A murit disidentul Vasile Paraschiv - cel care a refuzat distinctia "Steaua Romaniei" inmanata de Traian Basescu

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 4 februarie 2011, 19:34 Ultima ora


Disidentul Vasile Paraschiv, cel mai cunoscut luptator anticomunist roman, a incetat din viata, vineri, la Ploiesti, la varsta de 82 de ani, anunta Asociatia "21 Decembrie 1989", informeaza Mediafax.

Conform unui comunicat postat pe site-ul Asociatiei "21 Decembrie 1989", Vasile Paraschiv a fost membru al Partidului Comunist Roman pana in 1968, an in care a iesit din PCR.

Zece ani mai tarziu, in 1978, Securitatea l-a expulzat din tara, insa la scurt timp Vasile Paraschiv s-a intors in Romania pentru a lupta din interior impotriva regimului comunist.

In decembrie 2008, Vasile Paraschiv a refuzat distinctia "Steaua Romaniei in grad de cavaler" pe care i-o inmanase presedintele Traian Basescu la Palatul Cotroceni.

La acel moment, Paraschiv a luat cuvantul si a explicat ca este "obligat" sa refuze primirea distinctiei "de la un comunist, la fel ca toti ceilalti care au condus tara de la Revolutie".


Citeste mai multe despre   

















3750 vizualizari

  • +5 (39 voturi)    
    Sa va fie tarana usoara, domnule! (Vineri, 4 februarie 2011, 19:40)

    mil [anonim]

    Printre putinii care ati avut curajul sa ii spuneti verde in fata ce merita.
    • +7 (27 voturi)    
      Nu asta l-a facut om! (Vineri, 4 februarie 2011, 20:03)

      dudu [anonim] i-a raspuns lui mil

      Citeste mai mult despre el, nu mai comenta aiurea. Omul asta a luat bataie si si-a pus viata in pericol pentru ca oameni ca tine sa scrie comentarii ieftine si pline de venin.
      • +4 (18 voturi)    
        Eu la Ceausescu ma refeream...da' ce credeai? (Vineri, 4 februarie 2011, 20:33)

        mil [anonim] i-a raspuns lui dudu

        Si nu e numai un om...e un domn! Un domn in suferinta si onoare. Tocmai ca a refuzat un ordin care ii recunostea meritele si de la un impostor...de la o alta fata a raului impotriva caruia a luptat. .
    • +3 (19 voturi)    
      Exact (Vineri, 4 februarie 2011, 20:16)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui mil

      Tot respectul pt acest DOMN !!! Sa-i fie tarana usoara si sa se odihneasca in pace.
      A luptat pana la capat impotriva comunismului, chiar si dupa Revolutie...
      Unul dintre cei f putin care au inteles ce se intampla cu adevarat in aceasta tara.
      Condoleante familiei !

      Noi oare cand ne trezim? Cand scapam de Basescu, de Ponta, de Antenescu? De FSN (PSD+PDL) , de PNL? Cand ne trezim din somnul asta si ne mobilizam ca sa punem aceasta tara pe drumul cel bun? Cand ii aruncam la gunoi pe securistii si comunistii care ne conduc de 21 de ani !?!?!
      • 0 (4 voturi)    
        Diferența (Vineri, 4 februarie 2011, 22:02)

        aac [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Pârvulescu a fost un comunist care a luptat împotriva comunismului. Nu ți se pare că reproșul pe care i l-a făcut lui Băsescu a fost cam ipocrit?
        • +2 (2 voturi)    
          Nu (Vineri, 4 februarie 2011, 23:25)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui aac

          N-ai cum sa-l faci ipocrit.
          Nu stiu daca s-a schimbat ceva in politica comunista din acea perioada, sau daca s-a schimbat el ca persoana....dar dupa 21 de ani de lupta anti-comunism, cred ca nu il mai poti face ipocrit pe acest om.
          • 0 (2 voturi)    
            Sorry (Sâmbătă, 5 februarie 2011, 0:01)

            aac [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Vorbim de persoane diferite. Mea culpa!
      • 0 (6 voturi)    
        Ai dreptate! Dan Diaconescu Direct presedinte!! (Vineri, 4 februarie 2011, 22:30)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Sau poate vrei tu sa fii?
      • +2 (4 voturi)    
        viitor de aur, tara noastra are... (Vineri, 4 februarie 2011, 23:18)

        alex [anonim] i-a raspuns lui bgd

        daca il scoteai pe Base din text garantat aveai nota +17/17. acum suporti "consecintele", lol.
        • +1 (1 vot)    
          Stiu :) (Sâmbătă, 5 februarie 2011, 1:53)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Ce vrei...multi au ochelari de cal.
    • -1 (3 voturi)    
      Mare dreptate ai! (Vineri, 4 februarie 2011, 22:00)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui mil

      Majoritatea mîncătorilor de rahat (turcesc) n-au avut sinceritatea asta. Pentru ei a fost de-ajuns să-l înjure și să-l picteze în toate felurile că doar e dictatură. Unu n-a venit sincer să spună: Băsescule comunistule dă-te jos să mă pui io în locul tău că mi-e o foame de bani de nu se poate!

