VIDEO/ Valeria Peter Predescu, cunoscuta cantareata de muzica populara, a murit luni seara

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2009, 1:17 Ultima ora

Valeria Peter Predescu
Foto: Captura Youtube.com
Cunoscuta cantareata de muzica populara, Valeria Peter Predescu a murit luni seara in urma unui stop cardio-respirator, potrivit Mediafax. In varsta de 62 de ani, cantareata era grav bolnava de inima.

Valeria Peter Predescu este o bine cunoscuta si apreciata interpreta de folclor romanesc transilvanean, potrivit Wikipedia.ro. Este membra a Academiei Artelor Traditionale de la Sibiu din 1995, dar si Cetatean de Onoare al localitatii Lesu.

A obtinut trei medalii „Cantarea Romaniei”, a participat la numeroase festivaluri folclorice si, de asemenea, a colaborat cu mai multe ansambluri nasaudene. A publicat importante culegeri de folclor, casete, discuri si compact-discuri si s-a bucurat de aprecierea iubitorilor de folclor din intreaga tara si de peste hotare.


VIDEO cu Valeria Peter Predescu





Citeste mai multe despre   



















12952 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Trist!!!!! (Marţi, 28 aprilie 2009, 8:01)

    Liviu CRINGUSI [anonim]

    A plecat o mare artista ditntr-e noi o mama a folclorului romanesc.Dumnezeu s-o odihneasca!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Asa tanara.... (Marţi, 28 aprilie 2009, 8:04)

    Halmagean [anonim]

    Multi ani ne-a incantat cu muzica ei. Noi ardelenii o respectam si nu o vom uita!
    • 0 (0 voturi)    
      Valeria Peter Predescu (Miercuri, 29 aprilie 2009, 11:58)

      oprescu ion [anonim] i-a raspuns lui Halmagean

      Respectul este impus de conduita morala sicetateneasca. Unul dintre reperele muzicii noastre romanesti a fost si distinsa doamna Valeria Peter Predescu. Ca banatean an indragit foarte mult muzica transilvana, iar profunzimea versurilor nasaudene este elocventa. In acest moment sunt trist, dar ma rog alaturi de cei ce au iubit-o pe distinsa Doamna, pentru iertarea pacatelor pamantene si Dumnezeu s-o aseze acolo unde ii este locul. Condoleante familiei indurerate.
      Te vom pastra in memorie intotdeauna.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 28 aprilie 2009, 8:17)

    Tux [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte!
    • -6 (8 voturi)    
      nu cred ca Dumnezeu o mai iarta! (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:16)

      mimi [anonim] i-a raspuns lui Tux

      a cantat ver-o mel.in cinstea lui Dumnezeu???
      • +3 (3 voturi)    
        lasa ca va iarta pe voi... (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:47)

        Ileana [anonim] i-a raspuns lui mimi

        cei care ati rasarit ca ciupercile dupa ploaie, acum o suta de ani, direct cu Biblia in mana si cu adevarul suprem... Mai gandeste-te tinere...
        • 0 (0 voturi)    
          () (Miercuri, 29 aprilie 2009, 0:52)

          iXandu [utilizator] i-a raspuns lui Ileana

          Pentru mimi macar e o sansa sa o ierte "Cineva"; pentru dna in discutie, sau a fost iertata inainte sa moara sau pe veci nu o mai iarta "Nimeni". Dumnezeu sa ne ierte pe toti cata vreme mai avem har!
  • +1 (1 vot)    
    Sa-i (Marţi, 28 aprilie 2009, 8:32)

    sabertooth [utilizator]

    Fie tarana usoara.
  • +1 (1 vot)    
    valeria peter - predescu (Marţi, 28 aprilie 2009, 8:41)

    adriana colceriu [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca!
  • 0 (2 voturi)    
    Pacat ! (Marţi, 28 aprilie 2009, 8:57)

    cristus [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte ! Mare voce, mare om !
    Din pacate Generatia de Aur a folclorului romanesc se stinge incet-incet ...
  • +1 (1 vot)    
    ..... (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:06)

    ..... [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte...
  • 0 (0 voturi)    
    o stea a cazut.. (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:43)

    un admirator [anonim]

    Condoleante familiei!Dumnezeu sa o primeasca in ceata dreptilor!
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Marţi, 28 aprilie 2009, 11:24)

    Alina [anonim]

