Judecator prahovean retinut de procurorii DNA, acuzat ca a primit mita 30 de mii de euro pentru a elibera doua persoane arestate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:15 Ultima ora


Judecatorul prahovean Dumitru Rebegea a fost retinut, joi, de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie, care il acuza ca ar fi primit 30 de mii de euro mita, in ultimele doua luni, pentru a elibera doua persoane aflate in arest preventiv, informeaza un comunicat al DNA.

"Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie efectueaza cercetari penale fata de Dumitru Rebegea, judecator la Tribunalul Prahova, Presedintele Sectiei Penale, in sarcina caruia s-au retinut doua infractiuni de luare de mita si doua infractiuni de favorizare a infractorului", se arata in comunicatul DNA.

DNA precizeaza ca, in cursul lunii septembrie, Dumitru Rebegea, in calitate de judecator la Tribunalul Prahova, a pretins suma de 25.000 euro, pentru a dispune punerea in libertate a unui inculpat arestat preventiv. Din suma pretinsa, in perioada iulie – octombrie 2009, judecatorul a primit suma totala de 21.000 euro, in doua transe, printr-un intermediar.

De asemenea, in cursul lunii octombrie 2009, Dumitru Rebegea ar fi pretins si suma de 20.000 euro, din care a primit, prin intermediar, suma de 9.000 euro, pentru punerea in libertate a altui inculpat arestat preventiv.

Potrivit DNA, ambele persoane care i-au oferit mita au fost puse in libertate de judecatorul Dumitru Rebegea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2123 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    pau cum asa... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:28)

    Laurentiu78 [utilizator]

    nu si-au crescut ei acum cateva luni salariile tocmai ca sa nu avem astfel de cazuri?!
    cu siguranta este o exceptie!!!
    Refuz sa cred ca impecabilul sistem juridic romanesc se preteaza la asa ceva...
    3 ani cu suspendare! mai mult nu ia!
    ///
    • +9 (9 voturi)    
      chiar sunt curios in cat se va uita (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:42)

      raduxo [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Care trei ani? N-a platit cotizatia unde trebuie, pentru asta va sta cateva luni departe de presa si apoi revine in forta. Pedeapsa ar trebui sa plece de la 10 ani in sus dar n-o sa-l lase colegii la greu.
      Suna aiurea dar eu as aduce judecatori din Germania
      • +2 (2 voturi)    
        Suna aiurea! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:57)

        BN [anonim] i-a raspuns lui raduxo

        Dar ar trebui adusi straini in toate posturile. De la politistul din colt la presedinte. Si ar trebui sa mai avem cite un strain in fiecare masina. Sa nu ne lase sa depasim coloanele la semafor, sa ne dea peste laba cind aruncam sticla pe geam.
        20 de ani de regres ne-au tranformat in animale care nu se mai pot organiza. Pina nu or sa se taie miinile celor prinsi la furat de orice fel ( inlcusiv intre parlamentari, guvernanti..etc) nu avem nici o sansa. dar si atunci am avea o problema..Ne trebuie asistenti sociali straini sa ne dea cu lingurita.
        • +1 (1 vot)    
          pentru BN (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:03)

          vlad [anonim] i-a raspuns lui BN

          perfect adevarat si foarte haios ce ai scris. dar nu inteleg ce vrei sa spui cu "20 de ani de regres". Nu e vorba de regres, e vorba de aceeasi mentalitate de borfas, la care ne-a obligat comunismul, si care, prin faptul ca n-a avut loc nici macar o reforma morala (necum un proces al comunismului si al profitorilor lui) s-a propagt pin in ziua de azi. Smecherii care se "bagau in fata" la cozile interminabile din epoca de aur, acum au masini, si se baga in fata la semafor. E un exemplu minor, dar mentalitatea lui "crapa tu azi, ca eu crap maine" sau " decit sa plinga mama, mai bine sa plinga ma-ta" sunt tipice pentru borfasi si continua sa ne caracterizeze ca natie, pe toate palierele sociale, mai ales pe cel politic. Suntem tot noi, locuitorii arhipelagului descris de Soljenitin. N-am regresat nici cu o iota. N-am progresat nici un pic, asta da.
          • +1 (1 vot)    
            Sintem pe tobogan (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:23)