      De fapt o tot spune cel din spatele lui Ponta și antenescu dar din partea altor comuniști nu se pune.
  • +9 (11 voturi)    
    Dumnezeu sa il odihneasca! (Vineri, 4 februarie 2011, 19:43)

    radu [anonim]

    Dumnezeu sa il odihneasca!

    Sa le fie rusine autoritatilor locale, care timp de 20 de ani nu au facut mare lucru pentru acest om. Cei mai mult ploiesteni habar nu au ca sunt concetateni cu un adevarat luptator anticomunist.
    • -3 (13 voturi)    
      probabil stiu eu ce stiu (Vineri, 4 februarie 2011, 20:24)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui radu

      legat de activitatea sa comunista de pana in ´68 :)
      Amuzant..un comunist ajuns anticomunist :))
  • +5 (5 voturi)    
    RIP (Vineri, 4 februarie 2011, 19:48)

    Mihai [anonim]

    Respect.
  • +16 (16 voturi)    
    RIP (Vineri, 4 februarie 2011, 19:49)

    ampersand [anonim]

    RIP, condoleanţe familiei.

    P.S Cred că, în situaţii de acest gen, ar fi indicată renunţarea la aprecieri de genul "cel mai cunoscut". Recunosc, sunt căpşunar, ţin minte incidentul refuzului distincţiei, dar până atunci şi de atunci până acum nu cred c-am citit pe undeva vreun rînd despre acest om. Recunosc că pentru mine cunoscuţi luptători anticomunişti români sunt de asemenea Constantin Ticu Dumitrescu, Corneliu Coposu.
    • +4 (10 voturi)    
      e rusinos sa il pui pe Coposu alaturi de Paraschiv (Vineri, 4 februarie 2011, 20:21)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      nu crezi?? Pe vemea cand Coposu zacea prin inchisori (din cauza comunistilor) asta era in fruntea lor..vezi ca e comunist din ´47 ..pe vremea cand nu toata lumea era obligata sa adere.
      • +4 (4 voturi)    
        nu te grabi! (Vineri, 4 februarie 2011, 22:40)

        @neutrino [anonim] i-a raspuns lui neutrino

        Prietene, nu te grabi sa arunci cu piatra! Vasile Paraschiv a intrat in PCR (PMR) cu inima deschisa, ca orice muncitor simplu si sarac influentat de gargara comunistilor. Apoi a fost bagat de comunisti si la Academia Militara, insa tocmai aici e marele sau merit, ca a avut taria de a da cu piciorul la toate avantajele oferite de comunisti si s-a ridicat impotriva lor. Seniorul Coposu a fost un mare luptator anticomunist, un martir. Insa era normal sa fie asa, cum altfel putea fi secretarul personal al lui Iuliu Maniu?! Apoi, Corneliu Coposu era un intelectual, un om politic rasat si un patriot, era normal sa respinga comunismul impus de Moscova. In schimb, Vasile Paraschiv era un muncitor, un om simplu si tocmai asta dovedeste inaltimea spiritului sau, de a se situa mai presus de conditia sa si de a avea curajul sa se ridice impotriva unui sistem nimicitor.
        • -2 (2 voturi)    
          nu ti se pare ca i-au trebuit cam multi (Vineri, 4 februarie 2011, 23:31)

          neutrino [utilizator] i-a raspuns lui @neutrino

          ani sa se lamureasca cum e cu comunismul...21 e cam mult, nu crezi?
          Repet Parvulescu a fost un anticeausist si nu un anticomunist..ceea ce nu este tot aia.
          El a fost persecutat datorita impotrivirii regimului ceausist (persoanei Ceausescu..pentru tine) si nu regimului comunist. Nu a renuntat de buna voie la favorurile comuniste si a crezut ca a ajuns suficient de puternic incat sa isi poata impune propriile reguli..ceea ce este altceva. Ma bucur ca ai mentionat faptul ca a "fost bagat" in Academia Militara..desi el nu merita..
          Exact deviza comunistilor: sarac si cinstit...