    Bunul Dumnezeu s o aiba in paza, condoleante familiei indoliate.
  • 0 (0 voturi)    
    D-zeu sa o odihneasca! (Marţi, 28 aprilie 2009, 12:16)

    Mihaela [anonim]

    Condoleante familiei. D-zeu sa o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace! (Marţi, 28 aprilie 2009, 12:56)

    Victor-Dan [anonim]

    cu mare mila sa...
  • 0 (0 voturi)    
    SA SE ODIHNEASCA IN PACE!!! (Marţi, 28 aprilie 2009, 15:40)

    Cela [utilizator]

    Condoleante familiei . Si pacat ca a avut ceva necazuri in ultimii ani de viata .
  • 0 (0 voturi)    
    TRIST (Marţi, 28 aprilie 2009, 16:29)

    larisa [anonim]

    eterne regrete pentru trecerea la nefiinta a d-nei valeria peter predescu.bistrita a pierdut un simbol ....,romania a pierdut o voce de aur.ardealul este trist,bistrita este sub o ploaie de lacrimi ,romania este indoliata.dumnezeu sa-i odihneasca sufletul.condoleante celor indurerati
  • 0 (0 voturi)    
    odihna eterne si fericita printre cei vii (Marţi, 28 aprilie 2009, 19:50)

    eduard radulescu [anonim]

    dumnezeu sa o aiva in pacea sa cea mare si sa o odihnesca in marele palat al celor vii .nu o vom uita nici o data pe cea care a alintat sufletele cu cantecele sale .regrete si condoloeante celor indoliati .
  • 0 (0 voturi)    
    Regrete eterne (Marţi, 28 aprilie 2009, 20:38)

    Obreja [anonim]

    Valeria Peter Predescu nu mai este printre noi! S-a stins o voce de aur a folclorului nostru romanesc. Dumnezeu sa o ierte si condoleante familiei indoliate!
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Miercuri, 29 aprilie 2009, 1:54)

    elena, [anonim]

    Sa mai stins o stea, a cintecului popular! Pacat,rind pe rind, pleacacu totii, la cele, vesnice.Sa-i fie tarina usoara! Condoleante familiei ! ELENA TG-MURES!!
  • 0 (0 voturi)    
    moartea valeriei predescu (Miercuri, 29 aprilie 2009, 9:05)

    muresan eugenia [anonim]

    plange Bistrita,plange Ardealul,plange tara,pentru ca a mai pirdut o nestemata si cu totii ne inabusim durerea pe care o traim in aceste clipe grele ale despartirii.Condoleante !
  • 0 (0 voturi)    
    condoliante (Miercuri, 29 aprilie 2009, 10:35)

    POP GHEORGHE [anonim]

    sa stins lumina din telciu lumina care a luminat pana in prezent prin cantecele lui valeria peter predescu care au adus pe cele mai inalte culmi cantecele de pe salauta si a bistritei DZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE
  • 0 (0 voturi)    
    tristete (Miercuri, 29 aprilie 2009, 10:41)

    stelu [anonim]

    ne mor valorile romanesti,vom fi mai saraci,pacat,ei ce ne mai aduceau alinare si liniste sufleteasca,dumnezeu sa te aiba in corul lui de ingeri,condoleante familiei
  • 0 (0 voturi)    
    valeria peter predescu (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:11)

    malin [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte , sa o odihneasca in pace si sa o aseze in randul celor drepti
    Este o mare pierdere pentru folclorul romanesc
  • 0 (0 voturi)    
    dulce glas, ne e dor de tine (Miercuri, 29 aprilie 2009, 21:58)

    geta [anonim]

    de cand am auzit ca a plecat, sunt trista, o vad mereu in fata ochilor si-i aud glasul ca o mangaiere, cantand cum a intrebat-o cucutul de nu-i da lui glasul. sunt convinsa ca acolo unde e acum si unde va fi mereu, aduce bucurie pace si mangaiere tutror sufletelor ce stau in Lumina si Iubirea Creatorului. Sa-i primeasca Bunul Dumnezeu sufletul in Gradina Raiului.
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Miercuri, 29 aprilie 2009, 23:05)

    popa viorica [anonim]

    suntem din bucuresti si suntem stabiliti an spania multi ani na ancalzit sufletele cu melodiile dumnea ei condoleante familiei si dumnezeusa o odihneasca printre cei drepti
  • 0 (0 voturi)    
    DUMNEZEU A MAI CERUT UN INGER (Joi, 30 aprilie 2009, 14:35)

