contraventionale complementare au ca scop înlaturarea unei stari de pericol si preîntâmpinarea savârsirii altor fapte interzise de lege si se aplica prin acelasi proces-verbal prin care se aplica si sanctiunea principala a amenzii sau avertismentului.
      (2) Sanctiunile contraventionale complementare sunt urmatoarele:
      ...
      f) ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar.

      Deci, unde e problema Politiei Rutiere???
      • +3 (3 voturi)    
        AICI (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:02)

        OSA [anonim] i-a raspuns lui dan

        decizia nr. 9/25.05.2015 a ÎNALTEI CURȚI DE CASAȚIE ȘI JUSTIȚIE
        • 0 (0 voturi)    
          gresit (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 12:49)

          dan [anonim] i-a raspuns lui OSA

          Decizia respectiva se refera la "Legalitatea hotărârilor adoptate de consiliile locale în vederea reglementării procedurii privind ridicarea vehiculelor staţionate neregulamentar," -deci e vorba de hotarari ale consiliilor locale si nu de Codul rutier, respectiv OUG nr. 195/2002.

          Astfel ca, respectiva decizie a ICCJ nu se aplica in cazul de fata.
          • +1 (1 vot)    
            This is the problem (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 21:23)

            OSA [anonim] i-a raspuns lui dan

            Regulamentul de aplicare a noului cod rutier (Ordonanta de urgenta nr. 195 / 2000 privind circulatia pe drumurile publice), act cu caracter normativ, nu prevede și modalitățile de ridicare, transport, depozitare și eliberare a vehiculelor. De ce oare? Pentru a transfera competenţa autorităţilor administraţiei publice locale. De ce oare? Think about it.
      • +3 (3 voturi)    
        lipsa utilajului de ridicat (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:10)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui dan

        Nu au utilajul, platforma de ridicat in inventarul politiei. Nu a fost interes in acest sens, interesul a fost externalizarea acestei activitati. Si uite cum suntem prinsi la mijloc!
  • +24 (28 voturi)    
    asteapta proprietarul (Marţi, 19 ianuarie 2016, 21:47)

    bbk [anonim]

    serios? adica masina incurca circulatia si ei asteapta proprietarul?
    si daca ala a mers la restaurant, i s-a facut rau si l-a luat salvarea? sau poate a facut infarct, si acum e inconstient?
    ce fac politistii? asteapta cateva zile sau saptamani sa se faca bine proprietarul sa ii dea amenda sau sa ii faca dosar penal?
    asta este o idee aberanta in lege, sa dai amenda doar daca vine soferul. amenda trebuie data proprietarului, chiar si in lipsa lui. iar daca se dovedeste ca nu ala a fost de a lasat masina, se schimba destinatarul amenzii.
    iar chestia ca nu se poate ridica masina, e si mai tampita treaba.
    ce ar fi sa gasesc un harb de masina, o iau din parcare unde rugineste, si o duc pe mijlocul bulevardului. sau duc 3-4, sa blochez complet. ce face politia? lasa masinile acolo, nu se atinge de ele, chiar dirijeaza circulatia pe alte strazi, sa ocoleasca zona, in loc sa rezolve problema?
    • +12 (14 voturi)    
      asa (Marţi, 19 ianuarie 2016, 23:48)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui bbk

      si daca moare intre timp, politia va astepta pina cind urmasii fac succesiunea la notar, se intorc din concediu si vin sa ia masina? Pot si renunta, considerind-o devalorizata, o lasa acolo, si va fi ridicata cind va exista o hotarire judecatoreasca, ca asa e legea.
  • -7 (23 voturi)    
    masina (Marţi, 19 ianuarie 2016, 22:00)

    Badea Cartan [anonim]

    Masina nu trebuia ridica ci trebuia ferita. Dar miticii s-au uitat ca viteii la poarta nou si probabil au si inceput sa raga din toti rarunchii si sa apese pe claxoane.

