Discutia de Luni. O emisiune HotNews.ro - RFI

VIDEO Victor Ponta despre hotararea CEDO care a stabilit ca taierea salariilor cu 25% respecta drepturile omului: Voi incuraja in continuare cetatenii sa mearga la CEDO/ Ma bazez pe faptul ca Guvernul Boc va da inapoi taierile, noi nu vom da nimic in plus

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 9 ianuarie 2012, 21:49 Actualitate | Politic


Victor Ponta in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
"Voi incuraja mai departe cetatenii sa mearga la CEDO. Voi spune ca in Romania statul, cand isi asuma o responsabilitate fata de cetatenii sai, fie ca pierde un proces, fie ca a semnat un contract de munca prin institutiile sale, statul roman ca orice roman trebuie sa-si indeplineasca acea obligatie", a declarat Victor Ponta la Discutia de Luni, comentand hotararea prin care Curtea de la Strasbourg a stabilit ca taierea salariilor cu 25% respecta drepturile omului. Ponta a mai spus ca daca guvernul Boc va reveni in 2012 la salariile din 2010, "noi nu vom da nimic in plus in 2013".




Dan Tapalaga: Cum explicati acum populatiei hotararea CEDO, care tocmai a stabilit pe 6 ianuarie ca taierea salariilor cu 25 procente respecta legislatia, asta dupa ce PSD si PDL au incurajat populatia sa mearga la CEDO oferind consultanta juridica gratuita.
Victor Ponta: In continuare persoanele care au spus ca aceasta taiere de 25% a salariilor functioneaza pana pe 31 decembrie 2010 se numesc Traian Basescu si Emil Boc nu Victor Ponta sau altcineva. In al doilea rand, sustin in continuare ca atata timp cat tai salarii si maresti tot timpul banii pentru Ministerul Dezvoltarii si clientii politici este o greseala politica. Si in al treilea rand, sustin foarte clar ca un angajament intre statul roman si cetateanul roman trebuie respectat,  incepand cu hotararile judecatoresti si terminand cu orice contract de munca.

DT: Nu-i o greseala politica sa intretineti false sperante?
VP:
Am o responsabilitate politica de a aplica legea atunci cand voi fi la guvernare si asta voi face. Adica, daca ma duc si castig alegerile cum a castigat Traian Basescu si PDL spunand ca maresti salariile profesorilor trebuie sa te tii de cuvant. Nu trebuie sa-i minti pe oameni inainte de vot si a doua zi sa le tai salariile.

DT: Acum ar trebui ca atunci cand veniti la putere sa le dati cei 25%.
VP:
Pai nu-i da Guvernul Boc, ca asa a anuntat domnul Boc si doamna Sulfina Barbu.

DT: Dar dvs tocmai ati spus in discutia online cu cititorii Hotnews.ro ca nu mariti salariile ca nu aveti de unde.
VP:
Pentru ca Guvernul Bos si ministrul muncii, doamna Sulfina Barbu, si ministrul Ialomiteanu, si ministrul dezvoltarii, doamna Udrea au anutat foarte clar ca in 2012 vor reusi sa aduca salariile si pensiile la nivelul din 2010. Credeti ca mint? Daca mint trebuie sa raspunda politic.

DT: Si dvs, pentru ca ati intretinut o falsa speranta, ca taierea e ilegala, ca incalca drepturile omului. Si CEDO v-a dat peste nas, a zis ca nu incalca nici un drept al omului.
VP: Nu mi-a dat cu nimic peste nas, mie CEDO.

DT: Dupa ce ati incurajat populatia sa se duca la CEDO....
VP:
O voi face in continuare.

DT: Cum o veti face in continuare?
VP:
Simplu. Voi spune ca in Romania statul cand isi asuma o responsabilitate fata de cetatenii sai, fie ca pierde un proces, fie ca a semnat un contract de munca prin institutiile sale, statul roman ca orice roman trebuie sa-si indeplineasca acea obligatie. Asta este modul in care eu vad o societate normala.

DT: Deci sa inteleg ca daca USL vine la putere da inapoi acel 25% taiat.
VP:
Pai nu-l da Guvenul Boc acum? Ca noi asa am inteles, ca-l da Guvernul Boc. Eu ma bazez pe faptul ca-l va da guvernul Boc inapoi. Noi nu dam nimic in plus.

DT: Si daca nu-l va da?
VP:
Eu nu pot sa lucrez cu daca si cu parca.

DT: Aveti minimul curaj si spuneti  ce veti face.
VP:
In luna septembrie vom prezenta proiectul de buget al USL pe 2013. Daca Guvernul Boc actual asa cum a promis va reveni la salariile din 2010, noi nu le vom mai putea mari in 2013, e foarte clar.

