UPDATE Incident armat la o universitate din Ungaria: un mort si trei raniti

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2009, 15:00 Ultima ora


Un barbat inarmat a deschis focul in interiorul unei universitati din localitatea ungara Pecs, ranind cel putin patru persoane, a declarat un purtator de cuvant al institutiei de invatamant, citat de Reuters. Oficialul a precizat ca unul dintre cei raniti a murit. Politia a retinut un suspect.

Agentia MTI a precizat ca un student in varsta de 23 de ani a intrat in laboratorul de cercetare bio-fizica a Universitatii Pecs (PTE) si a inceput sa traga.

Oficialul a precizat ca unul dintre raniti, student si el, a murit. Un student, un profesor si un alt angajat al universitatii au fost raniti.

Politia l-a retinut pe atacator, despre care se afirma ca este student la farmacologie, si a izolat locul incidentului. Anchetatorii au anuntat ca nu cunosc deocamdata motivele atacului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















904 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Ungaria! (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:35)

    István Kovács [anonim]

    Deh,Ungaria muuuult civilizata si cultivata,oricum neeeet superioara României,nu?Si când te gândesti ce aere îsi dadeau ungurii prin anii '90,ca ce superiori sunt ei,si ca doar ei merita sa adere la NATO si UE,nicidecum "valahii" astia necivilizati,inculti si balcanici care oprima un maaare popor care a adus cultura si civilizatia în Europa!!!Ehei,iata ca Hungaristan face din ce în ce mai des "pagini de ziar",ba demonstreaza extrema dreapta,ba niste ucideri de rromi pâna azi neelucidate,ba coruptie endemica,ba alegeri la care extremele de dreapta iau în total 40% din voturi!Dar dupa cum am mai spus deja: civilizata asta de Ungarie dom'le!
    • +3 (3 voturi)    
      bravo (Joi, 26 noiembrie 2009, 17:30)

      v. ragtan [utilizator] i-a raspuns lui István Kovács

      Usor judeci dupa un singur caz. Bine ca nu generalizezi deloc.
      • -3 (3 voturi)    
        Câte exemple vrei??? (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:53)

        István Kovács [anonim] i-a raspuns lui v. ragtan

        Nu ti-am dat destule exemple mai "magyar ember",ca sa-ti dai seama ca NU generalizez?Descriu doar o realitate pe care compatriotii nostri din Ungaria(nu toti, ca sa nu afirmi iara ca generalizez!)prefera sa o ignore sau sa o refuleze.Doar asta am dorit sa spun.
        • +2 (2 voturi)    
          Hop la beregata (Joi, 26 noiembrie 2009, 19:16)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui István Kovács

          Dragul meu, deschide tv-ul in Ro si vei unde se afla Ro.

          Problema este cum compari:
          un cutit in spate la conationali este mai acceptabil decat un foc de revolver la altii?
      • 0 (0 voturi)    
        intr-adevar, acest caz este singular (Joi, 26 noiembrie 2009, 20:09)

        ... [anonim] i-a raspuns lui v. ragtan

        si sper sa ramana singurul. din pacate, pare o reverberatie indepartata a ceea ce se petrece frecvent in sua si acum a inceput si in europa - germania, belgia... indivizi care se enerveaza si se apuca sa impuste oameni. nu inteleg de ce are loc acest - deja - fenomen.
        pe de alta parte, referitor la celelalte exemple date de primul comentator, exista o legatura dovedita de istorie intre unguri si extrema dreapta - oricat ne-am face ca nu vedem, si oricat as admira ungurii; nu stiu daca tine de felul lor de a fi sau de un sentiment de superioritate, dar este cunoscut ca tratamentele aplicate de unguri evreilor in cel de-al doilea razboi mondial au fost barbare. este cunoscut si ca evreii scapau fugind din transilvania ocupata in regat. in regatul lui antonescu, da... sunt de asemenea cunoscute masacrele antiromanesti si antievreiesti de la ip, treznea, sarmasu si moisei. sau ar trebui sa fie cunoscute. nu spun in nici un caz ca in istoria conflictelor dintre romani si unguri din transilvania vina ar fi exclusiv a ungurilor. la revolutia de la 1848 cred ca s-au casapit in mod echitabil :D spun doar ca nu putem nega existenta unor particularitati si a unor atitudini. constientizarea este primul pas spre rezolvarea problemelor.
      • 0 (0 voturi)    
        babalau (Vineri, 27 noiembrie 2009, 0:09)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui v. ragtan

        teroristii si agenturili straine domne aste e poate ii gasiti si pe aia de la WTC si 22 dec 89
    • +1 (1 vot)    
      civilizatie (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:26)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui István Kovács

      Din pacate in mai toate tarile civilizate exista nebuni care se manifesta violent si produc astfel de tragedii.Asta insa nu reduce gradul de civilizatie a tarii respective,grad la care -din pacate din nou- noi doar aspiram.