    Nu ma cred mai destept decat miticii, dar daca veneau 2 insi de 100 de kile, o mutau 50 de metri mai in colo, tarand-o in lateral pe gheata.

    dar miticii merg la sala ca asa e trendy nu sa si aplice forta atunci cand e oleaca necesar sa pui si mana.
  • +12 (18 voturi)    
    ca sunt militieni nu politisti (Marţi, 19 ianuarie 2016, 22:04)

    razvan [anonim]

    pui pariu că dacă pui o mașină în fața cotroceniului să blocheze poarta o sa o ridice? polițistii români sunt niste țieni care nu au tupeu să ridice nici o babă de jos fără ordin de sus. d-asta cad în gropi și mor.
  • +15 (19 voturi)    
    In situatia data vinovat este politistul! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 22:49)

    Spirt [utilizator]

    Daca Pacala cu Tandala vin la Cotroceni si blocheaza iesirile si pleaca la o pizza si Iohannis trebuie sa plece in Florida nu-mi spuneti ca se blocheaza activitatea prezidentiala din cauza ca n-au gasit proprietarul!
    • -4 (12 voturi)    
      nu, (Marţi, 19 ianuarie 2016, 23:51)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      ciolanis e musai sa plece in florida impreuna cu ''ravasitoarea''. Asa ca masinile vor fi ridicate. Caz de forta majora, raison d'etat.
  • +4 (8 voturi)    
    OUG nr. 195/2002 / art. 64 (Marţi, 19 ianuarie 2016, 23:40)

    strutul [utilizator]

    Articolul 64
    (1) Politia rutiera poate dispune ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar pe partea carosabila. Ridicarea si depozitarea vehiculelor in locuri special amenajate se realizeaza de catre administratiile publice locale sau de catre administratorul drumului public, dupa caz.
    (2) Contravaloarea cheltuielilor pentru ridicarea, transportul si depozitarea vehiculului stationat neregulamentar se suporta de catre detinatorul acestuia.
    (3) Ridicarea vehiculelor dispusa de politia rutiera in conditiile prevazute la alin. (1) se realizeaza potrivit procedurii stabilite prin regulament.
  • +11 (13 voturi)    
    Incurajez Hotnews sa urmareasca subiectul (Marţi, 19 ianuarie 2016, 23:49)

    Andrei C [anonim]

    Daca politia va face ce a declarat si va deschide dosar penal va fi un mesaj incurajator pentru toata lumea. Si cred ca poate fi si rolul nostru, al opiniei publice, sa incurajam politia sa isi faca treaba. Daca acei citiva, putini poate, care mai vor sa isi faca treaba vor primi sustinere din partea noastra vor putea sa reziste mai usor la presiunile zonei corupte a politiei.
  • +9 (15 voturi)    
    Articolul 64 e in vigoare (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 0:15)

    AdrianBorza [utilizator]

    Articolul 64 din Codul Rutier privind ridicarea masinilor care blocheaza traficul nu a fost abrogat, e in vigoare, iar politistul care nu l-a aplicat poate fi vinovat de abuz in serviciu confomr art. 246 Cod Penal daca cineva care a stat in blocaj face plangere.
  • +7 (11 voturi)    
    Abureli (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 0:16)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Politia rutiera are dreptul sa ridice masina de pe carosabil, insa ei nu detin masini de ridicat si nici nu au vreun contract incheiat. Prin urmare, tot ce pot face e...un mare zero barat :)))
  • +6 (8 voturi)    
    La mama... dracului (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 0:21)

    anaerobik [anonim]

    Haida, bre... a venit si dobrogeanu sa manince o placinta bucovineana la La Mama si nu s-a uitat, de foame, unde lasa fieratania.... Dac-o parca pe o parte a carosabilului oricum nu incapea reatebeul... asa ca a rezolvat problema pragmaric.
  • +3 (7 voturi)    
    legile ar trebui si innasprite si aplicate! (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 1:03)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    in situatii precum cea de fata amenda minima ar trebui sa fie confiscarea masinii- vanzarea ei si despagubiti cei care au stat cu orele aiurea blocati in spatele ei+ amenda la stat. Iar daca nu ajunge, amendat si proprietarul cu alti bani cash. Pana nu se intampla la cativa care sa "tzipe" dupa aia in piata ca ce nedreptatiti sunt ei nu intelege melteanul ca trebuie sa respecte legea si regulile de bun-simt!

    Si aplicate legile, simplu!

    PS: parca refugiatii/imigrantii sunt cei necivilizati?! poftim exemplu de "cultura" venita dinainte de neolitic la romani!
  • +8 (10 voturi)    
    Aualeu... (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 4:14)

    CititorulComentator [utilizator]

    /// :)

    In conditiile in care Politia e de forma, o sa vedem foarte des acest mod de parcare.

    Este imposibil sa nu existe temei legal pentru a ridica o masina in aceste conditii, hai ca sunteti prea de tot. Desfiintati Politia, macar stim o treaba si ne facem legea singuri daca voi nu sunteti capabili.
  • +2 (2 voturi)    
    Absurdul (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 7:27)

    feisbuk [anonim]

    Deci ideea e sa parchezi cateva masini in fata intrarilor spitalelor, portilor pe unde ies masinile de pompieri sau sa blocheze masinile spagarilor de la ANAF.

