Cine sunt noii vandali

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2011, 15:47 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Tineri sau foarte tineri, cu profil etnic imprecis dar cu apucaturi penale certe, bine organizati pe Blackberry, pentru care justie sociala inseamna o plasma furata, un mobil, ceva bunuri mai de soi carate din magazinul de cartier jefuit in creierii noptii. Majoritatea britanicilor care comenteaza scenele incredibile de jaf si violenta din Londra, Birmingham, Liverpool sau Bristol raporteaza aceste elemente comune, la fel presa. Cauza jafurilor devenite sport de seara la periferiile Londrei - stim deja asta - nu este uciderea taximetristului Mark Duggan de catre politisti. Nu cautati explicatii prea savante in saracie sau altele. Anglia ofera spectacolul de cosmar al unor infractori lasati sa zburde pe sub nasul unor politisti paralizati de groaza corectitudinii politice.

Totul a inceput sambata seara, cand 300 de persoane s-au adunat in fata unei sectii de politie din Tottenham, dupa ce un sofer de taxi de 29 de ani, Mark Duggan, tata a patru copii, a fost ucis joi intr-un schimb de focuri cu politia, fiind supectat ca ar membrul intr-o banda de cartier. Emotionant dar insuficient pentru a justifica violentele, incendierile si jafurile ulterioare.

Furtul in grup presupune o minima organizare. Asadar: cum s-au mobilizat atat de repede?

Potrivit blogului UrbanMashup, citat de mai multe publicatii britanice, inclusiv de BBC, "se pare ca mesaje BBM (BlackBerry Messenger) au inceput sa circule dupa impuscarea lui Duggan de catre politisti. Acestea au amplificat furia tinerilor care au iesit pe strazi. BBM a fost, de asemenea, canalul utilizat pentru a imprastia vestea inceperii revoltelor".

UrbanMashup explica de ce BBM si nu Twitter sau Facebook. "BBM este cunoscut drept un sistem de instant messenger care a devenit popular din trei motive: este rapid (normal), este gratuit si, spre deosebire de Twitter sau Facebook, asigurand confidentialitate ( ...) Punctul cheie aici este faptul ca aceste mesaje se raspandesc viral, via BBM fiind mai putin vizibile altora iar autorul greu de identificat".

A nu se intelege de aici ca BBM este un serviciu conceput pentru infractori. Este doar un canal preferabil altora, care poate genera retele sociale mai ascunse decat altele. Moartea lui Duggan a fost repede uitata. Ce se intampla de sambata seara incoace este criminalitate pura si violenta gratuita. Si totusi: de ce?

"Am vorbit cu jefuitorii, singura explicatie a comportamentului lor pe care ne-au dat-o a fost ca astazi n-au bani", spune un martor ocular citat de BBC in pagina online.

Un alt martor ocular citat de BBC relateaza cum cativa indivizi purtand casti de motociclist pe cap sau masti de ski "spargeau, aruncau tomberoane in strada si radeau".

In ciuda acestor detalii relevante, care ne indeparteaza definitiv de ideea de justitie sociala sau revolta legitima, presa continua sa vorbeasca abuziv despre "protestele" raspandite din Tottehnam in marile orase. Proteste impotriva cui?

Presa main-stream pastreaza  tonul politic correct si nu pune accent pe chipul noilor vandali. Forumurile publicatiilor online abunda insa in descrierea brutelor de catre cititori. Multi dintre ei au trait in cartierul lor nopti de cosmar.

Jafuri la Londra
Foto: catchalooter.tumblr.com
Pe site-ul Guardian, un cititor care semneaza Keldorn relateaza: "Nu am observat particularitati demografice in cazul infractorilor pe care i-am vazut. In grupul initial, care a venit cu masini pe la 3.15 noaptea, erau toti negri si aratau de 20 si ceva de ani. Grupurile care au venit mai tarziu aratau mai tineri - cativa in mod clar copii - si, cand le-am putut zari fetele, am vazut reprezentate aproape toate etniile. Era chiar si un cuplu de moda veche (peste 40, cu aspect hippie) insotind unul din grupuri. (....) Distrugerea masinilor vecinilor mei nu este vreo declaratie impotriva sistemului. Este un act criminal pur si simplu - violenta de dragul violentei".

Unele comentarii pun, desigur, violentele din orasele Angliei pe seama saraciei, in carca sistemului nedrept sau acuza politicile de stanga care i-au invatat cu ajutoare.  Altii dau vina pe imigranti, criza economica, pe saracie si somaj, pe "bancherii care fura tot ce le pica in mana la fel ca derbedeii de pe strazile Londrei".

Sa ascultam insa iarasi vocea bunului simt. Un martor ocular care posteaza pe forumul ziarului Guardian intocmeste portretul robot al infractorului scapat de sub control: "Sunt infractori oportunisti, majoritatea foarte tineri si cred ca jumatate dintre ei habar nu are cum au inceput protestele la Tottenham. I-am vazut pe fereastra jefuind Clapham Junction: au venit pregatiti cu genti masive si sacose jumbo-size, incarcand cutii in masini si demarand in tromba (...) Nu e curios cat de multe magazine de plasme TV, telefoane mobile si alte bunuri de firma scumpe au fost tinta acestor "protestatari"?

Majoritatea celor arestati de politia britanica sunt descrisi ca fiind tineri si foarte tineri. Desigur, incepem o intreaga dezbatere nationala despre lipsa sanselor, sistemul de educatie, criza locurilor de munca etc. Dar realitea simpla aici este cea pe care o vad ingroziti britanicii pe fereastra casei lor: acesti oameni fura si distrug pentru simplul motiv ca vor sa aiba totul, cat mai mult si cat mai repede, desi ar fost bine sa mai si munceasca pentru a avea.

Ce legatura are dezumanizarea si animalizarea cu ideea de protest impotriva sistemului? Niciuna, desigur. Cat de jos trebuie sa cobori pe scara evolutiei pentru a jefui pe cineva umplut de sange sub pretextul ca vrei sa-l ajuti? Cum mai pot fi numite fiinte umane?

Cei care se reped sa dea vina pe musulmanii care au invadat Londra sau pe diverse grupuri etnice ar fi bine sa revada acest filmulet edificator, sa reciteasca relatarile martorilor oculari. Vor afla, repede, ca infractiunea n-are culoare.

Politia britanica, in schimb, are si manifesta complexe. Intr-un excelent editorial publicat de The Telegraph, David Green scrie ca politistii britanici traiesc un complex rasial de cateva decenii bune, complextul "politiei albe" si manifesta retineri sau chiar paralizie totala in utilizarea fortei. Este doar una dintre posibilele raspunsuri la intrebarea: cum a fost posibil? Teoria victimizarii tinerilor defavorizati o gasim, desigur, elaborata aproape stiintific pe CNN.

La fel ca revolta mahalalelor pariziene din 2005, opera magrebienilor uitati in bidon-ville-uri, razvratirea gastilor de cartier din Londra sunt sindromul unui fenomen: armatele de saraci si tineri dezorientati din jurul marilor orase sau din inima lor vor mult, repede si usor. Vor sa traiasca utopiile consumului perpetuu predicate ani de zile pe post de religie, de catre guvernele de stanga sau de dreapta. Astazi, au aflat ca nu se mai poate. Ca utopia a luat sfarsit, ca lor nu mai are cine sa le dea gratis mai nimic, ca fericire maxima fara minim efort este doar o municiuna propagandistica frumos ambalata de politicieni sau de banci.

Pe noii vandali, criza economica i-a inmultit si vor fi si mai multi. Sedusi continuu de viata inaccesibila din jurul lor, ei vor fi adversarul  nostru intern, difuz, tacut si mereu la panda, gata sa instaleze haosul si legea bunului plac la cel mai mic semn de slabiciune al autoritatii, in toate marile orase din Europa, nu doar la Londra sau Birmingham.

Iar ei, noii vandali, stiu ca se vor gasi oricand politicieni (de stanga sau ultra-populisti) care sa tipe dupa soarta lor nedreapta, sa denunte saracia si nedreptatea, sa acuze capitalismul putred sau taierile bugetare masive, sa planga dupa drepturile omului incalcate flagrant de o politie criminala, se le promita, in fine, o viata mai buna contra voturi.

Insa epoca acestor politicieni va apune odata cu lumea cu care ne-am obisnuit pana astazi, lumea consumismului de masa, mereu euforic dar fara crize majore, lumea deformata de sofisme democratice care au dus in final la aberatii egalitariste si colectiviste (credit si prosperitate pentru toti)  in interiorul unor sisteme economice construite, doar teoretic, pe individualism si performanta.


Citeste mai multe despre   






















15624 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    A se vedea istoria (Marţi, 9 august 2011, 16:10)

    xolv [anonim]

    Incepand din anii 70 au existat revolte in Anglia, opera imigrantilor, fie ei Afro-Caraibieni, Asiatici sau mai nou Africani. Salariile de mizerie si tensiunile rasiale intre ei au fost principala cauza. Episoadele s-au repetat cu precadere in 1980-1981, 1985,1991,1995, 2001.

