Deși la finalul sezonului regular părea imposibil, FC Botoșani a părăsit locurile de retrogradare directă, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, pe terenul lui FC Hermannstadt, în etapa a cincea din play-out-ul SuperLigii.

Bogdan AndoneFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

FC Hermannstadt – FC Botoșani 1-1, în play-out – Moldovenii, egalați în prelungiri

FC Botoșani a ratat la limită a doua victorie consecutivă din play-out pe terenul sibienilor.

Hermannstadt a rămas în inferioritate numerică încă din minutul 24, când Murgia a văzut direct cartonașul roșu, după o intrare asupra lui Enzo Lopez.

Formația antrenată de Bogdan Andone a deschis scorul în minutul 61 prin Sebastian Mailat, care a profitat de o gravă eroare în defenisiva adversă.

Egalarea a venit în cel de-al treilea minut de prelungiri, când Cristian Neguț a transformat excelent o lovitură liberă.

Rezultatul menține formația lui Marius Măldărășanu pe prima poziție cu 28 de puncte, în timp ce Botoșani urcă pe loc de baraj, cu 18 puncte.

Click pe numele jucătorilor pentru a vedea golurile.