SURSE: Piedone a batut palma cu Gabriel Oprea, urmeaza sa se inscrie in UNPR

de L.P., D.T.     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 17:04 Actualitate

Primarul sectorului 4, Cristian Popescu-Piedone, a batut palma cu Gabriel Oprea inca de saptamana trecuta si urmeaza sa se inscrie in UNPR, au declarat surse politice pentru Hotnews.ro. Asa s-ar explica demisia sa din functiile detinute in Partidul Conservator si atacul la Dan Voiculescu. Piedone ar fi nemultumit ca n-a fost desemnat candidat la primaria Capitalei din partea USL, fapt speculat de adversarii politici. Contactat de HotNews.ro, un purtator de cuvant al primarului din sectorul 4 a declarat ca acesta "nu comenteaza astfel de speculatii".

Daca ar fi demisionat din PC, si-ar fi pierdut functia de primar la sectorul 4 din cauza legii administratiei publice care sanctioneaza migratia politica a primarilor. Daca va fi exclus din PC, Piedone va putea sa se inscrie fara probleme intr-un nou partid. "Proabil ca nu va fi exclus imediat de Voiculescu tocmai pentru a-i da peste cap planurile", au precizat pentru HotNews.ro surse politice.

UPDATE (18.06): Presedintele PC, Daniel Constantin, a remis presei un comunicat in care il acuza pe Piedone ca ar fi inceput negocierile cu UNPR. Constantin mai spune ca racolarea primarului de la Sectorul 4 ar fi avut loc "prin santaj", din cauza "vulnerabilitatilor" lui Piedone.

Iata comunicatul PC:

"Puterea politică încearcă cu disperare să destabilizeze USL. Dacă nu a reuşit să compromită relaţiile dintre PC, PNL şi PSD, încearcă astăzi să creeze tensiuni în înteriorul partidelor care formează Uniunea Social Liberală.

Astfel, Partidul Conservator a devenit o ţintă predilectă a puterii.

Racolările se fac prin cadouri şi promisiuni, ca în cazul Ciuhodaru, sau prin şantaj, ca în cazul Piedone, care ar avea, se pare, anumite vulnerabilităţi.

Cristian Popescu Piedone şi-a luat concediu medical pentru a negocia cu liderii UNPR, trecând astfel de partea celor care au redus pensiile, au tăiat salariile, indemnizaţiile mamelor şi alocaţiile copiilor.

Piedone îşi trădează azi toate angajamentele asumate faţă de românii care i-au acordat încrederea. Criza pune la încercare caracterele! Cei slabi, cei şantajabili, fac întotdeauna compromisul cu Puterea. Ceilalţi continuă lupta!

Partidul Conservator va continua lupta cu Traian Băsescu, PDL şi partidele-clonă care gravitează în jurul puterii, pentru a-i elibera pe români de un sistem corupt şi agresiv care le-a furat speranţa şi demnitatea.

În şedinţa Biroului Executiv de marţi vom stabili sancţiuni în ceea ce-l priveşte pe Cristian Popescu Piedone."


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4207 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    hai Piedone! (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:21)

    D'Artagnan [anonim]

    Piedone candideaza la functia de presedinte in PC! stie Voiculescu ce face! vrea sa coboare partidul de la 0,1% la 0,05%, ca sa poate creste cu Piedone la 0,5%! Voiculescu a dovedit ca stie ce face!
    • +2 (2 voturi)    
      jocuri politice (Vineri, 30 septembrie 2011, 21:20)

      michal [anonim] i-a raspuns lui D'Artagnan

      cati nu se muta de la un partid la altul? nu e nimik nou
      • +1 (1 vot)    
        Piedone slab!? (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 14:19)

        traian [anonim] i-a raspuns lui michal

        Este adevarat,nimic nou sub soare!Dar cat pot sa fi de aerian politic ca sa ajungi sa spui ca Piedone este un om slab?
        • -1 (1 vot)    
          Piedone e foarte iubit (Duminică, 2 octombrie 2011, 18:20)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui traian