    Singurul lucru pe care-l vor obtine vandalii va fi o restrangere a libertatii, cum au obtinut americanii dupa 2001.
    • +24 (36 voturi)    
      Egalitate si prosperitate pt toti. O utopie? (Marţi, 9 august 2011, 16:35)

      Europa, o amintire deja? [anonim] i-a raspuns lui xolv

      Toate sistemele de organizare financiar-economica si politica de pe planeta sunt bazate pe concepte elaborate de catre europeni, pentru europeni.

      Europenii au construit societati in care erau premiate performanta, reusita, succesul individual.

      Imperiile n-au aparut si nu s-au extins pt ca a vrut gloata, ci cateva grupuri de persoane.

      Cultura sau stiinta n-au evoluat pt ca au cerut masele, ci pentru ca au existat individualitati extraordinare, genii creatoare

      Reactia 'plebei' in fata elitismului cultural, stiintific, financiar-economic, a fost propovaduirea egalitatii utopice si a iluziei prosperitatii generale in cadrul unei gestiuni colective.
      Credinta ca daca si vulgul devine administrator atunci obligatoriu totul va merge mai bine pt orice individ.

      Comunismul a demonstrat deja ca sistemul colectivist functioneaza prost chiar si cu biciul si AK-47, iar social-democratia e pe cale sa arate si ea la ce poate duce asistanatul social iresponsabil si abandonarea valorilor moral-familiale.

      Europa nu vrea mai mult capitalism financiar, nu vrea deloc comunism, s-a saturat de prostiile pretentioase ale social-democratiei, e terorizata de fascismul musulman.

      Si pentru ca liderii europeni sunt cei pe care ii vedeti, niste impotenti de o mare lasitate in fata sondajelor, reactiile sunt violente, de la un Breivik care scoate arma, pana la imigranti care incendiaza si jefuiesc.

      Ce e de facut?
      Nu ne putem intoarce la economia victoriana, la etalonul aur si la exterminarea celor diferiti de noi!

      Capitalismul trebuie sa redevina unul industrial-familial, de productie si consum responsabil, fara latura speculativa.
      Morala trebuie sa redevina un obiect de cunoastere si educatie, avem nevoie urgent de respect pt anumite valori care intretin coeziunea sociala intr-o comunitate.
      Familia trebuie sa redevina nucleul protejat si promovat al societatii, pt a reda incredere in viitorul individual si colectiv.

      Altfel, ceea ce vedem azi la Londra, vom vedea maine in toata Europa !
      • -16 (20 voturi)    
        D-voastra sunteti utopic, tovarasele (Marţi, 9 august 2011, 17:58)

        NATO pro rebeli [anonim] i-a raspuns lui Europa, o amintire deja?

        Nu ca familia n-ar fi importanta. Dar ca toti utopicii credeti ca trebe sa facem toti ce va trece voua prin cap. Ei nu. Cred ca e timpul sa fim intrebati si noi ceilalti. Adica cum zic Spaniolii: "democratia reprezentativa" si-a cam demostrat idiotenia. E timpul sa mai treceti la democratia directa (si trebe sa fie chiar mai directa decit in Elvetia). Spor!
      • +10 (12 voturi)    
        Efect (Marţi, 9 august 2011, 19:45)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Europa, o amintire deja?

        Comentariul e lung, dar reusit. Aparent el nu ofera solutii practice. Dar acest tip de accentuare a valorilor traditionale este in sine o solutie practica eficienta. Toate generatiile ne-am format datorita generatiilor anterioare, datorita promovarii valorilor adevarate si a credintei in ele. Sigur, vorbele si ideile intilnesc adesea surzi si prostanaci. Pot parea inutile. Dar efectul exista, e puternic si de durata.
    • -19 (33 voturi)    
      ... (Marţi, 9 august 2011, 17:08)

      cristi dragnea [anonim] i-a raspuns lui xolv

      in sfirsit dati cu mucii in fasole dle tapalaga, doar nimeni nu e perfect. sinteti (prost voalat) xenofob si rasist,o boala a majoritatii romanilor.

      inainte sa scrieti urmatorul articol pe tema asta reflectati la intrebarea: tinerii care provin din familii inchegate, cu venituri suficiente si cu posibilitatea unei educatii minime si a integrarii sociale, vor si ei sa fure plasme din magazine sparte? "sa aiba totul, cat mai mult si cat mai repede, desi ar fi fost bine sa mai si munceasca pentru a avea"?

      "la munca, nu la intins mina" e un slogan anacronic si complet in defazaj logic cu timpurile noastre.

      ps: departe de mine sa scuz violenta. va invit doar la luciditate si pragmatism, ca stiu ca sinteti capabil de ele.
      • +20 (26 voturi)    
        puiutz simpatiq (Marţi, 9 august 2011, 17:51)

        jimmy ycks [anonim] i-a raspuns lui cristi dragnea

        nici mata nu crezi, dar ai prins un priles sa te iei de tapalaga. destul de ...prost voalat.
        nu stiu daca ai trait intr'o societate multiculturala.
        am trait 18 ani in ny. cartierul in care am locuit, parte a boro of queens, este un loc unde vecinii sunt din natii si rase diferite.
        are cartiere intregi omogenizate- columbieni, portoricani si dominicani, polaci, negrii. pardon, american africans, evrei, rusi.
        in toti anii astia, n'am vazut asa ceva la ny. dar, cu giuliani primar, politia avea drepturi. si n'avea complexe rasiale. in politie erau incadrati din toate natiile si rasele. daca era o problema intr'un neighborhood negru, bagau politistii negrii, alaturi de hispanici si albi.
        intodeauna patrulau cate doi, de rase, culori diferite.
        daca ridicai mana, erai batut mar.
        daca omori un politai, in america, e delict federal si poti sfarai pe scaun.

        singura mare razmerita a fost cea din los angeles, unde, a fost bagata garda nationala.
        tulburatorii ordinii publice, nu vor mai dori niciodata sa aiba deaface cu garda nationala...
        se joaca pe cartea descurajarii.

        britanicii ar trebui sa dea jos manusile.
        or fi ei nedreptatiti social, acei tineri.
        dar, daca intreaba taticii lor cum au dus'o la locul de plecare, se pot gandi mai bine.
        marea greseala a ioropii de vest a fost cand i'a lasat sa navaleasca. au profitat din plin, si indreptatitii si profitorii.
        daca erai jamaican, n'aveai nevoie de viza in uk.
        azi, copiii lor sunt pe strada.
        si ai nigerienilor, si ai camerunezilor...

        oamenii inteligenti invatza din greselile altora.
        si la noi s'au vazut geamantane chinezesti...
        • -13 (15 voturi)    
          america (Marţi, 9 august 2011, 19:30)

          serban [anonim] i-a raspuns lui jimmy ycks

          sa inteleg ca totusi recunosti ca in america este vorba de o dictatura si democratie . faptul ca apreciezi capacitatea gastii numite politie sa bata mar un individ ma duce cu gindul la anii ' 50 . la noi au facut un studiu care spune multe .... au pus un manechin inbracat in politist pe strada si l-au aranjat sa para a avea probleme medicale ( singe la nas / sputa samd ) . timp de o ora nu s-a aplecat nimeni sa vada ce are iar citiva indivizi au tras si un sut in manechin . au trecut aproape 100 de persoane . concluziile le tragi singur
          • +19 (21 voturi)    
            serbanica (Marţi, 9 august 2011, 20:04)

            j.y. [anonim] i-a raspuns lui serban

            o dai pe'a ta, adica, p'a cotita.
            politistul, daca esti pasnic, dar ai gresit, se adreseaza cu sir, iti scrie tichetul de amnenda, dupa care iti spune, obligatie profesionala, si cum sa'l contesti.
            dar, daca il ataci, si, atentie, la ny sunt doi intotdeauna, au radio si cer intariri, inseamna ca te'a mancat pielea.
            iei bataie daca ridici mana la un politiist.
            si asta este liber acceptat si sprijinit de toti cetatenii onesti.
            in america, conceptul de baza, acceptat si liber consimtit este: legea este ca sa fie respectata !
            deci, este, intradevar, dictatura, dicatatura legii.
            legea se aplica, nu se discuta.
            daca nu esti de acord cu politaiul, ai posibilitatea ca automat sa ajungi la un judge..
            daca iei un ticket de parcare, sa zicem, nu'l platesti, automat primesti citatie sa apari la judge. acolo, poti casitga, sau pierde. daca pierzi, platesti amenda, plus cheltuieli de judecata.
            politia e dura cu alde fane duru.
            cu omul corect, e corecta. pleaca de la principiul ca tot omul greseste. errare humanum est...
            • 0 (0 voturi)    
              ny (Luni, 15 august 2011, 12:56)

              serban [anonim] i-a raspuns lui j.y.

