UPDATE Viitura puternica in Covasna: Aproximativ 300 de gospodarii si 100 de locuinte, afectate de inundatii

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 iulie 2010, 18:22 Ultima ora


UPDATE - Aproximativ 300 de gospodarii si in jur de o suta de locuinte din comuna covasneana Belin au fost afectate de inundatii, duminica dupa-amiaza, in urma iesirii din matca a paraului cu acelasi nume, din cauza ploilor torentiale cazute in zona, releva un bilant al ISU Covasna, transmite Mediafax.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) Covasna, Marius Tolvaj, a declarat ca un prim bilant al inundatiilor care au avut loc, duminica dupa-amiaza, in comuna Belin, arata ca viiturile au afectat in jur de 300 de gospodarii, aproximativ o suta de locuinte, cinci podete, precum si doua poduri, unul in centrul comunei si celalalt in satul Belin Vale.

Potrivit sursei citate, pe drumul judetean, care traverseaza comuna Belin, la ora transmiterii stirii se circula doar pe un singur sens.

Marius Tolvaj a mai mentionat ca si in satul Belin Vale drumul comunal a fost afectat serios, fiind spalat de ape.

De asemenea, conform aceleiasi surse, o femeie de 51 de ani a fost surprinsa de viitura, la ora transmiterii stirii ea fiind in soc hipotermic, in stare critica, si fiind transportata cu ambulanta la spital.

"Cred ca va trebui sa ne obisnuim cu aceste fenomene si va trebui sa invatam sa traim cu acestea", a declarat prefectul de Covasna, Gyorgy Ervin, care s-a deplasat, duminica, la Belin si Belin Vale.

"Nu vad ce am putea face in asemenea situatii: ne putem astepta ca orice paraias din orice vale sa produca o adevarata catastrofa in mai putin de o ora, daca continua cu aceste ruperi de nori", a mai spus prefectul, adaugand ca mai grav este ca locuitorii comunei Belin o patesc pentru a treia oara in cateva saptamani si ca dintre toate aceasta a fost cea mai puternica viitura.

Potrivit sursei citate, ruperea de nori a durat numai 45 de minute, iar viitura a distrus tot ce a intalnit in cale, fiind luat de ape din curtea Primariei din localitate chiar si un excavator de cateva tone.

Echipajele ISU si ale Jandarmeriei se afla la fata locului si ajuta oamenii sa-si curete gospodariile.



Zeci de gospodarii si case din comuna covasneana Belin au fost inundate, la sfarsitul lunii iunie, din cauza cresterii debitului paraului Belin, ca urmare a ploilor torentiale. Potrivit ISU Covasna, in urma unei viituri produse de o rupere de nori, la vremea respectiva debitul paraului Belin a crescut si au fost afectate localitatile Belin si Belin Vale. La fata locului, a mers un echipaj al ISU Covasna, care a estimat ca au fost afectate 15 case si 40 gospodarii (curti, pivnite) din comuna Belin.

Prefectul de Covasna, Gyorgy Ervin, declara atunci ca podul care face legatura intre Belin si Belin Vale a fost afectat de viitura si din acest motiv poate fi traversat doar pe jos sau cu caruta. Prefectul mai informa ca, in urma inundatiilor, s-a surpat, pe o portiune de circa 50 de metri, drumul comunal, in partea de sus a localitatii Belin Vale.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2172 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Defrisari (Duminică, 18 iulie 2010, 18:42)

    zullu [anonim]