Asculta integral interviul cu Victor Ponta



NOTA: Asculta integral Discutia de Luni pe site-ul HotNews.ro sau pe frecventele Radio France International incepand cu orele 19.10 (Bucuresti - 93, 5 FM)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4696 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    Asta e mai... (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:07)

    Costin1968 [utilizator]

    ...catastrofa decat Geoana...
    • +14 (16 voturi)    
      Ups, si-a dat seama ca nu mai are raspunsuri! (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:30)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

      Normal ca nu mai da nimic, caci vrea sa fure tot!!!
      • +11 (13 voturi)    
        domnu ponta daca ai facut o prostie,taci din gura. (Marţi, 10 ianuarie 2012, 8:33)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        de ce o mai tine langa in prostia lui...inteleg sa fi persevernt,dar nu trebuie sa amplifici prostia pe care ti-a lasat-omostenire geoana...CEDO v-a dat un sut in dos,ce nu itelegeti de aici domnilor de la USL...
    • +11 (13 voturi)    
      orice face ,orice zice ,concureaza singur si (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:46)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      vine pe locul 2! cum spunea Jerome K. Jerome=Remarcile tampite sunt in general mai interesante decat cele de bun simt!
    • +9 (11 voturi)    
      Poate ca nici nu e vorba de salarii aici... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 0:17)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      ...sau de CEDO, care s-a exprimat deja in privinta asta. Ma gandesc ca poate dl.Ponta pune oamenii pe drumuri degeaba pentru ca ar putea fi purtatorul de cuvant al vreunei agentii de turism cu interese la briucsel.
  • +27 (29 voturi)    
    mda (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:07)

    eu [anonim]

    HOPA

    ce s-a intamplat cu atitudinea si cu vorbele de genul "vom anula orice hotarare a guvernului boc cand venim la guvernare" ????????????

    acum zice ca indemnizatia pentru mame e buna cum este, la fel si salariile, ca sunt bune asa cum sunt taiate, si ca de fapt nu sunt bani pentru salarii si pensii mai mari :)))))))))))))))))))))

    alooo nea ponta, astea se zic DUPA ce ajungeti la putere (daca ajungeti la putere) ca altfel va dati cu firma in cap inainte sa ajunga romanii la urna de vot :))))))))))))))
    • +9 (11 voturi)    
      La ce putere? (Luni, 9 ianuarie 2012, 23:49)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui eu

      Poate la putoare, ca la putere nu au cum. Acum se pregateste pentru Monte Carlo. Lasati omul sa-si faca bagajele. Poate vine cu piciorele inainte.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 16:44)

      alina [anonim] i-a raspuns lui eu

      cu siguranta nu va ajunge la putere.. e cam incoerent si orb acest individ
  • +22 (24 voturi)    
    ponta (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:08)

    Un stelist [anonim]

    Ii sfatuiesc in continuare sa mearga la CEDo, statul trebuie sa respecte hotararile judecatoresti; dau 25% inapoi, dar nu ii mai dau ca ii da Boc.
    Mdea, un Pacalici! N'a zis nimic desi a vorbit mult.
    • +10 (12 voturi)    
      asta este (Marţi, 10 ianuarie 2012, 0:17)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      politica PSD si mai nou si PNL ! Vorbesc si nu spun nimic ! Nici cel -ce vorbeste nu stie la sfarsitul frazei a doua ce a spus in fraza premergatoare . Normal ca cei multi (nu vreau sai jignesc) nu inteleg nimic dar spun ca; UITE CE FRUMOS A VORBIT ,UITE CE DESTEPT ESTE !
      Si in fond........bla bla bla
  • +22 (24 voturi)    
    cred ca este fara echivoc (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:13)

    nostradamus [anonim]

    ce inseamna justitie si respectarea ei pentru psd si in general pentru usl. Nu ca am fi fost lipsiti, in ultima perioada de modul hilar in care intelege ponta notiunea de lege. Cum care ponta? Ponta, cel care ne aduce mereu aminte de formatia lui de procuror. Pe scurt, desi CEDO, ca ultima instanta de drept, da dreptate statului roman, infantilul o tine langa. Si ce daca, eu tot sunt impotriva. Sper ca romanii sa judece bine inainte de a da, eventual, puterea legislativa unuior indivizi care, precum penalul senator voicu, nu dau doi bani pe notiunea de lege. Sa fiti linistiti dragi romani, posibili votanti usl. Cam tot asa o sa-i intereseze pe acesti iresponsabili si de soarta dumneavoastra.
    • +10 (12 voturi)    
      mdaa... (Luni, 9 ianuarie 2012, 23:32)

      ikataly [anonim] i-a raspuns lui nostradamus

      Dl Tonta crede ca la CEDO procesele se judeca cumva ca la noi pe maidan ..de ex. daca nu primesti decizie favorabila la Timisoara stramuti procesul sau eventual faci recurs la curtea de apel Craiova si probabil vei avea castig de cauza...
    • +8 (10 voturi)    
      Gica contra. (Luni, 9 ianuarie 2012, 23:52)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui nostradamus

