​​FOTO NO COMMENT Cum parcheaza Politia chiar pe o trecere de pietoni si pe banda intai de pe Calea Victoriei

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:38 Actualitate | Administratie Locala

Masinile Politiei parcate neregulamentar pe Calea Victoriei
Foto: Hotnews
Intr-un oras sufocat de parcari neregulamentare si in care Brigada Politiei Rutiere din Capitala da doar 27 de amenzi pe zi in medie pentru opriri si stationari neregulamentare, unele masini sunt "mai egale" decat altele. Pe Calea Victoriei, langa sediul Politiei Capitalei, masinile politistilor sunt lasate mai multe ori pe saptamana chiar pe prima banda de circulatie, sub semnul de "oprire interzisa". Vineri, insa, una din masinile Politiei a fost lasata chiar pe trecerea de pietoni.

Pozele de mai jos au fost surprinse vineri, 27 noiembrie, ora 11:13:





---


Parcarea masinilor de politie pe prima banda in zona respectiva nu e un eveniment singular, ci se repeta constant in cursul unei saptamani.

Poza de mai jos a fost surprinsa LUNI, 23 noiembrie, ora 11:15







Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
15507 vizualizari
  • +20 (28 voturi)    
    soferii masinilor inscriptionate M.A.I (Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:53)

    un domn [utilizator]

    INCA sunt Militzieni in mentalitate !
    • +2 (2 voturi)    
      si-au schimbat doar numele: Militia -> Politia (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:19)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      asta e comportament 'normal' de BUGETAR SPECIAL cu PENSII SPECIALE. Astia se cred si se comporta de parca sunt deasupra legii desi ei nu au mai multe clase ca trenu (si alea facute la seral, la facultati fara licenta de functionare)
  • -11 (27 voturi)    
    Dar Politia nu incalca legea cu nimic?!?!?!? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:55)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ce probleme vedeti dvs in acele poze? Eu vad un sir de masini care merg una dupa alta, asa cum se intampla in Bucuresti! Va credeam oameni seriosi! Masinile alea nu stationeaza, merg! Nu e banda de masini? Pana nu aveti ceva dovezi, nici nu merita discutat subiectul!
    • -8 (16 voturi)    
      Chiar nu stationeaza acolo! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:14)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Vedeti distanta dintre semnul de parcarea interzisa si duba in prima poza si din a doua poza! Vedeti ca Duba intre timp s-a miscat. La fel si masina cu numar MAI!!! Vedeti ca dacia din fata dubei are farurile de frana aprinse in prima poza, apoi asteapta in trafic! Adica, da, hai sa ne luam de politisti, dar pentru ce au facut, nu pentru ce n-au facut!
      Articolul nu dovedeste decat o atitudine anti-politie clara si nejustificata!
      • +8 (10 voturi)    
        Laser frate! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:24)

        Teo3000 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Si in timp ce s-a miscat, masina bleumarin cu numar MAI s-a transformat din Logan in Solenza! Laser frate!
      • +6 (8 voturi)    
        :) (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:24)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Realizezi nu ca sunt 4 zile distanta intre cele 2 poze, nu?

        In prima poza masina din fata dubei de politie e pe avarii, deci sigur aia nu e banda pe care merg masinile....
        • -9 (13 voturi)    
          Ok, sa zicem ca sunt oprite. (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:57)

          Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Uitati exemple de politie in alte tari (UK) parcate revoltator, aberant, si nimeni nu zice nimic!

          http://www.dailymail.co.uk/video/news/video-1218205/Police-scene-house-fire-stabbing-Birmingham.html

          Observati la secunda 20 cat de prost este parcata masina de politie!
          Daca si politistii britanici sunt militieni, atunci toti politistii sunt militieni. Si ca sa dau exemplul asta am cautat 1 secunda. Sunt sute, mii de astfel de exemple cu politia americana si britanica in astfel de ipostaze!
          • +4 (4 voturi)    
            Amice... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:25)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

            Mai departe Caragiale citire...

            Tu compari o interventie la un incendiu si o injunghiere ce are drept consecinta un mort cu faptul ca ai nostri parcheaza la servici ilegal?!

            Serios?!?!?
            Mai folositi neuronii oameni buni!!!
      • +13 (13 voturi)    
        Raspuns (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:38)

        Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Faceti referire la doua poze din doua zile diferite. Prima poza a fost realizata vineri, 27 noiembrie, iar cealalta a fost realizata luni, 23 noiembrie. De altfel, acest aspect a fost semnalat in articol.

        Pentru a va spulbera orice indoiala, am mai atasat in articol inca o poza, realizata tot vineri 27 noiembrie, de pe trotuarul opus, in care se vad aceleasi masini care stationeaza pe prima banda, respectiv trecerea de pietoni.