    Cu 2 ore inainte de viitura am plecat de acolo. Defrisarile si lipsa de interes a edililor sunt principalele cauze ale acestui dezastru. Imi plange sufletul pentru sarmanii oameni si urla disperarea in mine de ce nesimtire exista!!!
    • +2 (2 voturi)    
      noii grofi maghiari au taiat la blana padurile (Duminică, 18 iulie 2010, 19:14)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui zullu

      si acum UDMR sta si necheza la ajutoare de la stat ,dupa ce Verestoy,Frunda si alti escroci s-au imbogatit pe mizeria maghiarilor din Romania!
      • +1 (1 vot)    
        nu pricep (Duminică, 18 iulie 2010, 20:17)

        bla bla [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        ce cauta UDMR in povestea asta...
        • +1 (1 vot)    
          raspuns (Duminică, 18 iulie 2010, 21:18)

          zullu [anonim] i-a raspuns lui bla bla

          Belin, jud. Covasna - primar si prefect UMDR-isti. Au fost mai tot timpul la guvernare, au profitat doar de voturi si nu au investit absolut deloc in infrastructura!!!

          Doar ca sa te luminez un pic.
        • +2 (2 voturi)    
          UDMR cauta bla,bla ,bla,... (Duminică, 18 iulie 2010, 21:34)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui bla bla

          Mai puyu,rau e sa te faci ca nu intelegi,rau e sa nu intelegi dar ,vorba aia, cap ai ,minte ce iti mai trebuie ...
    • +1 (1 vot)    
      lucrari fara cap (Duminică, 18 iulie 2010, 19:16)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui zullu

      sunt unul din cei afectati de viitura. In iunie am fost in soc dupa prima viitura (mama a plans 2 zile) si nu mi-a venit sa cred. Chiar si oameni foarte batrani 85-90 ani ziceau ca nu au vazut asa ceva.

      Pe langa defrisari un alt motiv, in cazul meu, (casa mea este la 2 case de unul dintre podurile despre care se vorbeste) este faptul ca podul s-a facut fara o sistematizare a paraului. Podul a fost suprainaltat fara ca albia paraului sa fie curatata. Apa a venit de pe strada si cum nu a putut urca podul, sau scurge pe langa el a refulat si atunci a urcat pana cand a putut depasi podul inundand astfel casele de mai sus. Mentinoez ca eu am casa la 1m deasupra solului si acum apa a intrat in casa cam 10cm.

      Sper ca acum dupa 2 viituri in mai putin de 3 saptamani autoritatile se vor sesiza si vor face ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      sigur (Luni, 19 iulie 2010, 13:56)

      adri [anonim] i-a raspuns lui zullu

      Serios?defrisari...Daca vrei sa stii la noi nu se fac defrisari numai asa...si se taie lemne dar pentru oamenii care au paduri.Si si daca ar fi copaci in plus,degeaba ar fi pentru ca apa tot vine,si curge si de acolo.Ia sa te inteb eu pe tine esti cumva din comuna?DAca nu te rog frumos nu comenta!Pentru ca nu ai de ce,edili nu sunt responsabili deloc!Daca vine apa ei ce pot sa faca?Dupa parerea ta..sa dea ordin sa nu mai vina...Lipsa de interes?Fac tot posibilul sa-i ajute pe oameni,mai ales primarul,,primar ca el n-are nicio comuna asta sa fie clar!Cat despre angajatii primariei poti sa intebi pe oricine ca umbla din casa in casa ,ca sa vada cu ce pot sa ajute.Stii ceva daca asa te doare sufletul ia hai si ajuta-ne,si nu comenta degeaba ...:-/
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns adri (Luni, 19 iulie 2010, 16:26)

        zullu [anonim] i-a raspuns lui adri

        Am ajutat cat am putut...nu il mai laudati pe primarul acela ca e vai de capul comunei voastre. Nu aveti un metru (100 cm) de asfalt normal. Trebuia sa faca pana acum treaba.... Enumera macar un lucru realizat de prea stimabilul edil in afara de faptul ca a impuiat capul vostru si al rromilor cu prostii in ziua votului! Mai ca imi vine sa zic ca va meritati soarta. Imi pare rau pentru faptul ca nu deschideti ochii!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns 2 (Luni, 19 iulie 2010, 16:30)

