VIDEO Andrei Placinta, fiul senatoarei PDL Sorina Placinta, retinut pentru 24 de ore de procurori. Avocat: o cearta intre tineri indragostiti

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2010, 17:38 Ultima ora


Fiul senatoarei Sorina Placinta a fost retinut, marti, pentru 24 de ore, de catre procurorii bucuresteni, fiind acuzat de tentativa de omor si ultraj contra bunelor moravuri, au declarat surse judiciare, citate de Mediafax.

Razvan Andrei Placinta a fost audiat de procurori in dosarul privind implicarea sa intr-un accident, dupa ce s-a certat cu iubita sa, in plina strada, conflict ce a degenerat. Unul dintre avocatii tanarului a sustinut insa ca a fost vorba doar de "o cearta intre tineri indragostiti".

Initial, tanarul a dat o scurta declaratie la spital, unde a ajuns dupa conflict, insa sustinerile sale au fost infirmate de martorii scandalului, astfel ca a fost convocat la Parchet.

In urma audierii tanarului, procurorii au decis emiterea unei ordonante de retinere, pentru 24 de ore, pe numele sau, urmand sa propuna instantei arestarea preventiva a lui Razvan Andrei Placinta.

Marti, Parchetul Tribunalului Bucuresti a inceput urmarirea penala impotriva fiului senatoarei PDL Sorina Placinta, tanarul fiind acuzat de tentativa de omor, ultraj contra bunelor moravuri si talharie, au declarat surse judiciare.

Acuzatiile vin dupa ce Razvan Andrei Placinta si-a lovit iubita, apoi i-a sarit pe masina, spargand luneta si oglinda, iar cand a vrut sa plece de la locul conflictului, a intrat cu autoturismul sau intr-un barbat.

In scandal, telefonul tinerei a disparut, astfel ca Razvan Andrei este pus sub acuzare si pentru talharie.

Care sunt acuzatiile anchetatorilor:
  • In seara zilei de 06 decembrie 2010, pe fondul unor neintelegeri cu partea vatamata H.I.D., a lovit-o pe aceasta si a deposedat-o de un telefon mobil,  iar ulterior s-a urcat cu picioarele pe capota si plafonul autoturismului partii vatamate, pe care l-a deteriorat, in sensul  ca i-a indoit capota si i-a spart luneta.
  • In momentul in care in apararea partii vatamate au intervenit martorul M.M. si partea vatamata S.N., invinuitul, aflat la volanul unui autoturism marca Renault, s-a urcat de mai mult ori cu acesta pe trotuar, cu intentia vadita de a-i lovi; in aceste conditii, in timp ce incerca sa se tina cu mainile de capota masinii, partea vatamata S.N. a cazut in fata acesteia, iar invinuitul,  prin manevre succesive in fata si in spate, a trecut peste partea vatamata. 
  • Prin derularea evenimentelor descrise, s-a produs o tulburare a ordinii si linistii publice, in zona aparand mai multe persoane, care au incercat sa-l opreasca pe invinuit, una dintre acestea folosind un pistol cu gaze, cu care a tras mai multe focuri.


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

4552 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Luptati impotriva bancilor (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:49)

    antivantuluifelix [anonim]

    Apelul revoluţionar al fostului fotbalist Eric Cantona privind retragerea masivă a banilor din conturi, azi, 7 decembrie, în scopul falimentării sistemului bancar, nu are deocamdată un efect vizibil. Lumea nu se grăbeşte să îşi scoată banii nici în Franţa, nici în Marea Britanie sau în restul Europei, scrie The Daily Telegraph.
  • +5 (9 voturi)    
    deja nu se mai poate (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:50)

    smen [anonim]

    trebuie reinfiintate garzile patriotice,ce se intampla in tara asta frizeaza nebunia,un singur lucru ne mai poate salva reinfintarea haiducilor care sa pedepseasca viermii astia protejati de justitie si de politica
  • +2 (2 voturi)    
    wow.. (Marţi, 7 decembrie 2010, 18:03)

    ngi [anonim]

    nu glumea :))
  • +4 (4 voturi)    
    parere..... (Marţi, 7 decembrie 2010, 18:10)

    Cris [anonim]

    cearta intre indragostiti?asta e calificarea data faptei de catre avocat? o fi vreun avocat care a terminat facultatea la distanta , pe la Cucuietii din deal...
  • +2 (4 voturi)    
    Aceleasi etnobotanice!! (Marţi, 7 decembrie 2010, 18:19)

    Audit [utilizator]