        Va multumim ca ne urmariti.
        • -3 (9 voturi)    
          intrebari (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:58)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Victor.Cozmei

          1. V-ati informat macar daca hotararea definitiva a unui tribunal are rol de izvor de drept in sistemul nostru juridic? Tribunal din Justitia in dependenta. Cu J mare ca-n titluri

          2. Faceti diferenta intre ICCJ, CCR si un tribunal sau judecatorie?

          3. Faceti diferenta intre sistemul nostru judiciar si cel anglo-saxon?

          4. Ma abtin, ca nu o sa mi se aprobe oricum comentariul :D Nici acesta :))))

          PS: articolul asta este ok, isteria creata artificial si fals cu interpretarea legii, nu.
          • +1 (5 voturi)    
            pai... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 23:45)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Sincer sa fiu, daca eram in locul HN nu-l aprobam...

            Poate sunt eu idiot dar unde este legatura dintre cele 4 puncte expuse de dumneavoatra, corelata cu utilizatorul de mai sus caruia ii raspundeti, si, mai mult, cu cel care a scris primul comentariu?!

            Eu nu am vazut nimic scris de ICCJ, CCR si blablabla....

            Ori a postat HN gresit comentariul, ori dumneavoastra...Caragiale!
            • +1 (1 vot)    
              e foarte simplu (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 18:47)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

              Cu un pic de atentie, se poate vedea ca i-am scris _autorului_ articolului. _Acelasi autor_ al "temei" parcarilor pe trotuar si al articolului de rigoare.
              I-am scris aproximativ acelasi lucru la acel articol si bineinteles ca nu a fost aprobat, contrazicand agenda HN. Ma mir ca l-au aprobat acum.

              De aceea PSul. Acela are directa legatura cu articolul de fata, unde are perfecta dreptate. Chiar ar putea sa extinda tema asta a l_egalilor intre egali.
        • +1 (1 vot)    
          Parcare politisti (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:45)

          usand100 [utilizator] i-a raspuns lui Victor.Cozmei

          Nu pot sa cred ca, de cati ani sunteti vecini cu ei, abia acum i-ati descoperit ca parcheaza ilegal...
          Si faptul ca nu ati blurat numerele de la masina.
          E de laudat, nu ma intelegeti gresit.
          Din pacate, nu tine neaparat de mentalitate, cat de bunul simt.
          Politistii sunt de laudat cand stau in intersectii si doar dirijeaza circulatia (sau corecteaza traficul / derapajele noastre). Totodata, sunt cazuri cand tot acolo, se fac ca nu observa greselile intentionate.
      • +1 (1 vot)    
        Aveti dreptate. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 11:34)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Trebuie sa filmam si sa le trimitem.!
    • +4 (6 voturi)    
      Asa e... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:36)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Bineinteles ca sunt in plina miscare la 20 de centimetri de trotuar...Ca ei sunt politisti "meseriasi" nu ca restul soferilor si conduc pe langa bordura nu pe mijlocul benzii ca "soferii astia amatori" ca noi...

      Iar pozele astea malitioase au fost facute secvential de aia masinile nu se misca de loc intre ele...

      Vai de capul meu...ce troli de conationali am...Data viitoare cand se va prezenta un clip video tot se va gasi unul sa zica el ca nu e asa...
  • +3 (11 voturi)    
    Well ... militianu' tot militian, fie ca se plimba (Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:55)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... militianu' tot militian, fie ca se plimba, fie ca este cu treaba.

    Probabil ca isi merita sefi prosti, lasi si hotzi precum "generalul izmenelor" Oprea, daca nu sunt in stare nici sa respecte, nici sa aplice legea.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • +6 (10 voturi)    
    Totusi, politia si ajuta (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:01)

    bancher [utilizator]

    eram ieri in intersectia dinte bl Corneliu Coposu si str Sf Vineri. Acolo in fiecare seara si dimineata se lasa cu ambuteiaje...am intrat in intersectie pe verde, cu gandul sa fac stanga, am dat prioritate la cei care veneau din fata, dar vreo 2 dintre ei au intrat pe rosu, si m-a prins rosu in intersectie. Cei din dreapta au intra si ei in intersectie, dar norocul meu era ca prima masina a fost de politie: agentul a oprit si mi-a facut semn sa trec, si abia apoi a intrat si el in intersectie (evitand astfel blocarea traficului).
    Cu 2 zile inainte, aceiasi situatie: numai ca din dreapta nu a venit agent de politie, ci masina de taxi. taximetristul s-a bagat ca nebunul in intersectie, de parca nu vazuse asfalt in viata lui, mi-a luat fata, si bineinteles ca a blocat totul...si asta doar ca sa inainteze cu 2 m.
    Deci politia si ajuta in trafic!
    • 0 (2 voturi)    
      politistul nu si-a facut treaba (Vineri, 27 noiembrie 2015, 23:07)

      was [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Cel care intra pe rosu (sau chiar verde daca vede ca nu are loc sa treaca prin intersectie) on intersectie trebuie amendat cu suspendarea permisului celui vinovat. Scrie in codul rutier. politistul trebuia sa-l amendeze si sa-i suspende celor doi carnetulde conducere.
      Vad ca multi nu prea cunosc unii participanti la trafic codul rutier, nu demult "o doamna" imi facea semne pe cand am franat brusc evitand un accident, cand eu ma aflam in sensul girator cu intentia si semnalizarea de a iesi pe dreapta, ea venind tot din drepul meu, in afara sensului girator. Ea credea probabil ca se aplica regula de dreapta, si eu trebuie sa opresc sa-i dau prioritate. Proasta de ea.
  • +4 (8 voturi)    
    politia... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:11)

