Prima intalnire online cu un expert in tranzactii pe Internet

(P) VIDEO Cumparaturi si plati online fara teama ca ramai fara bani in cont? Sasha de la ING a discutat online

de Echipa WebPR     HotNews.ro
Duminică, 2 august 2009, 14:00 WebPR


Sasha in redactia HotNews.ro
Foto: HotNews.ro
(P) Cumparaturile pe net sunt mai ieftine, dar cei mai multi romani se tem sa plateasca online cu cardul acuzand lipsa de securitate a tranzactiilor. Sasha de la ING, expertul in tranzactii pe internet de la ING Bank, s-a aflat in redactia HotNews.ro si a discutat online cu cititorii.
 
ING Web Card:
- pachet specializat pentru plati si cumparaturi online,  constand intr-un cont cu card Mastercad International atasat si serviciul de internet banking ING Home'Bank

- ofera siguranta maxima a platilor prin sistemul 3D Secure - Money Back Guarantee

- prin serviciul alerta sms, utilizatorul este anuntat in momentul in care realizeaza o plata peste o anumita valoare prestabilita

- 0 lei administrare in primele 3 luni si alte gratuitati vezi detalii la www.ing.ro/webcard
 
 


Intalnirea online a fost urmata de un interviu in Studioul HotNews.ro

Numarul tranzactiilor online cu cardul a crescut cu 72% in Romania, in primul trimestru din 2009 fata de aceeasi perioada a anului 2008, potrivit APERO - Asociatia de Plati Electronice din Romania.

Totusi, teama de a folosi Internetul pentru plati e inca mare in Romania, fata de tarile occidentale, unde cumparaturile cu cardul pe net sunt la fel populare ca utilizarea apei calde si a sapunului.
 
Romanii cu carduri se tem ca sistemul de securitate a platilor nu este indeajuns de solid si ca risca sa ramana fara bani in cont.  

ING Bank iese pe piata cu un pachet bancar creat special pentru cumparaturi si plati online, “ING WebCard”, despre care reprezentantii bancii spun ca “asigura un nivel de securitate superior in protectia tranzactiilor pe net, pentru ca este dotat cu 3D secure, Money Back Guarantee si alerta SMS".

  • Nota redactiei: Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
Sosirea lui Sasha in redactia HotNews.ro



Sasha de la ING in Studioul HotNews.ro

  • Cum poate fi cineva asigurat ca nu va ramane fara bani in cont dupa ce si-a cumparat un gadget de pe net?
  • Ce fel de facilitati/avantaje/dezavantaje are cineva platind online?
  • Ce ar trebui sa stie cineva inainte sa se apuce de cumparaturi/plati online?
Cine este Sasha
  • Pe scurt, Sasha este expertul ING in materie de tranzactii online. Lucreaza de 3 ani in banca, mai intai la departamentul IT, apoi la marketing.
  • Experimenteaza cu diferite instrumente ale comunicarii online, de la facebook la twitter, dar, pentru ca nu ar vrea sa incurce viata personala cu cea profesionala, prefera atunci cand este la serviciu sau vorbeste despre job sa-si pastreze numele de scena si sa ramina “Sasha de la ING”.
Sasha de la ING despre shopping online



Sasha de la ING despre siguranta platilor online



Sasha de la ING despre prima tranzactie cu cardul








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














Comentarii alese de moderator

  • ce inseamna 3 D secure? (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:13)
    mp [anonim]

    ce inseamna 3 D secure? ce are in plus fata de alte carduri care permit internet banking si toate celelalte?

  • comisionul? (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:16)
    adia [anonim]

    care este comisionul pentru cumparaturi online pe site-uri din strainatate?

  • incredere (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:40)
    asistent [anonim]

    la un examen de admitere la facultate, s-a dat anul trecut o proba in care candidatilor li se cerea sa scrie o povestire cu inceput dat: am comandat ceva pe Internet..., iar ei trebuia sa continue. toti pustanii au inceput sa relateze grozavii nemaipomenite, cum ca au primit cu totul altceva decat au comandat. de aceea intreb si ma intreb: se va depasi vreodata gradul de suspiciune? internetul e privit, in mod nedrept, si prin prisma stirilor gen 'costica sfarsitul lumii' din jurnalele tv, ca un mediu inspaimantator. prin urmare, se va depasi vreodata aceasta conceptie rudimentara, daca si adolescentii de 19 ani isi imagineaza numai grozavii la comenzile pe net?

  • Inutil (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:48)
    Rumbu [anonim]

    Nu inteleg, de ce trebuie reinventat un sistem care deja functioneaza? Pe orice site din lumea asta este suficient numarul de card, o data a expirarii, un cod de control si niste date de identificare care sa corsepunda cu cardul. Cel putin asa am procedat pana acum cumparand de la piese auto din Coreea pana la electronice din state sau facand rezervari la diverse hoteluri din Europa.

    De ce numai in Romania a fost inventat redundant un nou sistem (3D secure) care mie, utilizatorului, nu imi aduce niciun avantaj?

    Posibila frauda cade in sarcina bancii (ca de aceea exista asigurari), asa ca iarasi nu vad care e ideea unui "money back guarantee"). In momentul in care sotia a exagerat cu niste cumparaturi in strainatate (nu online), oricum am fost sunat de la banca si intrebat daca este in regula, deci nu vad nici utilitatea acelui SMS.

    Eu am sa folosesc in continuare metoda clasica (VISA, nu conteaza banca) de a face comenzi pe Internet. Dati-mi un singur motiv sa ma complic luandu-mi inca un card. Daca va uitati la sondajul de pe prima pagina Hotnews, 60% au votat ca folosesc cardul obisnuit sa faca comenzi. Numai 10% au o anumita teama de plata online. Daca va adresati numai lor inseamna ca va adresati unei nise.

  • Tranzactie esuata (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:58)
    clmun [anonim]

    Ce se intampla in cazul unei tranzactii esuate?
    De exemplu am acum o plata online catre un site in strainatate, care de 2 saptamani este in stadiul de procesare. Banca va anula tranzactia dupa o anumita perioada definita? sau vor ramane banii blocati ....?

  • cand si cum? (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:09)
    Io [anonim]

    Din ce vad eu prin explicatii, daca activezi 3D Secure, 'banca te intreaba parola' cand cumperi de pe internet.
    1) Cum anume te intreaba banca parola? Te suna, email, etc? Sau e doar un camp in plus de completat pe site-ul vanzatorului? (practic un camp in plus fata de security code-ul de 3 cifre care se foloseste deja)

    Apoi, banca te intreaba parola, doar daca vanzatorul este inregistrat 3D Secure.
    2) Am inteles corect ca altfel nu te intreaba?

    Asta probabil este la fel de safe ca povestea cu chipul: hai sa mai trantim acolo un chip, ca se vinde cardul mai bine. Oricum, securitatea cardului pana la urma tot in banda aia magnetica sta (sau daca vreti in imprinter).

  • De ce bancile se adreseaza doar mediului urban ? (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:22)
    teekaz [anonim]

    Cand ai Internetul la dispozitie, de ce bancile se adreseaza doar mediul urban ? Inclusiv cu comunicarea ? Accesul la Internet nu mai o este o problema majora pentru Romania. Oriunde ai merge, cu un netbook de circa 9 milioane si un telefon, modem wireless, poti avea acces la resurse Internet. De exemplu Ministerul Comunicatiilor administreaza de peste 2 ani proiectul Economia bazata pe Cunoastere (www.ecomunitate.ro) care a instalat Retele Electronice Locale cu acces broadband in peste 255 localitati din mediul rural si mic urban. Cu toate acestea, bancile nu se duc in rural ca sa foloseasca aceasta infrastructura si sa se intalneasca cu potentialii clienti. Daca un fermier primeste subventii de la APIA, de ce trebuie sa mearga la o banca la peste 40 km pentru operatiuni curente ? In loc sa foloseasca internetul si Punctul de Acces local ? Oamenii nu cunosc avantajele, nu au incredere si considera ca le trebuie un calculator 'amenajat' special pentru tranzactii....?!

  • concurs phishing ing? (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:25)
    victor [anonim]

    ce spuneti de concursul de la ing ?
    http://www.konkurs.ro/concurs/Castiga-unul-din-cele-10-laptopuri-90-de-mouse-uri-wireless-stick-uri-de-memorie-sau-iPod-Shuffle-4806.html

    pare un fake de la o posta! regulamentul este un executabil..mai putem sa ne accesam contul de home bank in aceasta situatie?

  • Web Card pentru clientii existenti (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:25)
    Daniel [anonim]

    Sunt deja client ING si solicitarea mea pentru Web Card fost refuzata pe acest motiv: pachetul se adreseaza doar noilor clienti, pentru moment. Cand va fi acest pachet disponibil pentru vechii clienti? Sper ca nu va trebui sa imi inchid contul ING existent pentru a beneficia de Web Card. :D

  • Web Card numai pentru clienti noi? (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:51)
    Anonim [anonim]

    Sub client ING de cativa ani. Zilele trecute am dorit un WebCard ING si m-am prezentat la un office ING. Insa acolo surpriza, mi s-a comunicat ca acest produs se adreseaza noilor clienti, cei existenti urmand sa beneficieze undeva in viitor. Intrebarile mele ar fi: Ce ar trebui sa fac pentru a obtine un Web card (Inchid conturile actuale si devin client nou)? De ce ING discrimineaza clientii existenti si nu le pune la dispozitie si actualilor clienti aceleasi conditii si oferte?

  • elemente de siguranta? (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:01)
    ioana [anonim]

    Exista anumite indicii care sa iti semnaleze ca site-ul de pe care intentionezi sa cumperi ceva nu este sigur?

  • e greu cu punga in cap?! (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:01)
    tsk [anonim]

    salut sasha,

    consideri faptul ca trebuie sa scrii cu punga in cap pe twitter un avantaj sau un dezavantaj?! cum influenteaza pseudo-anonimitatea ta modul in care comunici in mediul social? o sa aflam vreodata cine esti de fapt?

  • asigurarea in caz de ceva (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:06)
    stanpatitu [anonim]

    la iesirea dintr-un supermarket, mi-a fost furat portofelul cu toate cardurile. de la unul din carduri mi-au fost retrasi imediat bani, in decurs de mai putin 15 minute. cardul nu e la banca dvs., insa banca la care eram client nu a dorit sa-si asume responsabilitatea si sa-mi restituie banii (pt insecuritatea sistemului).
    intrebare: la dvs., daca se intampla, totusi, sa dispara niste sume din cont, in urma unei plati electroncie, banca da banii inapoi? asta inseamna money bank guarantee? adica in orice conditii? daca nu, care sunt acelea?

  • hmmm (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:22)
    Anton [anonim]

    "Totusi, teama de a folosi Internetul pentru plati e inca mare in Romania, fata de tarile occidentale, unde cumparaturile cu cardul pe net sunt la fel populare ca utilizarea apei calde si a sapunului."

    Nu e chiar asa. In tarile "civilizate", trebuie oricum sa verifici inainte sa platesti cateva lucruri de baza: cui platesti (magazinul, locatia, etc), este conexiunea secure (https)...modelul prezentat in Romania de ING drept nou este un model ce este oferit automat la ORICE card de credit in Europa de Vest. Si asta pentru ca normele UE obliga bancile sa garanteze tranzactia un numar de N zile (in Olanda 8 de exemplu). La fel cum in orice magazin ai dreptul sa returnezi marfa fara explicatii sumplimentare in 8 zile si sa primesti banii inapoi.

  • Intrebare (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:46)
    Mihai [anonim]

    Care sunt elementele de securitate care te ajuta sa recunosti un magazin online sigur?

