VIDEO Austria: Trei romani au murit dupa ce microbuzul in care se aflau s-a izbit de un stalp

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iulie 2011, 10:22 Ultima ora


Trei romani au murit si alti cinci au fost grav raniti sambata dimineata dupa ce microbuzul in care se aflau s-a izbit de un stalp de beton, pe o autostrada din nordul Austriei, transmit televiziunile de stiri. Potrivit informatiilor furnizate de kurier.at, microbuzul se indrepta spre Viena.

Potrivit lui Helmut Gumpesberger, de la Departamentul de pompieri, accidentul a avut loc pe autostrada 1, in apropiere de Asten. El a precizat ca, din motive necunoscute, autovehiculul in care se aflau romanii s-a izbit de un stalp de beton.

Mai multi romani aflati intr-un al doilea microbuz, aflat in spatele primului, au asistat la producerea tragediei, ei avand ulterior nevoie de asistenta unei echipe de psihologi.

MAE roman a confirmat, pentru Agerpres, moartea cetatenilor romani si a precizat ca Ambasada Romaniei de la Viena a contactat autoritatile locale responsabile din localitatea Haid, in legatura cu accidentul auto. Personalul misiunii romanesti este in contact si cu cetatenii romani pentru acordarea asistentei consulare.

Tragedia din Austria vine la circa 10 zile dupa ce patru romani au murit in urma unui accident rutier produs  pe autostrada M70 din Ungaria. Un autocar cu 38 de pasageri si doi soferi s-a ciocnit cu un camion slovac care transporta ciment.

In accident si-au pierdut viata cei doi soferi si doi pasageri ai autocarului romanesc, precum si soferul slovac al camionului.

Autocarul apartinad firmei Atlassib plecase din Arad si se indrepta spre Spania.


Citeste mai multe despre   


















2214 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ...... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 11:16)

    eu [anonim]

    poate ar fi bine sa nu mai faca zilnic cursele astea. ii vad mereu in germania, intr-o statie de autobuz. opresc fix in mijlocul statiei, incurcand celelalte curse curente de autobuz, arunca chistocurile pe jos...direct pe trotuar..de parca ar fi tot in romania! ne fac pur si simplu de ras. asa incat mai bine ar ramane acasa. nu pricep, chiar nu pricep de ce trebuie sa vina zilnic pana in germania, austria etc. iata ca nici soferii nu se adapteaza la trafic si se fac praf....Sa le fie tarana usoara....
    • +5 (5 voturi)    
      prea tarziu (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 11:37)

      novarom [utilizator] i-a raspuns lui eu

      sa mai indrepti ceva. E drept ca sunt multi romani care-si vad de treaba si care s-au adaptat stilului de viata civilizat cu care au dat piept cand au ajuns acolo, unii de placere, altii de nevoie. In acelasi timp, sunt destui care inca mai poarta sosete albe la pantaloni de stofa neagra si care duc cu ei metehnele coclaurilor de pe unde au crescut. Si mie mi s-a intamplat sa intreb pe unii care au fost in Germania sa cumpere o masina, daca au fost impresionati de toaletele de pe autostrada, curate si nepazite, iar raspunsul........ "nu stiu frate, noi tot in padure am oprit". Asadar .....cu regrete dar e mult pana departe, mai ales daca ne uitam si la ce europarlamentari avem: Becali, Eba, Vadim, Severin......Ce ramane de facut? In momentul cand intalnesti un "sosete albe", te faci ca esti neamt get-beget, italian, francez.........
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:04)

        eu [anonim] i-a raspuns lui novarom

        /....prea tarziu. nu ma prefac ca sunt acum neamt. nu are rost. cel putin accentul ma tradeaza.... si faptul ca intotdeauna spun lucrurilor pe nume. nemtii sunt altfel. oricate curse ar face romanii nostrii pe aici, cred ca nu se prinde nimic de ei... iar ai dreptate, ei nu vad, nu pot sa vada ca e altfel. macar daca ar imita..asa ca maimultele si tot ar face cumva o impresie mai buna, decat sa fie ei insisi. dar nu....tot in padure....TRIST!
      • -2 (2 voturi)    
        nepazite da, dar curate... unde? (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 20:01)

        alex [anonim] i-a raspuns lui novarom

        toalete curate pe autostrada in Germania ne spui si noua de curiozitate pe unde ai gasit? Hai sa nu deformam realitatea, mai infecte decat in Germania rar gasesti (asta daca le gasesti), si sunt de inteles, pentru ca autostrada lor este gratuita. Aici nu vorbim de benzinarii, unde totul costa. Mai bine indreptati ceva in bine decat sa va plangeti si sa generalizati aiurea. Revenind la subiectul articolului, pacat de ei, sa le fie tarana usoara!
  • +3 (3 voturi)    
    Autostrada adormiților. (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 11:57)

    florin [anonim]

    Autostrada te poate ucide numai prin monotonie și oboseală care împreună duc la adormire iar de aici Dumnezeu cu mila.Drumurile noastre cum arată ele ,au un singur avantaj;nu te lasă să adormi,gropile sunt dese,anumale cât cuprinde iar circulația la fereală.
    • +4 (4 voturi)    
      autostrazi (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 12:40)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui florin

      exista reguli de circulatie speciale pt autostrazi. in Germania, de ex., esti obligat sa te retragi pe banda din dreapta (indiferent de cite benzi sint pe sens) indata ce ai efectuat o depasire, in functie de viteza pe care o adopti.
      este interzis sa depasesti pe partea dreapta, chiar daca banda ta (de viteza inferioara) e libera.
      pe autostrada nu se opreste decit in locurile special amenajate. banda de avarie e numai pt cazuri de avarie.
      cind se anunta o limitare de viteza, sa te fereasca sfintul sa n-o respecti, au camere si radare pe podurile suspendate. etc
      desigur ca noi, romanii, n-am invatat regulile astea la cursurile noastre de obtinere a permisului auto (mai putin aia cu limitarea vitezei, pe care n-o respectam). si astfel se explica unele accidente.
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa-i ierte!! (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 13:02)

    stefan [anonim]

    nu cred ca si-ar dori nimeni sa pateasca asa ceva,mai ales pe meleaguri straine!
    atentie soferi si bagati banii pe care masina ii cere, fara economie, e viata noastra la mijloc!!!!!!