Magistratii au decis cercetarea in libertate a trei dintre cei implicati in scandalul de la Mall Plaza

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2009, 11:18 Ultima ora


Magistratii au decis, duminica noapte, ca trei dintre persoanele implicate in scandalul de sambata de la Mall Plaza din Bucuresti sa fie judecate in stare de libertate, pentru ultraj si tulburarea linistii publice, informeaza Rador.

Propunerea de arestare preventiva a lui Eugen Preda va fi analizata luni de judecatori. Liderul gruparii care a inceput bataia cu agentii de paza este subofiter de politie, inscris la Centrul sportiv Dinamo Brasov.

Multiplu campion national la lupte libere, campion mondial si european la diferite stiluri de arte martiale, Eugen Preda a mai fost cercetat, vara trecuta, tot pentru acte de violenta, dupa un conflict similar, in care patru tineri au atacat cu sabii si cutite trei persoane, tot la Mall Plaza din Bucuresti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1754 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    inca o victorie... (Luni, 23 februarie 2009, 11:37)

    liviu_ [utilizator]

    a sistemului judiciar romanesc... felicitari!

    la noi e judecat unu in arest daca a omorat de la 100 de oameni in plus si a dat spaga mai mica de 10 000 euro...
  • +6 (6 voturi)    
    Na poftim (Luni, 23 februarie 2009, 11:52)

    buton [anonim]

    cercetati in stare de libertate... daca nici astia nu-s pericol public, de merg la mall cu shurie e clar! sa dea Dumnezeu sa aibe parte numai de oameni ca preda magistratii aia
  • +5 (5 voturi)    
    care e numele judecatorilor ? (Luni, 23 februarie 2009, 11:57)

    grefier [anonim]

    Ar fi trebuit facute public numele judecatorilor care au luat o asemenea decizie, ca sa-i stie o tara intreaga. Ei sunt adevarati binefacatori pentru mult necajita lume interlopa. Ii sunt si mama si tata. Ar mai trebui cercetat daca au vreo legatura - de sange sau de alta natura - cu lumea interlopa. Poate sunt veri buni de-ai lui Preda.
  • +7 (7 voturi)    
    Toti interlopii liberi, sa fie egalitate. (Luni, 23 februarie 2009, 12:02)

    Taxatoru [anonim]

    Cercetarea in libertate ca probabil nu reprezinta pericol. ( lama cutitului era sub 25 cm!). Finalizarea dosarului in citiva ani, pina cind nici dracul nu mai stie despre ce era vorba. Si uite asa, si cei mai inactivi " interlopi" prind aripi si n-o sa mai iesim din casa fara taxe. Si mai ii cainam pe italieni ca nu ne vor... pai nici noi insine nu ne mai vrem! Doamne ajuta.
  • +5 (5 voturi)    
    hahahahaha (Luni, 23 februarie 2009, 12:04)

    srpc [utilizator]

    Dan Nica le-a transmis clanurilor interlope ca nu sunt in siguranta in Romania! asta-i gluma decadei, pe cuvant!
  • +3 (3 voturi)    
    CINE SUNT ACEI ”MAGISTRATI” (Luni, 23 februarie 2009, 12:05)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    face-ti publice numele, eventual cu poze, a tuturor interlopilor din ”magistratura” care lasa in libertate astfel de personaje.
    Trecem la varianta cu justite publica in sesnul ca macar sa-i putem scuipa pe strada pe acesti ”magistrati”.
    Da-ti toata stirea...Acei judecatori au nume prenume, copii soti, nepoti parinti.
    Trebuie sa existe un raspuns public. Persoanele lasate libere se vor lega de parintii mei copilul meu sotia mea etce si nu de acei judecatori.
    Sa-i cunoasca toata tara, prieteni, profesori, vecini, rude etc. Sa-i putem asocia cu clanul respectiv.
    • +3 (3 voturi)    
      Meteahna e veche de sute de ani... (Luni, 23 februarie 2009, 12:36)