          De cetatenii sectorului 4. Oprea a dat o lovitura extraordinara.
          • 0 (0 voturi)    
            l-a batut (Joi, 3 noiembrie 2011, 19:56)

            danutz srl [anonim] i-a raspuns lui Dan

            cu santajul si etajul pe piedone, asa procedeaza domnii din unpr.... precum pamfil seicaru, inaintemergatorull ui Basescu.
        • 0 (0 voturi)    
          Piedone - lipsa credibilitate (Vineri, 4 noiembrie 2011, 10:58)

          eddy [anonim] i-a raspuns lui traian

          Piedone nu mai are credibilitate. O sa piarda alegerile la anul.
      • -1 (1 vot)    
        Problema se pune altfel (Duminică, 2 octombrie 2011, 18:24)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui michal

        Piedone e inca o dovada a faptului ca oamenii de valoare nu pot sta intr-un colectiv care nu ii respecta valoarea si puterea de munca. Nu e de mirare ca multi au ales sa mearga catre UNPR.
      • 0 (0 voturi)    
        piedone greseste daca pleaca (Joi, 3 noiembrie 2011, 16:51)

        mihaitza [anonim] i-a raspuns lui michal

        la UNPR. Acolo nu va avea aceeasi libertate de miscare
        • 0 (0 voturi)    
          Piedone a fost presat (Joi, 3 noiembrie 2011, 18:32)

          danutz srl [anonim] i-a raspuns lui mihaitza

          cu dosare si momit cu avantaje.
    • +1 (5 voturi)    
      piedone s-a lasat momit de oprea (Vineri, 30 septembrie 2011, 21:43)

      PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui D'Artagnan

      ca doar interesul poarta fesul.
      • +3 (7 voturi)    
        Tu ai pus botul la ce a spus Constantin? (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:36)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui PERIFERIC

        Daniel Constantin arunca fumigene despre Piedone deoarece ii este teama ca-i fuge scaunul de sub cur.Daca ar avea barbatie in el Constantin ar convoca congresul si daca ar castiga functia,cred ca Piedone nu ar avea ce comenta.Dar cred ca toti stiu ca Piedone ar castiga si de aceia arunca cu mizerii.Pana azi Piedone era bun ,era primarul lor.Ce sa schimbat asa dintr-un foc?Nu sunt penibili?
        • -1 (7 voturi)    
          piedone (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:40)

          stelian antoniu74 [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Piedone ar fi fost un nimeni fara PC!
        • -1 (3 voturi)    
          nu am pus botul la cerintele lui Basescu (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 10:05)

          PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          De ce ar trebui sa i se faca pe plac dictatorului, prin vocea lui Piedone, daca in 2010 a fost congresul PC? Daca s-ar fi vrut presedinte, Piedone ar fi putut sa se inscrie de atunci in lupta pentru sefia partidului si nu pentru conducerea filialei Bucuresti.
          • -4 (4 voturi)    
            Voiculescu e mai (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 18:53)

            Davout [anonim] i-a raspuns lui PERIFERIC

            puternic decat piedone si tot unpr-ul..
            • 0 (0 voturi)    
              puterea lui Voiculescu (Joi, 3 noiembrie 2011, 19:03)

              danutz srl [anonim] i-a raspuns lui Davout

              sigur nu consta in sarmanul piedone.
        • -1 (1 vot)    
          Realitati (Duminică, 2 octombrie 2011, 12:38)

          marin [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Cand incepi sa devii incomod, esti inlaturat. Cam asa procedeaza liderii USL cu membrii lor. Doar ca Piedone nu poate fi manipulat asa cum credeau ei. Le-a intors frumusel spatele si s-a dus la altii mai buni. Stie ce vrea omul asta. Este chiar de admirat!
      • -1 (3 voturi)    
        Piedone santajat (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 10:11)

        augustus [anonim] i-a raspuns lui PERIFERIC

        Prin intermediul lui Pandele, Piedone se pare ca este racolat de Oprea pentru UNPR.
    • -1 (5 voturi)    
      Deci sa va explic (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:12)

      iobagul [anonim] i-a raspuns lui D'Artagnan

      Piedone e santajat prin intermediul ministerului de interne cu niste probleme ce tin de familia lui pentru a face jocurile PDL-ului si UNPR-ului. Pandele cu Oprea l-au atras in cursa.
    • 0 (0 voturi)    
      o alegere proasta (Joi, 3 noiembrie 2011, 17:06)

      aurora [anonim] i-a raspuns lui D'Artagnan

      Cea mai proasta alegere pe care a putut sa o faca Piedone. Ar trebui sa ii fie rusine.
  • +8 (12 voturi)    
    Ma bucur sa vad.. (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:35)

    A9 [utilizator]

    ...oameni, care refuza sa fie slugi!!!
    Bravo!

