Accident in lant pe Autostrada A1

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 21 aprilie 2009, 16:49 Ultima ora


Cel putin 7 masini au fost implicate, marti dupa-amiaza, intr-un accident in lant pe Autostrada A1 Bucuresti-Pitesti, transmit televiziunile de stiri. Purtatorul de cuvant al ISU a declarat ca trei persoane au fost ranite usor iar traficul se desfasoara cu dificultate.

Accidentul s-a produs pe sensul de mers inspre Bucuresti, la kilometrul 11, in dreptul centrului comercial Carrefour Militari. Adrian Creanga, subinspector Centrul Infotrafic a declarat pentru Antena 3 ca accidentul s-a produs pe fondul nepastrarii distantei regulamentare intre masini.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3384 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    haide mai baieti (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:56)

    marius [anonim]

    nu a murit nimeni, s-au sifonat niste masini si (duh!) se merge greu in zona.
    ce mai este de actualizat la asa stire?
    • +2 (2 voturi)    
      heheh (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:15)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Pai cum dom'le ce mai e de actualizat, tot presarul se roaga poate poate apare si un mort ceva, un matz agatat de parbriz, un creier la 5 metri pe asfalt... Ce stire mai e si aia fara asa ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      greseala (Marţi, 21 aprilie 2009, 20:56)

      dacia [anonim] i-a raspuns lui marius

      apartine guvernelor, ca au facut A1...Daca lasau un drum de tara, se mergea cu 20 km la ora si nu era problema asta...
  • +2 (2 voturi)    
    Accidente (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:11)

    anonim [anonim]

    Cine a venit ieri pe A1 a putut vedea vreo 5 accidente in lant, pentru ca pe sosele circula o gramada de cretini care nu stiu sa lase macar 10m intre masini si se baga in fata, te fileaza in coloana etc
    Un looser cu o Skoda Octavia trebuia arestat pentru slalomul dement pe care il facea, practic depasea masinile pe linia de demarcatie dintre benzi.
    Daca le iau permisele pentru doi ani se potolesc.
  • 0 (0 voturi)    
    am fost si eu acolo... (Marţi, 21 aprilie 2009, 19:09)

    daniel [anonim]

    Cand il vad pe nu stiu care politist ca ne explica frumos cum s-au produs accidentele, imi vine nu stiu ce sa-i fac. In decurs de cateva zile am mers in ambele directii pe A1 si am prins si accidentele respective. Este incredibil faptul ca nu am vazut decat o singura masina de politie pe toata lungimea autostrazii in ambele parcursuri. Si stiti ce faceau cei doi politisti din acea unica masina? Isi povesteau unul altuia ceva, facand gesturi largi din maini. Adica, stateau la marginea drumului, ei politisti, si isi miscau bratele pe lateral si in sus...

    Cat despre cei care conduc iresponsabil, nu mai e nimic de zis de mult timp. Sunt multe de facut, trebuie fireste penalizati drastic, dar cine isi imagineaza ca asupra lor va avea vreun efect mi-e teama ca se insala. Oricum am ramane cu norocul de a nu-i mai avea pe strada.
  • 0 (0 voturi)    
    politia doarme (Marţi, 21 aprilie 2009, 19:15)

    Liviu D [anonim]

    La cum se circula pe autostrada chiar ma mir ca nu au fost mai multe, sunt multi inconstienti ca cel descris mai sus, oare ce face politia ? daca ar supraveghea autostrada o zi macar sunt sigur ca ar ridica cel putin 10 permise. Lipsa sanctiunilor se va face simtita din pacate... cu accidente mai grave
  • +1 (1 vot)    
    Ma bucur (Marţi, 21 aprilie 2009, 20:10)

    Bogdan [anonim]

    Tocmai ajuns acasa de pe autostrada, vazut accidentul cu 7 masini, imi pare rau pt 6 din oameni cu masinile facute praf pe autostrada rasului, ma bucur insa pt una din cele 7 masini, mai exact un Opel Astra negru care cu vreo 20 de km inainte ma depasise pe spatiul dintre parapet si banda de langa ax doar pt ca nu a avut rabdare sa stea in spate pana ce depaseam si eu un tir cu 120km la ora...merita baiatu!
  • +1 (1 vot)    
    multi cocalari idioti (Marţi, 21 aprilie 2009, 21:51)

    nu conteaza [anonim]

    merg des pe autostrada asta, ziua, noaptea, doamne cati cocalari idioti cu bmw-uri vechi, noi, masini de teren, plini de "xenoane", figuri, flashuri, suntem o tara plina de staruri mai ceva ca cele hollywoodyene, toti cu superfiguri in cap, niste nesimtiti prosti si incostienti, am o sila in mine...
  • 0 (0 voturi)    
    nu stim sa corculam pe autostrada (Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:15)

    dorel [anonim]

    Eu sunt unul din ala cu bmwu plin de "xenoane" si care da flash-uri.
    hai sa iti povestesc cum vad eu lucrurile din masina mea:
    - politia este inexistenta
    - amenda oricum e mica, chiar si aia mare
    - masina are airbaguri, directie extrem de buna si toate figurile necesare, deci sanse mari sa scap cu viata in caz de accident fata de tine amaratule

    deci eu merg cu 150 pe bord adica 140 real. nici macar nu am detector pentru ca sansele statistice sa ma prinda politia atat de des incat sa raman fara carnet datorita punctelor este ZERO. iar amenda nu conteaza. In 4 ani am luat doua amenzi (de viteza).

    mergand eu pe A1/A2 cu 150 imi pun CC-ul si ma relaxez ascultand muzica.
    Bineinteles ca merg numai pe banda 2 caci aglomeratia e mare mai tot timpul caci benzina e prea ieftina - am tot zis-o dar tot asa ramane.

    Mergand eu acolo vad urmatoarele:
    - un amarat care trage stanga de pe banda 1 exact in momentul in care incepe sa semnalizeze stanga
    - un amarat care semnalizeaza sau nu si intra pe banda 2, dar pur si simplu are aceeasi viteza ca si atunci cand se afla pe banda 1
    - sau unu care merge cu 120 pe banda 2 si crede ca are cea mai mare viteza de pe autostrada si nu poate sa se dea la o parte cand e prins din urma

    Acum sa va explic unele lucruri simple:
    - pe autostrada se circula cu 130km/h, nu 90-100 cu cat se merge pe banda 1
    - cand un autoturism intra de pe 1 pe 2 ACCELEREAZA de preferinta pana la 130 ca sa depaseasca si intra inapoi
    - cand un autoturism merge de banda 2 o face doar temporar pentru o depasire apoi intra apoi pe 1
    - se circula constant pe banda 2 doar daca banda 1 este plina (doar distanta de siguranta intre masini) care merg cu 130 la ora

    Atunci cand o sa respectati regulile astea o sa imi pun si eu CC-ul la 140 (130 reali) si o sa ne iubim ca fratii,

    Autostrada = CC si 130
    dar deh romanica inca mai are dacii si olcituri