​​FOTOGALERIE Cum arata bulevardul Buzesti-Berzei-Uranus dupa o zi de la inaugurare: pistele de biciclete de pe carosabil sunt blocate de masinile parcate neregulamentar

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2014, 16:12 Actualitate | Administratie Locala

Masinile si banda de biciclete de pe Buzesti-Berzei - mic
Foto: Hotnews
Primul tronson al diametralei Buzesti-Berzei-Uranus, alternativa pe axa Nord-Sud la Calea Victoriei si bd. Magheru, a fost deschis circulatiei duminica dupa multe controverse si intarzieri. Odata cu deschiderea traficului au fost inaugurate si primele piste de biclete din Capitala trasate direct pe carosabil si separate de circulatie cu stalpisori. Cu toate acestea, pistele de biciclete au fost deja ocupate de masini parcate, iar o parte din stalpisori lipsesc sau sunt scosi de portarii cladirilor de birouri din zona pentru a face loc masinilor. Mai mult, pe unele tronsoane din bulevard pana si prima banda de circulatie e blocata de masini parcate neregulamentar. HotNews.ro a fost pe teren si a observat cum se desfasoara traficul in prima zi de saptamana pe noul bulevard deschis circulatiei.

Primul tronson al diametralei Buzesti-Berzei-Uranus a fost deschis oficial circulatiei in dimineata zilei de duminica, 12 ianuarie. Tronsonul vine ca o alternativa pentru soferi pe axa Nord-Sud a zonei centrale la Calea Victoriei si bulevardul Magheru. Mai multe detalii despre costul, lungimea si controversele noii artere, puteti citi aici.

Trafic lejer in prima zi, lucrari inca in desfasurare, masini parcate pe prima banda


Odata cu deschiderea sa, primaria a anuntat deja si o reconfigurare a sensurilor pe anumite strazi (anuntand infiintarea mai multor sensuri unice), precum si inchiderea partiala, in weekend, a traficului pe Calea Victoriei. In aceste conditii, noul bulevard va capata si mai multa importanta in configurarea rutelor de trafic din Capitala.

In prima zi din saptamana dupa deschidere, traficul pe bd Buzesti-Berzei-Uranus a fost unul destul de lejer; nu foarte multi soferi au ales noua artera, probabil si pentru ca inca nu au auzit de deschidere.

Pe tronsonul proaspat inaugurat - pe o lungime de circa 1,8 km - sunt 7 intersectii semaforizate. Cu toate acestea, poate si datorita faptului ca traficul a fost unul lejer, acest lucru nu a dus la formarea de cozi sau ambuteiaje.

Cu toate acestea, pe o portiune din noul tronson - zona dinspre Berzei si Vasile Parvan - traficul se inghesuie de pe doua benzi pe sens pe una singura pentru ca prima banda este ocupata cu masini parcate neregulamentar.

In alte zone, desi noua artera a fost inaugurata ieri, inca se lucreaza la montarea de semafoare, indicatoare rutiere sau la marcajele de pe carosabil.

Pistele de biciclete pe carosabil, blocate de masinile parcate neregulamentar inca din prima zi

Una din noutatile noii artere a fost deschiderea primelor piste de biciclete pe Carosabil din Capitala, piste cu latimea de 1 metru, pe fiecare sens si separate de trafic printr-o banda cu stalpisori.

Cu toate acestea, "experimentul" primelor piste de biciclisti pe carosabil a inceput cu stangul, chiar din prima zi noile piste fiind ocupate de masini parcate, iar stalpisorii scosi din loc.

Luni dimineata, cand reporterul HotNews.ro a fost la fata locului, in mai multe locuri, benzile de biciclisti erau blocate in special de masini parcate neregulamentar - in special in zona cladirilor de birouri dinspre Piata Victoriei si cu ajutorul paznicilor care scot si pun la loc stalpisorii de pe carosabil.

Din cauza masinilor parcate total sau partial pe pista, biciclistii au ales sa foloseasca prima banda de circulatie, unori chiar in claxoanelor masinilor care participau la trafic. Cat timp a fost pe teren (~1 h 15 m), reporterul HotNews.ro nu a vazut nici un biciclist care sa mearga pe banda speciala.

Trebuie precizat ca cei care ies de pe banda de biciclete pe carosabil pentru a ocoli un obstacol (in special masinile parcate) nu mai au pe unde reintra inapoi pe banda speciala decat abia la urmatoarea intersectie.