  • este mai sigur decat PayPal? (Marţi, 1 septembrie 2009, 13:13)
    Alex [anonim]

    hmm, este mai sigur decat PayPal? De ce?

  • Online cu ING (Marţi, 1 septembrie 2009, 13:19)
    liviu [anonim]

    Eu am o problema cu ING, care spune ca ofera card "special" pentru online dar:

    1) Nu implementeaza 3D secure
    2) Charge back cu ING este un cosmar. Ceea ce la Raiffeisen e o formalitate la ING nu functioneaza.

    De ce?

  • Cumparaturi internet (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:27)
    Bogdan Vasilescu [anonim]

    3d secure este bun, dar ce se intampla daca hotul activeaza inaintea posesoruli optiunea 3d secure?
    ing inca nu a fost afectat prea mult de phising. dar vor fi multi clienti credului care isi vor furniza datele pe internet cu o inconstienta greu intalnita.
    presupunand ca un clinet nu isi activeaza 3d secure, banca autorizeaza tranzactia daca adresa de facturare este introdusa gresit(pentru cunoscatori este vorba de avs)???, uite eu suntposesot de card ing visa electron. am sa incerc o tranzactie de pe un proxy, pe un site de produse digitale si voi introduce gresit adresa de facturare. se va procesa tranzactia?

  • clienti putin informati (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:04)
    Igor [anonim]

    daca un hot convinge victima sa furnizeze datele prin telefon(social engineering ), si apoi cardul este folosit pe internet fara acordul clientului, cat dureaza pana banca face chargeback? Multumesc

  • Se poate face doar card pt. transactii online? (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:14)
    Zighi [anonim]

    Sint client ING foarte vechi, va cunoasc toate produsele dar acest card nu prea mi se pare o revolutie. O revolutie in acest domeniu este acel card asa cum era cardul Taifun de la Bancpost exclusiv pt. plati online sau si mai si din HomeBank sa-mi generez un card virtual ( ce nu exista fizic pe plastic ) cu o valabilitate relativ mica si cu care sa platesc pe web.

    In rest e pierdere de timp.

  • refuz plata (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:25)
    dimciu [anonim]

    De ce nu poate fi blocata, in urma unui apel telefonic, o tranzactie gresita aflata "in curs de procesare"?

  • :(:(:( (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:02)
    owl [anonim]

    Saptamana trecuta am intrebat cat e comisionul de plata anticipata la creditele nou aparute(tot pe hotnews). Raspuns negru pe alb : 0. Intreb la banca : taxa de accelerare : 950 de lei.

    De ce isi bate joc de mine?

    Ce sa va intreb pe dumneavoastra? Daca imi raspundeti doar partea de adevar care va convine?

    :(

  • card cu lei (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:42)
    ding-ding [anonim]

    am un card in lei, vreau sa incarc un cont on-line in usd. E voie? trebuie sa fie de acord si ing si saitul ca sa faca tranzactii leu-usd? cine stabileste cursul de schimb? ing sau saitul?. cand retrag usd de pe contul on-line cine stabileste cursul de schimb? m-ati inteles? va multumesc

  • intrebari (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:50)
    sadwank [anonim]

    In primul rind, salutari, Sasha!
    In al doilea, intrebarile:
    1/ Cardul cu 3D Secure va putea fi folosit NUMAI pentru plati online? Adica nu pot sa scot bani de pe el de la ATM, nu pot sa cumpar din magazin?
    2/ Banuiesc ca acest card, daca e numai pentru online, trebuie alimentat cumva, si cel mai lesne e via online-banking. Pentru online-banking ING-ul foloseste acele token-uri. (corecteaza-ma daca gresesc). Astfel, va trebui sa am:
    - cardul "normal";
    - cardul pentru "internet";
    - token-ul cu pricina (Digipass);
    ...si trebuie sa stiu:
    - PIN-ul de la cardul "normal";
    - PIN-ul de la cardul 3D secure, plus numarul cardului, plus parola 3D Secure, plus codul scris pe spatele cardului (daca nu-l am la indemina);
    - PIN-ul de la token, plus codul utilizator;
    3/ e adevarat ca toate aceste masuri de securitate sint inutile daca sint victima unui hacker (gen oxid.it) ce-mi serveste un certificat fals pe care eu (ca vaca, e adevarat, dar mai sint unii care nu citesc mesajele care apar pe ecran) il accept? Sau daca am deja un key-logger instalat, eventual unul care trimite si screen-shot-uri?

  • plati online (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:53)
    corina [anonim]

    am card ing visa electron. problema e ca multe site-uri nu-l accepta ptr plati online. what do i do, doc?

  • Credit card (Marţi, 1 septembrie 2009, 19:42)
    Costi [anonim]

    Daca iti este frica ca vei ramane fara bani in cont, foloseste o carte de credit (credit card). Plata se face cu banii bancii iar daca cineva cumpara cu cartea ta de credit poti contesta tranzactia si banca se va ocupa de problema. Eu nu folosesc niciodata debit cardul (cardul legat la contul meu) pentru tranzactii online. Daca cineva iti afla datele debit cardului, are access direct la banii tai si tu trebuie sa te bati pentru banii tai. In cazul credit cardului, banca se bate pentru banii ei (tu platesti la sfarsit de luna balanta, mai putin tranzactiile contestate).

  • un trecator... (Marţi, 1 septembrie 2009, 21:56)
    asteptandu-l pe sasha..... [anonim]

    eram foarte curios de raspunsurile lui Sasha de la ING, dar se pare ca o sa raman cu ochii in soare. Cre' ca Sasha de la ING e foarte ocupat cu ..experimentarea diferitelor instrumente ale comunicarii online, de la facebook la twitter....nu cred ca mai are timp sa-si arunce un ochi pe hotnews.ro.... desi unele intrebari chiar sunt bune....

    oricum......plati online am facut...si o sa fac in continuare...eram curios ce ofera acest 3-D Secure Money Back Guarantee in comparatie cu ceea ce este deja pe piata....

  • visa electron de la ing (Miercuri, 2 septembrie 2009, 2:10)
    zgubilitix [utilizator]

    singura mea teama legata de card & online este ca la un moment dat imi pierd sau mi se fura cardul si, pana sa observ si sa anunt, hotzu face shopping online cu el la greu. sau, de ce nu, ospatarul de la restaurant, caruia ii dau cardul si cu care se duce in spate sa efectueze tranzactia, isi noteaza seria, numele si data expirarii (o simpla poza cu mobilul e suficienta) si trece la shopping online.

    intrebare1: de ce la visa electron de la ing, pentru o tranzactie online nu este nevoie de codul cvc? ar fi fost o verificare, o siguranta in plus. (nu imi spuneti ca nu e adevarat ca va arat mailul primit ca raspuns in urma plangerii mele ca tranzactia a reusit desi eu uitasem sa completez cvc-ul).

    intrebare 2: de ce scoate ing un card special super-securizat pt online daca la ce avea inainte (electron) nu prea a fost interesat de securitate?

    intrebare 3: de ce se face discriminarea clienti existenti / clienti noi (stupid question, raspunsul e evident, e doar marketing, produsul a iesit nu pt siguranta clientului ci pt ca banca sa vanda) si cat de legala e aceasta discriminare? vreau sa cumpar cola, dar nu pot ca deja cumparasem fanta, mai tre' sa astept un pic pana pot lua cola. poate cumpara cola numai cine nu a cumparat cola fanta sau sprite niciodatata in viata lui. sau cum? sure, emiterea cardului e un cost suplimentar, nerentabil pt un client deja momit in trecut.

  • costuri si comisioane (Miercuri, 2 septembrie 2009, 8:07)
    Adi [anonim]

    Ce costuri asociate are cardul? (comision de emitere, de administrare etc)
    Se poate folosi pe toate site-urile de cumparaturi? (VISA Electron de la ING nu e acceptat peste tot)
    E adevarat ca un client existent e tratat mai prost decit un client potential? (nu are acces la card deocamdata)

  • homebank cu firefox (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:27)
    Gabi Trautmann [anonim]

    Homebank este compatibil cu Firefox 3.5.2 (ultima versiune)? De multe ori in expira sesiunea si apare din nou dialogul de login, cu toate ca au trecut doar cateva secunde de la ultima autentificare.
    La suport mi s-a spus ca se recomanda IE (cu SSL2 activat). Problema apare si in IE, parca ceva mai rar.

  • Plata cu cardul (Miercuri, 2 septembrie 2009, 13:53)
    Scrapy [anonim]

    Am rezervat cu Mastercard prin Booking.com servicii hoteliere in Austria. Inainte de expirarea sejurului, hotelul a dat comanda Bancii Austriei sa-mi blocheze aproximativ suma echivalenta cu cheltuielile hoteliere. La plecare, cand am vrut sa achit cu cardul mi s-a spus ca nu am suficienti bani pe card, dar nu mi s-a spus ca banii sunt blocati de catre ei. Din fericire am avut alti bani cash si cu ce mai era pe card am achitat facrura. Banii de pe card mi-au fost deblocati dupa cateva zile dupa ce am ajuns in tara. Daca nu aveam mai multi bani pe card decat valoare facturii si daca nu aveam alti bani cash, riscam sa raman fara bani in strainatate, valoarea facturii fiindu-mi retinuta abuziv de doua ori: o data prin blocare apoi prin plata cu chas+card. Utilizand cardul, este posibil sa risti ramanerea fara bani in strainatate prin blocarea anumitor sume iar plata acestor sume sa fii obligat sa o faci din alte surse nu din suma blocata? Mi se pare un abuz. Sau poate ma insel?

  • draga sasha (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:10)
    Piticu21 [anonim]

    Pregatiti parteneriate cu siteurile principale de e-commerce din .ro?

    Eu imi fac card 3d secure si asa mai departe, si ce fac cu el? Nimic, nu pot sa-mi platesc telefonul, nu pot sa-mi platesc curentul si nici macar internetul. Pot sa-mi iau adidasi din germania da, dar asta nu ma ajuta aici.

    Exista vreo idee de partaneriat prin care noi sa putem folosi cardul ala? :) multzam

  • Recuperare bani in cazul tranzactiilor frauduloase (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:10)
    Dan [anonim]

    Care sint sansele de a recupera banii pierduti in urma unei tranzactii frauduloase facute pe Internet folosind datele cardului meu?

    ING despagubeste in cazul unui refuz de plata intemeiat?

    In ce conditii refuzul de plata e considerat intemeiat?

    Multumesc,

    Dan

  • Returnare bani in urma unui refuz de plata (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:22)
    gmariust [anonim]

    In ce conditii se pot primi banii inapoi in urma unui refuz de plata atat timp cat s-a folosit seria cardului si data expirarii? Refuzul de plata a fost facut in timp ce tranzactiile figurau inca in pending in ING Homebanking, iar numele posesorului de card cu care s-a facut tranzactia era diferit de cel inscris pe card (VISA in euro, iar la tranzactii figura "plata POS", desi plata a fost online?). Cum e posibil ca un mijloc de plata electronic sa fie atat de putin securizat si sa nu fie nevoie de datele complete si anume: Nume Prenume; serie card; data expirarii si cod cvv pentru ca o tranzactie sa fie acceptata? Care e avantajul meu in a-mi tine banii pe card si nu in portofel daca oricine retine seria si data exp poate plati online cu datele cardului meu, iar banca sa accepte tranzactia desi eu am facut refuz de plata in timp?