    Nu stiu daca face bine ca se inscrie In UNPR, dar stiu ca a facut bine infruntandu-l pe Felix.

    Sper sa fie un semnal si pentru angajatii antenelor...
    • -2 (4 voturi)    
      se vand oamenii pe 3 paini - ce tara de kko (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 10:09)

      PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui A9

      Piedone va fi sluga lui Basescu, pentru ca il are la mana. Acum, traseistul nu va mai avea vreo sansa pentru primaria sectorului 4.
    • 0 (4 voturi)    
      nu'si permit sa'l piarda (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 20:56)

      danila [anonim] i-a raspuns lui A9

      pai tremura felix ca pleaca piedone. la cate a facut in sectorul 4, cred ca e primar pe viata acolo. PC'ul ar avea de castigat cu piedone sef
      • 0 (2 voturi)    
        Piedone progresistul (Duminică, 2 octombrie 2011, 18:09)

        lili [anonim] i-a raspuns lui danila

        Ar avea de castigat PC -ul cu Piedone, dar Felix nu doreste ca el sa fie mai popular decat "presedintele onorific" si a dorit sa-l puna cu botul pe labe. Iata ca nu i-a mers, ba mai mult, acum ca Piedone nu va mai face campanie pentru Voiculescu ci pentru Oprea, Felix si cu Constantin nu vor mai intra in parlament in 2012. Cine sa ii mai sustina?
    • +1 (1 vot)    
      Pierd pe barba lor (Duminică, 2 octombrie 2011, 11:29)

      preda [anonim] i-a raspuns lui A9

      USL-ul se destabilizeaza singur prin liderii care se bat precum chiorii pentru putere. Oameni ca Piedone s-ar plafona si s-ar irosi in cadrul acestei aliante perdante. Eu cred ca face foarte bine ca pleaca la UNPR, un partid de centru-stanga, cu principii politice ferme.
      • 0 (2 voturi)    
        Miscari inteligente (Duminică, 2 octombrie 2011, 14:12)

        popeanga [anonim] i-a raspuns lui preda

        Daca vor continua sa procedeze cu atat de putina minte in curand vor vorbi de unii singuri cei din USL. Piedone chiar nu era om de lasat. Nu isi apreciaza oamenii, iar acestia se duc in partide unde reprezinta ceva si unde pot face ceva. UNPR-ul mi se pare a fi o alegere excelenta pentru Piedone. Le doresc mult succes!
  • +6 (8 voturi)    
    Piedone (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:38)

    Gogu [anonim]

    Geniala misca ! Ne vedem la vot :))........
  • +15 (17 voturi)    
    Voiculescu are o mare problema!!! (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:51)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Se pare ca sansele USL se diminueaza pe zi ce trece, de aia multi oameni, cu sanse la nominalizari din partea USL, o tund din aceasta constructie securisto-comunista, in spatele carora troneaza razand comunist Ion Iliescu si urmasul lui in rele, Adrian Nastase. Cele doua marionete, Ponta si Antonescu, grabesc sfarsitul acestei asocieri de hoti, asistati, comunisti, securisti, corupti si fraierii care ii sustin, majoritatea cu mentalitati comunste.
    Piedone nu mai vrea sa fie remorca lui Voiculescu si ii forteaza mana acestuia in sensul de al face presedintele partidului sau sa paraseasca partidul.
    Oricum, USL pierde in fiecare zi oameni si voturi si asta e bine!
  • +3 (7 voturi)    
    piedone (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:52)

    Gica [anonim]

    piedone nu mai are sanse nici la primaria sectorului 4 pe care il napastuieste in prezent, la primaria capitalei are sanse "0". Ar fi timpul sa se trezeasca din visare, sa-si dea demisia de la primarie, sa ne lase, si sa se duca unde a dus mutul iapa...Lasane piedone ca ne-ai mintit destul, ti-ai batut destul joc de cetatenii din sectorul 4, si ne-am saturat de mafia din piete si de cetele de tigani care colcaie pe strazi si pe care ii tolerezi, linga lacul Vacaresti, unde pastoresti o colonie de tzigani... Lasane...Lasane...
    • 0 (4 voturi)    
      gogu contra (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:02)

      Euuu [anonim] i-a raspuns lui Gica

      Chiar asa ?

