VIDEO UPDATE : Punctul de trecere a frontierei spre Republica Moldova de la Sculeni a fost redeschis

de C. Dinu, A. Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2009, 8:06 Ultima ora


Punctul de trecere a frontierei spre Republica Moldova de la Sculeni a fost redeschis miercuri la pranz, dupa ce fusese inchis in dimineata aceleiasi zile, anunta Realitatea Tv. Autoritatile moldovene au luat aceasta decizie dupa ce au anuntat ca cetatenii romani au nevoie de vize pentru a intra pe teritoriul Republicii Moldova.

Vamesii moldoveni anuntasera inchiderea punctului de trecere a frontierei miercuri dimineata, in jurul orei 8:00. Marti noaptea, un grup de studenti basarabeni care invatau la Cluj si au vrut sa treaca acasa, in Republica Moldova, au fost opriti la frontiera.

Azi noapte, un grup de studenti basarabeni care invatau la Cluj si au vrut sa treaca acasa, in Republica Moldova, au fost opriti la frontiera. Acelasi lucru au patit marti si studentii basarabeni care invatau la Iasi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3982 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    border point (Miercuri, 8 aprilie 2009, 8:21)

    Vadim [anonim]

    Până când îl ţin inchis? Că noi, "întâmplător", vom merge de Paşti acasă. Şi atunci vor fi şi mai mulţi.
    • -1 (3 voturi)    
      Romania si Basarabia trebuie sa se uneasca. (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:37)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Vadim

      Politicienii romani ar trebui sa lanseze aceasta idee. Ma doare in cot de dreptul international care interzice amestecul in treburile altor state. Basarabia e pamant romanesc iar statul roman ar trebui sa sprijine pe fata demonstrantii si Parlamentul Romaniei sa ceara unirea Basarabiei cu Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        daaa, buna idee (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:47)

        Je [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Hai sa ne infratim cu niste indivizi care nu vor reciproca. Dragoste de'a sila nu se poate maica.
    • 0 (2 voturi)    
      Care Pasti? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:18)

      Tudorica [anonim] i-a raspuns lui Vadim

      De care Pasti vrei tu sa te duci acasa?
      Pastele este o sarbatoare imperialista impusa cu finantare straina cu scopul de a fura bogatiile Basarabiei...eeeiiii....
  • +6 (6 voturi)    
    Ce va urma? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 8:33)

    Lucian [anonim]

    Suna a decret prezidential dat de Tovarasul Voronin, Secretar general al Partidului Comunist Moldovenesc, comandantul .... bla bla bla titulatura comunista...
    in fine... dar sa nu iti lasi proprii cetateni sa intre in tara... deja asta e mai mult decat o incalcare a drepturilor omului... suna foarte asemanator cu inchiderea granitelor de catre varul mai mare (in ideologie si doctrina) al lui Voronin... Nicolae Ceausescu.
    Romani basarabeni: Nu va lasa-ti. cere-ti UNIREA cu tara!!! De ce nu se face un referendum pe aceasta tema? Iar autoritatile de la Bucuresti... da-ti cetatenia romana basarabenilor, atunci, cand R Moldova va avea mai mult de jumatate din cetateni si cetateni romani, Romania va avea dreptul sa-si protejeze proprii cetateni oriunde ar fi... adica si in R Moldova...
    • -9 (9 voturi)    
      .. (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:31)

      paul de romania [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Lasa-ne cu unirea ta.. cu cine sa ne unim? cu o gramada de saraci( nu ca noi am fi mai bogati) care vorbesc ruseste?...n-am chef sa vad in parlamentul roman, romani cari vorghesc în grai moldovinesc...nu-s deajuns aia care abia le rup cu accent unguresc?
      • +1 (1 vot)    
        Paul... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:42)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui paul de romania

        ... spune orice numai nu te da "de Romania", ca asta vedem si noi cu ochii nostri.
        • +2 (2 voturi)    
          Pentru Paul (Miercuri, 8 aprilie 2009, 10:45)

          Ionescu Latul [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

          Asa-i ca la tine acasa e caldut si tie nu-ti pasa, in general, de altii? Asa-i ca traiesti intr-o tara care a avut cel mai mare ghinion atunci cand te-ai nascut?
      • +3 (3 voturi)    
        (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:57)

        hope [utilizator] i-a raspuns lui paul de romania

        Moldovenii din Moldova Romaneasca tot asa vorghesc(uite in Vaslui Iasi Botosani). Ungurii nu au accent, Ungurii au alta limba. Moldova vorbeste romaneste(cu accent daca vrei iar daca vrei iti pot vorbi fara accent). In Md sunt in jur de 1 mil de rusi si ucraineni din care 400 mii in Transnistria. Daca facem Unirea (fara transnistria) fii sigur ca nu o sa-ti ceara pamant (iar Romania va suporta inca 600 mii straini la o populatie de 25 milioane de oameni).
      • +1 (1 vot)    
        ... ma scuzati ca v-am atins la nesimtire... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:37)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui paul de romania

        D-le Paul de... imi pare rau.. dar nu pot sa va pronunt numele fals.
        cat despre cei de la Chisinau... un nou slogan "VREM SA NE UNIM CU TARA" si atunci sa vezi declaratii ale tovarasului Voronin... eu zic sa i se ofere inca o solutie... contribuim cu totii daca e nevoie... sa le cumparam la toti comunistii un bilet dus spre Moscova, daca tot vor sa fie fericiti. Si atunci suntem si noi si ei... Iti cumparam si tie Paul un bilet dus... Budapesta, sau... alege tu, insa nu in Romania, ca nu avem nevoie de shovini aici.
  • +5 (5 voturi)    
    Jos comunistii, jos cenzura comunista !!! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 8:38)

    geo [anonim]