  • Continuare intrebare nr.4 (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:51)
    Scrapy [anonim]

    Referitor la intrebarea Nr. 4.
    "Totodata, in situatia in care se solicita o noua autorizare, personalul hotelului poate solicita deblocarea sumei blocate initial. Puteti oricand sa contactati banca emitenta a cardului pentru rezolvarea acestei situatii neplacute."
    Desigur ca am contactat IMEDIAT banca emitenta si desigur ca hotelul a cerut deblocarea sumei, DAR DEBLOCAREA EFECTIVA S-A PRODUS CAM DUPA 3-4 ZILE DUPA CE AM AJUNS IN TARA, LA MIJLOC FIIND SI UN WEEK-END. Ce faceam aceste 3-4 zile daca ramaneam fara bani in strainatate? A fost sau nu un abuz din partea hotelului sau a Bancii Austriei? De ce nu si-au tras drepturile din suma blocata ci au solicitat alti bani?

  • nu am putut sa platesc cu cardul (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:19)
    curios din fire [anonim]

    Am incercat sa platesc cu cardul pe internet insa cardul meu nu a fost acceptat. de ce?

  • cat costa? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:37)
    gigel [anonim]

    o cumparatura online ma costa mai mult sau mai putin decat la magazin?

  • confirmare plata (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:45)
    silviu [anonim]

    daca platesc pe internet de unde stiu ca banii au ajuns la destinatie, atata timp cat nu primesc dovada fizica a platii (chitanta, factura, etc)???





18429 vizualizari

  • ce inseamna 3 D secure? (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:13)

    mp [anonim]

    ce inseamna 3 D secure? ce are in plus fata de alte carduri care permit internet banking si toate celelalte?
    • 3-D Secure (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:05)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui mp

      Are un strat de autentificare in plus.
      Daca magazinul online suporta 3-d secure te va redirecta catre ( teoretic ) site-ul bancii tale unde te va intreba ori un user si o parola ori doar o parola care este setata de tine in momentul activarii cardului.
      Practic daca gasesti un card sau furi cardul cuiva cu 3-D secure nu vei putea plati cu el in acest sistem decat daca cunosti si parola.
      N-am inteles exact ce se intampla daca magazinul online nu suporta 3-D Secure?
      • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:55)

        Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui Liviu

        In cazul in care magazinul online suporta 3DSecure, esti redirectionat catre un site administrat de Visa/MasterCard unde iti este solicitata parola pentru platile pe internet. In cazul in care magazinul nu suporta 3DSecure nu se solicita parola pentru tranzactiile online, tranzactia putand fi finalizata fara introducerea acestei parole. In astfel de situatii comerciantul este cel care isi asuma riscul utilizarii frauduloase a cardului tau care are activat serviciul 3DSecure.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:06)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui mp

      3D secure este un standard de securitate dezvoltat de Visa si Mastercard care presupune existenta unei parole suplimentare pe care sa o folosesti in timpul tranzactiei, astfel nimeni nu poate utiliza cardul in locul tau, atata timp cat nu cunoaste aceasta parola.

      ING WEbCard este mai mult decat un card, este un pachet destinat cumparaturilor on-line. In pachet ai un cont cu card de debit atasat si serviciul de internet banking, ING Home’Bank. Pe langa serviciul 3D Secure beneficiezi de siguranta si control sporit in ceea ce priveste tranzactiile online prin urmatoarele servicii aditionale incluse in pachet:

      - Sistemul money back guarantee - in situatia in care refuzi o plata, banii iti sunt returnati in cont, cu titlul de “permanent hold“, ceea ce inseamna ca nu pot fi folositi pana nu se solutioneaza problema.
      - SMS - alert: esti anuntat in momentul in care se inregistreaza o plata din contul tau, peste o valoare prestabilita de catre tine.
      - ING Home’Bank – serviciul de internet banking prin care ai acces oricand la banii tai, pentru a face plati, schimburi valutare, transferuri, deschideri depozite, plata creditului - cam orice ai face la ghiseul bancii, doar ca in acest caz nu ai nevoie decat de acces la internet.
  • comisionul? (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:16)

    adia [anonim]

    care este comisionul pentru cumparaturi online pe site-uri din strainatate?
    • comision (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:50)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui adia

      Precum cumparaturile online sunt tratate ca tranzactii POS, nu exista comision pt cumparaturi online.
      ING Bank nu percepe nici un fel de taxe pentru plati POS.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:07)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui adia

      Spor la cumparaturi, ING nu percepe comisioane pentru cumparaturi cu cardul nici in Romania, nici in strainatate :)
  • incredere (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:40)

    asistent [anonim]

    la un examen de admitere la facultate, s-a dat anul trecut o proba in care candidatilor li se cerea sa scrie o povestire cu inceput dat: am comandat ceva pe Internet..., iar ei trebuia sa continue. toti pustanii au inceput sa relateze grozavii nemaipomenite, cum ca au primit cu totul altceva decat au comandat. de aceea intreb si ma intreb: se va depasi vreodata gradul de suspiciune? internetul e privit, in mod nedrept, si prin prisma stirilor gen 'costica sfarsitul lumii' din jurnalele tv, ca un mediu inspaimantator. prin urmare, se va depasi vreodata aceasta conceptie rudimentara, daca si adolescentii de 19 ani isi imagineaza numai grozavii la comenzile pe net?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:07)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui asistent

      Imi e greu sa raspund la aceasta intrebare pe baza unor cifre pentru ca nu am cercetari despre acest subiect, asa incat nu pot sa infirm sau sa confirm. Insa, in baza experientei mele, consider ca se va depasi acest moment. In ING avem clienti de 50-60 de ani c are nu mai vin la banca, ci folosesc in mod curent ING Home'Bank-ul, de exemplu pentru a-si cumpara bilete de avion pe net sau pentru a plati facturi. Desigur, povestile cu drama prind mai tare, sunt mai usor de retinut si nimeni nu gaseste interesanta o compunere in care autorul va spune “am cumparat cu cardul o carte de pe net, am platit si in 5 zile am primit pachetul fara sa se intample nimic grav”.
  • Inutil (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:48)

    Rumbu [anonim]

    Nu inteleg, de ce trebuie reinventat un sistem care deja functioneaza? Pe orice site din lumea asta este suficient numarul de card, o data a expirarii, un cod de control si niste date de identificare care sa corsepunda cu cardul. Cel putin asa am procedat pana acum cumparand de la piese auto din Coreea pana la electronice din state sau facand rezervari la diverse hoteluri din Europa.

    De ce numai in Romania a fost inventat redundant un nou sistem (3D secure) care mie, utilizatorului, nu imi aduce niciun avantaj?

    Posibila frauda cade in sarcina bancii (ca de aceea exista asigurari), asa ca iarasi nu vad care e ideea unui "money back guarantee"). In momentul in care sotia a exagerat cu niste cumparaturi in strainatate (nu online), oricum am fost sunat de la banca si intrebat daca este in regula, deci nu vad nici utilitatea acelui SMS.

    Eu am sa folosesc in continuare metoda clasica (VISA, nu conteaza banca) de a face comenzi pe Internet. Dati-mi un singur motiv sa ma complic luandu-mi inca un card. Daca va uitati la sondajul de pe prima pagina Hotnews, 60% au votat ca folosesc cardul obisnuit sa faca comenzi. Numai 10% au o anumita teama de plata online. Daca va adresati numai lor inseamna ca va adresati unei nise.
    • Vasile si banca... (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:09)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Rumbu

      Posibila frauda cade in sarcina bancii - wrong.
      Din cate stiu daca nu ai un money back guarantee daca nu poti dovedi ca nu e vina ta deloc ( n-ai dat click random fara sa citesti pe site ) nu iti vei lua banii inapoi. Poate ma insel.
      Pe de alta parte urasc bancile care ma suna sa ma intrebe daca am efectuat o plata de 89 de euro pe internet. E o penibilitate absurda care n-ar trebui sa se intample vreodata.
      Informarea prin SMS e numai buna...Nu ma deranjeaza si nici nu exista tonul acela la telefon de genul "sigur ati facut dv asta?!?!?!?". Daca sunt in roaming chiar nu mi-ar placea asa ceva :P
      Poti sa folosesti ce vrei. Cat timp nu cazi prada phishingului sau iti pierzi cardul totul e OK.
      C'est O.K. : -)
    • clarificari (Marţi, 1 septembrie 2009, 22:49)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Rumbu

      1. 3D Secure nu a fost inventat in Romania..
      2. VISA nu e metoda (clasica sau orice altceva), e un standard in baza caruia se emite un card, mai exact un sistem la care adera bancile emitente de carduri.

      Frauda online este o problema din ce in ce mai mare din cauza ca numarul de tranzactii a crescut deasemenea si metodele de 'deturna' numarul cardului sunt o gramada.
      Un utilizator obisnuit nu sesizeaza de exemplu ca adresa site-ului e suspecta, certificatul de securitate nu este emis pt. cine trebuie, cand se efectueaza tranzactia propriuzisa certificatul nu e prezent (https://) etc..
    • Chiar de loc inutil. (Miercuri, 2 septembrie 2009, 11:14)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Rumbu

      Sistemul 3D Secure este un standard international, deci nu s-a inventat special pt. romania.

      De ce s-a inventat: pentru securitate, acest sistem scade mult posibilitatile de frauda.

      Mai exact: daca ii dai datele la un site, este suficient sa sparga cineva acel site pt. a le afla si utiliza pe alte site-uri.
      In schimb, cu 3D secure, trebuie sa sparga si site-ul bancii care este mult mai bine securizat.

      O alternativa la acest sistem ar fi ca pe cardul de cumparaturi pe internet sa nu ai decat suma necesara cumparaturilor, si sa-l incarci tot timpul din alt cont prin eBanking (era cazul cardului BRD Taifun acum cativa ani).
    • Re: inutil (Miercuri, 2 septembrie 2009, 11:38)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Rumbu

      Sistemul a fost implementat de Mastercard. Romania e doar una din multele tari in care el este disponibil.

      Pentru mai multe detalii se poate vizita www.mastercard.com/securecode .

      Acest sistem introduce un cod personal care e corespondentul online pentru codul PIN care era folosit in tranzactiile fizice.

      Fara acest cod nu exista nici o bariera ca un alt membru al familiei sa foloseasca cardul daca din intamplare are acces fizic la el (fiindca cunoaste adresa si toate celelalte date necesare sunt inscriptionate pe card).
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:17)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Rumbu

      3D Secure este un standard international dezvoltat de Visa si Mastercard pentru tranzactiile cu cardul pe internet; nu este creat special pentru Romania.

      Toate datele pe care le mentionezi: numarul de card, data expirarii, sunt informatii vizibile si practic orice persoana care a intrat in posesia datelor de pe card ar avea posibilitatea sa realizeze tranzactii in numele tau.

      Sistemul 3D mareste securitatea prin setarea unei parole suplimentare cunoscuta doar de tine, pe care trebuie sa o introduci in momentul tranzactiei; astfel prin activarea serviciului 3D Secure se reduce posibilitatea aparitiei unei tranzactii frauduloase.

      Sistemul Money Back Guarantee iti da posibilitatea de a vedea, in soldul contului tau, valoarea platilor/tranzactiilor potential frauduloase (cu probleme). Aceste sume, insa, nu pot fi folosite pana ce banca nu a terminat investigatiile privind tranzactiile cu probleme.

      In legatura cu alerta SMS pe care ai mentionat-o in intrebare, iti pot spune ca uneori banca poate efectua verificari suplimentare in cazul anumitor tranzactii pentru a preveni accesul neautorizat la fondurile tale. Dar prin intermediul serviciul SMS Alert esti instiintat de fiecare data cand efectuezi o plata peste o anumita valoare pe care ai prestabilit-o impreuna cu banca.