    Adri70 [utilizator]

    Asta este politia! O institutie care isi bate joc de tot ceea ce se numeste "siguranta cetateanului"! Avem cei mai incompetenti, nesimtiti si indolenti politisti de proximitate din toata Europa. Golanii fac legea in cartiere, in timp ce agentii se prefac ca patruleaza. Rusine pentru Ciolos ca a pus in fruntea ministerului tot un emanat al acestui sistem. Trebuia adus un om din afara, care sa dea militaria jos din pod cu acesti nesimtiti.
    • +1 (5 voturi)    
      aste e alta problema... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:28)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      noi acum vorbeam de circulatie.
  • +2 (6 voturi)    
    dragii de ei,,, (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:13)

    ..13 [utilizator]

    Sunt asa de ocupati ca nici semnele facute de ei nu le mai vad...

    Unde sunt aia care striga RESPECT?
  • +4 (8 voturi)    
    Mdaaaa........... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:21)

    polonyca [utilizator]

    Ei au voie...:))))))))
  • +3 (7 voturi)    
    ! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:27)

    CTGOnline [utilizator]

    Daca va uitati la sefii lor/ministri o sa va dati seama de ce au ramas inca la mentalitatea de militieni pe care ii doare la basca!
  • +4 (8 voturi)    
    Mentalitate de militian.. (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:29)

    bigbrother [utilizator]

    Ce "placut" este sa vezi taximetristul parcat pe trecerea de pietoni, la fel ca acel Logan de Politie, sa te duci la masina de politie oprita la covrigarie si sa primesti raspunsul "Dar ce sa-i fac eu?" Noroc ca stau bine cu nervii, dar nu stiu cat mai rezist..

    Inteleg ca politistii au meserie grea, poate sunt frecati zi de zi pentru orice rahat de plangere, sunt agasati de sefi idioti care ii pun in coloane si alte magarii de serviciu pentru ca ordinul se executa, nu se discuta. Intamplator stiu ce inseamna aceasta meserie si ce presupune, am multi prieteni care lucreaza in Politie (nu la Rutiera din fericire pentru ei). Dar nu inteleg acest raspuns, nu inteleg logica din spatele raspunsului. E ca si cum cineva s-ar c...a in mijlocul strazii si politistul ar ridica din umeri, ce poate sa-i faca?

    Pana la urma ajungem la meteahna multor romani, treaba facuta de mantuiala, las' ca merge si asa, timpul trece, leafa merge. Se vorbeste de respect pentru politie, dar nu se vorbeste ca respectul trebuie castigat, nu vine de la sine, odata cu uniforma. Iar pozele de mai sus indica clar un fapt: daca pe politisti ii doare fix pe stanga de lege, de ce le-ar pasa celorlati oameni, de ce ar parca acestia altfel decat politistii?
    • +1 (3 voturi)    
      politia ii mai si goneste pe taximetristi (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      eu am vazut de 2 ori o patrula auto a politiei ce i-a gonit pe taximetristi de langa trecerea de pietoni.
      • +1 (1 vot)    
        taximetristi (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 8:13)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Si taximetristii dau o tura si se intorc. Ar trebui data amenda din prima, conform legislatiei, iar a doua oara daca se repeta sa fie luati la rost sau chiar retinuti fiindca se impotrivesc ordinelor politistului.
  • +2 (6 voturi)    
    locuri de parcare (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:10)

    vodatepes [utilizator]

    Politia ar trebui sa fie exemplu pentru cetateni dar de multe ori nu e asa. Insa uitati-va atent la fotografii si cine a circulat pe Calea Victoriei poate sa spuna ca au fost marite trotuarele inutil micsorand numarul de benzi de circulatie. Daca va uitati atent vedeti ca trotuarele sunt mai mari ca latime decat cale de rulare. Au fost marite doar pentru a lua cineva bani, in loc de a face locuri de parcare. S-a facut o banda pentru biciclisti care trec din an in paste pe acolo. Bani bagati aiure, trotuare marite aiurea.
    • +1 (1 vot)    
      Nu neg... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 23:49)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Nici nu confirm opinia dumneavoastra...

      dar cu "ARTICOLUL 16
      (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări." cum ramane?!

      Aici se reduce totul...
    • +1 (3 voturi)    
      :D (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 1:23)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Ti-ai luat doar minusuri de la biciclisti eco bla bla. Daca era vara, iti luai si injuraturi. Acum au trecut la masini, ca de aia e goala banda aia :))))
  • +7 (11 voturi)    
    Asta e din rubrica "Ai parcat ca un bou !" (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:16)

    liviul2006 [utilizator]

    Ar trebui pusa pe FB...
    • +3 (7 voturi)    
      RESPECT (Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      + Rank No 1 pentru aceasta poza in Top Boi La Volan !