Reporterul HotNews.ro a observat si un echipaj al Politiei Locale, precum si un echipaj al Politiei Rutiere care au amendat mai multi soferi pentru opriri si parcari neregulamentare, insa acestea nu au petrecut prea mult timp in zona.

FOTOGALERIE

Masinile parcate in fata cladirilor de birouri si care obstructioneaza circulatia pe banda de biciclete. Pentru a permite accesul masinilor pe parcarea improvizata pe trotuar, in fata cladirilor de birouri, paznicii scot temporar din loc stalpisorii din plastic.






Alte masini care au blocat pista de biciclete



In unele locuri pista de biciclisti urca pe trotuar, insa si aici sunt masini parcate. Odata iesiti de pe pista si intrati pe carosabil, biciclistii nu mai pot reveni pe banda speciala decat abia la urmatoarea intersectie.




Mai sunt inca lucrari de terminat, desi tronsonul a fost deschis oficial de duminica dimineata.




Pe tronsonul Berzei - Vasile Parvan masinile sunt parcate neregulamentar pe prima banda, iar traficul se muta de la doua benzi pe sens la una.








In anumite locuri, masinile parcate neregulamentar ocupa chiar si primele doua benzi de circulatie.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

25742 vizualizari

  • +59 (71 voturi)    
    Pe roman (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:31)

    bancher [utilizator]

    nu il civilizezi decat cu bata,...pacat de pistele pentru biciclete, au si parcat bizonii peste ele.
      #showComment#showComment#showComment
  • +38 (56 voturi)    
    Maimute (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:32)

    HP [utilizator]

    Asta e Romania, o tara populata de maimute.

    Si panicii, dar si soferii.

    Daca ii iei la intrebari se uita la tine cu ochii mari si iti raspund - "pai frate, unde sa parchez ?".

    CUI II PASA CA N-AI TU LOC DE PARCARE, NESIMTITULE ?

    Romanistan, locul in care toti sunt doar pentru ei, pe descurcareala, iar legea e pentru fraierii cu biciclete.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +16 (26 voturi)    
    hm (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:33)

    Soljenitin [utilizator]

    Tara lui Papura Voda.
  • +17 (25 voturi)    
    Și mașina de poliție (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:33)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    La Victoriei, la 11:30, imediat după intersecție, prima bandă era ocupată magistral de o mașină de poliție. Mă mir cum de nu au mai fost cei care să parcheze pe linia de tramvai (cum se întâmpla acum câteva zile)

    Să nu mai spun de sincronizarea celor cinșpe semafoare. Plecai primul de la semafor pe verde, și cum plecai următorul semafor se făcea roșu. Acesta fiind la 50 de m în fața.

    Plus sensurile unice aiurea făcute (Sevastopol, Griviței).

    Un mare fâs această măreață realizare.
  • +25 (37 voturi)    
    Degeaba facem bulevarde... (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:33)

    banel [utilizator]

    ...daca cei care circula raman aceaiasi.

    Unde nu exista bun simt trebuie aplicata legea. Daca stimabilii nostri politisti ar aplica constant amenzi acolo unde se incalca legea, nesimtitul s-ar gandi de doua ori inainte de a parca masina in mijlocul strazii, in centrul vechi, pe treceri de pietoni, piste de biciclisti etc.
  • +12 (24 voturi)    
    o mizerie ! (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:49)

    uvi [utilizator]

    noroc cu Oprescu ca a largit trotuarele la 3 metri ... pietonii tot pe 0.5 m ajung sa se ingramadeasca.
  • +14 (26 voturi)    
    Amenzi, Amenzi si iar Amenzi (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:52)

    transalpinarum [utilizator]

    Nu stiu de ce e asa de greu? Politia nu "trebuie" sa faca bani? Se pot bloca urgent rotzile si da amenzi consistente. Dupa 2, 3 amenzi, ia sa vezi de libere sunt pistele de biciclete.
      #showComment#showComment
  • +17 (27 voturi)    
    Taxe noi (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:53)

    Tescovin [utilizator]

