Un subofiter de la o unitate militara din Barlad a murit dupa ce s-a impuscat cu arma din dotare

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 august 2010, 10:04 Ultima ora


Un subofiter de la o unitate militara din Barlad s-a impuscat in timpul serviciului cu arma din dotare, sambata dimineata, transmite Mediafax. Militarul, care avea 30 de ani, a murit la scurt timp la Spitalul de Urgenta din Barlad.

Subofiterul Liviu Rotaru a fost gasit intr-o balta de sange de catre colegii sai.

Serviciul de Ambulanta Judetean Vaslui a precizat ca starea subofiterului era foarte grava in momentul in care ambulanta a ajuns la unitatea militara: "La ora 4.11, am primit un apel la numarul de urgenta 112 prin care ni se solicita interventia in cazul unui subofiter care se impuscase. In momentul in care am ajuns la locul solicitarii, am constatat ca subofiterul Liviu Rotaru, in varsta de 30 de ani, avea o plaga impuscata la nivelul tamplei, starea lui fiind foarte grava".

Subofiterul a fost transportat la Centrul de Primiri Urgente al Spitalului de Urgenta Barlad, unde la foarte scurt timp a murit.

Potrivit Agerpres, procurorii Parchetului Militar Iasi au demarat o ancheta la unitatea militara din Barlad pentru stabilirea imprejurarilor in care a avut loc incidentul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1361 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    Asta ne asteapta pe toti (Sâmbătă, 21 august 2010, 11:07)

    Jaguarul [anonim]

    Probabil ca saracul om o fi luat salariul si ce si-a zis........Pistolul sau franghia.Sa-i multumim guvernului si lui base ca ne-a adus in starea asta.
    Nenorociti oameni conducatorii nostri.Sa arda in flacarile iadului le dorim.
    • +1 (5 voturi)    
      nu e o solutie (Sâmbătă, 21 august 2010, 11:34)

      or.SwenToh [utilizator] i-a raspuns lui Jaguarul

      Oricat de rau ar fi si orice chinuri groaznice ar veni, sinuciderea nu e o solutie, e un act de lasistate, de dispret fata de ceva sacru - viata.

      Altii ar da tot ce au ca sa traiasca macar un minut mai mult. Unii isi dau viata pe plan intern sau prin tari straine ca oamenii sa aiba viata.

      De obicei ceea ce semeni, aceea culegi. Cand iei o viata, inclusiv a ta, normal ar fi sa platesti cu o alta. Insa cum nu este posibil ti se cere socoteala dupa moarte.

      Sinuciderea e trista cand o privesti insa intr-un fel e si benefica: se scapa lumea de anumite specimene...
      • +1 (3 voturi)    
        cetatene? (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:03)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui or.SwenToh

        tu de depresie majora ai auzit?. Sau pentru tine creierul nu este un organ ca oricare altul care se poate imbolnavi? Idieile de suicid apar in episoadele depresive majore, in care au loc modificari efectiv chimice in creier, apar dezechilibre chimice, si incepi sa traiesti practic un cosmar continuu si sa apara idei de suicid.
        • -1 (3 voturi)    
          cetatene... (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:26)

          or.SwenToh [utilizator] i-a raspuns lui mihai

          Ai dreptate, apar modificari la creier insa doar cei instabili psihic dau curs la asemenea fapte. Insa aceleasi persoane pot sa ia viata si altora nevinovati din acelasi motiv de instabilitate psihica. Dupa cum remarcam la sfarsitul comentariului meu, "Sinuciderea e trista cand o privesti insa intr-un fel e si benefica: se scapa lumea de anumite specimene... "
          • 0 (2 voturi)    
            nu inteleg. (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:40)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui or.SwenToh

