A murit Marga Barbu

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2009, 14:45 Ultima ora


Marga Barbu
Foto: youtube.com
Actrita Marga Barbu a murit, miercuri dimineata, la Spitalul de Urgenta Floreasca din Capitala, din cauza unei suferinte cardiace mai vechi, anunta Mediafax.

Actrita a fost internata cateva zile, incetand din viata, la varsta de 80 de ani, potrivit managerului Spitalului, Claudiu Turculet.

Marga Barbu s-a nascut in 24 februarie 1929, la Ocna Sugatag, judetul Maramures.

Ea a absolvit Institutul de Teatru din Bucuresti, in 1950.

Pe marile ecrane s-a remarcat prin roluri precum cel al hangitei Anita din seria "Haiducilor" si al Agathei Slatineanu din seria "Margelatu", sau prin rolul de compozitie din "Domnisoara Aurica".

Marga Barbu a fost casatorita prima data cu Constantin Codrescu, iar apoi cu Eugen Barbu.

Ion Iliescu a decorat-o, in 2004, cu Ordinul National "Serviciul Credincios", in grad de cavaler.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9565 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    RIP (Miercuri, 1 aprilie 2009, 14:56)

    Cell_61 [utilizator]

    Odihneasca-se in pace.
  • 0 (6 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:13)

    Claude [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte!
    Chiar daca a fost bagata in fata de interesele sotului sau, a dovedit ca a fost o mare actrita de film si o prezenta mai mult decit agreabila.
  • +1 (5 voturi)    
    wikipedia (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:17)

    godless [anonim]

    am actualizat si pagina pe wikipedia. lasa-ti-ma sa stiu daca gasiti vreo greseala.
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Marga_Barbu
    • 0 (4 voturi)    
      wikipedia (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:27)

      vior [anonim] i-a raspuns lui godless

      d. 01 aprilie 2009, Bucureşti
    • +2 (6 voturi)    
      let me know (Miercuri, 1 aprilie 2009, 16:17)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui godless

      noi te lasam linistit sa stii, dar poate ar trebui sa stii si putina limba romana daca tot scrii articole pe wiki.
      calcurile brute precum cel facut de tine nu fac decat sa dauneze unei limbi de care si asa nimeni nu pare sa aiba grija in ultima vreme.
      in rest, numai de bine si laudabila initiativa.
  • -1 (3 voturi)    
    S-ai fie tarina usoara (Miercuri, 1 aprilie 2009, 17:14)

    Lucianmotzul [anonim]

    si incet incet se duce o generatie mare de actori si oameni de cultura ,punctati negativ cu toti ca ramin manelisti ,,Salam si adi minune si cirnat manelistu ,Foie verde / Laba gisti/Merg catanele pe strec/Inbracate-n pielea gola /Si cu manile in geb ---------Asta avem acuma si muzica la maximum sa se auda la un km.
  • -1 (3 voturi)    
    se duc monstrii (Miercuri, 1 aprilie 2009, 17:19)

    temi [anonim]

    Si uite-asa se duc "Monstri sacri" ai dramaturgiei si cinematografiei romanesti;anonimi si in mizerie,uitati de lume!
    Dumnezeu sa te odihneasca Marga!Restul e doar tacere!
  • 0 (2 voturi)    
    Se duc LINGOURILE DE AUR (Miercuri, 1 aprilie 2009, 18:20)

    cristian [anonim]

    Se duc valorile tarii si ne amintim de ei numai dupa ce nu mai sunt

    Dumnezeu sa i odihneasca in pace pe toti actorii ce ne au incantat copilaria
  • -1 (1 vot)    
    Dumnezeu s-o aiba in pace! (Miercuri, 1 aprilie 2009, 18:55)

    Catalin Ciontu [anonim]

    O mare actrita, o personalitate deosebita.
  • -1 (1 vot)    
    Sa-i fie tarina usoara! (Miercuri, 1 aprilie 2009, 20:10)

    sso [anonim]

    Dumenzeu s-o ierte! Rusine posturilor TV care nu baga in seama tristul eveniment...
  • -1 (1 vot)    
    Exceptionala, Fantastica, Nemuritoare! (Miercuri, 1 aprilie 2009, 22:13)

    m. [anonim]

    Dumnezeu s-o ierte!
  • -1 (1 vot)    
    Dumnezeu s-o ierte ! (Miercuri, 1 aprilie 2009, 22:36)

    naufragiatul [utilizator]

    Aştept ca poporul român s-o plângă pe Marga Barbu măcar atât cât l-a plâns pe Marian Cozma, de care nu auzisem până atunci.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Joi, 2 aprilie 2009, 13:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui naufragiatul

      e exclus ca poporul roman sa aiba alta treaba deocamdata.
  • +3 (3 voturi)    
    Odihneasca-se in pace (Joi, 2 aprilie 2009, 7:15)

    Alex [anonim]

    Sa se odihneasca in pace...dar nu a fost atat de MARE actrita...cel putin cat a fost casatorita cu Eugen Barbu, rolurile ii erau asigurate. Dupa ce a murit si Eugen Barbu, rolurile au incetat sa mai apara. In fine, de parca ar fi fost prima actrita de genul asta...Dar asa le place romanilor sa exagereze - fenomenala, mare, nu s-a mai nascut asa ceva...
    • 0 (0 voturi)    
      Rusine (Joi, 2 aprilie 2009, 14:04)

      ada [anonim] i-a raspuns lui Alex

      De ce dq... mai intrii pe forum??????? si ii mai si urezi ...pace.
      Macar din respect te puteai abtine. Dar daca nu-l ai!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ignorant (Joi, 2 aprilie 2009, 18:16)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Alex

      mai citeste si mai priveste filme si apoi sa faci afirmatii. a fost o actrita in adevaratul sens al cuvantului. in caz ca nu stii, am cunoscut-o, si chiar si-a trait rolul jucat. sau poate faci aceste afirmatii in somn. cand mai scrii ceva despre cineva foloseste si chestia aia care o tii pe umeri, sper ca nu numai pe post de dop la gat.
  • -1 (1 vot)    
    DUMNEZEU S-O IERTE (Joi, 2 aprilie 2009, 10:52)

    EUGEN [anonim]

    dumnezeu s-o ierte,si sa-i fie tarana usoara.
  • 0 (0 voturi)    
    INCA O STEA, (Joi, 2 aprilie 2009, 18:10)

    florin [anonim]

    a mai apus,
    a fost mai ieri,
    pe firmament,
    acum s-a dus,
    acolo sus.

    Sarace vorbe spuse pentru ei dar cer niciodata nu vor arata ceea ce au fost cu adevarat.
    EI au fost ACTORI !!!!!!

    ODIHNESTE IN PACE ! MARGA

    Toti cei care te-au vazut nu te vor uita.
  • 0 (0 voturi)    
    Odihneasca-se in pace! (Joi, 2 aprilie 2009, 21:19)

    picard [anonim]

    Dumnezeu s-o aiba in grija alaturi de celelalte stele ale actorilor nostri care s-au dus acolo sus. Condoleante familiei!