              mai lasa-ma tot timpul cu exemplul de la ny . daca si americanii au ajuns sa fie dati drept exemplu am ajuns rau de tot . nu ai raspuns la afirmatia mea precum ca daca eu il platesc din taxele si impozitele mele am pretentiasa fiu respectat si in cazul in care ma simt lezat sa aiba el probleme cu " judge " . politia din state este oricum printre cele mai corupte asa ca nu cred ca e cazul sa mai discutam depre ea . ca elemt suplimentar cind sotia a tinut mortis sa mearga in state conform timpemiei unanin recunoscute a unchiului sam a trebuit sa ajung si eu la ambasada . cind am declarat ca nu ma intereseaza sa iau viza de state au dat aia in beriberi . le-am spus ca pe pasaportul meu nu are ce cauta viza sua pentru ca ma simt jignit . punct
          • +2 (4 voturi)    
            america (Miercuri, 10 august 2011, 10:01)

            alice [anonim] i-a raspuns lui serban

            De unde solidaritatea asta cu infractorul? Sa fie mentalitatea de infractor asa de prezenta in Romania, ca doar fiecare a mai dat cu jula? Gasca numita politie... sa bata mar un individ... De ce pleci de la ideea ca individul ala e nevinovat? Si de unde stii ca e o practica frecventa sa bata mar oameni indiferent daca sunt nevinovati sau vinovati? In America lumea mai da si in judecata si mai si castiga daca un reprezentant al statului comite un abuz. Asa ca sa nu mai fraternizam cu infractorii.
            Iar chestia aia ca nimeni nu l-a ajutat pe falsul politist in dificultate dovedeste aceeasi mentalitate de infractor. Si oricum romanii, in cazul in care e adevarat ce spui, nu ajuta pe nimeni in dificultate, cazut pe strada, asta se stie deja. Ca daca te-a prins politia la furat si ai stat in puscarie, normal ca ai boala pe politisti. Daca iti place sa iti mai usurezi traiul cu mici furtisaguri si la un moment dat te prinde politia, normal ca o sa ai boala pe politisti, ca doar n-o sa recunosti ca esti tu un hot, insa daca politia il prinde pe hotul care ti-a furat din casa, e logic sa ai respect pentru politie.
            Desigur, politia americana a avut bubele ei cu abuzurile fata de negri, dar si sa fii categoric de partea infractorului... In plus la violenta infractiunilor din America, ar fi culmea sa umble cu manusi politia, asa nu ar mai avea nimeni nici un pic de siguranta. Macar de ar fi si politia romana asa.
            • 0 (0 voturi)    
              nu inteleg (Duminică, 14 august 2011, 8:42)

              serban [anonim] i-a raspuns lui alice

              esti liberal de esti asa categoric in afirmatii ? tot raspunsul tau nu este decit o instigare la violenta . din cite stiu se aplica prezumtia de nevinovatie asa ca....
              plus ca eu nu am afirmat ca sunt solidar cu infractorul ci numai ca nu sunt un admirator al fortelor de ordine ceea ce este cel putin in opinia mea cu totul altceva . atita timp cit politia este platita si din taxele si impozitele pe care eu le pplatesc am pretentia sa ma respecte . voi aprecia politia cind voi vedea o gasca intreaga dintre ei bagati la zdup si cind intre ei nu se vor purta cu manusi ... pina atunci nada
      • +9 (17 voturi)    
        prost voalat? (Marţi, 9 august 2011, 18:04)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui cristi dragnea

        ce legatura au tinerii din familii sarace cu rasismul si xenofobia? aveti cumva o fobie si nu puteti folosi dictionarele? in ce timpuri era bine sa muncesti si de ce ar fi acum bine sa furi sa cersesti? 'timpurile noastre' folosesc alta logica?

        departe de mine sa va acuz de luciditate. nu pareti capabil.

        in londra copiii si tineri fura si vandalizeaza pentru ca sunt constienti de inferioritatea lor, culturala, intelectuala, educationala. se revolta impotriva societatii care nu le ofera gratuit tot ce isi doresc, tot ce vad la altii si nu au, nici nu vor avea prea curand, pentru ca ar insemna un efort prea mare sa recupereze ani intregi in care au fost simpli paraziti. asta este realitatea. de la fata locului....
        • -14 (14 voturi)    
          ... (Marţi, 9 august 2011, 19:07)

          cristi dragnea [anonim] i-a raspuns lui pehash

          mirlanul roman pina nu ataca la persoana nu se simte bine in agora. as face efortul sa-ti destainui tainele argumentului meu, insa nu meriti.
          • +5 (7 voturi)    
            deci, reccunosti, nu ?! :-) (Marţi, 9 august 2011, 20:05)

            j.y. [anonim] i-a raspuns lui cristi dragnea

            vezi cum l'ai atacat pe autor, nu ideile lui.
            cum ziceai, prost voalat. :-)
      • -9 (15 voturi)    
        gargara (Marţi, 9 august 2011, 18:13)

        un [anonim] i-a raspuns lui cristi dragnea

        100% de acord.

        Adaug rugamintea ca tapalaga sa continue sa-l idolatrizeze pe basescu, la asta se pricepe cel mai bine.
        Eventual sa stea o perioada in CIVILIZATIE si sa revina cu o doza de LIBERTATE din Anglia, Franta.

        Nu incercati sa induceti ideea ca in strainatate toti vor sa munceasca cat mai putin si sa aiba avantaje cat mai repede, nu este adevarat.
        In orice tara de dupa Ungaria, tinerii se descurca singuri muncind sezonier sau angajandu-se la 18 ani.Nici 10% nu fac facultati (pentru ca nu sunt admisi numai cei destepti) restul se orienteaza catre meserii sau alte genuri de studii.
        Majoritatea muncesc, de aceea somajul de exemplu in Franta e de 8% (si sunt ingrijorati din aceasta cauza).

        In capitalism, oamenii slabi sunt "mancati de vii", lupta pentru bunastare este apriga, nu exista pile sau cunostinte.Cuvantul "mita" nu exista in vocabularul celor mai multe tari.Bineinteles exceptie fac politicienii, bancherii si chiar jurnalistii, se cunoaste bine situatia lor.

        Mi-ar place ca si in Romania sa vad asa ceva, inclusiv violente, pentru ca asta ar insemna ca oamenii nu se mai tem sa-si exprime furia impotriva unui sistem care pot sa spun ca este cel mai misel din Europa.
        • +6 (8 voturi)    
          FA O "TRADUCERE"... (Marţi, 9 august 2011, 18:45)

          MARIA D. [anonim] i-a raspuns lui un

          ...de ce e cel mai misel sistem?!
          ..miselia a inceput din timpul guvernarii Vacaroiu...cu cuponiada...cine a mai auzit ca toti cetatenii unei tari sa aiba active la intreprinderi?
          s-a facut o miselie pentru ca, a dat nastere unor escroci ca Vantu care a devenit cu ajutorul lui Vacaroiu si a unor lideri tigani multimilionar si "patron" la unor intreprinderi profitabile!
          Nu s-a promovat munca ci hotia si smecheria!
          Atunci unde erai ca sa educi populatia si sa arati miseliile?
        • +4 (10 voturi)    
          E grav (Marţi, 9 august 2011, 19:24)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui un

          Deci uslasi vor anarhie doar ca sa junga ei la putere. Ar fi bine sa studieze putin codul penal capitolul privind ordinea publica. E un semn bun. Isi dau seama ca altfel nu au nici o sansa. Pe de alta parte nu stiu ce legatura re regimul din Romania cu ceea ce se intampla in Anglia. E tot un reflex uslas, Basescu si PDL e de vina p[entru tot ce e rau in lume. La ei actioneaza pur si simplu ura si nu ratiunea. Si in final explic din nou pentru a nustiu cata oara. Nu synt fan neconditionat PDL sunt doar inamic neimpacat al FSN alias PDSR care a furat sigla singuruluyi partid democrat de stanga din Romania. Si cum dusmanii dusmanilor mei sunt prietenii mei sustin orice partid rezonabil care e obiectul urii lor.
          • -3 (7 voturi)    
            sistemul 0 (Marţi, 9 august 2011, 21:25)

            un [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

            Faptul ca pomenesc de basescu nu ma face partizanul USL.Ce scriu basescu cu litere mici inseamna ca din punctul meu de vedere acel individ este egal cu 0.

            Din moment ce nu mai sunt cetatean roman, nu am nici o obligatie fata de institutia pe care o reprezinta, sau fata de statul roman care din punctul meu de vedere este o sugativa de bani si energie.Energia voastra care platiti impozite si taxe ca sa-i vedeti pe politicieni scaldandu-se in averi uriase.
            Gargara ca as avea o datorie fata de statul roman ma lasa rece.
            De asemenea ma lasa rece comentariile simpatizantilor pdl, care sunt patetici.