    Guvernanții noștri se întrec de vreo 20 de ani încoace în a imagina noi și năstrușnice taxe pentru a petici bugetul sleit de atâta furăciune. În loc să-și stoarcă creierii și să-și ridice lumea-n cap, ar fi suficient să trimită polițaii 24 din 24 la dat amenzi - pentru parcare, pentru aruncat chiștoace, pentru caca de câine, trecut pe roșu și înjurat la semafor, etc, etc... Dacă n-au suficienți polițai, să mai angajeze. E atât de simplu încât nu pot să cred că nu s-au gândit până acum. Înseamnă că de fapt nu vor.
      #showComment
  • +10 (20 voturi)    
    Lectia Basescu, pentru Oprescu (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:13)

    Metec [utilizator]

    Cand a renovat Gara de Nord, Basescu a pus paza la intrari si taxa de 5000 lei vechi (0,5 lei noi). Cand a cumparat trenuri noi la metrou, a pus paza in trenuri. Cand s-a finalizat renovarea Palatului de Justitie, a pus paza militarizata inauntru, cu jandarmi (poate un pic exagerat, dar in fine...). Ideea e ca Basescu, spre deosebire de Oprescu, stia ce popor de animale cu fata umana locuieste in Bucuresti... (no offence, mai sunt si 10-15% oameni intregi). Cu astia nu merge fara bulan, nene Oprescu, altfel arunci banii pe fereastra! Parerea mea...
      #showComment
  • +14 (26 voturi)    
    "ce tarani, Doamne, ce tarani!" (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:17)

    ampersand [utilizator]

    Multi au impresia ca principalul motiv al nostru, al capsunarilor, pentru care am plecat "afara" e un salariu mai bun. Nu e valabil neaparat, cel putin in ce ma priveste: ma bucur, in primul rand, c-am scapat din lumea a III-a a unor asfel de tarani nespalati, cu par pe limba, cu aere de "cetateni de mana-ntai" precum proprietarii masinilor din imaginile surprinse mai sus. Sa-i recomande cineva la farmacie, pe post de vomitiv eficient, bleax!
  • -18 (38 voturi)    
    Cand veti ajunge si voi adulti... (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:44)

    LucianLazar [anonim]

    ... si veti avea masina, o casa si un serviciu, veti intelege ca in zona chiar nu exista alt loc de parcare decat vechiul loc de la rigola, acum desfiintat si inlocuit cu mofturi pentru biciclisti. Vad vreo 3 biciclisti in pozele din articol, dar masini vad cateva sute.

    Deocamdata va inteleg, fiind elevi si studenti biciclisti, vi se pare ca lumea e a voastra. Cu parare de rau va spun ca lumea e a celor care platesc impozite. Cat e impozitul pe bicicleta, ca nu mai tin minte?

    Domnu' reporter vad ca are o obsesie cu masinile parcate. A mai scris articole pe aceasta tema, abordand problema numai in acelasi mod absurd si obtuz, exclusiv din punct de vedere pietonal si biciclistic. Domnu' reporter, vreti sa va imprumut si dvs. o masina vreo saptamana, ca sa intelegeti cum e cu locurile de parcare inexistente? Ca de pe geamul autobuzului (cu bilete subventionate) totul pare mai altfel, nu inteleg de ce va apucati sa scrieti despre ce nu puteti deocamdata cunoaste...
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • -10 (24 voturi)    
    Pentru cei ce vor ajunge si ei adulti candva.. (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:05)

    Crop [utilizator]

    Cand veti merge cu bicicletele printr-un oras gen Bucuresti, atunci veti putea comenta.Cand veti plati impozite exagerate pentru bicicleta pe care o aveti, atunci veti putea comenta. Pana una alta eu posesor de autoturism si de bicicleta pot sa spun urmatorul lucru. BUCURESTENII VOR FOLOSI MASINIILE PENTRU CA SUNT CONFORTABILI SI NU LE PLACE TRANSPORTUL IN COMUN CARE ESTE O MARE BATAIE DE JOC ! Domnu' ..reporter de ce nu faceti un reportaj cu transportul in comun din Buc? cam la ce distanta sunt statiile, ce conditii avem, cat de multi platesc biletul , ce controale se fac. Hai lasati masinile in pace ca n-au loc de parcare desi platesc impozite de se satura. Uite la mine in Dr Taberei au atata spatiu sa faca parcari, dar ' baetii' de la primarie is Destepti si le dau pe la smecherii lor sa faca restaurante sau parcari private. E greu cu parcarile publice intr-o tara de hoti si nepasatori. Se pot face atatea parcari fara nicio problema si sa nu se achite niciun ban ptr acele parcari facute din bani publici. Pana una alta platesc un impozit nenorocit de mare ptr aceea masina nenorocit de mica si totusi eu spatiu de parcare nu am si mai trebuie sa si platesc. M-am cam saturat de tampenii precum sa facem si ptr biciclisti sau transportul in comun .
      #showComment#showComment#showComment
  • +3 (11 voturi)    
    Deci (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:22)

    tudor74 [utilizator]

