Magistratii au decis judecarea in stare de libertate a lui Eugen Preda

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2009, 14:54 Ultima ora


Magistratii Judecatoriei Sectorului 6 au decis, luni, sa nu emita mandat de arestare preventiva pe numele lui Eugen Preda, protagonistul scandalului de la Mall Plaza Romania de sambata seara, anunta televiziunile de stiri.

Judecatorii isi vor motiva hotararea in 24 de ore. Procurorii au atacat cu recurs decizia magistratilor de cercetare in libertate.

Propunerea de arestare preventiva a lui Eugen Preda a fost analizata luni de judecatori, care trebuiau sa decida daca il aresteaza sau nu pentru 29 de zile. Preda este acuzat de ultraj contra bunelor moravuri, tulburarea linistii publice, loviri si port de arme albe. Acesta isi sustine in continuare nevinovatia, potrivit avocatului sau, Ciprian Soldea.

Liderul gruparii care a inceput bataia cu agentii de paza a fost angajat  timp de sase ani ca subofiter de politie, inscris la Centrul sportiv Dinamo Brasov, subordonat MAI. Ministrul de Interne Dan Nica a anunta luni ca Preda a fost demis din MAI si ca nu a functionat niciodata ca politist.

Multiplu campion national la lupte libere, campion mondial si european la diferite stiluri de arte martiale, Eugen Preda a mai fost cercetat, vara trecuta, tot pentru acte de violenta, dupa un conflict similar, in care patru tineri au atacat cu sabii si cutite trei persoane, tot la Mall Plaza din Bucuresti.
 
Magistratii au mai decis cercetarea in libertate a altor trei suspecti in scandalul de la Mall Plaza

Magistratii au decis, duminica noapte, ca trei dintre persoanele implicate in scandalul de sambata de la Mall Plaza din Bucuresti sa fie judecate in stare de libertate, pentru ultraj si tulburarea linistii publice, informeaza Rador. Parchetul a facut recurs.

Eugen Preda, despre incidentul in care a fost implicat:
  • "Am fost eliberat pentru ca sunt nevinovat. Imaginile de supraveghere pot dovedi ca sunt nevinovat."
  • "Cei de la firma de paza au provocat scandalul, ei ne-au lovit cu pumnii. Primul care a dat a fost chiar Bogdan Oprea, seful firmei de paza. Niciunul dintre oamenii mei nu aveau cutit."
  • "Nu suntem un clan, suntem doar trei frati. Toti suntem sportivi legitimati, nu interlopi."
  • "Este o inscenare, ceva premeditat. Eu sunt sportiv de performanta, se nasc invidii de la sport. Au zis "Hai sa il batem pe Eugen Preda, ca e un sportiv de performanta si ne facem faima pe seama lui"".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2918 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Si ce vi se pare nelalocul lui? (Luni, 23 februarie 2009, 15:07)

    AlinN [anonim]

    Pericol social prezinta babele care pun un rand de ceapa mai la dreapta, mamele care nu au bani de pensie alimentara, nu clanurile, sau Gorbunov, sau interlopii din Craiova, nu violatorii cu claustrofobie.
    • +7 (7 voturi)    
      asa da.. (Luni, 23 februarie 2009, 15:34)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Dar imi par normal, respectivii batausi nu sunt un pericol pentru societate, pentru societatea de pe Marte poate... in schimb, doamna in etate de 53 de ani din Moldova care a scos din pamant 3 tzarusi de pe terenul ei, ocupat abuziv de un consatean a trebuit sa die arestata pe 30 de zile fiindca reprezenta un pericol social grav si a trebuit retinuta in vederea cercetarilor.
      Asa tzara, asa judecatori mojici :(( imi e sila!
    • +2 (2 voturi)    
      Detrunarea atentiei (Luni, 23 februarie 2009, 15:38)