            Tinerii aceia pe care ii vedeti pe strazile Angliei nu au fost ajutati de catre nimeni sa se integreze, sa se afirme si sa traiasca decent.Educatia lor ar fi fost esentiala dar statul englez si-a batut joc de ei.Acesta este raspunsul lor.

            Ma intreb, voi cand veti raspunde intr-un fel sau altul statului roman ( portocaliu, galben, rosu,verde etc...) care isi bate joc?
            Si intotdeauna numai unii o duc bine, restul sunt mereu dezavantajati...
            • +2 (2 voturi)    
              violent (Miercuri, 10 august 2011, 10:24)

              alice [anonim] i-a raspuns lui un

              Deja cu comentariul asta ti-ai dat arama pe fata. Cu cate televizoare cu plasma te-ai ales in urma violentelor din Londra? Si daca nu mai traiesti in Romania si nu mai ai nicio obligatie, blah, blah, de ce te deranjezi sa mai scrii comentarii pe un site romanesc?
              E egal cu zero Basescu? Tu cu cat esti egal si tu ce ai facut pentru Romania din postura de neica nimeni? Ai plecat din ea si poate ca asa i-ai facut un bine, intr-adevar, daca gandesti in felul asta. Mi-e mila de tara care a fost asa de fraiera incat sa te considere demna de ea.
        • +8 (10 voturi)    
          Spui minciuni cat casa!!!! (Marţi, 9 august 2011, 22:09)

          Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui un

          Nici 10% din tineri nu fac facultati? Minti de stingi In orice tara dupa Ungaria, tinerii se descurca singuri muncind sezonier sau angajandu-se de la 18 ani? Minti de stingi. Sunt emorm de multi in Anglia care traiesc foarte bine pe ajutoare sociale si NU vor sa munceasca, de aia sunt obligati patronii sa angajeze imigranti. In capitalism oamenii slabi sunt "mancati de vii"? Minti de stingi. In Anglia, de exmplu, sunt enorm de multe familii care traiesc din generatie in generatie foarte bine pe ajutoarer sociale; un exemplu - chirie platita de stat in apartamente la care chiria e de 3000 de lire pe luna. Tratament medical (inclusiv dentist) complet gratuit, medicamente gratuite. Au masini, televizoare cu plasma (chiar fara sa le fure), nu exista familie fara toate cele necesare in gospodarie (masina de spalat, frigider, masina de spalat vasele, cuptor cu microunde etc etc) Se traieste pe ajutoare sociale mai bine decat traieste media populatiei in Romania. Asa ca minti cu nerusinare. In fine, desi nu te-ai referit la asta, trebuie spus ca tinerii care isi jefuiesc acum propriile comunitati nu sunt de o singura culoare - sunt si negri si albi si asiatici. Iar cei care ii condamna fiindca le-au dat foc sau i-au jefuit sunt in prmul rand cei din comunitatile afectate, iarasi fara diferenta de culoare. E adevarat ca sistemul e de vina, dar asta numai fiindca nu a stiut sa fie mai ferm in educarea acestor tineri.
          • 0 (4 voturi)    
            Ion Trist (Marţi, 9 august 2011, 22:15)

            un [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bucur

            O singura intrebare.

            Daca o duc atat de bine,ce cauta pe strada?
            • +5 (9 voturi)    
              e simplu (Marţi, 9 august 2011, 23:30)

              major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui un

              Placerea distrugerii si a violentei, cu bonificatia ca pleci acasa cu un mobil nou, adidasi noi, niste bani, o plasma etc.

              Basca bautura e gratis, ca doar o iei direct dupa ce spargi magazinul.

              Parazitii au decis ca ne pot parazita mai direct si mai bine daca recurg diect la violenta.

              E clar acum?
            • 0 (2 voturi)    
              chiar nu stii? (Miercuri, 10 august 2011, 2:03)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui un

              de placerea de a face rau cu risc minimal n-ai auzit? la noi sunt cautatorii de adrenalina pe sosele si in cluburi, sau nici asta nu stii?
              • +1 (1 vot)    
                sentimentul ghettoizarii. (Miercuri, 10 august 2011, 8:53)

                j.y. [anonim] i-a raspuns lui srpc

                cei ce cresc in ghettouri majoritare de imigranti, nu se integreaza, cresc cu ura fata de albi, de tzara, de societate si guverne. se intampla si in paris, marsilia, ny si alte parti ale lumii.
                sunt chimezi la a treia , a patra generatie care n'au iesit de china town, nu stiu engleza. la ny ma refer.
                am inteles ca englezii de bastina sunt rasisti si xenofobi. nu agreiaza nici chiar alti ioropeni. pana de curand tratau irlandezii ca paria.
          • +1 (1 vot)    
            asta de diferenta (Miercuri, 10 august 2011, 8:45)

            j.y. [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bucur

            intre anglia, iorpa occidentala si america.
            in america, federalii nu dau decat food stamps la ce cu venituri f.mici si medicaid, adica, bonuri valorice ce pot fi folosite numai in magazine alimentare, nu in restaurante sau fast food si cardul de ajutor medical, medicaid.
            restul ajuotarelor, ca exemplu alocatie, somaj, locuinta, bani, depind de la stat la stat
            in statele din nord est, prepronderent democrate,
            in sud, in vest, execeptie california, nu se prea da. california, ca si ny, massachussets, vermont, sunt mai darnice cu puturosii.
            texas este unul din cel mai putin darnice state, dar si cel mai putin marcat de criza. nici macar criza locuintelor nu s'a resimtit pre dur in texas.. pretul caselor este chiar in crestere. vin oameni din statele din nord, sa lucreze si sa locuiasca. salariile sunt relativ bune, nu sunt impozite de stat. impozitul pe proprietate este mult mai mic.
            deci, cand ai cheltuieli mici de functionare, nu tragi pe cetatean. impozitele pe afaceri sunt suficiente pentru venitul statului, si este ordine si curatenie. pe autostrazile din texas nu vezi o cutie de suc sau bere, o hartie,, o punga. din loc in loc sunt semne care te anunta ca amenda pentru littering este de 200usd. si de pune in practica, fara gluma.
            si nu in ultimul rand, scolile sunt mult mai ieftine in texas. chiar si in universitati particulare, comparand cu nord-est sau california.
            la americani, federalizmul functioneaza.
        • +2 (2 voturi)    
          generalizare (Miercuri, 10 august 2011, 10:16)

          alice [anonim] i-a raspuns lui un

          Bineinteles ca nu este cazul tuturor tinerilor. Nu ca ar parea de-a dreptul o utopie ca intr-o tara sa nu existe paraziti?
          Sa inteleg ca autorul articolului nu idolatrizeaza pe cine trebuie? Desi mie mi se pare o exagerare, dl. Tapalaga imi pare un om echilibrat. De idolatrie se poate vorbi in cazul lui Mircea Badea fata de platitorul de salariu, Felix.
          Putina decenta, va rugam.
    • -11 (19 voturi)    
      Eroi in Syria derbedei in Anglia (Marţi, 9 august 2011, 18:00)

      Darie [anonim] i-a raspuns lui xolv

      Protestatarii din Syria sunt descrisi de toate ziarele occidentale ca eroi, luptatori pentru democratie in timp ce aceia din Anglia sunt portretizati drept huligani, derbedei si golani doar pentru ca asa ii comvine guvernului englez.
      • +10 (14 voturi)    
        Nu se compară furturile cu lupta pentru democraţie (Marţi, 9 august 2011, 18:17)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Darie

        Una e să lupţi pentru înlăturarea unui dictator, alta e să lupţi pentru a putea jefui mai bine.
      • +11 (17 voturi)    
        Scutire (Marţi, 9 august 2011, 20:04)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Darie

        Asta viziune de protestatar, nu gluma: protest prin "arestarea" unei plasme, a unor electrocasnice si eventual un pumn de guma de mestecat, plus 5 beri din viteza, spre iesire, apoi in masina, fuga acasa cu toate. Excelenta idee, ce imbina astfel riscul cu utilul, si chiar daca nu schimbam guvernul, cel putin n-am plecat cu mina goala!