      Cum altfel sa mai stie romanul ca exista si un alt prostanac decat Geoana? Doar PSDul a ajuns partidul prostanacilor. Sa baga si el in vorba ca tot nu stie sa faca nimic.
    • -10 (10 voturi)    
      mai tai-o (Marţi, 10 ianuarie 2012, 0:43)

      da [anonim] i-a raspuns lui nostradamus

      Dar curvele de la PDL cati bani dau pe lege ,au spus ca taie salariile doar un an de zile sau ratanul de basescu nu el a promulgat legea de marire a salariilor profesorilor cu 50% si se batea cu caramida-n piept ca sunt bani ?Nu-mi pasa de cei de la CEDO sau de cine o sa vina am ajuns sa traim de azi pe maine si-mi pasa doar de cretinii care ne conduc acum
  • +22 (24 voturi)    
    Ponta da din gura ca doar nu da de la el (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:13)

    begood [anonim]

    L-a invatat Iliescu unde e tiparnita de bani asa cum facea Ilici cand aveam inflatie de peste 500% pe an!
  • +8 (10 voturi)    
    De unde naiba rasar "liderii" astia ? (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:37)

    dan [anonim]

    Varza nenea, dar mosii si babele care voteaza psd il inteleg, asa ca avem mari sanse de inca un presedinte de kk.
  • +10 (12 voturi)    
    fantezii USL (Luni, 9 ianuarie 2012, 23:04)

    GoPo [anonim]

    Copilul acesta traieste o iluzie. El inca mai crede ca se poate da bani oricui "dupa nevoi".....pacat de tineretea sa.
  • -5 (5 voturi)    
    Cand vine USL la guvernare (Marţi, 10 ianuarie 2012, 0:02)

    Radu Humor [utilizator]

    Se intoarce foaia UE dupa cum vreau ei > Ca daca-i ameninta de doua ori ca parasesc sandramaua asta care scartaie din toate incheieturile, aia le fac toate poftele, doar-doar or reusi pana la urma sa globalizeze Europa cu guvern israelian !
    Ar fi rasul lumii !
    Nu pentru Romania, dar ganditi-va la Germania, Franta, Spania, Portugalia, Polonia, Ungaria, Cehia, Slovacia sau Olanda , Belgia.....
    • +9 (9 voturi)    
      Cind o faci pe desteptul (Marţi, 10 ianuarie 2012, 0:48)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Radu Humor

      E bine sa te exprimi corect gramatical...
      "Se intoarce foaia UE dupa cum vreau ei " dupa cum VOR ei, ca "e" mai multi, ca de aia e ei...

      In rest, evident, cum ajung Pota si Antonescu la putere, cum baga motiune de cenzura in parlamentu' eurpoean, sa moara dictatoarea Merkel de ciuda

      Si mai fac si-un miting la bruxel cu citeva sute de autocare cu "simpatizantii" de partid :D
  • +3 (5 voturi)    
    al naibii ponta! (Marţi, 10 ianuarie 2012, 8:00)

    laurentiucat [utilizator]

    sa-l lase el pe boc sa mareasca salariile la bugetari, ca sa castige pd-l alegerile...asta e mai prost ca geoana cand s-a dus la vantu inainte de alegeri. cum sa nu zici in an electoral ca nu dai salarii mari ,ca le dublezi,triplezi si cand o sa fii prim ministru,vezi tu daca le injumatatesti sau poti chiar sa nu le mai dai deloc,ca si asa astia e ...fraieri si stau cocosati.
  • +2 (6 voturi)    
    Mda (Marţi, 10 ianuarie 2012, 9:16)

    ion [anonim]

    Deci CEDO a zis ca totul ii ok. Dar Ponta ii mai trimite pe oameni acolo ca statul roman sa mai cheltuiasca bani aiurea pe procese inutile. Frumos.