            Comentariul tau in primul rand mi se pare o jignire adusa persoanelor care sufera de depresie. Ai trecut vreodata prin asa ceva?. Presupun ca nu. "Insa aceleasi persoane pot sa ia viata si altora nevinovati din acelasi motiv de instabilitate psihica.". Tu stii sa faci diferenta intre depresie si pshioza?. Au auzit de tulburari nevrotice si tulburari psihotice?. "Sinuciderea e trista cand o privesti insa intr-un fel e si benefica: se scapa lumea de anumite specimene... " ? Asta e ca si cum ai spune. "Moartea celor bolnavi de cancer e trista, dar se scapa lumea de anumite specimene". Nu imi vine sa cred ca ai mai primit si "plus" la comment. Dar de fapt imi vine sa cred. Lumea e plina de prosti ignoranti. Nu te poti astepta la mai mult
            • -1 (3 voturi)    
              eu inteleg (Sâmbătă, 21 august 2010, 17:14)

              or.SwenToh [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

              Da, am trecut prin asa ceva si mi-au trecut multe prin gand. Insa mi-am spus care nu are sens. O singura viata am - pentru ce sa o arunc? Am stat si am luptat si nu regret acest lucru. Nu exagera prin exemplul cu cancerul. Cei care se sinucid iau o viata care este sacra! Cum isi iau viata lor pot fi in stare sa ia viata si altora si de aceea i-am numit "specimene". Inca din antichitate prin legea mozaica pedeapsa pentru luarea unei vieti era asemanatoare. Cand iti iei viata proprie platesti dupa moarte si nu vreau sa ma gandesc in ce fel... Iar cat despre tulburarile psihice si alte cele... superiorii dansului ce au pazit? Nu dai o arma de foc la orice instabil psihic.. sau si daca i-o dai il supraveghezi apoi. Gandeste-te ca venea unu cu 5 minute sa se sinucida si il insulta de familie ori ceva... era ciuruit pe loc. Dar tu arunca repede cu piatra si vorbeste precum educatia ta...
      • 0 (4 voturi)    
        Constatare (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:45)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui or.SwenToh

        Constat ca multa lume vorbeste despre sinucidere ca despre un desen animat cu Tom si Jerry.

        Multa lume repeta placa cu "sinuciderea nu este o solutie",insa nici unul din cei care apeleaza la aceasta placa habar nu are despre ce e vorba.

        Nu vreau sa dezbat "teoria sinuciderii" si a mecanismelor care imping un om sa isi ia viata, insa va rog, nu mai tratati chestiunile atat de grave ca si cum ar fi vorba despre o banala raceala,pentru ca nu este asa.

        Din moment ce un om ajunge sa isi ia viata, este mai mult decat clar ca, pentru el, aceea a fost ULTIMA solutie.E deplasat sa judeci gestul unui om fara sa cunosti toate detaliile.

        Mai degraba ne-am orienta cu totii atentia la motivele ce imping oamenii catre asa ceva.Ignorand la nesfarsit cauzele, nu vom rezolva niciodata problemele.

        Vorbesti de "specimene". Hai,prietene,revino-ti.
        Iti dau un simplu scenariu, pe care nu il doresc absolut nimanui:

        -Prin absurd si absolut ipotetic, ai o familie, doi copii, o nevasta.Pentru tine ei inseamna totul.Se intampla o tragedie si ei mor cu totii intr-un accident de masina....

        Te invit sa faci un exercitiu de empatie.Nu-i asa ca brusc viata capata o cu totul alta nuanta?

        Comentariul meu nu este o teza a sinuciderilor si nu incurajez acest agest extrem. Vreau doar sa atrag atentia ca oamenii uita sa mai fie oamenii unii cu ceilalti, in special noi, romanii,iar tendinta aceasta devine ingrijoratoare.

        Sa ai o zi buna.
        • 0 (2 voturi)    
          re: constatare (Sâmbătă, 21 august 2010, 17:21)

          or.SwenToh [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

          Am trecut prin multe si am avut si eu multe ganduri. Acasa am in biblioteca intre 15-20 carti pe temele "mental ilness", "suicides", etc.