        Eu sint de parere, ca in caz de reusita a "protestului", ma rog dupa perioada tulbure de anarhie, cei care au "arestat" cele mai multe obiecte de prin magazine, sa fie scutiti de taxe si impozite pe tot restul vietii, datorita curajului de care au dat dovada.
    • +9 (13 voturi)    
      de unde salarii de mizerie??? (Marţi, 9 august 2011, 18:40)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      un asistat social in UK traieste mult mai bine ca un salariat in Romania (bugetar, profesor, muncitor etc). Spun ce am vazut nu ce am auzit. O tipa din Estonia ii toarna un pakistanez naturalizat 2 copii, i se plateste asa numitul house benefits, ii acopera chiria intr-un apt intr-o zona chiar buna si mai mult decat decent plus ceva banuti pt papica si hainute. Munceste doar 3 zile pe sapt cate 6 ore vanzatoare si isi permite vacanta in Spania plus sa plece acasa pt o luna jumate. Si ca ea sunt f, f, f multi care vin si toarna copii si traiesc apoi din ajutoare. De fapt visul multor africani (asta de la o englezoaica ce a facut voluntariat in Nigeria) este sa se castoareasca cu o alba si sa faca copii si sa traiasca din ajutor social in UK, atentie, nu in Europa ci in UK, s-a dus vorba ca au un sistem generos. Polonezii mucesc pe branci si fac joburi la care british si africanii, asiaticii nu se baga ca sunt prea grele si platite "prost" pt ei. Pana la urma e chestia de cultura, de munca este slava domnului in UK, dar noua generatie nu se baga, ei vor totul de-a gata. Lasa east-europeanul care stie ce este umilinta si munca grea sa traga.
    • +1 (1 vot)    
      violenta (Miercuri, 10 august 2011, 10:33)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui xolv

      Vazand a doua poza din articol as fi putut crede ca e o imagine din somalia daca nu ar fi fost catve detalii care sa faca diferenta.

      Pare greu de crezut dar eu cred ca acestor oameni le e dor, le lipsesc cumva violenta si instablilitatea din tarile lor natale, cea cu care au crescut.
  • +13 (27 voturi)    
    vandalii (Marţi, 9 august 2011, 16:11)

    adrian [anonim]

    Filosofie..Vandalii Angliei sunt trantorii Angliei...in anglia copii fac copii...media unei casatorii e de 7 ani...fete de 15 ani au copii ca sa obtina beneficii sociale...ele nu stiu sa ii creasca le arunca 5 lire sa mearga la mc donalds...trantorii care stau pe beneficii de o viata, droguri, bautura, copii fara parinti...oriunde te ai duce intrebi un copil englez daca isi cunoaste parntii si el zice ca nu stie...vandalii angliei sunt de fapt copii din flori ai angliei....emigrantii muncesc, iar copilele fac plozi pe care ii abandoneaza ...ce stie un copil de 15 ani sa ii faca unui bebelus?
    in anglia se fac copii pentru a primi ajutoare sociale si a sta o viata in fata televizorului...asa e toata anglia...bastarzi...astia sunt vandalii....milioane de copii ai strazii...
    • +9 (19 voturi)    
      Foarte bine spus (Marţi, 9 august 2011, 16:45)

      Dorian Gray [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Absolut corect atat articolul cat si comentariul de mai sus...articolul ataca in profunzime complexele de 'political correctness' ale 'politiei albe' iar comentariul ataca in profunzime problemele sociale grave ale societatii engleze. Acestea 2 sunt principalele cauze ale situatiei din aceste zile.
  • +15 (23 voturi)    
    Excelent articol nu am nimic de zis in plus (Marţi, 9 august 2011, 16:18)

    mihai [anonim]

    Nota 11
    • -5 (7 voturi)    
      dar totusi as mai avea ceva de adaugat (Marţi, 9 august 2011, 17:33)

      am 4 clase, dar... [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Comentaruil urmator se refera strict doar la ortografia autorului:
      Citind articolul, m-a atras atentia multitudinea de greseli facute pe tastatura de catre domnul Tapalaga (in mijlocul articolului nu am gasit nici una, daca nu luam in seama lipsa virgulei -"," - acolo unde era necesar, este adevarat ca am gasit si una care nu trebuie sa fie acolo).
      Cateva perle:
      "specacolul de cosmar"
      "impuscarea lui Dugggan"
      "xplica de ce BBM"
      "de sambata seara incaoce
      "sunt sindromul unei fenomen:"

      Ultimul arata ca nu este vorba numai de greseli pe tastatura.

      PS: sunt un mincinos
      • +6 (10 voturi)    
        Citez din comentariul dvs.: (Marţi, 9 august 2011, 17:54)

        nick [anonim] i-a raspuns lui am 4 clase, dar...

        1- Comentaruil urmator se refera strict doar la ...
        2- Citind articolul, m-a atras atentia multitudinea de ...
        3- in mijlocul articolului nu am gasit nici una....

        Va las pe dvs. sa va descoperiti singur perlele in randurile citate.

        PS: sunt un carcotas.
  • -15 (21 voturi)    
    uau (Marţi, 9 august 2011, 16:24)

    Costel Petre [anonim]

    Deci cand vine Apocalipsa, sa iau si eu bilete? Si cum va arata lumea de apoi, d-le Tapalaga, ca in scenariile portocalii de la Cotroceni? Ce va inlocui politicianismul de stanga de azi? Non-politicianismul de dreapta de maine? Retorica celor care se nasc plini de bani si pentru care totul este intotdeauna usor? A celor care au si vor continua sa aiba pentru ca au un drept in plus? Dati prea putina atentie motivului initial al acestei situatii, fara sa stiti ca in majoritatea cartirerelor afectate legea strazii o fac vanzatorii de droguri. Aviz celor care vor sa legalizeze anumite substante in Romania. Ah, iar ne intoarcem la Cotroceni!
    • +3 (7 voturi)    
      defect de logica (Marţi, 9 august 2011, 17:48)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Costel Petre

      Pai daca se legalizeaza, poate oricine sa vanda cu chitanta. In consecinta, vanzatorii de droguri nu mai prea au ce lege sa faca, nu-i asa?
      Bine ca avem cap! la ce mai e nevoie sa si gandim?
      • 0 (4 voturi)    
        :) (Marţi, 9 august 2011, 18:40)

        Costel Petre [anonim] i-a raspuns lui Io

        Da, iata defectul de logica pe care speram sa nu v-il puneti in evidenta. Dar daca ati dorit neaparat...
  • -18 (28 voturi)    
    un articol extrem de slab (Marţi, 9 august 2011, 16:25)

    georges [anonim]

    acest articol nu este decat un cloaj de opinii din toata presa care se ocupa de acest scandal. plus ca nu ati concluzionat.

    evident nu se putea o intepatura catre stanga.

    oricum remarc ca de cand nu mai scrieti despre presedintele basescu nu va mai iese nimic. nu ca acele articole erau minunate. dar erau un bun exemplu de idolatrie.

    si sa traiasca si cenzura de pe hotnews.

    cu stima,

    george v.
    • +11 (15 voturi)    
      Se putea altfel? (Marţi, 9 august 2011, 16:39)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui georges

      Se putea sa nu existe un uslas care sa intoarca orice problema in contra actualului guvern? Vai de capul vostru.
      • -7 (13 voturi)    
        Se putea... (Marţi, 9 august 2011, 17:19)

        Zorro [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        ...sa nu existe basescisti fanatici care sa sara repede cu eticheta de "uslas" la unul care doar doar a constatat ca Tapalaga a devenit mai neinteresant de cand nu mai scrie articole intru slava lui Basescu?
        • +2 (8 voturi)    
          Gresesti grav (Marţi, 9 august 2011, 19:30)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Zorro

          Nu sunt fan neconditionat al lui Basescu sau PDL dar astia sunt uslasii. Orice subiect ar fi in discutie seataca pe Basescu si guvernul. Asa e si in acest caz.
    • -7 (9 voturi)    
      Subscriu (Marţi, 9 august 2011, 17:32)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui georges

      dl Tapalaga probabil e-n concediu, ca multa lume si a considerat ca poate scrie ceva extrem de "usor".Subiectul, insa nu permite acest lucru .Perioada asta este de vina, insa.
  • +12 (14 voturi)    
    mda (Marţi, 9 august 2011, 16:25)

    alex [anonim]

    Bun articolul. O remarca:

    "Iar ei, noii vandali, stiu ca se vor gasi oricand politicieni (de stanga sau ultra-populisti) care sa tipe dupa soarta lor nedreapta, sa denunte saracia si nedreptatea, sa acuze capitalismul putred sau taierile bugetare masive, sa planga dupa drepturile omului incalcate flagrant de o politie criminala, se le promita, in fine, o viata mai bune contra voturi. "

    In UK toate partidele au condamnat jafurile si incendiile de ieri. Iar televiziunile si ziarele care au promovat idei similare cu ce spuneti dvs. in acea fraza au fost "puse la zid" de opinia publica si societatea civila.

    Va recomand si acest filmulet:

    http://www.youtube.com/watch?v=mrrqEMlhLq4

    cu remarca absolut groaznica: "we are getting our tax back".
    • 0 (2 voturi)    
      nu (Marţi, 9 august 2011, 22:47)

      Laura [anonim] i-a raspuns lui alex

      Nu prea cred. Le-au adus si psiholog deja, ia cititi ce zice BBC: http://www.bbc.co.uk/news/magazine-14463452: "What turns people into looters?"
      Prof Pitts says riots are complex events and cannot be explained away as "just thuggery".
      They have to be seen against the backdrop of "growing discontents" about youth unemployment, education opportunities and income disparities.
      He says most of the rioters are from poor estates who have no "stake in conformity", who have nothing to lose.
      "They have no career to think about. They are not 'us'. They live out there on the margins, enraged, disappointed, capable of doing some awful things."
    • +5 (7 voturi)    
      nici vorba (Marţi, 9 august 2011, 23:40)

      major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Laburistii in frunte cu Ken Livingstone, care si-a inceput campania electorala, fac exact ce zice Dan Tapalaga. Dau vina pe masurile de austeritate si justifica violenta prin asa numita lipsa de perspective a tinerilor cu pricina. Mesajul subtire e ca trebuie sa se mai ia o piele de pe contribuabili, ca sa stea astia cuminti, integrati, cetateni productivi dupa ce a mai irosit statul inca o avere pe birocratie si golanime criminala.