    Intro postare de ieri le doream TUTUROR parlamentarilor ca ai copii, nepoti, fiinte dragi sa consume etnobotanice. Nu din rautate ci pur si simplu sa vada, sa simta si ei ce tolereaza, ce incurajeaza, sa simta durerea! Iata ca au inceput. Nu pot spune decat: LA MAI MULTI! Cand un primar ia masuri voi spuneti ca e ilegal si le returnati ceea ce confisca sau inchid.
    Va bateti joc de sufletul acestor copii dar si al parintilor lor.
    Doamna Placinta, ce simtiti acum? Ati facut ceva pentru a scoate etnobotanicele in ilegalitate sau a fi comercializate prin farmacii daca sunt inofensive?
  • +2 (2 voturi)    
    Cearta intre indragostiti!!!!)))))) (Marţi, 7 decembrie 2010, 18:58)

    haiducul [anonim]

    Asta este tara.
  • +3 (3 voturi)    
    nu numai atât (Marţi, 7 decembrie 2010, 19:31)

    Gigi Maybachistu' Juridic [anonim]

    "deposedat-o de un telefon mobil, iar ulterior s-a urcat cu picioarele pe capota si plafonul autoturismului partii vatamate, pe care l-a deteriorat, in sensul ca i-a indoit capota si i-a spart luneta."

    Mai trebuia adăugată şi infracţiunea de "distrugere" (art. 251 C.P. 2010).
  • +2 (2 voturi)    
    pariem ca nu pateste nimic... (Marţi, 7 decembrie 2010, 20:30)

    lili [anonim]

    praf in ochi, lalaiala pana uita lumea povestea.... azi in sedinta secreta comisia juridica a Camerei deputatilor a respins cererea procurorilor, care astepta de 1 an, privind perchezitia informatica si extindere a urmaririi penale formulata de DNA in cazul Ridzi...... La fel o sa fie si cu beizadeaua Dnei PDListe Placinta..... Legea-i pentru amaratii care fura 1 ou.....
  • +1 (1 vot)    
    Reprezentantii natiei (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:36)

    viorica [anonim]

    Ma intreb unde si dupa ce criterii sunt gasiti si apoi alesi in diferite functii tot felul de nenorociti care nu sunt in stare sa-si educe propriii copii si sa aiba grija de familia lor,daramite sa mai indeplineasca o functie ca reprezentanti ai acestui amarat popor?Pana cand vom mai suporta?Aveam impresia ca cei mai rai sunt in PSD,iata insa ca si PDL si bineinteles PNL sunt la inaltime din acest punct de vedere.Vad pretutindeni neispraviti,inculti,incompetenti dar plini de tupeu si nesimtire.Vai de noi!
  • +1 (1 vot)    
    o parere sincera (Miercuri, 8 decembrie 2010, 5:09)

    ............ [anonim]

    In Europa noastra civilizata, ar trebui impuscat avocatul apararii, care ati vazut ce explicatie a dat, cei care l-au educat pe dobitoc, si...nu in ultimul rand, dobitocul...
    glumesc....gasiti voi solutia sa scapam de ei:)
  • +1 (1 vot)    
    Mama lui ne reprezinta in senat :)) (Miercuri, 8 decembrie 2010, 8:39)

    daniel_pitesti [anonim]

    Fratilor stau si ma intreb:mama lui ne reprezinta pe noi oamenii de rand in senat la fel de bine cum si-a educat fiul?? Nu cumva fiul doamnei Placinta este oglinda mamei lui? Nu cumva acest caz arata incaudata ca cei care ne reprezinta in senat si in parlament sunt niste non-valori,niste cartite oridinare care au un singur scop:imbogatirea rapida si manipularea legii in scop personal??
  • -1 (1 vot)    
    sunteti penali fara sa stiti ceva despre el :)) (Joi, 9 decembrie 2010, 4:52)

    ador placintele [anonim]

    Andrei zic sa o tii tot asa chiar daca esti desconsiderat de multi in momentu asta ! cunosc foarte multe detalii despre tine si stiu ca nu o sa dai inapoi pentru ca e mama ta o incompetenta ! cunosc destul de bine si relatia cu mama ta deci nu te doare prea tare ce zic acum ! o sa te mai invidieze multa lume pana o sa afle cine esti cu adevarat !pacat ca nu am atata curaj sa ma afirm cu parerile religioase cum o poti face tu inca incerc sa inteleg dece nu am reusit sa ma apropii mai mult de tine cand puteam ! si cui nu ii place sa il pupe direct in crucea intorsa !
  • 0 (0 voturi)    
    etnobotanice (Luni, 13 decembrie 2010, 15:26)

    mihai [anonim]

    cei care fumeaza etnobotanice de obicei sunt aceia care nu au bani sa isi cumpere alte droguri .placinta sigur face parte din acea cate gorie :))))
  • 0 (0 voturi)    
    etnobotanice (Luni, 13 decembrie 2010, 15:26)

    mihai [anonim]

    cei care fumeaza etnobotanice de obicei sunt aceia care nu au bani sa isi cumpere alte droguri .placinta sigur face parte din acea cate gorie :))))