          Mi-ai dat exemplu cu pierdutul totului. Un prieten foarte apropiat si-a pierdut sotia, fica si ginerele in accident de masina cand se intorceau de la nunta fiicei lor. Baiatul lui nu a suportat gandul si s-a sinucis. El nu mai are nimic, familia era totul pentru el. S-a schimbat mult, vorbeste mai rar, mai cumpatat, nu mai rade asa de des insa ii spunea fratelui meu: viata merge inainte. Intr-o zi ma voi reintalni cu ei.

          Altii ar da tot ce au sa mai traiasca putin. Se duc razboaie ca oamenii sa aiba viata. Insa e usor sa fii las si sa arunci sacrificiile altora, munca parintilor care au trudit o viata si tot ce s-a investit in tine si in loc sa lasi ceva in urma.. capitulezi.

          Stiu ca e un subiect foarte greu de digerat si ca totdeauna vor fi pareri pro si contra. Insa stiind prin ce am trecut eu personal, cazurile reale din jurul meu, istoria si documentele redactate de diferiti oameni consider ca sinuciderea e un act de lasitate.

          Iar cum spuneam mai sus, cum de superiorii individului i-au lasat arma de foc pe mana? Sau daca era ok cand i-au lasat-o de ce nu l-au supravegheat mai apoi?
          Gandeste-te ca venea cineva si il insulta cu 5 min inainte sa se sinucida... erau amandoi dusi pe lumea cealalta...
    • -1 (7 voturi)    
      martorul de serviciu (Sâmbătă, 21 august 2010, 11:52)

      pisica [anonim] i-a raspuns lui Jaguarul

      cred ca nu ai fost pe faza azi . sau ai fost la sedinta de instructaj in vederea postarilor din week end? articolul a aparut mai de dimineata si tu ai ajuns sa "combati" doar acum... tinand cont ca inteligenta ta este mult sub media pe tara , ar fi mai bine sa "te ceri" sa fii detasat la alt tip de articole .
      • +1 (1 vot)    
        Scor 1-0 (Sâmbătă, 21 august 2010, 12:34)

        arbitru [anonim] i-a raspuns lui pisica

        Asa pisico ataca dar vezi ca te pui cu un jaguar.
        Omul s-iadat cu parerea care chiar daca bu a fost bine REDACTATA sinu va face cinste voua aplaudasilor(scuze dar cuvantul asta imi aduce aminte de vremurile cand eram scosi din munca si tinuti in soare,ploaie,frig ore in sir pana trecea mult iubitul conducator.Numai ca atunci traiam toti sub teroare,acum suntem liberi ce nu explica pupatul in ...a conducatorului decat daca te oferi voluntar)
        Poate nu acesta a fost motivul de data asta de si-a pus omul capat zilelor(lucru pe care niciodata nu am sa-l aprob)dar cu certitudine ca in baza masurilor luate de iubitul tau conducator,vor fii multi din pacate care vor recurge la modul asta de a scapa de necazuri.
        Lipsa locurilor de munca,datorii la banca....sunt multe motive pentru uni.
      • -1 (1 vot)    
        gata ? s-a terminat cu cele 2 subiecte (Sâmbătă, 21 august 2010, 12:46)

        dorel [anonim] i-a raspuns lui pisica

        de saptamana asta ?
        1. materniatate : sa-si dea demisia ca nu a stat o asistena la job asa - ministru' sanatatii, Boc, Basescu, patriarhul Daniel, seful de stat major, presedintele Comisiei Europene si sa isi ceara scuze publice Obama !

        2. accident de pe Magheru : sa-si dea demisia Berceanu, Boc, Basescu, comisarul UE pentru transporturi si sa iti ceara scuze Papa !