      Vice presedinta laburista a avut neobrazarea sa sugereze ca taxele universitare nou introduse ar avea vreo vina.

      De parca golanii care sparg magazine si dau foc la cladiri au vreo legatura cu facultatea.
  • +5 (9 voturi)    
    Borfasi angliei (Marţi, 9 august 2011, 16:28)

    Mario [anonim]

    E foarte adevarat comentariul de mai sus ..
  • +2 (16 voturi)    
    asemanare izbitoare (Marţi, 9 august 2011, 16:29)

    CRISTIAN MOLDOVAN [anonim]

    excelent comentariu...in rest nu stiu daca nu se vede situatia similara a tziganilor de la noi referitor la comentariul lui adrian. poate ne trezim ca se revolta si astia..ca nu le mai ajung ajutoarele...
  • -12 (18 voturi)    
    Concluzia lui Tapalaga (Marţi, 9 august 2011, 16:40)

    Klz [anonim]

    Politicienii de stanga/populisti sunt de vina.
    Felicitari, domnule Tapalaga, v-ati transformat intr-o trompeta ideologica.

    Va invidiez. Viata trebuie sa fie simpla, frumoasa cand stiti toate problemele sunt in defectele pe care considerati ca le au cei care gandesc diferit de dvs.
    • +4 (8 voturi)    
      none (Marţi, 9 august 2011, 17:24)

      seba [anonim] i-a raspuns lui Klz

      Tapalaga umbla cu trompeta, voi usl-asii umpleti ecranele cu tromboane!
  • -2 (14 voturi)    
    Minunat, kill them all, right? (Marţi, 9 august 2011, 16:40)

    werfewrf [anonim]

    Dar care sunt de fapt cauzele primare ale acestei situatii?

    Nuuuuu, asta nu tine de "topic"...

    Analizam doar o parte, nu intregul.

    De aceea, sa nu ne miram ca obtinem concluzii valabile doar in parte, nu in totalitate.

    Asta e.
  • +16 (26 voturi)    
    Nu domnule Tapalaga (Marţi, 9 august 2011, 16:42)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Profilul etnic al multora dintre acei vandali este binecunoscut. Si nu are deloc de-a face cu profilul etnic al britanicului neaos. Sa evitam corectitudinea politica si sa spunem lucrurilor pe nume. Ceea ce se intampla in aceste zile in Marea Britanie, cu precadere la Londra, reprezinta rezultatul multiculturalismului desantat promovat de stanga britanica. Nu uitati ce s-a intamplat in Franta acum vreo cativa ani. Tipologia miscarilor de vandalism si anarhie fiind identica cu cea de acum, din Marea Britanie. Poate ca politicienii si ONG-urile iresponsabile care promoveaza multiculturalismul cu orice pret, dar si conceptul asta nenorocit denumit generic "politically correctness" vor realiza nenorocirea pe care-au adus-o in Europa. Vor realiza ca au creat un monstru. Se pare ca acum se deconteaza zecile de ani de politici de imigratie duse de oameni politici iresponsabili si de activistii de stanga. Toti acesti trantori pe care-i vedem aruncand Londra in haos reprezinta, repet, doar rezultatul politicilor de stanga, iar grupuri (sau grupari) precum cele care distrug cu amuzament si dispret anarhic Londra exista cam peste tot in Europa. Am speranta ca Romania sa nu ajunga niciodata raiul unor astfel de haidamaci care traiesc exclusiv din ce le da statul. Adica mai corect spus stanga politica iresponsabila. Sa nu ne miram de faptul ca in 25 (vor fi in curand 26, pentru ca in Spania, dreapta este creditata cu castigarea alegerilor anticipate ce vor avea loc in aceasta toamna) de tari membre ale UE, stanga nu mai este la putere. In definitiv statistica asta nu reprezinta nimic altceva decat un alt mesaj categoric si dur transmis de cetateni clasei politice care graviteaza la stanga spectrului politic. Cred ca demagogia si populismul ar trebui interzis prin lege. Altfel n-o sa scapam niciodata de politicieni care castiga voturi si ajung la putere pe vorbe goale sau pe fapte si actiuni politice iresponsabile.
    • -2 (8 voturi)    
      Mesaj cat se poate de corect (Marţi, 9 august 2011, 18:35)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

      asa este domnule, daca Romania si-ar da seama ce avantaj are. Sper sa pot sa ma intorc macar la pensie, acasa in Romania. Pot sa-mi fac cariera in UE dar am obosit de atata multiculturalitate. Mi-e dor de casa, cu tiganii si taranii ei.
    • 0 (4 voturi)    
      Haios, Breteanule (Marţi, 9 august 2011, 20:24)

      Domnisorul Goe [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

      Ai dreptate.

      Mai trebuie sa elaborezi asupra felului in care demagogia si polulismul se interzic prin lege. Cred ca stiu vreo cateva partide de stanga europene care ar fi gata sa te sustina, cu conditia sa-i lasi pe ei sa defineasca cei doi termeni.
    • -2 (6 voturi)    
      Excese (Marţi, 9 august 2011, 20:26)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

      Pe cit de dificil de pronuntat "multiculturalism"-ul, pe-atit este de incurcat in mintea celor care ne repeta fara incetare pericolul lui iminent. Asta e margica magica ce o sa ne salveze pe toti! Teoria asta anti-minoritati se serveste mai bine cu salata ideologica de "politically correctness". Singurele conditii ca sa gusti din plin balivernele indirjite este sa fii citit cit mai putin stirile politice si sa nu fi facut niciodata "excese" intelectuale in viata.
  • 0 (4 voturi)    
    Corectori? (Marţi, 9 august 2011, 16:44)

    muciflenduri [utilizator]

    O fi graba de a scoate articole pe banda rulanta, dar totusi...

    1. "UrbanMashup xplica de ce BBM si nu Tweeter sau Facebook. "BBM este cunoscut drept un sistem de instant messenger care a devenit popular din trei motive: este rapid (normal), este gratuit si, spre deosebire de Tweitter sau Facebook"

    Nu e nici Tweeter, nici Tweitter, ci Twitter.

    2. "si cred ca jumatate dintre ei habar cum au inceput protestele la Tottenham."
  • 0 (4 voturi)    
    Twitter (Marţi, 9 august 2011, 16:49)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Ai incercat de 2 ori si nu ti-a iesit niciodata. Nu e nici Tweeter nici Tweitter. E Twitter!
  • -5 (17 voturi)    
    votul universal ...mare problema a dreptacilor (Marţi, 9 august 2011, 16:49)

    Andrei [anonim]

    "lumea deformata de sofisme democratice care au dus in final la aberatii egalitariste si colectiviste (credit si prosperitate pentru toti)"
    Chiar ma intrebam cand o sa apara primele atacuri la votul universal. Ca na ... aia saraci si fara bani voteaza cu populistii mama lor si ii incurca pe dreptaci. Si cum se adanceste prapastia si din ce in ce mai multi ajung in paturile sarace, elitele bogate se vad amenintate de aceasta stare de lucru. Sa fie clar: cu poitici clare de dreapta murim cu totii intr-o baie de sange. Istoria a trecut de multe ori prin ciclul asta de elitism-saracie-revolutie. Dar se pare ca oamenii de dreapta nu au inteles nika. Ei se bazeaza doar pe aparatul represiv (politie) si cam atata. O sa mai treaga multi ani pana cand ne vom convinge ca o patura mijlocie mare si cu mici elite si saraci de acc valoare procentuala este mult mai buna decat o patura saraca mare si o elita bogata.
    • +7 (11 voturi)    
      Problema (Marţi, 9 august 2011, 18:42)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Din pacate, in toate oranduirile de pana acum, clasa de mijloc a fost cea care a "incasat" atat lovituri din partea capitalistilor bogatani (prin impunerea de taxe pe venit si nu pe proprietate; in timp ce cei care au acumulat deja un capital fie nu mai muncesc, fie muncesc si isi permit avocati care sa le gaseasca smecherii pt a nu plati taxe), cat si (chiar mai dure) din partea celor oropsiti (vezi comunismul, cu idolatrizarea muncitorilor si taranilor, evident in detrimentul antreprenorilor si intelectualilor).