      Ps. sint unul din "napastuitii" acelui sector, deci ...
  • +1 (5 voturi)    
    Piedone ciorditore (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:17)

    Nicolae [anonim]

    Nea Slana a vazut ca nu are sanse la Primaria Capitalei, el fiind un spagar de sector, cu multe ciordeli la activ. S-a dus in cimitirul elefantilor, la unpr, impreuna cu michi spaga, cu primarii puscariasi de la Craiova si Rm.Valcea, cu toti hotii asupra carora planeaza frica de a fi bagati la zdup. Oprea era mare mafiot cind era la psd iar acum este "alb imaculat - dero", pentru ca racoleaza puscariasi si ciorditori in partidul sau de penali.Mare pierdere pentru usl, nu mai are cine sa puna bancile de 15.000 euro bucata si cosurile de gunoi de 7.000 euro bucata....
    • +2 (6 voturi)    
      Si PC sunt niste sfinti? (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:15)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Ai dreptate.In PC si UNPR au migrat lichelele din PSD si PNL,cei care au probleme cu justitia.DIP,Rodica Stanoiu,Voiculescu,Seres,etc.
      • -3 (3 voturi)    
        lichelele sunt adunate in unpr si pdl (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 10:12)

        PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        USL nu are nevoie de coruptibili.
  • 0 (6 voturi)    
    BORTZOSHEL ASTA (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:18)

    pointless man [utilizator]

    la cita slanina are pe el nu-i bolnav de nimic ? Sau isi tine maladiile in rezerva pentru cind va fi arestat ? Sa-l vezi atunci ce subred e ca ne vom mira cum de n-a crapat deja la birou.
  • +4 (4 voturi)    
    piedone lasa-ne (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:23)

    Ipse [anonim]

    Foarte bine faci Cristi umflatel. Ai reusite de poveste in sector, in spatiile verzi unde s-au ingropat milioane, cresc acum pietroaie, banii pentru udat iarba probabil s-au terminat inainte de cumpararea florilor si onorarea parandaratului. In parculetul de la metrou Big, e mare nevoie de un tomberon pentru aruncarea ambalajelor de banane si alte produse exotice inclusiv " vin rosu de Spania la 5 sticla". Nu te-au anuntat politistii care-i pazesc pe comerciantii ambulanti ca sunt pline bancile cu ambalaje de tot felul. Te rog sa premiezi politia pietei pentru felul in care protejeaza populatia impotriva produselor contrafacute- in fiecare dimineata confisca legaturi de verdeata de la taranci, care le-ar putea fi mame sau bunici, le imbrancesc de mai mare "siguranta si increderea" in oamenii legii, in timp ce comerciantii neaosi vand tigari, telefoane, vinuri straine fara nici o retinere. Cica politia protejeaza adevaratii producatori la solicitarea primariei.
    • -2 (4 voturi)    
      Piedone-presedinte PC. (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:53)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Ipse

      Si daca Piedone ajunge presedinte PC mai sustii aceleasi teme?Eu am inteles ca Piedone a spus ca ramane membru al PC si ca vrea un congres unde va candida pentru functia de presedinte.Eu cred ca este un conflict intre Piedone si actualul presedinte PC.Ce repede se arunca unii la balacareala si dupa aceia nu mai stiu cum sa o intoarca.Usurel.Inca nu sa spart USL
  • -2 (4 voturi)    
    Daca e asa, ai pierdut votul meu ! (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:30)

    Locuitor Sectorul 4 [anonim]

    ...
    • +3 (5 voturi)    
      1 la 1 (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:42)

      ValT [utilizator] i-a raspuns lui Locuitor Sectorul 4

      Dar l-ai castigat pe al meu :)
      • -2 (2 voturi)    
        Locuiesti tu in S4 cum sunt eu Obama (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 17:09)

        pt postacu pdl de mai sus [anonim] i-a raspuns lui ValT

        ...
        • +1 (1 vot)    
          Postacii sunt in mintea ta (Duminică, 30 octombrie 2011, 0:04)