      Orice precautii ai lua nu poti fi 100% protejat impotriva riscului de frauda. De aceea, un motiv pentru a avea si un alt card pe langa cel pe care il utilizezi in mod obisnuit (pe care iti primesti, sa spunem, salariul) este acela de a-l utiliza numai pentru tranzactiile online. Astfel iti poti transfera pe cardul de web doar fondurile pe care doresti sa le utilizezi pentru plati/cumparaturi online.
  • Tranzactie esuata (Marţi, 1 septembrie 2009, 10:58)

    clmun [anonim]

    Ce se intampla in cazul unei tranzactii esuate?
    De exemplu am acum o plata online catre un site in strainatate, care de 2 saptamani este in stadiul de procesare. Banca va anula tranzactia dupa o anumita perioada definita? sau vor ramane banii blocati ....?
    • tranzactie online esuata (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:28)

      mihaim [anonim] i-a raspuns lui clmun

      Am patit si eu odata sa comand ceva de pe net si sa nu imi fie acceptata plata. Am observat ca banii apar in homebank ca tranzactie in procesare. Dupa cateva zile m-a contactat vanzatorul si mi-a spus "Unfortunately, foreign banks will not verify names and addresses for us." Cam asta ar putea fi un motiv pentru care tranzatia nu este acceptata. Banii au ramas in continuare rezervati.
      Problema cu banii rezervati am mai patit-o de cateva ori, nu in cumparaturi online, ci ca garntie la cazare in hoteluri din strainatate. Concluzia este ca de regula banii sunt eliberati automat dupa ~30 zile, insa se intampla ca banca sa uite de ei. Sfatul meu este ca daca dupa 1-2 luni banii nu s-au intors in cont,sa contactezi banca sa rezolvi problema.
    • esuata ca vaporul... (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:11)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui clmun

      Tranzactia a fost esuata sau confirmata?
      Daca e esuata teoretic din cate am inteles depinzand de sistemul magazinului online, ei au dreptul sa reincerce tranzactia o data la x interval in speranta ca va reusi.
      Lucrul acesta poate dura si o luna de zile timp in care banii tai vor fii pe hold practic.
      Daca a fost reusita, banii vor sta pe hold pana cand banca cumparatorului ii va credita cumparatorului toata suma.Poate dura 1-2 saptamani.
      • ... (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:50)

        clmun [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        Plata am facut-o pentru achizitionarea unui antivirus. Defapt era o prelungire a licentei cumparata anterior tot online. Am urmat toti pasii am introdus datele necesare, banii au plecat dar furnizorul inca nu a soldat plata.
        Eu ma intreb ce se intampla daca nu o sa o faca nici pe viitor. O sa intervina banca si blocheaza tranzactia? Sau o sa privesc luni de-a randul in homebank suma la trazactii in curs de procesare??
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:27)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui clmun

      Banca nu va interveni in anularea unei tranzactii initiate de tine decat la cererea ta expresa; insa va debloca suma tranzactiei din contul tau dupa 14 zile, adica suma va fi disponibila pentru utilizare, in cazul in care in aceasta perioada nu se primeste instructiunea de plata de la banca comerciantului.
  • cand si cum? (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:09)

    Io [anonim]

    Din ce vad eu prin explicatii, daca activezi 3D Secure, 'banca te intreaba parola' cand cumperi de pe internet.
    1) Cum anume te intreaba banca parola? Te suna, email, etc? Sau e doar un camp in plus de completat pe site-ul vanzatorului? (practic un camp in plus fata de security code-ul de 3 cifre care se foloseste deja)

    Apoi, banca te intreaba parola, doar daca vanzatorul este inregistrat 3D Secure.
    2) Am inteles corect ca altfel nu te intreaba?

    Asta probabil este la fel de safe ca povestea cu chipul: hai sa mai trantim acolo un chip, ca se vinde cardul mai bine. Oricum, securitatea cardului pana la urma tot in banda aia magnetica sta (sau daca vreti in imprinter).
    • Banca (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:14)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Io

      la 1) vreau si eu raspuns.
      la 2) Din cate am inteles initial era metoda clasica cu banda magnetica si vanzatorul iti swipuia cardul iar singura metoda de verificare era semnatura ta :) ( Ce naivi. )
      Pe urma au implementat chestia cu chip in care se tine codul tau pin si atunci cand citeste chip-ul iti verifica pin-ul cu cel de pe card si daca e ok c'est ok.
      Pe urma imi imaginez ca au portat "tehnologia" si la cele cu banda magnetica ca sa se ajunga in stadiul de astazi din Romania.
      Ma enerveaza cand dau de un POS care iti cere pin-ul si vanzatorul imi cere sa semnez chitanta, ba mai mult ma enerveaza si mai rau cand scrie si PE CHITANTA ca nu mai trebuie semnata : - ) dar ei tot insista.
    • Parola e introdusa in site-ul bancii (Miercuri, 2 septembrie 2009, 11:35)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Io

      1) Banca te intreaba parola prin site-ul propriu. practic comerciantul iti cere datele, dupa care se autentifica la banca lui si cera validarea tranzactiei. In acest moment se redirectioneaza site-ul spre banca ta unde iti cere parola suplimentara (informatia nu trece si prin site-ul comerciantului).
      Dupa ce banca ta accepta tranzactia, vei fi redirectionat spre site-ul initial.

      2) nu stiu asta

      Chip in card - inseamna ca nu se mai pot copia cardurile! informatia nu mai este in banda magnetica. datele vor fi transmise criptat, de fiecare data cu alta cheie, astfel incat interceptarea lor este irelevanta, la fel copierea partii magnetice.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:29)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Io

      Dupa cum am mai precizat 3D Secure este un standard de securitate dezvoltat de Visa si Mastercard.

      Dar serviciul nu se activeaza automat in momentul in care primesti cardul, ci trebuie sa ti-l activezi. Trebuie mai intai sa intri pe www.ing.ro/3dsecure, sa urmezi pasii de activare si sa it stabilesti parola pe care o vei utiliza pentru cumparaturile online. Ulterior, cand doresti sa cumperi cu cardul online, dupa initierea platii pe site-ul comerciantului vei fi redirectionat automat catre un site administrat de Visa/MasterCard in care se face autentificarea prin introducerea parolei stabilite de tine. Odata efectuata aceasta etapa cu success, pagina se reintoarce in mod automat pe site-ul comerciantului. Cu alte cuvinte autentificarea prin parola nu se face nici pe site-ul vanzatorului, nici pe site-ul bancii, ci pe un site securizat administrat de VISA/Mastercard.

      Suna complicat, dar nu iti ia mai mult de un minut.

      Autentificarea prin parola se realizeaza doar in situatia in care atat cardul cat si site-ul comerciantului sunt inrolate 3D Secure.
  • De ce bancile se adreseaza doar mediului urban ? (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:22)

    teekaz [anonim]

    Cand ai Internetul la dispozitie, de ce bancile se adreseaza doar mediul urban ? Inclusiv cu comunicarea ? Accesul la Internet nu mai o este o problema majora pentru Romania. Oriunde ai merge, cu un netbook de circa 9 milioane si un telefon, modem wireless, poti avea acces la resurse Internet. De exemplu Ministerul Comunicatiilor administreaza de peste 2 ani proiectul Economia bazata pe Cunoastere (www.ecomunitate.ro) care a instalat Retele Electronice Locale cu acces broadband in peste 255 localitati din mediul rural si mic urban. Cu toate acestea, bancile nu se duc in rural ca sa foloseasca aceasta infrastructura si sa se intalneasca cu potentialii clienti. Daca un fermier primeste subventii de la APIA, de ce trebuie sa mearga la o banca la peste 40 km pentru operatiuni curente ? In loc sa foloseasca internetul si Punctul de Acces local ? Oamenii nu cunosc avantajele, nu au incredere si considera ca le trebuie un calculator 'amenajat' special pentru tranzactii....?!
    • Homebank (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:16)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui teekaz

      Eu din cate cunosc exista acest internet e-banking care la ING se cheama homebank si prin care poti face plati si tot tacamul.
      Acuma da, intr-adevar tre sa te duci sa-ti deschizi contul prima oara : - )
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:31)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui teekaz

      Aici chiar nu ne-ai nimerit. De pe site-ul www.ing.ro poti sa aplici pentru orice produs bancar oriunde ai fi, atata timp cat esti conectat la internet dar, este adevarat, trebuie sa faci minim 1 drum la banca, mai ales pentru ridicarea cardul, PIN-ul fiind trimis prin curier.

      Intr-adevar aici intervine un anumit efort din partea clientului din mediul rural care trebuie sa se deplaseze in cea mai apropiata localitate unde banca respectiva are locatii, pe care nu-l subestimez. Totusi, ulterior toate operatiunile: plati facturi, transferuri, schimb valutar, obtinere extrase de cont, administrare linie de credit, deschidere depozite, modificare date de contact etc. pot fi facute fara deplasare la banca, la orice ora, de pe orice calculator cu conexiune la internet prin serviciul de internet banking ING Home’Bank despre care gasesti informatii tot pe ing.ro/homebank.
  • concurs phishing ing? (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:25)

    victor [anonim]

    ce spuneti de concursul de la ing ?
    http://www.konkurs.ro/concurs/Castiga-unul-din-cele-10-laptopuri-90-de-mouse-uri-wireless-stick-uri-de-memorie-sau-iPod-Shuffle-4806.html

    pare un fake de la o posta! regulamentul este un executabil..mai putem sa ne accesam contul de home bank in aceasta situatie?
    • Ti se pare... (Marţi, 1 septembrie 2009, 13:38)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui victor

      ... ca www.konkurs.ro (si cu exe!) apartine de ING?

      http://www.who.is/whois/konkurs.ro :
      Domain Name: konkurs.ro
      Registrar: ICI - ROTLD
      Whois Server: http://pwhois.rotld.ro/static
      Referral URL: http://www.rotld.ro
      Name Server: ns1.globalis.ro
      Name Server: ns.globalis.ro

      globalis.ro:
      S.C. Global Internet Solutions S.R.L.
      S.C. Global Internet Solutions S.R.L.
      Str. Dristor nr. 108-110
      bl. 16ABC, Sc. B
      Ap. 64
      Bucuresti, Sector 3, RO
      Phone: +4072.9094111
      Fax: +4021.3464961

      ROTLD sau Global Internet pot oferi detalii, presupun...
    • E pe bune (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:29)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui victor

      Nu e un fake, site-ul e p bune, inregistrat, hostat in romanica. Te redirectioneaza pe site-ul oficial ING d un de descarci regulamentul in format PDF. Nik suspect
    • lol (Miercuri, 2 septembrie 2009, 2:00)

      exxo [anonim] i-a raspuns lui victor

      regulamentul e pdf.
      deci nu executabil.
      dar daca nu stim sa facem diferenta intre una si alta poate e bine sa stam departe de internet banking in general.
      evident, concursul ala nu e fake.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:34)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui victor

      Toate detaliile despre aceasta promotie se gasesc pe www.ing.ro/homebank. Domeniul la care faci referire prin link nu apartine ING si nu sfatuiesc pe nimeni sa ia in calcul informatia ce nu vine direct de la ING. Acesta este probabil un site care furnizeaza date despre promotiile desfasurate in acest moment de diverse companii;

      In plus, regulamentul oficial al campaniei se poate descarca de pe site-ul oficial al bancii, www.ing.ro/homebank, in format .pdf.
  • Web Card pentru clientii existenti (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:25)

    Daniel [anonim]

    Sunt deja client ING si solicitarea mea pentru Web Card fost refuzata pe acest motiv: pachetul se adreseaza doar noilor clienti, pentru moment. Cand va fi acest pachet disponibil pentru vechii clienti? Sper ca nu va trebui sa imi inchid contul ING existent pentru a beneficia de Web Card. :D
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:37)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Daniel

      Din pacate, nu reusim sa le facem pe toate deodata. Produsul va fi insa accesibil si clientilor existenti in urmatoarele cateva saptamani (inainte de sfarsitul anului). Urmareste www.ing.ro pentru a afla momentul lansarii.
  • Web Card numai pentru clienti noi? (Marţi, 1 septembrie 2009, 11:51)