      Clasa de mijloc intra in categoria "sarantocilor" demn de exploatat din perspectiva bogatanilor si in categoria "chiaburilor" demni de furat de la ei pentru ca sa aiba si poporul 'muncitor'. Cea mai productiva clasa sociala este si cea mai discriminata.
  • 0 (12 voturi)    
    multiculturalitatea Angliei (Marţi, 9 august 2011, 17:03)

    ION [anonim]

    Ei bine, toate aceste sunt reflectarea societatii pe care o detesta teroristul norvegian. Anglia este una dintre tarile cele mai tolerante si iata ce se intampla. Din pacate care este politicianul roman care sa anticipeze politica Romaniei in 20 de ani? Cu imigrarea necontrolata se ajunge chiar acolo. Adevarat ca trebuie luat in considerare si trecutul Angliei. Dar chiar asa.
  • -4 (8 voturi)    
    Nato sa-i ajute pe civili (Marţi, 9 august 2011, 17:03)

    nato [anonim]

    E timpul ca NATO sa sara in ajuorul populatiei civile atacati direct de acest regim autoritarian. Eu propun ca regina si primul ministru sa isi dea demisia si sa fi exilata impreuna cu celalalt autoritatian, Ghadaffi, pe o insula. Nu se pot organiza alegeri cu adevarat libere cit timp ei mai exista!
    • +4 (4 voturi)    
      Explica-mi! (Marţi, 9 august 2011, 19:32)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui nato

      Ce legatura are coada magarului cu stamplia primariei, ca sa ma exprim in limitele decentei?
  • +3 (5 voturi)    
    http://www.hotnews.ro/stiri-9735832-cine-sunt-noii (Marţi, 9 august 2011, 17:16)

    carmen [anonim]

    Excelent articol!
  • +4 (4 voturi)    
    romania - olanda (Marţi, 9 august 2011, 17:32)

    sange.rau [anonim]

    Toate bune, de vreme ce meciul Anglia - Olanda a fost anulat, am putea sa inauguram stadionul national cu formatia olandeza
  • -1 (7 voturi)    
    Ei, cum să fie vandali?! (Marţi, 9 august 2011, 17:37)

    tot te-nham [anonim]

    Sunt "indignados"!
  • +6 (8 voturi)    
    din telegraph (Marţi, 9 august 2011, 17:40)

    cos [anonim]

    2 comentarii tari din editorialul din telegraph. e interesant sa citim si ce spun cititorii nu numai ziaristii:
    "I heard about a guy in London yesterday who took shelter in a Job Centre, he just new he'd be safe from the famous duo blackman and robbin"
    "in Los Angeles four-story house burned down. But the story has not ended.

    On the first floor of the Nigerian family living out of 6 people, engaged in forgery of checks. The entire family perished.

    A group of seven illegal immigrants, Islamists from Kenya, who managed to deceive and municipal workers received public assistance, she lived on the second floor. They all died.

    Six members of Latin American gangs, who occupied the third floor, also died.

    Of tenants living in was only a couple of white, which occupied the fourth floor. Relatives of the victims were outraged by this fact, and flew to Los Angeles to meet with the head of the local Fire and Rescue Service, which harshly demanded an answer, how all the black and Latino Muslims have been killed and a white couple to stay alive?

    Reply chief fire was brief: "Because they were at work"
    • +3 (3 voturi)    
      offtopic (Marţi, 9 august 2011, 19:25)

      pipipiurae [anonim] i-a raspuns lui cos

      deci mie mi s-au parut amuzante comentariile. mai ales aia cu blackman and robbin. haha
  • +11 (13 voturi)    
    excelent (Marţi, 9 august 2011, 17:55)

    Laura [anonim]

    Excelent spus si scris. As mai adauga: lipsa educatiei. Majoritatea sunt adolescenti, au "beneficiat" din plin de politica laburistilor intr-ale educatiei. Profesorii nu au voie sa-i puna la punct pe elevii turbulenti, in general nimeni nu poate interzice sau refuza nimic copilului fiindca l-ar "traumatiza", nimeni nu-i invata binele de rau sau bunele maniere, fiindca ar fi prea restrictiv. Parintii - ori respecta regula asta, ori nu le pasa deloc. In consecinta, nimeni nu mai educa. Si acum se vad rezultatele.
    Abia anul asta conservatorii au dat mana libera profesorilor sa-i puna la punct pe elevii turbulenti. Dar doar atat si cam tarziu. Si, oricum, ca si politistii, profesorii sunt "paralizati" de political correctness.
    Avea dreptate Woody Allen in Whatever Works: ai nevoie de licence pentru tot felul de activitati (de la serioase la complet hilare), dar de ce nu ar fi nevoie si de "parent licence"? nimeni nu testeaza aptitudinile de a fi parinte.
    Sau, intr-o nota mai grava: Fritz Lang, cineastul (expert in malaise-ul societatii), intr-un interviu (din '76, cu cateva luni inainte sa moara) pe care i-l lua un american (cam pe dinafara cu intrebarile lui), spune acest lucru, usor iritat de o anume intrebare: "You took away religion from your schools. How are you going to teach the children ethics? I am not a religious person myself, but how are you going to teach them right from wrong?"
    Asta e problema: ethics - cine si cum ii mai invata pe copii binele de rau? Raspunsul e ca mai nimeni.
    Si ei vor fi adultii de maine.
    O paralela: protestele din Spania - Los Indignados. Multi tineri. Dar nu au vandalizat, nu au incendiat. Au protestat civilizat, decent, cu demnitate.
  • +3 (5 voturi)    
    pentru dl.Tapalaga ca simplu cititor (Marţi, 9 august 2011, 17:57)

    axxion [anonim]

    Analiza a evenimentelor absolut corecta.Am calatorit in
    zona recent.
  • +1 (3 voturi)    
    Viva la Revolución (Marţi, 9 august 2011, 18:41)

    Trojan.H [utilizator]

    S-au saturat "descultii" de sclavie. Vor si ei sampanie, iahturi si gagici asa cum au vazut ca au bancherii si "managerii". Nu degeaba si-a construit Nastase buncar.
    Viva la Revolución! Fuck the Company Men!
    • +6 (6 voturi)    
      o (Marţi, 9 august 2011, 22:59)

      o [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      o intrebare: daca toata lumea se pune pe asteptat sampanie, iahturi si gagici, imi spui si mie cine o sa mai construiasca iahturile respective? de gagici nu e o problema, au sa apara multe, dar au sa moara din lipsa de medicamente. farmacistii vor fi si ei in asteptarea iahturilor, a sampaniei etc...

      socialismul are si el o calitate indiscutabila: face sa ne dispara teama de iad.
      • 0 (0 voturi)    
        Ironie (Miercuri, 10 august 2011, 14:12)

        mis [utilizator] i-a raspuns lui o

        Banuiesc ca era o ironie simpatica. Cred ca ne luam prea in serios uneori.
    • -1 (3 voturi)    
      corect (Marţi, 9 august 2011, 23:38)

      Metallicus [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Ai dreptate, acutualul sistem social n-o mai duce mult. Orice-ar spune Tapalaga si apologetii corporatismului, sunt din ce in ce mai multi oameni care nu au avut niciodata nicio sansa. Iar num arul lor se ingroasa pe zi ce trece... Vorba aluia, "we are getting our taxes back".
  • +2 (8 voturi)    
    vandalii misca o Europa imbatranita si nedreapta (Marţi, 9 august 2011, 19:55)

    rares [anonim]

    sunt de acord ca talharii se comporta precum vandalii, insa nici nu poti sa le ceri sa fie saraci intr-o londra super bogata, dezechilibrul social a scos atatia criminali din tinerii angliei.

    si apoi urmasii negrilor sclavi sau exploatati de colonisti au multe amintiri povestite de bunici, roata se intoarce cand se ivceste oportunitatea
    • 0 (0 voturi)    
      Justificare (Miercuri, 10 august 2011, 16:19)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui rares

      Evenimentele din trecut sunt o "buna" justificare pt cei care nu vor sa lucreze ci doar sa traiasca pe spinarea altora.
      Oricum africanii din Anglia nu au fost sclavi iar eu personal nu cred in vina colectiva. Sa zicem un alb care isi traieste viata decent si conform unor standarde morale de ce sa fie judecat pt ce au facut inaintasii? Fiecare exista ca individ cu constiinta proprie.
      Pe de alta parte sa nu uitam ca nici pe departe numai albii au fost proprietari de sclavi, doar ca lumea occidentala vorbeste deschis, alte societati ascund fapte istorice.
      Oricum a focaliza numai asupra sclavagismului/colonialismului cand se vorbeste despre albi si nu despre realizarile tehnice fara de care am trai ca in epoca primitiva, despre descoperirile medicale care au salvat vietile a milioane de oameni mi se pare rea intentie.
  • -4 (6 voturi)    
    politisti criminali scosi nevinovati (Marţi, 9 august 2011, 20:01)

    rares [anonim]

    pentru Tapalaga, faptul ca in Anglia deseori, oameni nevinovati au fost omorat pentru ca nu a raspuns la apelul politiei nu inseamna un abuz.