          Apropo..ai citit cartea domnului Marino- viata unui om singur???
          Ti-o recomand
          • +1 (1 vot)    
            De ce Marino? (Sâmbătă, 5 februarie 2011, 2:08)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui neutrino

            Eu il prfer pe Paul Goma. Pe net, ca de publicat in Ro nici atit.
  • +5 (9 voturi)    
    Dumnezeu să-l odihnească ! (Vineri, 4 februarie 2011, 19:58)

    bors cu miere [utilizator]

    Un om liber întru eternitate: liber în viaţă, liber după moarte !
  • +5 (7 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca ! (Vineri, 4 februarie 2011, 20:12)

    geanin [anonim]

    tot respectul pt asemenea oameni. exemple de moralitate si verticalitate! astfel de oameni ar trebui sa apara in manualele de istorie! sa nu-i uitam pe Coposu,Ratiu,s.a. pacat ca avem din ce in ce mai putini oameni de asemenea factura ! daca am fi avut mai multi ,poate ca Romania era respectata acum.
  • +6 (8 voturi)    
    Paraschiv..poate anticeausist (Vineri, 4 februarie 2011, 20:18)

    neutrino [utilizator]

    si nu anticomunist.
    .Vorba aia..a fost comunist din ´47 pana in ´68...ehe..21 de ani si vorba aia..ce perioada...
    In perioada cancena a comunismului cand mii de oameni au fost deportati cand mii de oameni au fost trimis la canal sau au murit prin inchisoare ..el era in fruntea partitului..punea osul la maretia statului..
    Acum e dizident anticomunist???

    Pastrati decenta, va rog!
  • +5 (5 voturi)    
    ...de la un comunist... (Vineri, 4 februarie 2011, 20:25)

    cornelpoprock [utilizator]

    am gresit si am fost membru utc... dar tatal meu a fost membru pcr, ca f multi alti tati sau mame... fie ca au dorit sau nu...

    ca sa se spele fobia comunismului trebuie sa se stinga generatia mea, a copiilor mei si poate a nepotilor.
  • +4 (6 voturi)    
    din pacate a avut dreptate (Vineri, 4 februarie 2011, 20:35)

    Marius [anonim]

    Daca ne uitam la conducatorii nostri din ultimii 21 de ani : Iliescu, Roman, Constantinescu, Basescu, Nastase, Isarescu, vacaroiu, Rodica Stanoiu, Andronescu, Mona Musca, Quitus, etc...etc... majoritatea sunt crescuti, facuti inINTE DE '89, multi dintre ei securisti .

    Din pacate, mai trebuie o generatie, adica vreo 20 de ani.
    Asta este...
  • +4 (6 voturi)    
    Un dizident anti-comunist inainte sa cada regimul (Vineri, 4 februarie 2011, 20:44)

    Alex [anonim]

    Vasile Paraschiv a infiintat la sfarsitul anilor 70 primul sindicat liber din Romania (si din zona comunista, teoretic).
    Ulterior, comunistii au pus presiunea pe el sa plece la un congres al sindicatelor in Franta, crezand este un om "normal", ce se nu se intoarce din dictatura de care a scapat.
    Doar ca Vasile Paraschiv nu a fost genul de roman pe care il credeau ei. Odata intors, Vasile Paraschiv a fost inchis intr-un spital de boli mentale pentru cateva luni. La eliberare, a fost dat afara de la locul de munca.
    A participat la Revolutia din Decembrie 1989.
    Gestul sau din 2008 in fata presedintelui Traian Basescu este o continuare a atitudinii pe care a avut-o fata de comunisti timp de 40 de ani.

    Spre deosebire de altii, Vasile Paraschiv a fost un dizident anti-comunist inainte sa cada regimul comunist...

    Ar fi frumos daca ati incerca sa va informati cititorii cu propriile prezentari si analize, nu (doar) sa copiati de la altii.

    VASILE PARASCHIV EROU NATIONAL!
  • +1 (9 voturi)    
    Inca un om adevarat .... (Vineri, 4 februarie 2011, 20:53)

    Claude [anonim]

    .... care a imbatrinit urit. Mi-l aduc aminte si pe Paler.... Distinctia i-a dat-o statul roman si nu Basescu.
  • +4 (6 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! (Vineri, 4 februarie 2011, 20:57)

    gimini [utilizator]

    Sper ca poporul roman sa nu-l uite niciodata! Vasile Paraschiv a fost unul dintre putinii oameni curajosi din acea perioada!