      misu [anonim] i-a raspuns lui discutabil_indiscutabil

      jalba hotilor din inchisori
      dati-ne drumul din puscarie,
      dati-ne posturi,
      cu bune rosturi,
      dati-ne voie la talharie,
      c-a sta in lanturi
      cand altii danturi
      trag fara frica sus la putere,
      si cand ei fura
      fara masura,
      e anarhie!... insa... tacere:
      ei au putere!...
      *
      dati-ne drumul, caci, cum se poate
      noi in cateneaiii,
      pe cand in pene
      dansii se umfla, si peste gloate
      pun pungaseala
      si tarnuiala?...
      noi stam la umbra pentru nimica
      si... dansii fura
      fara masura
      si, ei sunt liberi!... nu cunosc frica,
      nu e nimica!...
      *
      dati-ne drumul: e nedreptate
      in puscarie
      ca sa ne tie
      colegii nostri! oh! ce pacate!...
      a noastra scoala
      a ramas goala,
      caci toti elevii au chilipire,
      au berechete,
      grase budgete...
      iar noi, acilea in amortire
      stam in lihnire!...
      *
      dati-ne drumul! fara zabava!
      dati-ne posturi
      cu bune rosturi,
      dati-ne totul: fiti de isprava!
      la talharie
      tara sa fie
      pe mana noastra atuturor,
      iar nu voi care
      ati facut stare
      s-o mulgeti singuri ca din topor!…
      dati-ne drumul cu mare zor!...

      autor: ion luca caragiale
  • +5 (5 voturi)    
    asa da... (Luni, 23 februarie 2009, 12:15)

    Cornel [anonim]

    Dar imi par normal, respectivii batausi nu sunt un pericol pentru societate, pentru societatea de pe Marte poate... in schimb, doamna in etate de 53 de ani din Moldova care a scos din pamant 3 tzarusi de pe terenul ei, ocupat abuziv de un consatean a trebuit sa die arestata pe 30 de zile fiindca reprezenta un pericol social grav si a trebuit retinuta in vederea cercetarilor.
    Asa tzara, asa judecatori mojici :(( imi e sila!
  • +4 (4 voturi)    
    Numele judecatorilor (Luni, 23 februarie 2009, 12:20)

    lll [anonim]

    Clar, numele judecatorilor care au luat aceasta hotarare ar trebui facute publice.

    Apoi un jurnalist ar trebui sa mearga si sa-i roage sa se explice (daca vor).
  • +4 (4 voturi)    
    Taxa de protectie, deductibila fiscal. (Luni, 23 februarie 2009, 12:20)

    misu [anonim]

    "Banditi din toate tarile/profesiile uniti-va".

    Daca tot e legal sa fii santajat, batut, taiat, talharit, etc.

    Macar pentru contribuabilul Roman face-ti totusi o mica modificare legislativa, daca sunteti incompetenti si nu puteti sa-i opriti .....deduceti-ne "amenzile" si "taxele" percepute de talhari.

    Desfiintati inamovibilitatea.
    Sefii sectoarelort unde banditii conduc, sa fie demisi urgent.
    Este inadmisibil, pe strada in amiaza mare sau un loc public frecventat de mii de oameni zilnic, sa fie patronat de talhari, afara cu incompetentii.

    Iar daca sunt corupti aplixcati legea si la zdup cu ei.

    Corb la corb nu-si scoate ochii..!!!
  • +4 (4 voturi)    
    inconstienta ! (Luni, 23 februarie 2009, 12:25)

    cocalari [anonim]

    Tara de cocalari - cu judecatorii in frunte !
  • +3 (3 voturi)    
    HA HA HA HA HA HA. frumoasa tara ... (Luni, 23 februarie 2009, 12:31)

    meh [anonim]

    pacat ca-i locuita in majoritate de idioti.

    in romania nici gingis han nu ar fi considerat pericol public daca ar lucra in militie sau ar avea unu-doi prieteni p'acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    daaa (Luni, 23 februarie 2009, 12:38)

    superadi00 [anonim]

    respect bgs!!!! bravo!!! n-ai cum altfel sa lupti impotriva interlopilor decat angajandu-ti propria politie, privata.. pt ca aia publica e corupta pana-n dinti.. as da de doua ori mai multi bani la bgs decat sa-i dau lu preda asta sau altora ca el.. si inca pe-atata ca sa-i bata bgs pe-astia numai de distractie asa..
  • +2 (2 voturi)    
    Numele "magistratilor" ! (Luni, 23 februarie 2009, 12:54)

    bogdan [anonim]

    mergeti pina la capat cu ancheta / articolul, fiti profesionisti: publicati numele magistratilor care au luat aceasta decizie ! trimiteti-le d-lui predoiu cu copy la basescu!

    este incredibil !!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Solutie...! (Luni, 23 februarie 2009, 13:08)

    ZGABEARTZA [anonim]