          ValT [utilizator] i-a raspuns lui pt postacu pdl de mai sus

          Calea Vacaresti iti spune ceva, Obama draga? Esti induiosator.
  • +4 (6 voturi)    
    Felicitari lui Piedone!!! (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:37)

    George [anonim]

    E momentul ca Felix si marioneta lui, Constantin, dar si Tonta si Antenescu sa si-o ia in freza. Asta e doar inceputul a ceea ce va urma...
    • -4 (6 voturi)    
      locul 1 (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:42)

      stelian antoniu74 [anonim] i-a raspuns lui George

      USL-ul este si va ramane pe locul 1 in alegerile romanilor, cu sau fara Piedone! Romanii s-au saturat de portocalii!
  • +2 (2 voturi)    
    piedone, pandele, PC, alte P-uri (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:58)

    surprize,surprize.... [anonim]

    -Piedone il ia de la PC si pe Florescu, cel care se doreste primar sector 6, si care a vrajit pensionarii precum DD?
    -Pandele de la UNPR, sotul Vrânceanu-Firei, ce face? Rupe casnicia, Antena, PCul sau UNPRul? Si invers: dânsa ce rupe? Nu stiu de ce, dar „dânsa” asta seamana leit cu dânsa de Marin-Banica (complexul numelor de familie cu fî mare... blazon, țațo!). Parca le vaz pe ambele la Acces direct, B1, OTV, Kanal, de ce nu la Realitatea - intervievate cu emotie de Dana Razboiu, la rubrica ”Invitat special”-, certându-se cu lumea rea, explicând ce bune-s ele, cum fac numai bine si culeg pe dos.....
  • -3 (3 voturi)    
    vacs (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 15:59)

    vasilica [anonim]

    Piedone e un inceput, e o piesa a ,,ansamblului balador'' ca mecanism de functionare a unui stat corupt, mafiot, ,,sustinut'' de vechii securisti, militieni, comunisti, etc..
    O sa vedem in urmatoarea perioada, ca strategie/ordin/manifest de lupta, migratia cadrelor/inregimentatilor/luptatorilor implantati in diverse structuri catre ,,organizatia de baza''. Structura pentru care are ordin de repliere fiecare din cei ,,semanati'' prin lumea politica, administratia publica si alte organizari statale cu puteri, mai mari sau mai mici, de decizie pentru a sustine idee de stat, va fi definita in perioada urmatoare si nu cred ca mai este nevoie sa o denumesc eu. E o parte a ,,jocului'' democratic si nu numai! Alba ca Zapada (Miscarea Populara, Noua Republica si ce o mai aparea) va avea un sens peiorativ tocmai pentru a da loc de la dazbateri ample si de a muta atentia din alte zone de manevre mult mai consistente pentru idealul stabilit.
  • 0 (0 voturi)    
    Piedone la UNPR, bravo! (Duminică, 2 octombrie 2011, 8:32)

    iancu [anonim]

    Locul lui Piedone e alaturi de cei de la putere daca se doreste ca sa mai poata face ceva pentru Bucuresti, asa ca alaturarea lui la partidul lui Oprea e de bun augur pentru locuitorii sectorului 4.
  • +1 (1 vot)    
    Si nu va fi singurul care va pleca (Duminică, 2 octombrie 2011, 15:09)

    Norocel [anonim]

    Piedone nu isi tradeaza electoratul. Aceasta alianta numita USL tradeaza prin minciuna populatia Romaniei. Oamenii se indreapta catre partide care au program politic, o doctrina sanatoasa. Unul din aceste partide care a asigurat stabilitate si revenirea economiei in Romaniei este UNPR
  • 0 (2 voturi)    
    asa e in politca....mergem dupa val, ca pe vapor (Luni, 3 octombrie 2011, 10:19)

    mateI [anonim]

    Unii confunda politica cu o mare agitata......pidone tradeaza pentru partidul tradatorilor UNPR.....acolo-s toti: oprea si scavul sau de la Voluntari, Pandele: cel care a zis ca o sa candideze si la un wc public :))
  • 0 (2 voturi)    
    Rusine Piedone! (Luni, 17 octombrie 2011, 19:31)

    Mircea [anonim]

    Piedone sa-ti fie rusine pentru gestul tau de dezertor. Se pare ca nu esti decat un profitor care nu doreste sa lase ciolanul din brate.