    Anonim [anonim]

    Sub client ING de cativa ani. Zilele trecute am dorit un WebCard ING si m-am prezentat la un office ING. Insa acolo surpriza, mi s-a comunicat ca acest produs se adreseaza noilor clienti, cei existenti urmand sa beneficieze undeva in viitor. Intrebarile mele ar fi: Ce ar trebui sa fac pentru a obtine un Web card (Inchid conturile actuale si devin client nou)? De ce ING discrimineaza clientii existenti si nu le pune la dispozitie si actualilor clienti aceleasi conditii si oferte?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:39)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anonim

      Vezi raspunsul oferit mai sus lui Daniel la intrebarea cu subiectul „Webcard pentru clientii existenti”
    • de acord (Miercuri, 7 octombrie 2009, 21:25)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Subcriu celor comentate mai sus, plus intrebarii...de foarte mare bun simt numarul 14.
      Nu inteleg de ce se tot amana aplicarea conditiilor noi clientilor deja existenti, de parca ar fi atat de complicat de pus in practica.
      Mi se pare o miscare care seamana foarte mult cu comportamentul politicienilor: sa amanam cat mai mult, sa mai ciugulim putini bani de la clientii actuali. Pentru mine acest gen de atitudine ridica cel putin un semn de intrebare, iar pe termen efectele nu pot fi decat daunatoare bancii ING.
  • elemente de siguranta? (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:01)

    ioana [anonim]

    Exista anumite indicii care sa iti semnaleze ca site-ul de pe care intentionezi sa cumperi ceva nu este sigur?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:44)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui ioana

      - iti recomand sa cauti mai intai informatii despre site-urile de pe vrei sa cumperi (pe google, formuri, review-uri etc); astfel poti afla daca cineva a avut experiente negative cu site-ul respectiv.
      - verifica adresa site-ului; numele comerciantului trebuie sa se regaseasca in adresa de URL; nu cumpara de pe site-uri pop-up
      - orice site trebuie sa aiba date de contact, termeni si conditii; intotdeauna trebuie sa citesti cu atentie termenele si conditiile vanzatorului
      - orice site trebuie sa aiba un certificat de securitate valabil (cei mai vigilenti verifica si data de expirare a respectivului certificat - dublu click pe lacatelul din dreapta jos din browser)
      - atentie la informatiile personale solicitate atunci cand trebuie sa finalizezi tranzactia; in mod normal nu ar trebui sa dai mai multe informatii decat cele absolut necesare efectuarii tranzactiei; daca nu esti OK cu furnizarea anumitor date personale, cel mai bine este sa renunti si sa cauti un alt site cu oferte similare.

      Astfel iti diminuezi riscul de a avea suprize neplacute atunci cand alegei site-ul de pe care sa cumperi produse. Cu toate acestea, orice precautii ai lua inainte, trebuie sa fii constientca un risc minim exista intotdeauna.

      Tine cont de faptul ca aproape oricine poate infiinta un magazin online sub orice nume si poate posta orice fel de continut. De aceea sfatul meu este sa cumperi de pe site-uri apartinand unor companii cunoscute.

      Daca o oferta ti se pare ca suna prea bine pentru a fi adevarata, este foarte probabil ca intr-adevar asa sa fie.
  • e greu cu punga in cap?! (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:01)

    tsk [anonim]

    salut sasha,

    consideri faptul ca trebuie sa scrii cu punga in cap pe twitter un avantaj sau un dezavantaj?! cum influenteaza pseudo-anonimitatea ta modul in care comunici in mediul social? o sa aflam vreodata cine esti de fapt?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:45)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui tsk

      Am ales sa fac asta pentru ca sunt timid si ma pierd usor atunci cand nu beneficiez de pseudo-anonimitate. (Nici dumneavoastra nu v-ati dat numele, nu-i asa ca v-a fost mai usor sa-mi scrieti mesajul asta?)

      Intorcandu-ma la subiect, scriu sub “Sasha de la ING” pentru ca sunt bun pe domeniul meu si m-am gandit ca e pacat ca timiditatea sa ma opreasca sa comunic cu dumneavoastra. E clar ca, la inceput, mi-a fost un pic mai greu sa leg prietenii in afara cercului meu de amici si colegi care m-au sustinut mereu. Toata lumea crede ca sunt o gluma a marketingului, un personaj fictiv. Insa incet, incet apele s-au linistit si lumea s-a obisnuit cu mine. Ce credeti ca s-ar intampla daca mi-as arata adevarata fata? As face pe cineva mai fericit?
  • asigurarea in caz de ceva (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:06)

    stanpatitu [anonim]

    la iesirea dintr-un supermarket, mi-a fost furat portofelul cu toate cardurile. de la unul din carduri mi-au fost retrasi imediat bani, in decurs de mai putin 15 minute. cardul nu e la banca dvs., insa banca la care eram client nu a dorit sa-si asume responsabilitatea si sa-mi restituie banii (pt insecuritatea sistemului).
    intrebare: la dvs., daca se intampla, totusi, sa dispara niste sume din cont, in urma unei plati electroncie, banca da banii inapoi? asta inseamna money bank guarantee? adica in orice conditii? daca nu, care sunt acelea?
    • asigurarea in caz de ceva (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:10)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui stanpatitu

      Daca te afli intr-o astfel de situatie (noi speram sa nu fie cazul:)) trebuie sa suni, in cel mai scurt timp, la serviciul nostru de blocare a cardurilor (021 402 85 99, disponibil 24 de ore pe zi, 7 zile pe saptamana). Ulterior, pentru tranzactiile efectuate fraudulos cu cardul inainte de blocarea acestuia, trebuie sa ne contactezi pentru a refuza platile respective (in orice ING Office sau la My'Line - i-am dat nr de telefon lui Gabi Trautmann).
      Money Back Guarantee nu inseamna returnarea pe cont a banilor in orice conditii pentru o plata refuzata. Acest sistem iti da posibilitatea sa vezi, in soldul contului tau, valoarea platilor/tranzactiilor potential frauduloase (cu probleme). Aceste sume, insa, pot fi folosite doar dupa ce banca finalizeaza investigatiile si numai daca solutionarea este in favoarea ta.
  • hmmm (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:22)

    Anton [anonim]

    "Totusi, teama de a folosi Internetul pentru plati e inca mare in Romania, fata de tarile occidentale, unde cumparaturile cu cardul pe net sunt la fel populare ca utilizarea apei calde si a sapunului."

    Nu e chiar asa. In tarile "civilizate", trebuie oricum sa verifici inainte sa platesti cateva lucruri de baza: cui platesti (magazinul, locatia, etc), este conexiunea secure (https)...modelul prezentat in Romania de ING drept nou este un model ce este oferit automat la ORICE card de credit in Europa de Vest. Si asta pentru ca normele UE obliga bancile sa garanteze tranzactia un numar de N zile (in Olanda 8 de exemplu). La fel cum in orice magazin ai dreptul sa returnezi marfa fara explicatii sumplimentare in 8 zile si sa primesti banii inapoi.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:52)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anton

      Asa cum am mentionat mai sus, si ING recomanda ca site-urile sa fie verificate inaintea efectuarii unor tranzactii online.

      Prin lansarea ING WebCard, ING isi doreste sa introduca strandardele deja folosite in tarile din Europa de Vest. Si in Romania, conform legislatiei in vigoare, cumparatorul are dreptul sa denunte unilateral contractul in termen de 10 zile.
  • Intrebare (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:46)

    Mihai [anonim]

    Care sunt elementele de securitate care te ajuta sa recunosti un magazin online sigur?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:52)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihai

      vezi raspunsul oferit Ioanei la intrebarea “Elemente de siguranta?”
  • este mai sigur decat PayPal? (Marţi, 1 septembrie 2009, 13:13)

    Alex [anonim]

    hmm, este mai sigur decat PayPal? De ce?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:55)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Alex

      Nu pot face astfel de comparatii pentru ca este ca si cum am comparara mere cu pere; Paypal este un intermediar de plati, intre banca emitenta a cardului cu care se face plata si banca comerciantului. PayPal permite clientilor sa efectueze tranzactii in siguranta, pentru ca acestia nu trebuie sa mai dea informatii financiare personale comerciantului. Trebuie insa sa tii cont si de faptul ca pentru un astfel de serviciu se percepe un comision suplimentar de catre PayPal si ca timpul necesar derularii tranzactiei/recuperarii banilor din contul PayPal este mai mare.

      In putine cuvinte, PayPal este un intermediar intre banca ce a em is cardul si banca comerciantului, care evident ofera un plus de siguranta tranzactiilor, dar la un anumit cost.
  • Online cu ING (Marţi, 1 septembrie 2009, 13:19)

    liviu [anonim]

    Eu am o problema cu ING, care spune ca ofera card "special" pentru online dar:

    1) Nu implementeaza 3D secure
    2) Charge back cu ING este un cosmar. Ceea ce la Raiffeisen e o formalitate la ING nu functioneaza.

    De ce?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:59)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui liviu

      1. ING WebCard este certificat pentru 3DSecure.

      2. Procesul prin care se initiaza un refuz de plata (chargeback) este acelasi pentru toate bancile emitente si acceptante, fiind reglementat de catre organizatiile de carduri (VISA si MasterCard). Deci nu poate fi vorba de diferente intre banci.
  • pt stanpatitu (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:00)

    dragossez [anonim]

    pot sa il intreb pe domnul stanpatitu de unde au stiut hotii PINul dansului?nu cumva se afla in portofel?caz in care banca este exonerata...
  • pentru Rumbu (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:05)

    dragossez [anonim]

    faptul ca tu ai platesti si in continuare pe internet folosind nr cardului,data expirarii si CVV-ul nu te va impiedica nici de acum inainte.asta pana cand vei plati pe un site fantoma...nu vorbesc de siteurile companiilor mari,consacrate,etc care oricum pot fi copiate,vorbesc de no-nameuri.si atunci te vei mira de unde au stiut "baietii" datele tale.asta inseamna 3DSecure.Un standard VISA/MC care iti certifica prin inrolare o tranzactie si un comerciant 100% sigur.pana cand...vom vedea...
  • Cumparaturi internet (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:27)

    Bogdan Vasilescu [anonim]

    3d secure este bun, dar ce se intampla daca hotul activeaza inaintea posesoruli optiunea 3d secure?
    ing inca nu a fost afectat prea mult de phising. dar vor fi multi clienti credului care isi vor furniza datele pe internet cu o inconstienta greu intalnita.
    presupunand ca un clinet nu isi activeaza 3d secure, banca autorizeaza tranzactia daca adresa de facturare este introdusa gresit(pentru cunoscatori este vorba de avs)???, uite eu suntposesot de card ing visa electron. am sa incerc o tranzactie de pe un proxy, pe un site de produse digitale si voi introduce gresit adresa de facturare. se va procesa tranzactia?
    • completare (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:33)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan Vasilescu

      tranzactia o fac de pe proxy pentru a face charge back ulterior. Imi motivez cererea spunand ca nu am facut tranzactia ca oricum adresa mea de "billing a fost introdusa gresit". Spun asta deoarece mai sus, cineva a spus ca a ramas fara banii de pe card si cardul i-a fost furat la supermarket. sunt 2 variante. ori omul avea pinul scris pe card, ori s-a facut o tranzactie online.
      In ambele variante. in cat timp dati banii inapoi? Pana la ce suma sunt asigurati banii din cont in cazul in care se sunt fraudat? O zi buna.
      • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:08)

        Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Bogdan

        Banii sunt disponibili in contul clientului la finalizarea investigatiilor, in situatia in care se reuseste recuperarea sumelor in favoarea clientului. Nu exista asigurare care sa acopere sumele tranzactiilor frauduloase.
    • nu vad legatura (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:26)

      dragossez [anonim] i-a raspuns lui Bogdan Vasilescu

      intre datele cardului si adresa de facturare. autorizatorul verifica informatiile de pe card.tu poti trece orice adresa ca si adresa unde sa iti fie trimise produsele.nu vrei cumva ca banca sa stie si numarul de la pantofi pe care sa ti-l verifice atunci cand tu comanzi adidasi 45 si eventual sa se sesizeze ca tu de fapt porti 44?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:02)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Bogdan Vasilescu

      In cazul in care esti victima unui phising in urma caruia "hotul" a intrat atat in posesia datelor tale de card, cat si in posesia parolei de 3DSecure, sistemele suplimentare de securitate - alerta prin SMS si serviciul ING Home'Bank prin care se pot verifica in orice moment tranzactiile efectuate - devin extrem de utile pentru ca iti permit sa blochezi rapid cardul pe care au aparut tranzactii pe care nu le recunosti. Sfatuiesc clientii sa acorde o atentie sporita cand e vorba de datele de card.