        In rest toti romanii sus telecomanda, schimbati pe iRealitatea TV sa ne luam si astazi portia de informatii curante si echidistante
    • -1 (1 vot)    
      penultimul cartus (Sâmbătă, 21 august 2010, 11:56)

      motanul [anonim] i-a raspuns lui Jaguarul

      daca tot ti a trimis nefericitul acela mesaj cu motivul sinuciderii lui , nu ti a lasat si un cartus pentru ai urma pilda ?
    • -1 (1 vot)    
      Cat mai astept? (Sâmbătă, 21 august 2010, 12:04)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Jaguarul

      Astept vestea ca ti-ai traso,dar numai te lauzi.Hai,ce mai stai?Nu ai pistol,ia o franghie.Pa.
    • +2 (4 voturi)    
      a (Sâmbătă, 21 august 2010, 12:51)

      a [anonim] i-a raspuns lui Jaguarul

      a fost o drama familiala la mijloc, nu te mai lansa in tot felul de ipoteze hazardate pe seama unui om care nici nu mai este printre noi, necum sa se mai poata apara.

      vezi-ti de politica dumitale macar pe seama cuiva viu, daca nu pe seama dumitale.
    • 0 (2 voturi)    
      ce mai astepti? (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Jaguarul

      dupa comentariul tau sunt convins ca ii vei face un bine tarii daca alegi pistolul sau franghia.. hai, nu mai irosi vremea si banii partidului pe internet
    • 0 (2 voturi)    
      Fleosc... (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:37)

      Mihaela dragostea mea [anonim] i-a raspuns lui Jaguarul

      Hai mai, mai lasati vrajeala cu base! Orice porcarie se intampla in tara asta este vinovat base. Ca este un accident e vinovat base, ca ia foc maternitatea e vinovat base, ca e criza modiala e vinovat base, ca explodeaza o racheta NASA e vinovat base, ca e un tsunami in celalalt capat al globului e vinovat base.
      Si opozitia e la fel de vinovata ca si base. Da sunt vinovati ca sunt impotenti si nu au fost in stare sa propuna un candidat pe masura lui base. Daca maine ar fi alegeri prezidentiale, intre "flacara violet", "ochi de peste mort" si base to pe base l-as alege.
      Daca la prezidentialele trecute ar fi candidat Tariceanu si inca un pesedist mai acatarii (nu imi vine nici unul in minte) - nu obraznicul de v. poanta- i-as fi votat fara pic de ezitare. Asa ca venind cu o marioneta si o papusa chuckie i-au dat pe tava marinarului toti laurii, Deci vina este si a lor. Plus ca singurul lor program a fost "Anti-base" nimic concret. Nu ii vedeti si acum in loc sa puna osul la treaba sa iesim o data din rahatul asta ei o dau cu "Anti - base"
  • +1 (1 vot)    
    tot din cauza banilor (Sâmbătă, 21 august 2010, 12:51)

    DIN BRANSA LUI [anonim]

    Vor mai fi cazuri de acest gen, care dupa parerea mea sunt cauzate tot de acest guvern bun care-l avem sau cu - 25% mai bun, si din cauza ministrului apararii care a spus ca la rectificare nu ni s-a taiat ci ni s-a dat bani pentru cei din Afganistan. RUSINE SA VA FIE!!!!!!
    N-aveti respect pentru cei care isi pun viata in pericol, pentru cei care raspund DA cand suna trompeta si pentru familiile acestora, care suporta mizeriile ;i excrocheriile unui presedinte si a unui guvern iresponsabil.............
  • 0 (0 voturi)    
    nume real ? (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:01)

    marius2M [utilizator]

    Liviu Constantin Rusu sau Liviu Rotaru
    iE doi ?
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc, Marius (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:18)

      CD [anonim] i-a raspuns lui marius2M

      Ca printr-o minune, printre atatea comentarii de mare valoare, unele savante, altele doar partizane, s-a strecurat si unul de bun-simt, pe masura articolului, care pana la urma este doar o stire de fapt divers. Macar sa fie cat de cat precisa.