      eu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      In toata isteria asta nu si-a batut nimeni capul sa redea si ce scria in motivarea deciziei de cercetare in libertate. Ca s-ar putea desigur sa nu poti lua aceasta decizie, oricat ai vrea, daca de pilda nu este nici un martor care sa sustina acuzatiile. Si pe cat punem pariu ca nu este nici unul? Dar e mai simplu sa zici ca magistratu nu vrea decat sa te uiti de ce de pilda nu avem un cod penal si de procedura penala coerent(nu cu saispe mii de modificari si corectari) si un sistem de protectie a martorului pe masura?
      Si ca pe baza acestor legi de rahat orice nenorocit de infractor poate da statul in judecata la CEDO si, surpriza, sa si castige pentru arestare nelegala?
      Si cine face aceste legi de rahat si in acelasi timp are si cel mai mare interes ca ele sa nu se aplice? Aaa, clasa politica, nu cumva? Adica tot aia de sunt chemati sa comenteze pe la tv deciziile magistratilor sa zica ce naspa sunt si cum ar fi facut ei, domle, dreptate.
  • 0 (4 voturi)    
    nu mai am cuvinte (Luni, 23 februarie 2009, 15:09)

    srpc [utilizator]

    semnati:
    http://www.petitieonline.ro/petitie-p10892050.html
  • +4 (4 voturi)    
    scapa usor cu ajutorul militienilor din sport (Luni, 23 februarie 2009, 15:09)

    Amsterdamer [anonim]

    ca asa-i in Romanica: infractori liberi si multi oameni nevinovati prin pushcarii.
  • +11 (11 voturi)    
    au dreptate, e clar un dosar politic (Luni, 23 februarie 2009, 15:11)

    meh [anonim]

    saracul de el. e lucratura politica exact ca si in cazul lui nastase. dar judecatorii au fost intelepti si au vazut asta, si si-au dat seama ca de fapt un militian nu are cum sa fie pericol public. pericol public sunt cei care ii stau in cale. aia ar trebui arestati. pe motiv ca sunt prea prosti, ca daca nu erau asa de prosti nu mai erau in romania de mult.
  • +5 (5 voturi)    
    De ce nu ma mir ?! (Luni, 23 februarie 2009, 15:11)

    Tom Macaragiu [anonim]

    ... pentru ca m-am obisnuit ca borfasi ca asta sa fie pusi in libertate desi nu sta pe ganduri atunci cand e vorba de scos cutitul, scandal, incaierare.
    Judecatoria este o institutie profund corupta, o institutie care actioneaza la ordinele unor forte ascunse ce ne influenteaza vietile dupa bunul lor plac... desigur, toate astea pe banii nostrii.
    Imi este teama ca in tara asta nu am sa apuc sa vad o societate civilizata... macar copii mei sa aibe sansa asta, dar... ma indoiesc si de aceea am sa ii indrum spre alte tari care pretuiesc mai mult viata.
    • +1 (1 vot)    
      protestez! (Marţi, 24 februarie 2009, 14:27)

      anabro [utilizator] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      nu ar trebui sa ne obisnuim cu chestiile astea!
      ci sa protestam!
      nu se intampla nimic, pt ca NIMENI nu face nimic!
  • +6 (6 voturi)    
    Hai ca acum m-am prins.... (Luni, 23 februarie 2009, 15:12)

    Martafoiu [anonim]

    Oamenii astia vor o schimbare si nu stiu cum s-o obtina. Si asa , emit niste decizii greu de inteles pentru un om cu judecata normala. V-ati prins? Tocmai asta e ideea. Vor sa ne duca in puctul in care toti vom exploda in strada, ca italienii si ne vom cere drepturile cu lupte de strada.
    Vom cere dreptul de a nu mai plati nici un judecator, politist sau procuror pina nu ne arata ca interlopii au fost executati.
  • +10 (10 voturi)    
    Ca sa vezi... (Luni, 23 februarie 2009, 15:13)

    Florin [anonim]

    Sincer, acum, se astepta cineva la altceva? Asta probabil asa, sa nu se simta Sile Pietroi singur...Le doresc acelor magistrati sa fie snopiti in bataie, unul cate unul, de catre cei pe care i-au pus in libertate...
  • +5 (5 voturi)    
    Justitie ???? (Luni, 23 februarie 2009, 15:14)

    Moofa [utilizator]

    Poate ca daca in Mall erau copiii magistratilor se gandeau de doua ori inainte sa decida libertatea d-lui politist... ups... pardon... sportiv...aaa.. nenorocit.