    Deci Oprescu nu a construit un bulevard cu 2 benzi ci a mai adaugat inca o banda ca parcare pt bizoni ... tot pe o banda se circula !
  • +6 (16 voturi)    
    parcari cu plata (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:24)

    unromanplecat [utilizator]

    se pare ca tuturor le scapa un element esential: exista 2 parcari cu plata la maxim 200 de m de locul unde sunt facute fotografiile. Acestea erau goale astazi.

    1. Pe Str. Alex. Ioan Cuza

    2. Strada Buzesti colt cu Dr. Sergiu Dumitru
      #showComment#showComment
  • +6 (18 voturi)    
    Tare greu mai este sa civilizezi neamul asta .... (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:24)

    A_Radu [utilizator]

    Nu stiu ce ar trebui sa i se faca romanului pentru a intelege reguli elementare de bun simt, de respect al legii cu care el este paralel ... Cum se vede in aceste fotografii , in 14 i-a durut pe ei ca s-au facut piste pt biciclisti , au gasit si metoda, scot delimitatoarele temporare si-si parcheaza bolizii din dotare .... in total dispret fata de biciclisti. Ca sa nu mai spun de primarie care a facut aceste piste doar de gura ONG-urilor care i-au sarit anu trecut in cap ... A face si schimba ceva nu inseamna doar sa marchezi, sa faci piste etc... sutn f bune, dar trebuie mers pana la capat pentrua a impune un trend , a obisnui bucuresteanul de rand ca daca vrea sa mearga in centru tre sa-si mai lase masina si sa foloseasca transport in comun, biciclete ... e nevoie de un set de masuri , dar Oprescu a facut de ochii lumii si cand o sa vada ca lipsesc stalpisorii o sa ridice din umeri a neputinta
    Ne plangem noi de politicieni , dar ei de fapt nu sutn altceva decat oglinda noastra ca societate ... suntem si avem ceea ce meritam din pacate!
  • +7 (17 voturi)    
    impozite (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:34)

    unromanplecat [utilizator]

    as mai dori desteptilor care tot o tin sus si tare cu impozitul pe bicicleta sa le amintesc ca si cei care merg pe bicicleta platesc taxe, inclusiv tva-ul la cumparare. Si daca nu platesc impozit pe masina, tot platesc taxe, fie pentru locuinta, alte bunuri, etc. Sa compari merele cu perele e facil pentru marlanii care desi au 2 parcari cu plata, cum am scris mai sus, aleg sa parcheze cum vor ei, in detrimentul celorlalti oameni. Ar mai fi de spus ca achizitionarea unui automobil este o alegere personala, nu un drept sau o obligatie si aceasta trebuie facuta asumandu-se toate costurile aferente: de la benzina, impozite, TAXE PARCARE.
      #showComment#showComment
  • +10 (20 voturi)    
    parcari sunt (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:41)

    theli [utilizator]

    Nu mi s-a intamplat sa ajung in zona Victoriei si sa nu gasesc loc de parcare legal. Am platit 2 lei pt alea 15 minute cat am avut treaba si am plecat.
    Sa se aplice legea si sa se dea amenzi. Si sa faca parcari mari la capetele metroului.
  • +7 (21 voturi)    
    OK atunci. (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:06)

    daydr3am3r [utilizator]

    Cand bad unele comentarii ma apuca durerea de cap.

    Pai daca nu le pasa de piste de biciclete sau pietoni nici mie nu imi pasa daca le zgarii masinile, rup oglinzi sau indoi tabla cand ma lovesc de masini sau cand ma strecor printre ele.