    A fost un simplu muncitor, dar mult mai vizionar decat multi dintre "intelectuali" !

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
    • 0 (0 voturi)    
      Asta cu vizionarii... (Sâmbătă, 5 februarie 2011, 0:05)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui gimini

      las-o mai usor.. am 46 de ani, nu stiu nimic de acest dizident, n-am auzit la Europa Libera de el, a fost comunist 21 de ani... si brusc a avut o revelatie anticomunista (i s-au inchis niste usi in nas sau a realizat ce grozavie a facut).. Dumnezeu sa-l odihneasca dar revelatori d-astia au alt diagnostic la psihiatru, ca daca se ducea la psiholog deja era prea tarziu... si pleaca afara in 78 si dupa aia e reprimit.. cred ca Secu a incercat o implantare si n-a reusit.. se cheama conserva vie... oricum, nu sunt ateu.. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!
  • +5 (5 voturi)    
    RIP (Vineri, 4 februarie 2011, 21:05)

    ano1 [utilizator]

    respect
  • +6 (6 voturi)    
    el mai cunoscut luptator anticomunist roman ???? (Vineri, 4 februarie 2011, 21:07)

    bebe [anonim]

    Nu contest faptul ca a fost contra regimului comunist. Dar sa afirmi ca este el mai cunoscut luptator anticomunist roman, asta este deja prea mult.

    Atunci Ion Gavrila Ogoranu ce a fost ? si a luptat 25 de ani ascuns in munti. Nu a fost niciodata membru PCR.
    S-a facut si un film despre el (Portretul luptatorului la tinerete).
    Mai usor cu cuvintele "mari".
  • +2 (6 voturi)    
    Cred c-a fost minjit de Vintu c-o prima (Vineri, 4 februarie 2011, 21:18)

    jan dinu [anonim]

    EL (nea Paraschiv )a fost inscris
    in Partidul Comunist inperioada stalinismului
    cind toti eroii zaceau in puscarii ,
    Ceausescu le-a dat drumu shi i-a
    pus pe multi in functii !
    Omul a fost ..halucinat ...nepricepind
    politica de buna intentie a presedintelui
    Basescu ,inhaitindu=se cu cei 322
    (mafioti in toata regula ) !
    D-USA
  • +4 (6 voturi)    
    Respect (Vineri, 4 februarie 2011, 21:19)

    VicX [anonim]

    Sai fie tarana usoara! Respect gestul lui din 2 motive si Nu din 1 cum vedeti voi: si anume ca si el a facut parte din PCR la un moment dat! Nu cum azi alearga toti politicianii prosti dupa faima si posturi Ireale!
    Respect acest om pt pozitia sa ferma!
  • +3 (5 voturi)    
    Pentru D.G. (Vineri, 4 februarie 2011, 21:49)

    Andrei [anonim]

    Nu prin faptul ca la refuzat pe Basescu este cunoscut dl Paraschiv ci prin faptul ca s-a opus regimului Ceausescu fiind prezent la acea vreme seara de seara in emisiunile Europei Libere.Un disident autentic. Sa pui un astfel de titlu este cel putin neprofesionist. Cati ani are domnul care semneaza D.G. Aceasta latura cu refuzul primirii distinctiei de la Basescu nu are nici o relevanta ba as spune ca disidenta lui in anul 2009, devenise un viciu. La cate se spune despre Basescu in fiecare zi, faptul ca Paraschiv i-a refuzat distictia este cu totul banal si plictisitor umbrindu-i adevarata lupta anticomunista dusa. Un hatru nostalgic a lui Ceausescu ar putea spune: ati vazut am avut dreptate (noi securitatea) ca omul este nebun. Asa ca mai nene D.G. degeaba articolul este corect daca dai cu oistea in gard punand acel titlu.
  • 0 (0 voturi)    
    Un articol despre Vasile Paraschiv (Vineri, 4 februarie 2011, 22:12)

    Un om [anonim]

    http://www.dorintudoran.com/2011/02/04/vasile-paraschiv-si-calutii-de-mare/
  • +1 (1 vot)    
    patriot (Vineri, 4 februarie 2011, 22:29)

    petre [anonim]

    Putini mai sint ca si el.Toata stima si respctul.
  • 0 (0 voturi)    
    De morti numai de bine (Vineri, 4 februarie 2011, 23:32)

    Seby [anonim]