    Probabil ca ei se simt in siguranta.

    NOI NU !!
  • +5 (5 voturi)    
    Multumim autoritatilor... (Luni, 23 februarie 2009, 15:17)

    un roman (cu un singur r) [anonim]

    ... pentru ca dupa toate taxele care le platesc la stat, (ca un dobitoc), macar siguranta mea este asigurata punand in libertate astfel de persoane. Ma simt mult mai bine acum cand stiu ca acesti oameni nu au de ce sa se teama de lege pentru ca oricum, mai marii neamului nu doresc sa-i deranjeze cumva.
  • +4 (4 voturi)    
    normal (Luni, 23 februarie 2009, 15:17)

    andrei [anonim]

    Mai credea cineva ca puteau fi arestati interlopii? Urmeaza sa fie arestat Bogdan Oprea de la BGS si toti paznicii companiei, dar niciodata smecherii care isi bat joc de noi.
    Dan Nica(de la nimica) este noul ministru care nu va avea curajul sa faca ceva impotriva mafiotilor.
    Ne asteapta vremuri grele.
    • +1 (1 vot)    
      n-are treaba (Luni, 23 februarie 2009, 16:52)

      sharpe [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ministerul de interne si ministerul justitiei sunt doua treburi complet diferite. Degeaba ii aduna Nica si-i baga pe usa din fata daca judecatorii ii scapa pe usa din spate.
  • +8 (8 voturi)    
    Este evident.... (Luni, 23 februarie 2009, 15:18)

    judex1 [anonim]

    Trebuie sa ne aducem magistratii din alte tari si sa-i expulzam pe acesti nemernici nesimtiti care ne imput aerul in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      draga judex (Luni, 23 februarie 2009, 17:56)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui judex1

      afacerea Mall-lul miroase a balcanism si blat in lumea interlopa de la o posta,este greu de explicat cum politia a 'reusit performanta' de a prezenta doar 4 actori- dintr o incaierare care a durat zeci de minute si a antrenat zeci de persoane-si ei, bine 'periati' astfel ca magistratii s a fie in postura de tapi ispasitori [acum platesc magistratii obedienta fata de clasa politica si rezistenta lor la reforme]

      pe 'piata' firmelor de paza este o concurenta mare si se invart afaceri cu cifre pe care fiscu' probabil ca doar le banueste,actionariatu este compus din of. de militie,securisti si mai mult ca sigur este si sub protectie politica,probabil s a dorit o cota mai mare din 'piata',eliminarea unui clan rival ,platirea unor polite dar in nici un caz nu s a avut in vedere protectia cetateanului
  • +5 (5 voturi)    
    pai e bine, nu? (Luni, 23 februarie 2009, 15:20)

    ral [anonim]

    AAAA. pai e super ok. Omul poate sa plece linistit in italia, mai violeaza o batrana, mai o tanara si dupa aia suntem mari patrioti. Cum??? noi romanii???
  • +3 (5 voturi)    
    dincole de aparente (Luni, 23 februarie 2009, 15:27)

    ciucu [anonim]

    Voi ati vazut clipul cu interviul lui preda, posta de HN in dreapta?

    1. Ce treaba are un clan de cretini cu faptul ca o firma de paza vrea sa isi ia mai multe obiective? E politica ei de extindere. Ce-l deranjeaza pe capul de clan?

    2. Patronul spune ca la un moment era prienten cu Adrian...

    Firmele de paza par sa fie un fel de clanuri trecute in legalitate? Si ele vor sa isi creasca influenta la fel ca si clanurile si de aceea intra in conflict direct cu ele? Diferenta este ca ceilalti taie chitanta pe taxa de protectie.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Luni, 23 februarie 2009, 15:40)

      Moofa [utilizator] i-a raspuns lui ciucu

      Traind in Romania, normal ca paranoia tinde sa fie un sentiment omniprezent, insa nu m-am gandit pana acum ca BGS-ul iti poate intra in casa sa te fure, omoare, etc, asa cum fac cei cei care iti cer taxa de protectie cu pistolul la tampla, dupa ce nu o platesti.