    PS: Scuze pentru eventualele greseli. Scriu de pe mobil dintr-un autobuz "jegos, penibil si plin de aurolaci" care aparent e o alternative la masina personala, alaturi de biciclete, pe a caror pista parcheaza unii care "nu au alternative".
      #showComment#showComment#showComment
  • -14 (26 voturi)    
    Repetati in cor: Piste de biciclisti! (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:16)

    Robert M [utilizator]

    Toata lumea s-a isterizat pentru ca nu sunt respectate drepturile biciclistilor.
    Cateodata este frumos sa fii bun dar trebuie sa intelegi ca daca il favorizezi pe unul, il nedreptatesti pe altul.
    Hipsterii si cei intarziati au descoperit joaca pe doua roti si acum plang pentru ca nu li se da dreptul sa se manifeste.
    Incearca sa ii pacaleasca pe oameni si sa le induca ideea ca bicicleta este un mijloc de transport bun si ieftin.
    Totul este o mare minciuna, o pacaleala a unui grup social care se plictiseste si doreste sa deranjeze oamenii cu treburi si griji.

    Daca nu avem subiect de revolta inventam ceva, acum e moda bicicletelor.
    Inainte de a repeta in cor o prostie, ar fi bine sa ganditi putin si sa nu va faceti de ras.
    Copii se vor maturiza la un moment dat, vor avea familii, copii, responsabilitati si mai ales locuri de munca.
    Daca doi hipsteri de la arte merg cu Pegas, asta nu inseamna ca inginerul, medicul, avocatul sau economistul au timpul necesar pentru a se juca pe strazi.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +5 (13 voturi)    
    nimic (Luni, 13 ianuarie 2014, 21:04)

    xox [utilizator]

    Transformarea unei strazi in bulevard se pare ca nu este solutia pentru Bucuresti.

    ramane ecuatia= parcari supraetajate+ ridicat masini + largit unde se poate soseaua

    sfat de la un biciclist care are si masina.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu se mai poate intra pe Dinicu Golescu si la Gara (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:30)

    D-or [utilizator]

    Dimineata am avut cea mai crunta surpriza. Dinspre Cobalcescu nu se mai poate intra pe Dinicu Golescu sau pe Garii de Nord. Ministerul Transporturilor a devenit inaccesibil. La fel, nu se mai poate ajunge la Gara de Nord decit pe Grivitei.

    E incredibil de stupid.
    Locuiesc in zona si a trebuit sa merg zilnic pe jos multi ani din cauza lucrarilor.. Dar deschiderea traficului a dat lovitura de gratie riveranilor. Si cartierul slutit si ani de mizerie si imposibilitatea de a mai circula in zona si ambuteiaje infernale la Parvan si la Matache.
    Ar trebui reintrodus macar semaforul de dupa statia de tramvai de la Berzei astfel incit sa se poata circula spre Gara de Nord si pe Dinicu Golescu.
  • -8 (24 voturi)    
    N-ai pista de biciclete? Ia metroul! (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:12)

    LucianLazar [anonim]

    Biciclistilor revoltati de faptul ca banda pentru biciclete a fost ocupata de autoturisme, le recomand sa ia metroul sau autobuzul!

    (Ca doar voi asta recomandati oricui nu are loc prin oras, nu?)
      #showComment#showComment#showComment
  • +2 (20 voturi)    
    ignoranta noastra ne creeaza probleme (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:29)

    qwerasdf [utilizator]

    din voluntari si pana la ministerul transporturilor (via Uranus) fac 30 de minute, la orice ora din zi, consum aproape 0 cu bicicleta

    cu masina? hm, 20-25 de minute la 2 dimineata si cu depasirea limitei de viteza, consum? probabil 1.5-2 litri de benzina, mai dau intr-o groapa, stramb o janta... ma costa o zi de naveta cu masina 60-70 reparatia + 12 lei benzina - 80 de lei in total

    in oricare alt intervar orar fac 40 de minute, 50 de minute... si mai mult

    unde-i ala care zicea ca bicicleta e lenta? Mai tristule, amaratule... daca te dai jos din masina gafai dupa 15 metri, esti supraponderal, iti cheltui multi bani pe benzina/masina si stai foarte prost cu timpul. Habar n-ai ce inseamna calitatea vietii, petrece-ti timpul in masina caci condusul e singurul lucru la care te pricepi. Esti antitalent in rest, n-ai familie, n-ai pasiuni. Doar masina e pasiunea ta.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +2 (14 voturi)    
    Nu va impacientati, nu se invata la liceu (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:21)

    GeorgePrisacariu [anonim]

    Pentru toti tinerii suparati de pe forum: fapta penala este asociata unei infractiuni. De pilda, distrugerea: ceea ce faceti voi cand zgariati sau indoiti ceva ce nu va apartine. Se pedepseste cu amenda sau inchisoare. Se inscrie, pe viata, in cazierul judiciar. Se apreciaza ca reprezinta un pericol social si ca sunteti niste membri care nu se comporta normal in societate.

