Un copil de 6 ani, ranit grav de un leu la Zoo Brasov

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 17:42 Ultima ora


Un copil de sase ani a fost ranit grav la cap si ureche, sambata, de un leu de la Gradina Zologica din Brasov, dupa ce s-a apropiat de cusca animalelor pentru a le hrani cu alune. Copilul s-a urcat pe bara de protectie din fata custii, unde se aflau doi lei, si a vrut sa hraneasca animalele cu alune. Unul dintre lei a scos insa o laba printre gratii si l-a zgariat pe copil pe cap, sectionandu-i o ureche, potrivit unor martori citati de Mediafax.

Baietelul se afla la Gradina Zoologica impreuna cu mama sa si cu o matusa. In urma incidentului, el a fost transportat cu ambulanta la Spitalul pentru Copii din Brasov.

"Copilul este constient si este stabil hemodinamic. Are o plaga la cap si o ureche sectionata. Va fi internat la Spitalul pentru Copii Brasov pentru ingrijiri", a declarat pentru Mediafax Emilian Matau, purtatorul de cuvant al Serviciului Judetean de Ambulanta Brasov.


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

1909 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    in alte parti... (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 17:58)

    me [anonim]

    ... acest lucru se numeste "child endangerment" si este pedepsibil prin lege... ma intreb ce vor pati minunatele persoane care trebuiau sa-l supravegheze pe copil...
  • +6 (6 voturi)    
    Inconstienta sublima (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 19:00)

    Jim cel Negru [anonim]

    "Mama sa si cu o matusa",doua tampite,care nu au fost in stare sa supravegheze copilul,care a avut timp sa se urce pe bara ,si sa se apropie atat de periculos de cusca.Doamne ce oameni!!!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 19:13)

    adi [anonim]

    mama si matusa, bine ca n-a intrat in cusca cu totul, ca ele cu ce se ocupau ?
    • 0 (0 voturi)    
      nu venise inca norul... (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 18:45)

      Tavitavi [utilizator] i-a raspuns lui adi

      nu venise inca norul...
      asa ca mama si matusa erau pe o banca la soare, sau cel putin asa zice TV-ul :D
  • +4 (4 voturi)    
    iresponsabilii fac stirile (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 19:54)

    Jorj [anonim]

    sunt din Brasov si cunosc gradina zoologica ... chiar acum o saptamana am fost ultima data in vizita. Ca sa ajungi la limita custii e o bara de protectie la aproape un metru ... calculati cum un copil 6 ani poate sa ajunga in situatia asta ... as vrea sa aud ce au de spus damele supraveghetoare chiar daca inteleg ca sufera alaturi de copil
    • 0 (0 voturi)    
      Poate. (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:33)

      robert [anonim] i-a raspuns lui Jorj

      Si eu sunt din Brasov. In partea dreapta a custii leilor e o mica deschizatura fara bara. E un mic gard care da spre curtea leilor. Nu are bara. Cand am fost ultima oara am vazut o leoaica acolo, m-am si apropiat ceva de ea, de aceea tin minte locul acela.
  • +3 (3 voturi)    
    cocalari (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:12)

    toto [anonim]

    Am vazut cu ochii mei specimene de genul celui care a fost muscat de tigru la Sibiu sicel din cazul de fata. Stiti bine si voi genu asta de cocalar care vine la zoo sa enerveze animalele, si voi traiti aici in Romania. Asa ca nu ma mira ...
    • 0 (0 voturi)    
      taci din gura (Duminică, 18 aprilie 2010, 13:46)

      unu [anonim] i-a raspuns lui toto

      acela atacat era doar un copil care nu constientizeaza pericolele ,, nu a vezit el la zoo ca sa enerveze animalele si nici nu e cocalar. mai cocalar cred ca esti tu,,,, sau un complexat
    • 0 (0 voturi)    
      Prostia oare doare??????? (Luni, 19 aprilie 2010, 11:48)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui toto

      Esti cam idiot cum crezi tu ca un copil de 6 ani ar vrea sa enerveze un animal nu ar fi instare sa enerveze unu ca tine dar un Leu? Ori cum in romania cand ai o tataura in fata si un monitor toti deveniti experti si profesori asa ca nu ma mira atitudinea voastra dar tu ai facut niste acuzatii gratuite.