      Si da, BGS-ul si alte firme de paza iti taie chitanta si te poti baza ca vin acolo unde sunt chemati pe baza unui contract.

      Deci cred ca diferentele sunt enorme desi nu neg ca BGS-ul nu reprezinta(probabil sau oricum o parte) decat o gasca de baieti bine facuti care altceva nu ar putea gasi de munca, de unde si legaturile intre ei. Cine se aseamana se aduna..... si se taie.
    • -1 (3 voturi)    
      ca sa imi raspun singur... (Luni, 23 februarie 2009, 15:43)

      ciucu [anonim] i-a raspuns lui ciucu

      Orice cla se poate btransforma intr-o firma de paza. Resursele umane sunt aceleasi.
      Profilele patronului de firma de paza si de clan sunt oarecum similare. Ambii fosti sportivi de performanta in batai, ambii lideri cu muschi, isi recruteaza oamenii din sali de sport, etc
    • -2 (4 voturi)    
      esti dus rau (Luni, 23 februarie 2009, 15:51)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui ciucu

      Da, Ciucule, ai dreptate... Spuneam mai inainte ca Bogdan Oprea - patronul de la BGS- trebuie arestat? Tu chiar esti de acord ca BGS face parte din lumea interlopa? Chiar n-ai habar cum lucreaza o firma de paza si protectie, ce reguli stricte are si carei legislatii i se supune! Mai pune mana pe carte Ciucule ca altfel ramai analfabet.
      Cei de la BGS si Bogdan Oprea nu isi vor permite niciodata sa faca compromisuri cu nimeni din lumea interlopa, deoarece este afacerea lor, de acolo traiesc. Nu au nevoie de spagi, dar isi vor face meseria exemplar...Statul este cel mai prost gestionar in orice domeniu(transporturi, ordine publica, finante, industrie...).
      Pune statul roman stapan peste Sahara si iti garantez ca in maxim trei luni va importa nisip din Norvegia...
      • +3 (3 voturi)    
        :D (Luni, 23 februarie 2009, 16:10)

        Moofa [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        "Pune statul roman stapan peste Sahara si iti garantez ca in maxim trei luni va importa nisip din Norvegia... "


        Foarte tare asta.

        Si vor face asta in loc sa vanda gheata la eschimosi.

        Atata ii duce capul pe conducatorii tarii.
      • 0 (2 voturi)    
        intrebare (Luni, 23 februarie 2009, 16:27)

        fc [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        daca te pricepi, poti raspunde sincer cati din patronii firmelor de paza sunt fosti militieni, securisti sau rudele apropiate ale acestora? (raspunsul daca il sti si vrei sa-l dai in procente)
      • 0 (0 voturi)    
        esti varza adriane (Luni, 23 februarie 2009, 17:46)

        adi [anonim] i-a raspuns lui adrian

        nu vezi dincolo de ochelari
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 23 februarie 2009, 23:48)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui ciucu

      "Firmele de paza par sa fie un fel de clanuri trecute in legalitate? Si ele vor sa isi creasca influenta la fel ca si clanurile si de aceea intra in conflict direct cu ele? Diferenta este ca ceilalti taie chitanta pe taxa de protectie.:
      EXACT
      daca-i pui fata-n fata, baietii de la bgs si baietii din clan ai sa vezi aceiasi muschi umflati cu steroizi, cefe groase de neam prost, inceput de burta, tatuaje...
  • +5 (5 voturi)    
    eliberarea infractorilor (Luni, 23 februarie 2009, 15:39)

    NAD [anonim]

    In momentul de fata nici macar jena nu mai au magistratii. Practic nu exista Justitie in acest moment in Romania. Nimic mai normal pentru domnii judecatori decat sa elibereze pentru ca "nu prezinta pericol social" pe orice infractor. Sau poate criteriile de baza in selectarea magistratilor sunt sa fie orbi, surzi si sa nu cunoasca legea. Daca nici imaginile prezentate pe toate televiziunile nu sunt probe inseamna ca impreuna cu injuraturile si amenintarile domnilor batausi ar trebui studiate intr-un curs de baza al Facultatii de Drept.
    La fel ca si enciclopedia Becali.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 23 februarie 2009, 15:41)