    In Anglia, joia trecuta politia a ucis si apoi a demarat o ancheta de musmalizare a politistilor criminali. De aici a inceput revolta, asemenea cu ce a fost la noi in 1907 - atunci evreii exploatau taranii, de unde rascoala "vandalilor"
    • +5 (5 voturi)    
      poftim? (Miercuri, 10 august 2011, 2:15)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui rares

      intr-o tara normala, cand iti zce politaiul STOP pai stopezi, sau crapi! altfel crapa societatea, neica!
  • 0 (2 voturi)    
    razboi civil (Marţi, 9 august 2011, 20:06)

    rares [anonim]

    in seara asta, vandalii o sa atace Victoria station, iar Londra devine oras izolat, razboiul civil e aproape
  • -3 (5 voturi)    
    Rascoala (Marţi, 9 august 2011, 20:18)

    Domnisorul Goe [anonim]

    "Capitolul I

    RĂSĂRITUL

    ― Dumneavoastră nu cunoaşteţi tanarul londonez, dacă vorbiţi aşa! Ori îl cunoaşteţi din cărţi şi din discursuri, şi atunci e mai trist, fiindcă vi-l închipuiţi martir, când în realitate e numai rău, şi prost, şi
    leneş!

    Dan Tapalaga sfârşi, gâfâind de convingere. "

    Mica adaptare a deschiderii unui roman cunoscut. Nu incerc sa justific, doar sa "shed some light" pe un comportament uman.
  • +10 (10 voturi)    
    cocalari si pitipoance Made in UK (Marţi, 9 august 2011, 21:13)

    MCL [anonim]

    parerea mea este ca acesti "protestatari" vandali sunt de fapt cocalarii si pitipoancele lor, celor din UK, care - de la prea mult uitat la TV - s-au gandit, ca viata de fapt consta in a nu face nimic, numai party si distractie, si totuis, a avea tot, ca asta se vede de la TV. Numai clipuri cu "hai sa ne distram", dar nu prea mai exista ceva emisiuni, care sa ii indemne sa incerce, sa munceasca. Sa vedeti, ca aici vom ajunge si noi, incetul cu incetul... cocalarii cu beemveuri, si pitipoancele lor vopsite in toate culorile posibile cam asta fac. Fara nici o samanta de moralitate: sa traim gratis si bine, pentru chef si distractie, ca numai asta exista pe lumea aceasta!
    • +3 (5 voturi)    
      corect (Miercuri, 10 august 2011, 2:16)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui MCL

      e vremea sa fie pusi la munca; fizica si grea.
  • -2 (8 voturi)    
    D-le Tapalaga... (Miercuri, 10 august 2011, 0:39)

    Vigilante [anonim]

    ... de data aceasta nu ai dreptate. Mai rea decat saracia si alienarea sociala este INJUSTITIA. Injustitia sub toate aspectele ia scos in strada si pe cei din Londra si pe cei din Paris si pe cei din Cairo, Siria, Tunisia, Yemen, Thailanda, etc, etc.
    La fel se va intampla si in Romania cat de curand! Dupa cum am spus-o cu aproape 2 ani in urma, tineretul roman nu va suporta sa traiasca intr-o societate injusta si corupta unde nepotismul, tupeul, hotia si marlania sunt "valorile" care te propulseaza pe scara sociala. Pana cand credeti ca vor mai suporta tinerii Romaniei sa fie sclavii unor personaje precum Becali, Basescu, Voiculescu, Videanu, Tantas, Nastase, Udrea-Cocos, Anastase, Boc, Gabriel Oprea, si toti ceilalti care sunt in fruntea bucatelor indiferent ca sunt la putere sau in opozitie.
    Haideti sa recitim istoria si sa vedem de ce, cum si in ce conditii istorico-sociale au aparut legionarii si veti intelege ca conditiile sunt"coapte" pentru isbucnirea unei miscari care va zgudui Romania din temelii.
    • +3 (3 voturi)    
      Vrabia malai viseaza... (Miercuri, 10 august 2011, 6:07)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui Vigilante

      ...Adica tu chiar crezi in "revolutia" lui Iliescu? NU, el a fost adus de acasa, colonelul care a mers la rusi sa ceara voie sa-l matraseasca pe Ceasca a scris o carte despre subiect etc etc etc. Doar au omorat o groaza de prosti sa-si legitimeze regimul prin sange si sa ia la pret de mana a treia economia Romaniei. Ca nu sunt in stare de nimic, vedem de 20 de ani. Dar ca cineva se va revolta...Eu vad din contra !
  • +4 (4 voturi)    
    Aveti dreptate, Domnule Tapalaga. (Miercuri, 10 august 2011, 8:47)

    Rescatorul [anonim]

    Cunosc foarte bine UK si situatia de acolo. Englezii vor plati cu varf si indesat slabiciunea aratata fata de cei din fostele colonii care, in prezent, murdaresc, la propriu si figurat, strazile si cartierele oraselor britanice. Asta este doar inceputul!
  • +1 (1 vot)    
    Erori (Miercuri, 10 august 2011, 9:04)

    Leo [anonim]

    Dan, atacurile nu sunt doar la periferie. Clapham Junction o zona aproape de centru, sunt 3,5 mile fata de Hyde Park si nu e o zona saraca. Mark Duggan nu era taximetrist, a fost ucis intr-un taxi. D9n ce dau cei in presa aici se pare ca era traficant de droguri, dar informatiile inca sunt controversate.
  • 0 (0 voturi)    
    abordare simplista (Miercuri, 10 august 2011, 9:17)

    io [anonim]

    Noul vandalism este expresia unei generatii care nu isi descopera sensul; violenta de dragul violentei...

    Va dau cateva citate din Football Factory si, respectiv Trainspotting

    "Tommy Johnson: Are you gonna sit in some poxy office with a cunt for a boss telling you what to do as you count your pennies trying to make ends meet in a country that's sinking into strikes and wars and at the end of the day you go home to your cosy little flat in 'nowheresville' and pull your IKEA curtains shut to hide from the big bad world and pretend it's not happening? Or are you gonna stand up and be counted, make a difference and feel the rush? Just for once say "fuck it". I'm coiled up like a spring and I'm ready to burst and wanking ain't doing it anymore. I need violence to make me feel I'm still alive. I know what I'd rather do, mate. Tottenham away. Love it! "

    Football Factory

    Mark "Rent-boy" Renton: [narrating] Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suit on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin? "

    Trainspotti
  • +3 (3 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Miercuri, 10 august 2011, 9:36)

    Anonimus [anonim]

    Ce are a face corectitudinea politica cu razmeritele de acum? Razmerite se intampla de cand lumea. Haiducii din astea la fel. Mereu scanteia care le porneste e o chestie mariginala fata de eveniment in sine. Pe de o parte sunt cei care traiesc dupa regulile societatii, pe de alta parte cei care le refuza (din diferite motive, care pot aparea ca juste sau nu). Cam intotdeauna au casatig de cauza cei dintai, pentru ca au de partea lor puterea. Asa o sa fie si acum. Ca acum doar ii scutura putin si ii aresteaza mi se pare totusi un progres fata de trasul pe roata, ruptul in patru fiind legat de maini si de picioare de cate un cal si altele asemenea.
  • 0 (0 voturi)    
    replica (Miercuri, 10 august 2011, 13:02)

    vest [anonim]

    O replica buna data lui Tapalaga.
    http://www.criticatac.ro/9277/vandalism-sau-proteste-reflectii-pe-marginea-unor-scene-londoneze/
  • -2 (2 voturi)    
    ceva trebuie schimbat (Miercuri, 10 august 2011, 15:58)

    costa [anonim]

    Excesul de democratie este daunator.Daca prin absurd , de la facerea omului si pina acum ar fi existat actualul sistem democratic, astazi am fi mers calare , netul ar fi fost prin porumbei si doctorii ar fi fost magi cu descintece.
  • 0 (2 voturi)    
    Un exemplu (Miercuri, 10 august 2011, 16:44)

    Alex [anonim]

    Va zic eu care e problema:lipsa educatiei. Am facut clasa 1 inainte de 89, odata intr-o pauza se bateau" doi colegi si noi prichindeii stateam pe margine si ii incurajam. A venit invatatoarea, i-a pleznit pe aia doi de le-a sarit apa din cap, si noi, spectatorii am primit cu rigla peste cap si peste palma.
    A venit revolutia, si la ani buni, cand eram prin clasa a 8-a deja profesorii se temeau sa mai plezneasca elevii. Prin liceu doi colegi chiuleau de zor, scandal alea alea, da atat. Fara exmatriculare, fara scaderea notei la purtare, ce sa mai zic de pedeapsa corporala.
    Care a fost urmatorul pas in logica noastra: pai daca ala chiuleste si nu pateste nimic, de ce sa n-o roim si noi......puterea exemplului v-ati prins acum care e treaba cu degeneratiile de aur???