    As vrea sa imi explice si mie domnul Ponta cum de in sistemul privat cand vine patronul si zice nu mai avem comenzi trebuie taiate salariile cu 25% totul ii perfect constitutional si respecta drepturile omului. Dar cand pentru un angajat la stat se face acelasi lucru dintr-o data nu mai este constitutional.
  • +2 (6 voturi)    
    Mda (Marţi, 10 ianuarie 2012, 9:17)

    ion [anonim]

    Cel mai mult din "discutia" cu domnul Ponta mi-a placut ca a raspuns doar la intrebarile mai usurele. Peste cele mai sensibile sau neplacute a sarit fara probleme
  • +3 (5 voturi)    
    la tvr (Marţi, 10 ianuarie 2012, 10:39)

    panfilica [anonim]

    realizatoarea l'a prins cu o minciunica ...electorala.
    tva fusese data in programul usl spre a fi redusa la 18 %, iar vitcorash a zis 19%.
    prins de insistenta moderatoarei, victoras a recunoscut ca...se adapteaza la conditii.
    si asta inainte sa ajunga la guvernare.
    odata ajunsi, nu vor avea nicio jena sa se...adapteze, bazat pe.. mostnirea vechii guvernari.

    deci, va curge lapte si miere, sigur, dar la deal, nu la vale.
  • +2 (4 voturi)    
    ponta orbit de cedo (Marţi, 10 ianuarie 2012, 12:17)

    Nicusor [anonim]

    Victor Ponta este chiar orb daca nu vede ca impinge romanii catre un demers fara nicio sansa de reusita, mai mult recunoaste ca nu va adauga nimic daca intra la guvernare. Este logic ca nu va schimba nimic pentru ca masurile luate de guvernul actual sunt unele cat ce cat bune pentru a nu ne duce intr-un prag de faliment si el nu ar avea ce schimba la momentul de fata.
  • +2 (4 voturi)    
    antonescu si americanii (Marţi, 10 ianuarie 2012, 13:28)

    rotaru_andrei [anonim]

    Ce faca Antenescu in SUA? O sa stea ca ala din reclama de la TV care merge cu autobuzul se uita pe strada la afise , problema e ca in SUA nu e loc de pelerinaj si cine a trebuit sa mearga a mers iar celelalte doua vizite au fost punctate de altii mai buni inainte, mai putin cea din Danemarca pentru ca nu are legatura cu politica externa de acum dar ma rog pentru a se plimba se pot duce
  • +1 (3 voturi)    
    . (Marţi, 10 ianuarie 2012, 14:22)

    mihaela [anonim]

    Ponta a recunoscut ca in cazul care va ajunge la guvernare nu va adauga nimic ceea ce subliniaza faptul ca masurile luate pana acum sunt corecte.
  • +1 (3 voturi)    
    rusine! (Marţi, 10 ianuarie 2012, 14:23)

    ilinca [anonim]

    Omul acesta nu are leac...indeamna oamenii sa faca actiuni care nu vor avea nici o sansa de reusita.
  • +1 (3 voturi)    
    !! (Marţi, 10 ianuarie 2012, 14:28)

    marian [anonim]

    Masurile de auteritate adoptate de guvern au fost luate in urma unor analize economice, si acest lucru il stie si Ponta odata ce a spus ca nu va adauga nimic in cazul in care va ajunge la putere.
  • +1 (3 voturi)    
    prostie dupa prostie (Marţi, 10 ianuarie 2012, 14:39)

    maria [anonim]

    asta nu se mai trezeste odata din prostie? Incurajeaza oamenii sa se duca la CEDO stiind ca nu exista nici o sansa de reusita.
  • 0 (2 voturi)    
    rezultat (Marţi, 10 ianuarie 2012, 16:42)

    carmen [anonim]

    la ce bun sa continuam un subiect care deja are un verdict? si nu de la noi, ci, de la CEDO. Ar fi mai bine sa ne continuam drumul, sa consideram ca e un nou inceput. Asa ca, la drum.
  • 0 (2 voturi)    
    cedo (Marţi, 10 ianuarie 2012, 20:32)

    paulina [anonim]

    e dezastru mare acest om la tara noastra! Cum poti sa-i incurajezi tu pe oameni sa se duca la CEDO cand stii prea bine ce se intampla?
  • 0 (2 voturi)    
    bla (Marţi, 10 ianuarie 2012, 22:10)

    papurel [anonim]

    asta iar vorbeste mult , prost si fara rost??? oare el nu se aude?
  • 0 (0 voturi)    
    Victor Ponta despre hotarirea CEDO (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 13:03)

    costel [anonim]

    Ponta si Antonescu mint asa cum respira.Ei au un program cu reduceri de impozite si taxe si mariri de salarii si pensii.Pentru investitii in infrastructura nu vorbeste decit ca o sa ia banii de la Udrea si o sa-i dea pe pensii si salarii,dar acei bani erau pentru infrastructura pe care spun cei de la USL ca o vor continua.Astia habar n-au ce-i aceea infrastructura.Asta vrea sa fie prim-ministru?Nu-l desemneza Basescu cu orice risc,chiar daca vor avea majoritate de 100%.Ca sa ajunga acest papagal prim-ministru,trebuie ca USL sa cistige alegerile.Nu cred ca romanii vor vota USL care este impotriva modernizarii Romaniei si care a dus la dezastru tara,furind 10 miliarde de euro.