    Exocet [anonim]

    ce va revolta atat! Va e dor de justitia comunista, cand infractionalitatea era pe la 10% din cea actuala? Ati uitat ca suntem in capitalism, unde fiecare face ce vrea (libertate) si dreptatea apartine celor avuti, puternici si influenti (democratie)? Condamnarea /executarea cuplului Ceausescu nu a fost actul fundamental al noii justitii romane? Ati uitat de ce s-a iesit pe strazi in 89?
  • +7 (7 voturi)    
    dubii (Luni, 23 februarie 2009, 15:42)

    cristi [anonim]

    Avea cineva vreun dubiu legat de asta? Era normal sa se intample asa! Ar fi fost o ciudatenie daca erau arestati. Ce naiba, doar asa este in tara asta de 2 lei!
  • +4 (4 voturi)    
    daca preda asta fura vreo gaina.... (Luni, 23 februarie 2009, 15:43)

    ionescu [anonim]

    ....dadea de dracu' cu judecatorii. Il inchideau direct la celula de izolare. Norocu' lui e ca se ocupa cu alte chestii cum ar fi bagarea cutitului in oameni, si atunci judecatorii care sunt oamenii cei mai corecti (nu ca noi, pulimea) fac dreptate, se inclina in fata infractorului, pardon am vrut sa zic vajnicului, curajosului, indraznetului etc. preda si il scot in fata tarii zicand: "vedeti prostilor? Asa DA!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      . (Luni, 23 februarie 2009, 16:12)

      Moofa [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

      Poate o sa il inchida ca pe Capone pe evaziune fiscala. Pun pariu ca sportviul nostru nu isi plateste taxele la zi.
  • +5 (5 voturi)    
    PROSTITUTIA JUSTIEI IN ROMANIA (Luni, 23 februarie 2009, 15:52)

    patrunjel [utilizator]

    iara avem judecatori prostituate in fata infractorilor periculosi .

    da pe voi cine o sa va judece ? nu va mai suportam baaaiii , o sa ajungem sa facem vanatoare de judecatori pe strada sa va rupem capul de mai eliberati infractori deosebit de periculosi ... asa nu se mai poate ...

    nu mai am cuvinte , cum naiba sa il elibereze pe asta ??
  • +5 (5 voturi)    
    Staul roman a inetat sa mai existe! (Luni, 23 februarie 2009, 15:57)

    un cetatean [anonim]

    Romania este prada clanurilor mafiote tiganesti care, ”supravegheate” de politie si ajutate de procurori dar mai ales de mafia judecatorilor "inamovibili" si corupti, fac "legea" in magazine, pe strada si in casele oamenilor. In Italia situatia este la fel cu o diferenta: opinia publica s-a revoltat si cere masuri.
    Recapituland: omoruri, torturi, violuri, talharii, rapiri, santaj, trafic de carne vie, prostitutie cu forta si cersetorie, toate acestea sunt metodele prin care clanurile tiganesti terorizeaza Romania si Italia. Iar reprezentantii autoritatilor statului par in complicitate evidenta cu aceste clanuri tiganesti.
    Multi dintre sefii politiei sunt corupti, unii chiar au nasit puradeii interlopilor. Judecatorii sunt si mai corupti si bazandu-se pe faptul ca CSM-ul ii apara neconditionat, elibereaza pe banda criminalii si talharii pentru furnucule sau pentru ca “nu prezinta pericol social”. Procurorii administreaza “gresit” probele pentru a usura sarcina judecatorilor. Auzi tot felul de scuze puerile din partea autoritatilor ca in cazul din Mall: "nu a fost depusa plangere". Dar camerele de supraveghere? Acestea nu ofera imagini suficiente pentru autosesizarea organelor abilitate?
    In acest caz discursul "organelor abilitate" e chiar transparent: se incearca invinovatirea si terorizarea celor de la BGS pentru curajul de care au dat dovada.
    Deci, sa recapitulam: asasinate ziua in amiaza mare, expeditie de jaf si pedepsire pentru impunerea taxei de protectie, talharii la banca, etc. toate se succed cu repeziciune de la inceputul anului iar ”analistii” dau vina pe criza. Gresit! Explicatia este foarte clara! Concluzia e una singura! Statul este in disolutie! Autoritatea statului a incetat sa existe, a fost parazitata complet de mafiile tiganesti si de coruptia generalizata. Intrebarea mea este, de ce nu zice presedintele Basescu nimic? Ce asteapta oare? Sa ceara clanurile tiganesti taxa de protectie si la Palatul Cotroceni? Domnia sa se simte in siguranta?
  • +4 (4 voturi)    
    nu ma mai.... (Luni, 23 februarie 2009, 15:58)