    Baieti... greva fiscala! Sa nu mai platim UN leu la stat de buna voie, sa nu mai facem cozi la platit impozite si taxe.... Sa nu mai aiba de acum ce salariu sa ridice... acesti "inamovibili".... Bleahhh, mi-e sila de tara asta....
    • 0 (0 voturi)    
      sti care e problema... (Marţi, 24 februarie 2009, 10:16)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ZGABEARTZA

      1 - nu suntem uniti in astfel de actiuni
      2 - cei care realizeaza nu prea sunt genul de oameni care ies in strada cu bata, si restu sunt foarte usor de manipulat (vezi 1 kil de malai inaintea alegerilor)
  • +3 (3 voturi)    
    tocmai d-aia (Luni, 23 februarie 2009, 14:35)

    bedexe [anonim]

    tocmai pt ultraj si tulburarea linistii publice ar trebui pusi la zdup.

    Fiindca reprezinta pericol permanent pt ceilalti oameni.


    Plus ca au si recidive.
  • 0 (2 voturi)    
    Artimetica, mama ei de treabă... (Luni, 23 februarie 2009, 14:36)

    Adrian [anonim]

    Dragi concetățeni, măi... oamenilor,
    Sunt de acord cu ce ziceți "p-acilea" DAR... atenție la neatenție! Observ că din ce in ce mai multă lume are probleme cu ... minunata cratimă. Măi oameni buni, terminația "-ți" se referă la persoana a doua singular, nu are ce căuta în sintagme precum "faceți publice" sau "dați toată știrea" (ambele ale lui discutabil_nediscutabil). Nu încerc să fiu rău cu cineva ci doar să atrag atenția că poate învață omul ceva :) Ca o regulă foaaaarte simplă, dacă în fața cuvântului în cauză se poate pune "TU", atunci probabil că trebuie pusă cratima, altfel, nu. De ex. "[TU] mănâncă-ți mâncarea" față de "mâncați, oaspeții mei". "Dați" nu se adresează persoanei a doua singular (i.e. "Dă-ți una") ci persoanei a doua plural, deci nu se pune cratima. "TU da-ți toată știrea"...woops!
    De asemenea, în propoziția "Ar fi trebuit facute public numele judecatorilor", "public" nu este acordat cu predicatul. Cum subiectul este la plural, predicatul trebuie să fie la plural și implicit și complementul(adverbul) ar trebui să fie la plural. Corect este "Ar fi trebuit făcute publice numele judecătorilor".

    Aștept cu nerăbdare ca România să-și revină din starea în care se află și să nu mai sprijine și nici să accepte aceste cuiburi de infractori organizați.

    Cu respect,
    Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      lectia de gramatica pentru infractori. (Luni, 23 februarie 2009, 15:55)

      andrew_blk [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Stimate domnule Adrian,

      Va adresez pe aceasta cale o cerere de colaborare profesionala. Sunt directorul penitenciarului de maxima securitate X, si va invit la o sesiune de prezentare cu tema "greseli flagrante in gramatica -azi liniuta" susinute in fata unei audiente universitare (in terminologia adoptata de oaspetii nostrii) .Ne-ar bucura ca schimbul de experienta sa aiba ca rezultat adoptarea formelor de expresie literara folosite in comunitatea noastra si in mediul academic din care d-vs probabil ca faceti parte.

      Cu simpatie

      Comandant Cratima Liniu
      • 0 (0 voturi)    
        Cerere neaprobata (Miercuri, 25 februarie 2009, 3:53)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui andrew_blk

        Stimate domnule Andrew(_blk) aka Cmd. Cratima Liniu,

        Cu multă tristețe trebuie să vă transmit că mă aflu în imposibilitatea de a da curs acestei oferte tentante deoarece sunt foarte ocupat cu introducerea forțată a virgulei între două instituții de mare anvergură din România, Poliția Română și Conglomeratul Național de Interlopi SRL.

        În speranța că dumneavoastră veți înțelege situația actuală, vă mulțumesc pentru ofertă.

        Aș putea în schimb să vă recomand orice prezentator TV care dă cu stângul în dreptul de cel puțin două ori pe minut, dumneavoastră putând alege dintr-o plajă variată de interjecții și bâlbâieli coordonate, cacofonii asortate și incompetență debordantă.

        Cu multă părere de rău trebuie să vă aduc la cunoștință că avem de-a face cu o degradare a capacității românilor de a vorbi ... limba română. Corect, cel puțin.