            BN [anonim] i-a raspuns lui vlad

            Stiu ce a insemnat comunismul si sint constient ca multe din rele sint cauzate de acest sistem. Sa nu uitam insa ca a fost comunism in Cehia, Polonia, Ungaria, tarile baltice.....
            20 de ani de regres...da. Ma refer la regresul social, moral, etic. Atunci sub comunism mai aveai o speranta ca o sa se termine. Stiai ca undeva in Vest sint oameni care cindva ne-o ajuta sa scapam. Ascultai Europa Libera. Acum a disparut totul. Acum avem scandaluri organizate si transmise in direct... A ramas multa mizerie si doar speranta ca poate vom putea pleca de aici.
  • +4 (4 voturi)    
    sunt curios daca (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:44)

    visio [anonim]

    asociatia judecatorilor s-a oparit cumva pe tema asta; nu de alta dar tare mai "dadeau" sa sunt nevinovati si inocenti precum sfanta maria...sa vedem acum daca ii retrage toate drepturile...cam asta e democratia; felicitari celor DNA pentru tupeu, pentru ca numai asa poate mai scapam de capusele astea; si speram noi la mai multi judecatori si politisti "ascunsi:
  • +4 (4 voturi)    
    Iata DE CE NU trebuia sa le fie marite salariile! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:58)

    gabifm [utilizator]

    acesta nu este un caz singular. ceea ce observ este ca au crescut "tarifele". nu foarte mult dar au crescut.
    unde sunt acum liderii sau mai bine spus liderele magistratilor?
    unde este csm-ul? dar era sa uit. nu este nici o problema ca il judeca colegii lui. cred ca ii voi pune pe cei care au fost eliberati sa mai aduca ceva bani de acasa; daune morale.
    ceea ce nu intelege aceasta casta este dispretul nostru profund pentru ei.
    lor nu le pasa. sunt genul carpe diem. ceea ce este grav este ca nu cred nici in dumnezeu. ei sunt de meserie hoti.
  • +2 (2 voturi)    
    "Sarmanul" judecator (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:59)

    Ioana Maria Vlas [anonim]

    Daca era mai "independent", adica cu leafa de vreo 30000 Eur/luna, ar fi rezistat tentatiei. Pentru ca Legea salarizarii unice a trecut de Curtea Constitutionala si a fost promulgata de Presedinte, ..., omul a trebuit sa reactioneze rapid. Daca participa si Rebegea la intrunirea de la CSM de-acum o luna, Basescu l-ar fi ascultat de-an-picioarelea si se lasa convins ca noua Lege era ... eronata.
    • +2 (2 voturi)    
      gresit (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:29)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Ioana Maria Vlas

      Daca avea salariu de 30000euro/luna NU ar fi rezistat tentatiei doar s-ar mari mita la 300000. In Retardia (romania) un salariu mare la un gunoi de judecator nu face decat sa creasca mita.
      • 0 (0 voturi)    
        Ba corect! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:16)

        Ioana Maria Vlas [anonim] i-a raspuns lui sorin

        Sorine! Sarmanul lucra la sectia penala si de aceea n-a putut sa protesteze in septembrie. Asuda singurel la eliberarea de infractori, cerere mare oferta mica - asa s-a "reglat" pretul.
  • +5 (5 voturi)    
    baietii destepti (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:03)

    un fraier [anonim]

    Avea nevoie de bani pt. sarbatori, o masina sport pt. aia mica, o haina de blana pentru doamna, lui o vila la munte ..... dupa buget.
    Noi suntem fraieri ca ii toleram!
  • 0 (0 voturi)    
    ...eu as fi mai cumpatat (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:05)

    Alex [anonim]

    ...as lasa salariile in pace si as fi bucuros sa vad cum se cern putin cate putin aia buni de aia rai. Daca lucruri din acestea se intampla e de bine. Incetul cu incetul sistemul o sa ajunga unde trebuie el sa ajunga. Vigilenta ajuta, sarcasmul doar ascunde.
  • 0 (0 voturi)    
    lapidar (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:24)

    Sorin [anonim]

    solutiile in astfel de cazuri, avand in vedere si incidenta ridicata, ar trebui sa fie lapidare, impuscat in gura si gata. Urmatorul !
  • +1 (1 vot)    
    intorsura Ploiestiului (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 10:19)

    fraieritu' [anonim]

    Judecatorul privire de bovina, creier de rasina George Alexe de la judecatoria Ploiesti si cele trei greturi Nineta Calin, Monica Circioiu si Alice Gabriela Harhoi de la tribunalul Prahova, colegele Rebegitului se ocupa tot cu dreptu'n stangu' prin dosarele civile... C'asa-i moda la Ploiesti, sa pronunti far'sa citesti.
  • +2 (2 voturi)    
    Intorsura Ploiestiului (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 10:23)

    fraieritu' [anonim]

    Judecatorul privire de bovina, creier de rasina George Alexe de la judecatoria Ploiesti si cele trei greturi Nineta Calin, Monica Circioiu si Alice Gabriela Harhoi de la tribunalul Prahova, colegele Rebegitului se ocupa tot cu dreptu'n stangu' prin dosarele civile... C'asa-i moda la Ploiesti, sa pronunti far'sa citesti.
  • +1 (1 vot)    
    privatizare (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 18:59)

    gal [anonim]

    eu am o idee; sa se "privatizeze" astia si sa taxeze functie de hotararea data astfel ar disparea spaga si ar plati si ei impozit pe venit
  • 0 (0 voturi)