        zullu [anonim] i-a raspuns lui adri

        Aaa, am uitat ... umbla vorba ca a cheltuit cateva miliarde bune pentru unul din poduri!
        • 0 (0 voturi)    
          hai lasa (Joi, 22 iulie 2010, 18:18)

          adri [anonim] i-a raspuns lui zullu

          daca vrei sa stii nu el a cheltuit banii pentru pod ,si podul a fost facut printr-un proiect...fonduri europene..dar ce sa -ti explic eu tie k habar n-ai!Si daca vrei realizari atunci iti enumar eu cateva...realizarea unui centru comunitar,a unui hotel "drumul apelor minerale ,unui centru cu calculatoare pentru copii etc...Ti-am zis odata si-ti mai zic...Habar n-ai !Si adineauri ziceai k ai plekt cu 2 orew inainte sa vina viitura...Cum ai putut sa ajuti?Cu vorbe in vant nu altceva!hai lucreaza ca voluntar ca mai ai de ajutat!Si apropo daca vrei sa stii si care treaba cu drumul...consiliul judetean trebuie sa faca drumul nu primaria.Dar asta stiti voi sa faceti cei care nu sunt din comuna sa comentati degeaba!
  • +2 (2 voturi)    
    Lacomia DEFRISARILOR (Duminică, 18 iulie 2010, 19:11)

    garabetian1 [anonim]

    Sa-i ia la rost pe ce AU CHELIT munti si dealurile facand averi colosoale,nu pae nea Gheorghe care a furat si el o caruta de lemne ca sa aibe la iarna.Acei REGI AI LEMNULUI.Dar nu are cine JUSTITIA hm?.
  • +2 (2 voturi)    
    defrisari, taieri ce nu sant!!! (Duminică, 18 iulie 2010, 21:36)

    laci [anonim]

    Pe zona respectiva nu sa taiat copaci paduri in catitate mare de catre Grofi(maghiari) ar trebui vizitat odata zona si dupa aia vorbit fara cap si gura mare despre lucru nestiute si in nestinta.si acum 12 ani ani daca ploa 26 de litri pe mp. in 38 de minute sar fii inundat satul.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns laci (Duminică, 18 iulie 2010, 23:08)

      zullu [anonim] i-a raspuns lui laci

      Stiu foarte bine ce vorbesc. Nu este in tot satul 10 metri de asflat!!! Sa nu mai pomenim de pietrele luate pentru constructia noilor case!!!

      Servus pista!
  • +1 (1 vot)    
    Inundatii.. (Duminică, 18 iulie 2010, 22:29)

    nedero [anonim]

    Din pacate este o situatie cu care trebuie sa ne obisnuim, dar in loc sa ne plangem si sa aratam cu degetul catre asa presupusi vinovati: partide politice, grofi, primari etc.... sa mai luam in calcul niste lucruri. Odata clima s-a schimbat radical ce era in trecut nu mai este. Am lasat digurile, paraurile, santurile in fata caselor asa cum sunt..... in mizerie. Sa nu ne mai miram ca apa nu are unde sa le curga! Daca in vreun sat primarul cheama oameni la munca "partiotica" sa fim sinceri din tot satul sau comuna oare cati se prezinta? 10% ! Iar pe de o alta parte la cine nu place sa aiba o casa la marginea paraului? Mai la toti! Dar nu mai tine .... apropo si oameni se pot duce in grup la primar si uite omule asta trebuie reparat!! Cam asa le vad eu lucrurile mai intai sa ne uitam in curtea noastra .. de urlat poate orcine! A ca se fura stati linistit ca se va fura si in continuare pana nu invatam fiecare treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      Inundatii (Luni, 19 iulie 2010, 13:04)

      CristiVio [utilizator] i-a raspuns lui nedero

      Stie cineva daca au fost afectate de viitura si locatiile de pescuit(Balta cu plopi si balta noua )?
      Multumesc anticipat.