      Trebuie sa stii ca:
      - ING va trimite intotdeauna un mesaj personalizat, care include numele dumneavoastra, atunci cand mesajul implica informatii confidentiale
      - ING nu va trimite niciodata mesaje e-mail in care sa fie incluse link-uri catre site-uri unde dumneavoastra va trebui sa introduceti informatii personale
      - ING nu va solicita niciodata sa confirmati detalii personale (de ex. numarul cardului, data la care expira, PIN-ul, parola) intr-un mesaj e-mail
      - ING foloseste cele mai noi sisteme si tehnologii de criptare si autentificare pentru a securiza toate tranzactiile

      Oricand aveti dubii cu privire la un mesaj e-mail pe care l-ati primit, pretinzand a fi din partea
      ING, va rog sa sunati la serviciul My’Line: 021 402 83 91 sau sa trimiteti un mesaj la contact@ingromania.ro.
    • raspuns completare (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:03)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Bogdan Vasilescu

      Adress Verification Service (AVS) este un standard de securitate a tranzactiilor efectutate pe internet folosit doar in Statele Unite si in Marea Britanie. In Europa acest standard nu este utilizat in principal pentru ca nu exista o standardizare a modului de definire si identificare a adresei (cum este ZIP Code in Statele Unite). Deci pentru o tranzactie efectuata cu un card emis in Romania nu se poate initia un refuz de plata pe motivul AVS incorect, pentru ca in Romania nu se foloseste acest standard. Mai este de mentionat faptul ca AVS este un standard de securitate inferior 3DSecure pentru ca foloseste o infomatie aparenta (adresa poate fi verificata pe o scrisoare sau pe un act de identitate - presupunand ca va este furat portofelul cu cardurile si actul de identitate, cardul poate fi solosit pe internet).
  • clienti putin informati (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:04)

    Igor [anonim]

    daca un hot convinge victima sa furnizeze datele prin telefon(social engineering ), si apoi cardul este folosit pe internet fara acordul clientului, cat dureaza pana banca face chargeback? Multumesc
    • asta se cheama (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:19)

      dragossez [anonim] i-a raspuns lui Igor

      prostie.nici vorba de chargeback...cand primesti un card semnezi conditiile de utilizare.scrie undeva ca o sa primesti banii daca faci refuz la plata in conditiile in care tu instrainezi cardul,scrii PINul pe el sau le dai necunoscutilor datele de pe el??
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:09)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Igor

      Durata procesului de chargeback depinde de la caz la caz, nu se poate oferi un termen standard. Iti recomand ca, in cazul in care apar tranzactii pe care nu le recunosti pe cardul tau, sa contactezi urgent banca pentru blocarea cardului si pentru a te putea oferi sprijin in procesul de refuz de plata.
  • Se poate face doar card pt. transactii online? (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:14)

    Zighi [anonim]

    Sint client ING foarte vechi, va cunoasc toate produsele dar acest card nu prea mi se pare o revolutie. O revolutie in acest domeniu este acel card asa cum era cardul Taifun de la Bancpost exclusiv pt. plati online sau si mai si din HomeBank sa-mi generez un card virtual ( ce nu exista fizic pe plastic ) cu o valabilitate relativ mica si cu care sa platesc pe web.

    In rest e pierdere de timp.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:32)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui Zighi

      La ING Bank nu avem in prezent un astfel de produs. Iti recomand sa incerci totusi pachetul ING WebCard, imediat ce va fi disponibil pentru clientii existenti.
  • refuz plata (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:25)

    dimciu [anonim]

    De ce nu poate fi blocata, in urma unui apel telefonic, o tranzactie gresita aflata "in curs de procesare"?
    • ce inseamna (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:42)

      dragossez [anonim] i-a raspuns lui dimciu

      tranzactie gresita??faptul ca tu te-ai razgandit?o data ce cardul a fost citit mesajul de autorizare a fost deja trimis.caz in care daca esti la un comerciant poti cere sa se faca reversal...daca e online sau la ATM nu prea ai ce sa faci.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:14)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui dimciu

      O tranzactie in curs de procesare reprezinta practic promisiunea bancii emitente a cardului ca banii pentru tranzactia initiata sunt disponibili in cont. Banca emitenta a cardului nu poate interveni pentru anularea tranzactiilor "gresite" initiate de client pentru ca ar incalca prevederile Visa/Mastercard referitor la modul de derulare a tranzactiilor cu cardul. Solicitarea de anulare a tranzactiei poate veni doar de la banca comerciantului. Pentru aceasta clientul trebuie sa informeze comerciantul despre tranzactia gresita si sa solicitate acestuia anularea ei.
  • :(:(:( (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:02)

    owl [anonim]

    Saptamana trecuta am intrebat cat e comisionul de plata anticipata la creditele nou aparute(tot pe hotnews). Raspuns negru pe alb : 0. Intreb la banca : taxa de accelerare : 950 de lei.

    De ce isi bate joc de mine?

    Ce sa va intreb pe dumneavoastra? Daca imi raspundeti doar partea de adevar care va convine?

    :(
    • RE: :(:(:( (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:45)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui owl

      am intrebat si eu la ei: au comision de rambursare anticipata 0; accelerarea de plata se refera la scurtarea perioadei de creditare, nu la micsorarea principalului de rambursat (vrei sa rambursezi in 10 ani, si nu in 30 de ani, asa cum ai solicitat initial)
    • :( (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:28)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui owl

      Cu toate ca nu este aria mea de expertiza, m-am interesat la colegii mei care imi spun ca rambursarea anticipata inseamna rambursarea sumei totale sau partiale a creditului, caz in care, intr-adevar, comisionul este 0. In cazul in care doresti sa scurtezi perioada de rambursare a creditului (de exemplu de la 30 de ani la 20 de ani) atunci banca percepe o taxa de accelerare de 950 de lei.
  • card cu lei (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:42)

    ding-ding [anonim]

    am un card in lei, vreau sa incarc un cont on-line in usd. E voie? trebuie sa fie de acord si ing si saitul ca sa faca tranzactii leu-usd? cine stabileste cursul de schimb? ing sau saitul?. cand retrag usd de pe contul on-line cine stabileste cursul de schimb? m-ati inteles? va multumesc
    • VISA (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:20)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui ding-ding

      Visa sau mastercard ( depinde ce card ai ) stabilesc rata de schimb.
    • "Saitul" ... destept mai esti tu ... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:51)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui ding-ding

      Ma mir k au fost cei de la ING de acord sa-ti deschida cont si card ... esti de o PROSTIE rara ... aceste lucruri generale le poti afla atat cu un search pe google, cat si la orice banca. Schimbul valutar se face la cursul Visa(master, etc., depinde ce card ai) din ziua respectiva si nu este NICI o problema sa plateshti cu cardul de lei pt. produse/ servicii in valuta.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:25)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui ding-ding

      Mentiunile de mai jos sunt valabile pentru tranzactii cu cardul. Daca intrebarile se refereau la folosirea unui intermediar pentru plati online (cum e PayPal) trebuie citit capitolul Termeni si Conditii furnizat de intermediar pentru a vedea daca sunt restrictii la moneda cardului si care este cursul de schimb aplicat la alimentare/retragere din contul online. ING nu impune restrictii in acest sens.

      De pe contul ING in lei se pot face tranzactii cu cardul in orice moneda. Nu trebuie sa ne ceri niciun acord suplimentar de la ING pentru acest lucru si nici comerciantului nu ii pasa de moneda cardului, atata timp cat isi primeste banii.

      Pentru platile internationale (cea in care banca acceptatoare a tranzactiei nu este o banca din Romania) Organizaţia de Carduri (in cazul nostru Visa sau MasterCard) efectuează schimbul valutar între moneda tranzacţiei originale şi moneda de decontare (EUR), la cursul valutar stabilit de aceasta (organizatia de carduri) la data transmiterii in decontare a tranzactiei. La momentul debitarii tranzactiei din contul de card (evidentierea acesteia in extrasul de cont), banca efectuează schimbul valutar intre valoarea tranzactiei in moneda de decontare (EUR) si contravaloarea acesteia in moneda contului de card, la cursul de schimb valutar al băncii de la data debitării contului de card. Atat suma originala a tranzactiei (in moneda tranzactiei) cat si cursul de schimb aplicate vor aparea pe extrasul dumneavoastra de cont.

      In cateva cuvinte, pentru traznactiile internationale, Organizatia de Carduri (in cazul nostru Visa sau MasterCard) efectueaza schimbul valutar si, implicit, stabileste cursul de schimb. Pentru a discuta insa si detaliile va rog sa ma contactati la contact@ing.ro.
  • intrebari (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:50)

    sadwank [anonim]

    In primul rind, salutari, Sasha!
    In al doilea, intrebarile:
    1/ Cardul cu 3D Secure va putea fi folosit NUMAI pentru plati online? Adica nu pot sa scot bani de pe el de la ATM, nu pot sa cumpar din magazin?
    2/ Banuiesc ca acest card, daca e numai pentru online, trebuie alimentat cumva, si cel mai lesne e via online-banking. Pentru online-banking ING-ul foloseste acele token-uri. (corecteaza-ma daca gresesc). Astfel, va trebui sa am:
    - cardul "normal";
    - cardul pentru "internet";
    - token-ul cu pricina (Digipass);
    ...si trebuie sa stiu:
    - PIN-ul de la cardul "normal";
    - PIN-ul de la cardul 3D secure, plus numarul cardului, plus parola 3D Secure, plus codul scris pe spatele cardului (daca nu-l am la indemina);
    - PIN-ul de la token, plus codul utilizator;
    3/ e adevarat ca toate aceste masuri de securitate sint inutile daca sint victima unui hacker (gen oxid.it) ce-mi serveste un certificat fals pe care eu (ca vaca, e adevarat, dar mai sint unii care nu citesc mesajele care apar pe ecran) il accept? Sau daca am deja un key-logger instalat, eventual unul care trimite si screen-shot-uri?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:29)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui sadwank

      1. ING Web Card poate fi folosit si pentru plati in magazine; poti sa il folosesti de asemenea la ATM pentru retrageri si depuneri de numerar. Nu poate fi insa folosit in ING Self Bank pentru efectuarea de plati.