    cristi [anonim]

    Nu ma mai surprinde nimic in tara asta...Asta meritam!
  • +6 (6 voturi)    
    Mars de protest (Luni, 23 februarie 2009, 15:59)

    radu [anonim]

    Ar trebui organizat un mars de protest in fata Curtii de Justitie pentru lasarea in libertate a unor asemenea indivizi. Pana cand oamenii nu vor iesi in starda sa-si ceara drepturile, politicienii si indivizii de speta asta isi vor face de cap in continuare fara nici un fel de remuscare fata de oamenii acestei tari.
    Pacat ca noi romanii nu avem simtul civic si solidaritatea altor popoare, vezi italienii, cand vine vorba de a-si hotara destinele.
  • +4 (4 voturi)    
    inceputul Anarhiei... (Luni, 23 februarie 2009, 16:07)

    gigi [anonim]

    Din pacate mergem din rau in mai rau... Toti borfasii nu mai au nici un pic de jena. Ataca in miezul zilei si apoi sunt eliberati. Lucrul asta nu face decat sa le dea si mai multa incredere si astfel de lucruri vor fi din ce in ce mai dese...
    In schimb noi ne dam de ceasu mortii ca "ce au italienii cu romanii".
    Uite asta au.. s-au saturat sa fie terorizati zilnic de gastile de romani. Pacat ca pica la mijloc si persoane cinstite...
  • +2 (2 voturi)    
    liber sa faca ce vrea el?... (Luni, 23 februarie 2009, 16:15)

    Nautilus [anonim]

    Poate de data asta face vreo noua prostie incercand sa se razbune, dar nu mai scapa doar cu bataia...

    ~Nautilus
  • +4 (4 voturi)    
    pericol pentru societate (Luni, 23 februarie 2009, 16:17)

    mos ion roata [utilizator]

    Se emite mandat de arestare numai cand individul este pericol pentru socitate in ansamblul ei,nu pentru niste cioflingari care terorizeaza cateva sute de vizitatori din mall.Ca sa fi arestat trebuie dai cu bomba atomica.Magistratii au procedat corect in spiriul legii si al grijii fata de OM,dar nu au inteles exact cine e omul.
  • +2 (2 voturi)    
    Cod de bune practici cu ... (Luni, 23 februarie 2009, 16:17)

    strelischi [anonim]

    Cat ne costa produsele cumparate din mall-uri ? V-ati gandit la faptul ca taxa de protectie este inclusa de vanzator in pretul de cost. Ne miram ca investitorii straini nu mai dau navala la noi ? Cand imi amintesc despre dezbaterile legate de impunerea faimoaselor "Coduri de bune practici", cu rol de scadere a preturilor ma apuca rasul. Pai nu cu vanzatorii trebuie facute, ci cu mafiotii !
    Haideti domnule Premier Emil Boc si Domnia voastra Presedinte Traian Basescu aveti sansa sa starpiti coruptia. V-am incredintat puterea cvasi-deplina, va rugam sa nu ne dezamagiti.
  • +6 (6 voturi)    
    nu mai merge asa (Luni, 23 februarie 2009, 16:26)

    superadi00 [anonim]