    salak elena [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace , Sincere condoleante familiei ...........si daca noi cei care am iubit-o si am varsat macar cate o lacrima de tristete pt cea care a fost regin cantecului nasaudean , cu siguranta cei dragi ei sunt distrusii .Am iubit aceasta femeie simpla si frumoasa dar cu un mare dar de a canta inca din copilarie ......voi asculta mereu cu drag ceea ce a cantat ........imi pare insa sincer rau ca pt cei din media .tv si presa domnia sa nu a fost mediatizata asa cum ar fi meritat .....rusine celor care au ignorat acest lucru .......pt noi cei din ardeal Valeria Peter Predescu era ca si pt olteni Ion Dolanescu .......azi ma intreb .? de ce doar pt unii se poate si pt altii nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Imi pare rau (Joi, 30 aprilie 2009, 19:07)

    Florica [anonim]

    In viata suntem toti pasagerii acestui pamant.Venim, ne oprim pentru un timp si apoi plecam mai departe. Imi pare nespus de rau ca s-a dus dintre noi. Ne cunosteam de cativa ani buni dar nu ne-am mai vazut de aproape 12 ani. In viata trebuie sa sti sa lupti dar cand motorul se opreste nu mai e nimic de facut... Nu te voi uita niciodata, Valeria
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Vineri, 1 mai 2009, 12:07)

    ketty [anonim]

    DUMNEZEU sa o odihneasca! Ma rog sa fie iertata de tot ce a gresit cu voie sau fara voie! Familiei ii doresc sanatate, putere si rabdare sa treaca peste absenta fizica a VALERIEI. Sa o auzin din RAI cintind pricesnele pline de dragoste pentru credinta noastra.....HRISTOS A INVIAT!....
  • 0 (0 voturi)    
    Valeria peter predescu (Vineri, 1 mai 2009, 13:20)

    Valeria peter predescu [anonim]

    Dumnezeu sa o ODIHNEASCA !!
  • 0 (0 voturi)    
    doamne:( (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 0:18)

    laura bakk [anonim]

    cand am aflat de la tv k a murit nu mi-a venit sa cred! credeam k nu am auzit bn.... un asemenea tezaur al Romaniei sa se piarda:((:(( una dintre cele mai bune soliste de muzica populare....Dumnezeu sa te odihneasca in pace si ingerii sa iti vegheze somnul bun....si sa ai gija de noi de acolo unde esti..,.stiu k esti un inger...ferestene pe toti de rau...o sa te purtam in inima mereu...:(
  • 0 (0 voturi)    
    Valeria Peter Predescu-Cetăţean de onoare a com.Te (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:21)

    Ing.Valeri Toderici;Cluj-Napoca. [anonim]

    Valeria Peter Predescu este Cetăţen de onoare a com.Telciu din 26 iunie 2006+ziua de Rusalii+ cu ocazia dezvelirii monumentului Glorie ostaşului roman din centrul comunei Telciu (la intersecţia drumului Salva-Moisei cu drumul care merge în satul meu natal:TELCIŞOR).
    A fost de faţă o mulţime de oameni,personalităţi,presă,televiziuni,Fanfara Armatei din Cluj-Napoca,un Regiment format de 3 compani,din Bistriţa,Prefectul şi Preşedintele Cons.Jud.BN aproape o sută de cîntăreţi,etc.
    Am fost şi eu cu mama şi soţia.
    Distincţia ia fost acordată în cadrul festiv,în faţa statuii de catre actualul primar Dan-Sever Mureşan.
    Atunci au fost făcuţi Cetăţeni de onoare (post mortem):George Coşbuc,Tănase Tudoran,poetul Luca Onul ţi preotul Grigore Pop,precum şi Valeria Peter Predescu,col(r)Vasile Tutula şi col.Ioan Gaftone.
  • 0 (0 voturi)    
    mesaj (Duminică, 2 ianuarie 2011, 1:24)

    Florica Mot [anonim]

    Doamna Predescu si-a pregatit drumul spre RAI prin tot ce a facut in lumea aceasta.Multi au admirat-o de la distanta, prea putini au fost alaturi de Domina sa.
    Pentru fiecare treapta urcata s-a luptat ca o leoaica.
    Era ca un stalp de foc, a in cercat sa fac ordine si dreptate la Bistrita, a reusit, acum in cultura domina mafia caracto-plitica.