      2. dupa cum am spus mai sus, ING WebCard poate fi folosit si pe post de card obisnuit, daca nu vrei sa te-ncurci in 146 de carduri. Nu trebuie sa stii pe dinafara numarul cardului sau codul scris pe spatele cardului. In rest, intr-adevar, trebuie sa tii minte PIN-urile, codul de utilizator, dar toate acestea sunt povara pe care trebuie sa o porti daca vrei sa va integrati in lumea moderna :)

      3. In exemplul tau nu mai vorbim de siguranta tranzactiilor cu cardul, ci de o spargere a computerului si, deci, de o violare a tuturor informatiilor pe care le tineai pe computer. E ca si cum noi iti oferim protectie solara, iar tu ne spui ca aceasta nu va functiona daca o masina va intra pe plaja si va trece peste sezlongul tau.
  • plati online (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:53)

    corina [anonim]

    am card ing visa electron. problema e ca multe site-uri nu-l accepta ptr plati online. what do i do, doc?
    • me too (Miercuri, 2 septembrie 2009, 2:08)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui corina

      Imi cer scuze ca raspund in locul lui Sasha, dar si eu am Visa Electron, de la alta banca, e adevarat, dar nu cred ca are importanta - si am constatat ca foarte putine site-uri nu-l accepta. Adica in vreo 6 ani de folosire daca am gasit 2-3.
      Vezi ca la multe dintre ele, in lista cu carduri acceptate scrie numai "Visa" dar merge si "Visa Electron".
      Sau s-ar putea sa fie alta problema: ai pe spatele cardului un numar din 3 cifre?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:33)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui corina

      In mod normal orice comerciant online isi stabileste criteriile de acceptare, inclusiv tipurile de carduri permise, tara de provenienta a bancii emitente etc.

      Tocmai de aceea pachetul ING WebCard contine un card embosat Mastercad International care este larg acceptat la comerciantii online.
  • Credit card (Marţi, 1 septembrie 2009, 19:42)

    Costi [anonim]

    Daca iti este frica ca vei ramane fara bani in cont, foloseste o carte de credit (credit card). Plata se face cu banii bancii iar daca cineva cumpara cu cartea ta de credit poti contesta tranzactia si banca se va ocupa de problema. Eu nu folosesc niciodata debit cardul (cardul legat la contul meu) pentru tranzactii online. Daca cineva iti afla datele debit cardului, are access direct la banii tai si tu trebuie sa te bati pentru banii tai. In cazul credit cardului, banca se bate pentru banii ei (tu platesti la sfarsit de luna balanta, mai putin tranzactiile contestate).
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:52)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui Costi

      Procesul de refuz de plata este identic pentru cardurile de debit si de credit.
      Iti recomand sa-ti iei ING WebCard pentru o protectie sporita si poti sa-ti pui pe el doar suma necesara platilor respective.
  • hm... (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:34)

    Metoiu Couca [utilizator]

    Nu cred ca este vorba de un card nou, sistemul se poate activa foarte bine si pe un card existent, in cazul in care banca emitenta il activeaza. Eu tin minte ca banca mi-a activat treaba asta pe card acum vreo 4 ani, cand am cumparat ceva mi-a sarit o fereastra cu 3dsecure asta in fata, unde mi-am creat parola...

    De atunci, la fiecare cumparatura la care si siteul este abonat la sistem, imi apare in fata fereastra cu parola pentru banca, de la 3d secure.

    In restu, nu se schimba nimic, nu costa nimic. Este un pic mai safe, si ai nevoie de o parola in plus de tinut minte.

    Nu este un serviciu reinventat, cum spun altii mai sus, functioneaza de ani de zile foarte bine.
  • un trecator... (Marţi, 1 septembrie 2009, 21:56)

    asteptandu-l pe sasha..... [anonim]

    eram foarte curios de raspunsurile lui Sasha de la ING, dar se pare ca o sa raman cu ochii in soare. Cre' ca Sasha de la ING e foarte ocupat cu ..experimentarea diferitelor instrumente ale comunicarii online, de la facebook la twitter....nu cred ca mai are timp sa-si arunce un ochi pe hotnews.ro.... desi unele intrebari chiar sunt bune....

    oricum......plati online am facut...si o sa fac in continuare...eram curios ce ofera acest 3-D Secure Money Back Guarantee in comparatie cu ceea ce este deja pe piata....
    • asteptandu-l pe sasha cu o zi mai devreme (Miercuri, 2 septembrie 2009, 11:20)

      un petrecător [anonim] i-a raspuns lui asteptandu-l pe sasha.....

      Puţintică răbdare stimabile, întâlnirea cu Sasha de la ING are loc miercuri.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:48)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui asteptandu-l pe sasha.....

      Acum la 14.00 am inceput sa raspund la intrebari. Chiar asa neserios crezi ca sunt? Cititorii Hotnews sunt foarte importanti pentru mine si ii invit si pe Facebook (Sasha de la ING) la o discutie mai ampla.

      3D Secure este un sistem de securitate pe care ING il aduce clientilor sai pentru o siguranta sporita a tranzactiilor cu cardul pe internet. Practic, sistemul 3DSecure consta in atasarea unei parole cardului pentru tranzactiile pe internet, parola aleasa si cunoscuta doar de client. Deci, daca o persoana intra in posesia datelor de pe cardul tau nu poate efectuta tranzactii pe internet pentru ca nu-ti cunoaste parola.

      Sistemul Money Back Guarantee iti da posibilitatea de a vedea, in soldul contului tau, valoarea platilor/tranzactiilor potential frauduloase (cu probleme). Aceste sume, insa, nu pot fi folosite pana ce banca nu a terminat investigatiile privind tranzactiile cu probleme. Gasesti mai multe detalii despre acest beneficiu pe www.ing.ro/webcard.
  • visa electron de la ing (Miercuri, 2 septembrie 2009, 2:10)

    zgubilitix [utilizator]

    singura mea teama legata de card & online este ca la un moment dat imi pierd sau mi se fura cardul si, pana sa observ si sa anunt, hotzu face shopping online cu el la greu. sau, de ce nu, ospatarul de la restaurant, caruia ii dau cardul si cu care se duce in spate sa efectueze tranzactia, isi noteaza seria, numele si data expirarii (o simpla poza cu mobilul e suficienta) si trece la shopping online.

    intrebare1: de ce la visa electron de la ing, pentru o tranzactie online nu este nevoie de codul cvc? ar fi fost o verificare, o siguranta in plus. (nu imi spuneti ca nu e adevarat ca va arat mailul primit ca raspuns in urma plangerii mele ca tranzactia a reusit desi eu uitasem sa completez cvc-ul).

    intrebare 2: de ce scoate ing un card special super-securizat pt online daca la ce avea inainte (electron) nu prea a fost interesat de securitate?

    intrebare 3: de ce se face discriminarea clienti existenti / clienti noi (stupid question, raspunsul e evident, e doar marketing, produsul a iesit nu pt siguranta clientului ci pt ca banca sa vanda) si cat de legala e aceasta discriminare? vreau sa cumpar cola, dar nu pot ca deja cumparasem fanta, mai tre' sa astept un pic pana pot lua cola. poate cumpara cola numai cine nu a cumparat cola fanta sau sprite niciodatata in viata lui. sau cum? sure, emiterea cardului e un cost suplimentar, nerentabil pt un client deja momit in trecut.
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:40)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui zgubilitix

      1. Nu punem la indoiala veridicitatea acestui fapt. Situatia aceasta se datoreaza bancii comerciantului care nu a solicitat codul CVC/CVV2 si nici nu l-a transmis la noi pentru validare. La ING verificarea codului CVC/CVV2 este practica standard pentru orice cerere de autorizare tranzactie cu conditia ca aceasta sa includa codul.

      2. Organizatiile de carduri au dezvoltat un triplu filtru de securitate: cip, PIN si cod 3DSecure. Primele doua se adreseaza tranzactiilor unde cardul si clientul sunt prezente (respectiv POS sau ATM), cea de a treia fiind adresata tranzactiilor cu cardul online (cardul si clientul nu sunt prezente).

      ING este promotorul masurilor de securitate in tranzactiile cu cardul. Iti aduci aminte ca noi am fost prima banca din Romania care a produs carduri cu cip la cel mai inalt nivel tehnologic de securitate (martie 2006)? Mai mult, ne aflam in proces de implementare a sistemului de securitate 3DSecure pentru toate cardurile din portofoliu, deci acest sistem va fi disponibil in curand si pentru cardurile Visa Electron.

      3. Departe de noi gandul de a-i nedreptati pe partenerii nostri fideli (respectiv clientii existenti). I-am raspuns deja lui Daniel la aceasta intrebare.
  • costuri si comisioane (Miercuri, 2 septembrie 2009, 8:07)

    Adi [anonim]

    Ce costuri asociate are cardul? (comision de emitere, de administrare etc)
    Se poate folosi pe toate site-urile de cumparaturi? (VISA Electron de la ING nu e acceptat peste tot)
    E adevarat ca un client existent e tratat mai prost decit un client potential? (nu are acces la card deocamdata)
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:38)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui Adi

      Cardul nu are comision de emitere sau administrare. Pachetul ING WebCard continand un cont curent, card si serviciul de internet banking ING Home'Bank are un comision de administrare lunar de 1 RON. In primele 3 luni taxa de administrare a pachetului este gratuita. Lista completa de taxe si comisioane pentru ING WebCard poate fi consultate pe site-ul nostru la adresa www.ing.ro/webcard.

      Asa cum am spus si mai sus, nu facem discriminare intre clientii existenti si cei noi. Pachetul ING WebCard contine un card MasterCard embosat care este mai larg acceptat la tranzactiile pe internet decat cardul Visa Electron. Recomand insa sa verifici de fiecare data care sunt tipurile de carduri acceptate. Aceste aspecte sunt definite de fiecare comerciant in parte si nu depind de ING.
  • homebank cu firefox (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:27)

    Gabi Trautmann [anonim]

    Homebank este compatibil cu Firefox 3.5.2 (ultima versiune)? De multe ori in expira sesiunea si apare din nou dialogul de login, cu toate ca au trecut doar cateva secunde de la ultima autentificare.
    La suport mi s-a spus ca se recomanda IE (cu SSL2 activat). Problema apare si in IE, parca ceva mai rar.
    • homebank cu firefox (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:45)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui Gabi Trautmann

      ING Home'Bank este compatibil cu Firefox 3.5.2. Pot aparea insa dificultati in accesarea sau utilizarea serviciului de internet banking in perioadele de mentenanta ale sistemului care sunt anuntate de fiecare data in prima pagina (pagina unde te loghezi in ING Home'Bank). In cazul in care apar astfel de situatii si in afara perioadelor de mentenanta anuntate te rugam sa contactezi departamentul nostru de customer suport (poti suna la My'Line 021 402 83 91, de luni pana vineri intre orele 7:00 si 23:00, sau sa trimiti un e-mail la contact@ing.ro) pt investigarea amanuntita a situatiei tale specifice.
  • Plata cu cardul (Miercuri, 2 septembrie 2009, 13:53)

    Scrapy [anonim]

    Am rezervat cu Mastercard prin Booking.com servicii hoteliere in Austria. Inainte de expirarea sejurului, hotelul a dat comanda Bancii Austriei sa-mi blocheze aproximativ suma echivalenta cu cheltuielile hoteliere. La plecare, cand am vrut sa achit cu cardul mi s-a spus ca nu am suficienti bani pe card, dar nu mi s-a spus ca banii sunt blocati de catre ei. Din fericire am avut alti bani cash si cu ce mai era pe card am achitat facrura. Banii de pe card mi-au fost deblocati dupa cateva zile dupa ce am ajuns in tara. Daca nu aveam mai multi bani pe card decat valoare facturii si daca nu aveam alti bani cash, riscam sa raman fara bani in strainatate, valoarea facturii fiindu-mi retinuta abuziv de doua ori: o data prin blocare apoi prin plata cu chas+card. Utilizand cardul, este posibil sa risti ramanerea fara bani in strainatate prin blocarea anumitor sume iar plata acestor sume sa fii obligat sa o faci din alte surse nu din suma blocata? Mi se pare un abuz. Sau poate ma insel?
    • Plata cu cardul (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:12)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui Scrapy

      De obicei, hotelurile folosesc pentru finalizarea operatiunii autorizarea obtinuta initial (suma blocata la momentul cazarii clientului). In situatia in care a trecut o perioada mai mare de timp, hotelul poate solicita o noua autorizare pentru o suma totala a sejurului sau o suma care sa acopere diferenta fata de suma blocata initial. Totodata, in situatia in care se solicita o noua autorizare, personalul hotelului poate solicita deblocarea sumei blocate initial. Puteti oricand sa contactati banca emitenta a cardului pentru rezolvarea acestei situatii neplacute.
  • draga sasha (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:10)

    Piticu21 [anonim]

    Pregatiti parteneriate cu siteurile principale de e-commerce din .ro?