    Jos comunistii, jos cenzura comunista !!!
  • +6 (6 voturi)    
    Salvati fratii de peste prut (Miercuri, 8 aprilie 2009, 8:57)

    Mihai [anonim]

    Ar trebui sa intervenim pentru ca altfel moldova va rupe relatiile cu romania definitiv si situatia romanilor de acolo se va deteriora incet incet. Probabil unii or sa dispara fara motiv altii gasiti fara suflare in plina strada.
    !!! NU LASATI RUSIA SA INTERVINA PRIMA !!!
  • +4 (4 voturi)    
    se pregatesc de reprimare! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:33)

    ddd [anonim]

    Atentie! Declaratiile lor arata ca se pregatesc de reprimarea manifestatiilor! Cauta motive.
  • +2 (2 voturi)    
    Albita (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:35)

    zgrimintes [anonim]

    Se pare ca si punctul de la Albita e inchis.
  • +3 (3 voturi)    
    Cont si donatii !!!! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:36)

    Alexandru [anonim]

    Hotnews sau cineva cu credibilitate ar trebui sa faca un cont unde sa putem dona bani pentru tinerii protestatari, sau pentru partidele din opozitie.

    Macar atat sa putem face!!!!

    Hai sa facem ceva pentru saracii oameni.
  • +2 (2 voturi)    
    Fratilor din Basarabia (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:38)

    Marin [anonim]

    Care mai treceti prin Romania, bagati-va la cetatenie romana. N-ar fi frumos ca majoritatea basarabenilor sa aiba cetatenie romana?

    Stiti alt referendum mai bun decat asta?
    • +1 (3 voturi)    
      Ar fi frumos (Miercuri, 8 aprilie 2009, 10:05)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui Marin

      iti trebuie in jur de 5 ani sa obtii cetatenie... Mii de oameni asteapta din 2002 cetatenia iar acum nici nu putem intra usor in Romania sa urgentam cazut ca ne trebuie viza.

      Caz: Un prieten care plecase cu 5 ani in urma in Italia nelegal, obtinuse documente in Romania. Pentru a si le lua s-a intors in tara, si-a facut viza pt romania de cateva zile. La intrarea in romania a fost arestat, judecat pt trecere frauduloasa a granitei, amendat, decizie de expulzare pe 2 ani. Sa vezi atunci sentiment antiromanesc.
  • 0 (2 voturi)    
    Aranjat discutat PAC PAC (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:41)

    Jmaes Bond [anonim]

    Chestia asta care se intampla e favorul usapentru Romania, pentru armata care e in irak si afghanistan, L-a intrebat Obama pe Basescu, ce iti trebeuie in schimb? si al nostru i-a raspuns... guvern pro-roman la chisinau (ca tot a fost summitul NATO) , Obama... pur si simplu ne-a platit pentru ajutor.
  • +3 (3 voturi)    
    propunere (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:44)

    Oroles [utilizator]

    la cati basarabeni traiesc in Rom, ar fi foarte simplu sa ia vama ceea inchisa cu asalt. mai mult de 10, 15 vamesi nu cred ca sunt. iar daca se reactioneaza armat, imaginati-va reactia opiniei publice europene si nu numai, cand or afla ca in sec nostru un stat nu-si lasa proprii cetateni sa intre in tara
  • -5 (5 voturi)    
    nu au de ce sa faca scandal (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:47)

    eu [anonim]

    nici un moldovean nu vrea ca Rep. Moldova sa se uneasca cu Romania, ei beneficiaza de pe urma faptului ca sunt 'fratii' nostri, nu platesc cazarea in camin, primesc burse de la statul roman, intra la facultatile noastre fara sa dea examen, ce mai huzureala ... in 20 ani aveau timp sa se alature Romaniei daca voiau dar nah e mai bine asa la caldurica
    • +2 (2 voturi)    
      Prostii si ifose (Miercuri, 8 aprilie 2009, 10:56)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui eu

      Da in afara de prostiile astea nu puteai si tu sa scoti ceva mai substantial!
      N-o mai freca cu burse si facultate, ca degeaba esti le ai, mai tre sa si inveti!
      Incearca sa vezi si cati studenti moldoveni sunt cu medii >8. Iar dupa aia abereaza!
      Or tu crezi ca toti studentii romania sunt cu 10 pe linie? Vezi cat ai chiar tu!
  • 0 (0 voturi)    
    Granita (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:50)

    zgrimintes [anonim]

    Este inchisa complet granita? Se stie ceva?
  • +2 (2 voturi)    
    sa fortam granita! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:30)

    frei_korps [anonim]

    nu avem nevoie de statul roman si de politicienii lasi. sa intervenim noi poporul roman! nu ar avea curaj cei 10 vamesi de acolo sa traga in miile de oameni. intram acolo si atacam cativa comunisti!
  • 0 (0 voturi)    
    PRESEDINTE VORONIN (Joi, 9 aprilie 2009, 13:53)

    hasdeu [anonim]

    voronin nu este decat un militian sovietic prost care nu are nimic european, romanesc si democratic an cap...