        Pe o notă mai serioasă, nu am avut intenția de a părea superior, fiind în realitate un biet criminal judecat în libertate în afara țării. Cu voie!

        Cu multă stimă,
        Adrian C.
        USA
  • +3 (3 voturi)    
    Adresaţi-vă autorităţilor real interesate! (Luni, 23 februarie 2009, 14:40)

    Vecin de bloc cu Bucharest Plazza [anonim]

    Se pare ca năravul din fire nu are lecuire, nici la mardeiaşii şi nici la judecătorii din România.

    Judecarea în stare de liberatate a persoanelor agresoare, care au creat haos in Mall-ul Bucharest Plazza dovedeşte că raportul Uniunii Europene privind starea justiţie în România este corect.

    Parlamentul European are mijloace specifice de comunicare cu cetăţenii prin care putem adresa sesizările acestor încălcări din Justiţia Română:

    https://www.secure.europarl.europa.eu/parliament/public/citizensMail/secured/cmRequest.do?cmLanguage=ro

    Faceţi o încercare la Poşta cetăţeanului.

    "Poşta cetăţeanului este un serviciu care permite cetăţenilor să intre în contact cu Parlamentul European.

    Acesta se angajează să răspundă la toate întrebările care îi sunt adresate. O adresă electronică este pusă la dispoziţia cetăţenilor pentru a le permite să adreseze întrebări, să solicite informaţii, precum şi să înainteze propuneri Parlamentului European.

    Toate solicitările formulate trebuie să ţină de domeniile de activitate ale Uniunii Europene. Răspunsurile primite vor fi transmise într-un interval de timp rezonabil.

    Dacă întrebarea se referă la un subiect complex, solicitantului i se va răspunde printr-un mesaj electronic în care este rugat să aştepte."
    • +1 (1 vot)    
      eu am scris... astept si un raspuns (Luni, 23 februarie 2009, 15:31)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui Vecin de bloc cu Bucharest Plazza

      dar ce pot ei a face? un sistem putred, nu cred ca poate fi "reparat" ci doar inlocuit intr-u totul !
  • +1 (1 vot)    
    semnati! (Luni, 23 februarie 2009, 15:01)

    srpc [utilizator]

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p10892050.html
  • 0 (0 voturi)    
    In stare de libertate (Luni, 23 februarie 2009, 18:51)

    Connaisseur [anonim]

    Regula ar trebui sa fie cercetarea in stare de libertate a suspectilor,dar in cazul de fata e mai mult decat elocvent ca aplicarea regulei este legata de statutul dlui Preda.Este evident de interes public daca suspectul are,sau nu calitatea de cadru al unei institutii a statului,dar nu se spune nimic.Dupa cum stau lucrurile,cateva persoane ar trebui sa fie deja invinuite,dar procurorii asteapta ordinul de sus.'traiti!
  • 0 (0 voturi)    
    cei mai multi (Luni, 23 februarie 2009, 23:39)

    Nike [anonim]

    dintre comentatorii anteriori vorbesc despre faptul ca magistratii pun in libertate, cu prea multa usurinta, pe cei acuzati de diverse fapte penale, unele f. grave, e adevarat.
    Insa, nici unul dintre ei, cu siguranta, nu a vazut vreun dosar penal si comenteaza mai mult doar pe baza a ceea ce a vazut la tv sau prin presa. Or, actul de justitie facut in temeiul a ceea ce se spune prin presa sau la tv este subiectiv si eronat, caci marea majoritate a ziaristilor nu au nici cele mai elementare cunostinte juridice.
    Nimeni nu-si pune problema ca este posibil sa nu existe probe contra celor acuzati de faptele de la Plaza Mall. Si atunci ce magistrat isi poate permite sa tina in arest un om care beneficiaza in primul rand de prezumtia de nevinovatie?
    Si inca ceva: exista cazuri de greseli judiciare (poate mai multe decat ar trebui), dar aceasta nu justifica publicarea in presa a numelor magistratilor. Oricum, aceste nume sunt publice si cei ce vor sa afle cine a pronuntat o anumita hotarare judecatoreasca, o pot face cu usurinta la sediul instantei.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 24 februarie 2009, 9:24)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Nike

      Hotararile judecatoresti vor fi publicate curand integral pe site-ul Ministerului Justitiei, astfel incat identitatea unui magistrat si motivatia sa legala pentru a lua o decizie vor fi usor accesibile

      ~Nautilus