    Toata stima pentru domnul Paraschiv, dar pacat ca s-a bagat in troaca razboiului politic si a facut jocul sinistrei aliante pnl-psd. Imi amintesc si acum emisiunea de pe iRTV cand Tanase ii ridica mingea la fileu. Nu ca o fi Basescu mai bun, dar ceilalti... Sa ne fereasca Dumnezeu sa ajunga la putere !
  • +1 (1 vot)    
    Sa-i fie tarana usoara! (Vineri, 4 februarie 2011, 23:33)

    florin [anonim]

    Sa-i fie tarana usoara!
    Un om simplu, dar cu suflet mare. Atat de putin cunoscut de noi(chiar si mai putin respectat - se vede si din comentarii) - "cel mai cunoscut luptator anticomunist roman" in aceste conditii e un titlu care suna ca o ironie...
    • 0 (0 voturi)    
      Dumnezeu sa'l odihnesca ! (Sâmbătă, 5 februarie 2011, 10:26)

      Outsider [anonim] i-a raspuns lui florin

      La noi domneste lipsa de respect,persiflarea valorilor, suspiciunea si atunci cand - poate - nu este cazul.
      Faptul ca a refuzat tinicheaua si vru'n eventual oscior spune totul despre acest om. A demonstrat ca are coloana !
      Nu ca ,la un moment dat fortat ,strans in menghina, la intimidare, si fara nici o convingere ,a fost facut cu d'a sila membru al PCR, ca multi altii de altfel. Asta nu are asa mare relevanta. Trebuia rezistat, si omul a luptat asa cum a putut , de unul singur! Jos palaria !
      Dupa razboi se arata tot felul de viteji si de intelepti ! Cei mai in etate stiu insa exact cum stateau lucrurile in epoca.
  • 0 (0 voturi)    
    un luptator (Sâmbătă, 5 februarie 2011, 10:13)

    Alex [anonim]

    Dumnezeu sa il odihneasca! A murit unul din ultimii luptatori romani.

    cine cineva cand e inmormantarea?
  • 0 (0 voturi)    
    Clarificari necesare (Sâmbătă, 5 februarie 2011, 22:59)

    oana [anonim]

    Trebuie facute multe precizari, absolut necesare intelegerii adevaratei disidente a lui Vasile Paraschiv, dar si pentru ca nestiutorii si rauvoitorii sa taca si sa nu mai atace in fel si chip memoria acestui om exceptional.
    Voi face acest lucru in cunostinta de cauza, fiind unul dintre editorii volumului lui Vasile Paraschiv, Lupta mea pentru sindicate libere in Romania. Terorismul politic organizat de statul comunist, Iasi, Editura Polirom, 2005, 388p.
    - recunoaste fara sa ezite ca a devenit membru al Partidului Muncitoresc Roman in 1946, din convingere, fiind sedus de idealurile propagandei sale; contextul: plecase din satul natal de la varsta de 12 ani, se angajase ca baiat de pravalie in Bucuresti, iar patronul sau a fost convins sa-i respecte drepturile numai la interventia unui reprezentant al Sindicatului Functionarilor din Magazine si Birouri Anexe, care-i propune tanarului Paraschiv sa devina unul dintre membrii organizatiei de tineret a P.M.R.; a participat, apoi, la campania electorala pentru alegerile din 1946;
    - in anul 1949 pleaca in armata si datorita originii sale „sanatoase” este selectionat pentru scoala de ofiteri de transmisiuni de la Sibiu, apoi pentru a urma Academia Militara „Frunze” de la Moscova; este exclus de pe lista la putin timp, pentru ca la un control in camera i se descopera in bagaj un volum scris de Lucretiu Patrascanu (care cazuse in disgratia partidului); prin urmare, in 1951 absolva scoala de ofiteri din Sibiu, fiind repartizat la o unitate militara din Ploiesti; este exclus din armata pentru ca a dorit sa se casatoreasca, dar parintii viitoarei sotii erau considerati „fosti exploatatori”
    - urmeaza Scoala tehnica de telecomunicatii din Bucuresti, devenind apoi tehnician la Telefoane in Ploiesti; pentru ca la sedintele de partid critica neregulile pe care le sesiza, este mutat cu serviciul la Intreprinderea de Telecomunicatii Campina, iar apoi la Combinatul Petrochimic de la Brazi
    - este momentul in care se declanseaza ca
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Duminică, 6 februarie 2011, 0:16)

    subsemnatu' [anonim]

    nu suntem noi cu totii ca el ?!?