    Eu imi fac card 3d secure si asa mai departe, si ce fac cu el? Nimic, nu pot sa-mi platesc telefonul, nu pot sa-mi platesc curentul si nici macar internetul. Pot sa-mi iau adidasi din germania da, dar asta nu ma ajuta aici.

    Exista vreo idee de partaneriat prin care noi sa putem folosi cardul ala? :) multzam
    • draga sasha (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:25)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui Piticu21

      In ceea ce priveste plata electronica a utilitatilor, ING WebCard ofera aceasta posibilitate prin ING Home'Bank , serviciul de internet banking de la ING, inclus in pachet. Exista inclusiv posibilitatea activarii unui serviciu de tip direct debit pentru plata facturilor lunare. Acestea sunt parteneriatele prin care ING te ajuta sa platesti prin intermediul internetului. In plus, poti folosi cardul ING pentru a plati pe orice site e-commerce care accepta ca metoda de plata cardul indiferent daca acest comerciant este din Romania sau din strainatate.
  • Recuperare bani in cazul tranzactiilor frauduloase (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:10)

    Dan [anonim]

    Care sint sansele de a recupera banii pierduti in urma unei tranzactii frauduloase facute pe Internet folosind datele cardului meu?

    ING despagubeste in cazul unui refuz de plata intemeiat?

    In ce conditii refuzul de plata e considerat intemeiat?

    Multumesc,

    Dan
    • h (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:36)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan

      In acest caz, ING va demara procesul de refuz de plata. In situatia in care, urmare a investigatiilor efectuate este confirmata frauda, suma tranzactiei frauduloase va fi returnata in contul posesorului de card. Procesul de disputa (refuz de plata) este reglementat de catre VISA si Mastercard si este aplicat si utilizat de catre toate bancile.
  • Returnare bani in urma unui refuz de plata (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:22)

    gmariust [anonim]

    In ce conditii se pot primi banii inapoi in urma unui refuz de plata atat timp cat s-a folosit seria cardului si data expirarii? Refuzul de plata a fost facut in timp ce tranzactiile figurau inca in pending in ING Homebanking, iar numele posesorului de card cu care s-a facut tranzactia era diferit de cel inscris pe card (VISA in euro, iar la tranzactii figura "plata POS", desi plata a fost online?). Cum e posibil ca un mijloc de plata electronic sa fie atat de putin securizat si sa nu fie nevoie de datele complete si anume: Nume Prenume; serie card; data expirarii si cod cvv pentru ca o tranzactie sa fie acceptata? Care e avantajul meu in a-mi tine banii pe card si nu in portofel daca oricine retine seria si data exp poate plati online cu datele cardului meu, iar banca sa accepte tranzactia desi eu am facut refuz de plata in timp?
    • returnare bani in urma unui refuz de plata (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:07)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui gmariust

      Majoritatea site-urilor E-commerce au deja activat serviciul de securizare a platilor cu card prin inrolarea la serviciul 3D - Secure. In situatia in care si posesorul cardului se inroleaza la acest serviciu, platile nu se pot efectua decat dupa validarea parolei suplimentare, obtinute la activarea serviciului 3D-Secure; fara aceasta parola, nu pot avea loc operatiuni neautorizate cu cardul dvs. Avand in vedere faptul ca operatiunea este efectuata pe internet, comerciantul nu poate verifica numele inscris pe fata cardului, practic datele minim necesare pentru o plata pe internet sunt numarul cardului, data expirarii si codul CVV2.
      Cardul este cea mai raspandita metoda de plata oriunde in lume; daca faci o tranzactie in mediul 3D Secure nu sunt suficiente doar data expirarii si codul CVV2, fiind necesara si parola suplimentara. Un risc exista oricum in orice situatie pentru ca si daca iti tii banii in portofel fie il poti pierde, fie ti-l poate fura cineva.
  • Continuare intrebare nr.4 (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:51)

    Scrapy [anonim]

    Referitor la intrebarea Nr. 4.
    "Totodata, in situatia in care se solicita o noua autorizare, personalul hotelului poate solicita deblocarea sumei blocate initial. Puteti oricand sa contactati banca emitenta a cardului pentru rezolvarea acestei situatii neplacute."
    Desigur ca am contactat IMEDIAT banca emitenta si desigur ca hotelul a cerut deblocarea sumei, DAR DEBLOCAREA EFECTIVA S-A PRODUS CAM DUPA 3-4 ZILE DUPA CE AM AJUNS IN TARA, LA MIJLOC FIIND SI UN WEEK-END. Ce faceam aceste 3-4 zile daca ramaneam fara bani in strainatate? A fost sau nu un abuz din partea hotelului sau a Bancii Austriei? De ce nu si-au tras drepturile din suma blocata ci au solicitat alti bani?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:18)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui Scrapy

      Exista situatii in care perioada pana la deblocarea sumei este putin mai mare, deoarece procedura prin care un hotel poate solicita anularea unei autorizari obtinute initial este urmatoarea: hotelul contacteaza banca cu care are contract pentru acceptarea la plata a cardului si solicita suportul acesteia in ceea ce priveste deblocarea sumei; banca hotelului pregateste si transmite un mesaj catre banca emitenta a cardului (in cazul de fata ING), mesaj in care se solicita deblocarea sumei pentru operatiunea respectiva; odata mesajul ajuns la ING, suma aferenta acestei tranzactii va fi deblocata, fiind disponibila pentru a fi cheltuita.
  • nu am putut sa platesc cu cardul (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:19)

    curios din fire [anonim]

    Am incercat sa platesc cu cardul pe internet insa cardul meu nu a fost acceptat. de ce?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:25)

      Sasha de la ING [hotnews.ro] i-a raspuns lui curios din fire

      Inainte de orice tranzactie recomand verificarea informatiilor mentionate pe site-ul comerciantului: de exemplu ce tipuri de carduri accepta, restrictii, conditii, etc.
      De asemenea trebuie sa completezi cu atentie datele de pe card; de obicei se solicita numele si prenumele (asa cum sunt mentionate pe card), numarul cardului, data expirarii si codul CVV2 (grupul de 3 cifre prezent pe spatele cardului).
      Trebuie sa te asiguri ca exista fonduri suficiente in cont pentru realizarea platii.
      In orice situatie in care tranzactia nu poate fi efectuata, recomand contactarea bancii pentru obtinerea suportului in ceea ce priveste finalizarea operatiunii.
  • cat costa? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:37)

    gigel [anonim]

    o cumparatura online ma costa mai mult sau mai putin decat la magazin?
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:42)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui gigel

      ING nu percepe comisioane pentru plata cu cardul online. Dupa cum acestea nu exista nici in cazul cumparaturilor din magazin.

      Exista situatii in care comerciantul online ofera discount-uri in cazul in care cumperi produse de pe un site sau pretul aceluias produs pe site este mai mic decat in magazinul traditional. (Costurile suportate de comerciantul online sunt mai mici decat in cazul unuia clasic - adica nu trebuie sa plateasca vanzatoare, chirie, spatiu de raft etc)

      Sunt insa si unii comercianti care percep taxe suplimentare pentru plata cu cardul.

      Cand alegi un prodius in mediul online este important sa verifici toate elementele care tin de pret: TVA, costuri de transport, timbru verde - iar pentru cumparaturile de pe site-uri din afara UE verifica si valoarea taxelor vamale. Numai facand aceasta comparatie iti poti face o imagine clara a costului final al produsului.
  • confirmare plata (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:45)

    silviu [anonim]

    daca platesc pe internet de unde stiu ca banii au ajuns la destinatie, atata timp cat nu primesc dovada fizica a platii (chitanta, factura, etc)???
    • raspuns (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:48)

      Sasha de la ING. [hotnews.ro] i-a raspuns lui silviu

      Comerciantul trebuie sa confirme realizarea platii. Pe extrasul de cont apare tranzactia efectuata, suma, data si numele comerciantului.

      Cu ING Home'Bank poti vizualiza oricand situatia contului precum si trazactiile/platile din ultimele 6 luni.
  • Plata online (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 13:54)

    Ion [anonim]

    platesc sau cumpar de cativa ani online .Pana ieri nu am avut probleme.Ieri am incarcat cartela telefonului.Am primit mailul de confirmare de la firma de plata online,cum primesc mereu la reincarcare.La cateva minute am mai primit un mail care parea ca vine tot de la firma de plata online prin care se solicitau :scanuri card bancar si act identitate.Bineinteles ca nu am trimis si nu voi trimite nimic.Am trimis mailuri la firma de telef. si la cea de plata online dar nu am primit raspuns.Am fost la un shop al fimei de tel. dar nu ia interesat problema!Ei se ocupa de vanzari, a fost raspunsul!!Deci atentie,trebuie sa ne aparam singuri.
  • CAND O SA IMI FIE CONTUL ACTUIV (Luni, 7 septembrie 2009, 15:05)

    Tibi [anonim]

    am cardul de aproximativ 1 saptamana iar mie nu imi apare nici macar un leu disponibil ce ar trebui sa fac ..................................
  • Sasha ? (Vineri, 2 octombrie 2009, 3:22)

    Ed___ [utilizator]

    buna prezentarea si intentia..... dar dpdv marketing chiar Sasha ?? NUME RUSESC ? Eu inteleg ca a fost ales un nume putin unisex dar apoi chiar un barbat ? si fata acoperita ok, se poate intelege (sa nu se cheltuie prea mult cu personajul uman care poate fi schimbat cu usurinta) si induce putin notiunea de joaca (figurina desenata) dar nu e chiar atractiva figurina (fata). Cred ca un nume mai romanesc cu rezonanta scurt si sa inspire incredere ar fi fost mult mai de efect.
  • Webcard pentru clienti existenti (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:15)

    Marin Cosmin [anonim]

    Sasha, cand vor fi disponibile Webcard si noile comisioane si pentru clientii existenti? Multumesc!
  • sistemul de securizare da erori!!!!!!!!!!!!!!! (Marţi, 10 ianuarie 2012, 9:29)

    mihaela [anonim]

    mi s-a intamplat personal, si inca la doua prietene.
    am incercat sa rezervam un bilet de avion(site romanesc) cat si pt unul din uk.....banii au fost blocati!!!!!!!!! comanda nu s-a finalizat....si de la banca (credit europe bank si ing + raiffaisen) au zis ca ei nu pot debloca banii...trebuie sa astept sa-mi dea cei de pe siteurile respective refuz la plata(o mare bataie de cap-contacteaza primitorii...straini) sau astepti pana la 3 sapt sa ti se deblocheze automat......si asa ramai cu banii blocati, iar daca nu ai alti bani cash...e cam tare neplacut!!!!!!!!

    trebuie facut ceva cu sistemul asta - CARE NU FUNCTIONEAZA ....CEL PUTIN LA NOI IN TARA!!!!!