    Parcatul in loc nepermis e o contraventie. O simpla nerespectare a unei reguli, instituita de o autoritate administrativa, cum ar fi primaria. Inferior ca gravitate unei infractiuni. Se pedepseste numai cu avertisment sau cu amenda si nu se contorizeaza nicaieri.

    Aveti rabdare, o sa mai cresteti, unii dintre voi poate vor merge mai departe la alte forme de invatamant si atunci va va fi mai clar care e diferenta.

    Pana atunci judecati simplist: orice vezi pe strada si nu e al tau, e no-no. Ca altfel faceti buba la spate.
      #showComment#showComment
  • -2 (6 voturi)    
    Wow (Marţi, 14 ianuarie 2014, 11:33)

    SKBjull [utilizator]

    Just wow.

    De fiecare dată când voi mai fi tentat să accept un job în București, nu neapărat pentru bani, cât pentru carieră, voi intra să citesc comentariile de la acest articol.

    Sincer, nu o spun cu răutate, sunt doar șocat.
      #showComment
  • +1 (11 voturi)    
    parcare (Marţi, 14 ianuarie 2014, 13:54)

    zooloo [utilizator]

    Pentru cei cativa flacai care abereaza in nestire (GeorgePrisacariu, Crop, LucianLazar, OmCinstit, etc) :

    - Nu gasesti un loc de parcare "legal" si moka in zona si n-ai bani sa platesti un loc de parcare in parcarile private din zona lasi masina acasa si te duci la munca cu ratb/metrou;
    - Nu vrei sa te inghesui cu p*limea la metrou platesti parcarea. La fel cum platesti carburant, rca, casco, etc;
    - Ti se pare ca platesti impozitul pe masina aiurea? Vinde-ti masina si vei scapa si de impozit;
    - Crezi ca infrastructura auto este proasta si ai tendinte de a incalca din acest motiv drepturile altora? Vinde-ti masina si vei scapa de aceasta problema;
    - Crezi ca drepturile altora (asa cum sunt ele definite intr-un anumit context, de ex. dreptul de a merge cu bicicleta pe o pista special facuta pentru asta) sunt doar mofturi? Vinde tot si muta-te in alta tara;
    - Crezi cu tarie ca dreptul de a avea loc de parcare unde si cand vrea muschiul tau este ceva sfant care ar trebui stipulat in constitutie? Vinde tot si muta-te in alta tara;
    - Ti se pare ca, in general, legea e pentru catei? Vinde tot si muta-te in alta tara;
      #showComment#showComment
  • -3 (7 voturi)    
    bicicleta e de oras, masina de afara orasului (Marţi, 14 ianuarie 2014, 20:27)

    balaurica2 [utilizator]

    Imi pare rau ca ajung sa spun asta, dar unii dintre cei care comenteaza aici sunt dusi rau cu capul...cum sa zici ca a merge cu bicicleta este doar un moft? (mai mare(!!!!) decat mersul cu masina) Si ca doar copii si studentii ar merge cu ea.
    Eu nu mai sunt de ceva vreme la categoria student, dar nu as renunta la mersul pe bicicleta spre/de la serviciu in fiecare zi pentru nimic in lume.De ce sa fac vreo 30-40 min cu masina cand pot face doar 20 cu bicla (mers lejer) ?
    Masina este, doar ca nu am nevoie de ea decat cel mult in weekenduri, in afara orasului.
    Si pe deasupra zic eu
    - o bicicleta ocupa mai putin spatiu decat o masina, asa ca fac loc altuia pe strada mergand cu bicla.
    - taxe se platesc destule si de biciclisti. Doar ca spre deosebire de masini, bicicletele nu strica drumurile asa cum le strica masinile. (cum ar putea max 20 kg sa strice un drum asa cum il strica o masina de o tona...)