    "revolutia" e aproape.. nu se mai poate asa ceva.. sa ne fie frica sa iesim pe strada.. nu mai poti sa mergi in club cu o fata frumoasa ca cine stie ce "mahar" se ia de ea.. te duci la mall si iti sparge capu unu "din greseala".. tziganii si infractorii astia nenorociti trebuie starpiti, eradicati... pana la unul.. nu se mai poate.. in curand si oamenii normali, cinstiti se vor organiza in gasti pentru ca altfel nu mai pot face fata.. si atunci incepe anarhia.. rusine romania..
    • +2 (2 voturi)    
      in curind, in curind. acum ? inca nu ? dar acum ? (Luni, 23 februarie 2009, 17:15)

      meh [anonim] i-a raspuns lui superadi00

      nici acum ? nu ?
      mai asteptam putin ? poate peste 5 min ?

      trezeste-te. nu o sa se organizeze nimeni, pt ca romanii nu au caracterul facut pt asa ceva. o natie de sclavi care prefera sa indure umilinte decit sa isi riste pielea. si cind unul e gata sa si-o riste e repede turnat de catre restul de frica sa nu fie banuiti de asociere. natie de turnatori fricosi. daca aveau singe in ei se rasculau in anii '50 sau '60 cum au facut ungurii si cehii.

      si cu ocazia asta ati aflat si de ce romania a fost mai mult sub ocupatie straina: ca strainii aveau curaj si vointa, romanii preferau sa o frece in loc sa puna mina fie pe arme fie pe munca si cind venea vreo invazie, sa fuga in paduri si in munti in loc sa se apere.

      trist, dar adevarat.
  • +4 (4 voturi)    
    Mizerie (Luni, 23 februarie 2009, 16:28)

    minu [anonim]

    Avem o justitie mizerabila, corupta si parsiva. Niste politicieni mizerabili. Atnci ce sa se aleaga de tara asta?
    • -3 (3 voturi)    
      Asa daca NU MERGETI LA VOT (Luni, 23 februarie 2009, 17:00)

      Lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui minu

      in continuare votati iliescu ,nastase ,vanghelie,geoana ,si toate ziarele sa scrie ca boc si -a mai adus pe cineva de la cluj ,parca acolo s-au descarcat caruta cu tigani si nu in ferentari . o noua revolutie si manifestari de strada dar trebuie sa inceapa in ardeal ,psd nici in 90 nu aveau voturi acolo., asa ca trageti concluzia.
  • +2 (2 voturi)    
    de ce va mirati? (Luni, 23 februarie 2009, 17:01)

    johnmibb [anonim]

    Intamplare din tg-jiu, acum 2 luni: un infractor este prins la furat dintr-un depozit. Este prins de catre firma de paza pentru ca exista o alarma, iar baietii foarte expeditivi, in maxim 2 minute sunt acolo. La fata locului este chemata politia. Se intocmeste un proces verbal dupa care i se da drumul infractorului, pe motiv de....ati ghicit, nu prezinta pericol social. Atentie, nici macar nu a fost propusa arestarea lui.

    Peste doua ore, aceeasi firma de paza, are o noua alarma. Se deplaseaza, si prinde hotul. Ghiciti cine era? Tot hotul de mai devreme. Este chemata din nou politia. Abia atunci l-a retinut politia.

    A, uitasem....aceeasi poltie care le daduse amenda la baietii astia cand veneau la interventie, ca depasisera viteza in localitate.


    Cand au mers patronii la politie sa ceara un acord, ceva de genul asta...pentru a se putea deplasa rapid la interventii, le-au spus ca nu-i intereseaza, sa-si ia ELICOPTER.

    Ca in filmele cu prosti.

    Singurii care raspundem in fata legii suntem noi, oamenii cinstiti. Legea nu e pentru toti. Sa va fie clar!
  • +3 (3 voturi)    
    siguranta cetateanului (Luni, 23 februarie 2009, 17:07)

    Alias [anonim]

    eu zic sa mai stam pe-acasa, sa nu ii deranjam cu un ochi in pumn pe oamenii seriosi si cu adevarati importanti in tara asta, care au de lucru, nu se afla-n treaba ca noi prim magazine.
  • +1 (1 vot)    
    ce se intampla de fapt (Luni, 23 februarie 2009, 17:10)

    Alias [anonim]

    cititi "Confesiunile unui cafegiu", de Gheorghe Florescu, veti intelege muuuuult mai bine ce se intampla in tzarishoara asta...
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 23 februarie 2009, 17:17)

