Anglia se pregateste sa produca alimente modificate genetic

de Codrin Taut     HotNews.ro
Luni, 10 august 2009, 22:35 Ultima ora


Alimentele modificate genetic vor deveni o necesitatea pentru consumatorii din Marea Britanie. Afirmatia ii apartine lui Hilary Benn, ministrul mediului, care atrage atentia asupra faptului ca in acest moment Anglia produce doar 61% din consumul de alimente al populatiei.

Afirmatiile lui Hilary Benn au fost impartasite si de opozitia conservatoare. Membrii partidului Conservator sustin ca deficitul comercial al Marii Britanii in domeniul alimentar si al bauturilor a sporit cu 52% intre 1998 si 2007, reprezentand aproximativ 15,2 miliarde de lire sterline.

In acest context, Hilary Benn, ministrul mediului sustine ca Marea Britanie va trebuie sa gasesca alternative care ar putea creste productivitatea in domeniul alimentar. De asemnea Benn i-a indemnat indemnat pe englezi sa reduca cantitatea de alimente pe care acestia o arunca fara sa o consume, cantitate estimata la 6,7 milioane de tone de produse in valoare de 10 miliarde de lire sterline.

Ministrul mediului sustine ca de vina sunt supermermarketurile care eticheteaza produsele atat cu inscriptia a se consuma de preferinta inainte de cat si cu inscriptia a se consuma pana la data de, fapt care creeaza confuzie in randul consumatorilor, relateaza Financial Times.


Citeste mai multe despre   
















981 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Eu vreau (Luni, 10 august 2009, 22:48)

    Sargon [utilizator]

    Eu vreau sa consum alimente modificate genetic! Ar trebui ca alimentele modificate genetic sa contina o eticheta/semn prin care consumatorii sa fie informati ca acel aliment a fost produs din produse agricole modificate genetic.

    Cei care nu vor sa consume astfel de alimente le pot astfel evita. Eu nu am nicio retinere sa consum alimente modificate genetic daca vor fi mai ieftine (si sint sigur ca vor fi si mai sanatoase - vor contine mai putine reziduri de pesticide).
    • 0 (6 voturi)    
      Serios? (Luni, 10 august 2009, 23:30)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      Cum ai tras concluzia desteptule ca is mai sanatoase?
      • -1 (5 voturi)    
        aha (Marţi, 11 august 2009, 4:14)

        tito [anonim] i-a raspuns lui mircea

        parerea mea e ca oricum mancam alimente modificate genetic de multa vreme, atata tot ca nu stiam asta, acum ca stim facem scandal ca is relem, ca is bune.
        Indiferent cum sunt ......NU PREA AI ALTERNATIVA!!!
        si degeaba vine careva sa zica ca fermierii sa fie ajutati sa se faca aia si aia, nu noi controlom asta, iar cei care o fac se uita la bani ;)
        PS... si daca mai sunt si daunatoare organismului....nishte medicamente vandute in plus nu strica :P
        • +2 (2 voturi)    
          Asta e viitorul (Marţi, 11 august 2009, 13:40)

          Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui tito

          Ca vrem ca nu vrem, asta e viitorul omenirii, nu va mai faceti iluzii. Vor crea fructe, legume si chiar animale noi. Catre asta ne indreptam, indiferent de legile de astazi sau alte nimicuri care prea putin conteaza in progresul speciei. Imaginati-va peste 50 de ani o reclama a unei firme care a inventat nu stiu ce fruct cu super gust.
    • 0 (4 voturi)    
      ai grija ce-ti doresti.. (Luni, 10 august 2009, 23:31)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      mai ieftine nu vor fi..informat nicidecum..propaganda si dezinformarea functioneaza perfect in vest ..pesticide vei manca oricum..iar sistemul tau imunitar va fi la pamant..vine gripa aviara ..si te-ai dus
      • 0 (0 voturi)    
        pt. ady (Marţi, 11 august 2009, 3:09)

        cetateanul [anonim] i-a raspuns lui ady

        Multe plante sunt modificate ca s nu fie mancate de daunatori, adica sa zice luam o gena din cucuta si o punem la cartof, iar gandacii de colorado nu ii pot manca, deci nu mai avem nevoie sa dam cu pesticide, mai ales ca pesticidele intr-o zi se vor termina fiind pe baza de petrol, si atunci dupa 100 de ani de pesticde campurile raman in fata unor daunatori rezistenti. Unele din aceste plante ar contine cantitati mici e toxine, dar oricum statul nu va da cetatenilor otrava, doar nu crezi ca americanii isi otraveste populatia ! Au si ei niste studii.Deci trebuie sa avem alterntiva transgenicelor, care nici ele nu-s 100% bune ,dar trebuiesc luate in seama. Ce legatura are inul modificat genetic, sau rapita, soia pt biodiezel, cu mancarea?
    • +2 (2 voturi)    
      nu e chiar asa (Marţi, 11 august 2009, 9:56)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      Daca nu s-ar mai folosi chimicale e necesar cateva sute de ani ca pamanturile pe care sa se face agricultura in vest sa fie curatate de pesticide.

      Alimentele modificate genetic sunt in mod cert cultivate pe aceleasi parcele asa ca e aceeasi abureala.

      Marea intrebare e cine aproba natura modificarilor genetice? De unde stiu ca din considerente economice modificarile genetice nu vor afecta mediul sau sanatatea consumatorilor?
  • -1 (3 voturi)    
    caviar pentru popor (Marţi, 11 august 2009, 0:00)

    stefan pop [anonim]

    de ce sa nu manance si saracii somon fumee la 10 parale?

    oricum este interesant ca oficialitatile au ajuns la conclunzia ca manelisti englezi sunt confuzati de modul in care se comunica termenul de garantie. asta este motivul pentru care plebea consuma in dementa,
    da cat brocoli poti manca frate?
  • 0 (4 voturi)    
    eu vreau... (Marţi, 11 august 2009, 5:48)

    alex [anonim]

    copaci care sa aiba pe o creanga salam victoria, pe alta pastrama de porc si pe alta muschi file ... a, si sa nu uit, vreau alune cu gust de kiwi. am zis !
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar asa ? (Luni, 24 august 2009, 5:32)

    Dannez [anonim]

    "Concentrati in metropole, condusi de GPS
    Vom renunta la creier, caci se pare ca gandim prea des" Para

    Oare pe cand vor aparea si oamnii modificati genetic : mai rezistenti la boli, total supusi unei autorirtati oarbe ....

    "E impartita menirea" Emi
    Lumea se imparte in doua categorii : cei care conduc, avizi de bani si fara pic de cultura stiintifica si cei care se ocupa de stiinta dar depind material de primii.

    Stiti voi cum se face modificare genetica ?
    Crezi ca scrii undeva pe calculator ca vrei sa aiba frunza de alta forma ?!

    Tu schmbi gene si Dumnezeu stie daca ai schimbat cat trebuie sau nu. Asta rame sa o observi ulterior. Dar cand ? Ne vor trebui 100 de ani sa ne dam seama daca sunt nocive sau nu.

    Va amintiti probabil margarina. Pai nu mai aveau late suficient sa faca unt si tocmai invatasera hidrogenarea grasimilor.
    Cate victime au fost atunci ? Iar margarina de astazi ...