    Noi suntem mai masochisti de fire, ne plac chestiile gen #colectiv.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa-i multumim dlui Piperea (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:09)

    toto [anonim]

    Sa-i multumim dlui Piperea
    • +7 (7 voturi)    
      mda (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:17)

      mda [anonim] i-a raspuns lui toto

      daca ramnea blocat nea piperea pe acolo, imediat auzeam azi, ca se fac demersuri legale sa se reintroduca ridicarea masinilor
  • +3 (5 voturi)    
    Mobilizarea călătorilor RATB (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:20)

    stos [utilizator]

    După 15 minute, care au trecut de la apariția incidentului, călătorii RATB, în special bărbații extrem
    de razboinici în alte cauze, trebuiau să-i mute mașina
    mitocanului. O luau pe sus și o lăsau unde se nimerea,
    în afara spațiului carosabil.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:19)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui stos

      Nu s-o mute. Sa-i sparga geamurile. Ca altfel nu se invata minte.
  • -7 (11 voturi)    
    Nu (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 9:46)

    cu4clase [anonim]

    mai incap miticii de constanteni. Si ce daca a lasat machidonul oleaca masina in strada ? S-a dus sa-si ia niste eclere jmechere de dupa colt. Sa se faca locuri de parcare adecvate si apoi sa comenteze saracii din autobuze. Hai pa !
    • +4 (4 voturi)    
      hai lasa... (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 11:39)

      alabala [anonim] i-a raspuns lui cu4clase

      Nu te mai da rotund, e o nenorocita de parcare la Universitate, inca una la Cocor, si o a treia sub Intercontinental. Nu e ca si cum i-ar cadea...gradele daca merge 5 minute pe jos pana acolo. Si ce vrei sa spui prin locuri de parcare adecvate? Eventual cu dedicatie pentru marlani? Apropo de Constanta, soferii de acolo nu stiu ce inseamna cand vad o trecere de pietoni, trec precum bolovanii, fara sa se uite ca sunt unii care vor sa treaca. Ba mai mult decat atat, tot "miticii" din Bucuresti erau aia care opreau...asa ca las-o moarta. Si inca ceva, nu e ca si cum in Bucuresti sunt doar bucuresteni la volan...
  • +8 (8 voturi)    
    Legi imbecile (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:48)

    skanda7 [utilizator]

    Niste anafabeti corupti nu puteau emite decat legi cretine. Daca tocmai ar fi avut loc in zona ceva similar cu ce s-a petrecut la Colectiv si 10 masini de salvare asteptau sa-si termine nesimtitu' cafeaua? Lasau oamenii sa moara??? Cum de politia nu poate ridica masini dar diferite firme private o fac pentru pretexte nesemnificative?
  • +4 (4 voturi)    
    intrebare de 100 de puncte (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:58)

    manon [utilizator]

    Daca o coloana oficiala trebuia sa treaca neaparat pe acea strada ce ar fi facut politia?
  • +2 (4 voturi)    
    asta nu-i nimic (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 12:24)

    toxx [utilizator]

    sa vedeti in Dubai cum se conduce... la 110 la ora iti intra in fata pe banda fara semnal, opririle pietoni sunt doar in cartile de condus, eu cand am ajuns aici mi s-a facut dor instant de traficul romanesc. deci se poate si mai rau ... oricum, aici daca blochezi strada si are tramvai , iei amenda vreo 30000 de lei si daca nu ai pe loc iti iau masina cu totul (confiscare).
  • +1 (1 vot)    
    Si finalul? (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 16:50)

    Geo [anonim]

    Poate nu spuneti si voi redactorii hotnews cum/cand s-a finalizat "distractia". Ori ati aruncat bomba.... si gata

    Sau purtatorul de cuvant al Politiei ne spune ce s-a intamplat de fapt, cine era proprietarul/soferul surprins la fata locului de o "urgenta".

    Nu de alta, dar orice poveste are si un "happy end". Nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Mentalitatea (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 18:07)

    roko [anonim]

    Cel mai deranjant este mentalitatea unor astfel de soferi si din pacate, sunt multi ca si acest sofer la care nesimtirea e factorul primordial in viata. Doar un caz printre multe altele, nesimititi care cred ca daca ei au o problema, pot sa creeze haos in jur doar ca sa isi rezolve ei problemele. La puscarie cu ei ...
  • 0 (2 voturi)