    Vladutz [anonim]

    wow.. super... al doilea caz de "JUSTITIE" azi... dupa tiriac mic, urmeaza astia... e normal asa, nu?

    nu mai mor astia ???
  • -1 (1 vot)    
    Revolta PSD (Luni, 23 februarie 2009, 18:15)

    Albu Zahar [utilizator]

    Scandalul este doar o reactie a revoltei starnite in interiorul PSD. Niste salbatici condusi de sisteme de stat corupte si aservite politicului. (Amintiti-va de cazul Lele - Panait)

    Pentru ca sunt aliati, implicati sunt acum si PDL-istii in frunte cu Basescu, care a intrat in gaura de sarpe. Nu a mai auzit nimeni, nimic de el. Dar tocmai aceasta absenta sinistra ma face sa cred ca e complet implicat in scandal si coordoneaza totul, intocmai ca si in cazul Haisam.

    Care este miza? ... Se rupe PSD-u?
  • 0 (0 voturi)    
    ce nu stiu astia ce reprezinta statul: (Luni, 23 februarie 2009, 19:50)

    aa [anonim]

    judecatorii, procurorii, politistii, politicienii, toti acesti oameni care ar trebui sa faca si sa aplice legile care protejeaza cetateanul, vor fi si ei afectati daca nu iau masurile necesare acum in al 12-lea ceas
    .
    oamenii deja vad ca nu mai exista justitie / politie / politica ptr. cetatean, si probabil ca-si (vor) apara interesele cu mijloacele pe care le vor considera ei.

    suntem la f. putina departare de anarhie.
  • +2 (2 voturi)    
    tara mea cu... (Luni, 23 februarie 2009, 21:37)

    roman [anonim]

    ...politicieni corupti,magistrati slab pregatiti si corupti,politisti angajati ai infractorilor,tigani care nu muncesc,dar consuma,distrug si murdaresc,infractori dovediti care zburda in libertate,talharesc,fura,ucid,fara opozitie din partea autoritatilor amortite,mass-media in care lucreaza ziaristi de doi bani,asa numitii ziaristi manelisti,si care indobitocesc poporul...Romania,te iubesc!
    Era sa uit!...mai suntem noi,astia care muncim,platim taxe si impozite,respectam legile facute in dispretul fata de cetatenii cinstiti,si speram...ce speram,nu mai stim,dar speram.
    • +1 (1 vot)    
      in viata de apoi (Marţi, 24 februarie 2009, 14:00)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui roman

      in aia mai speram! da' sa-t- zic un secret, fi atent sa nu-l mai afle nimeni (numai noi doi si cine-o mai citi pe-aici): asa e si pe lumea ailalta!
  • +1 (1 vot)    
    Magistratii astia .... democratii lu' Peste (Luni, 23 februarie 2009, 22:24)

    Ciaora din varful parului [anonim]

    Ia sa si-o ia pe cocoasa de la niste interlopi genul Preda si sa vezi atunci ce masuri dure ar lua.
    Asa, ce sa faca si ei .... se joaca ca viteii de-a democratia.
    Ii doare fix in pix de siguranta cetatenilor onesti ai Romaniei.

    Oameni buni !!!
    Chiar nu va dati seama?
    Adevaratii vinovati de injustitia din Romania, de lipsa de dreptate si de nivelul infractionalitatii sunt exact politisitii, procurorii si magistratii Romaniei.
    Huo!!!
    Nu e nici o diferenta intre cel care da cu sisul la colt de strada si cel care-l elibereaza pe acesta, bine merci.
    Pentru mine, cetatean onesct, caruia ii este frica sa mai iasa seara pe strada.
  • +1 (1 vot)    
    QED (Marţi, 24 februarie 2009, 7:18)

    eeeuuuu [utilizator]

    in romania, politia (fosta militie comunista, autorebotezata ca sa i se faca uitate masacrul dul '89 si crimele dinainte) este o institutie infractionala. daca traiam cu impresia ca nu ne putem lauda cu ceva, uite, ne-am inselat: suntem singura tara din ue in care borfasii sunt pusi sa faca ordine! bravos natiune, de cap sa-ti fie!